Daniel Zamfir, initiatorul legii darii in plata: Daca are cineva o temere, o pot risipi eu - programul "Prima Casa" nu va disparea

de DP     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2016, 15:24 Economie | Finanţe & Bănci

Daniel Zamfir, initiatorul legii
Foto: cdep.ro
Liberalul Daniel Zamfir, initiatorul Legii darii in plata, a declarat, marti, ca programul "Prima Casa" nu va disparea prin aplicarea legii sale, iar garantia statului va fi asigurata in continuare prin acest proiect, urmand sa depuna si un amendament care sa specifice acest lucru.
"Ceea ce face BNR zilele acestea este absolut inacceptabil. L-am auzit pe un viceguvernator BNR (Bogdan Olteanu - n.r.) spunand ca in Romania exista riscul sa dispara creditarea imobiliara, ori asa ceva e absolut de neimaginat. Eu cataloghez tipul acesta de declaratii continue un soi de instigare. Sigur, pare si asa, un joc de poker in care plusam, plusam, pana nu stim cand, dar a spune asa ceva e o mare minciuna", a spus Daniel Zamfir marti, intr-o conferinta de presa, conform News.ro

Potrivit acestuia, Bogdan Olteanu a "confirmat" prin declaratiile sale ca nu darea in plata afecteaza creditarea, ci legea adoptata de Parlament la finalul anului 2015, prin care este transpusa in legislatia nationala o directiva europeana privind procedura de "bail-out", mai sustine Zamfir, citat de publicatia electronica wall-street.ro.  "A deconspirat tot acest santaj al bancilor, care continua sa spuna ca maresc avansul din cauza legii darii in plata", a afirmat liberalul.

Daniel Zamfir a reluat solicitarea catre deputati, care urmeaza sa discute in Comisia juridica Legea darii in plata, de a elimina plafoanele impuse in dezbaterile din Senat.

Avansul la creditele pentru locuinte va creste pana la aproximativ 40%, ca efect cumulat al Legii darii in plata, care elimina alte garantii in afara de imobilul cumparat, si al unei legi votate in luna decembrie in Parlament, care transpune o directiva europeana in legislatia romaneasca, a declarat, duminica, viceguvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Bogdan Olteanu.

Oficialul Bancii Nationale a fost invitat intr-o emisiune televizata alaturi de unul dintre initiatorii legii darii in plata, deputatul PNL Daniel Zamfir.
"Domnul Zamfir poate nu-si aminteste - in decembrie a votat o lege de transpunere a unei directive europene, prin care avansul va fi marit cu toate garantiile pe care legea darii in plata le-a eliminat. Daca se elimina toate celelalte garantii si ramane doar imobilul, avansul va fi probabil in jur de 40%, poate mai mult, potrivit legii votate de domnul Zamfir in decembrie. E o obligatie legala", a afirmat Olteanu, la Pro TV.

Declaratia viceguvernatorului vine dupa ce patru banci de pe piata romaneasca au anuntat ca au majorat avansul pentru creditele imobiliare. Masura bancherilor este considerata o "razbunare" de catre initiatorii legii.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
2997 vizualizari
  • 0 (22 voturi)    
    s-a cam risipit deputatul asta.. (Marţi, 8 martie 2016, 15:32)

    pehash [utilizator]

    cand BNR a propus eliminarea programului Prima Casa din lege, a respins propunerea. acum depune el amendament? pai mai sunt cateva "temeri" legate de mizeria lui de lege. daca le risipeste pe toate cu amendamente, legea o sa ramana doar cu numarul..
  • 0 (20 voturi)    
    Pare ceartă,nu explicație. (Marţi, 8 martie 2016, 15:42)

    asavreau [utilizator]

    Daniel Zamfir crede că discută,dar se ceartă prin media cu oricine vine cu o altă idee.Vrea legea dării în plată așa cum spune el și nu acceptă nici-o modificare.Nu Programul Prima Casă este problema,ci //vor cei care au case în rate să rămână fără ele//?La asta să răspundă și pe urmă să spună că legea este bună.
  • -2 (20 voturi)    
    Zamfir...Purtator de Interes (Marţi, 8 martie 2016, 15:52)

    purplehaze [utilizator]

    ...evident, al Altora, profund interesati sa se scape de belele. Plafonul trebuie sa existe, legea sa fie dedicata numai celor ce pot dovedi ca nu isi mai pot achita datoria ! Simplu si democratic, daca tot dorim sa ne ajutam cetatenii ajunsi in nevoi...
    • +6 (14 voturi)    
      ce inseamna ca nu mai poti plati? (Marţi, 8 martie 2016, 16:15)

      LacramioaraMinc [anonim] i-a raspuns lui purplehaze

      Asa, si cum arati ca esti in nevoie? Din punctul de vedere al bancilor doar daca ai murit nu mai poti plati. Atat timp cata ai parinti, frati, prieteni, vecini ai de la cine sa te imprumuti si trebuie sa platesti.
      • 0 (4 voturi)    
        se poate defini.. (Marţi, 8 martie 2016, 22:39)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui LacramioaraMinc

        de exemplu, varianta spaniola a legii se aplica daca rata e mai mare de 65% din venitul net al familiei.

        daca se pune un astfel de prag inseamna ca vorbim de o masura de protectie sociala. s-ar reduce aria de aplicabilitate la cateva mii de cazuri.. si atunci ar fi mai elegant ca statul sa se ofere sa achite diferenta peste 65% cat timp familia are probleme financiare.. si nu ar mai ajunge nimeni in strada.
        dar, desigur, asta ar insemna ca lui Daniel Zamfir sa-i pese cu adevarat de cei care ajung in strada. momentan legea e scrisa pentru speculatorii care au facut investitii proaste. cum ar fi fratele lui Daniel Zamfir, care a imprumutat "doar" 750.000 de euro..
  • -3 (17 voturi)    
    Ia uite (Marţi, 8 martie 2016, 16:19)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    Eu sunt curios daca postacii de serviciu ai bancilor sunt angajati la banca sau e un serviciu externalizat. Ar fi amuzant ca in timp ce incearca sa iti incaseze o facture, pehash de exemplu, sa arunce cu noroi aici pe site. Dr. Doom a fost mic copil pe langa ce preziceti voi. Dupa DIP in Romania vine apocalipsa. Bietul Zamfir, nu realizeaza ca este una din cele sapte trambite.
    • +2 (8 voturi)    
      este un serviciu externalizat, (Marţi, 8 martie 2016, 16:56)

      Pseudokinegetikos [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

      baietii au o "placa" pe care o tot ruleaza pe aici, in viata reala este ilegal sa fii atat de "incuiat la minte".
  • +4 (16 voturi)    
    Fantosele politice au datorii ipotecare (Marţi, 8 martie 2016, 16:32)

    Plagarus [utilizator]

    Beneficiarii politici ai Legii :
    Cristian Petru Bodea (PNL), Cristina Ioan (PNL), Dorin Mircea Dobra (PNL), Iulian Dumitrescu (PNL), Gabriela Anghel (independent), Ion Cupă (independent), Petru Ștefan Dalcă (UNPR), Anton Doboș (PNL), Mircea Dolha (PNL), Stelian Dolha (PNL), Mihai Aurel Donțu (PNL), Cătălin Drăgușanu (ALDE), Titi Holban (UNPR), Attila Korodi (UDMR), Răzvan Mironescu (UNPR), Niculina Mocioi (PNL), Dan Motreanu (PNL), Ludovic Orban (PNL), Adrian Nechita Oros (PNL), Doina Pană (PSD), Cristina Pocora (PNL), Mircea Roșca (PNL), Cristian Săvoiu (PSD), Gigel Știrbu (PNL), Florin Tătaru (PSD).

    Dintre cei 316.052 de debitori ipotecari, 138.476 au luat credite de consum (multe pentru excursii în străinătate sau pentru alte diferite nevoi personale) pe care le-au garantat cu case de locuit, cu case de vacanţă ori cu terenuri. !!!!
    De ex in California, protecția debitorului sub forma dării în plată funcționează doar la creditele destinate achiziției locuinței, nu și la cele angajate pentru finanțarea altor nevoi ale familiei, chiar dacă și acestea sunt garantate cu ipoteci.
    De regulă însă, creditele de tip ”non-recourse”, adică cele ce conțin clauze ce fac posibilă darea în plată, sunt mai greu de accesat (doar de către cei cu ratinguri bune) și presupun rate mai mare ale dobânzilor.
  • +3 (15 voturi)    
    din punctul meu de vedere este simplu (Marţi, 8 martie 2016, 17:04)

    ..13 [utilizator]

    Este clar ca dl. parlamentar are un anume interes c u aceasta lege.

    ramane numai ca organele abilitate ale statului sa documenteze si sa probeze. Mai astept ca noii parlamentari sa aiba atata ingaduinta incat sa reintroduca in Coduri o pedeapsa pentru actiunile de subminare ale economiei.

    Atunci sa vezi cum o sa caste ochii mai atent parlamentarii ca sa nu cada in pacat... Nici o propunere legislativa nu ar trebui sa fie luata in discutie fara o atenta motivare si fara o analiza de impact asupra bugetului. Astfel intra la subimarea economiei - si PA!
    • -3 (11 voturi)    
      atunci cand e in favoarea amaraqtilor de romani (Marţi, 8 martie 2016, 19:20)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      e clar ca initiatorul are un interes !

      Ma rog sa treaca aceasta lege si sa lea dea putere Dumnezeu celor care sustin aceasta lege ca daca ar fi dupa banci, ar fi mai bine sa murim cu lantul de gat, indatorati, sa ceara banilor si copiilor nostri daca s-ar putea.
      • +2 (6 voturi)    
        Oare... (Marţi, 8 martie 2016, 21:59)

        Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

        Daca erai unul dintre aia cu dosarul de credit blocat in banca dupa ce ai strans banii de avans, ai alergat dupa acte, ai facut anumite planuri, mai te rugai sa treaca legea si il mai periai pe marele demnitar?
      • +2 (6 voturi)    
        ce favoare e asta? (Marţi, 8 martie 2016, 22:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

        o lege care iti face favoarea sa ramai in strada? e ca si cum am da o lege pentru pensionari care sa le interzica accesul in farmacii.. sa nu mai cheltuie banii pe medicamente scumpe. din fericire pentru pensionari avem o lege pe care nu a scris-o Daniel Zamfir, care le subventioneaza medicamentele.. .

        de ce nu au scris o lege care sa ii ajute pe "amarati" sa-si plateasca ratele pana reusesc sa-si refaca viata? toti au avut la un moment dat salarii suficient de mari incat sa-si permita creditul... este foarte probabil sa ajunga din nou la acelasi nivel daca sunt ajutati.
        de exemplu, statul ar putea sa ii scuteasca de plata CAS cat timp rata e mai mare de 60-70% din salariu. automat le-ar creste venitul net cu aproape 12%.. ai 2000? vei avea 2300..
        • +1 (5 voturi)    
          Apropo de pensionari... (Miercuri, 9 martie 2016, 2:29)

          AlinaCristescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ...daca va trece si multi tineri(asa cum e si cazul meu) se vor gandi foarte serios sa plece din tara, vazand ca nu mai au acces la cumpararea unei locuinte, ca practic muncesc pentru nimic, doar pentru chirii si facturi, ce vor face cei care sustin legea? Cand se vor vedea batrani, fara case si fara bani si de medicamente si chirie, ce vor face? Pensiile vor fi mici, cei care vom pleca nu vom mai cotiza in sistemul de stat, nici copiii nostri cand vor creste, cei care sustin legea ii vom vedea peste 40 de ani in strada strigand sa li se dea locuinte sociale si ajutoare.
          • +1 (3 voturi)    
            Pensionarii (Miercuri, 9 martie 2016, 10:54)

            constan [utilizator] i-a raspuns lui AlinaCristescu

            Nu cred ca ati ramas in tara de dragul pensionarilor,dupa cum nu cred ca toti oamenii terbuie sa aiba locuinta personala,asa ca eu cred ca este normal sa traiti unde va este bine,iar pensionarii sa traiasca dupa cum s-au pregatit in cursul vietii active.Pacat ca alesii nostri se preocupa exclusiv de problemele proprii.
            • +3 (3 voturi)    
              Ai inteles partial: (Miercuri, 9 martie 2016, 13:52)

              Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui constan

              N-ai prea inteles bine mesajul. Tocmai asta e problema. Ca alora care muncesc, care au facut niste sacrificii sa isi cumpere o casa Zamfir le da in cap. O locuinta personala trebuie sa aiba ala care munceste, care a economisit, care nu are istoric de rau platnic. Ori Zamfir tocmai alora le da la temelie ca sa ii apere pe aia care nu isi respecta contractele asumate sau care nu mai au chef sa plateasca pe motiv ca "bancilii ie 'oatze". Si da, daca mai vin din astia de gen domn Danutz Zamfir cu initiative din astea care lovesc in generatia ce se ridica acum, multi se vor gandi serios sa plece. In fond de ce sa ramai intr-o tara in care esti "pedepsit" pentru ca muncesti?Sau se vor gandi de 2 ori daca nu merita mai mult sa fi rau platnic si sa lucrezi pe modelul "lasa ba ca merge-asa", din moment ce astia sunt mereu avantajati.
              Cat despre pensionarii de maine, aici nu imi fac griji. Copiii alora care vor ramane vor plati contributii mult mai mari ca sa ii poata sustine, daca tot s-a furat la adapostul legii de la parintii lor, de ce sa nu pastram traditia sa furam si de la aia din viitor? Se va gasi vreun "Zamfir" si in viitor care sa ii traga la gioale aluia muncitor.
  • +1 (11 voturi)    
    cui serveste (Marţi, 8 martie 2016, 18:46)

    ValiPiros [anonim]

    ridicarea plafonului de la 150.000 de Euro? oare nu asta e miza legii, salvarea marilor rechini imobiliari, care sunt in faliment , in momentul de fata?
    de altfel, Zamfir pare cmplet inconstient de urmarile pe care aceasta lege le va avea, va distruge piata bancara, piata imobiliara, va afecta piata constructiilor si programul Prima Casa.
    jucam poker pe banii vostri, vorba aia
  • -3 (5 voturi)    
    Daca are cineva o temere (Marţi, 8 martie 2016, 19:43)

    DanTeo [utilizator]

    Nu mai avem temeri, le-am dat în plata. Zamfir, presedinte!
  • -1 (7 voturi)    
    Deci rămâi fără casă! (Marţi, 8 martie 2016, 19:59)

    asavreau [utilizator]

    Dacă se dă legea,rămâi fără casă,vrei,nu vrei.Dacă-i lege!
  • 0 (2 voturi)    
    desant PR al bancilor contra legii (Miercuri, 9 martie 2016, 14:24)

    Razvan_M [utilizator]

    Partidele politice platesc serviciul numit "postaci la comanda". Se pare ca serviciul asta poate fi utilizat si de alte entitati. Mi se pare imoral si ilegal sa faci ceva de genul asta pt. a incerca sa influentezi opinia publica.
    Sistemul bancar romanesc a fost salvat de la dezastru in 2009 de romani, desi Romania insasi era in pragul falimentului. Ar fi cazul sa fie mai maleabili asa-zisii nostri bancheri. Atunci a fost o decizie politica pura. Din punctul statului de vedere existau garantii la BNR care sa acopere potentialele probleme, dar acele garantii au fost eliberate pt. recapitalizarea bancilor, iar Romania a facut credite si inca plateste dobanzi ca sa le salveze pe acestea.

    Mentionez ca urmaresc cu mare atentie sistemul bancar de la noi inca de prin 2007, am fost printre primii in 2007 care am spus pe forumurile din Romania ca dezastrul din America va veni si la noi, am avut un credit imobiliar pe care l-am rambursat anticipat pt. ca ING mi-a crescut DAE cu 50% in plina criza si am citit cu atentie contractul de credit in care se specifica faptul ca datoria unui debitor apare lunar, deci nu exista cei 3 ani in care datoria se stinge conform legii din Romania. Legea mi se pare buna pt. toata lumea si va ajuta atat economia in ansamblu cat si sistemul bancar romanesc. Daca exista clauze care-i ajuta pe initiatori, acestia pot fi urmariti in justitie daca fac ceva ilegal.

    Hai, votati-ma negativ postacilor, ca nu aveti argumente.