Jiru (MFP): Romania se imprumuta la costuri minime, dar primim semnale de ingrijorare de la investitori din cauza darii in plata

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2016, 14:16 Economie | Finanţe & Bănci

Enache Jiru, secretar de stat MFP
Foto: MFP
Romania se imprumuta, in prezent, la costuri minime atat de pe piata interna cat si de pe pietele externe, insa primeste intrebari de la investitori, inclusiv cu privire la initiativa legislativa privind darea in plata, din care reiese un potential de ingrijorare, a declarat miercuri secretarul de stat in Ministerul Finantelor Publice, Enache Jiru, citat de Agerpres. Recent am avut o redeschidere de emisiune de obligatiuni. In procesul de due diligence, in general, Romania primeste intrebari care se reflecta in actualizarea prospectului. (...) Si, in intrebarile primite, simtim un potential de ingrijorare referitor la ce se intampla cu legea darii in plata. Nu ne-am dori ca aceste ingrijorari sa se reflecte in costurile cu datoria publica", a explicat Jiru in cadrul unei conferinte pe teme de dezvoltare regionala.

"Romania are o mare incredere din partea investitorilor, insa as atrage atentia sa nu stricam ceva ce deja am construit si este bine construit, pentru ca toate se vor repercuta in bugetul de stat prin cresterea costurilor cu datoria publica. Trebuie sa ne gandim la orice risc oricat ar fi de mic. Ceea ce percepem noi este ca parcursul acestei initiative privind darea in plata poate manifesta un risc destul de mare asupra statului. (...) ", a mai spus Jiru

El a reamintit ca, in 2007, statul se imprumuta la o dobanda medie de 7%, iar in perioada de criza, 2008 ¬ 2009 dobanda la o luna urcase peste 14%, adica o dublare a costurilor. "Din cauza faptului ca Romania nu mai avea acces la finantare externa, s-a apelat la programul cu FMI, CE si BM si abia in martie 2010 a iesit pe pietele externe si s-a imprumutat la o dobanda surprinzatoare de 5%", a mai spus oficialul MFP.

Potrivit acestuia, increderea este esentiala pentru un stat atunci cand vrea sa se imprumute, avand in vedere ca obligatiunile suverane nu au alte garantii in spate. "Cine cumpara obligatiuni suverane cumpara cuvantul acelui stat. Prospectul este foarte important, in acela investesc investitorii, pentru ca obligatiunile suverane nu au garantii in spate", a subliniat secretarul de stat.

Jiru a mai spus ca Romania are una dintre cele mai reduse datorii publice, ca procent in PIB, de 39%, cu care ocupa locul 5 in Uniunea Europeana. Un alt indicator important este cel referitor la necesarul anual de imprumut al unei tari care, pentru a arata o situatie stabila, trebuie sa fie sub 10% din PIB. "Am reusit asta in 2014, si o sa reusim si anul acesta. Ne aflam la 9,4%. Am reusit asta avand in permanenta in strategia noastra extinderea scadentelor. Sa ne imprumutam pe perioade cat mai lungi. In euro am reusit sa ne imprumutam pe 20 de ani, iar in dolari pe 30 de ani. Asta ne-a permis sa avem o medie a scadentelor mai mare, astfel incat an de an ne vin la scadenta mai putini bani", a subliniat Enache Jiru.

Oficialul MFP a reamintit ca, in urma cu cativa ani, media scadentelor era de 1,6 ani, iar acum s-a ajuns la 3,4 ani.

In plus, Jiru a vorbit si despre rezervele pe care statul le constituie pentru situatia in care piata devine adversa si nu ar permite imprumuturi decat la costuri foarte mari. "Acestea acopera o nevoie de finantare de 4 luni, au un cost, dar este ca o polita de asigurare care trebuie platita de catre stat pentru a-si asigura continuitatea finantarii nevoilor", a adaugat secretarul de stat din MFP.


Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
1503 vizualizari
  • -3 (15 voturi)    
    Jiru un vesnic abonat (Miercuri, 16 martie 2016, 14:25)

    mmmircea [utilizator]

    al sistemului. Acum i s-a cerut sa faca pasul in fata si sa cante. Sa cante la alte mese, sau mai bine sa ne spuna despre activitatea lui la cec si inainte la energy holding.
    • +2 (10 voturi)    
      Era de asteptat! (Miercuri, 16 martie 2016, 15:11)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Au incercat cu vorba buna, acum trec la amentintari! Ce-i mai amenintau si pe islandezi in 2008-2009 ca daca nu folosesc banii din buget pentru sustinerea bancilor private falimentare o sa fie apocalipsa!
      Si acum islandezii sunt printre cei mai fericiti oameni din lume dupa ce i-a lasat sa crape pe camatari!
      Acum am avea nevoie de un lidershisp cu c--ie care sa le dea cu flit amenintarilor camatarilor si sa mearga mai departe! Asa cum au avut si ungurii si vorbeau pe aici ca o sa fie apocalipsa in Ungaria si ciuciu! Nimic!
  • +2 (12 voturi)    
    Ce conteaza? (Miercuri, 16 martie 2016, 14:40)

    bogdan1477 [utilizator]

    Important e sa se simta poporul razbunat ca le-au tras-o "astia" bancilor, iar samsarii imobiliari sa-si rezolve cu creditele. Restul nu e treaba lor. Ce daca ne va costa cu un mld mai mult pe an dobanda la datorie? Doar plateste statul.
    • +2 (4 voturi)    
      Conteaza (Miercuri, 16 martie 2016, 17:02)

      Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Normal ca asta e scopul. Dar problema e ca ei vor iesi in castig, dar viitorii clienti platesc avansuri si dobanzi mai mari, actualii clienti asijderea, contribuabilii la fel, cui nu-i convine sa plece din tara, nu zicea asa un postac de-al lui Zamfir?! Intre timp o publicatie a descoperit ca Zamfir si ai lui au angajat o firma specializata de call-center care sa le trimita sute de mesaje senatorilor. Cu alte cuvinte "oamenii disperati", "cei sufocati de banci" care trimiteau mesaje sa treaca legea nu erau decat un calculator ce rula un program de call-center. Sper ca la Camera Deputatilor sa nu mai puna niciunul botul la astfel de intoxicari zamfiristo-piperiene.
  • -1 (13 voturi)    
    Disperare (Miercuri, 16 martie 2016, 14:49)

    Radiu [utilizator]

    Nicio zi fara cel putin un articol mincinos despre darea in plate, spaima camatarilor deghizati in bancheri. Astept sa vad daca imi postati comentariul. Ar fi dovada ca nu sunteti si voi vanduti acestor camatari.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai daca nu iti place ce auzi (Joi, 17 martie 2016, 9:55)

      droox [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

      Normal ca ceea ce suna prost pentru tine inseamna minciuna sau disperare, iar ceea ce iti unge sufletul este purul adevar. Daca vei incepe sa gandesti obiectiv te vei mira cine e defapt disperat in adoptarea acestei legi
      • 0 (2 voturi)    
        Disperati sunt bancile si postacii lor (Joi, 17 martie 2016, 15:10)

        Radiu [utilizator] i-a raspuns lui droox

        Simpla curiozitate: esti platit pe postare sau altfel. Oricum, urat mod de a-ti castiga existenta. Exista multe meserii demne si nerusinoase.
        • +1 (3 voturi)    
          Disperatii sunteti voi ! (Joi, 17 martie 2016, 15:29)

          Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

          E mai frumos modul vostru de castigare a existentei, adica postaci in tabara de borfasi ai lui Zamfir? E mai demn sa fi pomanagiu si sa ceri ca altii sa iti plateasca ratele prin avansuri si dobanzi mai mari?
          • 0 (2 voturi)    
            Radiu (Vineri, 18 martie 2016, 14:12)

            Radiu [utilizator] i-a raspuns lui Necredinciosul

            N-ai nimerit. Comentariul meu te-a atins, dovada ca am avut dreptate. Dar orice ar fi mai bine decat sa fii vandut celor care distrug Romania. Mai ai inca timp sa-ti schimbi ocupatia si destinul nefericit.
            • 0 (2 voturi)    
              Alerta de postac GCCC ! (Vineri, 18 martie 2016, 20:05)

              Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

              Tu mai ai oare timp sa iti gasesti o ocupatie? Pomanagiu nu e o ocupatie este un concurs de conjuncturi favorabile? Pana la urma se vor termina. Vrei sa vorbim despre cine distruge tara, du-te si intreaba-i pe cei 2500 de insi cu dosarele de credit blocate in banci din cauza legii voastre, cine cred ei ca distruge tara?
  • -5 (7 voturi)    
    Mda, nici o problema atunci! (Miercuri, 16 martie 2016, 15:03)

    Spirt [utilizator]

    Ca sa intelegeti cum functioneaza un stat, o sa fac analogia cu un vanzator de hamburgheri. Adica vanzatorului ii trebuie 3000chifle pe luna si 30kg de carne. Vanzatorul nu are bani sa cumpere atat de mult asa ca se imprumuta mereu la Nutu Camataru 3000de lei pentru chifle si 3000de lei pentru carne, deci 6000 de lei. El vinde hamburgerii cu 12.000 de lei din care 7000 ii da lui Nutu Camataru si 5000 de lei ii foloseste sa plateasca intretinerea, rata la masina, rata la casa si altele. Luna viitoare procedura se repeta si tot asa, Nutu Camataru permanent parazitandu-l pe Gicu Hamburgherezu.
    Prin urmare Ghitu Hamburgherezu pastreaza in fiecare luna 1000 de lei si la sfarsitul anului viitor in loc sa mai aiba vreo treaba cu Nutu Camataru isi finanteaza singur operatiunile curente! Orice sut in fund e un pas inainte!
  • +1 (5 voturi)    
    Intentia conteaza (Miercuri, 16 martie 2016, 16:09)

    DanTeo [utilizator]

    Intentia initiatorilor legii este ca sa nu ne mai împrumutam. Deloc. Nici noi, nici statul. Si cu banii economisiti, vom plati pensii nesimtite.
  • +2 (4 voturi)    
    Cine e Enache Jiru ... (Miercuri, 16 martie 2016, 18:26)

    agentia_cagebista [utilizator]

    Pai a muncit la BNR (1991-1997), BNP Dresdner Bank (1998 = 2000), CEC (2000=2001) si apoi un du'te vino intre banci si ministere.
    http://www.eib.org/attachments/documents/cv_enache_jiru_en.pdf

    De unde ia bani ...
    pai in 2013 de exemplu:
    67.620 lei - ministerul Finantelor
    241.295 lei - Exim Bank (presedinte al CIFGA din Exim Bank)
    17.802 lei - membru AAAS
    1.800 lei - presedinte CIFJ
    2.400 lei - membru CA al Bancii europene de Investitii

    Facem si o statistica: Venitituri de la Banci / Venituri totale = 73%.

    sursa: http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/cine-avere-enache-jiru-propus-sefia-cec-bank-1_555047bbcfbe376e351043e4/index.html

    Te intrebi ... oare cine e stapanul lui Enache Jiru?
    • +2 (4 voturi)    
      asa, si? (Joi, 17 martie 2016, 15:18)

      oxbridge [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

      Dar stapanul Dvs care este, stimabile caghebist? Cumva Putin ? Cumva Piperea sau Zamfir ?