Donatiile pentru achizitia "Cuminteniei Pamantului" vor fi deduse din impozitul pe profit

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2016, 20:03 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a adoptat, miercuri, o ordonanta de urgenta pentru stabilirea masurilor necesare in vederea asigurarii resurselor financiare pentru achizitionarea sculpturii "Cumintenia Pamantului", prin care donatorii isi vor putea deduce aceste donatii din impozitul pe profit, iar campania de subscriptie publica va fi demarata la jumatatea lunii aprilie, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, potrivit Agerpres.

"S-au definit cateva elemente extrem de importante, pentru ca la jumatatea lunii aprilie sa poata incepe aceasta campanie (de subscriptie publica). In primul rand, prin aceasta donatie se pot deschide conturile de donatie, in gestiunea Ministerului Culturii. Apoi s-au facut o serie de derogari in Codul fiscal prin care contribuabilii pot sa-si deduca aceste donatii pe care le fac pe baza acestei ordonante din impozitul pe profit, e vorba atat de persoanele juridice, cat si de persoanele fizice, contribuabili care isi stabilesc venitul in sistem real", a spus Dan Suciu.

Aceste derogari au scopul de a incuraja procesul de donatie si de a se ajunge la suma de 11 milioane de euro, pe care statul roman s-a angajat sa o plateasca mostenitorilor operei de arta, respectiv 5 milioane de euro de la buget, iar 6 milioane de euro din acest proces de subscriptie publica.

Potrivit lui Dan Suciu, s-a stabilit si mecanismul prin care, daca sumele donate nu vor acoperi suma de 6 milioane de euro, sa poata fi returnate persoanelor care le-au donat.

"Daca procesul de subscriptie, de donatie pentru a ajunge la suma respectiva nu va fi unul de succes, vom da banii inapoi, conform tuturor donatiilor primite. Mecanismul pe care il preconizam tine cont doar de achizitia acestui bun cultural extrem de important si mizam foarte mult pe mecanismul de solidaritate si de interes public si de datorie culturala pe care il avem cu totii fata de mostenirea lui Brancusi", a mai spus Dan Suciu.

Acesta a adaugat ca in urmatoarele doua saptamani vor fi facute publice toate detaliile campaniei.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1520 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Sa treaca toti coruptii (Miercuri, 30 martie 2016, 20:23)

    soundtrack [utilizator]

    in sir indian si sa depuna donatii grase in fata natiunii, si sa-si puna opinca obrazului la bataie.Ne-am saturat de cersetorii facute catre natie, iar alesii ei sa-si bata joc in halul ultim , sa ne sfideze si sa se distreze pe seama noastra. Ca noi n-am reactionat cu furci, topoare si foc e un lucru de notat.
  • -2 (2 voturi)    
    Alo, nenea GUvern (Miercuri, 30 martie 2016, 20:40)

    dandra [utilizator]

    Niste donatii pentru spitale cand facem si noi? Niste donatii ca sa nu ne plece doctorii sau sa nu mai moara oamenii prin spitale sau sa nu mai stea bolnavii de cancer la coada ca sa se iradieze cand facem?
    Totul merge bine in tara asta de trebuie sa ne concentram pe cultura?
    Am uitat, suntem tara crestineasca si trebuie sa vad in fiecare zi cum se construieste catredrala prostimii neamului, in timp ce directoare de gradinita bat copii fara aparate si oameni mor prin spitale. Se pare ca asta e soarta romanului, sa aiba biserici aurite si statui in timp ce suntem rupti in fund si ne cacam in spatele curtii. Bine ai venit Romania in secolul 21. Speram sa ramaneti la noi, noi, restul lumii ne indreptam spre viitor.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i chiar asa... (Miercuri, 30 martie 2016, 22:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Cand eram eu copil, parintii mei (cu venituri f. mici - aveau probleme politice) mergeau o data pe luna la restaurant, ca sa ne simtim bine si sa iesim din rutina de zi cu zi; in mod normal, nu ar fi trebuit sa-si permita chestia asta insa faceau cumva si "rupeau" de undeva - in rest, veniturile tot mici ramaneau si ne impuneam o gramada de restrictii. Dar era "altceva" si ne simteam "altfel" ;)

      Probleme in sanatate si educatie samd. vor exista INTOTDEAUNA; putem sa le reducem insa niciodata ele nu se vor rezolva 100%. In ideea asta ar insemna sa nu mai cheltuim pe chestii "de cultura" (sau "de lux", daca vrei sa-i zici asa) DELOC?? Pai, daca asteptam pana se rezolva probleme "esentiale", ramanem niste robotei mereu zbatandu-ne sa ne ridicam de la "coada vacii".
      NU e ok! Din cand in cand, atat oamenii (indivizi) cat si societatea trebuie sa-si permita lucruri "inutile" - dar lucruri care te fac sa te simti "altceva" ;)
      Nu stiu daca EU am sa fac o donatie pentru asta - insa consider ca incercarea nu e un lucru rau! Ne poate "apropia" ca societate, e un "proiect comun". Ne poate ajuta sa ne reamintim ca suntem "un popor" si ca avem o cultura de aparat si de pus in valoare ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Din impozitul pe venit (Miercuri, 30 martie 2016, 21:44)

    MoemBius [utilizator]

    NU pot fi deduse?
    Pacat macar stiam unde se duc banii
  • +3 (3 voturi)    
    donatii (Miercuri, 30 martie 2016, 21:44)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    Bravo! s-ar face mai multe in aceasta conditie.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca renunta la (Miercuri, 30 martie 2016, 22:04)

    Alfabetix [utilizator]

    cumparare dupa ce s-au facut donatiile, guvernul va returna banii?
    • +1 (1 vot)    
      Nu va returna ... (Joi, 31 martie 2016, 0:28)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

      ... ci va deturna, firește. Că de-aia e guvernul meu.
  • +1 (1 vot)    
    Ups, am citi oblic (Miercuri, 30 martie 2016, 22:05)

    Alfabetix [utilizator]

    ...da, returneaza!