Cresterea indemnizatiilor pentru mamici a aparut in Monitorul Oficial. Vezi cele mai importante precizari din document

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2016, 11:19 Economie | Finanţe & Bănci

Cresterea indemnizatiei pentru creterea copilului a aparut in Monitorul Oficial
Foto: sxc.hu
In Monitorul Oficial de miercuri, 20 aprilie 2016, a fost publicata legea ce modifica procedura aplicabila in cazul indemnizatiilor acordate pentru cresterea copilului. In esenta, valoarea acestei indemnizatii acordate parintelui ce intra in concediu de crestere a copilului este in procent de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, fara a fi plafonata superior. Aceasta lege se aplica de la 1 iulie 2016. Normele de aplicare trebuie publicate in termen de 60 zile.

Ce spune legea, pe scurt:
  • Documentul aduce o modificare foarte importanta modului in care se acorda indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap.
  • Dupa intrarea in vigoare a prezentei legi, valoarea indemnizatiei acordata parintelui ce intra in concediu de crestere a copilului este in procent de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, fara a fi plafonata superior.
  • Anterior, indemnizatia a fost plafonata la suma maxima de 1.200 lei pentru parintii ce au ales sa ramana 2 ani in concediu pentru cresterea copiilor si la suma maxima de 3.400 lei pentru parintii ce au decis sa ramana doar un an in concediu pentru cresterea copilului.

Veniturile luate in calcul pentru determinarea bazei de calcul mai sus amintite sunt urmatoarele:
  • venituri din salarii si asimilate salariilor;
  • venituri din activitati independente
  • venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura.

Observam ca toate aceste venituri sunt supuse impozitului pe venit, contributiei la asigurari sociale de sanatate si contributiei la asigurari sociale - pensii sau, dupa caz, si pentru alte contributii in conditiile legii.

  • In cazul in care sunt nasteri din care rezulta gemeni, tripleti sau multipleti, nivelul indemnizatiei se majoreaza cu 85% din salariul minim brut garantat in plata, pentru fiecare copil, incepand cu cel de-al doilea copil nascut dintr-o astfel de sarcina.

Foarte important: masuri similare de majorare a cuantumului indemnizatiei se aplica si pentru indemnizatiile platite in momentul actual la persoanele ce se afla deja in concediu pentru cresterea copilului.

Desigur, se au in vedere veniturile realizate anterior nasterii copilului ce au fost luate in considerare la stabilirea actualei indemnizatii.

  • Persoanele ce se intorc in activitate inainte de terminarea perioadei de concediu de 2 ani beneficiaza de un stimulent de insertie. Sepram sa se clarifice mai exact prin normele de aplicare baza de calcul a acestui stimulent de insertie intrucat interpretarea la prima lectura este contradictorie. Respectiv, acest stimulent de insertie poate sa fie 50% din cuantumul indemnizatiei ce s-ar cuveni in functie de veniturile din perioada anterioara sau 50% din indemnizatia calculata la salariul minim pe economie.
  • Daca in perioada concediului pentru cresterea copilului intervine o alta nastere, pentru acest din urma nou nascut se va acorda o indemnizatie de 85% din salariul minim brut pe tara garantat in plata.
  • Perioada pentru care parintele beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului este considerata vechime in munca si in specialitate pentru acordarea drepturilor privind pensia si somajul.
De retinut:
1.    Angajatorul are obligatia sa acorde concediul de crestere a copilului iar durata acestuia se stabileste de comun acord cu angajatul. O situatie normala de altfel pentru ca si angajatorul sa poata determina perioada contractuala pe termen scurt a salariatului ce va suplini persoana in cauza.
2.    Apar cateva modificari punctuale si procedurilor de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului de catre persoanele cu dizabilitati ce beneficiaza si de alte drepturi specifice. Material realizat cu sprijinul consultantului fiscal Adrian Benta.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18296 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    pentru cei care deja sunt in concediu? (Joi, 21 aprilie 2016, 11:49)

    greezly [utilizator]

    Ce se intampla pt mamele care au intrat deja in concediu pe 2 ani, dar pana la 1 iulie li se va aplica vechea lege, care plafona indemnizatia la 1200?
    • +2 (2 voturi)    
      deschide linkul si... (Joi, 21 aprilie 2016, 12:30)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui greezly

      Vezi in lege la art. III ca este foarte clar.
    • +3 (3 voturi)    
      concediu (Joi, 21 aprilie 2016, 12:30)

      LacustaMarian1 [anonim] i-a raspuns lui greezly

      Ti-e lene sa citesti 3 pagini? Ai in articol link-ul
      Articolul III
      (1) Pentru persoanele care, la data intrării în vigoare a prezentei legi, beneficiază de concediul şi indemnizaţia pentru creşterea copilului,
      de concediul fără plată sau de stimulentul de inserţie reglementate de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul
      şi
      indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare,
      modificările aduse prin prezenta lege se aplică după cum urmează:
      a)pentru persoanele care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an sau în plata stimulentului de inserţie,
      precum şi pentru cele aflate în concediu fără plată pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, modificarea opţiunii se realizează
      pe bază de cerere şi acte doveditoare privind suspendarea realizării de venituri supuse impozitului, pentru perioada rămasă până la
      împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
      b)pentru persoanele care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, modificarea cuantumului indemnizaţiei
      lunare aferente se realizează din oficiu, pe baza documentelor care au stat la baza acordării dreptului;
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate (Joi, 21 aprilie 2016, 12:44)

        greezly [utilizator] i-a raspuns lui LacustaMarian1

        trebuia sa fac asta, multumesc pentru info
  • +8 (8 voturi)    
    Indemnizatiile pentru parinti, nu doar mamici (Joi, 21 aprilie 2016, 13:25)

    GigelDuru [utilizator]

    Legea se refera la parinti, nu la mamici. E dreptul parintilor sa aleaga care dintre ei intra in concediu de crestere a copilului. Si e dreptul (si obligatia) taticilor, la fel de mult ca si a mamicilor...
    • 0 (6 voturi)    
      teoretic (Joi, 21 aprilie 2016, 13:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui GigelDuru

      Practic orice sugar are nevoie de mama linga el. Tatal, oricit ar vrea, nu are cum sa-l alapteze. O fi egalitate intre barbati si femei, dar anumite lucruri sunt lasate de la natura intr-un anume fel.
      • 0 (6 voturi)    
        Perfect (Joi, 21 aprilie 2016, 14:25)

        Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        adevarat.

        Oricat de multe mame as vedea renutand sa alapteze, tot nu pot sa le dau dreptate sau sa fiu de acord cu ele.

        Mamele care isi lasa copii fara lapte matern, exceptie facand situatiile in care problemele de sanatate au un cuvant de spus, nu pot sa le consider 100% mame.
      • +1 (1 vot)    
        hai ca exagerati (Joi, 21 aprilie 2016, 15:21)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        putine mame mai alapteaza in ziua de azi si acele putine care alapteaza o fac maxim 10-12 luni... deci anul 2 pot sta tatii linistiti...
        • 0 (0 voturi)    
          pe ce te bazezi cind spui putine? (Joi, 21 aprilie 2016, 17:06)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Eu din vro 10 mamici cu bebe pe care le stiu, doua nu alapteaza ca nu au lapte. restul da. Iar alaptatul nu se termina la un an, ci la 1.5-2 ani.

          Iar in anul 2, in general, copilul ori sta cu o bona ori merge la cresa.
          • -1 (1 vot)    
            statistic (Vineri, 22 aprilie 2016, 9:16)

            eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            din cate mame stiu probabil ca 2 din 10 alapteaza... In corporatii femeile nu mai au chef/timp/dispozitie de lucruri de genul asta.

            eu stiu ca poti alapta si pana la 4 ani ani insa eu ziceam statistic... cauta date pe internet... sunt rare cazurile in care femile apateaza dupa varsta de 1 an.
            • -1 (1 vot)    
              Corect (Vineri, 22 aprilie 2016, 11:45)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

              Mamicile corporatiste se intorc la munca dupa 1 an, nu stau acasa si toarna plod dupa plod sa incaseze cat mai multe alocatii

              Nu le-ar fi rusine acestor corporatiste care se intorc la munca, stiu eu, se intorc pt ca au orgasme cand platesc 40% din salariu statului.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 21 aprilie 2016, 14:56)

    a.nonim [utilizator]

    Doar pentru mamici? Pentru mame nu?
    • +1 (1 vot)    
      e vorba de... (Vineri, 22 aprilie 2016, 10:19)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      ...cresterica indemnizatioarelor pentru mamicicute.
      Reiesita din creierasul ala micut, micusor al cretinutilor diminutivatorisori.
  • -1 (1 vot)    
    se poate reintra in concediu de crestere copil? (Joi, 21 aprilie 2016, 15:35)

    Thea1983 [utilizator]

    cum afecteaza legea mamele care au revenit la servici si copilul este mai mic de 2 ani? pot sa intre din nou in concediu de crestere copil?
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 21 aprilie 2016, 15:38)

    SoulSearcher [utilizator]

    ministru muncii zicea ca abea din toamna se vor da indemnizatiile marite...

    iar ciolos zicea ca asteapta rectificarea bugetara din iulie si ca poate face prorograre la aceasta lege

    deci tind sa cred ca degeaba se dau legi in tara asta... aplicarea lor pare sa fie optionala

    daca era vorba de dat bani la primari, pensionari de lux, revolutionari, handicapati inchipuiti... se gasea imediat solutia tehnica cat si banii

    dar e vorba de copii nou-nascuti, adica de viitorul tari.. deci astia pot sa mai astepte, si asa n-au drept de vot nu ?