Radulescu (BNR): 4.000 de oameni au cerut sa-si dea casa in plata

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2016, 12:27 Economie | Finanţe & Bănci

Eugen Radulescu
Foto: Contributors.ro
Numarul celor care au cerut sa-si dea cheile de la casa in baza Legii darii in plata este de 4.000 de persoane, a declarat miercuri Eugen Radulescu, directorul Directiei de Stabilitate Financiara din cadrul Bancii Nationale a Romaniei, citat de Agerpres.  "Din 2013 am reintrat pe o panta pozitiva atat in privinta activelor imobiliare cat si a activelor financiare nete. Ma tem ca anul 2016 nu va mai fi la fel. Astept pentru a doua parte a anului daca vom avea in continuare Legea darii in plata in functiune ca valoarea activelor imobiliare sa scada. Piata va fi depresata, va intra intr-un proces de comprimare ceea ce va duce la scaderea valorii tuturor activelor imobiliare", a spus Radulescu.

"Nu toti vrem sa ne vindem casa acum, numai ca exista un factor psihologic care conteaza si care se va manifesta din pacate in continuare in sensul ca vom observa ca suntem mai putin bogati pentru ca apartamentele si toate activele imobiliare pe care le avem nu mai valoreaza cat valorau. Nu sa sa fie o compresie de mare dimensiune. Noi anticipam ca se va opri intre 5 - 10% dar ganditi-va ca asta inseamna destul de mult fata de totalul valorilor activelor imobiliare. Pana in prezent numarul celor care au cerut sa-si dea cheile in baza legii darii in plata sunt vreo 4.000 de oameni, 4.000 versus 10 milioane de detinatori de active imobiliare. Asta este marea realizare a acestei legi", a mai precizat oficialul BNR.

Potrivit acestuia in nicio alta tara din UE nu exista o lege a darii in plata.

"Aceasta initiativa legislativa ne va costa pe toti foarte scump. Probabil ca cineva va castiga niste alegeri pe seama acestor lucruri, admitand cumva ca pana la alegeri oamenii nu se vor dezmetici si nu vor constata ca de fapt au numai de pierdut din asta", a mai afirmat oficialul BNR.

Legea privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor asumate prin credit a fost publicata in Monitorul Oficial in data de 28 aprilie si a intrat in vigoare in data de 13 mai.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
4866 vizualizari
  • +14 (26 voturi)    
    Doar 4000? (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:34)

    Trojan.H [utilizator]

    Dupa tipetele isterice ale unora ma asteptam la 40.000.
    • +9 (9 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:03)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ... 4000 ori 67mii euro creanta medie a bancii (sa zicem) pe imprumutat rezulta vreo 268mil euro.

      Mi se pare cam mult sa spui ca Romania se prabuseste datorita disparitiei a 268milioane de euro din balantele bancilor. Momentan.
    • +6 (14 voturi)    
      nici atat (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:04)

      CeGargara [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      din interior va spun ca este incorect. nu sunt 4.000 de oameni care si-au data casele. mai degraba sunt 400 - poate cel mult 1000, adica vreo 25% din cifra asta. Restul sunt oameni care fusesera deja executati silit, dar care tot mai trebuia sa plateasca, pentru ca prin vanzare nu s-a acoperit valoarea creditelor.

      de aici pana la 800.000 cat minteau potlogarii aia Piperea si Zamfir... doi e cale lunga... cert e insa ca din 4.000 de oameni sau 10.000 cat s-or mai aduna, un avocat tot scoate bani buni. mizele sunt cu totul altele. in afara de aranjamente pt diversi oameni de afaceri care garantasera si cu active personale credite de milioane. in plus, alte procese, alta vaca de muls pt Piperea, Cuculis, et comp...

      ce educatie financiara frate... Romania are nevoie de educatie contra sarlataniei...
    • -2 (8 voturi)    
      Rabdare, nu a trecut nici o luna (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:05)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Nu dori risc seismic :-)
    • -1 (11 voturi)    
      :) (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:30)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Sa nu crezi niciodata bancherii!
      Crede-ma sunt mai multi! ...dar nu da bine la publicitate sa se spuna...
  • +8 (22 voturi)    
    Care e misiunea BNR , totusi? (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:37)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca eu stiam ca e vb de stabilitatea preturilor. Nu sa avem o avutie care creste speculativ in scripte! Pe dl in cauza nu il ingijoreaza bula imobiliara si cresterea fara fundament a preturilor la imobiliare din ultimul an (ma rog, fundamentul e dat de cresterea creditarii, in special prin PrimaCasa, pe banii publici, ai prostilor platitori de taxe care in schimb nu isi iau case/credite, deci e papica pt banci).
    Nu, pe el il ingrijoreaza ca va scadea pretul la cotetele vandute de speculatorii imobiliari cu pana la 10 %- cotete care in majoritatea nici macar nu respecta legea locuintei si altele din domeniu! Si ca vom fi cu totii mai saraci in scripte...?!
  • +12 (32 voturi)    
    Aha (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:48)

    MPopa [utilizator]

    Ce-mi place cand declara un bancher "oamenii isi vor da seama ca vor avea de pierdut din asta". Du-te si explica-i teoria unuia care pana la legea darii in plata ramasese si fara casa executata silit si dator pe viata la banci. Care banci au reluat intre timp creditele fara adeverinta de salariu!! Prea ne credeti prosti ...
    • -4 (18 voturi)    
      Martorii lui Daniel Zamfur (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:56)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Nu va "cred prosti". Sunteti extrem, si nu exagerez cu nimic, EXTREM de prosti.
    • -7 (17 voturi)    
      voi credeti ca pamantul nu se mai invirte... (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      din momentul in care ati luat voi credite prin 2007-2008...

      De ce nu incerci sa-i explici asta unuia care vrea acu sa-si ia casa si constata ca peste noapte avansul a crescut de la 15 la 35%? Si tot voi aia care v-ati inghesuit ca oile sa luati credite prin 2007 ca sa va cumparati apartamente de 2 camere cu 100.000 euro veniti acu si preziceti prabusirea preturilor la imobiliare in urma acestei legi.

      Si ca sa vezi cit esti de informat, creditele se dau fara adeverinta de salariu pentru ca adeverinta a fost inlocuita cu accesarea site-ului anaf pentru obtinerea acestor informatii. Si culmea ironiei, mai si spui ca prea va credem prosti... Daca erati desptepti nu luati credite fara sa va intereseze ce semnati...
        #showComment#showComment
  • +9 (23 voturi)    
    pai e normal sa se dezumfle (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:50)

    varu_maftei [utilizator]

    daca exista oameni care doresc/sunt nevoiti sa dea in plata casa, inseamna ceva.
    inseamna ca piata e umflata, si acum ca a aparut darea in plata, aceasta functioneaza ca un mecanism de autoreglare, ca efect secundar.
    cine are active, nu ii convine ca valoarea lor de piata scade (bula se dezumfla), dar reglarea pietei la un pret corect este un lucru sanatos pentru piata, si pentru economie pe termen lung, e un mecanism care participa la evitarea umflarii unor noi bule, si a speculatiilor aferente.
    • -7 (17 voturi)    
      pe bune... ?!?! (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:17)

      CeGargara [anonim] i-a raspuns lui varu_maftei

      Te rog, considera dumneata scenariul urmator.
      - Pui banii la banca. Banca ii da in credit dlui Ionescu.
      - Scade la jumatate valoarea casei dlui Ionescu pe care a luat-o cu credit
      - Vin niste demagogi si spun ca e ok ca Dl Ionescu sa dea doar casa la banca si nu-si plateasca tot creditul luat initial
      - Banca iti spune ca nu mai poate sa iti dea decat jumatate din banii pe care i-ai depus, ca nici Dl Ionescu nu a dat banii...
      - atunci tu ce faci, dai banca in judecata ca iti fura proprietatea, nu-i asa? ca sa vezi... deodata proprietatea devine sfanta cand e vorba de banii tai...

      Acum iti mai place legea lui Papura Voda de "Dat in plata"?
      ...Sigur nu neaga nimeni ca exista cazuri dramatice. Dar de ce nu plateste statul masurile de protectie sociala?

      uide exact din acest motiv nu putem "sa avem o tara ca afara"? Pt ca aici de la un capat la altul proprietate, contractul si in general tot ce inseamna reguli si institutii sunt un moft!
        #showComment#showComment
    • +4 (14 voturi)    
      Exact (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:21)

      necianurizat [utilizator] i-a raspuns lui varu_maftei

      Nu inteleg de ce ai luat vot negativ, tot ce face lipsa mecanismului de dare in plata e sa alimenteze specula si umflarea artificiala a preturilor unui imobil. Domnilor bancheri, sunteti suparati ca vi se diminueaza profiturile pe imobilare? Investiti in afaceri, startupuri, mai diversificati si voi portofoliul.
  • +2 (10 voturi)    
    AHA (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:59)

    falcoind [utilizator]

    10 milioane de detinatori de active imobiliare "abia 4000" vreau sa dea cheia.

    In primul rând trebuia sa raportezi la numărul de credite nu la câți detinatori sunt. Si dacă acestea depun cheile poți obține un efect de domino. Azi probabil depun cheia cei care chiar nu mai pot plăti și care când trag linie observa ca valoarea creditului pe imobilului deținut e peste valoarea de piață al imobilului. Nu cred ca depune cineva cheia unui apartament de 100 000 euro pt o datorie de 20 000. In schimb cineva care are 80 000 credit încă și ii scade apartamentu la 70 000 s-ar putea sa îl dea. Iar preturile la imobiliare fata de ceea ce poate economia sunt încă cu 30-50% peste.
  • +2 (12 voturi)    
    foarte bine. Ma mir ca nu sunt mai multi. (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:07)

    jackalphonse [utilizator]

    4000 nu este un numar mare, avand in vedere ca aceasta lege n a existat niciodata, dar era mare nevoie de ea si, prin urmare, apocalispa anuntata de banci n a venit.
    Pe de alta parte, vaicariciosii nu s au vaicarit pentru ca am intrat cu totii intr o criza foarte paguboasa din cauza faptului ca preturile erau crescute de cheful bancii de a da bani si nu de puterea de cumparare a clientului sau macar de pisibilitatea acestuia de a se imprumuta.
  • +7 (17 voturi)    
    vuvuzele panicarde (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:19)

    Razvan_M [utilizator]

    1. 4000 << 500.000 minim cat erau estimarile vuvuzelelor bancare.
    2. daca preturile la locuinte stagneaza sau descresc este un lucru bun pentru fra... cetateni si rau pentru jme... bancheri.
    3. curatarea unui sistem aflat in faliment prin autoreglare sta la baza ideii de capitalism, acolo unde capitalistul isi risca propriul capital, iar daca nu reuseste ISI DECLARA FALIMENTUL SI POATE MERGE MAI DEPARTE.
    4. bnr si oamenii care conduc bnr sunt in buzunarul bancherilor, deci daca ei spun ca este rau inseamna ca este bine pentru noi.
    5. oare benere observa tunarii care fac reclama public creditelor cu buletinul si care ne pregatesc pentru inca o tzeapa de proportii?
  • -1 (9 voturi)    
    in carca populatiei? (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:42)

    Toni_Romania [utilizator]

    Eu stiam ca in RO sunt 300.000 oameni cu datorii mari la banci. Nu cumva legea "draii in plata" inseamna darea in carca populatiei a datoriilor unora?
  • +3 (5 voturi)    
    oul sau gaina? (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:45)

    gigi1 [utilizator]

    Apartamentele sunt scumpe din cauza intermediarii bancilor? sau din cauza ca apartamentele sunt scumpe intermediaza bancile tranzactile? starea pietei imobiliare a anilor 2000 cand aproape lipseau bancile din piata cred ca ofera un raspuns.
  • +2 (6 voturi)    
    Fiti atenti la ce spune omul asta!!! (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:34)

    Spirt [utilizator]

    Este exact mecanismul de dezumflare al unei bule imobiliare predat ca la scoala!
    Deci bancile se plang ca nu se mai umfla pana se sparge in capul romanilor bula imobiliara!
  • 0 (8 voturi)    
    Ptiu drace (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:34)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    Scuip in san: pe hartie vom fi mai saraci cu cateva mii de euro (din cauza ca scade pretul apartamentului). Peste 5 ani poate ca ma voi imbogati la loc. in fine, o aberatie la nivel de teorie care nu se simte in viata de zi cu zi.
    Partea nasoala este ca vad aceeasi placa: oamenii dau in plata pentru ca apratamentul nu mai face cat au dat pe el. Asta numai in mintea unui bancher cret se poate intampla. E total gresit: oamenii dau in plata pentru ca nu mai pot sa plateasca.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu mai esti sclavul bancii dar ai de pierdut?! (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:12)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Ai de pierdut ce, grasane? Ia zi de ce te-ai facut bancher, nu cumva fiindca tzepele-s grase ca tine si ca e plin de fraieri pe care sa-i inrobiti?