OMV Petrom: Profit net in scadere cu 61% dupa primele sase luni din 2016

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 10:29 Economie | Finanţe & Bănci

Benzinarie Petrom
Foto: Agerpres
Grupul OMV Petrom a afisat un profit net in scadere cu 61% dupa prima jumatate a acestui an, rezultatul net coborand la 405 milioane lei de la 1,03 miliarde lei in perioada similara a anului trecut, potrivit rezultatelor financiare neauditate publicate miercuri si citate de Agerpres.  Profitul operational al grupului (EBIT) s-a redus, de asemenea, la 561 milioane lei, mai putin cu 56% comparativ cu rezultatul consemnat in perioada ianuarie - iunie 2015.

In primele sase luni din acest an, compania a realizat investitii in valoare de 1,337 miliarde de lei, in scadere cu 35% fata de primul semestru al anului trecut, influentate in principal de o scadere semnificativa in segmentul Upstream. Investitiile din Upstream s-au cifrat la 1,064 miliarde de lei in primele sase luni ale acestui an, comparativ cu 1,947 miliarde de lei in perioada similara a anului trecut.

Vanzarile grupului s-au redus cu 18%, la 7,192 miliarde de lei, iar numarul personalului este mai mic cu 7%. Scaderea vanzarilor a fost determinata, in principal, de preturile in scadere la titei, precum si de vanzari mai mici de gaze naturale, compensate partial de cantitatile mai mari de energie electrica vandute, precizeaza compania. Downstream Oil a reprezentat 70% din totalul vanzarilor consolidate, Downstream Gas 27%, iar Upstream 3% (vanzarile aferente Upstream fiind in mare parte in interiorul Grupului, nu
catre terti).

Comparativ cu 31 decembrie 2015, activele totale s-au redus cu 517 milioane de lei, la 40,601 miliarde de lei, in principal ca urmare a scaderii nete a activelor imobilizate si a reducerii usoare a numerarului si echivalentelor de numerar. Capitalurile proprii au crescut usor la 26,085 miliarde de lei la 30 iunie 2016, comparativ cu 25,688 miliarde lei de la 31 decembrie 2015, ca urmare a profitului net generat in perioada curenta.

Datoriile Grupului, altele decat imprumuturile purtatoare de dobanzi, au scazut cu 819 milioane de lei, in principal ca o consecinta a datoriilor comerciale si a altor datorii financiare mai mici, reflectand in buna masura reducerea investitiilor si finalizarea campaniei de foraj de explorare din Marea Neagra. Datoria neta a Grupului OMV Petrom a ramas la un nivel similar cu cel de la 31 decembrie 2015, in jurul valorii de 1,3 miliarde de lei iar gradul de indatorare a scazut usor la 4,83%.

"In prima jumatate a anului 2016, mediul de piata dificil a impactat negativ rezultatele noastre financiare, anuland efectele performantei operationale imbunatatite si ale disciplinei stricte in privinta costurilor si gestionarii numerarului. EBIT excluzand elementele speciale din Upstream a reflectat in principal scaderea preturilor titeiului si gazelor naturale, partial compensata de reducerea costurilor de productie. EBIT CCA excluzand elementele speciale din Downstream s-a imbunatatit usor, ca urmare a evolutiei favorabile a provizioanelor pentru creante neincasate din activitatea de gaze, care a compensat efectele marjelor de rafinare mai scazute si ale opririi planificate a rafinariei pentru revizie generala.

Intrucat conditiile de piata dificile au persistat, am continuat gestionarea stricta a costurilor si a investitiilor. Investitiile au scazut cu 35% comparativ cu 1-6/15, reflectand finalizarea activitatii de foraj in blocul Neptun si selectia riguroasa a proiectelor. In plus, gestionarea eficienta a costurilor si a numerarului ne-a ajutat sa ne mentinem o pozitie financiara solida si un grad de indatorare avand un ordin de marime de o singura cifra.

Consultarile privind sistemul de taxare pentru segmentul upstream ne asteptam sa continue in a doua parte a anului. Asa cum am subliniat si in trecut, un cadru fiscal si de reglementare stabil, predictibil si favorabil investitiilor este o conditie-cheie pentru investitiile noastre viitoare, atat onshore, cat si offshore', precizeaza Mariana Gheorghe, CEO al OMV Petrom S.A.

Grupul austriac OMV este actionarul majoritar al Petrom, cu o participatie de 51,01%, in timp ce Ministerul Economiei detine un pachet de 20,64% din actiuni, iar Fondul Proprietatea 20,11%. Petrom este cea mai mare companie romaneasca de petrol si gaze, cu activitati in sectoarele Upstream (Explorare si Productie), Downstream Oil (Rafinare si Marketing), Downstream Gas (Gaze si Energie).


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
1402 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Nu mai e Ponta si PSD -ul la guvernare ... (Miercuri, 10 august 2016, 10:59)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...si pretul benzinei nu mai poate fi cel mai mare din UE!
    Numai la noi era asa : cand scadea pretul la petrol ,benzina ramanea scumpa la pompa , pe motiv ca OMV a achizitionat petrol la pret mai mare,etc ....iar cand se scumpea barilul ,pretul benzinei crestea imediat.
    Petrolul este extras din Romania si nu este cumparat de pe piata internationala ,deci smecheria cu petrolul cumparat la pret mai mare ,nu tine !
  • 0 (2 voturi)    
    Profit mai mic adica impozite mai mici (Miercuri, 10 august 2016, 11:40)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Una din multele multinationale care isi "eficientizeaza" taxarea.

    O firma din grup, de exemplu intregistrata in Barbados, este platita de OMV Romania pentru un studiu de fezabilitate (de exemplu sa verifice daca uniformele albastre cu dungi galbene sunt mai bune fata de cele galbene cu dungi albastre).
    Banii pleaca din Romania si ajung in Barbados unde se impoziteaza mai putin... Si asa in Ro se declara profit absent si statul (aka noi) se alege cu praful de pe toba...

    Desigur... parlamentarii ar trebui sa faca o lege sa nu se intample asta dar atunci cine ar mai sprijini campaniile electorale?!
  • -2 (2 voturi)    
    petrol vs rafinare / carburant (Miercuri, 10 august 2016, 12:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Firma Petrom extrage petrol din zonele pe care are concesiune de la statul roman. Statul roman este actionar al Petrom cu 20%, iar OMV cu 50%.

    Petrolul se extrage de catre Petrom prin divizia care se ocupa de investitii, de explorare si de extractie, dupa care este vandut la pretul pietei. Pretul pietei poate cobora sub costurile la care Petrom extrage petrolul, plateste salarii si taxe, face investitii. Daca se intampla acest lucru, Petrom merge pe minus.
    Rafinariile din Romania sunt detinute de mai multe companii. Aceste rafinarii cumpara petrolul la pretul pietei, il rafineaza si vand produsele rezultate din asta. In functie de eficienta lor, apar diferente de costuri intre rafinarii. Benzina produsa de aceste rafinarii este apoi vanduta catre benzinarii.

    Petrom detine rafinarii proprii. Rompetrolul KMG detine si el rafinarii. Mai exista si alte rafinarii in Romania. Toate acestea cumpara petrol la pretul pietei, in mare parte de la Petrom. Daca pretul pietei scade sub pretul de productie al Petrom (lucru improbabil in momentul asta, dar totusi posibil), atunci Petrom nu poate vinde peste piata pt. ca rafinariile ar alege sa cumpere de la altcineva.

    Benzinariile cumpara carburant de la rafinarii. Indiferent de brand, acestea pot cumpara inclusiv de la Petrom.

    Pretul carburantului este dat de piata si de concurenta intre benzinarii - atata timp cat exista niste autoritati care impiedica formarea unor intelegeri de tip cartel pt. mentinerea unor anumite preturi. Acum cativa ani au existat niste amenzi date companiilor petroliere ce actioneaza in Romania pt. intelegeri de tip cartel.

    Ca sa concluzionez: dupa parerea mea ar trebui sa ne bucuram ca avem concurenta pe piata. Ar trebui sa intrebam politicienii de ce pretul benzinei contine peste 70% taxe, impozite si accize, ceea ce duce la un pret al carburantului in Romania la nivel de Luxembourg.
    • +1 (3 voturi)    
      PR-ul OMV e la post (Miercuri, 10 august 2016, 12:55)

      radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Am gresit eu. Externalizarea profitului nu exista. OMV nu a facut niciodata asta. Asta o fac de obicei chioscurile de racoritoare si vanzatoarele de seminte. OMV nu are nici o relatie comerciala cu vre-o companie din paradisurile fiscale. Si nici un politician nu a fost sprijint de OMV. Niciodata!
      • 0 (2 voturi)    
        adica (Miercuri, 10 august 2016, 14:13)

        nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

        vrei sa spui ''mancatorul sef de k k t'' al OMV.
        Oricum s-au ''dat in primire'' ca ultimii papagali, pentru ca mai ieri, se plangeau ca merg pe pierdere, iar atunci cand i-am ''taxat'' pe aici spunand ca doar le-a scazut profitul si-atat, indivizi ca al de mai sus aqu inceput sa latre.
    • 0 (0 voturi)    
      ei (Miercuri, 10 august 2016, 14:14)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      mosule, de copy/paste este in stare oricine. mai baga si tu ceva nou, daca te lasa ai tai.
      • 0 (2 voturi)    
        "nesuferitu" (Miercuri, 10 august 2016, 18:26)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

        Cea mai simpla acuzatie facuta de un om prost este sa spuna ca celalalt este "vandut rusilor".

        Tu ai inteles ceva din ce am scris eu acolo? Alea sunt informatii care se gasesc public in rapoartele trimestriale ale Petrom. Si eu am avut curiozitatea sa citesc cateva rapoarte contabile facute pe la inceputul anilor 2000, pe cand Petrom mergea din gaura in gaura.

        Ai ceva de contrazis din afirmatiile mele sau doar te dai inteligent?
        • -1 (1 vot)    
          Daca ne uitam in "rapoartele publice"... (Miercuri, 10 august 2016, 21:44)

          radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          ... atunci VW nu a pus niciodata un soft mincinos pe masinile lor, Daimler nu a dat niciodata spaga pentru vanzarea de autobuze, producatorii de camioane nu au aplicat politici de cartel...

          Textul OMV este clar: "stam prost cu banii... daca se mai umbla la legi atunci vom avea si mai putini bani pentru campania electorala".

          Acum ghici cine vrea sa schimbe acum legile pentru ca OMV sa nu-si mai mute profitul afara?

          O fi Ciolos (tocmai amenintat cu motiunea de cenzura) sau Dragnea (aflat in preag de campanie)?

          Ghici ghicitoarea mea.... :)
        • -1 (1 vot)    
          da, (Joi, 11 august 2016, 8:21)

          nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          inteleg ca-ti ''faci treaba'' si-atat. si ''vandut rusilor''??? iata ca tu esti ala prostu', sau si replica asta este copy/paste?
  • +2 (2 voturi)    
    S-a calculat cumva si... (Miercuri, 10 august 2016, 12:18)

    JustinCase [utilizator]

    S-a calculat cumva si suma trimisa de Petrom in offshore? :)