Deutsche Bank a primit in SUA o amenda record, de 14 mld. dolari, pentru credite imobiliare toxice

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 12:04 Economie | Finanţe & Bănci

Deutsche Bank
Foto: Hotnews
Deutsche Bank, cea mai mare banca germana, ar putea primi o amenda de 14 miliarde dolari de la Departamentul Justitiei din Statele Unite intr-un litigiu legat de creditele imobiliare toxice vandute inainte de criza suprime, din 2007-2008, relateaza AFP, citata de News.ro.

Daca valoarea este mentinuta, ar fi cea mai mare amenda data vreodata unei banci straine in Statele Unite, depasind recordul anterior, de 8,9 miliarde de dolari, penalitate primita de grupul francez BNP Paribas in 2014, pentru violarea embargourilor impuse de SUA. Anuntul a fost facut chiar de Deutsche Bank.  

"Confirmam speculatiile din piata, ca Departamentul Justitiei (din SUA) a inceput negocierile cu solicitarea unei sume de 14 miliarde dolari. In etapa urmatoare, Departamentul Justitiei a invitat banca sa depuna o contraoferta", a precizat banca, pentru AFP. 

Totusi, potrivit unor surse, amenda finala ar putea sa se situeze semnificativ sub nivelul de 14 miliarde dolari. 

Potrivit Deutsche Bank, negocierile sunt abia la inceput, iar amenda finala s-ar putea situa in apropierea amenzilor primite de alte mari banci pentru acuzatii similare. 

Grupul Deutsche Bank este acuzat, ca si alte mari grupuri financiare, ca a vandut inainte de izbucnirea crizei financiare din 2007-2008 credite imobiliare impachetate in produse financiare complexe, botezate RMBS, catre investitori, desi stia ca erau toxice. 

Banca americana Goldman Sachs a primit in aprilie o amenda de 5,06 miliarde dolari pentru fapte similare.  

Dupa anuntul facut de banca germana, actiunile Deutsche Bank au pierdut peste 8% din valoare in primele tranzactii de vineri de la bursa din Frankfurt.


Citeste mai multe despre   









4125 vizualizari
  • +5 (21 voturi)    
    war! (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:10)

    Mazeta [utilizator]

    UE taxează Apple 13 mld. E, SUA amendează Deutsche Bank 14 mld.$.
    • +9 (11 voturi)    
      nu prea (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:57)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai informeaza-te.
      1. UE a primit pontul despre Apple de la Fiscul American
      2. DB are la activ o serie lunga de amenzi similare incasate pentru varii practici ilegale. Plus au reactionat neinspirat in trecut si americanii cam tin ranchiuna.

      Ca sa zic si eu o duma, cand e vorba de hotie corporatista, nemtii sunt nr 1 in lume. Vezi DB, Siemens, VW
  • -9 (17 voturi)    
    stăpânul biciuieste sclavii (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:16)

    @Mishu [utilizator]

    Au refuzat mizeria aia comerciala plus situația cu apple
  • +7 (13 voturi)    
    daca voi puteti, putem si noi (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:21)

    averageJoe [utilizator]

    cred ca e pay-back-ul pt Apple. Totusi, in contextul esecului TTIP, ce se intampla seamana a escaladare periculoasa pentru EU-US link.
  • +7 (13 voturi)    
    astia sunt americanii si asta e economia de piata (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:22)

    bancher [utilizator]

    daca isi prind concurenta la cotitura, o indoaie....asa au facut si cu noxele de la Volkswagen, si asa fac si cu sistemul bancar al strainilor: te prind in offside, te indoaie....
  • +8 (10 voturi)    
    Return .... (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:23)

    sipu [utilizator]

    ce amenda au primit cei de la Apple ? pana la urma paguba tot in europa ramane ............
    • +1 (3 voturi)    
      return (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:42)

      bud [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Nu,pentru ca Apple ar trebui sa plateasca Irlandei 13 mld.
    • +2 (4 voturi)    
      sa nu uitam totusi ca (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:52)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      SUA au amendat si o banca americana, este vorba de Goldman Sach (e adevarat, detinuta de evrei)
  • +7 (11 voturi)    
    E clar (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:24)

    Adri4n [utilizator]

    razboiul economic, faza pe amenzi, e in toi si pe fata.
  • +2 (6 voturi)    
    Apel catre domnul Gronningen! (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:42)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Mergeti repede sa dati in judecata SUA domnul Gronningen, ca asa amenintati si Romania! Ce credeti, tot ce ati facut in Romania a fost 100% cinstit? Daca primeste di RB a dumneavoastra o pleasca de 2-3 miliarde?
  • +2 (6 voturi)    
    Razboi economic intre Germania si SUA (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:33)

    galeo [utilizator]

    Noi de partea cui suntem ?
    Se pare ca de cea a americanilor, chiar daca americanii nu au venit cu investitii serioase in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      abureli (Luni, 19 septembrie 2016, 13:21)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Asta e intrebare ruseasca! noi trebuie sa invatam sa fim de partea principiilor: apple a facut nefacute in Europa, well sa plateasca conform legilor din EU, WW sau DB a facut nefacute in SUA, sa plateasca!
      Sau trebuie sa intram in intoxicari politice cum propui?
      Am putea fi de partea actului just si legal?