In sfarsit, stim o treaba:conversia e legala! Debitorii in franci elvetieni isi vor putea plati creditele la curs istoric. Vezi in text cum a inceput nebunia imprumuturilor in chf, care s-a incheiat azi

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2016, 16:28 Economie | Finanţe & Bănci

Francul elvetian a trecut vineri de 4.2 lri
Foto: sxc.hu
Cand GB Shaw a fost arestat, a spus un lucru care mie unuia mi-a placut foarte mult. "Pana acum, am trait cu teama. De-acum voi trai cu speranta". Asa si Simona L., unul din primii romani imprumutati in CHF. Traia cu teama ca va avea de platit rate uriase, acum traieste cu speranta conversiei. Tine minte si azi cum a intrat la OTP (banca ce introducea in noiembrie 2005 acest produs), iar fata de la ghiseui i-a recomandat sa se imprumute in franci. "Platiti o rata mai mica!" Si i-a zambit gales. Simona spune azi ca nimeni nu i-a atras atentia ca francul poate oricand exploda. A incercat timid sa ceara sa studieze acasa contractul, dar nici vorba de asa ceva. Take it or leave it! Iar Simona a semnat. De la 1500 de lei, rata i-a urcat la peste 3000 de lei. Acum, Simona e decisa sa faca conversia la cursul de atunci.

Initial, a vrut sa dea in plata, dar s-a interesat la un avocat care i-a spus ca notificarea de dare in plata, odata transmisa, nu mai poate fi revocata, fiind vorba de principiul nerevocabilitatii actelor juridice unilaterale. A asteptat, dar cu folos, spune Simona.

"Cea care mi-a "vandut" creditul era chiar o fosta colega de liceu. Cum sa fi pus la indoiala faptul ca tocmai ea  incerca sa-mi bage pe gat ceva toxic doar ca sa-si primeasca ea un premiu lunar? Din cate imi prezentase, paream chiar o proasta daca NU ma imprumutam in franci", mai spne Simona. Partial, avea dreptate. Bonusurile din banci erau atunci acordate si in functie de cat de mult "vindeai". Sefii de banci erau la randul lor incantati ca isi vedeau vanzarile explodand, iar bonusurile anuale urcand consistent.

In zece luni, OTP a vandut astfel credite in franci (de consum si ipotecare) de peste 110 milioane echivalent euro! "Din punctul nostru de vedere, ceea ce parea la inceput mai mult o tactica de marketing pentru atragerea clientilor s-a dovedit a fi principalul instrument de atragere a clientilor persoane fizice, pentru toate tipurile de credite", declara atunci pentru ZF Cristian Nae, director de produse la Divizia Retail a OTP Bank Romania. Intre timp, OTP si-a retras de pe site stirile legate de promotiile de credite in CHF. Dar, nici pe atunci nu suflau o vorba despre riscul valutar. Simtind mirosul profitului, a doua banca ce a intrat pe segmentul creditelor in CHF a fost Raiffeisen Bank. "Pentru acest tip de credite nu se solicita avans, girant sau carte de munca.", se spune in comunicatul oficial al bancii. Cum sa nu te bagi la o asemenea pleasca? La fel, niciun cuvant despre riscul valutar. Banca a renuntat in noiembrie 2008 la creditele in franci.

Urmeaza apoi Bancpost , cu "Giga Credit"- Creditul lor pentru locuinte. In octombrie 2006, intra in ring si Banca Romaneasca , nu doar pe segmentul CHF ci si pe cel al yenilor japonezi . Niciun cuvant despre riscul valutar.

Decembrie 2006 "Luna decembrie aduce o mutare importanta pe segmentul creditelor la Piraeus Bank Romania si anume posibilitatea contractarii de credite ipotecare sau imobiliare precum si credite de nevoi personale cu garantii reale, in franci elvetieni", se arata intr-un comunicat de presa al bancii. Niciun cuvant despre riscul valutar.

Ianuarie 2007 . Imprumuturile in CHF sunt introduse si in oferta Volksbank. "Incepand cu data de 17 ianuarie, Volksbank Romania a introdus creditele in franci elvetieni", la cererea clientilor, se arata intr-un comunicat de presa al institutiei.Niciun cuvant despre riscul valutar. Le retrage in octombrie 2008.

Noiembrie 2007. Credit Europe Bank a lansat la inceputul lunii noiembrie creditul pentru investitii destinat IMM-urilor, ce poate fi acordat si in franci elvetieni, conform bancii. "Incepand cu 1 noiembrie, oferim IMM-urilor optiunea de finantare si in franci elvetieni (CHF) pentru creditele de investitii: Ipotecar IMM, Transport IMM si Invest IMM. Astfel, oferim micilor intreprinzatori posibilitatea de a avea acces la produse de creditare mai ieftine.", explica atunci Cemal Yildirim, vice presedinte adjunct - Divizia IMM, Credit Europe Bank (Romania).Niciun cuvant despre riscul valutar. Creditul e retras dupa un an din oferta. Octombrie 2008 Bancile arunca din brate cartoful fierbinte. Clientii insa….
Volksbank Romania, subsidiara romaneasca a grupului financiar austriac Volksbank, a anuntat ca renunta la acordarea creditelor in franci elvetieni, pe fondul noilor norme de creditare impuse de Banca Nationala a Romaniei (BNR) si a crizei financiare internationale.

Piraeus Bank a oprit, de asemenea, creditarea in franci elvetieni, dar a refuzat sa comenteze motivele pentru care a recurs la aceasta masura. Nici Credit Europe Bank Romania si Banca Romaneasca nu au dorit sa dea detalii despre masurile similare.

Millennium Bank Romania si-a sistat, de asemenea, oferta de credite in franci elvetieni, pe motiv ca "in contextul actual, creditele in CHF ofera aproape aceleasi conditii de creditare ca imprumuturile in moneda europeana si atunci nu se justifica sa ai doua produse similare in portofoliu", potrivit declaratiilor reprezentantilor bancii.

BCR si BRD au fost printre foarte putinele banci care au rezistat tentatiei si au acordat in mod nesemnificativ imprumuturi in chf. BCR deloc, BRD doar cateva credite, numarabile pe degete. Au pierdut cote de piata, dar in final au fost mai castigate din acest punct de vedere. Drept e ca BRD de pilda a gafat in alte directii, dar asta e o alta discutie.

Revenind la Simona L., acum e o femeie fericita. N-o intereseaza aspectele etice ale problemei- faptul ca si cei imprumutati in euro platesc ratele la banci la un curs mult mai mare decat cel din momentul imprumutului, ci isi vede problema EI rezolvata, ceea ce sigur nu e putin lucru. Ii uraste pe cei care spun ca nu e normal ca doar cativa clienti sa fie ajutati sau ca sprijinul acordat ei va fi achitat de toti ceilalti. Important e ca ea a fost ajutata de cineva caruia cu siguranta ii va da votul. Restul? Sa faca si ei galagie, ca nu e usor!


Citeste mai multe despre   









21433 vizualizari
  • -4 (36 voturi)    
    ar trebuie sa fie si pentru Euro (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:42)

    rochiri [utilizator]

    sa speram ca va fi urmatorul pas.
    • +34 (48 voturi)    
      De ce nu si pentru lei? (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:56)

      Kindred [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Cei care au luat credite in lei pana in 2010-2012 sa le poata recalcula la dobanzile care se practicau pentru credite in franci elvetieni.
      • +26 (38 voturi)    
        corect (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:03)

        NWalker [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

        sau, de ce sa nu le dea bancile bani?ar fi mai corect
      • +31 (39 voturi)    
        clar... (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:10)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

        si eu ca nu mi-am luat credit sa primesc un bonus de cateva milioane...

        care probabil o sa trebuoasca sa le dau pentru aia smecheri cu credite in franci...
        • +6 (8 voturi)    
          foarte buna observatia (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:42)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          corect
      • +17 (27 voturi)    
        Lei (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:31)

        ianidis [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

        Cei care plătesc in lei sunt mai fraieri au plătit dobânzi de 15-16 % . Cine striga mai tare acela are câștig de cauza . Îți fluturau in fata contractele in CHF cu 3%. Uita sa povestească cum se lăudau.
        • -5 (9 voturi)    
          Exact ca la revolutie. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:46)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ianidis

          Esti penibil
        • +2 (12 voturi)    
          da, se laudau si incercau sa te convinga si altii (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:12)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui ianidis

          dar asta doar pentru ca au fost pacaliti de banci.
          in acei ani bancile schimbau moneda contractelor de chirie pentru spatii din euro in lei, pentru ca se asteptau iar romanilor le dadeau franci.
          asa cum hotii nu patesc doar prejudiciul ci merg si la inchisoare, bancile ar trebui amendate pentru aceste inselatorii.
          si BNR este raspunzator pentru ca a dormit. BNR a oprit creditele in franci in 2010, cand deja bancile le oprisera de un an si jumatate.
        • -3 (5 voturi)    
          si pe cand sa le-o putem da in nas (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:26)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ianidis

          pe cand sa ne bucuram si noi ca moare capra vecinului laudaros, tot el e cel ajutat ca sa se poata lauda in continuare.
    • +22 (26 voturi)    
      dar sa dea numai cate putin (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:01)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      sa ajunga la toata lumea...
    • -1 (13 voturi)    
      va fi, daca (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:31)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      daca euro va creste cu mai mult de 50% decat cursul initial.
      • +3 (5 voturi)    
        ai grija ce iti doresti! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:45)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ce legatura are procentul? efcetul este acelasi. Pt unii cu grad de indatorare la maxim in 2007, 40% devalorizare cat e acum, e enorm.

        PS: problema in urma acestei legi este ca e posibil sa avem devalorizare si euro mai mare de 50%. nebunii ne dau foc la cosmelie. daca sare euro in sus o sa vedeti ce se va intampla in economie.
      • +7 (9 voturi)    
        cum ai ajuns la acest 50%? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:42)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Si in plus... ala care a fost chibzuit si a luat credit in lei, ca sa nu se expuna riscului valutar, pe ala cine-l despagubeste? Ala acu observa ca in Romania esti un bou daca ai comportament prudential. Cel mai bine e sa mergi cu turma, cu capul inainte, ca in caz de ceva se gaseste un politician sa dea o lege sa-ti repare prostia.
    • +26 (36 voturi)    
      .... (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:01)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Cu alte cuvinte, noi celalati suntm prosti de doua ori. Odata ca nu ne-am imprumutat si noi in valute straine, si a doua oara pentru ca platim pagubele bancilor, pentru ca tot de la clienti vor lua banii. Daca darea in plata avea o logica in impartrea riscului banca-client, conversia este de-a dreptul aberanta. Dupa principiul asta cei care au platit deja vor veni sa ceara diferenta pentru ca sunt discriminati fara de rau-platnici. Revendicarile nu se vor opri niciodata.
      • +3 (7 voturi)    
        Comuism de tip PSD (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:29)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Haita securisto-comunista de mafioti din Parlament au ma gasit o lege sa jupoaie populatia. ASTA FAC DE 27 de ani ! Interesele rechinilor imobilari au facut sa apara doua legi TIMPITE pentru care azi nu se mai pot obtine credite, iar maine vom plati toti ca sa se ingrase ei, Asteptam valorile ROBOR ca sa stim cit vom plati noi, prostimea care am facut credite in lei,
      • +8 (8 voturi)    
        cam asa ceva (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:48)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Concluzia articolului este destul de bine construita:

        "Important e ca ea a fost ajutata de cineva caruia cu siguranta ii va da votul. Restul?"

        Poama electorala. cca 80k voturi dintr-o lovitura, zau ca nu-I putin.
    • +20 (26 voturi)    
      Numai la prostii comuniste va ganditi (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:26)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Este adevarat, daca merge pentru franc de ce nu si pentru Euro? Pe de alta parte gaditi-va la inflatie, cat insemna un Euro acum 10 ani si cat acum. Daca platiti ratele la cursul de acum 10 ani, inseamna ca bancile sa lucreze in pierdere, cu alte cuvinte bancile sa va faca cadou bani. Pentru ce sa faca acest lucru? Ce merite deosebite aveti ca sa primiti bani fara munca? Asa ca, ati semnat un contract, asumati-vi-l, nu umblati dupa pomeni.
    • +18 (20 voturi)    
      DISCRIMINARE !!! (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:57)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Acesta este cuvintul !!! Creditul este credit indiferent de valuta !! Iar contractul este contract !! Iar mamelucii nostri din parlament sunt in campanie electorala !! Iauzi: UNANIMITATE ca pe vremea lui Ceasca >RUSINE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +38 (70 voturi)    
    Oricum (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:57)

    NWalker [utilizator]

    Simona ai fost o proasta (sau desteapta insa analfabeta) daca nu iti imaginai ca francul "poate exploda". Toti nevinovatii cu pene s-au gandit ca au facut o smecherie ca se imprumuta in CHF si s-au transformat in niste milogi demni de dispret. E ok, statul comunist , cu mana disperatilor dupa voturi din parlament, va salveaza ca doar nu da de la el. Da de la banci iar cand alea vor crapa vor da de la tot restul romanilor, luuux...
    • -31 (53 voturi)    
      Postare tipica de sclav bancar (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:11)

      Radiu [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Plina de jigniri si dispret. De asta va creste ura impotriva acestui sistem mafiot. Vor urma alte legi, asa ca tine-te bine, sclavule.
      • +16 (26 voturi)    
        pune mana pe carte omule liber ! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 5:18)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

        Pune mana si invata, pune mana si citeste contractele inainte sa le semnezi ca .... (4 litere are coarne) ! Numai intr-o tara de mana a saptea exista PSD-ul care vine sa modifice contracte semnate acum 10 ani. Si apoi se inventeaza motive aberante. In Euro e diferenta prea mica !? cei care au plait dobanzi duble la creditele in lei au luat teapa.... cei mai destepti sunt brusc cei cu franci elvetieni. Sau scos pe spinarea celorlalti, care au luat sau vor lua credite de acum incolo. Definitia Romaniei asta este : Analfabetii voteaza, mafiotii fac legi ! Rezultatul se vede.
        • -9 (15 voturi)    
          Bati campii (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:37)

          killaz [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          in 2007-2008 puteai sa citesti contractul inainte?
          sau dupa ce plateai antecontractul, ajungeai la banca si semnai ca primarul?
          ori semnai, ori pierdeai banii

          va dati cu parerea aiurea, habar nu aveti despre ce vorbiti

          mai era un destept care zicea ca dobanzile la CHF au fost de 2-3 ..
          eu unul am luat cu 6.7, si asa a ramas
          • +5 (7 voturi)    
            Nu e vorba de citit contractul... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:56)

            Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui killaz

            Dar puteai cu usurinta sa te intebi daca nu cumva te expui la risc valutar. Imi amintesc cum cei de la BNR avertizau obsesiv ca imprumutuirle ar trebui facute in moneda in care esti platit (pentru majoritatea RON si pentru nimeni CHF). Lucru care ar fi trebuit sa fie intuit cu usurinta pentru oricine cu IQ mai mare de 70. Asa ca daca te-ai imprumutat in CHF iti cam meriti soarta.

            PS. Mai exista cazul celor care s-au imprumutat in cunostiinta de cauza in CHF (din dorinta de a paria sau din nevoie acuta de bani) si care ar tebui sa accepte cu usurinta ca au facut un pariu si au pierdut. Teoretic puteau sa si cistige dar riscul a fost acceptat de la inceput.
    • +23 (31 voturi)    
      nu da de la banci.. (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:00)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui NWalker

      pana la urma tot noi, restul de oameni vom plati cu totii treaba asta...
      • -9 (13 voturi)    
        lasa ca putina solidaritate nu strica (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:14)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

        am donat noi 2 euro pentru o piatra, nu putem dona 2 euro pentru niste oameni pacaliti de banci?
    • -14 (28 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:04)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      creditele se acordau inca greu, pentru multi era cel mai accesibil credit, asta e spilu. bancile te fortau cumva, prin modul de acordare al creditului, sa-l iei pe ala in franci. cei cu CHF nu au ales chf asa, ca si cum ar fi putut alege si alte variante, au fost pusi in situatia de credit in chf sau nimic, preturile o luasera razna (de ce? pai tot pentru ca banci, piata imobiliara explodase din cauza creditelor date la greu) asa ca multi erau in situatia de a alege fac acu un credit , in ce-o fi, sau la anul o sa ma coste casa asta dublu?
      • +19 (25 voturi)    
        Credite (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:50)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Cine spune ca trebuie sa fii proprietar?
        Si de ce trebuia sa iei un credit in orice conditii?

        A, ca ti s-a parut ca e o investitie buna?
        Si mie mi s-au parut unele actiuni o investie buna dar au scazut ca valoare. Vreau si eu banii inapoi la valoarea lor de atunci. Si cei care au investit bani in fondul lui Madoff ii vor inapoi si ei. Vreau sa-mi vand masina la pretul la care am cumparat-o ca m-am razgandit.
        Alo, Panaramentul, nu dati si pentru mine niste legi daca tot e campanie?
      • +16 (18 voturi)    
        Serios (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:32)

        ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Stai, te obliga banca sa iei credit? Serios? De cand se intampla asta? De ce trebuie sa fie tot romanul proprietar?

        Am credit in euro dar daca maine ar veni banca si mi-ar spune: conversie la curs istoric as rade de numa. banca mi-a dat euro, este datoria mea ca om de cuvant sa dau bancii tot euro. Dar ce sa mai vorbim de cuvant si onoare cu niste pomanagii?

        Intrebare: Ce se intampla cu cei care au depozite in chf? Tot la curs istoric vor fi platite?
      • +7 (7 voturi)    
        pai... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        cine te obliga sa te indatorezi pina la limita impusa de lege? Puteai sa iei un credit in euro, cu costuri nitel mai mari, si sa cumperi de el un apartament mai mic sau mai la periferie.
    • -3 (15 voturi)    
      Sa nu plangem de mila bancilor sau a fraieritilor (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:54)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Bancile de ce nu au facut si inainte de 2009 analize de bonitate si de risc?

      Si unii si altii isi merita soarta. Acum culeg cu totii roadele contractelor de imprumut iresponsabile.
      • +7 (9 voturi)    
        gresit (Miercuri, 19 octombrie 2016, 7:31)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

        culegem toti roadele!
      • +9 (9 voturi)    
        Consecinte? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:37)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

        Se vor scumpi creditele, economia va stagna, somajul va creste, ROBOR creste, euro va ajunge la 5 lei.. Nu trebuie sa fii economist ca sa intelegi ca socul bancar va duce la inflatie si stagnare. Ma rog, pentru cine are minte sa gandeasca si nu daor sa rădâ ca prostul de pe marginea drumului.
    • -5 (17 voturi)    
      Tu esti cel demn de dispret (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:13)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      E usor sa stai in spatele unui monitor sa arati pe altii cu degetul. Dar esti prea mic ca sa iti dai seama care era situatia atunci.
      Nivelul veniturilor era redus, accesul la credit dificil...CHF oferea un avans la care nici nu visai. Educatia financiara era si ea precara iar gradul de indatorare nici macar nu exista. Te puteai imprumuta nelimitat.
      Bancherii erau pe val, te abordau entuziasti...iti vindeau iluzia ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picior, cand de fapt era invers.
      Tu in schimb nu uita sa iesi in decembrie la vot. Voteaza PSD care arata acelasi dispret fata de tara ca tine fata de Simona.
      • +7 (7 voturi)    
        Nu e chiar asa (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:10)

        ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui banel

        Educatia financiara precara nu este vina bancii.

        Cu alte cuvinte: daca nu stii cu ce se mananca un credit, imi pare rau pentru tine, dar poate nu ar trebui sa il iei.

        Hai sa nu ne ascundem dupa deget: prostia se plateste. Sau mai e o vorba romaneasca:
        boul se leaga de coarne si prostul de semnatura.

        Bancherii ma suna si acum si imi propun credite (refinantare sau nu) dar sincer ma limitez la ce am. 2 credite de nevoi personale in lei + 1 credit in euro (pe care il platesc la cursul zilei).
      • +7 (7 voturi)    
        Bine ce esti tu mare (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:59)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui banel

        O vorba romaneasca spune "Prostu' daca nu-I fudul, parca nu e prost destul"

        Nu trebuie sa ai doctorat in stiinte financiare ca sa ai un pic de bun simt:
        - Imprumuti ceva, il dai inapoi cum l-ai luat. - chestie de educatie, 7 ani de acasa.
        - Sa faci o aritmetica simpla: venituri - cheltuieli. Asa ve sti clar ce si daca poti sa cumperi ceva - un credit in acest caz.
        • -4 (6 voturi)    
          nu e chiar de 7 ani de acasa (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:10)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          ca dupa ce ai imprumutat vin aia cu dobanzi, comisioane de risc, asigurari, popriri etc nu e ca la 7 ani de acasa, e mai complicat de atat, un sistem complex pe care nu oricine il intelege. citeste "la pescuit de fraieri"
          • +2 (2 voturi)    
            Comisionae ilegale (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:07)

            Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Daca exista comisioane ilegale (sau necontractuale) poti oricind sa dai in judecata banca si cu siguranta vei cistiga (mai ales ca judecatorii par orientati un pic anti-banci). Si daca te plingi pentru asta iti dau dreptate insa nu are legatura cu rata de schimb la care se returneaza creditul.

            In ceea ce priveste asigurarile sunt sigur ca sunt trecute in contract. In plus era si destul de evident ca banca iti va cere sa asiguri ipoteca.
      • 0 (0 voturi)    
        Completare (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:26)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui banel

        ... și băncile au promovat susținut creditul în franci elvețieni. Acum, să nu-mi spună cineva că băncile, dintre care una cu numele apropiat de cel al unei mașini a promovat insistent acest credit, n-au știut că e vorba de un mare bluf.
        Pe de altă parte, BNR îi atenționa numai pe doritorii de credite să nu se împrumute în valută, dar către bănci nu a făcut nicio „sugestie”. Nu zic faptul că le putea impune ceva băncilor, dar așa o mică atenționare era posibile, ba chiar necesară, zic eu.
    • +5 (5 voturi)    
      Vor (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:00)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      da si bancile ceva,da' prin devalorizarea leului va plati tot romanul.
      Sic!
    • +2 (2 voturi)    
      nu stiu proasta, dar ignoranta si ipocrita sigur (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:09)

      -dan [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Doar eu mai tin minte?
      1. laitmotivul unui domn avizat in anii de creditarea cu buletinul: MIZATI PE LEU. Cel putin lunar, Isarescu iesea si repeta ca un papagal cuvintele astea.
      2. in orice discutie(la orice colt de strda) despre credit in anii respectivi aparea intrebarea: TU IEI SALARIUL IN EUR/CHF?
      Pentru cei care-si impartasesc lacrimogen povestile cu CHF-ul cel rau: Fratilor, fiecare dintre noi traim consecintele deciziilor noastre. Bune sau rele.
  • +32 (38 voturi)    
    serios?! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:09)

    liviu_ [utilizator]

    e o aberatie
    1 - nu este impartiala... exista credite in euro care nu au aceleasi eneficii
    2 - fraierii care au ales cu cap si au luat credite in lei si-au luat tzeapa... daca ai fost "Smecher" si ai luat in franci... acum esti realizat
    3 - nota de plata o sa o primeasca ceilalti care nu au credite, sau au credite in alte valute!

    este o masura lipsita de impartialitate si de tip robin-hood
  • +14 (16 voturi)    
    pfoaaaa (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:42)

    costinescu [utilizator]

    daca stiam ca se aproba asta, faceam credit in 93-94....
  • +1 (5 voturi)    
    Cand a fost arestat G. Bernard Shaw? (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:51)

    androidul_cu_sobolani [utilizator]

    Cand a fost arestat G.B. Shaw?
  • +11 (13 voturi)    
    Diferenta (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:54)

    Un-oarecare [utilizator]

    Iar noua celor care nu am avut credite, sa ne suporte devalorizarea generala care va urma beneficiarii acestor credite, impreuna cu cei care au aprobato.
  • +16 (18 voturi)    
    creditele in lei trebuie reconvertite in...lei... (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar, retroactiv, cu dobanda anuala a creditelor in CHF!

    altfel, cei care s-au imprumutat in lei sunt discriminati de legea care tocmai a trecut prin Parlament.
    • +9 (9 voturi)    
      daca (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      tot legiferam in stil comunist, pai sa o faca si la creditele in euro. cand am luat eu creditul 1 euro = 3,55 lei. a crescut cu un leu, asta inseamna ceva spre 25%. ar fi foarte avantajos.
      si daca ma gandesc mai bine, la ora actuala, dupa 10 ani de platit rate, am cam achitat creditul luat, fara dobanzi, binenteles. nu mai bine nationalizam toate bancile?
    • 0 (0 voturi)    
      În (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:29)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      lei vechi?
  • +5 (13 voturi)    
    Banci centrale. Banci comerciale. Atunci si acum (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:58)

    Razvan_M [utilizator]

    BNR a validat proiectiile bancilor care au introdus produsul "Credit in CHF". Aceiasi experti care ne explica ce prosti au fost cei care nu si-au imaginat ce s-ar putea intampla au acordat o probabilitate apropiata de 0 unui scenariu precum cel de azi.

    Bazandu-se pe aceasta probabilitate apropiata de 0 a unui scenariu catastrofal, bancile comerciale la randul lor s-au dus la bancile centrale si s-au imprumutat mii de miliarde $ pentru a nu intra in faliment, la dobanzi apropiate de 0. Bancile s-au justificat prin faptul ca daca pica ele atunci pica tot sistemul. Sefii bancilor au continuat sa incaseze bonusuri de succes enorme, in loc sa faca parnaie pt. frauda.

    Pe nimeni din sistemul bancar nu a interesat aspectul etic al problemei, ba chiar in prezent au tupeul de a cere altora virtuti si expertize pe care ei nu le poseda.
  • +14 (20 voturi)    
    super urmeaza conversia creditelor in euro (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:04)

    hopsinoi [utilizator]

    Pentru ca precedentul a fost creat.

    La cursul istoric.

    Ma intreb cine o sa suporte costurile!
    • +4 (4 voturi)    
      cine a suportat si costurile de bailout bancar ;) (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:30)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      .
    • +3 (3 voturi)    
      Se dă și din urmă? (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:56)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      La franci?
  • +2 (2 voturi)    
    poveste incompleta.. (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:19)

    pehash [utilizator]

    ar fi fost mai interesanta daca se mentiona si evolutia RMO la valute in acest interval de timp.
  • +13 (17 voturi)    
    Euro (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:21)

    HP [utilizator]

    Tot o dai cu "niciun cuvant despre riscul valutar".

    Riscul valutar inseamna ca o valuta se poate aprecia sau deprecia cu timpul. Sta insasi in natura valutei, nu e fixata de catre ceva sau cineva.

    Prin urmare, acest "risc valutar" exista atunci si la creditele in Euro sau USD.

    Nici acele credite nu veneau insotite de "niciun cuvant despre riscul valutar", si cu toate astea, iata ca pe cei care au luat credite in Euro, nu-i baga nimeni in seama.

    De ce judecam cu dublu standard ?

    Si oricum, sa te duci la banca si sa iei un credit fara a intelege cum functioneaza o banca, sau un produs bancar - nu e vina bancii, ci a ta, exclusiv.

    Una peste alta, legea asta, la fel ca DIP e de un populism crunt si gretos.
    • +6 (6 voturi)    
      Riscul valutar (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:00)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Toata lumea stia (mai mult sau mai putin) de riscul valutar. Leul sigur se deprecia in functie de principalele valute, si potrivit trendului de pana atunci puteai estima ca in 10 ani vei plati cu 20% in plus la rata (exprimat in lei).
      Problema a fost ca CHF a fost intentionat depreciata/apreciata (dupa bunul plac al bancii centrale) iar treaba asta un simplu consumator n-avea de unde s-o stie.
      Si acum s-o luam metodic:
      1. Bancile care spuneau "Nu poti lua suma X decat daca te imprumuti in CHF, altfel iti dau X/2". Stiu ca in vremea respectiva cautam credit, nici o banca nu-mi dadea decat maxim 18.000 EUR (credit in EUR sau LEI) la 35% grad maxim de indatorare, iar la CHF imi dadeau echivalentul a 35.000EUR. Mie mi s-a parut foarte suspecta diferenta si am refuzat (mi-am cautat alt serviciu unde salariul imi era negociat in EUR si ajustabil la 6 luni, fara bonusuri si fluctuatii si am putut lua asa credit de 34.000 EUR cat am vrut eu - atentie: fara sa am venit anual mai mare).

      2. De ce obligatoriu casa mea? Pentru ca platesc 300Eur lunar, cat e echivalentul unei chirii la un apartament similar dar dupa 20 de ani pot sa-l vand macar cu 25.000 EUR. Daca as plati lunar chirie, dupa 20 de ani n-as avea nimic. Asa, platesc sa zic bancii 40.000, am unde sta si la final se presupune ca am un bun imobil pe care il pot valorifica.
      • +2 (2 voturi)    
        problema este.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 13:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Problema reala este ca ar trebui sa se dea un test de cunostinte financiare elementare drept conditie eliminatorie pentru accesarea unui credit.

        Cand au aparut primele semne ale crizei in SUA, multi investitori s-au orientat catre valute "sigure", in speta CHF. Presiunea pe CHF ar fi dus automat la cresterea valorii, dar implicit ar fi scazut competitivitatea exportatorilor elvetieni. Deci CHF a fost tinut la un curs scazut de banca centrala a Elvetiei cu costuri uriase (vorbim de miliarde..). La un moment dat au decis ca presiunea este prea mare, criza s-a lungit prea mult, si nu mai merita sa cheltuie atatia bani ca sa tina cursul.. si piata s-a reglat singura.

        Si apropos de metoda ta, gandeste-te ca cei care au luat credite in 2007-2008 platesc azi rate mult mai mari decat cei care au ales sa stea in chirie, si care pot astfel sa pune de-o parte niste bani pentru "zile negre". Deci ideea de a sta in chirie nu este neaparat rea. Depinde de la caz la caz. Ca sa nu mai vorbim de naivii care si-au cumparat locuinte in camp si pierd zilnic 1-2 ore in trafic... oare cat valoreaza o ora din viata? Dar 400 de ore pierdute anual? Piata chiriilor nu este suficient de bine reglementata in Ro, ca atare nu se dezvolta, dar avantajele sunt semnificative si costurile in orice tara occidentala sunt mai mici decat la un credit ipotecar.
  • +24 (24 voturi)    
    Alba neagra (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:23)

    HP [utilizator]

    Propun ca toti cei care au pierdut bani la pacanele, la pariuri sportive, la alba neagra sau la curve, sa fie rambursati cu toate sumele pierdute.

    Pentru ca nu le-a zis nimeni ca pot pierde, in momentul respectiv.

    România a devenit o tragedie absurda, un stat mafiot, in toata puterea cuvantului, atunci cand astfel de "legi" devin ceva firesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Like (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:05)

      Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Perfect raspuns...
  • +11 (11 voturi)    
    Nu va fi decat o chestiune de timp (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:24)

    Susufler0 [utilizator]

    pana se vor organiza si imprumutatii in alte valute si vor cere sa nu fie discriminati. Iar daca, de exemplu imprumutatii in yeni, sa zicem vor putea fi sictiriti de parlamentari, pt ca poate sunt chiar mai putini ca numar decat "alesii neamului", cu imprumutatii in euro, lucrurile nu vor mai fi deloc simple.

    Tot ce vor trebui insa sa faca parlamentarii pesedisti, din pacate-cred-majoritari si in viitorul Parlament, va fi sa reziste, dupa caz, fie pana la viitoarele alegeri europarlamentare, fie pana la cele parlamentare din 2020, cand vor repeta in Parlament figura de azi si ii vor izbavi pe "eurodatornici" !

    PS. Hai, ca se poate !
  • +10 (10 voturi)    
    Restul lumii, iesiti si voi in strada! (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:25)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cei care au avut credite in altceva decat franci in perioada aceea sa iasa si ei in strada!

    Nu fiti fraieri, e an electoral, se dau chestii gratis!

    Iesiti in strada!
  • +15 (15 voturi)    
    lex injusta non est lex (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:47)

    athos64 [utilizator]

    "In sfarsit, stim o treaba:conversia e legala! "

    Aiurea. Asta e legea bunului plac, pe care, in principiu, Constitutia o exclude. Noi nu practicam democratia, o schingiuim, inainte de a o omori de tot.
  • -6 (16 voturi)    
    In sfarsit cineva zice ca a fost si vina bancilor (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:51)

    Ciobanasul_Mioritic [utilizator]

    Felicitari pentru articol.

    Ca sa intelegem problema trebuie sa analizam tot istoricul, inclusiv cum au fost promovate aceste credite in valuta de catre bancile lacome si cine a permis toate astea - conducerea BNR care avea si atunci rol de reglementare a pietei bancare.
  • +15 (15 voturi)    
    Platim noi tot (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:54)

    hai.ca.se.poate [utilizator]

    Au votat fericiti ca vin alegerile. Cursul euro marit, platim noi. Scumpiri in cascada, platim noi. Au votat cresterea valorii bonurilor de masa cu 50%! Fericire! Platim tot noi. Au votat renta viagera pentru mamele eroine! Ura! Neamurile domnului Vanghelie se bat pe picioruse! Platim tot noi. Uraaa! Uraaa! Traiasca Parlamentul Romaniei in frunte cu cel mai destoinic fiu al judetului Teleorman! Platim noi domnilor toata distractia voastra.
  • +13 (15 voturi)    
    Ar fi interesant de gasit lista cu (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:02)

    nick24 [utilizator]

    cei care s-au împrumutat cu sume mari în franci elvețieni.
    Se pare că legea a fost dată cu dedicație, pestișorii mici sunt de fațadă, dă bine la popor.
    • +7 (7 voturi)    
      Interesant? E obligatoriu! (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:53)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Sa stim care din ce partide profita de lacomia parlamentarilor.
  • +9 (11 voturi)    
    francul (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:44)

    LogicSi Banal [anonim]

    da. ce sa zic.
    uitati un punct de vedere !!!
    daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. ganditi unde este dreptatea.
  • -16 (22 voturi)    
    Oare de ce capra vecinului trebuie sa moara (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:47)

    Cetateancasialtii [utilizator]

    E prima mea postare, urmarind discutia am simtit ca e necesar sa spun doua cuvinte. Sunt unul din persoanele care am achizionat un credit in CHF. Vad o mare revolta in a ataca pe cei care au optat pentru aceasta optiune de creditare. La momentul creditarii mi-am dorit sa ama o alta optiune, dar conform politicii bancare in acel moment optiunea mea a fost CHF sau renuntarea de a-mi achiziona un apartament. Nu are rost sa povestesc dificultatile care le am in acest moment, am optat si imi asum totul. Ce nu pot intelege este ca in momentul crizei cand BNR a optat sa sprijine finaciar bancile nu am avut aceasi revolta ca si astazi in momentul in care beneficiarii ar fi consumatorii, oameni ca si voi. Dar cred ca pentru romani capra vecinului trebuie sa moara ca sa putem merge mai departe. Simpatizez cu cei care au credite in alte valute si imi doresc ca sa aiba optiunea de a beneficia de un tratament similar asfel ca efortul financiar sa scada. Am fost totdeauna si voi fi adeptul ca ar riscul trebuie impartit atat de persone si de banci eu am ajuns la jumatate creditutlui si am suportat costurile e rindul bancii.
    • +11 (11 voturi)    
      Gresit (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:38)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Cetateancasialtii

      Sunt de acord ca riscul trebuie impartit.

      Darea in plata rezolva riscul devalorizarii garantiei.

      Riscul schimbarii dobanzii de referinta este iar impartit.

      Dar riscul valutar este al celui care a luat creditul. Banca a dat CHF si e normal sa ceara CHF.
      De unde ii cumperi? Este problema ta, dar sa pui CHF in cont este o datorie de onoare.

      Desigur, poti face conversie la cursul zilei (conditiile actuale) si de azi inainte ti se aplica dobanda de lei.

      Pune-te in locul bancii si spune-mi daca as avea o datorie la tine CHF, luata in 2007, in ce ai vrea sa iti platesc datoria? Si mai important: la ce curs?
      • -4 (10 voturi)    
        Banca nu a dat CHF (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:26)

        calinetz [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        Ce vad ca nu zice nimeni e ca banca, real, nu a dat niciodata CHF... nu stiu daca e cineva care a vazut vreun franc in realitate... totul a fost doar o inginerie financiara, motiv pentru care in UE in astfel de cazuri s-a ajuns si la anchete penale. CHF a fost doar in conturi, pe hartie, dar cei care au retras au scos fie euro, fie lei... evident, la un curs avantajos bancii.

        Cei care s-au imprumutat in euro sau lei si au platit case au retras real moneda in care s-au imprumutat... asta e marea diferenta fata de franci. Bancile nu au avut niciodata franci, deci nu au avut niciodata un risc valutar real. In schimb, imprumutatii au preluat un risc valutar artificial dublu: comisionul de risc valutar (pe care chiar si bancile l-au scos, recunoscand ca a fost abuziv) si cursul valutar.

        Toate operatiunile au fost doar niste cifre pe hartie, inselaciune din partea bancilor... si nu cunosc cazuri in care inselatul (chiar daca a fost prost, ca de-asta a fost inselat de cineva mai destept) este cel acuzat iar escrocul este eventual recompensat. Ma rog, exceptie probabil ca ar face politicienii romani, din pacate.
        • +1 (1 vot)    
          Nu e adevarat (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:59)

          Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui calinetz

          Nu prea vad unde e inselaciunea. Era un pariu care a fost cistigat de banci.

          Sunt sigur ca daca ai fi vrut ai fi putut sa retragi franci de la ghiseu (pentru ca dupa acordare clientii aveau un cont in CHF cu bani in el iar imposibilitatea bancii de a rambursa soldul unui cont stim ce consecinte are). Ideea e ca toti clientii AU OPTAT pentru schimb valutar in EUR (sau RON) imediat dupa acordare. E ca si cum as lua un credit in EUR, banca are EUR kklau, dar eu optez sa-mi schimba banii in RON. Nu inseamna ca e o problema cu acordare creditului, nu? Si nici cu optiunea mea.
        • +1 (1 vot)    
          Asa si? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:18)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui calinetz

          Asta nu demonstreaza nimic. De ingineria financiara ati beneficiat cand ati luat creditul: dobanzi mai mici.

          Acum nu va plangeti ca a fost inginerie financiara. Pana acum v-a placut, asa-i? Luati cu apa si rabdare.
      • -6 (8 voturi)    
        Aberant (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:26)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        ca riscul valutar este numai a celui care a luat creditul. Deja sunt multe situatii disperate, iar cand o sa ajunga francul la 10lei (ca deja la 4-5 a ajuns) tot clientul este de vina si tot el trebuie sa plateasca diferenta de curs. Acest curs valutar se poate maipula fara nici o problema din partea bancilor, la noi in tara probabil o sa aiba si sprijinul BNR.
        Pe de alta parte nu am vazut nici o banca sa iasa in fata cu documente si sa ne explice cate imprumuturi in franci au accesat si cati franci mai au de platit in continuare.
        Pana si cel mai aprig postac al bancii recunoaste ca nu s-au dat franci clientilor. Nu existau atatia franci pe piata cate credite au dat ei.
        Creditele in franci au fost o inginerie financiara si o inselatorie din partea bancilor, multe banci s-au imprumutat cu franci pentru o zi ca sa poata sa dea credite, iar in urmatoarea zi schimbau francii in lei sau euro, sigur poti sa spui ca nu este treaba mea cum gestioneaza banca situatia interna a francilor, problema este ca nu ai voie sa faci inginerii financiare cu produse catre populatie iar BNR care trebuia sa verifice modul de creditare in franci a dormit la vremea respectiva.
        • +3 (3 voturi)    
          Normal (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:03)

          Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          Pai normal ca rambursau a doua zi caci nu aveau nevoie de atitia CHF din moment de prostimea schimba in draci CHF in EUR. Dar atentie: 40% pastrau ca si rezerve. Nu se putea rambursa a doua zi tot.

          Normal ca nu existau atitia franci cite credite s-au dat. Nici RON nu exista si nici EUR...si totusi nu contesti acordarea de cretite in RON, nu?

          Ati preluat idiotenia asta cu creditele de 1 zi si o tot propagati desi nu are fundament. Dar de, ce sa-i ceri unuia pe care nu l-a dus capul ca nu e bine sa se imprumute in CHF?
          • -4 (4 voturi)    
            Poate nu la fiecare credit (Miercuri, 19 octombrie 2016, 13:07)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Misu_G

            trebuia sa faca rezerve de 40% mai ales daca creditul il dadea Banca din Ungaria sau Austria. Ce faci, speli inselatoria cu texte gen RMO?
            Adevarat este ca voua va place sa vindeti blana ursului din padure si sa inselati clientii. Cum vinzi tu ceva ce nu ai? Din prostie spui totul, hai mai torna cate ceva, esti distractiv si incompetent. Daca ar sti sefii tai ce spui te-ar da afara ma inconstientule.
            Cu o asemenea abordare veti avea parte numai de asemenea legi. Mentalitate primitiva-institutii primitive.
            Spune care este fundamentul acestei inselatorii, hai ca-ti place sa torni spune adevarul si lumineaza-ne sipe noi.
            • 0 (0 voturi)    
              Raspuns (Joi, 20 octombrie 2016, 7:48)

              Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

              Poate ca ar trebui sa fii mai putin convins ca toti cei care sunt impotriva legii sunt bancheri. Eu chiar nu sunt. Singura problema pe care o am este ca, din cauza imbecilitati unora care nu s-au uitat ce cumpara si a altora care sa gasesc sa voteze legi nefundamentate economic, o sa am de suferit si eu prin depreciere a RON si crestere de dobinzi.

              Daca tu ai semnat un contract de credit cu o banca din Austria sau Ungaria, fie el si intermediat de o societate romineasca, nu inteleg de ce te plingi acum la BNR:)...e cam ridicol.

              Nu inteleg nici de ce bancile ar trebui sa aiba creditele acoperite in moneda acordarii. 100% acoperire oricum nu se poate pentru nici o moneda. In cazul CHF ce ar trebui sa fi facut banca cu moneda elvetiana daca idiotii care se creditau voiau de fapt acces la dobinzi mici nu si la moneda efectiva( si evident fara a-si asuma nici un risc valutar)? Voi ati cerut preschimbarea in EUR nu v-a obligat banca. Daca ati fi dorit sa retrageti CHF vi s-ar fi livrat CHF(caci altfel stim ce se intimpla cu o banca in momentul in care nu e in stare sa returneze banii dintr-un cont).

              Dar daca voi i-ati schimbat in EUR in secunda 2 rezultatul e ca banca i-a vindut pe piata in secunda 3. Caci nu mai avea ce sa faca cu ei....logic.

              In alta ordine de idei, daca te uiti la voturile e care le ai pentru postul de mai sus, ai putea sa tragi concluziile si singur despre cine e incompetent. Sau toti pe aici sunt incompetenti si prosti...

              PS. Si mai e o chestie: a vinde ceva ce nu ai e imoral. A cumpara ceva ce vinzatorul nu are e imbecilitate:) si asta e normal sa se platesca
              • 0 (0 voturi)    
                Pentru cultura ta, daca nu lucrezi in banca (Joi, 20 octombrie 2016, 16:38)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Misu_G

                iti dau un exemplu destul de des intalnit privitor la imprumuturile in CHF:
                Clientul solicita bancii o oferta in lei/euro pentru un credit de 40000 euro in vederea achizitionarii unui apartament de in valoare de 60000 euro, restul de 20000 euro ii are clientul din economii.
                In urma analizarii documentelor depuse de client, banca ii transmite acestuia ca nu se incadreaza la un credit in lei/euro pentru suma de 40000 euro ci doar la 35.000 pentru un credit in euro si 30000euro pentru un credit echivalent in lei, dar apare surpriza" Domnule va incadrati la franci, si aici nu la 40000 cat aveti dvs. nevoie ci puteti sa luati pana la echivalentul a 60.000 de euro in franci" pui intrebari, ti se raspunde ca francul este o moneda stabila, ca nu este risc valutar, ca in contract se trece ca daca totusi creste francul fata de leu se poate refinanta(o imbecitate, pentru ca atunci cand ai vrut sa refinantezi, chiar cu o pierdere majora ei s-au intors la faptul ca nu te incadrezi la euro/lei), dobanda mica in functie de LIBOR(in 2008 2,8 azi 1,1-dobanda in schimb aceeasi4%), ti se spunea ca se dau aceste credite in toata Europa(de fapt erau doar in tarile care nu trecuse la Euro)nu se vedea nimic in neregula cu acest credit, iar cand au inceput problemele prin 2009 nu a mai fost cu cine vorbi, negocia, refinanta, nimic nu se putea face, atunci ti-ai dat seama ca ai fost tras pe sfoara.

                Iti si raspund:
                Citeste legislatia sa nu ramai prost asa ca cei cu credite in franci si o sa-ti dai seama ca nu au voie sa mareasca comisioane, dobanzi si alte costuri ale produselor financiare. Referitor la deprecierea leului, nu te poti apara deoarece cu usurinta pot sa manipuleze cursul valutar. Problema este ca nu sunt controlati.

                Nu m-am plans la BNR, doar le-am transmis blesteme pentru fratia fatisa aratata bancilor. Pensionarul de Isarescu e platit si din banii mei.

                Esti intr-o eroare totala, cum naiba iei bani pentru un produs pe care nu il ai, ce faci vinzi aer cu dobanda. Este ilegal
        • +1 (1 vot)    
          CHF la 10 lei (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:47)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

          Daca nu iti convine riscul valutar te poti imprumuta in lei. Regula e simpla: returnezi in moneda in care ai luat creditul.
          • 0 (0 voturi)    
            Imi convine riscul valutar, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 13:11)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            dar bancile azi s-au luminat ca nu este legal sa dea credite intr-o alta moneda fata de cea in care castigi.
            N-am vazut franci in viata mea de la banca, deci voi plati lei.
            • +4 (4 voturi)    
              Gresit (Miercuri, 19 octombrie 2016, 13:15)

              ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

              Ai luat franci, platesti franci. Sunt bancile proaste ca nu zic altfel:

              Ne aduceti franci la ce curs vreti voi. Noi vrem franci.


              Dobanda a fost de franci, ai cont de franci. Daca nu i-ai vazut in mana este problema ta. Nu este o scuza ci doar arata cat de incompetent ai fost.

              Mai mult, daca tu castigi in lei si iei credit in CHF e problema ta.
              • 0 (0 voturi)    
                Tu esti geniul de care au nevoie bancile, (Joi, 20 octombrie 2016, 16:42)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                in rest esti praf.
                • 0 (0 voturi)    
                  Propun (Joi, 20 octombrie 2016, 20:59)

                  ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                  Sa va platiti creditele asa cum le-ati luat. In euro (cum e cazul meu), in lei (cum e cazul meu) sau in CHF cum e cazul vostru. Dar la cursul zilei.


                  Daca nu va permiteti, aveti o lege care va ajuta (si care e normala): legea darii in plata. Pomenel merg in ani electorali.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Faptul ca imi permit sa platesc (Vineri, 21 octombrie 2016, 10:09)

                    icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                    nu inseamna ca ii permit cuiva sa ma fure.
                    Daca am legea de partea mea voi actiona in consecinta.

                    Ce sa facem in ultima vreme unii carcotasi se simt mai furati de cei cu credite in CHF decat de banci, daca a crescut cursul e de vina cel cu credite in CHF, dupa care toate in lant. Daca economia si stabilitatea tari sta pe spatele celor cu CHF care au primit teapa de la banci, apoi tara asta nu are nici o economie, nu are nimic, doar banci care manipuleaza cursul cand vor ele cu girul BNR.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ai dreptate in unele privinte (Vineri, 21 octombrie 2016, 10:53)

                      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                      Bancile pot manipula si cursul euro (si e mult mai usor sa faca asta) dar toti restul nu ne plangem. Cand am semnat, am stiut in ce ne bagam.

                      Daca nu vrei risc valutar si manipulare de curs din partea bancii iti iei credit in lei si scapi de problema. Valabil pentru toate monedele.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Faptul ca iti ceri drepturile, (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:25)

                        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                        nu inseamna ca te plangi.
                        Sunt foarte multe procese castigate in instanta de catre clienti, privind plata creditului la cursul de la data semnarii contractului, aceasta lege vine si ca o confirmare a acestor sentinte.
                        Pe de alta parte cand s-au inceput procesele pe clauze abuzive si comisioane de risc, Isarescu iesea la TV si ne explica ca ce s-a semnat e bun semnat si nu se mai poate schimba, o atitudine de interlop, pentru ca s-a dat banca in judecata pentru ilegalitati nu pentru nimicuri, procesele sau castigat pe banda rulanta si pana la urma bancile si-au recunoscut abuzurile, deci mai bine isi inghitea limba viticultorul. De aici se vede atitudinea slugarnica si partinica a lui Isarescu.
                        Pana prin 2010 nu prea te puteai atinge de un credit in lei, odata ca era greu sa te califici si apoi era exagerat de costisitor, asa au facut bancile incat lumea sa se imprumute in euro sau franci, ambele cu risc valutar ridicat.
                        Ma intorc la viticultor, care spunea nu cu mult timp in urma ca, creditele in CHF au o pondere neglijabila si nu conteaza, iar acuma brusc contam si intoarcem toata economia pe dos, apoi a zis isarescu ca 2 banci vor cadea si alte 4 cu mari probleme, dupa care iese Vasilescu si zice ca nu este nici o problema cu bancile. Vasilescu care la scos pe amnezicul Isarescu cu creditul de la VBR in CHF.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Nu e chiar asa (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 16:18)

                          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                          Legea darii in plata este o lege buna. Eu am sustinut-o de la inceput. Dar legea conversiei la curs istoric este o aberatie. Cum spuneam, cursul este reponsabilitatea celui care a luat credit pentru ca beneficiaza de o dobanda mai mica.

                          Stiu ca legea suna bine si da drepturi cetatenilor, dar ce e legal e una si ce e moral e altceva.
                          • 0 (0 voturi)    
                            Legea nu este o aberatie, (Luni, 24 octombrie 2016, 9:26)

                            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                            incearca sa te pui si de partea clientului inselat in momentul in care a luat creditul.
                            Pe de alta parte nu am vazut nici o banca sa iasa in fata cu date concrete prin care sa explice am luat 5mil sau 50mil. de franci si in momentul asta trebuie sa-i dau inapoi tot franci, sti de ce nu vin cu datele, pentru ca ei au cunoscut riscul si si-au transformat francii in euro/lei, mare parte din ei a doua zi dupa ce au dat creditul.
                            Curtea suprema Spaniola si nu numai, a spus ca sunt produse derivate si sunt considerate produse inselatoare.
                            Moralitatea si legalitatea acestor credite stau in legea asta, imoral si ilegal este ce au facut bancile.
                            Analizeaza(nu superficial) obiectiv ambele parti si abia apoi o sa ajungi la concluzia corecta.
                            Mare parte(nu toata) din media financiara romaneasca este aservita bancilor si asta pentru reclama pe care si-o fac bancile in ziarele de profil si pe de alta parte imprumuturile pe care le dau trusturilor de presa.
                            Clientul niciodata nu o sa poata sa-si plateasca publicitate in media.
                            • 0 (0 voturi)    
                              mmm (Luni, 24 octombrie 2016, 12:02)

                              ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                              Tu imi spui practic ca nu e vina clientului ca nu a stiut ca un credit in CHF poate exploda, dar e vina bancii? Pana la urma e nestiinta celor care au luat credit.

                              Caz concret: am un credit de nevoi personale de 4000 de euro luat la brd acum 3 ani de zile. Mi-am dat seama luna trecuta ca am platit comision de administrare 2000 de lei (pana acum), urmand sa mai platesc inca vreo 300 de lei pana la sfarsit contractului.

                              Am sunat la banca si am explicat clar: este greseala mea dar daca gasesc intelegere la banca si sa imi returneze comisionul (avand in vedere ca am fost client bun platnic) ar fi grozav, daca nu...eu nu ma duc in instanta pentru ca sunt major si vaccinat si am semnat. E vina mea.

                              La fel de bine puteam sa ma duc si la un avocat si sa intreb ce se poate face, dar nu m-am dus pentru ca AM SEMNAT si daca nu am citit contractul asa cum ar trebui e vina MEA.

                              Mentionez ca nu erau clauze scrie cu litere mici sau aberatii de genu, doar ca nu am citit contractul ala.

                              Acum, e vina mea sau a bancii? eu consider ca e vina mea, tu ce spui?
                              • 0 (0 voturi)    
                                In urma cu 8 ani (Luni, 24 octombrie 2016, 15:58)

                                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                                ti se explica despre francul elvetian ca este o moneda stabila fara riscuri, da un search pe net si o sa te convingi, ti-am mai spus si mai sus, este ilegal sa vinzi consumatorilor produse derivat. NU ESTE VOIE - ESTE ILEGAL, si-au INSELAT consumatorii.
                                Daca tu crezi ca este legal sa inseli atunci nu pot sa-ti explic mai multe.

                                Referitor la cazul tau concret:
                                Daca comisionul din contractul tau este ilegal(consulta un avocat sau studiaza legea), atunci banca a incalcat legea si ar trebui sa-ti returneze banii inapoi inclusiv dobanda legala pentru suma nedatorata.
                                Din cate spui, tu consideri ca acel comision este ilegal, dar totusi esti un om de onoare si chiar daca banca nu ti-l returneaza tu nu o sa-i dai in judecata pentru ca te consideri vinovat pentru necitirea contractului sau lipsa de educatie financiara cum se mai zice.
                                Referitor la studierea contractului majoritatea consumatorilor din toata lumea nu o fac, deci nu ca am fi noi mai prosti/needucati sau mai destepti/educati financiar. Aceste contracte trebuie sa respecte legea, nu sa fenteze legea, din cauza fentarii legilor au ajuns bancile in situatia de fata, nu pentru respectarea legii.
                                Vina pentru introducerea in contracte a comisioane si clauze abuzive, apartine exclusiv bancii la care i-am mai putea adauga pe cei care le verifica contractele(BNR). Instantele au dat castig de cauza clientilor pentru introducerea de comisioane ilegale.
                                Atitudinea ta ar ramane aceeasi daca ar fi vorba de 30.000 euro?
                                • 0 (0 voturi)    
                                  Da (Luni, 24 octombrie 2016, 16:34)

                                  ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                                  Ar ramane identica. In ambele cazuri, dupa ce contractul se termina banca m-a pierdut ca si client. Nu pot sa am incredere intr-o banca care foloseste asemenea practici.

                                  Si crede-ma, ca folossesc destul de multe instrumente financiare (depozite, credite, investitii, carduri).
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    Atunci mai pune-te intr-o situatie (Luni, 24 octombrie 2016, 17:45)

                                    icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                                    Sa nu mai pot plati creditul din cauza comisioanelor, deprecierii monedei in care ai luat creditul, si sa ajungi in strada sau sa nu-i mai poti cumpara nimic copilului tau.

                                    Unii au ajuns la suicid-masura extrema cu care nu sunt de acord dar reala in acelasi timp.
                                    Altii au plecat in strinatate sa munceasca, astfel nu si-au mai vazut familia decat sporadic. Cred ca este foarte trist sa nu-ti vezi copiii cum cresc.
                                    Altii au divortat, si altii abia acum pot sa dea imobilul in plata si sa scape de datorii, sigur daca banca nu te poarta prin instante.
                                    Si toate astea pentru ce? Doar ca sa le permitem bancilor sa ne fure si sa ne insele.
                                    Eu nu pot decat sa fiu incantat ca exista cat mai multi oameni care nu le permit bancilor sa incalce legea si sa le calce principiile in picioare. Cu cat mai multi oameni de acest fel cu atat vor fi mai putini oameni abuzati si inselati de banci.
                                    Asta se poate extrapola tuturor mamutilor economici care se comporta asemenea bancilor cu clientii.
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      De acord (Marţi, 25 octombrie 2016, 9:34)

                                      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                                      Pentru asta exista DAREA IN PLATA. Adica dai casa bancii si ea se spala cu ea pe cap. Am spus de la inceput ca legea asta este echitabila si normala.

                                      Si da, in viata mai si pierzi.....asta e realitatea. Si te intorci in chirie daca nu iti permiti sa platesti rate la o casa. Nu trebuie sa fim toti proprietari.
    • +16 (16 voturi)    
      Lumea vrea dreptate (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:44)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Cetateancasialtii

      Vezi tu, nimeni nu are nimic impotriva ta sau a celor ca tine. Lumea vrea dreptate, adica daca se da, sa se dea la toata lumea.

      Acum hai sa-ti spun eu altceva poate imi dai tu o solutie.Ce te faci cu acei care au avut credit in CHF sau EUR si au facut eforturi mai si l-au achitat recent. Vor primi ceva inapoi de la banca?

      Vezi tu, nimeni nu vrea sa moara capra vecinului ci dimpotriva, vrem ca toate caprele sa traiasca si sa produca lapte, insa in mod egal, deoarece, toti suntem egali in fata legii.
    • +9 (9 voturi)    
      partial ai dreptate (Miercuri, 19 octombrie 2016, 7:08)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateancasialtii

      problema ca tu si banca ati riscat acum multi ani si ca eu voi plati oalele sparte ca si client ( comisioane dobanzi si altele ) ori eu nu te cunosc si nu vreau sa suport o parte din creditul tau!
      • -1 (3 voturi)    
        Daca citesti legislatia, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:33)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        o sa ramai surprins sa descoperi ca bancile nu au voie sa modifice comisioane si sa adauge alte costuri suplimentare clientilor pentru a-si plati oalele sparte.
        Sigur ele trebuie verificate de BNR, iar clientii pot sesiza ANPC si BNR daca apar nereguli in costuri.
      • -5 (5 voturi)    
        Bati campii (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:56)

        killaz [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Esti tu sigur ca iti vor mari tie comisioanele?
        Arunci si tu niste vorbe ca sa nu adormi ..
        Vad multe posturi pe aici, multi dintre voi habar nu avei despre ce vorbiti.
    • +5 (5 voturi)    
      si de ce n-ai ales optiunea cealalta? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateancasialtii

      Scrie in constitutie ca oricine tre sa fie proprietar de apartament? Iar BNR nu a sprijinit bancile decit dindu-le inapoi o parte din banii depusi de banci la BNR sub firma de garantie, bani cu care bancile au imprumutat statul pe fruntea caruia scria faliment.

      Si... scrii acolo ca ai optat sa iti asumi totul... In ce mod iti asumi? Mergind acu sa te milogesti la stat sa dea o lege care sa modifice contractul semnat de tine? Tipic romanesc. Simtul responsabilitatii lipseste cu desavirsire.
      • 0 (0 voturi)    
        Copil comunist (Joi, 20 octombrie 2016, 16:51)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        las-o mai moale cu tipic romanesc, se pare ca in tine se reflecta cel mai mult acest mod iresponsabil in ati asuma inselarea clientilor si furtul de dupa, a baga totul sub pres si a trece la urmatoarea teapa data oamenilor, tot printr-o smecherie financiara.
        • 0 (0 voturi)    
          gindire de socialism stiintific (Vineri, 21 octombrie 2016, 13:18)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          Iresponsabil e sa semnezi un contract si dupa aia sa nu-l respecti pe motive puerile cum ca nu stiai ca o sa creasca pretul. Pe ideea asta poti sa te duci si la ala de ti-a vindut apartamentul in 2008 si sa-l acuzi ca nu te-a informat ca o sa scada preturile. Sau pot sa ceri sa dai inapoi masina pe benzina ca nu ti-a spus nimeni in 2007 ca pretul benzinei se va dubla. Ca daca stiai iti luai Diesel.
          Inselarea presupune nerespectarea legii. Faptul ca a crescut francul e inselare doar pentru aia cu mentalitate de asistat care nu-si asuma niciodata responsabilitatea pentru propriile fapte si asteapta tot timpul sa vina tatuca statul sa-i repare timpeniile.
          Dupa ce v-ati aruncat ca oile sa luati credite cit mai ieftine fara sa va intereseze riscul, acu va considerati inselati.
          • 0 (0 voturi)    
            Iresponsabil (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:46)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            este sa nu ai morala, emiti contracte cu clauze si comisioane abuzive, sa inseli clientii cu smecherii financiare.
            Asa cum spui inselarea a fost demonstrata in instante indiferent ca vorbim de clauze si comisioane abuzive sau denominare.
            In rest nu ai nici o substanta cu exemplele tale de doi bani.
            • 0 (0 voturi)    
              in capul tau e varza (Vineri, 21 octombrie 2016, 16:37)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

              1. clauzele si comisioanele abuzive, acolo unde sunt, se transeaza la tribunal. Asha se intimpla in orice tara cu apa calda.
              2. Smecherii financiare?!? Ce e aia?
              3. Daca nu pricepi ca bancile habar n-aveau de evoluta ulterioara a francului si ca daca ar fi avut habar ar fi cistigat mult mai mult cumparind franci si tinindu-i in seif, inseamna ca esti limitat intelectual. Orice entitate cu multi bani (banca, fond de pensii, asigurari, etc) daca ar sti dinainte evalutia unei valute ar cistiga averi din speculatii. Ar fi fost suficient sa stii cum va evolua paritatea euro dolar ca sa cistigi averi din speculatii.
              4. Oamenii mari isi asuma raspunderea pentru contractele pe care le semneaza. Nu semneaza ceva daca nu inteleg ce scrie acolo, iar dupa aia nu vin cu scuze penibile cum ca ei nu stiau ca o sa creasca fracul. Da' nu i-a dus capul sa se intrebe de ce o fi mai ieftin in franci decit in euro sau lei. In schimb oamenii iresponsabili, aia care nu-s capabili sa-si asume conscintele propriilor fapte, dau fuguta imediat la tatuca statul sa le repare boacanele. Si o parte important adin poporul asta asha e. Asteapta toata ziua sa vina statul sa le rezolve toate problemele. De la creditele in franci la curatat zapada in fatsa casei. Asta e romania care -sar simti mult mai bine in CSI, acolo unde partidul dicteaza ce se intimpla iar oamenii nu au amri libertati pe ideea ca daca le-ar avea oricum ar face numai prostii. Sper ca romnia retrograda sa fie odata si odata invinsa de romania care gindeste.
              • 0 (0 voturi)    
                .... (Luni, 24 octombrie 2016, 9:48)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                1. In tarile de care vorbesti tu, nu exista asemenea procese pentru ca Banca Nationala a lor si statul au grija sa-i verifice. Imagineaza-ti ce urmari ar avea pentru bancile in Germania daca contractele de credit ar avea atatea comisioane si clauze abuzive, amenzi peste amenzi...probabil falimentul pentru unele.
                2. Sa vinzi produse derivate catre consumatori. De multe ori sa nu ai fizic un produs si tu sa-l vinzi.
                3. Da-mi un exempu de banca care, in acest moment are de rambursat franci elvetieni de la cine s-a imprumutat, sau cati franci elvetieni au imprumutat si cati au dat mai departe sub forma de credite. Nu am vazut o banca sa vina cu astfel de cifre.
                4. Ti-am explicat de prea multe ori cum sta treaba, fa o analiza obiectiva de ambele parti si o sa-ti dai seama. Urmeaza sa-ti desenez si sa-ti lipesc in frunte foaia.
  • +23 (27 voturi)    
    Nu va plati nimeni (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:50)

    Chianti [utilizator]

    deoarece bancile vor ataca asemenea "lege" la curtea constitutionala si cel mai probabil vor castiga.

    Este o aberatie sa scoti o asemenea lege. Pe principiul asta, cine cumpara o masina cu 15,000 de euro poate cere dupa 3 ani sa primeasca 5,000 inapoi daca dealerul vinde aceeasi masina cu 10,000, pe principiul ca nu a stiut ca se va ieftini.

    Totusi, ce ma ingrijoreaza este tentatia politicului de a legifera cum trebuie sa fie contractele intre 2 entitati libere sa intre intr-o legatura contractuala. Populismul asta si credinta ca parlamentul poate legifera orice este cea mai mare primejdie astazi.
    • +1 (1 vot)    
      nu reglementarea e problema (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:54)

      rz_ [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

      Statul poate interveni în modul în care 2 entităţi fac contractul. Nici un contract nu poate încălca legea. Legea poate spune că nu poate fi luat un comision de vreme bună. Şi legea poate spune că pentru un împrumut ipotecar, banca îşi asumă riscul să rămână cu casa fără să mai poată lua alţi bani de la cel care împrumută (deci să oblige banca să preia din risc). Însă nu e corect (şi cred că nici constituţional) să faci asta retroactiv. legea trebuie aplicată pentru contractele încheiate de la intrarea în vigoare a legii. Banca nu avea riscul acesta, deci nu a luat în calcul costul acestui risc atunci când a stabilit dobânda şi comisioanele.
  • +13 (17 voturi)    
    O lege care actioneaza retroactiv si discret(ionar (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:56)

    Miky113 [utilizator]

    Cut-Mirror- Paste la falimentarea Bancorex !!

    Majoritatea creditelor in franci elvetieni au fost facute de omul grass(dus in spate de cel slab) !
    Si decat suiciduri precum in Franta, mutari in chirie, aplecarea dupa capsuni; absenteism la vot
    ; mai bine dam legea asta si urcam putzzin pretul la pompa !

    In mod normal trebuie aplicata aceiasi masura pentru creditele in orice valuta.
    Printre altele sa Nu uitati de pagubitii de la: Caritas, SAFI, Bancorex.
    Tot retroactiv puteti chiar desfiinta Curtea Constitutionala(precedentul ne-retroactivitatii legilor s-a fumat de mult time-ago).
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat si de.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:26)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      ..pagubitii de la FNI!.. In rest de acord cu tine..!
  • +18 (20 voturi)    
    franco-imprumut (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:23)

    Gunslinger [utilizator]

    Prin 2005 am facut un imprumut bancar de 10 mii de dolari, pe 5 ani, sa-mi platesc diferenta de la apartament, la casa pe pamant. Timp de 5 ani mi s-a parut ca merg in chiloti pe strada si am dormit, exclusiv iepureste. Cat mie imi tremurau chilotii, un coleg imi facea cu ochiul, de cate ori ne intalneam, adica "Fraiere, shmecheria era sa-l faci(imprumutul) in franci, ca mine, care, de mica ce este rata, am luat 70 de mii, pe douaj' de ani, si n-am fost nevoit sa-mi vand apartamentul, asa ca l-am inchiriat si-mi scot banii, fara sa ma doara capul.". Si iar facea cu ochiul...Si azi, cred, ca daca ne-am intalni, m-ar privi ca un golan simpatic strangand dintr-un ochi: " Ai vazut fraiere? Asa se face treaba" "Cu smecherii din parlament si cativa avocati..." "Apropo: tu ai apucat sa-ti platesti toate ratele la imprumut?"
    • -1 (7 voturi)    
      Paranoia la unii, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:35)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Gunslinger

      este un mod de viata.
  • +12 (14 voturi)    
    Un contract e un contract (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:44)

    verid [utilizator]

    Deci unii au fost prosti sau analfabeti si nu au citit contractul,iar noi ceilalti le platim chiolhanurile.
  • +22 (24 voturi)    
    Ma lasi, Simona draga? (Marţi, 18 octombrie 2016, 23:02)

    red.herring [utilizator]

    Pai cum, tu Simona, fosta ta colega de liceu pe de o parte iti vindea creditul ca unei vechi prietene, pe de alta parte te lua cu Dumneavoastra ("Platiti o rata mai mica") ? Te asigur ca pe mine, la 20 de ani de la terminarea liceului, fostii colegi tot cu "tu" ma iau. E credibila povestea de numa'
    Nu ti-a spus fosta colega (don'soara de la banca) nimic de riscul valutar? Pai banuiesc ca nu ti-a spus nici ca exista riscul sa iti pierzi jobul pe perioada creditului, sau riscul sa ai un accident. Dupa cum cred ca nu ti-a mentionat nici de posibilitatea ca in urmatorii 20 de ani poate te mariti daca esti single, poate o sa ai unul-doi copii, si cheltuielile tale lunare vor creste. Sau, daca erai deja maritata, nu ti-a spus ca exista posibilitatea (sigur, minora, doar un cuplu din 2) sa divortezi in urmatorii 20 de ani, si deci veniturile familiei sa se imputineze. Nuuuu, ea nu ti-a spus toate astea, PENTRU CA NU ERA OBLIGATIA EI PROFESIONALA.
    Normal era ca tu, om matur, in deplinatatea facultatilor mintale, sa te gindesti cam ce se poate intimpla in urmatorii 20 de ani dupa ce tu iei creditul, si daca vei fi in stare timp de 20 sa platesti rate intr-o valuta despre care nu ai habar. Nu ai vazut in viata ta cum arata o bancnota de franc elvetian, dar ti-ai spus, ce conteaza? Doar si parintii si bunicii mei tot in yuani, sesterti si icosari si-au luat creditele pentru case, nu oi fi eu mai proasta decit ei. Tot asa, ti-ai spus, sigur, traim in Romania, tara in care leul e stabil de secole, de ce sa ma ingrijorez? Nuuuu, e o minciuna ca leul nu a fost stabil intre '90 si 2005 (deci doar privind 10-15 ani in urma fata de cind ai luat tu imprumutul, nu 20), atit de instabil ca tocmai a avut nevoie de o denominare in 2005, anul imprumutului tau, deci, de ce sa ma ingrijorez ca ar putea fi instabil in continuare in urmatorii 20-25 de ani? De ce sa ma gindesc ca eu sint platita in lei, nu in CHF, si ca Romania nici macar nu a intrat in UE, ce sa mai vorbim de zona EURO?
    • +1 (1 vot)    
      ti-as mai da o1000 de plusuri.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:24)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      ..dar deh, maine poimaine face HN o regula noua(la cererea unor comentatori care au luat prea multe minusuri) si face conversia din 1000 plusuri intr-un singur plus..!
      • 0 (0 voturi)    
        Hehe (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:33)

        red.herring [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Multumesc de zimbetul pe care mi l-ai provocat, e mai valoros decit cele 1000 de likeuri :)
        • 0 (0 voturi)    
          Luati-va o camera baieti (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:30)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

          si o sa va puteti da like-uri si zambete.
    • 0 (0 voturi)    
      Vanzatorii de credite, (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:27)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      nu au obligatii profesionale, probabil din cauza ca multi dintre ei sunt incompetenti si considera ca nu trebuie sa-si protejeze in primul rand banca cand da un credit, sau chiar sa-l consilieze pe client astfel incat sa se asigure ca, creditul pe care il da are riscuri cat mai mici pentru client si astfel face tot ce tine de el ca banii sa se intoarca la banca cu dobanda si toata lumea e multumuita, sau lumea nu trebuie sa fie multumita ci numai tepuita.
      Vanzatorii va dea cat mai multe credite, sa ia comoisioane babane ca poate pica ceva si pe suport din comisioanele lor.
      Cum reusesti? incepi sa areti ca un vanzator fara coloana vertebrala, sau dar ai fost putin frustrat ca nu ai primit si tu bonusul de tepuire al clientului.
  • +13 (15 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 19 octombrie 2016, 7:02)

    Cetateanu [utilizator]

    Aceasta lege tembela a trecut pe la CCR? Cine are grija de 99.99 % din romani adica restul cetatenilor. Daca niste cretini de parlamentari au grija de ei si neamurile lor tembele si bagate in afaceri cu CHF de veniturile celorlalti cine are grija????
    • 0 (2 voturi)    
      Nu sunt tempbeli (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Sunt HOTI, MAFIOTI, SECURISTI, interpusi ai haitei rosii care ai anexat tara acum 27 de ani DOAR CA SA O JEFUIASCA. SI TU ESTI CEL CARE AI VOTAT; I-AI ALES, DECI ESTI FURAT!
  • +7 (13 voturi)    
    asa stiu cu cine votez (Miercuri, 19 octombrie 2016, 7:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    votez cu USR pentru ca Nicusor Dan este matematician si stie ca asa lege este o aberatie si o nedreptate facuta celorlalti clienti a bancilor .Tot parlamentul actual pute a populism si a prost.
    • -5 (5 voturi)    
      Da (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:15)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Plicusor Ban nu stie nici numerele de tramvai, vezi sa nu puta a economie.
  • +13 (17 voturi)    
    Fi-mi-ar! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:05)

    GeorgicaIonescu [anonim]

    Mi-e asa o scarba de astia cu credite in franci elvetieni ... ignoranti care se credeau destepti la vremea respectiva, cu credite facute pentru toate rahaturile, pozeaza acum in victime nevinovate. Hai sictir si platiti pentru lacomia si prostia voastra.
    • -7 (7 voturi)    
      Scarba (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:29)

      killaz [utilizator] i-a raspuns lui GeorgicaIonescu

      Mie imi e scarba de tine.

      Nu stiu cati ai ani, dar bubui de .. ignoranta, ca sa nu spun altfel

      Intereseaza-te cum se dadeau credite in 2007:
      - in euro nu puteai sa iei suma x, in chf da .. de ce?
      - vezi cum erau promovate creditele in chf, uita-te pe pliante.
      Daca toti am avea acea cultura fiscala de care se tot vorbeste, nu ar mai fi nevoie de institutii care reglementeaza, nu ?
      - ce a facut BNR-ul?
      - contractul nu putea fi citit inainte, banca iti baga pe gat ce vroia
      In momentul in care ajungeai sa citesti contractul, tu platisei deja antecontractul
      Ori semnai, ori pierdeai banii.

      Nu stiu de unde ai scos-p pe asta ca cei care au luat credite in chf se credeau destepti. Poate ca doar un astfel de credit au putu lua, datorita politicii bancii, bnr etc ..
      De ce a vrut omul sa isi ia casa nu prea te priveste.

      Cum spuneam, bubui ..
      • +1 (1 vot)    
        Era obligatoriu sa iei credit? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 12:00)

        IosubAlin [anonim] i-a raspuns lui killaz

        Nu inteleg de ce era mandatoriu sa iei credit. A fi proprietar de locuinta nu e un drept. Puteai foarte bine sa stai si in chirie ... cu toate neajunsurile sale. Sunt sigur, in ale voastre clipe de sinceritate maxima va spuneti, in soapta, sa nu va mai auda si altii: "Ma, defapt am fost neinspirat si poate fudul. Merit sa platesc pentru o greseala pe care eu am facut-o, dar daca se poate sa plateasca toti, accept...CHIAR DACA E NEDREPT fata de ceilalti"
      • 0 (0 voturi)    
        deci tocmai ai demonstrat ca esti, ceea ce spui de (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:32)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui killaz

        Daca banca nu iti da creditul pe care il vrei tu, nu il iei!
        Daca ai nevoie de credit, il iei in suma in care esti platit!

        Numai cu aceste 2 reguli scapai de ani de zile de probleme!

        Dar ambele legi nu exista in lumea "jmecherilor"!
  • +5 (7 voturi)    
    DISCRIMINARE (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:44)

    MirceaIo [utilizator]

    Parlament corrupt!!!!! Da legi care se aplica discriminatoriu. Toti deputati ar trebui sa stea la puscarie. Pai cum e posibil asa ceva. Numai francul? De ce nu s:i FMI, Caritas, Euro Dolarul. Asa ceva!? Taricenu are nevoie de consultant psiho. A luat-o razna. De ce nu dau o lege prin care toti romanii sa castige 5000 E/luna. Paguba celor care au facut credite in franci o sa o platim cu totii!!!!!DE CE????
  • -8 (18 voturi)    
    CONVERSIA CHF- CORECTA (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:52)

    VulpeaArgintie [utilizator]

    Cei cu credite in Euro, Dolar, Lei in loc sa luati bancile si BNR-ul de gat pt. ratele mari pe care le platiti, v-ati apucat sa va revoltati pe capra vecinului cu credite in CHF. Nu a fost corect ca bancile cu buna stiinta au bagat oamenii in datorii ( rate duble), dar oare cine trebuia sa supervizeze treaba asta? Nu cumva BNR? Sau credeti ca toata populatia are educatie financiar- bancara si nu e nevoie sa suprvizeze nimeni contractele emise de banci? Acum vine BNR-ul si spune ca datorita legii conversiei CHF va mareste voua ratele! Nu este corect! bancile trebuie sa suporte pierderile din propriile buzunare, nu dupa spinarea voastra care nu aveti nicio vina! Asadar luati BNR-ul de gat si bancile! BNR-ul nu a supervizat nici contractele emise pt alte valute: EURO, DOLAR, LEU , comisioanele abuzive curg garla! Vinovatii nu sunt debitorii in CHF, ei sunt doar victime! Chiar nu aveti pic de compasiune pt. oamenii aia ( 33 la numar) care s-au sinucis din cauza ratelor?, vroiati sa urmeze si altii? Iesiti in strada, hotia bancilor a atins cote maxime! ( apropo: cei cu credite in CHF , au iesit) Numai bine!
    • +7 (7 voturi)    
      Hai sa nu mai pozam in vinovatii fara vina. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:13)

      MirelaV [utilizator] i-a raspuns lui VulpeaArgintie

      Ti-a pus banca pistolul la tampla si a zis: Daca nu iei credit in CHF o mierlesti? Cei care sunt impotriva acestei legi injuste nu iau partea bancilor ci a sutelor de mii de deponenti cinstiti care nu s-au intins mai mult decat ii tinea plapuma si a celor care nu au credite deloc si care vor suferi consecintele lacomiei si nesabuintei desteptilor cu credite in CHF.
      • 0 (0 voturi)    
        Ia-ti un credit (Joi, 20 octombrie 2016, 16:59)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui MirelaV

        daca vrei sa vorbesti despre credite, daca nu ciocul mic.
        In mare parte din cauza clientilor cu CHF s-au schimbat in bine regulile de creditare, cu scoaterea comisioanelor si clauzelor abuzive din contracte, posibilitatea de studiere a draftului de contract si multe altele... asa ca sa ma repet ciocul mic.
    • 0 (0 voturi)    
      atata timp cat o negociezi tu.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:19)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui VulpeaArgintie

      ..cu banca; nu obligi prin lege banca sa iti faca tie conversie!
      E o mare diferenta mai ales ca in cazul acestei legi, statul si-a depasit atributiile intr-un mod abuziv si a pus in pericol economia acestei tari (care e trasa in sus de sectorul bancar - de-aia se tot fac mall-uri si alte investitii coemrciale in aceasta tara, si nu se fac deloc autostrazi).
  • +12 (14 voturi)    
    Oricum legea asta pica la ccr (Miercuri, 19 octombrie 2016, 9:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    E artit de aberanta incit nu are cum trece de ccr. Pe de o parte modifica contracte aflate in derulare fara acordul partilor, discrimineaza pe cei cu credite in alte monede, inclusiv in lei. nu are nici macar spoiala de tenta sociala a legii DIP. Acolo macar era pusa o limita superioara... Va ajunge pe masa CCR si va fi invalidata. Ce e foarte trist e ca a trecut de parlament in unanimite. Ceea ce dovedeste ca actualul parlament e iresponsabil in corpore. Asha ca... singura optiune de vot ramasa e USR.
    • 0 (0 voturi)    
      Copilul comunist (Joi, 20 octombrie 2016, 17:05)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si-a dat seama ca legea DIP este buna ha ha ha.
      Apropo de vot, cunosc oameni in USR care au credite in CHF si se bucura enorm pentru legea asta.
      Bogdanel asteapta sa se infiinteze partidul comunist, ala este mai potrivit pentru tine.
      • 0 (0 voturi)    
        Asta ai inteles tu din comentariul meu? (Vineri, 21 octombrie 2016, 13:21)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        Na, fiecare intelege dupa cit il duce capul....

        P.S. am serioase dubii ca cei din USR au un coeficient de inteligenta atit de mic incit sa aplaude o asemenea cretinatate. Acu, depinde ce intelegi tu prin " din USR" - membri de partid, simpatizanti?
        • 0 (0 voturi)    
          Partidul nou (Luni, 24 octombrie 2016, 9:51)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          este in mare parte format din oameni tineri, multi dintre ei cu credite, abuzati si inselati de banci, sigur, nu este o caracteristica principala a omului tanar de partid, dar sunt multi in situatia asta.
          • 0 (0 voturi)    
            sigur... (Luni, 24 octombrie 2016, 13:34)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

            Tu ai impresia ca oricine a luat un credit se considera abuzat de banca si vrea conversia in lei la cursul din data acordarii si dobanda obligatoriu ca in franci...
            Cam toti cei pe care-i cunosc au macar un credit si nimeni nu se plinge de nimic. Si asta pentru ca nu s-au aruncat ca oile cu capul inainte sa ia in franci ca e mai ieftin.
  • +2 (4 voturi)    
    SAFI (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:14)

    Misu_G [utilizator]

    Va mai amintiti de SAFI?:) Imi vreau si eu banii inapoi caci am pierdut ceva bani atunci. Vreau conversie la valoarea din 1995. Pentru a-mi apara cauza, va convoc la o ampla actiune de protest in fata Guvernului:)) Si asa e campanie de pomeni...
  • +3 (5 voturi)    
    legea este neconstitutionala (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:28)

    tropotaru [utilizator]

    si e la fel de aberanta ca atunci cand, sa zicem, paralelmentul ar fi inlocuit contractul de imprumut cu unul de depozit, iar banca ar fi primit obligatia de a returna bani, in loc sa incaseze.

    Radio Erevan e total lipsit de haz in comparatie cu parlamentul nostru.

    Bai parlamentari batuti in cap (in unanumitate), francul elvetian s-a intarit, nu s-a depreciat !!! Deca intrebi un cetatean elvetian cat a cheltuit pentru o vacanta in Grecia, o sa-ti spuna ca l-a costat mai ieftin, pentru ca a schimbat francii in euro la un curs mai bun. Revenind la imprumutatii nostri, riscul valutar este un argument impotriva lor, pentru ca francul s-a apreciat in raport cu celelalte valute. Francul s-a intarit, trebuie sa se bucure, au un apartament mult mai valoros.
    N-au decat sa-si vanda apartamentul pe care l-au luat cu credit, sa ceara un pret in franci, si sa se imbogateasca transformandu-i in lei sau in euro. Ce-i impiedica?

    Aaaa, s-a spart bula imobiliara, au scazut preturile s-a depreciat leul! Da, s-a depreciat, dar este irelevant, leul nu are nicio legatura cu contractul.

    Problema: un cetatean elvetian il imprumuta pe un roman cu 50000 franci, cu plata integrala dupa 10 ani, tot in franci, fara dobanda. Dupa 10 ani, la scadenta, romanul vrea sa achite mai putini franci, pentru ca il costa mai mult cumpararea lor. E corect, Zamfire, Piperea si ceilalti unanimi?
    • 0 (0 voturi)    
      Francul nu are legatura cu contractul, (Joi, 20 octombrie 2016, 17:12)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      nu s-au dat franci, bancile nu au avut franci, iar in lipsa au dat lei sau euro.
      Nu-ti face griji de cetateanul elvetian, el a dat 50.000 franci imprumut la cate un om in fiecare zi si intotdeauna au fost aceeasi franci. Practic in 20 zile ela a dat milonul de franci imprumut, el detinand doar 50.000, ceea ce este ilegal. Capisci
  • +2 (4 voturi)    
    atât de absurd... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:42)

    rz_ [utilizator]

    De ce să nu-i oblige statul pe cei care au vândut în 2007-2008 apartamente să le restituie celor care le-au cumpărat diferenţa până la preţul de acum? Că şi vânzătorii asta spuneau: "oricum preţurile vor creşte, dacă vă răzgândiţi oricum vindeţi în profit". Vânzătorul poate chiar credea asta la fel cum băncile (sau cei de la ghişeu) poate chiar credeau că e o afacere bună.

    Ideea e că unii au făcut afaceri proaste. Cei cu creditele CHF au făcut o afacere proastă. De ce ei să fie salvaţi iar toţi ceilalţi nu? De la caz la caz un judecător poate decide că unui client nu i s-au respectat drepturile şi ar trebui creditul convertit la valoarea de atunci. Dar nu aşa la grămadă prezumând că băncile au făcut intenţionat o mică speculă (care nu e ilegală).

    Dacă CHF era acum 1 leu şi parlamentul dădea aceeaşi lege ca să salveze băncile cum s-ar fi simţit cei care acum se bucură de această lege? Atunci aţi fi ridicat din umeri că băncile au făcut o afacere proastă. Voi nu aţi făcut o afacere proastă?
  • 0 (2 voturi)    
    Eterna si fascinanta poveste a creditelor in CHF (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:56)

    Radu B. [utilizator]

    Inca nu stiu de ce nimeni nu spune faptul ca toate aceste credite, sa le zicem toxice, au avut in vedere francul elvetian doar ca moneda de referinta, vanzatorii apartamentelor achizitionate cu astfel de credite ipotecare nu au incasat niciodata pretul in aceasta moneda, ci doar in euro sau lei. Prin urmare, plata ratelor prin raportarea ulterioara la franc mi se pare total injusta si deplasata, intrucat banca nu s-a imprumutat niciodata cu franci elvetieni de pe piata ca sa acorde cuiva un credit in aceasta moneda. Cu alte cuvine, daca cineva te imprumuta cu 1.000 euro in bancnote ale acestei monede, la scadenta ii rambursezi tot euro si atunci riscul valutar este la tine 100%. Asta presupune insa ca tranzactiile sa fie efectuate in aceeasi moneda si intr-un sens si in celalalt. In cazul francilor elvetieni insa, nu asa sta treaba. Daca stie cineva vreo persoana care sa fi vandut vreun apartament si sa fi incasat franci de la banca, chiar as fi curios.
    • +1 (1 vot)    
      Bancile nu au dat franci la imprumut (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:08)

      aliconnex [utilizator] i-a raspuns lui Radu B.

      Au spus ca nu au. Au facut conversia in lei, la cursul lor!
    • 0 (2 voturi)    
      pai ce treaba are vinzatorul aici? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Radu B.

      Eu imi vind apartamentul in ce moneda doresc. Important e sa gasesc un cumparator care sa-i dea suma aia in moneda dorita. Ce treaba are banca in ce moneda iti cumperi tu apartamentul?!? Daca voiai sa iti ridici de la banca suma imprumutata in chf, nu cred ca nu ti-o dadea banca. A... ca tie iti trebuiau euro si ai cerut conversia in euro, aia e altceva. Si mai e o chestie in ce scrii tu care frizeaza ridicolul... "plata ratelor prin raportarea ulterioara la franc mi se pare total injusta si deplasata, intrucat banca nu s-a imprumutat niciodata cu franci elvetieni de pe piata ca sa acorde cuiva un credit in aceasta moneda". Pai domnu Radu, plata ratelor ti se pare ridicola, da' dobanda de 50% fata de euro nu ti s-a parut deplasata? Sau daca chf-ul, in loc sa se faca 4 lei se facea 1 leu, to deplasat ti se parea sa platesti in franci? Dar cind ai semnat contractul, n-ai observat clauza aia deplasata cum ca tre sa platesti rata in chf? Pe mine ma sperie efectiv astfel de argumentatii care calca in picioare bunul simt, doar pentru a demonstra ca o magarie e de fapt un act de mare moralitate.
  • 0 (4 voturi)    
    vai, bietele banci, ce nenorocire pe capul lor! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:02)

    aliconnex [utilizator]

    Vai de bietii bancheri, cum vor mai pierde ei, saracii! Ei, care nu stiau, nici nu banuiau, ce gheseft vor face ei cu francul elvetian, cand se ingramadeau romanasii needucati financiar, abia iesiti dintr-o dictatura, la franci ca albinele la miere!... Acum cu legea vor falimenta bancile, cade economia, se prabusesc stalpii societatii de consum!
    Mai mult bun simt, oameni buni!
    • 0 (2 voturi)    
      pai... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui aliconnex

      daca voiau bancile sa faca gheseft, nu mai bine cumparau franci de toti banii disponibili, si ii tineau la ciorap pina cind se facea francul 4 lei? De ce s-ar mai fi rsicat sa dea credite, sa aiba rau-platnici, sa nu mai recupereze datoriile, sa se expuna riscului aparitiei unor legi aberante precum asta cu conversia francilor... Tineau banii in banca, si dupa citiva ani ii vindeau cu profit 100%. Asha, de ce nu te iei si de ala de la care ai cumparat apartamentul in 2008, ca poate si ala stia ca o sa scada preturile si nu ti-a zis. Acu sa--ti dea banii inapoi, ca te-a inselat.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu nu intelegi, (Joi, 20 octombrie 2016, 17:30)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ca nu erau atatia franci pe piata? ca francii nu exista, ce depozite sa faca? sa faca depozite la banci care stiau ca nu exista franci pe piata, asa primeau niste picioare in dos de nu se vedeau.
        Si totusi au gasit ingineria potrivita si anume daca avem 1 milion de franci, dam in fiecare zi cate un milion iar lunar dam in total 20mil, ca nu lucram sambata si duminica.
        Cat de orb poti sa fi sa nu vezi asta.
        Este si mai tare daca vezi lucrurile si totusi spui ca este legal.
        • 0 (0 voturi)    
          adicatelea ai numarat tu francii de pe piata (Vineri, 21 octombrie 2016, 13:25)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          Stii tu, postac pe forum, citi franci erau pe piata in 2008. hai bre, mergi la alta masa cu timpeniile astea?
          Cit despre franci, tu ori te faci ca nu pricepi ori chiar nu te ajuta capul: daca nu aveau decit 1 mil de franci, atunci cum au dat cite un milion pe zi? Dind in loc de franci euro, corect? Dar cine ii impiedica ca in loc sa dea euro imprumut pe post de franci, sa dea euro-ii aia direct pe franci, si sa tina francii in seif pina se dubla valoarea lor. E la mintea cocosului. Da' la voi totul e conspiratie mondiala, care sa ascunda propria lacomie si prostie.
          • 0 (0 voturi)    
            Au incercat sa-i numere (Vineri, 21 octombrie 2016, 16:01)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            cei care vroiau sa scoata franci din banca, da de unde, ca nu exista.
            Milionul de franci era doar pe hartie, ei dadeau euro sau lei niciodata franci, franci vorba ta ii tineau in seif ca sa-i dea din nou a doua zi. Capisci
            Probabil ca hartia cu milionul o au si acuma in seif, dar pe el au mai dat inca 20 milioane CHF convertiti in lei sau euro. Ceva de genul, au dat oamenilor credite in lei sau euro si se asteapta sa primeasca franci.
            • 0 (0 voturi)    
              tu te prefaci ca nu pricepi sau totul e natural? (Vineri, 21 octombrie 2016, 16:40)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

              Bun, sa zicem ca nu aveau franci. Da' ceva tot aveau, lei euro, dolari, ca doar creditele alea nu le dadeau in saci de cartofi. Sa zicem ca aveau euro. Nu era mai rentabil pentru ei sa cumpere cu euro-ii aiai franci si sa-i tina in seif? Se duceau frunos in elvetia si cumparau franci. Si dupa aia ii vindeau cind francul se va fi dublat. Ce e asha greu de priceput?
              • 0 (0 voturi)    
                Tu nu intelegi (Luni, 24 octombrie 2016, 9:54)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                ca nu exista atata moneda CHF cate credite in CHF s-au dat? O sa-ti desenez si o sa-ti lipesc foaia pe frunte.
                Omul vrea cartofi si tu ii dai ridichi.
                Greu esti de cap.
                • 0 (0 voturi)    
                  fugi bre... (Luni, 24 octombrie 2016, 13:48)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

                  De unde ai tu datele alea??? Ai numarat tu toti francii de pe piata? Uite aici niste cifre poate se mai duce ceatsa din capul tau:
                  1. volumul de credite in franci era in 2014 de ~10 mld lei ( http://www.agerpres.ro/economie/2016/04/07/numarul-si-volumul-creditelor-in-franci-elvetieni-s-au-redus-in-2015-cu-20-fata-de-2014-raport-bnr--17-13-54 )
                  2. volumul de credite noi acordate in oct 2015 a fost de 7 mld lei ( http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/financiar/banci/bancile-au-dat-credite-noi-de-7-miliarde-de-lei-in-octombrie-cel-mai-ridicat-volum-lunar-din-ultimii-5-ani-14474321 )
                  3. PIB Romania 2015 160 mld eur, PIB Elvetia 2015 500-600 mld eur (651 mld $) - ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_%C8%9B%C4%83rilor_%C3%AEn_func%C8%9Bie_de_PIB )

                  Acuma, avind in vedere ca in Romania, intr-o luna, se dau credite in lei cam cit 3 sferturi din tot volumul de credite in franci elvetieni si ca pib-ul romaniei e de 3-4 ori maimic decit cel al Elvetiei, cam cit de gogonata e afirmatia ca nu existau franci fizici cit s-au dat credite.

                  Cit vii cu gargara ieftina despre cum e corect sa schimbi regulile in timpul jocului cind simti ca alea vechi nu-ti mai convin... atunci poti turui cit vrei.
                  Cind te bagi la cifre, gogomaniile sunt demontabile mult mai usor, pentru ca matematica ramane aceeasi oricit ai vrea tu sa dovedesti ca 1+1 face 8...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Stai rau la multe capitole, (Luni, 24 octombrie 2016, 17:24)

                    icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    1. Nu am zis niciodata ca, cantitatea de credite in franci este mai mare decat cea in lei sau euro.
                    Chiar si Isarescu zicea pana la aparitia legii conversiei ca, cantitatea creditelor in CHF este neglijabila si nu este nici un pericol pentru Romania, dar acum ne explica ca aplicarea legii ar duce la falimentul a doua banci plus la inca patru vor fi probleme grave - adica 6 cai frumosi vor avea probleme din cauza amaratelor de credite in CHF.
                    2. Cert este ca bancile nu au avut fizic franci in visterie sa dea clientilor. Nimeni nu a luat franci numai lei sau euro.
                    Desi nu vad ce legatura are PIB-ul Elvetiei cu creditele date de banci, la comparatie mai trebuie adaugate PIB-urile Poloniei, Ungariei, Croatiei, Greciei, Ciprului si a tuturor tarilor in care s-au dat credite in CHF, apoi sa ne spui legatura intre PIB-uri si creditare.
                    Mai ratacitule, pe cine ai vazut ca a iesit cu CHF din banca? Nu te mai afunda un prostie, incepi sa fi fudul.

                    Creditul in CHF acordat consumatorilor este un produs derivat cu risc valutar ridicat, care nu trebuia vandut consumatorilor ca fiind o valuta sigura, stabila cu risc valutar mic, convertibila...
                    Bancile stiau de riscul valutar major la care era expus clientul, poti vedea cazul Australiei din anii 80, unul din directorii bancii a recunoscut ca stiau de CHF ca va creste. Dar dupa toate astea au facut acelasi lucru in Europa de Est cu concursul celor care trebuiau sa verifice acest credit.
                    Nu esti altceva decat un ratacit care se aliaza cu hotomanii.
                    • 0 (0 voturi)    
                      te contrazici singur (Luni, 24 octombrie 2016, 20:21)

                      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

                      1. te citez de mai sus: Tu nu intelegi ca nu exista atata moneda CHF cate credite in CHF s-au dat?
                      2. de unde stii ca e cert? Ai vrut sa scoti franci si nu ai reusit?

                      In rest... bla bla bla...
                      • 0 (0 voturi)    
                        Contrazis? (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:54)

                        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                        1. Esti destul de limitat in gandire, sau nu vezi bine.
                        2. Este cert. Da.
                        In rest nu esti destul de barbat sa recunosti unele lucruri, te ascunzi dupa tot felul de tertipuri.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce frumos! Ce minnuat! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:29)

    akillies [utilizator]

    Acum, nu mai face nimeni imprumutri asumandu-si riscuri si calculandu-le: punem un grup de parlamentari sa faca o conversie la cursul istoric, atunci cand ne convine, sua nu ne convine noua!
    Nici nu mai inteleg rostul bancilor in romania si economia propusa de parlamentul ei!