Darea in plata si legea conversiei creditelor in CHF nu au efecte chiar atat de puternice (presedinte de banca)

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:38 Economie | Finanţe & Bănci

Radu Ghetea, seful CEC Bank
Foto: Hotnews
"Cele doua propuneri - darea in plata si legea conversiei- nu  sunt cu impact atat de puternic pe cat ar fi putut sa il aiba daca ar fi iesit in forma lor initiala. Legea darii in plata produce un efect in momentul de fata, dar diminuat fata de cel care ar fi aparut daca se crea hazardul moral. Incepe sa capete un caracter tot mai social de rezolvare a probleme ale celor care nu mai puteau face fata platilor. Fara a fi un expert in domeniu- la CEC Bank acest impact este unul marginal", a spus vineri Radu Ghetea, presedintele CEC Bank, in carul seminarului EU-Cofile, organizat de BNR, ARB si Alpha Bank.

Reamintim ca in aceasta primavara, reprezenttantii sistemului bancar, in frunte cu Banca Centrala, au avertizat ca in forma lor initiala, conversia la curs istoric si darea in plata ar produce riscuri sistemice majore care daca s-ar materializa, ar duce la prabusirea a cel putin doua banci.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3447 vizualizari
  • +1 (11 voturi)    
    Sigur ca nu au! (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:56)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Prin legea prin care dividendele se pot incasa doar prin banca deja bancile eu primit un influx de 2 miliarde de RON statul devenind agent comercial al bancilor si obligand abuziv mediul privat sa foloseasca bancile or else!
    2. Recenta lege cashback prin care statul a obligat din nou privatii sa foloseasca datoriile bancilor ca bani, lege ce a mai dat bancilor inca un miliard de Euro de data aceasta anual.
    Pai cand statul abuziv roman ia din buzunarul firavului mediu privat si baga in buzunarul bancii un miliard si jumatate de euro ANUAL si ABUZIV, normal ca nu se mai simte impactul darii in plata.
    Dar o problema a creat alta problema: statul oricand doreste in Romania baga mana in buzunarul privatului ca la masa in buzunar. Deci daca investesti in Romania risti foarte mult si morala: NU INVESTI IN ACEST COLT DE IAD! Mediul de afaceri in tara asta este execrabil: securisti cu afacerile lor protejate, inspectori-mafioti care cer taxa de protectie, justitia dureaza pana la 10 ani si poate fi cumparata si cireasa de pe tort statul care baga mana in buzunarul tau ca in buzunarul masii!
    • 0 (2 voturi)    
      ?????????? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:12)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      "Recenta lege cashback prin care statul a obligat din nou privatii sa foloseasca datoriile bancilor ca bani, lege ce a mai dat bancilor inca un miliard de Euro de data aceasta anual."
      Sincer, n-am inteles nimic. Cred ca faci confuzii grave. Legea nu obliga comerciantii sa ofere cash, ci doar le permite, daca ei vor s-o faca au aceasta posibilitate.
      Si nu e vorba de nici un fel de datorii ale bancilor, despre ce datorii vorbesti ? E vorba de proprii bani ai clientilor detinatori de carduri. Ei au posibilitatea sa retraga bani de la comerciantii care le permit, asa cum extrag bani de la ATM. E vorba de banii lor, nu inteleg despre ce datorii vorbesti.
      E o lege care practic impinge inainte dezvoltarea serviciilor financiare si folosirea platii cu cardul.
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca tu ai inteles. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:35)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Nu ma refer la eliberarea de lei prin cashback.
        Ma refer la instalarea obligatorie a POS-urilor. POS-urile au un pret care trebuie amortizat. De aceea pe langa comisioanele cerute comerciantului care sunt astronomice (2-3%) banca va cere si un comision fix de 30-50 Lei pe luna.
        Sa pierzi 2-3000 lei pe an ca mic agent economic e o tragedie. Cu banii astia puteai plati taxa de protectie un an intreg la inspectori-taxatori de protectie-mafioti.
        Legea nu impinge nimic, este un abuz de la A la Z! Daca eu, dupa ce bag banii mei in c%%tul asta de tara vreau sa nu am incredere in banca si sa nu accept intrumentele ei de plata (carduri si POS-uri) e dreptul meu. Statul ma poate obliga sa primesc banii lui, nu banii virtuali ai bancii!
  • +4 (10 voturi)    
    relevant?.. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:17)

    pehash [utilizator]

    Radu Ghetea nu raspunde cu functia in fata actionarilor daca aceste legi afecteaza profitul CEC... banca lui nici macar nu face publice previziunile de profit, desi este detinuta de statul roman, adica de noi toti.
  • +5 (13 voturi)    
    Lipsa de credibilitate (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:31)

    MPopa [utilizator]

    Eu imi amintesc ca si dupa ce a fost clara forma finala a legii darii in plata s-au gasit destui bancheri si analisti care sa ameninte cu armaghedonul bancar. S-au grabit apoi sa urce avansul la credite ipotecare, o prostie fara margini care a daunat si mai mult credibilitatii bancilor, pentru ca dupa doar cateva luni sa revina in surdina mai aproape de avansurile percepute inainte de votarea legii.
    Imi pare rau dar s-ar putea scrie o carte despre prostiile in comunicare pe care le-au facut bancile din Romania. Si cica acolo lucreaza oameni foarte calificati. Poate or fi calificati fiecare in ungherul lui.
  • +3 (3 voturi)    
    Jenant (Vineri, 25 noiembrie 2016, 16:02)

    Radiu [utilizator]

    Mai baga cineva in seama emanatiile acestor persoane? S-au contrazis de mai multe ori. Credibilitate = 0.
  • +1 (1 vot)    
    mincinosilor (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 1:03)

    vi_escu [utilizator]

    nu ziceati voi ca vine sfarsitul lumii ?