Consiliul Fiscal: Proiectul de buget pe anul 2017 deviaza in mod deliberat si substantial de la regulile fiscale

de DP     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2017, 13:31 Economie | Finanţe & Bănci

Ionut Dumitru
Foto: Hotnews
 documente
(03 Feb 2017) PDF, 1MB
"Proiectul de buget pe anul 2017, la fel ca si cel al anului anterior, deviaza in mod deliberat si substantial de la regulile fiscale instituite atat de legislatia nationala, cat si de tratatele europene semnate de Romania. Consiliul fiscal isi mentine obiectiile cu privire la abordarea conform careia plasarea persistenta a deficitului bugetar in vecinatatea imediata a nivelului de referinta de 3% din PIB este benigna,fiind susceptibila sa conduca la vulnerabilizarea pozitiei finantelor publice si sa complice substantial gestionarea acestora in eventualitatea manifestarii unor socuri adverse", se arata in Opnia Consiliului Fiscal pe marginea Bugetului, transmisa vineri, 3 februarie.

Ce mai considera institutia coordonata de Ionut Dumitru:

  • Evaluarile Consiliului fiscal indica o probabilitate ridicata de aparitie a unui gap negativ de venituri la nivelul anului 2017, avand drept sursa caracterul extrem de optimist al scenariului macroeconomic ce fundamenteaza proiectia bugetara.
  • Consiliul fiscal identifica o subdimensionare potentiala semnificativa a unor agregate bugetare cu caracter nediscretionar si, in concluzie, apreciaza drept probabila necesitatea adoptarii unor masuri corective de natura veniturilor ori a cheltuielilor in vederea evitarii depasirii pragului de 3% din PIB pe parcursul executiei bugetare in anul 2017.
  • Derapajul bugetar consemnat incepand cu 2016 si care se prefigureaza a continua si in anii urmatori este generat de un mix de reduceri agresive de taxe, in special pe consum, combinate cu cresteri ample de cheltuieli bugetare, in special a celor de natura sociala. Estimarile indica faptul ca Romania are probabil, incepand cu anul 2016, de departe cele mai mici venituri fiscale (inclusiv contributii de asigurari sociale) din UE (alaturi de Irlanda), ceea ce va complica foarte mult constructia bugetara pe termen mediu.
  • Distanta care separa Romania de media veniturilor fiscale in UE28 este de circa 14 pp. din PIB. In aceste conditii, Consiliul fiscal recomanda Guvernului accelerarea masurilor de reforma structurala cu impact asupra ratei de colectare a veniturilor bugetare si asupra eficientei cheltuirii banilor publici.
  •  In acest sens, Consiliul fiscal considera ca urgentarea implementarii programului cu Banca Mondiala semnat in 2013 de catre Romania cu privire la modernizarea sistemului de administrare a veniturilor bugetare trebuie sa fie o prioritate imediata. De asemenea, operationalizarea rapida a procesului de prioritizare a investitiilor publice si o reforma reala a administratiei publice, menita sa aseze pe baza de management al performantei functionarea statului pe diverse paliere ar putea genera castiguri insemnate de eficienta la nivelul cheltuielilor bugetare.
Citeste din atasament opinia integrala a Consiliului Fiscal. Sublinierile din text apartin autorului articolului.


Citeste mai multe despre   










6259 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    clar... (Vineri, 3 februarie 2017, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    alegeri anticipate!
    alta solutie nu mai e!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu, mai trebuie lasati, sa-si rupa gatul (Vineri, 3 februarie 2017, 15:07)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      poate pricepe si electoratul lor ce inseamna sa te increzi in promisiunile unor hoti.
      • -1 (1 vot)    
        gresit (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 13:15)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

        Grecia a trait peste 10 ani mult peste productivitatea locala pe datorie. Cred ca se poate si in Romania sa faci ce vrei cu bugetul macar 5 ani fara consecinte imediate si directe!
  • -11 (13 voturi)    
    Si cine ti-a zis asta! Sefii austrieci? (Vineri, 3 februarie 2017, 13:49)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Porky, lasa-ne!
    • +6 (8 voturi)    
      Esti la stana ? (Vineri, 3 februarie 2017, 13:53)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Porky esti tu !
      • -8 (10 voturi)    
        Gresit! Eu sunt Bugs Bunny! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:44)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Fugi si ia-ti marcile/craitarii de la Oster reich!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu. (Vineri, 3 februarie 2017, 14:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Eu cred ca o stie de la kaghebistii tai putinisti de la Moscova. Aia care te pun sa postezi asemenea porkarii
      • -3 (5 voturi)    
        Madam Pipi-di ? Tu esti? (Vineri, 3 februarie 2017, 14:42)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Arajeaza-ti fularu', ca ti se vede gatu'.
    • +3 (7 voturi)    
      mentalitate de sclav pe plantatie (Vineri, 3 februarie 2017, 14:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Dupa capul tau oricine zice ceva, zice pentru ca i-a spus altcineva sa zica chestia aia, asha e? Nu cred ca ti-a trecut prin cap ca cineva poate zice ceva pentru ca a analizat subiectul si a ajuns la o concluzie. Sa-ti zic ceva: oricine are minime cunistinte economice isi da seama ca bugetul e facut pe estimari fantasmagorice. Pina si tu poti sa iti dai seama, cu capul tau, atit cit e, ca nu ai cum creste veniturile bugetare cu 15% in paralel cu scaderea TVA, renuntarea la taxa pe stilp si la supraacciza pe benzina, renutnarea la taxa tv si la taxa de mediu, renuntarea la celelante 102 taxe, scaderea impozitului pe pensii si a contributiei la CASS si cite scaderi de taxe or mai fi. Pina si tu ar trebui sa realizezi ca scazind puternic fiscalitatea te poti astepta in cel mai optimist scenariu, sa nu-ti scada veniturile la buget, nu sa-ti creasca cu 15%.
      • -1 (7 voturi)    
        Usurel, baieti , nu va inghesuiti! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:49)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ma adresez sefilor vostri, ca voi nu contati: putin..tica imaginatie baieti. Doar pe asta cu mama rossia o stiti? Cum va calca unu' pe bataturi, cum vi se aprinde ledul rosu. Ce puii mei, v-a murit inspiratia?
        Nu vorbesc cu slavii, da' nici cu sclavii !
        • +1 (1 vot)    
          hehe (Vineri, 3 februarie 2017, 16:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

          Deci asta ai priceput tu din comentariul meu? Sau ma rog, ai priceput ceva?

          cind am zis
          "Pina si tu poti sa iti dai seama, cu capul tau, atit cit e,...".
          in mod evident am gresit...
          • -2 (2 voturi)    
            Mai intai invata sa scrii romaneste! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 9:01)

            baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            " Cunistinte economice" ce ar vrea sa reprezinte?Cuni...lingus economic?
      • -1 (1 vot)    
        Ia sa vedem ce zice Reuters! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 8:45)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        RBI's Moscow-based unit, ZAO Raiffeisenbank, was one of three advisers that arranged a 10 billion-rouble bond sale last month by Vnesheconombank
  • +9 (9 voturi)    
    haide bre (Vineri, 3 februarie 2017, 13:53)

    CRMS [utilizator]

    Voi il invatati pe Dragnea cum sa faca un buget ?
    El care a invatat toate astea in anii tineretii(cand s-a retras in pustie precum Iisus) de la celebrul Stoica patronul Caritas ?
    Stoica, daca era liber si astazi Caritasul mai producea milionari pe banda pentru ca el e singurul detinator al formulei secrete de "inchidere"a jocului..
    Asa si Dragnea are o formula secreta de inchidere a bugetului pe plus indiferent de cate cheltuieli apar.
    Popor nerecunoscator, al doilea Mesia a venit iar voi nu-l recunoasteti !
    LOL !
  • +3 (5 voturi)    
    Ii doare in pix. (Vineri, 3 februarie 2017, 14:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Este de unde fura? Atunci bugetul e bun... Au mintit cit au putut, dar si-au dat arama pe fata din prima saptamina de guvernare - AM VENIT CA SA FURAM, VA ARUNCAM O CIOZVIRTA SI CITEVA PROMISIUNI, c sa va cumparam, dar ROMANIA E A NOASTRA si vom fura cum si cit vrem. Fara alegeri anticipate, tara nu are viitor. Are un trecut si locuri de veci in cimitire. Punct.
  • -2 (4 voturi)    
    Banca lui rotofei spala banii oligarhilor? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 8:30)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Ia cautati voi un pic, documentati-va si o sa vedeti cum banii rusesti si ucrainieni sunt albiti in bancuta galbena, pe malurile Dunarii vieneze.
    Aceeasi bancuta are directorul filialei romanesti drept sef al Consiliului Fiscal. What?
    Atunci abia sa va dati cu parerea despre copeici si cine le incaseaza !
    • -1 (1 vot)    
      Ok (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 13:20)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Inca din perioada interbelica Viena a fost un loc de spalat banii sovieticilor, plin de agenti de influenta din toate tarile. La fel ca Istanbul, de altfel...