Grindeanu, dupa discutia cu ANAF: Sunt venituri reduse in ultimele luni din 2016. Astept propuneri de reforma pe fond

de DP     HotNews.ro
Vineri, 3 martie 2017, 14:34 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Sorin Grindeanu a cerut ANAF masuri pentru o "reforma pe fond" pana saptamana viitoare, pentru cresterea gradului de colectare, scrie News.ro.  "Pe mine m-a interesat in primul rand care sunt masurile pe care Ministerul Finantelor si ANAF le au pentru reforma structurala pe care mi-o doresc in cadrul ANAF, astfel incat gradul de colectare sa fie acela pe care noi ni l-am propus pentru anul 2017. N-am de ce sa fiu pesimist. Sunt anumite lucruri care au venit de anul trecut si care s-au rasfrant intr-o anumita masura pe ianuarie. Dupa, lucrurile au inceput sa vina normal, ceea ce inseamna incasari mai mari decat anul trecut, dar problema de fond e legata de reforma de fond, prioritati ale ANAF in perioada urmatoare", a spus Grindeanu, la Parlament.

El a afirmat ca asteapta pana marti ca ANAF sa ii transmita modul in care vede rezolvarea acestor probleme, pentru ca institutia sa se inscrie in directiile cerute de Guvern.

Grindeanu a dat ca exemplu problemele de colectare din "doua domenii sensibile", tutunul si prelucrarea lemnului, unde veniturile pe final de 2016 au fost sub asteptari.

"Am vorbit foarte mult si de resursa umana de la ANAF, modul in care sunt directionati spre ceea ce trebuie sa faca si pe ceea ce imi doresc si eu", a mai spus premierul, precizand ca discutiile au fost purtate si pe actualul cadru legislativ, fara a spune daca urmeaza modificari in acest sens.

Intrebat daca veniturile sub prognoza afecteaza masurile pe care le are pregatite Guvernul, premierul a negat. "In niciun caz nu ne abatem de la ce ne-am propus si nici nu ne afecteaza", a spus el.

Premierul Sorin Grindeanu s-a intalnit, vineri dimineata, cu ministrul Finantelor, Viorel Stefan, si cu presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), Bogdan Nicolae-Stan, la Palatul Victoria. Surse guvernamentale au declarat pentru News.ro ca discutia vizeaza scrisoarea de la Comisia Europeana trimisa Guvernului in care se cer masuri pentru reducerea deficitului, estimat la 3,6%, dar si despre incasarile la buget.


Citeste mai multe despre   










2780 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Alo! (Vineri, 3 martie 2017, 14:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Alo, ANAF? Noi, PSD-ul ce furăm? Ce dăm la clientelă? Ei?
    • +1 (1 vot)    
      Pai bine mai Grindeanu, (Vineri, 3 martie 2017, 20:32)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Te-ai dus la anaf sa afli masurile..."Pe mine m-a interesat in primul rand care sunt masurile pe care Ministerul Finantelor si ANAF le au pentru reforma structurala"

      Pai nu ti le-a spus Dragnea...din programul ala de guvernare?!
      Ce faceti voi mai paramecilor guvernati pe bajbaite...este clar ca nu stiti ce trebuie sa faceti si nu ati stiut niciodata nimic in afara de furt!?
  • +4 (4 voturi)    
    Stiu eu!!! (Vineri, 3 martie 2017, 14:50)

    George50 [utilizator]

    Or sa faca ce au facut mereu!
    Or sa trimita Anaf sa dea amenzi pe hartie prost arhivata - pentru ca au ordin sa adune bani la buget!

    Sa va ia naiba de jepcari!
    Ati zapacit finantele tarii cu pomeni, acum descurcati-va.

    Incompetenti la carma tarii, asta vedem acum!
    • +3 (3 voturi)    
      dracul viu, ca solutie , e dispus sa apeleze (Vineri, 3 martie 2017, 16:08)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui George50

      si la camatarii pe care se face ca nu ii vede .

      grajdeanu nu a solicitat nimic . Vorbeste cu gura aproape inchisa ca nu cumva sa i se vada paiele pline de baligar cu care l-a impaiat dracul viu .
    • 0 (0 voturi)    
      O sa inceapa haituirea chioscarilor ... (Vineri, 3 martie 2017, 21:07)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui George50

      Sa vedeti acum nenorocire pe capul bietilor oameni. Amenzi pe te miri ce, vizite din 2 in doua luni, poprire la 5 minute dupa termenul de plata, penalizari de intarziere de te doare capul, sechestru pe bunuri mobile(masini) si imobile(spatii comerciale, cladiri)......... La multinationale nu se pot baga. Pe langa ca astia spaguiesc la cel mai inalt nivel, sunt, in general, si in regula cu hartogaraia si au si avocati buni. Raman doar bietii antreprenori romani de jumulit.
  • +2 (2 voturi)    
    "problema de fond (Vineri, 3 martie 2017, 15:09)

    Stapanu [utilizator]

    e legata de reforma de fond", balonul e rotund, terenul e patrat, mostenirea e grea, etc
  • +3 (3 voturi)    
    prostia e cauza (Vineri, 3 martie 2017, 15:56)

    Dedalus [utilizator]

    Trebuie crescute afacerile din domeniul privat.

    Pentru asta e nevoie de o scadere a implicarii statului in afacerile oamenilor in parallel cu o scadere drastica a cheltuielilor statului (citeste "a pomenilor'"

    Petnru ca trebuie sa fii fie imbecil fie nebun sa crezi ca daca vei spori cu 50% pomenile nu vei sufoca definitiv afacerile.

    Acum mai lipseste perna pe fata pusa de ANAF si putem sa ne luam adio de la dezvoltarea Romaniei.

    Nu e vorba aici de vreun partid politica anume, nici ,macar de coruptie (oricat unii ar vrea sa o dea pe asta, nu zic ca nu ar fi dar e putin relevanta in acest moment).

    Cauza este imensa prostie, imbecilitatea, lipsa de cultura economica, de cultura generala si de orice capacitate de analiza, chiar minimala a celor care formeaza conducerea Romaniei acum.

    Includ aici si functionarii statului, produsi de un invatamant superior adus in sapa de lemn de lipsa de reforma timp de aproape 30 de ani.

    Ce e de facut? Cred ca singura solutie in acest moment este intr-adevar nominalizarea unor personae din afarta partidelor si reducerea apartului central cu peste 50%. Toata aiureala asta cu pensii si salarii crescute ar trebui oprita cat mai e timp,
    • +2 (2 voturi)    
      De acord cu tine... (Vineri, 3 martie 2017, 20:40)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Grindeanule, cere-te omule afara pana nu ne duci la sapa de lemn!
      Dorele? Probleme ma?