Cine a fost bancherul David Rockefeller, decedat la 101 ani? Fondator al Trilateralei, anticomunist convins si un vizionar in banking, dar ajutat si de conexiunile familiei

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 20 martie 2017, 20:31 Economie | Finanţe & Bănci

David Rockefeller
Foto: Captura YouTube
Unicul fiu al lui John D. Rockefeller (considerat mai bogat om al tuturor timpurilor, detinand circa 200 de miliarde de dolari), David a mai avut patru frati, dar care s-au stins din viata inca de tineri. Este fondatorul celebrei Comisii Trilaterale si invitat de onoare inca de la prima intrunire a misteriosului grup Bildenberg, considerat de unii un adevarat Guvern mondial "din umbra". Prieten si coleg de facultate cu John F. Kennedy, David Rockefeller a fost timp de cativa ani iubitul surorii celebrului presedinte american. Cu un simt al afacerilor iesit din comun, David Rockefeller a unit "Banco Rockefeller" cu "Chase National Bank" si a deschis primele birouri ale unei banci americane in Rusia si China.

Dupa absolvirea Universitatii Harvard (1936), David a urmat un an la London School of Economics si apoi isi da doctoratul in 1940, la Universitatea din Chicago, infiintata dealtfel de familia Rockefeller in 1889. Dupa obtinerea doctoratului se angajeaza ca secretar la Primaria New York, pe un salariu simbolic de un dolar pe an, dar nu lucreaza decat doi ani, dupa care se inroleaza in armata, in cadrul serviilor militare de informatii.  Beneficiind de conexiunile familiei si stapanind excelent limba franceza, David ajunde in scurt timp atasat militar la Ambasada SUA de la Paris.
  • Cariera de bancher- de la assistant manager la CEO
Dupa terminarea razboiului, David intra in afacerile de banking ale familiei, dar la inceput intr-un post modest, de assistent manager al unei filiale.  Are o idee pe care i-o marturiseste tatalui, iar acesta transforma in realitate: daca s-ar uni "Banco Rockefeller" cu "Chase National Bank" (ultima, asociata pentru mult timp, cu unchii sai, Abby si Winthrop Aldrich, fratii mamei), s-ar naste o institutie financiara mult mai puternica. David ajunge in 1960 presedintele noii institutii bancare. Timp de 20 de ani conduce banca familiei cu o mana de fier, dar si cu un extraordinar talent in a-si motiva angajatii.

Pentru a da o greutate si mai mare bancii private, ii construieste un sediu impozant (60 de etaje plus cinci etaje subterane) chiar vis-a vis de sediul FED New York.

Tot meritul lui David Rockefeller este si faptul ca banca sa a devenit banca principala a Natiunilor Unite si unul din principalii parteneri ai bancii Mondiale, atunci cand putine erau bancile care se aruncau in a sprijini noi institutii mondiale. Intuind posibilitatile si mai ales vevoile pietelor estice, David Rockefeller deschide primele sucursale ale unei banci americane in Rusia (chiar in Piata Karl Marx, de langa Kremlin) si China.

A propos de Banca Mondiala: trei presedinti- John J. McCloy, Eugene Black si George Woods -au lucrat anterior la Chase, la fel ca si Paul Volcker, inainte de a deveni presedinte la Fed. Relatia luiVolcker cu Rockefeller a fost atat de buna, astfel incat a renuntat la functia de la Fed, pentru a lucra la Rockefeller Group, Inc., uriasul holding al celebrei familii.

La Pocantico, proprietatea familiei intinsa pe 3.400 acri, unde a copilarit dar si acolo unde si-a si gasit sfarsitul, David Rockefeller isi avea cartierul general. Pe la Pocantico au trecut sefi ai FMI, ai Bancii Mondiale, regi si presedinti, pentru intrevederi formale sau discrete. In 1986, Ronald Reagan declara ca doar acasa la el se simte atat de bine ca la resedinta lui David Rockefeller.

In 2002 si-a publicat memoriile, fiind primul din cele sase generatii ale clanului Rockefeller care si-a scris autobiografia. E drept ca pentru acest demers a avut nevoie de zece ani ! El povesteste, printre altele, cum a activat in serviciile secrete militare in timpul celui de-al doilea razboi mondial, dezvoltandu-si "abilitatea de a construi o retea de surse de informare si de influenta". Insa pasajul cel mai interesant din autobiografie se gaseste la pagina 405. Rockefeller admite aici ca face parte dintr-o conspiratie secreta internationala, care are ca scop globalizarea. "Timp de mai bine de un secol, extremisti ideologici apartinand intregului spectru politic s-au folosit de ocazia unor incidente mediatizate pentru a ataca familia Rockefeller si a pretinde ca aceasta are o exagerata influenta asupra institutiilor politice si economice americane. Unii dintre ei cred chiar ca facem parte dintr-o conspiratie secreta care lucreaza impotriva intereselor Americii. Ne caracterizeaza pe mine si familia mea ca fiind internationalisti care conspira la crearea unei structuri politice si economice unice globale, o noua lume, daca vreti. Da, asa este, pledam pentru globalizare".

  • Zvon lansat de un site de satira: D. Rockefeller ar fi avut parte de doua transplanturi de rinichi si de sase transplanturi de inima, ultimul la 99 de ani
In primavara anului 2015 David Rockefeller, a suferit al saselea transplant de inima la varsta de 99 de ani, la aproape 40 de ani de la primul, realizat dupa un dramatic accident de masina in urma caruia a suferit un stop cardiac. Dupa o saptamana de la operatie a reinceput sa faca jogging. Mai suferise si doua transplanturi de rinichi, in anii 1988 si 2004.

Dupa ultimul transplant de cord, magnatul afirma ca "De fiecare data cand primesc o inima noua, e ca si cum un nou suflu de viata se raspandeste in corpul meu. Ma simt energizat si viu".

Later edit
Precizare: Desi informatia privind cele 6 transplanturi apare pe mai multe site-uri straine, fiind preluata si de site-uri credibile din Romania (RADOR, de exemplu), informatia originala a fost lansata de un site specializat de satira.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

22498 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Vedeti (Luni, 20 martie 2017, 20:41)

    mitg [utilizator]

    "A avut parte de doua transplanturi de rinichi (1988 si 2004) si de sase transplanturi de inima"

    Asta inseamna sa ai bani ...
    • +9 (23 voturi)    
      concluzia e ca (Luni, 20 martie 2017, 22:09)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      indiferent de catzi bani ai, moarte te inhatza. Nimeni si nimic nu e vesnic! Ce au facut banii? Un babalac de 99 ani poate a luat dreptul la viatza unei persoane mai tinere care nu are atatzia bani... jenant.
  • +19 (23 voturi)    
    "Fake news" (Luni, 20 martie 2017, 21:09)

    uniculvasile [anonim]

    Intru şi eu aici ca să atrag atenţia că cele 6 transplanturi ale lui Rockefeller sunt un fonfleu marca world news daily report (un site de satiră)


    http://www.snopes.com/media/notnews/rockefeller.asp
  • -6 (14 voturi)    
    ref transplant (Luni, 20 martie 2017, 21:14)

    miticul [hotnews.ro]

    E o stire a Rador: http://www.rador.ro/2015/06/12/portret-magnatul-si-filantropul-david-rockefeller-implineste-100-de-ani/
    • +7 (9 voturi)    
      :)) (Luni, 20 martie 2017, 21:34)

      uniculvasile [anonim] i-a raspuns lui miticul

      OK, înseamnă că Rador a pus botul
      • +11 (11 voturi)    
        m-ai facut curios (Luni, 20 martie 2017, 23:16)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui uniculvasile

        Am citit articolul si-aici am ras cu lacrimi:

        "În primăvara anului 2015 David Rockefeller a suferit al șaselea transplant de inimă la vârsta de 99 de ani [...] şi a reînceput să facă jogging la o săptămână după operaţie." :)))
    • -2 (8 voturi)    
      un alt link interesant despre clanul Rockefeller (Luni, 20 martie 2017, 22:08)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui miticul

      https://israelect.com/reference/WillieMartin/NEWS-11.htm
  • -9 (23 voturi)    
    Care este regimul odios... (Luni, 20 martie 2017, 21:25)

    Nyk1 [utilizator]

    ...care dă inimi și rinichi de transplant „fără număr” unor astfel de oameni, în locul miilor de tineri care poate ar mai fi avut ani buni de trăit dacă ar fi primit la timp organele?

    Nu-mi spuneți; este chiar patria libertății -- USA ! Acolo unde ai libertatea și privilegiul de a-i sluji pe Rockefeller și pe Soros.
    • +8 (10 voturi)    
      Spre deosebire de Regimul Bullshevin (Marţi, 21 martie 2017, 0:49)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Care a casapit oameni cu zecile de milioane, chiar di copii, vezi Holodomorul.
      • +1 (3 voturi)    
        pe care Rockefeller i-a finantat (Marţi, 21 martie 2017, 10:25)

        varu_maftei [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Astia finanteaza toate partile in razboaie, oricare castiga, ei gcastiga.
  • -9 (13 voturi)    
    Vad ca era Archon (Luni, 20 martie 2017, 21:34)

    Lucian Ilea [utilizator]

    interesant ca pe planeta mea sunt atata de multi Archoni
    fiece planeta si stea are cate un spirit
    Eu sunt Archonul acestei planete de lumina numita Gaia sau Geea sau Lumina
    pt ca am facut deja 7 miliarde de oameni si 52 de miliarde de fiinte inteligente pe aceasta planeta albastra frumoasa
    multe planete vin sa ma viziteze sa invete de la mine
    2.7% deocamdata sau 250 de milioane de noi fiinte sau sfere mici de lumina
    vor ajunge in spatiul etic cu 4+1 dimensiuni in 21 august 2020
    dar acest procent va creste...16% la sf acestui an 2017 si 50% anu viitor si...e o hiperbola de gradul 4
    in 9 mai 2017 intram in ziua a sasea
    daca reusesc sa repar greselile spionilor mei nu vom mai avea razboi nuclear pe planeta facuta de mine acu 4.5 miliarde de ani
    si de aceea am stat 41 de cicluri de 37.71892 zile fiecare in testul Agarthei din 12 ianuarie 2013...spre a salva spiritul Atlantiei si al Agarthei
    am ajuns deja la duhul sfant si la natura nemanifestat la virgina
    cu dragoste Apollo
  • +9 (17 voturi)    
    ba da' cata lene aveti in voi (Luni, 20 martie 2017, 21:36)

    gica pantalon [utilizator]

    de fapt a avut 16 transplanturi de inima, 4 de limba, 3 de stomac si 2 de preput.
  • +15 (17 voturi)    
    Nu a fost fiul lui John D. Rockefeller (Luni, 20 martie 2017, 21:38)

    idragosh [utilizator]

    Nu a fost fiul lui John D. Rockefeller ( cel mai bogat om din istorie ) ci al fiului acestuia, John D. Rockefeller Jr.
  • +14 (16 voturi)    
    hahahaha (Luni, 20 martie 2017, 21:47)

    ampersand [utilizator]

    Ati "muscat-o", dle Popa, cu cele sase transplanturi de inima :)))))
  • +2 (26 voturi)    
    Rockefeller= comunism (Luni, 20 martie 2017, 21:57)

    tudurache [utilizator]

    Imi vine sa ma dau cu capul de pereti! Cica David Rockefeller a fost antiocomunist!?
    D Rockefeller si neamul lui au pus bazele comunismului. In prima duma rusesca ,90% erau nerusi,majoritatea aterizand in rusia direct de pe Wall Street.William Boyce Thompson, nimeni altul decat directorul lui “Federal Reserve” a SUA devine seful Bancii Nationale a Rusiei,desigur desfiintand toate celelalte banci.
    “Standard Oil Company”, imperiul lui Rockefeller, pun mana pe 50% din campurile de petrol de la rusi,iar celelate neamuri are lui Rockefeller,dupa marea revolutie bolsevica au luat in stapanire imense resurse din urss.
    • +2 (24 voturi)    
      esti tare :) (Luni, 20 martie 2017, 22:44)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      Am facut scoala si facultatea-nainte de '89; daca la orele de economie politica as fi spus ca Rockefeller e exponent al comunismului, mai mult ca sigur as fi fost exmatriculat si parintii luati la-ntrebari (ar fi fost un fel de "Papa nu e catolic" din "Cismigiul" lui Grigore Bajenaru :)))
      • 0 (4 voturi)    
        n-a zis ca e comunist, ci ca l-a creat (Marţi, 21 martie 2017, 10:27)

        varu_maftei [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        n-a zis ca e comunist, ci ca l-a creat in scopul sau propriu
        • +1 (5 voturi)    
          Corect (Marţi, 21 martie 2017, 14:05)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui varu_maftei

          Si Capitalismul neoliberal Bolsevismul leninist sunt doua tentacule ale aceleasi caracatite numita Wall Street.
  • -1 (11 voturi)    
    Ma-sa a spus odata: (Luni, 20 martie 2017, 23:46)

    Zalmoxis [utilizator]

    "Daca fiul meu vrea razboi, va fi razboi."
    Acuma poate o fi facand razboi cu dracusorii cu furci de pe lumea ailalta.
    • +1 (3 voturi)    
      !!Mai departe (Marţi, 21 martie 2017, 7:50)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Mai departe cine duce stafeta!?
      Stie cineva de pe aici!?
  • +4 (8 voturi)    
    Urmeaza Soros (Marţi, 21 martie 2017, 7:55)

    CICEROnescu [utilizator]

    AMR mic.
  • +6 (6 voturi)    
    Ati pus botul la trolii care au deschis forumul (Marţi, 21 martie 2017, 10:31)

    Susufler0 [utilizator]

    si nu ati sesizat cel mai interesant lucru : faptul ca mosul a recunoscut ca a facut parte dintr-o conspiratie secreta internationala
    avand ca scop globalizarea ! ComisiaTrilaterala. Grupul Bildenberg
    si voi vorbiti de transplanturi de rinichi !
  • 0 (4 voturi)    
    Ziua internationala... (Marţi, 21 martie 2017, 11:55)

    OvidiuStoica [anonim]

    Doamne ajuta, chiar daca cu prea mare intraziere.

    20 martie ar trebui declarata ca "Ziua internationala de lupta impotriva globalismului" si sarbatorita de fiecare natiune.
  • +2 (4 voturi)    
    vazand poza... (Marţi, 21 martie 2017, 12:19)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    prima impresia a fost ca il am in fata mea pe soros bacsi...eu cred ca de fapt toti rockefellerii si soros sunt una si aceeasi persoana.... astfel ca de fapt primul rockefeller a fost si ultimul iar soros este doar " rockefeller reinvented"...:)))
  • 0 (2 voturi)    
    Taica-su (Marţi, 21 martie 2017, 14:07)

    Toni_Romania [utilizator]

    Taica-su prin 1920 zicea unui reporter "Poti sa ma intrebi orice, dar nu ma intreba cum am facut primul meu milion de dolari". Si nu era o gluma.
  • 0 (0 voturi)    
    recomand cu caldura (Marţi, 21 martie 2017, 17:21)

    ..13 [utilizator]

    a se citi Flash boys si dupe discutam despre ceea ce inseamna sa fii vizionar,