Isarescu: Un credit trebuie dat inapoi; daca ti-ai facut o casa esti robul casei, nu al bancii

de DP     HotNews.ro
Joi, 27 aprilie 2017, 3:22 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
Cei care iau un credit trebuie sa stie ca un credit luat trebuie dat inapoi, iar daca ai luat un credit nu esti rob al bancii, ci a ceea ce ai facut cu banii, a declarat, miercuri, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Mugur Isarescu, la cea de-a XXV-a editie a Simpozionului anual de istorie si civilizatie bancara "Cristian Popisteanu", cu privire la educatia financiara, potrivit Agerpres. "Oamenii calatoresc cu avionul, dar nu trebuie sa stie neaparat cum functioneaza motorul cu reactie, dar trebuie sa stie ca se urca in avion si ca acolo sunt niste reguli precise si sa accepte, chiar cei care calatoresc frecvent cu avionul, plictiseala aceea cu masurile de siguranta. Daca calatoresti mult cu avionul te si gandesti: ma, ce ma tot omoara astia cu...Asa si cand intra in banca. Trebuie stie ca intra intr-o banca, nu intra in alta parte. Trebuie sa stie ca un credit trebuie dat inapoi. Am ajuns robul bancii! Ai ajuns robul a ceea ce ai facut cu banii. Daca ti-ai facut o casa esti robul casei, nu neaparat robul bancii", a spus Mugur Isarescu, cu referire la educarea financiara a populatiei.

Acesta a afirmat ca bancile, chiar daca sunt plicticoase, cand cineva le calca pragul, precum in avion, trebuie sa la faca instructiunile "plictisitoare": "Ati intrat intr-o banca! Aveti serviciile acestea".

"Nu trebui neaparat, cum spun unii, cred ca este o greseala, domnule sa ii invatam toate clauzele abuzive, neabuzive. Acesta este treaba avocatilor....Ei trebuie sa stie ca a lua un credit inseamna a lua un credit si trebuie sa te organizezi sa dai banii inapoi, ceea ce nu este deloc usor. Creditul, am mai spus-o de cateva ori aici, are o perioada de mare euforie, dureaza cateva zile, cand il iei si pe urma o perioada de mare durere cand incepi sa-l dai inapoi. Si aceasta mare durere poate sa dureze si 20 de ani, 30 de ani. Te innebuneste. Nu cred ca e stres mai mare pentru un om decat sa stie ca are o datorie pe care trebuie sa o ramburseze in fiecare saptamana. Cam acesta cred ca trebuie sa faca educatia", a declarat Mugur Isarescu.

Banca Nationala a Romaniei organizeaza, miercuri, cea de-a XXV-a editie a Simpozionului anual de istorie si civilizatie bancara "Cristian Popisteanu".

Potrivit institutiei, editia din 2017 va avea tema "Banca Nationala a Romaniei si Primul Razboi Mondial. Anul 1917" si va fi dedicata aniversarii a 137 de ani de la infiintarea BNR, a 150 de ani de la adoptarea leului ca moneda nationala si a 50 de ani de la aparitia revistei "Magazin Istoric".


Citeste mai multe despre   










7637 vizualizari

  • -8 (30 voturi)    
    stapani (Joi, 27 aprilie 2017, 5:48)

    VladBerliba1 [anonim]

    Mugure, Mugure v-ati pus stapani pe oameni si pe viata lor ... Procesul de creditare cu dobanda perverteste rolul banilor care e acela de a mijloci schimbul de bunuri.
    • +3 (15 voturi)    
      esti amuzant (Joi, 27 aprilie 2017, 8:18)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      mugurel e de vina ca a vrut/vrea/ va vrea lumea case... cat mai mari, mai noi, mai centrale si mai cochete eventual.

      eu propun ca mugurel sa mearga cu fiecare om care doreste sa isi ia un credit si sa il asiste la semnarea contractului de credit.. sau eventual sa se duca la el acasa sa il faca sa se razgandeasca.
      • -2 (8 voturi)    
        moneda (Joi, 27 aprilie 2017, 13:30)

        VladBerliba1 [anonim] i-a raspuns lui eu sunt

        Creditarea cu dobanda este metoda de generare a masei monetare in economiile care au reglementat prin lege moneda fiat.

        Creditarea cu dobanda e o conventie dispensabila. Bancherii sunt strans legati de aceasta conventie si de aceea traiesc cu impresia, falsa, ca este absolut necesara.

        Introducerea portofelelor electronice sau a monedelor electronice de tipul Bitcoin rezolva problema transferului direct intre participantii la schimburile economice, fara sa fie nevoie de intermediari.
        • +1 (3 voturi)    
          fals (Joi, 27 aprilie 2017, 15:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

          creditarea este un serviciu oferit de banci. acest serviciu are un pret - dobanda. dobanda reala este necesara, altfel nu exista nici o motivatie pentru o alta persoana sa-ti imprumute banii.
        • +2 (2 voturi)    
          Fals (Joi, 27 aprilie 2017, 15:54)

          mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

          Cand faci un credit, de fapt cumperi bani.
          Dobanda este pretul banilor pe care-i cumperi.
    • +10 (16 voturi)    
      Cine te obliga sa te creditezi ? (Joi, 27 aprilie 2017, 8:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      Creditul e instrumentul esential de lucru intr-o economie dar presupune responsabilitatea celui ce il ia de a isi evalua gradul de suportabilitate a unei obligatii financiare de termen lung. Raportata la beneficiile ce le obtine. Altfel daca are salariul minim pe economie si vrea vila, limuzina si vacante in insule exotice va simti povara foarte repede. Si atunci va da vina pe banca. Bancile nu sunt nici institutii de invatamant nici de binefacere.
    • +3 (7 voturi)    
      O da (Joi, 27 aprilie 2017, 9:13)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      Multa înțelegere a economiei ai
    • +12 (16 voturi)    
      :-) (Joi, 27 aprilie 2017, 9:26)

      msk [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      schimbul de bunuri contra bani este ok daca ai banii respectivi. Daca nu ii ai, te imprumuti.
      Si aici intervine al doilea schimb. Ptr banii care nu ii ai platesti un pret (dobanda). Ai libertatea sa alegi sa "cumperi" banii (ca pe oricare alta Marfa) la pretul (dobanda) pe care esti dispus sa o platesti.

      Nu te obliga nimeni sa imprumuti banii pe care nu ii ai. Poti sa strangi banii ptr bunurile respective luna de luna. Si nu mai platesti dobanda.

      In concluzie: te duci singur si iti pui capul in lat si apoi faci pe nebunul cand ala care tine de capatul latului iti arata cat si incotro te poti misca ? Si mai are si pretentia sa-i dai indarat banii ?(pe care initial nu-i aveai)
      • 0 (4 voturi)    
        banii (Joi, 27 aprilie 2017, 12:44)

        VladBerliba1 [anonim] i-a raspuns lui msk

        Banii nu sunt o marfa ci un mijloc de schimb.
        • 0 (0 voturi)    
          banii (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:49)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

          Banii sunt si o marfa si un mijloc de schimb
    • +7 (11 voturi)    
      ... (Joi, 27 aprilie 2017, 9:44)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui VladBerliba1

      "Procesul de creditare cu dobanda perverteste rolul banilor" ..aoleu muica ..e plina tara de voi..nu mai scapam de data asta
    • +10 (14 voturi)    
      Esti aberant (Joi, 27 aprilie 2017, 9:51)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      Du-te te rog inapoi in pestera din are ai iesit.

      PS. Vreau si eu sa imprumut de la tine 300.000 de lei pe 5 ani fara dobanda, te rog. Cand vin sa mi-i dai ?
    • +2 (8 voturi)    
      pai tu cum ai vrea? (Joi, 27 aprilie 2017, 10:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      Imprumut fara dobanda? Adica sa-ti dea banca bani si tu sa-i returnezi doar cind ai chef? Cum ar fi si invers, sa depui bani in banca fara ca banca sa-ti dea dobanda si sa ii primesti inapoi cind are banca chef sa ti-i dea?
      • 0 (4 voturi)    
        cu bitcoin (Joi, 27 aprilie 2017, 12:36)

        VladBerliba1 [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cu Bitcoin.
        • 0 (0 voturi)    
          pai baga mare :D (Joi, 27 aprilie 2017, 17:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

          Da' vezi ca acolo riscurile pot fi mult peste ce ai vazut la franci elvetieni...
  • -1 (13 voturi)    
    Nu va mai imprumutati! (Joi, 27 aprilie 2017, 7:49)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Camatarii prind in plasa milioane, zeci de milioane de pesti cu o dobanda, apoi de la nivel central se modifica dobanda de referinta a monedei de tranzactionare internationala (dolarul), si in cascada cresc dobanzile in intreaga lume cu 200-500%.
    Spre exemplu, in ultimii ani dobanda de referinta in SUA a fost de 0.25%. Cine a luat credit 100.000$ pe 30 de ani s-a angajat (simplist calculand, nu neaparat riguros) sa dea bancii inapoi 100.000 plus 0.25X30=7500$ dobanda in 30 de ani. Dupa ce cad in plasa suficienti, datorita conditiilor economice (lacomie) banca nationala va creste dobanda de referinta cu cate 0.25/ trimestru usor, usor la 5% in cativa ani. Tu vei avea de dat in loc de 107.500$ inapoi 100.000 plus 5000X30=150.000, adica 250.000. Prin urmare, domnul tradator national securist, cabd dai un credit inapoi esti robul camatarului, nu al obiectului creditat. Agreezi niste plati si in 2-3 ani ti se cer crescute astronomic. De aceea:
    1. Nu puneti bani in banci. (Cleptocratia ii vor nationaliza)
    2. Nu luat de la banci. Vor agrea ceva apoi se vor suci in defavoarea voastra.
    3. Nu faceti plati cu cardul. Chiar fara comision vi se vor fura 2% din produsele luate prin presiunea camatarilor pe comerciant.
    • -1 (11 voturi)    
      asha e, conspiratia universala impotriva oamenilor (Joi, 27 aprilie 2017, 10:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Oare cum se face ca fix in tarile cu cel mai inalt nivel de trai oamenii stau cu banii la banca, iau credite, au chiar card de credit, deja discuta de disparitia banilor fizici, si toata lumea e multumita? Iar cei care fac cum zici tu, tin banii la ciorap, nu fac credite, nu platesc cu cardul, sunt in general tarile sarace, inapoiate, needucate?

      In cazul tau in mod clar nu e indicat sa iei credit, atit timp cit nu intelegi mecanismele pietei de capital si nu te pricepi sa citesti un contract de credit. Mie de exemplu, din 2009, de cind am luat primul credit care era prima casa toate dobanzile la toate creditele mi-au scazut constant si euro. La robor a fost o crestere infima,(mi-a crescut rata cu 1-2 lei)

      Uite aici evolutia euribor 3m:
      http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-3-months.asp

      Asha ca tu tine-ti banii sub saltea si nu fa credite sa vezi ce bine e. Nu mai spun ca-n felul asta ai ocazia si sa-i scoti in fiecare seara de sub saltea si sa-i numeri sa vezi daca-s toti.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu conspiratie, Grup Infractional Organizat! (Joi, 27 aprilie 2017, 14:23)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cum se face ca in tarile cu cel mai inalt trai oamenii au banii la banca? Foarte simplu! Tarile acelea au avut cel mai inalt trai si inainte ca oamenii sa aiba banii la banca, deci nici o legatura! Faptul ca suge camatarul din profitul societatii si ca multi camatari apar acolo unde este bogatie de parazitat nu inseamna ca parazitii aduc bogatia! Mai degraba invers!
        • 0 (2 voturi)    
          da (Joi, 27 aprilie 2017, 17:29)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Ai prins miezul esentei, ca sa zic asha.

          Deci n-are importanta ca toata lumea buna foloseste bancile, important e ca to stii ca-s dracu pe pamant. Iar cine nu e de acord e un fraier, sau e cumparat de banci, dupa caz. Cum se face atunci, ca una din cele mai educate tari din lume, Norvegia, se gindeste sa renunte la banii lichizi pina-n 2020? Atit de timpiti or fi de nu-si dau seama ca le fura banca banii si-i subjuga?
  • +8 (14 voturi)    
    D-le Isarescu, (Joi, 27 aprilie 2017, 7:52)

    John M. [utilizator]

    Romanului trebuie sa-i dai bani fara dobanda, sa-l lasi in pace cand nu mai are chef sa plateasca si casa sa vina si cu o masina cadou.
  • +5 (9 voturi)    
    Mugurele, si dat-o rau de gard cu clauzele astea (Joi, 27 aprilie 2017, 8:04)

    banel [utilizator]

    Un client persoana fizica nu are bani sa-si angajeze un avocat pentru a interpreta o clauza la care avocati bine platiti au lucrat luni de zile.

    In tarile astea pe care le consideram model e la fel? Ia intereseaza-te. Exemplu concret: in ce tara poate o banca sa creasca unilateral marja (ma refer aici la adaosul ei, nu la euribor/robor)?
    • +2 (10 voturi)    
      pai la semnarea contractului ce facea clientul? (Joi, 27 aprilie 2017, 11:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Asha e cind oameni iresponsabili se joaca de "biznismenii". Cind vezi formule aberante de calcul al dobanzii, gen dobanmda medie la care se imprumuta banca sau rata de profit stabilita de consiliul de administratie (caz concret, ING 2008), le multumesti frumos pentru informatii si le returnezi contractul.

      Acu e adevarat ca BNR ar fi putut pune reguli mult mai stricte, cum e acum, cind nu mai ai voie sa faci magarii, dar asta nu inseamna ca semnatatul unui contract de credit pe 20-30 de ani nu e obligat sa citeasca si sa inteleaga ce semneaza, incluzind toate asterixurile de la subsol. Iar daca nu intelege sa dea 100 de lei la un jurist care sa-i explice pe indelete la ce obligatii se angajeaza pe urmatorii 30 de ani si la ce riscuri se expune.
  • +5 (7 voturi)    
    Iar daca dai casa inapoi la banca !?!? (Joi, 27 aprilie 2017, 8:05)

    pedepsitorul [utilizator]

    Iar daca dai casa inapoi casa la banca , banca nu vrea sa primeasca casa!

    Pentru ca sclavul casei, nu mai este si sclavul bancii!
    • -1 (9 voturi)    
      pai in contractul de credit ce zice? (Joi, 27 aprilie 2017, 11:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Cind ai semnat contractul, l-ai citit, l-ai inteles, sau te-ai bucurat ca ai reusit sa-l iei si ai fugit repede sa-ti iei apartamentul cu doua camemre acu cint e inca 100.000, ca miine va fi mai scump?

      Acum exista si asha ceva, darea in plata, iar bancile si-au ajustat ofertele calculindu-si riscul aferent. Cind ai luat tu creditul nu era obligatia asta, asha ca banca nu si-a inclus in costurile de risc si darea in plata.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu toti cei cu credit, si-au dat casa inapoi! (Joi, 27 aprilie 2017, 12:03)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Necesitatea darii in plata a aparut pentru toate cazurile disperate de client ai creditelor, care nici macar statutul de sclav nu si-l mai puteau permite!

        90% au preferat sa ramana sclavii caselor!
        • 0 (2 voturi)    
          au dat in plata cei carora le-a convenit (Joi, 27 aprilie 2017, 17:33)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Si-au facut un calcul: cit valoreaza casa versus cit tre sa mai dau bancii, si daca diferenta a iesit suficient de negativa si n-au avut alte motive sentimentale ca sa nu dea in plata, au actionat.

          Aia disperati cu adevarat au fost executati silit de ceva ani.

          Cit despre "sclavii caselor"... eu stiu ce sa zic? Sclavul casei, dupa 30 de ani devine proprietar. Ala liber si frumos, daca nu stringe bani suficienti, s-ar putea ca la pensie sa dea jumate din bani pe chirie si sa se tiriie de pe o zi pe alta.
  • +6 (10 voturi)    
    Informator (Joi, 27 aprilie 2017, 8:21)

    NOvidiu [utilizator]

    Daca ai intrat in securitate esti robul securitatii.
    • -3 (9 voturi)    
      vro dovada? (Joi, 27 aprilie 2017, 11:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui NOvidiu

      Sau pentru tine e suficient sa fluture cineva 3 foi A4 si crezi pe cuvint?
      • +2 (4 voturi)    
        Si uite asa (Joi, 27 aprilie 2017, 15:26)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        te-ai facut frate cu Dragnea sa-l sustineti pe Manole.
        • 0 (2 voturi)    
          ce treaba are dragnea aici? (Joi, 27 aprilie 2017, 17:59)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          Dragnea, daca ar putea, l-ar da jos in 2 timpi si 3 miscari. Baga un baiat bun la butoane, da drumul la tiparnita si dubleaza salariile lunar pina ajungem iar toti milionari.
          • -1 (1 vot)    
            Sunteti (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:45)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            pe aceeasi lungime de unda, cel putin in privinta lui Manole, or mai fi si altele dar inca nu ti-ai dat seama ca sunteti din acelasi sac
  • +2 (8 voturi)    
    raspuns la ineptiile debitate de isarescu (Joi, 27 aprilie 2017, 9:06)

    ValentinVON Thomas [anonim]

    tovarasul isarescu si special am scris numele lui cu litere mici, ar trebui sa se trezeasca ca oricum doarme si ia bani cu lopata! noi suntem sclavii bancilor nu ai casei pe care o construim sau o renovam! sa analizeze comisioanele umflate abuziv si sa taie din salariile directorilor si peronalului bancilor care traiesc din dobanda si comisioanele date de noi! eu platesc creditul de cel putin 5 ori ca sa-l returnez! si cu nerusinare vine sa afirme astfel de ineptii! concernele straine care-l tin in viata ar trebui amendate de catre statu roman! dar cum statul nu se ocupa de populatie, noi ramanem sclavii tuturor! mi-e sila de grangurii care se dau mari in fata unui popor sclav, in cazul de fata, romanii!
    • +2 (10 voturi)    
      bre tovarasu valentin (Joi, 27 aprilie 2017, 11:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ValentinVON Thomas

      In capitalism salariile directorilor de banci sunt stabilite de proprietarii bancilor prin consiliul de administratie, nu de bnr sau alte entitati statale, cum stii tu de pe vremea lu' nea nicu. BNR doar verifica bonitatea bancii, adica faptul ca are suficiente lichiditati sa dea banii inapoi deponentilor si ca au o situatie financiara generala acceptabila.

      Acu, daca tu platesti creditul de 5 ori, inseamna ca ai facut o afacere foarte proasta cind l-ai luat. Pe calculatelea, un credit cu garantie imobiliara pe 30 de ani ar trebui sa insemne ca-l platesti de 2 ori la costurile de acum, conform oricarui calculator de credite. Asha ca te sfatuiesc sa stringi 100 de lei si sa angajezi un avocat/jurist ceva, sa iti explice cum poti sa-ti reduci costurile creditului prin refinantare.
  • 0 (10 voturi)    
    grav (Joi, 27 aprilie 2017, 9:19)

    404.8 [utilizator]

    "Ai ajuns robul a ceea ce ai facut cu banii."

    din gura guvernatorului bancii nationale suna foarte optimist, si incurajator, ce sa mai vorbim!..:))).
    cu alte cuvinte, nu mai faceti credite , ca ajungeti robi.

    perversiunea e maxima in zicerile astea , pai nu ajungi rob pentru ca vrei sa traiesti in conditii decente intr-o casa a ta, ci ajungi rob din cauza cooperativelor de credite ( asa zisele banci) care sunt nesupravegheate si din cauza faptului ca asta se intampla intr-o tara in care nu esti protejat ci haituit ( in permanenta) de catre tot ce inseamna sistem financiar.

    o sa ajungeti sa va dati credite intre voi, zau!
    ar trebui sa aveti un pic mai mult bun simt financiar, banii ii multiplica tot robii , voi doar tipariti bancnote, scrieti clauze, faceti calcule si numerati incasarile.
    • +2 (10 voturi)    
      asta ai inteles tu? (Joi, 27 aprilie 2017, 11:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

      "nu mai faceti credite"?
      Nu gogule, faceti credite, dar responsabil. Nu va intindeti mai mult decit va e plapuma, cind luati un credit cititi cu atentie contractul, asigurati-va ca o sa va permiteti sa platiti si cind rata va creste sau veniturile vor scadea, nu cumparati in virf de boom imobiliar, etc.

      Daca te limitezi cu rata la 30% din venituri si nu faci credite ca sa-ti pui in toate camerele "plasmi" cit peretele ci te limitezi la credit imobiliar pe care sa fii sigur ca-ti vei permite sa-l platesti, atunci e bine sa iei credit. Daca nu citesti contractul si te duci la doamna de la ghiseu cu o cafea ca sa-ti faca un artificiu sa te incadrezi la o rata mai mare, atunci e rau sa faci credit. Totul tine de nivelul de responsabilitate. La fel cum nu e bine sa lasi un copil de 2 ani sa se joace cu focul sau cu cutitul, tot asha nu e indicat sa iei credite pe 30 de ani daca nu esti in stare sa-ti evaluezi riscul.
      • +2 (4 voturi)    
        Ipocrit mai esti bancherasule. (Joi, 27 aprilie 2017, 15:54)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        30% a fost rata la inceput si pentru cei care au luat credite prin 2008, dupa care au urcat dupa caz la 60%, 100% deci, copilul lui Manole incepi sa aberezei.
        • -2 (2 voturi)    
          interbetul zaice ca tu aberezi (Joi, 27 aprilie 2017, 18:09)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          https://desprecredite.wordpress.com/2008/04/04/gradul-de-indatorare-si-cheltuielile-de-subzistenta/
          gradul maxim de indatorare prin 2008 ajunsese pe la 65-70%, si se mai faceau si artificii cu doamna de la ghiseu cu o cafea ceva, ca sa treaca din greseala brutul in loc de net.

          Cine a avut rata de indatorare de 30% in 2008 a trecut usor prin criza. Probleme au avut cei cu rate de indatorare de peste 50%.

          Acu, daca te referi la faptul ca ti-a crescut rata mult, asta s-a intimplat fie pentru ca ti-ai luat credit in franci elvetieni, fie ai acceptat formule de calcul ale ratei abraburistice. Erau si in perioada aia la BT de exemplu credit cu calculul domanzii doar functie de euribor, dar toata lumea mergea la credite cu dobanda mica in primul an sau alte timpenii din astea.

          Daca te uiti la rata de default, vei vedea ca majoritatea celor care si-au luat credite imobiliare nici n-au ajuns sa fie executati, nici nu si-au dat casele in plata. Dar guralivi sunt, bineinteles, aia care au semnat ca oile, repede, repede ca se scumpeste apartamentul, fara sa priceapa mare lucru din ce-au semnat, dupa care s-au trezit ca nu-s in stare sa plateasca.
          • 0 (0 voturi)    
            Manolica, (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:56)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            30% grad de indatorare la inceput, valuta expodeaza, se ajunge la 60%, familia creste se ajunge la 100%.
            Concluzia este ca trebuia sa fim destepti ca ciobanul Manolica si sa luam credite in lei, la o dobanda cu 10% mai mare fata de creditul in valuta si sa avem "norocul" lui Manolica de a fi impotenti si a nu mai face copii. Cam asta este sloganul tau mai ipocritule.
            • 0 (0 voturi)    
              Depinde ce IQ ai (Marţi, 2 mai 2017, 16:41)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

              1. Daca faci credite in franci, ca-s mai ieftine si te califici la rata mai mare, atunci da, rata se dubleaza. Da' asta presupune sa nu iti treaca prin cap faptul ca un cost mic vine la pachet cu niscaiva dezavantaje. Daca faci in euro, ramai tot sub 50%, ca sa nu mai spun ca in timp cresc si veniturile.

              2. Cit despre copii, daca torni cu nemiluita, e greu si fara credit. Iti recomand o carte despre planificare familiala si una despre metode de contraceptie. Combinate, aceste noi cunostinte pe care le vei dobandi te vor ajuta sa-ti estimezi cheltuielile intr-un mod mult mai realist, fara sa te rogi sa devii impotent, si fara sa te rogi in general.

              3. Creditele in lei inainte de 2012 erau mai costisitoare chiar decit au devenit alea in fraci dupa ce s-a dublat francul. Acum, daca te duci la banca, creditul in lei e mai ieftin decit ala in valuta, intre 3.6 si 5%.

              4. Cum ziceam si mai sus, ar trebui dat un test de IQ inainte de a ti se aproba un dosar de credit, si daca nu depasesti un nivel minim ar trebui sa nu ai acces la asha ceva. Pin la urma un contract care se deruleaza pe 20-30 de ani are nevoie de o minima responsabilitate.
  • +6 (8 voturi)    
    „stăpânii” (Joi, 27 aprilie 2017, 10:04)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    Băncile nu pot să piardă, pentru că sunt ale „noastre”, cetățeanul în relația cu banca este al nimănui.
    • -3 (7 voturi)    
      asta de unde ai scos-o (Joi, 27 aprilie 2017, 11:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui NaftuliVasile1

      Uite aici un grafic:
      http://www.bancherul.ro/sistemul-bancar-a-facut-in-2015-un-profit-de-1-miliard-de-euro,-mare-mare-decat-cel-din-anul-de-euforie-2008,-dinaintea-crizei--15681

      Crezi ca un credit de 100.000 de euro dat unuia pentru un apartament de 2 camenre care in 2010 valora 40-50.000 de euro executat silit nu produce pierderi?

      Bancile si-au platit pretul pentru timpeniile facute. Nu toate, de exemplu BT, , care a jucat prudent in perioada de boom a avut profit in toti acesti ani. Altii, precum bancile grecesti sau BCR, si-au luat-o de nu s-au vazut. Fiecare a cules ce a semanat.
      • +2 (6 voturi)    
        O bancă, (Joi, 27 aprilie 2017, 13:20)

        NaftuliVasile1 [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        FMI, prin factorii de putere al cărei instrument este, a obligat România la un împrumut mare și costisitor ca să ne poată „regula” (f**e) politic și economic. Și asta cu aplauzele admiratorilor români ai „democrațiilor” vestice.
        • -1 (3 voturi)    
          Asha e ca esti mare fan antena3 si rtv? (Joi, 27 aprilie 2017, 17:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui NaftuliVasile1

          1. FMI e o banca finatata de toate statele si la care se apeleaza cind bancile private nu te mai imprumuta
          2. FMI nu te obliga sa iei credit, nici n-ar avea cum. Tu te duci cu cersitul la ei si nu invers. Si o faci atunci cind ai o situatie macroeconomica suficient de proasta incit nimeni altcineva nu-ti mai da bani. Doar ca FMI da banii la pachet cu un program de redresare economica. Iar noi cind am luat imprumutul aveam situatia urmatoare: 2008 cheltuieli de 50 de mld eur la venituri bugetare de 42 mld, si 2009 cheltuieli de 45 mld la venituri de 35. Orice banca normala la cap nu imprumuta un asemenea client, care cheltuie cu 25-30% mai mult decit produce, pentru simplul fapt ca n-are cum rreturna banii.
          3. Imprumutul de la FMI e totdeauna mai ieftin decit cel de la banci, altfel nici un politician n-ar avea de ce se duce la FMI sa ceara bani contra masuri nepopulare, in loc sa se duca la banca si sa ia banii fara a-si pune lumea-n cap

          Deci cam tot ce debitezi tu acolo e fix pe dos, ca la radio erevan: nu fmi a venit la noi ci noi ne-am dus la ei, si nu ne-au dat imprumut scump, ci ieftin.
  • +6 (8 voturi)    
    Stăpânii (Joi, 27 aprilie 2017, 10:21)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    Băncile nu pot să piardă că sunt ale „noastre”, cetățeanul în relația cu banca este al nimănui.
  • +9 (11 voturi)    
    da (Joi, 27 aprilie 2017, 10:44)

    gicutotala [utilizator]

    are dreptate,
    esti robul casei
    si bătaia de joc a sistemului bancar din Romania
  • +5 (9 voturi)    
    Manole, agiungă-ţi de şagă, ca nu-i bună, dragă (Joi, 27 aprilie 2017, 10:45)

    Fides [utilizator]

    Daca BNR si Mugurel isi faceau treaba si erau doar 10% mai vigilenti, azi nici nu se discuta despre contracte cu clauze abuzive, iar legile noastre erau identice cu cele din UE, nu inexistente sau pervertite in folosul bancilor.
    Sa vii si sa spui ca nu ne trebuie educatie financiara, ca e suficient sa ne incredem in banci si in contractele lor pline de clauze abuzive, cand oamenii isi castiga dreptatea in instanta, arata nu doar faptul ca Mugurel este depasit complet de situatie si ca nu a inteles nimic, ci ca este principalul avocat al bancilor. Maine-poimaine va iesi la pensie pe bune si va trece in sectorul privat- se vor gasi banci care sa-l adopte.
    P.S. Visul lui de a avea un post mesianic la nivel bancar international, omul spera la el, s-a stins in ziua in care au aparut documentele de la Securitate.
  • +8 (10 voturi)    
    ce nu inteleg eu (Joi, 27 aprilie 2017, 10:45)

    rochiri [utilizator]

    ...de ce tace pe clauzele abuzive din contracte...adica BNR-ul a girat acele contracte in care bancile practic au furat oamenii..Nea Mugurele...bancile nu trebuie sa repecte cetateanul.
    Sunt de acord ai luat banii trebuie dati inapoi..!
  • +7 (9 voturi)    
    ok... de acord... (Joi, 27 aprilie 2017, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    pe de alta parte criza economica nu a fost creeata de persoanele fizice...
    nu e normal ca bancile sa se comporte ca niste camatari si cel mai important:
    SI BANCIE TREBUIE SA DEA BANII INAPOI!!! d c bancile se pot declara falimentare si le doare in dos iar oamenii trebuie sa dea tot pana la ultimul banut?!
    • +2 (2 voturi)    
      Bine punctat (Joi, 27 aprilie 2017, 15:18)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bancile falimentare sunt cele care au furat cel mai mult pentru ca si-au asumat riscuri foarte mari .D-zeul BNR care ar trebui sa opreasca abuzurile se face ca ploua.
  • +4 (6 voturi)    
    Iar a vorbit din putul gandirii (Joi, 27 aprilie 2017, 14:32)

    Zummm [utilizator]

    Tradatorul No1 al tarii