Avem peste 68.000 de grupuri de companii controlate din strainatate. Cele mai multe sunt in zona comertului

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 9:16 Economie | Finanţe & Bănci

Avem peste 68.000 de grupuri de firme controlate din strintate
Foto: sxc.hu
In Romania, in anul 2015, functionau 73.663 grupuri de companii, din care 5.469 erau grupuri de companii romanesti iar 68.194 de grupuri de companii multinationale (din care 152 controlate din interior, iar 68.042 controlate din strainatate), au transmis vineri reprezentantii Institutului National de Statistica. Cea mai mare parte a grupurilor de firme din tara noastra isi desfasoara activitatea in domeniul comertului (20%), constructiilor (10%) sau industriei prelucratoare (10%).
 
Raportat la ponderea numarului de salariati, majoritatea subgrupurilor de intreprinderi din Romania sunt controlate din Germania, Franta si Italia.





In anul 2015, din totalul grupurilor de intreprinderi multinationale straine identificate in Romania, 14.723 sunt grupuri controlate de persoane juridice straine, iar 53.319 sunt grupuri controlate de persoane fizice straine.

Rezultatele anului 2015 indica faptul ca, in functie de ponderea numarului de salariati, pe primul loc se afla subgrupurile de intreprinderi controlate de persoane juridice sau persoane fizice din Germania (18,0%), pe locul doi sunt cele controlate din Franta (10,5%), iar pe locul trei sunt cele controlate din Italia (10,5%).
 
In functie de ponderea numarului de salariati in total grupuri de intreprinderi multinationale controlate din strainatate, subgrupurile de intreprinderi controlate din Germania predomina in sectiunea C - Industria prelucratoare (9,1%), in sectiunea G -  Comert cu ridicata si cu amanuntul; Repararea autovehiculelor si motocicletelor (2,6%), in sectiunea K - Intermedieri financiare si asigurari (1,8%) si in sectiunea A - Agricultura (1,1%).

In privinta subgrupurilor de intreprinderi controlate din Franta, 4,0% se regasesc in sectiunea C - Industria prelucratoare, 3,2 % in sectiunea G - Comert cu ridicata si cu amanuntul; Repararea autovehiculelor si motocicletelor.

Subgrupurile de intreprinderi controlate din Italia domina in sectiunea C - Industria prelucratoare (6,6%).


Citeste mai multe despre   










2118 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    asa, si? (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:53)

    moka [utilizator]

    care-i ideea articolului?
  • +2 (6 voturi)    
    La mai mult (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:04)

    Robert M [utilizator]

    Asta inseamna ca avem din ce in ce mai multi investitori din strainatate.
    Nu am vazut graficul evolutiei firmelor romanesti dar cred ca este unul descendent.
  • +3 (5 voturi)    
    o natiune de salariati (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:40)

    SV [utilizator]

    ...o natiune de salariati ai lui Ceausescu am fost pana in '89...o natiune de salariati suntem acum la multinationale. Luam la misto sloganul "nu ne vindem tara"....Capitalul romanesc a ajuns sa fie marginalizat in propria tara. Am predat domenii unde eram lideri unor capitaluri straine si ne plangem ca de ce nu avem...pt ca NIMENI nu A AVUT dintr'un salariu decat sa nu moara de foame...Inainte de '89 aveam bani dar nu gaseam produsele care le doream, acum gasim de toate dar nu avem bani nici de paine....Suntem amagiti cu margelute stralucitoare precum amerindienii...bucurosi ca ne imbracam cu fake'uri de o calitate indoielnica pe care scrie ARMANI...mancam "sanatos" o gramada de E-uri cu etichete si ambalaje stralucitoare....Capitalul strain e BUN...dar atunci cand nu se implica in politica si intr'o tara unde exista reguli de FAIR PLAY fata de capitalul autohton. Capitalul strain e bun ca ne da de munca si nu ne lasa sa murim de foame, dar absoarbe toate lichiditatile de pe piata si ne omoara ca patroni si ca sa disecam mai adanc, capitalul strain prin diverse metode binecunoscute isi repatriaza profiturile cand prospera si dispar pe timp de criza....Multinationale cu valoare de miliarde de euro platesc taxe cat un chiosc care vinde tigari intr'un cartier....Inainte multi dintre noi aveam si speram la propria afacere...acum suntem cu totii angajati la multinationale si ne multumim ca avem un apartament si un Logan...OARE PENTRU ASTA L-AM IMPUSCAT PE CEAUSECU??????
    • -1 (5 voturi)    
      E tare asta cu capitalul romanesc (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:46)

      DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui SV

      Pai parca înainte de 89 eram anticapitalisti. Sau nu? Mie îmi plac cetatenii comunisti din Romania care se trezesc în fiecare dimineata cu gandul la Ceausescu si capitalul romanesc. Tovarasilor, daca va tineti bine de Marx nici macar nu ar trebui sa pronuntati cuvintele astea doua: capital romanesc.
      • 0 (2 voturi)    
        unde dai si unde crapa...:)) (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:20)

        SV [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

        BRUMA...este pe langa subiect.Nu esti coerent si incurci lucrurile de dragul de a te baga in seama. Daca esti acum la Amsterdam, te inteleg, inseamna ca fumezi ceva tare....daca nu, te compatimesc :))
    • +2 (4 voturi)    
      Pai si a cui e vina???? (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui SV

      Strainul nu o sa iti dea ceva pe degeaba si vine sa faca profit bineinteles. Dai o palma peste nas si arata-i ca esti mai bun. Poti cumpara doar produse romanesti, de la mancare la imbracaminte, incaltaminte, mobila, etc. Poti munci doar la romani. Poti face multe, poti sa ii alungi din tara chiar. Ce naiba mah, doar nu au venit aia cu armata si v-a pus sula in coaste.
      • 0 (2 voturi)    
        .......... (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:22)

        SV [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        :)) zici tu ca nu au venit cu armata? :))....si nu ti'au pus sula in coaste? Uite, sincer m-am mai linistit....daca spui tu, te cred.