Depopularea Romaniei se accentueaza: emigratia masiva si imbatranirea populatiei duc la dezechilibre majore

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 9:14 Economie | Finanţe & Bănci

Romania continua sa fie o tara de emigrare
Foto: sxc.hu
La 1 ianuarie 2017, populatia rezidenta a fost de 19,63 milioane de persoane, in scadere cu 122.000 de persoane fata de 1 ianuarie 2016, potrivit Institutului National de Statistica. Cauza principala a acestei scaderi o reprezinta sporul natural negativ (numarul persoanelor decedate depasind numarul nascutilor-vii cu 68.061 persoane). Fenomenul de imbatranire demografica continua sa se accentueze, diferenta dintre populatia de de 65 ani (si peste) si populatia de 0-14 ani ajungand la  440.000 persoane. De asemenea, indicele de dependenta demografica a crescut de la 49 la 50 de persoane tinere si varstnice la 100 persoane adulte.

Imbatranirea populatiei si emigrarea masiva pun o presiune enorma atat pe piata muncii, cat si pe bugetul de pensii, care inregistreaza deficite tot mai mari de la an la an.

Datele INS se refera la populatia rezidenta, care include persoanele care au imigrat in Romania, dar nu ia in calcul persoanele care au emigrat din Romania.

Soldul migratiei internationale temporare de lunga durata a fost negativ (- 76 208  persoane). Romania continua sa fie o tara de emigrare, fenomenul de emigrare constituind cea de a doua cauza principala a reducerii populatiei tarii. Soldul migratiei internationale in anul 2016 a fost negativ, numarul emigrantilor depasind numarul imigrantilor cu  peste 76.000 persoane.

In cursul anului 2016,  barbatii au emigrat intr-o proportie mai mare decat femeile (55,4%). Si in randul imigrantilor, barbatii au fost majoritari (53,6%), mai arata datele INS comunicate marti.






In 2016, peste 210.000 romani au preferat sa plece din Romania pentru o perioada de cel putin 12 luni (INS masoara migratia internationala temporara de lunga durata - care  se refera la persoanele care isi schimba resedinta obisnuita pentru o perioada de cel putin 12 luni)


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4730 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    Multumim PSD.. (Marţi, 29 august 2017, 9:23)

    USMarines [utilizator]

    pentru coruptie, nepotism si incompetenta, lucruri care ii gonesc pe tinerii activi din tara.
    Va ramane PSD cu pensionarii, bugetarii si asistatii sociali.....
    • -6 (16 voturi)    
      ...si (Marţi, 29 august 2017, 10:14)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      migrantii.
      • +15 (17 voturi)    
        care migranti? (Marţi, 29 august 2017, 12:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gayon

        Au fost vro 10 ajunsi la noi din geseala si au inceput sa boceasca cind au aflat ca nu-s in Germania...

        Ce migrant crezi ca va prefera saracia si mizeria de la noi fata de civilizatia si banii din vest?
    • -9 (23 voturi)    
      exodul nu a avut culoare politica (Marţi, 29 august 2017, 12:01)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      a fost masiv si constant o data cu intarea in UE, indiferent ca la guvernare a fost PSD, PNL, PD, PFPD..

      Las ca e numa bine, liber la imigranti. Cineva trebuie sa imparateasca pamantul.
      Nu zic, unii pleaca pt ca o duc rau, dar cei mai multi pleaca dupa cai verzi pe pereti, desi o duc foarte bine si aici. Cunosc atatea cazuri personal. Cand isi dau seama ca si-au distrus familiile si viata e deja tarziu.. Pacat. In strainatate nu umbla cainii cu covrigi in coada, tot tiganii europei suntem considerati.
      • +20 (22 voturi)    
        nu e vorba doar de dus bine (Marţi, 29 august 2017, 12:38)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Cind vezi ce politicieni ajung la putere, chiar daca o duci bine iti vine sa pleci, doar sa nu mai sponsorizezi cancerul asta. Dai un sac de bani taxe si in schimb nu primesti nimic, pentru ca o gasca de tilhari mituiesc un popor de aisstati, bugetari si pensionari sa voteze pentru un kil de ulei sau 50 de lei la pensie.

        Cit despre cei plecati, si stiu o gramada, n-am auzit pe multi sa fie nemultumiti. Nu umbla ciinii pe acolo cu colaci in coada, dar macar ai civilizatie, serivcii medicale decente, sistem de invatamant ok, functionari care nu-ti rid in nas, reguli pe care le respecta toti, bun simt. Si cind mai apare cite un mirlan s incalca regulile, ai satisfactia sa-l vezi imediat pus cu coada intre picioare. Si cite-odata preferi civilizatia din vest, chiar daca viata e mai scumpa, decit mirlaneala generalizata de la noi.
      • +15 (15 voturi)    
        De ce se pleaca (Marţi, 29 august 2017, 14:47)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Trist e ca in EU ca imigranti suntem tratati mult mai bine decat in Romania. E vorba aici de respectul pentru cetatean, pentru banii platiti ca taxe si pentru munca depusa ca angajat (remuneratie).
        • 0 (4 voturi)    
          plus ca HN (Marţi, 29 august 2017, 15:49)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

          Are campanii pt reintoarcera sasilor si nu a romanilor .Aproximativ 4 mil romani sunt plecati , de ce nu se fac campanii pt reintoarcerea lor?
          • +2 (2 voturi)    
            Pervers (Marţi, 29 august 2017, 16:27)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Bai Kosmos, propune tu in plenara de partid PSD...!

            De ce dreaq nu plecati toti PSD-istii afara din tara?

            Am scapa in acelasi timp de:
            interlopi +
            prosti +
            alzeimeri...la pachet!
          • +2 (2 voturi)    
            Filtru PSD (Marţi, 29 august 2017, 16:56)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Bai postac, un comentariu ceva legat de manualele scolare 'gatite' de MARELE CARMACI PSDERBEDEU?

            Nu servesti asa-i? N-ai timp de...nimicuri.
            Ma scuzi te rog!
          • +2 (2 voturi)    
            Iti zic (Marţi, 29 august 2017, 19:53)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Pe sasi ii mai prostesti cu faptul ca Romania e in EU si Klaus e Presedinte, plus ca sunt plecati demult si au mai uitat. La romani asta nu tine.
      • +2 (12 voturi)    
        Fii mai, serios, trezeste-te din betie! (Marţi, 29 august 2017, 14:53)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        De unde fabulatiile ca aici e bine si pleaca acolo unde "nu umbla cainii cu covrigii in coada"!
        In primul rand "äcolo" nu sunt secaturi kaghebiste la conducere, acolo nu ti se ciordeste pensia de catre statul mafiot, acolo ai voie sa desfasori activitati economice nu vin inspectori-stalini care au oricand dreptuil sa desfiinteze orice afacere, desi respecti normele.
        Acolo UMBLA cainii cu covrigi in coada, de ce crezi ca milioane au ramas? De bine ce-i in tara asta condusa de secaturi kaghebisto-securiste , amante, borfasi, pile si relatii?
        Vezi-ti mai de prostiile, tale, nimeni nu mai pune botul la ele, si taranii s-au dus prin strainatate, stiu cum e acolo din prima sursa bati melita degeaba! Nu prinzi nici un prost cu elucubratiile tale!
      • +2 (10 voturi)    
        eu cred ca minti (Marţi, 29 august 2017, 14:57)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        cand spui ca, cunosti atatea cazuri personale de persoane care si-au distrus familiile si viata plecand in strainatate.
      • +8 (10 voturi)    
        visezi (Marţi, 29 august 2017, 15:16)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        o duc bine.. cum? pe pile si relatii? eu vreau sa ma intorc in Ro dupa 15 ani de diaspora, am cu ce dar nu vreau !!! Statulnu ma incurajeaza sa fac asta, nu-mi ofera posibilitati sa-mi investesc agoniseala, deci... ? cai verzi? o sa va taxeze si copii nenascuti doar doa doar mai pupa o tura in parlament? dupa? ii doare in k*r vor "emigra" in vilele lor de lux. Paradox romanesc: saracii ii apara pe bogatii care-i fura !!! Multumesc PSD, PD, PNL, USR etc etc
        • +6 (8 voturi)    
          Amantele secaturilor o duc bine! (Marţi, 29 august 2017, 16:27)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          Eu n-am vazut pe nimeni intors. Da, se intorc cu gandul ca "poate" si dupa o saptamana de interactiune cu statul-secatura le este de ajuns pentru inca 10-15 ani!
          Nici pensionari nu vor sa mai vina aici! Deci ar avea bani din pensia din strainatate, dar actele, tupeul statului-borfas , birocratia ii face sa fuga cu picioarele pe langa urechi!
          Astea-s povesti de spus asistatilor sociali la sezatori PSD-isto-KGB-iste!
    • +2 (4 voturi)    
      Primul ministru (Marţi, 29 august 2017, 14:49)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      E mult mai relevant ca Presedintele pe probleme sociale si economice...
    • +1 (3 voturi)    
      Da, multumim PSD (Marţi, 29 august 2017, 15:32)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      Dar sa nu uitam gasca de borfasi 'Dreptate si Adevar", una din cele mai periculoase grupari infractionale ce au existat in Ro.
      • +3 (3 voturi)    
        Nota (Marţi, 29 august 2017, 16:29)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Tariceanu a fost prim-ministru parca nu-i asa?

        Deci tot de la PSD se trage!

        Bai, voi ati castigat toate alegerile de pana acum...daca n-a fost PSD, a fost PDL, FDSN, FSN, PRM, UDMR + prietenii PNL & PNT!
    • -1 (1 vot)    
      Dar de patronii exploatatori romani ce zici ? (Marţi, 29 august 2017, 16:06)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      Vezi cazul fetei de la Galati ce a lesinat dupa 24 ore de munca, desi avea contract de 4 ore la negru.

      Fata aia se mai intoarce in Romania daca va da in occident de un patron care sa o trateze ca pe un om?
      • +1 (1 vot)    
        Fai galeo! (Marţi, 29 august 2017, 17:59)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Daca te duce singurul neuron creeaza tu o afacere din care sa dai salarii de 2000 de euro fara sa exploatezi si "exploatatorul omului de catre om" concurent va ramane fara oameni la munca!
        Dar problema-i alta, nu, fa? Problema e ca de la Tiraspol nu poti sa faci afaceri. SI mai e una! Chiar de-ai veni in Romania nu te-ar duce capul sa faci nici cat exploatatorul! Aste-as problemele reale!
  • +9 (11 voturi)    
    Greu !!! (Marţi, 29 august 2017, 9:30)

    so [utilizator]

    Incet si sigur scade numarul de sclavi

    Cei din politica vor trebui sa inceapa sa munceasca (peste cateva generatii)
  • +4 (8 voturi)    
    ,,19,6 milioane de romani" )))) (Marţi, 29 august 2017, 9:37)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    onirice frumoase!
  • +8 (12 voturi)    
    si la cum merg lucrurile.... (Marţi, 29 august 2017, 9:38)

    liviu_ [utilizator]

    (multumim psd) numarul celor ce pleaca nu poate decat sa creasca
  • +16 (20 voturi)    
    mda (Marţi, 29 august 2017, 9:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu`i bai, are dragnea o pusculita magica, si peste 30-40 ani va scoate bani de acolo sa sustina toata populatia tarii care vor fi peste 60% numai pensionari

    oricum romania lui 2050 va fi cam asa:

    - 10 milioane de pensionari
    - 3 milioane de bugetari
    - 1 milion de copii
    - 500.000 angajati la privat care vor fi cocosati de taxe si impozite
    • +5 (7 voturi)    
      Din pacate (Marţi, 29 august 2017, 14:29)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      acest lucru devine tot mai probabil cu fiecare zi de domnie PSD...
  • +8 (10 voturi)    
    210.000? (Marţi, 29 august 2017, 9:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In câtiva ani jumatate dintre români vor fi parasit aceasta tara condusa de o gasca de hoti,, cu un parlament de hoti si cu partide care sunt doar grupuri de CRIMA orgnizata puse pe jaf.
  • 0 (8 voturi)    
    Drum bun! (Marţi, 29 august 2017, 9:44)

    OmulNou [utilizator]

    Nu se mai intorc... Vezi Dragnea ce-ai facut? Alungi muncitorii din tara desteptule...
  • +10 (12 voturi)    
    pleaca platitorii de taxe (Marţi, 29 august 2017, 9:49)

    pehash [utilizator]

    solutia pentru ciuma rosie este sa emigram toti cativa ani. lasati-i sa guverneze doar peste cei care ii voteaza..
  • -10 (18 voturi)    
    cum scade populatia, oameni buni? (Marţi, 29 august 2017, 10:08)

    bancher [utilizator]

    Ca eu, oriunde ma duc, dau peste lume, lume si iar lume. La Mall, in trafic, in parcari, in RATB, la metrou, este lume peste tot. Am fost la mare la eforie nord, nu aveai loc sa arunci un ac, asa de multi oameni erau. M-am dus la tara la mine, si acolo oameni si masini peste tot...mai mult chiar decat pe timpul lui Ceausescu.
    O fi scazut ea populatia, dar sa ni se spune prin ce locuri, ca pe unde ma duc eu, a crescut.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai incearca sa iesi din Bucuresti... (Marţi, 29 august 2017, 14:31)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Doar atat.
      • -1 (3 voturi)    
        satele (Marţi, 29 august 2017, 15:34)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        s-au depopulat de pe vremea lui ceasca.
        acum,din pacate,cei care au ramas sunt fie cei carora nu le place munca si stau la ajutoare si miloagaa,fie batrani sau,in numar mic,orasenii fugiti de la blocuri.
        ma mira totusi lipsa de masuri luate pt a contrabalansa depopularea,ca si sfaturile de aici sau aiurea,cu parasirea Tarii si emigrarea pt un trai mai bun(vezi mai jos)
        cine sunt ''sfatuitorii'' astia care sar in ajutor,necerut de nimeni
  • -4 (18 voturi)    
    doar pe timpul PSD-ului ? (Marţi, 29 august 2017, 10:18)

    Cosmindpg [utilizator]

    Timp de 10 ani cat a fost Basescu nu au plecat romani din tara ?? Eu cred ca in perioada aia a fost cel mai mare exod.
    • +2 (2 voturi)    
      fa putina armetica (Marţi, 29 august 2017, 14:36)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      daca te'ajuta bibilica...
      romania a intrat in ue la 1 ian 2007.
      2007-1014 sunt 7 ani. e adevarat, base a fost presh tot acest timp.
      dar, mai draga, tarliceanu ajutat de psd a fost la guvernare, responsabili cu traiul populatiei, timp de 2 ani: 2007-2008.
      2009 boc cu pesedeu'.
      2010-11, boc. guvernul lui base.
      din 2012 primavara pana la sfarsitul lui 2015, adica, cam trei ani de usl'am, psd iar din 2017, tot usl'am. adica psd tot cu tarliceanu.
      deci, din zece ani, ian 2007- ian 2017, base a fost presedinte sapte ani, din care la guvernare au fost usl'amistii motocicleanu, dottore si kkarau timp de cinci..
      iar vestea buna este ca, usl'amul este la guvernare, cu ce are mai bun: nicu dracnea-teldrum si anton constantin popescu tariceanu- inima zburdalnica :-)
  • +4 (8 voturi)    
    Nu-i bai... (Marţi, 29 august 2017, 10:25)

    Mircea1978 [utilizator]

    ... ca au inceput sa curga imigrantii.
    Populatia va creste cu citeva sute de mii de imigranti care vor aduce altii samd
    Deci, PSD o sa aiba masa de manevra, deoarece acestia vor fi asistati sociali. Deci...
  • +12 (12 voturi)    
    si eu (Marţi, 29 august 2017, 10:29)

    toxx [utilizator]

    am plecat in 2015 pentru 2 ani, cat era viza valabila aici unde sunt. Au trecut 2 , si viza a fost reinnoita cu inca 2 ... cred ca o sa ma intorc cand pleaca javrele astea de la putere, sa votez la mine acasa, desi am facut-o si in decembrie 2016 la consulat.
  • -3 (7 voturi)    
    Nu ati citit articolul? (Marţi, 29 august 2017, 10:55)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Datele INS se refera la populatia care a imigrat in Romania DAR NU IA IN CALCUL populatia care a emigrat din Romania.
    Cu alte cuvinte nu suntem 19 milioane. In realitate suntem 17 milioane, 2 milioane sunt plecati fara sa stie vreo autoritate kaghebist-mafiota (a statului ) despre ei!
    Din cei 15 milioane reali 6.5milioane muncesc. dintre care 2 milioane la stat. Aia 2 milioane ii controleaza si paracontroleaza pe cei 4.5 milioane care "indraznesc" "sa exploateze oameni".
    Forta activa, cei de 20-40 de ani, vazand iadul afacerilor care este coltul de Iad rromanistan, fug unde vad cu ochii. Isi deschid romanii prin Italia, prin Spania, prin Grecia, prin UK, in Franta afaceri, in Romania n-ar avea voie ca "incalca legi".
    Tara in felul asta se indreapta spre colaps: tineretul va plati pensii celor din strainatate.
    Pe langa 6.5 milioane care muncesc, mai sunt cei de la tara 4 milioane si pensionarii 5milioane si copii care se sperie de salbaticia kaghebistilor din fostul PCR si o vor zbughi din coltul de Iad!
  • +6 (8 voturi)    
    Romania: stat mafiot, esuat! (Marţi, 29 august 2017, 15:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca esti tanar si citesti FUGI REPEDE DIN TARA!
    Romania este un stat in care kaghhebistii au pus bete in roate imediat dupa revolutie. Petre Roman, Ion Iliescu, Dan Iosit sunt doar cateva nume de kaghebisti sadea care nu ne-au lasat sa urmam calea democratiei si a economiei de piata!
    Acum la patura decizionala kaghebista s-au afiliat si borfasii marunti cu tupeu si au doar 2 scopuri : sa fure si sa raspunda la ordine Moscovei!
    Fugind din cloaca asta ai urmatoarele avantaje:
    1. Platesti taxe pe sanatate si primesti sanatate
    2. Platesti taxe pentru siguranta si Politia in Vest iti va oferi siguranta si actiune ferma pentru restabilirea ordinii, nu va fi prietena clanurilor.
    3. Platesti bani de pensie dar nimeni nu vine cu ideea ca el e "special" el desi nu a dat bani vrea sa ia de 30 de ori cat unul care a dat. Pensiile sunt private si nici un politruc nu-si baga ratul in ele!
    4. Ai o activitate economica si nu esti impanzit de inspectori-Stalin care oricand au drept de viata si de moarte asupra ta desi sunt analfabeti si desi tu respecti legea.
    Cu alte cuvinte ai o viata NORMALA! FUGI DRACU DIN CLOACA ASTA ! Nu veni nici in vacanta ca dai bani tot secaturilor kaghebiste! Daca ai prieteni cheama-i la tine sau intalniti-va in strainatate!
    Schimba-ti cetatenia si uita anii de trauma din acest Iad!
  • +5 (5 voturi)    
    E simpla explicatia (Marţi, 29 august 2017, 16:09)

    galeo [utilizator]

    In vest, chiar si ca imigrant, esti tratat mai bine decat in Romania ca cetatean roman.

    Nu doar de autoritati, ci si de catre patroni, smeneii vostri
  • +5 (7 voturi)    
    Banii si romanii (Marţi, 29 august 2017, 17:10)

    HP [utilizator]

    Romanii emigreaza nu doar pentru bani, ci pentru ca li-e scarba si sila de gunoiul de popor din care fac parte fara sa fi fost intrebati.

    Te duci departe de buda asta plina de manele, nunti, botezuri, cumetrii, muzica populara, funde pe scaune, carute pe drumuri, gratare, mici, picnicuri, foale, rasism, xenofobie, islamofobie, prostie, analfabetism si balcanisme.

    Bani faci oriunde, daca esti destept si ai pregatire. Dar civilizatie si valori ca afara, nu vei gasi aici.
  • +5 (5 voturi)    
    da (Marţi, 29 august 2017, 17:36)

    I [utilizator]

    daca pensionarii si-au votat afara din tara copiii pentru 10 lei in plus la pensie... ce sa-i faci? Acum stau si se uita la poze.
  • +1 (1 vot)    
    INS greseste, suntem mult sub (Marţi, 29 august 2017, 19:40)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cele 19, 6 milioane pt. ca multi din cei plecati cu tot cu familii, fiind inca cetateni romani, figureaza cu domiciliul in Romania cu toate ca ei sunt plecati de ani de zile. stiu cazuri concrete care sunt plecati de 9, 5 si 3 ani care sunt in aceasta situatie asteptand ca pe viitor sa devina cetateni ai acelor tari in momentul in care vor indeplini conditiile.