Telefoane si SMS-uri otravite: Vinatorii de cadavre au inceput guerilla impotriva bancilor

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:40 Economie | Finanţe & Bănci


 
Ministrii de Finante reuniti la Luxemburg au decis sa mareasca depozitul minim garantat pentru populatie la 50.000 euro. Guvernatorul Isarescu a spus ca BNR este pregatita sa puna in aplicare decizia, fara a preciza data estimata pentru intrarea efectiva in vigoare. In prezent, depozitul garantat in Romania este de 20.000 euro.
 
 
Va fi 50.000
Telefoane, SMS-uri sau comentarii postate pe site-uri si bloguri au inceput sa anunte, mai insidios sau fara ascunzisuri, falimentul iminent al unor banci din Romania. Tintele sint deopotriva ziaristi si cititori, clienti ai sistemului bancar. Fiecare astfel de mesaj otravit incearca sa semene panica si neincredere intr-o anumita banca, dupa interesul celui care lanseaza zvonul. Mediul bancar vorbeste despre incercari de preluare ostila prin determinarea de retrageri masive si aducerea respectivelor banci aproape de faliment.


Redactia HotNews.ro a decis sa nu publice nici o astfel de informatie si nici comentariile (toate ale unor cititori anonimi) care "profetesc" caderi si falimente cu tinta precisa: Banca X sau societatea Y. "Banuim ca cineva are tot interesul sa trimita deponentii la ghisee pentru a-si retrage banii inainte de termen, astfel incit sa ne puna intr-o situatie delicata", a declarat pentru HotNews.ro un jucator important din mediul bancar.

 
In Uniunea Europeana, tot mai multe tari (Irlanda, Grecia, Germania, Austria, Suedia, Danemarca) au anuntat ca vor garanta integral depozitele populatie.
Detalii despre fondul de garantare in Romania la:
www.nationalbank.ro/Ro/FG/
 
 
Context
Este normal ca, intr-o astfel de perioada, clientii bancilor sa fie ingrijorati in legatura cu depozitele lor. De la aceasta ingrijorare legitima si pina la imprastierea voluntara de mesaje care seama panica este, insa, cale lunga. Iar cei care genereaza aceasta guerilla informationala stiu ca lichidarea concomitenta a 30% din depozitele constituite la o banca o duce rapid catre faliment si o transforma intr-o tinta usoara pentru vinatorii de cadavre.

Voi ati primit astfel de mesaje? Daca da, cum ati reactionat?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






17011 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    nu am primit (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:47)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    dar chiar daca as primit astfel de mesaj...sunt suficient de educat sa analizez si sa nu merg cu turma.... Precizez ca am bani la banca in depozite care se apropie de o suma cu 6 cifre....Deci...
    • -1 (1 vot)    
      plafonul garantat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:56)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Daca nu ma insel, plafonul garantat in RO este de 20.000 de euro. Orice trece de aceasta suma este pierdut odata cu falimentul bancii. Nu zice nimeni sa retragi banii din banca daca nu depasesti aceasta suma... desi la Romania poate dura muuuult, f mult sa iti primesti inapoi banii "garantati" de guvern. Nush... fiecare sa faca asa cum il duce capul, important e sa fim constienti de optiuni si consecinte.
      • +2 (4 voturi)    
        de ieri este 50000 Euro (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:02)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Asa au hotarat ieri toti ministrii de finante din UE.
        Acum tare is eu curios cati au mai mult de 50000 Euro in banca in Romania.
        Si chiar si asa daca ii pastrezi in doua conturi la banci diferite banii sunt asigurati in ambele conturi.
        • 0 (2 voturi)    
          multzam (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:18)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui un roman

          E bine de stiut. Ar fi fost totusi o stire de prima pagina pt. hotnews, nu? Nu imi aduc aminte sa fi vazut ceva.
          • +1 (3 voturi)    
            trebuia sa te uiti mai atent (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:43)

            margot [anonim] i-a raspuns lui gogu

            trebuia sa te uiti mai atent

            http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-4686006-majoreaza-plafonul-minim-garantare-depozitelor-pentru-populatie-50-000-euro.htm
        • +2 (2 voturi)    
          99,8% din depozite sunt SUB 20.000 euro. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:41)

          ddd [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Dupa cum a spus Dl. Isarescu, conform datelor BNR, cam 99,8% din romani au depozite SUB 20.000 euro. (nu 50.000, ci 20.000)...Deci....no problem. Oricum, asta arata inca distanta intre Romania si tarile bogate ale UE.
        • +1 (1 vot)    
          chiar? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:42)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui un roman

          chiar poti avea aceeasi bani in doua conturi ca sa poti afirma ca "banii sunt asigurati in ambele conturi"?
          • +1 (1 vot)    
            Doar in banci diferite (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:20)

            realwahl [anonim] i-a raspuns lui Gogu

            Daca ai banii in 2 banci diferite, daca da faliment una, atunci statul iti garanteaza 20kE (50kE incepand de ieri) in acea banca.
            Daca da si cealalta, la fel! Alta banca, alt faliment, alta poveste... chiar daca depunatorul este acelasi.
        • 0 (0 voturi)    
          Garantia la 50000€ (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:28)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui un roman

          e adevarat ca e valabila si pentru Romania ? Nu era clar din ce s-a spus in media...
        • 0 (0 voturi)    
          Psihologic (Miercuri, 8 octombrie 2008, 18:08)

          Vio [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Masura asta are doar in efect psihologic. Si foarte limitat.
          Pt ca atunci cand incepe panica lumea vrea banii cash, nu promisiuni ca statul o sa gasesca bani in viitor ca sa ii plateasca.
          In cazut in care o buna parte din banci colapseaza de unde atati bani in conditiile astea?
      • -11 (11 voturi)    
        Treziti-va si scoateti-va banii (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:54)

        amalia [anonim] i-a raspuns lui gogu

        De ce ? Adica noua ni se cere sa fim mai destepti decat deponentii Northorn Rock, Bearn Stearns, HBOS si altele din Anglia si SUA care s-au grabit sa isi salveze banutii ? Adica sa ii tinem in niste sucursale romanesti ale unor banci straine care au capiat si care sunt in pragul faimentului ? In momentul in care bursa din Bucuresti e suspendata, Moscova suspendata, Japonia prabusita la cel mai jos nivel din 1986 !!, Franta ieri cel mai jos nivel din istoria CAC40 !!, Wall Street mai jos decat dup 11 septembie !!, BCE si FED care scad disperate dobanda de referinta doar doar or mai salva ceva....
        TREZITI-VA si scoateti-va banii cat mai puteti...astia care aveti ochi sa vedeti ce se intampla.
        • +5 (5 voturi)    
          asa, si? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:26)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui amalia

          si daca iti scoti banii, ce? daca va fi rau, banii nu vor valora nimic, daca nu va fi rau, pierzi la dobanzi etc, ti se devalorizeaza banii in casa. Plus ca ai garantie pt 20.000 EUR. ///.

          Stati linistiti cu banii la banca
          • -8 (8 voturi)    
            Logica à la Gigi (Oieru?) (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:49)

            Amalia [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Si daca imi scot banii stiu ca POT DISPUNE DE EI, atati cati sunt si atat cat valoreaza. Daca va fi rau - cum zici- banii nu vor valora nimic nici la mine nici in banca. Diferenta mica e ca macar ii pot utiliza cat de cat in urgent ( de ex: cumpar aur). Ce pierzi la dobanzi ??? Pentru o amarata de dobanda pe 2 luni sa imi risc agoniseala de o viata ?? Fiecare cantareste sansa de pierdere-castig. Prefer sa pierd dobanda decat sa-mi asum riscul marit al pierderii / indisponibilizarii banilor. Trebuie sa intelegeti - ORBILOR- odata ca garantia respectiva IN CAZ DE CRIZA nu valoreaza nimic: uitati articolul din "Le Monde" listat de unul ditre co-posteri. E praf in ochi garantarea =E FACUTA PENTRU FALIMENTUL UNEI BANCI nu a mai multora, generalizat. Eemplu supersimplu : fondul de grantie (FDG) are sa zicem 100 milioane " orice deviza" => falimenteaza o banca => poate rambursa datoriile ei de 60 milioane "orice deviza". DAR...DAR....totalul depozitelor (care ar putea fi retrase) DEPASESTE de...916,67 de ori totalul fondului. Iti dai seama, daca 20% din depozitari isr retrag fondurile ce se intampla ? De-aia e disperata BNR, ca stie ca la greu garantia ei valoreaza fix zero barat.
            • +1 (3 voturi)    
              Nu zau... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:09)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui Amalia

              Praf in ochi este ce spui tu.
              Este scris clar, statul garanteaza economiile la banci ale tuturor deponentilor.

              Si de unde crezi ca este atata aur pe lumea asta? Si cine iti vinde tie aur in momentul asta?

              Asa ca lasa-ne cu aberatiile tale.

              Spune-ne si noua pe unde lucrezi?
              La vreo agentie imobiliara care isi freaca mainile ca a avut ideea de a-i face pe oameni sa-si scoata banii din banci si sa-i investeasca in imobiliare care vor scadea fara doar si poate. dar ce va doare pe voi, important e sa faceti voi bani, nu conteaza ca omul de rand va pierde bani.

              Un pic de bun simt si un dram de educatie sunt de ajuns pentru a vedea ca incerci sa pacalesti oamenii.
              • 0 (0 voturi)    
                Lucrez la Berlin Intr-o banca (Joi, 9 octombrie 2008, 0:49)

                Amalia heyer [anonim] i-a raspuns lui un roman

                Pnetru informatia ta, lucrez in banca la Berlin, intr-o agentie a UBS.
                • 0 (0 voturi)    
                  nu ma mir... (Joi, 9 octombrie 2008, 11:21)

                  luci [anonim] i-a raspuns lui Amalia heyer

                  ca au bancile probleme, cine i-a pus sa angajeze oameni ca tine in banci.....
        • +2 (2 voturi)    
          fii tu desteapta (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:37)

          alex [anonim] i-a raspuns lui amalia

          Fii tu aia desteapta si scoate-ti banii de la banca. Eu unul consider ca nu am de ce.

          Si vedem peste o luna care e mai treaz dintre noi...
          • 0 (0 voturi)    
            nu suna ok (Joi, 9 octombrie 2008, 7:30)

            jools [anonim] i-a raspuns lui alex

            dar majoritatea oamenilor gandesc ca amalia, nu-i ok.... pentru ca daca se trezesc toti sa isi scoata economiile din banci sar putea sa o simtim si noi ceilalti care stam cuminti
        • 0 (0 voturi)    
          si bagati-i la ciorap! (Joi, 9 octombrie 2008, 11:40)

          rob [anonim] i-a raspuns lui amalia

          Bine dna Amalia...aveti si dvs vreo 500 roni in banca si va e frica?

          Aveti ceva habar despre sistemul bancar sau doar vorbiti sa va treziti in vorba?
      • 0 (0 voturi)    
        termene (Joi, 9 octombrie 2008, 15:47)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Banii sunt rambursati "in cel mult" trei luni. "In cazuri justificate" termenul se mai poate prelungi cu inca trei luni si apoi se poate iarasi prelungi nedefinit....
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:57)

      ast [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Pt ca ai aproape 6 cifre probabil ca esti mai educat, sau poate invers :). Problema e cu aia care au mai putine si probabil sunt mai putini educati, probabil ca d-abia au inceput sa tina banii la banca in loc de sub saltea. Aia se vor panica si probabil ca ei constituie majoritatea celor care au depozite.

      Cel putin in afara raspandirea sistematica de astfel de zvonuri este ilegala in special cand este asociata cu short selling. Din cate stiu la BVB nu se face shorting deci macar putem sta un pic mai linistiti (nu ca ar fi o chestie rea dar ar putea alimenta panica)
    • +1 (1 vot)    
      cine vrea asta ? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:56)

      c [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Nu stiu cine are interesul cu toate anunturile de faliment. Cred ca SRI si politia ar trebui sa ancheteze. E posibil ca cineva dinafara sa vrea sa ne puna economia la pamant. Oricine ar fi trebuie sa plateasca.

      Pacat ca romanii n-au auzit de plafonul garantat...chiar azi m-a sunat cineva cunoscut(primise si el de la cineva) sa scot repede banii din banca ca da faliment si i-am explicat de existenta limitei de 20 mii de euro(nu stiu inca daca s-a facut 50000 de euro).
    • -4 (4 voturi)    
      Esti sigur? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:46)

      Vio [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Esti tu chiar asha sigur ca nu o sa cada nici o banca in Ro?
      Uita-te in Occident in ultimele saptamani si o sa vezi exact template-ul care se va repeta in Ro.
      Se cheama " self-fullfiling profecy": profetia de cadere va atrage chiar caderea...
      Iar daca incepe panica tu nu vei putea opri falimentul si o sa-ti pierzi banii daca nu esti rapid...
      • +2 (2 voturi)    
        Tu nu auzi (Miercuri, 8 octombrie 2008, 21:03)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Vio

        Sau tu nu citesti?
        Scrie negru pe alb ca depunerile la banca sunt garantate pana la 50000 Euro / cont/persoana/banca.

        Bai frate da grei mai sunt de cap unii pe aici.
    • -1 (1 vot)    
      sfanta naivitate (Joi, 9 octombrie 2008, 9:30)

      bormasina [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Ma amuza cat credit dati tuturor zvonurilor, nu stiti ca presa minte de ingheata apele iar bancile nu au alt scop de a-si apara interesele?!!Dupa mine nu au decat sa dea faliment toti camatarii (bancile), nu am nici bani in cont si nici credite, eu muncesc de aceea nu am bani. Voi astia cu bani vad ca va intra incet-incet morcovul. Singura mea grija va fi sa-mi iau o pusca de vanatoare sa-mi pazesc cartofii de pe camp cand alimentele vor exploda la pret. Oricum, in caz de criza va ia guvernul toate economiile, cu toata garantarea lor cu tot, vezi cazul Argentinei de acu cativa ani. Dar daca as avea valuta mi-as cumpara aur turcesc si l-as investi intr-un borcan sub cusca lui Grivei.
    • 0 (0 voturi)    
      sfanta naivitate (Joi, 9 octombrie 2008, 11:25)

      bormasina [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Pai necazuri nu aveti decat voi,astia cu sume de multe zerouri, voua va intra morcovul. Eu unul dorm bine noaptea, cartofii mi se fac pe camp si singura mea grija e sa-mi iau o pusca de vanatoare sa-i pazesc cand pretul la alimente va exploda.Dupa mine, pot da faliment toti camatarii (bancile) si toti speculantii,nu am nici depozite nici credite, ce sa fac, doar muncesc in constructii, deci nu am timp sa castig.Cat despre plafonul garantat, o sa va ia tot banca pentru ,,interes national", vezi Argentina de acu cativa ani. Dar daca as avea bani i-as investi intr-un borcan cu aur plasat in depozit sub cusca lui Grivei.
    • 0 (0 voturi)    
      depozit pe viata (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:35)

      frieda [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      vreau sa ma casatoresc cu tine, depunator la banca cu sume ce se aproprie de 6 cifre....
  • -2 (6 voturi)    
    oho (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:49)

    MirceaA [anonim]

    inainte sa primesc orice fel de mesaj, am fost si mi-am scos banii din cont. Nu am niciun fel de incredere in ce spun analistii, primul ministru sau reprezentantii bancilor. E normal sa minta sa inghete apele sa se salvezel. Ma salvez si eu
    • 0 (4 voturi)    
      Si ce faci (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:00)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      daca te jefuieste cineva de bani cand ii tii la tine?

      Oameni buni, nu fiti fraieri, in Europa Guvernele au hotarat sa garanteze economiile personale depuse la banci. Adica sa ramburseze aceste economii in cazul in care vreo banca ar avea dificultati.

      Nu are nici un rost sa va scoateti economiile de la banci si sa va expuneti talhariilor care vor urma, fara nici o indoiala.
      Plus ca banii la saltea nu aduc profituri.
      • -2 (4 voturi)    
        Ba tine-i la saltea vreo 3 luni ! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:45)

        piscot [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Mircea tine-i la saltea. Iti psun si de ce : actualmente riscul e prea mare ( chiar garantati in caz de faliment va dura cam un an sa ti-i recuperezi). Ce pierzi daca ii scoti ? O dobanda amarata pe 3 luni ? Te sperie astia ca te talharesc daca ii tii acasa ? Mai bine sa ai tu grija de ei acum decat niste banci nebune. Iar daca chiar ti se intampla, macar stii ca ai pierdut pe mana ta nu a unor neconscuti. Asadar = scoateti-i cat mai repede., serios.
        • +1 (1 vot)    
          pe bune? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:28)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui piscot

          esti cam insistent, nu crezi? ori pari genul care se isterizeaza repede (stiti voi, ala care te calca-n picioare pe scari cand e incendiu), ori ai interese mojicesti
        • +3 (3 voturi)    
          @piscot (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:13)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui piscot

          Eu cunosc oameni car au fost talhariti pentru ca se stia ca tin banii acasa.
          Au pierdut bani multi, foarte multi (cu multe cifre in Euro).
          Au plans mult si bine ca politia le-a spus ca sunt tembeli daca tineau banii acasa, dar banii dusi au fost.

          Iar acum cand unii indeamna pe toti sa-si scoata banii de la banca e clar ca daca se intampla asa ceva mai toata lumea va avea banii acasa, deci talharii n-au decat sa incerce la orice usa, ca bani de luat vor fi.
      • -2 (2 voturi)    
        pai asta-i (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:35)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        mi-e mult mi frica sa nu ma jefuiasca banca decat hotii. Iar treaba cu 20 000 garantati, sa fim seriosi. Vrei sa stai zile intregi la cozi, ca pensionarii la medicamente (tot garantate si alea).?
    • +3 (3 voturi)    
      dece ? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:00)

      ast [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Conturile sunt garantate in romania pana la 20 000 de euro, nu vad de ce crezi ca a fost necesara masura. Cat intentionezi sa ii tii sub saltea? si esti pregatit sa acepti pierderea dobanzii?
    • +1 (5 voturi)    
      (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:05)

      gOGU [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      din cauza unora ca tine se intampla ce se intampla pe pietele financiare
      • 0 (0 voturi)    
        Te inseli... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:04)

        Moroshanu [anonim] i-a raspuns lui gOGU

        nu din cauza unora ca el --- sau noi ;-) ---- se intampla...ci din cauza lacomiei manageriale de la nivelurile inalte, a lipsei de transparenta.....
        • +1 (1 vot)    
          Si asta (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:15)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Moroshanu

          Dar daca mai pui pe langa sau peste si o isterie generala atunci anarhia ne paste.

          Si daca e anarhie, o sa castige aceiasi care au castigat si dupa revolutie, cand tot anarhie era in Romania.
      • -3 (3 voturi)    
        ai inteles ca broasca in teava (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:37)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gOGU

        de aia se duce dracului finanta mondiala. Ca unii care si-au pus banii la banca au decis sa si-i retraga. Mai ai frati acasa?
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:32)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Acum cumpara ceva de ei repede!
    • +5 (7 voturi)    
      Te salvezi (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:32)

      bogdantk [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Aceasta atitudine nu duce decat la prabusirea sistemului, cresterea inflatiei si spirala cursului de schimb. Cel ce crede ca "s-a salvat" si este el mai desptept ca toti in fapt contribuie la dezastru prin ceea ce face, dezastru care il va ajunge extrem de repede si pe el. E ca si cum se salveaza de o durere de dinti cu un glont in cap (in cazul concret glontul valorand mai mult decat creierul strabatut cred ca iese si aici in castig).
      E timpul pentru ratiune, atitudine cumpatata, renuntarea la cheltuieli inutile, vigilenta in alegerea reprezentantilor politici.
      • 0 (2 voturi)    
        Se salveaza. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:46)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui bogdantk

        Pentru ca banii pierduti si "garantati" de toate guvernele vor fi de fapt tipariti, si in felul asta se va ajunge la inflatie, si deci daca vrea sa nu piarda dobanda, va pierde 60% din valoarea banilor.
        • +1 (5 voturi)    
          Asa si? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:20)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          daca toti tembelii isi retrag banii de la banca la indemnul unor smecheri, (stim noi cine si de ce), rezultatul va fi colapsul economiei, adica inflatie galopanta, si nu 40-60% ca in cazul fericit, ci de ordinlu a 200 - 300% sau mai mult.
          Ia amintiti-va de anii 90 cand inflatia era ceva de groaza. iar vreti in aceeasi situatie? Nu vreti sa invatati din greselile anterioare?!
        • 0 (0 voturi)    
          Cine pierde pana la urma... (Joi, 9 octombrie 2008, 8:37)

          AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          Cum ai calculat 60%? Ca ma intereseaza si pe mine. Si oricum pierde in primul rand cel care are banii la saltea. In cazul unei inflatii mari se va pune in mod sigur problema unei indexari a sumelor depozitate (ceva de ordinul dobanzii de refinantare) asa ca repet, pierde in primul rand cel ce are banii la saltea.
      • +6 (6 voturi)    
        Mi-a placut cum le-ai zis (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:31)

        bibi [anonim] i-a raspuns lui bogdantk

        Si eu gandesc cam la fel: banii astia is facuti de Cezar ca sa-si organizeze el economia, sa faca schimb de valori. Am si eu bani in banca si m-am agitat si eu oleaca:sa-i scot, sa nu-i scot.

        Daca-i scot, apoi tot tb sa am grija lor, imi fura gandurile; s-apoi exista riscul sa nu mai valoreze nimic, si atunci chiar ca m-am agitat ca o apa minerala.
        Daca ii las, apoi cred ca-i mai bine. Pe de o parte, poate il ajuta pe Cezar, sa-si faca ordine in ograda, iar pe de cealalta parte Cezarul zice ca mi-i garanteaza, daca banca da faliment.

        Daca nu mi-i da inapoi, apoi tara respectiva se duce de rapa rau, ca n-a stiut cum sa se gestioneze si i-a pus pe oameni la mare ananghie.

        Mai pe romaneste, depindem foarte mult de cine ne conduce.
        • +1 (1 vot)    
          bravo (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:21)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui bibi

          Excelent comentariu!
        • 0 (0 voturi)    
          ooops (Joi, 9 octombrie 2008, 8:54)

          Catelu [anonim] i-a raspuns lui bibi

          "Mai pe romaneste, depindem foarte mult de cine ne conduce."

          Asta chiar ca e o veste foarte proasta!
  • +3 (3 voturi)    
    neste nenorociti dom'le (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:50)

    Arald [anonim]

    Da, am primit si eu un mesaj care ma anunta falimentul iminent al .../// I-am trimis /// inapoi raportul financiar al bancii pe primele 9 luni ale 2008: 396,62 milioane lei profit net. Asta bag sama ca nu seamana a faliment.
    • -2 (4 voturi)    
      Logica putin nea Arald (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:37)

      Piscot [anonim] i-a raspuns lui Arald

      Pai AIG, la ce profit avuse, cine credea ca o sa dea faliment ? Si ca sa raspund gandului tau....buuunnn ai profit...dar daca iti da societatea mama faliment de exemplu ///( italienii nemtii si austriecii sunt cei mai loviti dupa britanici, blegienii nu conteaza) ce te faci atunci ?? Ca sunt solidare la datorii !! Iti spun eu ce faci: //...astepti sa iti deconteze guvernul banii in limita a 50.000 EUR. Si asta dureaza mai mult de 6 luni. Hai...mult noroc si... fericire.
      • 0 (0 voturi)    
        putina informare ptr piscot (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:30)

        vali.d [anonim] i-a raspuns lui Piscot

        cred ca nu ar fi rau si te-ai informa mai bine inate de a posta comentarii.un prim pas ar fi:
        http://life.hotnews.ro/stiri-fun-4695054-clipul-zilei-explicatii-destepte.htm
      • +2 (2 voturi)    
        Gresesti (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:23)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Piscot

        AIG-ul nu a vaut profituri anul acesta si nici anul trecut, de aceea ajuns in criza.
        Unde pui ca nici macar nu a dat faliment.

        Nu mai induce oamenii in eroare.
  • -1 (3 voturi)    
    Cateva astfel de mesaje (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:54)

    un roman [utilizator]

    apar zilnic aici pe site-ul HotNews.

    Ceea ce ma distreaza cel mai tare este ca isi pierd vremea . Stau si ma intreb cati dintre marii deponenti sau actionari ai acestor banci sunt romani care citesc stirile pe HotNews?

    In schimb, avand in vedere situatia critica a finantelor la nivel mondial, persoanele car lanseza aceste zvonuri sun vinovate de incercari de subminare a economiei nationale si ar trebui sa treaca pe la racoare pentru ceva timp. problema e ca traim in tara lui papura voda si fiecar face ce vrea fara sa fie tras la raspundere.
  • -1 (1 vot)    
    credite (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:55)

    slv [anonim]

    Eu avand credite in loc de economii, caderea unei banci ar trebui sa ma bucure? :-)
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:02)

      ast [anonim] i-a raspuns lui slv

      Daca banca da faliment, stai linistit ca daca esti solvabil cineva va cumpara imprumutul tau - el se vinde ca orice alt produs, daca da faliment banca doar ii scade un pic pretul. Nasol daca il ai cu dobanda variabila sau in valuta pt ca te expui la mai multe riscuri.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu neaparat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:05)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui slv

      daca banca va fi falimentara statul va numii o conducere care va analiza situatia si va putea executa datornicii pentru a recupera creantele bancii
    • +2 (2 voturi)    
      Nu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:07)

      Cristian Pantazi [anonim] i-a raspuns lui slv

      Nu trebuie sa va bucure. Creditele vor fi preluate de o alta entitate bancara si veti plati in continuare ratele :)
      • 0 (0 voturi)    
        ce se intampla mai exact ? stie cineva ? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:40)

        c [anonim] i-a raspuns lui Cristian Pantazi

        Pana apuci sa platesti creditul la banca care a preluat creditul tau, ti se socotesc penalizari ? Te pot executa pe baza faptului ca n-ai platit rata la timp ?(defapt n-aveai cui sa-i platesti ca banca era inchisa).
    • +1 (1 vot)    
      deloc (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:09)

      ela [anonim] i-a raspuns lui slv

      daca cade banca la care ai credit tu trebuie sa-ti gasesti urgent refinantare -evident va fi cu costuri adica trebuie sa iei un nou credit taxe de evaluare, de acordare, plata taxei de ramburs anticipat, etc nemaivorbind de faptul ca daca ai avut vreo dobanda preferentiala la primul credit acuma poti sa-i zici adio.
      Asa ca du-te /// pe cei care zic ca banca respectiva va pika -pentru ca s-ar putea sa pice tocmai din cauza lor.
    • -2 (2 voturi)    
      Da. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:19)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui slv

      Daca rezisti crizei, dupa ce valoarea banilor va fi mai mica vei plati mult mai usor creditul.
    • -2 (4 voturi)    
      Vai de voi... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:54)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui slv

      Ce bine ar fi sa pice banca si sa mai am credit...
      As scapa de dobanda si comisioane.

      As plati rata in continuare pe 30 de ani, dar ar fi muuuult mai usor.

      Cine stie cunoaste...cine nu sa se intereseza la cei ce au avut credite la bancile care au dat faliment in Romania ;)

      Sa vezi ce boierie e...iti mai doresti astfel de cazuri
      • +1 (1 vot)    
        Ce spui tu... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:12)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

        ...este o aberatie.
        daca sistemul financiar cade atunci toate preturile cresc si vor creste si preturile creditelor adica dobanzile care trebuiesc platite.

        Poate ca a fost usor la inceputul anilor 1990 cand in Romania nu era legi pentru astfel de cazuri. Acum sunt legi si nu mai scapi de credite.
        • -1 (1 vot)    
          romanule esti varza (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:18)

          Ionut [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Daca habar nu ai atunci nu vorbi.

          Eu am avut credit la o banca ce a dat faliment acum cativa ani si nu anii 90 (banca internationala a religiilor mai exact) ... si platesc la executor doar rata (fara dobanda si fara comision).

          Nu e vb ca scapi de credit, dar platesti:
          1. lunar doar rata
          2. exact cat ai imprumutat si nu mai mult
          • 0 (0 voturi)    
            varza esti tu (vezi ca pot si eu sa injur?) (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:28)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

            ce-am spus eu si ce spui tu.

            Repet: daca sistemul financiar cade prin falimentarea bancilor atunci toate preturile vor creste, inclusiv preturile creditelor.

            Daca tu ai fost in situatia asta cum doi ani cand leul era stabil sau in crestere este normal ca nu ai avut cum sa ai parte de spuneam eu.

            Data viitoare mai gandeste-te inainte a-i insulta pe altii.
            • -1 (1 vot)    
              Economist? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:35)

              Ionut [anonim] i-a raspuns lui un roman

              Ce treaba are sistemul financiar cu contractul dintre mine si banca?

              Eu am imprumutat 50,000 euro...dau inapoi 50,000 euro.

              Exista un executor judecatoresc care tb sa recupereze banii pe care banca mi i-a dat mie. El nu imi ia comisioane si dobanzi.

              De ce as da mai mult ca a cazut sistemul financiar?

              Nu intelegi ca NU NU NU se platesc comisioane si dobanzi?

              Eu platesc RATA si atat ... nu anuitate, nu altele.
  • -1 (3 voturi)    
    Risu lumii (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:57)

    Dalidis jean [anonim]

    Postarea unui astfel de articol pe un site relativ vizitat este de fapt un mesaj otravit de natura de a pune in discutie stabilitatea sistemului bancar din Romania.Deci , stimte "redactor" Hotnews, esti fie amator, fie rauvoitor.
    • +2 (4 voturi)    
      Va rog sa ne creditati cu mai multe minte (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:11)

      Cristian Pantazi [anonim] i-a raspuns lui Dalidis jean

      Acest articol are rolul de a atrage atentia asupra unui fenomen nociv. Nu este in interesul nici unui om cu scaun la cap sa avem falimente bancare.
  • +1 (1 vot)    
    asa e (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:59)

    kin3zu78 [utilizator]

    De ieri dimineata si pana acuma o gramada de amici sau colaboratori mi-au trimis email-uri sau sms-uri cu avertizarea de a inchide de urgenta TOATE conturile ce le detin la Banca X . Chipurile deja toti fotbalistii si-au retras banii de la ea , exact ca si in cazul Bancii /// , si ca in maximum 2 luni va fi falimentara. Ce ma nedumereste foarte mult este faptul ca nu au trecut nici macar 5-6 zile de cand am citit intr-un ziar de specialitate ca fata de anul trecut respectiva banca si-a triplat profitul.

    Sincer aceasta avalansa de mesaje ma cam pus pe ganduri , si astazi am facut plati catre diversi furnizori ce nu aveau inca facturile la scadenta , de teama de nu se adeveri aceste informatii.
    Intrebarea mea , daca este cineva de specialitate, o societatea comerciala are GARANTATE de stat banii din conturi ??
    Atat lei cat si alta valuta ?? Si daca da in limita a caror sume ??
    Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:00)

    Razvan007 [utilizator]

    Am citit mai multe comentarii pe diverse situri mai mult sau mai putin obscure care prezic caderea unor banci. Poate ca este vina mea: stau prea mult pe net.
  • -1 (1 vot)    
    ce se intampla cu cei care au credite? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:05)

    abeba [anonim]

    in caz ca banca la care ai credit da faliment...ce se intampla cu cei care au credite? hi hi
    • +2 (2 voturi)    
      cu creditele neplatite (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:22)

      www.LaBursa.ro [anonim] i-a raspuns lui abeba

      ///

      Cei care au credite de obicei sunt preluati si trebuie sa dea banii oricum. :D

      Deci nu te bucura ca oricum nu scapa. :( Poate doar dupa ce raman fara nimic. Asa sunt facute conditiile de creditare.
    • +2 (2 voturi)    
      Cei care au credite le vor plati. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:25)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui abeba

      Chiar daca dau faliment toate bancile din Romania, cei imprumutati vor plati oricum.
    • +2 (2 voturi)    
      Nimic (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:26)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui abeba

      Situatia s-ar putea inrautati pentru tine, cel care are credit la banca falimentara. Dar cel mai sigur si clar este scris in contract. Citeste-l.
    • +1 (1 vot)    
      ce sa inteleg? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:35)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui abeba

      nu stiu daca te bucuri in speranta ca scapi de plata creditului - caz in care te inseli, doar ca o sa platesti in alta parte
      sau ca speri ca or sa sufere cei cu credit - ///
  • +3 (3 voturi)    
    pai chiar premierul le da apa la moara (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:08)

    claudiopolis [utilizator]

    Intr-un asemenea climat international, anuntul premierului ca si-a retras economiile din banci, a fost o imensa gafa!
    • 0 (0 voturi)    
      huh? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:18)

      ast [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Ai o sursa pt asta?
      • +1 (1 vot)    
        articol despre banii lui Tariceanu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:39)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui ast

        http://www.libertatea.ro/stire/tari-n-ai-incredere-in-banci-216535.html
      • 0 (0 voturi)    
        sursa (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:20)

        hn [anonim] i-a raspuns lui ast

        vezi aici:
        http://revistapresei.hotnews.ro/

        sectiunea Business Report (doua ecrane mai jos)
    • +1 (3 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:30)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      ...iti dai seama ce semnal a dat motociclistu'?
    • -1 (1 vot)    
      intamplator? nu cred. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:06)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Ceva ma face sa cred ca motociclistu' si gasca lui stiau bine ce fac cand au aruncat bomba. O banca falimentara se cumpara ieftin parca,nu?
  • +1 (1 vot)    
    speculatori (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:10)

    alex [anonim]

    Speculatorii pe scaderea pietei ar trebui maziliti in public pentru ca arunca o economie in haos prin zvonuri macabre...
  • +1 (1 vot)    
    FONDUL DE GARANTARE A DEPOZITELOR IN SISTEMUL BANC (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:11)

    http://www.fgdb.ro/ [anonim]

    fondul de garantare a depozitelor in sistemul bancar

    http://www.fgdb.ro/
  • -2 (2 voturi)    
    Nu conteaza cat este garantat. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:11)

    Alin [anonim]

    Aproximativ 18 mil de locuinte cu valoare de aproximativ 500000USD au fost construite fara acoperire. Deci sistemul financiar global a pierdut 9 trilioane de USD, in conditiile in care masa circulanta este de 15 trilioane. Putem evolua in 2 directii de acum: a. Reajungem la epoca de piatra si facem troc. (putin probabil). b. Guvernele lumii garanteaza banii, dar neavandu-i ii tipareste. Prin urmare se va ajunge la scaderea puterii de cumparare a banilor cu 60%.(mult mai probabil).
    Toti care isi retrag acum banii din banci si isi cumpara ceva concret, palpabil va avea de castigat, intrucat in cateva zile, cand criza " se va calma", de fapt cand banii vor fi tipariti, vor avea aceeasi suma dar nu vor mai putea cumpara la fel .
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:40)

      ast [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Daca se tiparesc banii aia si inflatia creste, si bancile maresc dobanzile (mai tii minte ani 90 cand era 30-40% dobanda la banca?). Deci se ocupa ei cu investitiile in bunuri care nu se devalorizeaza asa usor. Tu in ce o sa investesti banii aia incat sa nu pierzi cu inflatia? Imobiliare, actiuni, aur? Primele 2 sunt in scadere mai peste tot, si aurul este foarte volatil. Eu as avea incredere in banci... acolo sunt oameni platiti sa urmareasca preturile acestor instrumente in fiecare zi, tu nu cred ca o sa stai sa fac asta.

      Inflatie probabil va fi, dar banii tai vor fi mai in siguranta la banca decat investiti de tine personal. Asta daca nu esti cumva un foarte bun investitor, in care caz multa bafta :)
      • 0 (0 voturi)    
        Imobiliare, actiuni. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:02)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui ast

        Dupa cum bine ai spus, acum sunt in scadere.
        Cuvantul cheie este "acum".
        • 0 (0 voturi)    
          Asa si (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:14)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          cand vor urca?
          Tu crezi ca omul de rand din Romania este solvabil pe o viata intreaga? Nu o sa aiba nevoie de banii acestia mai degraba mai devreme decat mai tarziu?
  • +2 (2 voturi)    
    ori ori (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:16)

    iul [anonim]

    Bai fratilor, hotarati-va odata ! Ba injurati bancile ca sunt prea profitabile si puternice, ba le banuiti ca sunt in faliment.
  • 0 (0 voturi)    
    pafonul minim garantat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:17)

    neamtzu [anonim]

    poate cineva cu siguranta sa spuna care este plafonul minim garantat 20 000 cat am vazut eu pe siteul bnr si bcr sau 50000 cat au hotarat zice-se toti cei 27 ministri de finante (deci si al Romaniei desi din cate stiu eu Vosganian nu a participat la intrunire)
    Iar daca la noi pragul este de 20000 inseamna ca hotararea nu e obligatorie pt tarile UE ci este doar o recomandare?
    • 0 (0 voturi)    
      o sa fie 50.000, dar nu e oficial inca (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:37)

      hn [anonim] i-a raspuns lui neamtzu

      dar inca nu e oficial. a aparut o informatie data pe surse de la Bruxelles.

      daca o adopta UE, o sa intre in vigoare si in romania
    • 0 (0 voturi)    
      pentru neamtzu (Joi, 9 octombrie 2008, 11:31)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui neamtzu

      Va deveni obligatoriu si ptr RO in momentul in care UE va da o directiva in acest sens. Pana atunci, nu.
  • 0 (0 voturi)    
    invitati la credite (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:19)

    www.LaBursa.ro [anonim]

    ///

    Eu ieri am primit telefon de la o banca sa-mi fac creidt la ei, nu sms-uri alarmiste.

    Iar cei ce nu stiu ce se intampla si nu sunt educati financiar poate, sa citeasca, pentru ca nimeni nu-i opreste. Internetul are sigur un raspuns la intrebarile lor.

    Oricum nu are sens sa-ti retragi banii daca sunt sub limita de garantare a depozitelor. O sa-i primesti poate putin mai tarziu insa o sa-i pimesti.
    • -1 (1 vot)    
      Putin mai tarziu. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:51)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui www.LaBursa.ro

      Tot putin mai tarziu si-au primit banii depusi pentru cumpararea de Dacia 1300, cei care i-au dat inainte de1989. Din cate stiu eu in 2008. Aproape 30 de ani. Putin dpdv geologic.
      • 0 (0 voturi)    
        sa inteleg (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:42)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

        Cum era economia acum 20 de ani si cum e azi?
  • -1 (1 vot)    
    credite (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:26)

    credite multe [anonim]

    deci ne spune si noua cineva ce se intampla cu cei care au imprumutat bani de la banci in caz de faliment? isi mai platesc ratele sau nu?
    • +2 (2 voturi)    
      Da ii platesc (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:03)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui credite multe

      Si pe deasupra ii platesc cu varf si indesat.
      pentru ca orice banca falimentara este preluata ori de o alta banca ori de stat si creditele vor fi executate de acestia in continuare.

      Nu va mai mintiti singuri,
      Odata ce ati semnat pentru un credit nu scapati el nici voi si nici mostenitorii vostrii.
  • +2 (2 voturi)    
    Banci (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:34)

    Un needucat [anonim]

    Mai mult ca sigur vor pica banci si in Romania - fie ca ne place sau nu. Daca va uitati putin prin preajma si analizati cifrele veti observa acest lucru. Si inca ceva: nu observati ca noi prin profilul de consumator semanam mai mult cu americanii decat cu europenii? De fapt prin bucuresti din '44 inca se mai asteapta venirea americanilor. Bafta!
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:35)

    sictireanu [utilizator]

    mie nu mi-a dat nimeni mailuri sau sms-uri de genul asta :(((( nu ma iubeste nimeni :(((

    dati-mi si mie, va rog, la adresa calin@popescu@tariceanu.ro :)))))
  • -1 (1 vot)    
    platesc stai linistit (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:40)

    mih [anonim]

    au un contract in spate si cine preia banca trebuie sa incaseze banii - si cum e de incasat nu de platit o sa incaseze.

    singurul mod in care sunt afectati cei cu credite este urmatorul"
    - cei cu credite in eur au pus-o pt ca sunt vulnerabili la devalorizarea leului.
    - cei cu credit in lei - sunt avantajati de inflatie prin faptul ca vor putea sa dea mai usor creditul innapoi.
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:04)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mih

      Si cand ma gandesc ca toti il huiduiau pe Isarescu cand le spunea sa ia credite in lei si sa faca depuneri tot in lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredere? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:57)

    daphina [anonim]

    Eu am economi sub plafonul garantat , 20.000 euro, de catre Fondul de garantare.
    Dar este adevarat ca persoane importante si-au retras banii si au cumparat obligati de stat ce sunt garantate 100% indiferent de marimea lor?
    Sa auzim de bine!
    • +1 (1 vot)    
      obligatiuni (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:06)

      ast [anonim] i-a raspuns lui daphina

      Daca ai multi bani, >50 000 e normal sa-ti faci ceva griji si sa incerci sa-ti diversifici portofoliu de investitii. Oricum, daca ai 50 000 nu inteleg de ce i-ai tine la banca si nu i-ai investi in ceva fonduri care iti pot aduce mult mai mult profit decat cei 3-4% cat e dobanda (din ce in ce mai mica acuma). Iar cand vine criza ii bagi in titluri de stat.
    • 0 (0 voturi)    
      mai greu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:17)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui daphina

      E mai greu sa cumperi titluri de stat. Ai nevoie de sume serioase pentru asta.
      Nu poate oricine sa-si cumpere titluri de stat cand acestea au preturi foarte mari. In nici un caz pentru omul de rand care are cateva mii de euro la banca.
  • -1 (1 vot)    
    Cica zvonurile au pornit de la Patriciu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:57)

    zgurapresei.wordpress.com [anonim]

    Este o informatie care circula insistent prin redactiile bucurestene.
  • 0 (2 voturi)    
    banci (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:59)

    radu [anonim]

    Banca e singura institutzie in afara de stat care are furtul legalizat.... asha ca nu imi pasa...
  • -2 (4 voturi)    
    Nu sunt de acord cu decizia hotnews (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:08)

    gsc [anonim]

    Sincer imi pare foarte rau de decizia luata de redactia HotNews.

    O sa incerc sa detaliez, daca mi se permite, de ce.

    1. Daca cineva vrea sa bage in pamant o banca poate sa o faca si altfel.

    Daca doriti detalii sunt sigur ca-l puteti intreba pe google si va explica el ce si cum. Dar iti trebuie ceva bani pentru asta si ceva chestii tehnice. Nu-i mare branza pana la urma, daca strangem 25-30 mil Euro garantat punem o banca jos :-) (una mai mica asa .... )

    2. Daca o banca da faliment datorita unor zvonuri de acest fel, atunci chiar il merita.

    Asta inseamna ca banca respectiva chiar are probleme mari si nu merita increderea clientilor pe care ii are, cu atat mai putin nu merita alti clienti.

    3. HotNews e citit de foarte multa lume. Incluziv angajati ai bancilor !

    De ce sa nu aflam si noi clientii bancilor, adevarata lor situatie ? Care e problema ?

    De ce noi nu putem raspunde cu aceiasi moneda pe care ei o aplica (minciuna, inselatorie, reclama falsa, contracte facute la mishto, neseriozitate ) ?

    Faptul ca ati luat o astfel de decizie arata complet altceva.

    Ori reactionati la ordinul cuiva, ori vreti doar sa-i ajutati sa-si bage mizeria, pe care au facut-o deja in tzara asta, sub pres. Nu merita ajutati sub nici o forma si de catre nimeni.

    Uite asa de-al dracu' poate o sa fac un blog/site ceva acolo, unde cine vrea sa prevesteasca falimentul unei banci e LIBER sa o faca.

    ////
    • +4 (6 voturi)    
      da.. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:21)

      ast [utilizator] i-a raspuns lui gsc

      Si daca cineva vrea sa prevestesca ca e o bomba in avion sa fie si el liber sa o faca nu?

      Situatia bancilor e publica, ele fiind listate la bursa. Poti vedea rapoartele pt BRD, BT, BCC pe bvb.ro, toate au profit, si alti indicatori cel putin satisfacatori.

      Uite pt BRD: http://bvb.ro/ListedCompanies/SecurityDetail.aspx?s=BRD&t=2
      pt BT: http://bvb.ro/ListedCompanies/securitydetail.aspx?s=TLV&t=2
      si pt BCC: http://bvb.ro/ListedCompanies/securitydetail.aspx?s=BCC&t=2

      Da, actiunile au fost in scadere mai tot anul, dar nici pe departe nu au avut scaderi ca cele ale bancilor americane caru au dat faliment. Nici ceilalti indici nu au avut similitudini cu cele ale Lehman, RBS, HBOS, etc.
      • +3 (5 voturi)    
        Ce treaba are bomba in avion ... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:37)

        gsc [anonim] i-a raspuns lui ast

        cu ce zic eu ?

        Comparatia e cel putin fortata. Hai sa vb serios.

        Transparenta bancilor e zero taiat in patru.

        Modul in care isi prezinta ei rapoartele, bilanturile si ce mai au ei pe acolo, de ce ar fi diferit fata de modul in care isi trateaza clientii ?

        Adica in bataie de joc si totul facut pe genunchi.

        O sa-ti dau un contraexemplu la asta: cum statea lehmann brothers in rapoarte ? pai cam beton.

        Ce rating avea AIG ? AAA+. AAA+ e ceva greu de descris in cuvinte. Siguranta absoluta e putin zis.

        E vina lor si vor sa se scoata cu fraierii.... ramane valabil ce am zis.

        Va place sau nu, o criza din asta e bine venita.

        De ce ?

        Pentru ca Ii scoate pe toti incompetentii din sistem si poate pe langa ei se mai duc o parte din smecherii din ro.
        • +2 (2 voturi)    
          date (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:48)

          ast [utilizator] i-a raspuns lui gsc

          Uite-te la AIG, ultimul bilant:
          http://finance.google.com/finance?q=AIG

          Net income, destul e mult pe minus, raport de Assets/Equity foarte mare (adica leverage mare).

          Pt BT spre exemplu:
          http://bvb.ro/ListedCompanies/SecurityDetail.aspx?s=TLV&t=2

          Income pe plus, active supra creante asupra clinetelei (equity sau o parte din) destul de mic.

          AIG n-a mai acut AAA din aprilie.
          • +2 (2 voturi)    
            si ? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:00)

            gsc [anonim] i-a raspuns lui ast

            citind datele respective tu bagai mana in foc ca AIG va fi nationalizat ?

            sincer sa fiu eu nu.
            • +2 (2 voturi)    
              nu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:15)

              ast [utilizator] i-a raspuns lui gsc

              Nu, n-as fi zis ca o sa ajunga asa cum a ajuns, dar era un semnal de alarma. Cel putin pana la urmatorul bilant al bancilor romanesti inca nu exista un semnal de alarma. Sigur ca pot fi probleme mai ales din cauza cursului valutar care ii poate face pe multi insolventi, dar nu cred acum sau in viitorul apropiat vor fi creditele asa puternice in Romania.
            • 0 (2 voturi)    
              Pai nu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:30)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui gsc

              Dar idea lui ast era ca tu vorbesti aiurea si esti contrazis de fapte.
              Tu pui banci profitabile din Romania in aceeasi oala cu bancile din America care erau clar intr-o situatie defavorabila deja de la inceputul anului.
    • +1 (1 vot)    
      Vrem statistici (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:37)

      jean [anonim] i-a raspuns lui gsc

      Chiar am cautat si eu ceva statistici pe net, sa vad cum mai stau bancile din Romania. Nu prea se gasesc date. Eram curios sa vad cat din total depozite apartin persoanelor fizice, care e nivelul creditelor, etc. ca sa pot sa imi fac si eu o imagine de ansamblu sa imi dau seama daca intradevar domeniul bancar este in impas sau nu.

      Daca gasiti ceva date (desi ma indoiesc, ceea ce cam da de gandit) va rog sa imi dati si mie de stire.
      • +1 (1 vot)    
        site bnr (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:08)

        iul [anonim] i-a raspuns lui jean

        vezi pe bnr.ro sectiunea statistica, ultimul buletin statiustic pt iulie 2008
    • -1 (5 voturi)    
      Vorbesti aiurea (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:26)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui gsc

      Bancile americane car e au intrta in faliment /au fost falimentate nu erau banci comerciale care dadeau credite la populatie ci erau banci de investitii.

      O banca nu poate avea tot timpul in vistierie toti banii de la depunatori, altfle nu ar mai putea acorda credite si deci nu ar mai incasa dobanzi de la creditati si nu ar putea platii dobanzile la depunatori.

      Iar daca toti depunatorii isi reclama banii de la banca in acelasi interval de timp atunci orice banca poate fi falimentata.

      Dar asta sunt chestii de baza, de "common sense" cum spun unii care stiu ce vorbesc.

      Iar daca vrei sa faci un blog din ala de care vorbeai n-ai decat, insa vezi ca in UE tocmai se vorbeste despre luarea de masuri impotriva bloggurilor si bloggerilor. Asa ca poate te trezesti la mititica doar ca tu ai fitze in cap sau ca vrei sa subminezi economia unei tari.
      • -1 (1 vot)    
        Bai gigele (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:06)

        gsc [anonim] i-a raspuns lui un roman

        ... zis romanu.

        dupa cum latrii se pare ca stapanii tai sunt "oamenii care se pricep" pe banii nostrii.

        hai, ia-ti osul si mars la culcare, ca ai obosit de la tastatura.

        si nu uita: china e patria ta.
  • 0 (0 voturi)    
    A vrut cineva sa-si retraga banii? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:50)

    Alin [anonim]

    Si nu i-a primit? Ma refer la ceva peste 20000E?
    • 0 (0 voturi)    
      M-ar mira sa nu-i primeasca (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      In primul rand pentru ca sunt bani destui.
      In al doilea rand pentru ca banca castiga rambursand banii inainte de termen, deoarece nu mai trebuie sa plateasca dobanda.
      Si pe deasupra trebuie sa fii //// sa retragi banii de la banca si sa pierzi in feul asta dobanda pentru 20000 de euro, ami ales cand depozitul tau este garantat de stat.
  • -1 (3 voturi)    
    De ce taceti? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:15)

    COGITO [anonim]

    .. si nu suflati nici o vorba despre aur...?
    ...si credeti minciunile de la tv? (eu am strans o avere mica, "garantabila" , inmare masura facnd exact pe dos la ccea ce se promova prin guvern, tv etc. ??
    ... si nu strigati hotii sau "regele [bancherul] e in c**ul gol!". ???
    ...ati uitat de alte falimente: bancorex, breligiilor, etc.???
    • 0 (0 voturi)    
      despre aur (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:40)

      ast [utilizator] i-a raspuns lui COGITO

      Uite un articol interesant despre investitiile in aur:

      http://www.fool.com/investing/small-cap/2008/03/03/you-are-about-to-make-a-bad-investment.aspx

      O explicatie mai detaliata e si pe wikipedia:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_as_an_investment
      • 0 (0 voturi)    
        si atunci ....fuga! NU?! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:26)

        COGITO [anonim] i-a raspuns lui ast

        Great WIKI!
        Stiam...Mersi....

        "In general, gold becomes more desirable in times of:

        Bank failures [...]
        Low or negative real interest rates[...]
        War, invasion, looting, crisis[..] "
    • 0 (0 voturi)    
      N-am uitat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui COGITO

      Dar am devenit mai destepti si nu vrem sa repetam nici greselile noastre nici pe cele ale altora.
  • +2 (4 voturi)    
    ba e invers: banca retrage tot mai mult de la mine (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:15)

    Radu păţitu' [anonim]

    cind am facut un credit pt. nevoi personale, in 2006, era faza cu impunerea leului in loc de euro. apoi, am avut de ales intre dobinda la sold si rata fixa - a ales tot banca in locul meu rata fixa. dupa doua ani si ceva, m-am trezit recent cu un nou comision neanuntat - de gestionare EUR-RON !? - in vreme ce rata "fixa" a crescut constant de-a lungul celor doi ani. nu mai spun ca am avut si depozit la termen la acea banca, dar la retragere am luat mai putin decit am depus, adica dobinda a fost negativa. "tot mai simplu", zice un slogan al bancii aleia...
    • +1 (1 vot)    
      Zi-ne , frate (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:41)

      COGITO [anonim] i-a raspuns lui Radu păţitu'

      Inca te mai temi sa-i pronunti numele bancii "aleia"....ceva clauze contractuale de confidentialitate, etc et c???? Pai de ce te temi sa le faci publicitatea rea cand ei iti fac viata grea ???
      Fricosi ? pana cand?
      • +1 (1 vot)    
        de ce sa fac publicitate bancii? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 19:38)

        Radu păţitu' [anonim] i-a raspuns lui COGITO

        ...oricum o sa piarda profitul facut pe spinarea mea dupa ce-o sa reclam la OPC ca n-am fost anuntat din vreme de introducerea unui comision. nu-s eu primul reclamant de genul asta. asa au patit anul trecut aia de la Raiffeisen, o banca cu care "am ratat impreuna" o oportunitate - eu o achizitie, ei un client. i-am turnat la OPC si mi-am rezolvat problema la BCR. cit despre banca care (sic!) zice in reclame ca "e tot mai simplu" - chiar nu (mai) merita nici sa-i fie pomenit numele, cel putin pina cind oi primi raspuns la reclamatie.
  • +1 (3 voturi)    
    /// (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:16)

    edi [anonim]

    da, eu am scris mai devreme ca am vrut sa retrag sau sa transfer o suma mai mare de 20000 euro de la /// si mi s-a spus ca nu sunt lichiditati ...

    Nota red.
    Pentru a retrage o suma mai mare de 10 000 de euro, banca trebuie anuntata cu 24 de ore inainte.
    • +2 (2 voturi)    
      am notificat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:30)

      edi [anonim] i-a raspuns lui edi

      banii sunt ai srl-ului meu si mi s-a spus ca deocamdata nu am nici o sansa sa scot sau sa transfer bani din cont... sunt programat in audienta la directorul bancii
    • +1 (3 voturi)    
      Normal (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:36)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui edi

      Eu daca vreau sa scot mai mult de 3000 de euro din cont, si nu in Romania ci in Franta, trebuie sa-i anunt cu 24-48 de ore in avans.

      E normal, nu e motiv de panica.
  • +2 (6 voturi)    
    O poveste scurta... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:23)

    gsc [anonim]

    In 1989 tatal meu avea la CEC 170.000 de lei.

    Pentru cei ce nu stiu ce insemna suma asta pot sa spun ca pretul unui apartament cu 3 camere din Militari, Berceni, Drumul Taberei, etc era undeva intre 60 si 70.000 de lei.

    La nici un an, nu a putut sa-si mai cumpere decat un televizor ( color ! ) si un video.

    Parca imi aduc aminte ca pentru amaratul ala de aparat video i-am mai dat eu niste bani.

    In tot timpul asta toti smecherii urlau ca doabnzile vor fi "real-pozitive" ca populatia va fi protejata, etc, etc.

    Cat de protejati au fost, s-a vazut.

    Credeti ca sunt alti indivizi in sistem bancar fata de aia de atunci ?

    Lectia asta eu am invatat-o bine de tot.

    Ar fi bine sa o invatati si voi cei care nu ati prins-o, iar cei care ati prins situatia de atunci sa va o aduceti aminte.
    • 0 (2 voturi)    
      Abureli (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:39)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui gsc

      Asa ceva nu s-a intamplat niciodata.
      Ce smecheri ziceau chestiile alea? N-am auzit de asa ceva in perioada respectiva.
      • -2 (2 voturi)    
        gsc (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:46)

        gsc [anonim] i-a raspuns lui un roman

        ... zis romanu.

        dupa cum latrii se pare ca stapanii tai sunt "oamenii care se pricep" pe banii nostrii.

        hai, ia-ti osul si mars la culcare, ca ai obosit de la tastatura.

        si nu uita: china e patria ta.
        • +1 (1 vot)    
          ha ha ha (Miercuri, 8 octombrie 2008, 20:58)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui gsc

          N-am stapan si stau bine merci in vestul Europei de ani multi.

          Singurul meu cusur este ca imi pasa de putinii romani seriosi car eau ramas in tara.

          In rest poti sa injuri si sa-ti bati joc cat vrei, ca eu unul n-am sa cobor la nivelul tau de securist.

          Pa.
          • 0 (0 voturi)    
            ba ... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 23:24)

            gsc [anonim] i-a raspuns lui un roman

            ...gigele.

            Vocabularul tau este destul de limitat si stiulul tau relativ usor de recunoscut.

            Nu esti in stare sa comunici logic, iar despre rationamente tale ce sa mai discutam ... unu de trei pasi e destul de lung pentru tine.

            Asculta aici, poate mai dispari din peisaj:

            - ameninti in stanga si drepta
            - postezi dupa mai multe ID-uri;
            - nu esti in stare sa porti o discutie in termeni civilizati.
            - numarul tau de posturi este mult prea mare ca sa mai poti face si altceva.

            Deci... mirosi de la o posta.

            chiar nu ti-e jena un pic de ce faci ?
    • 0 (0 voturi)    
      SI EU AM PATIT LA FEL (Joi, 9 octombrie 2008, 9:48)

      cora [anonim] i-a raspuns lui gsc

      In acel an -din economiile mele de o viata la CEC nu am putut sa imi cumpar decit o scurta de blana- si aia de o calitate indoielenica.Lumea innebunise si cumpara orice ca sa nu ramina cu simple hirtii.
  • +1 (1 vot)    
    ceausescu a murit! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:45)

    Silviu McKay [anonim]

    va recomand cu caldura sa cititi macar inceputul cartii: Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Popular_Delusions

    corelarea crashului mondial cu cel romanesc, cred ca e mai mare decat ne asteptam. inainte ne proteja cochilia lui tov.Ceausescu.

    Caritasul si FNI-ul au dovedi ca ne incadram perferct in schemele general valabile.
    TulipoMania va va face sa radeti, dar se intampla acum in RO.

    daca toti vom merge la banca sa retragem banii, va scadea Leul, dar banii nu vor putea fi retrasi niciodata in masa, chiar daca plafonul e la 250mii de $ ca in USA.
  • -3 (5 voturi)    
    faliment (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:07)

    marx [anonim]

    sa speram ca o sa cada toate bancile, faliment pe toata linia si sa terminam o data cu minciuna numita capitalism global.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai visezi comunism? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:17)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui marx

      Daca statul va detine toate bancile nu inseamna ca va fi comunism. Principiile raman capitaliste, dar va fi un fel de capitalism dirijat mai mult, ceva in genul Chinei.
  • +3 (3 voturi)    
    manevre (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:36)

    realistu' [anonim]

    Ne agitam toti ca fraierii. Va dati seama ce castiguri au/vor avea cei care au generat toate povestile astea (atat pe plan intern cat si international)?
    Multi pierd, putini castiga (dar castiga cat pentru 50 de generatii) si uite asa apar miliardarii de maine (cica oameni de afaceri).

    Hai, ca o sa iasa si soarele pe strada noastra.
  • +1 (3 voturi)    
    suntem in buda (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:53)

    io [anonim]

    o sa ne pierdem slujbele si o sa ramanem si cu credite imense de platit,se va scumpii de maine gazul,lumina ,benzina .Unii vor incerca sa isi vanda casoaiele luate pe credit si vor constata ca nu vor avea cui.sa traiti bine in continuare-fara legatura cu personajul care a emis porcaria asta!
  • +1 (3 voturi)    
    banii din banci (Miercuri, 8 octombrie 2008, 18:20)

    un cetatean [anonim]

    Oameni buni, daca ne retragem banii din banci nu facem decat sa desavarsim ceea ce au inceput bancherii americani. Sa aducem sistemul bancar roman in colaps. Daca sistemul financiar se prabuseste ce vom mai putea face cu banii de la saltea? Inflatia o va lua razna, ca in anii '90, preturile vor exploda, iar cu banii nu vom mai putea face decat un mare foc. Daca panica prabuseste o banca, se vor prabusi pe rand toate ca un domino. Si atunci va fi vai de capu' nostru. Falimente de societati private, somaj si tot ce este mai rau. Nu mai semanati panica. Nu intelegeti ca nu are nimeni de castigat din asta.
  • +1 (1 vot)    
    Turcu' plateste (Joi, 9 octombrie 2008, 0:29)

    Sistem defect [anonim]

    Nu vede nimeni - chiar nimeni - ca sistemul nu poate functiona asa???

    SUA: contribuabilul de rand plateste din buzunarul propriu salvarea unor institutii PARTICULARE.

    Restul lumii (inclusiv la noi) - Idem.

    Deci.... eu care nu am nici un ban in banca de ce sa las statul (adica aia ca mine care contribuie la buget..) sa salveze economiile altora?? Cu ce drept?

    Sistemul nu mai are mult. Crapa. google this: zeitgeist:addendum
  • 0 (2 voturi)    
    nu va retrageti banii din banca (Joi, 9 octombrie 2008, 0:30)

    vio [anonim]

    1.Banii in banca sunt garantati pina la 20.000 EURO ,pentru o persoana in fiecare banca.Deci daca aveti mai multi ii bagati in mai multe banci.Plafonul se ridica la 50.000 EURO si in Romania ,ca asa a hotarit UE,ca limita minima,pe fiecare banca/pe persoana.
    2.Eu am avut bani in Banca Religiilor ,cand a dat faliment si i-am primit inapoi,dupa o luna, de la declararea falimentului.
    3.Zvonurile ,cred ca sunt lansate de oameni cu multi bani,care vreau sa cumpere anumite banci cu bani de nimic,ca sa scada valoarea activelor bancii.Dar si in acest caz noua ne da banii inapoi pina la nivelul plafonului garantat.
    4Plata se face ,in caz de faliment ,dinFONDUL DE GARANTARE ,constituit la nivel de tara,in care toate bancile sunt obligate sa depuna bani,deci acesti bani exista si bancile nu-i pot folosi.
    5Din FONDUL DE GARANTARE,se dau banii inapoi in caz de faliment.
  • 0 (2 voturi)    
    Garantare (Joi, 9 octombrie 2008, 1:09)

    Jon [anonim]

    Garantia oferita de stat se aplica si conturilor curente ale persoanelor fizice?

    De o saptamana tot intreb chestia asta si in RL si online si nimeni nu e in stare sa imi dea un raspuns clar si sigur. Incep sa devin paranoic: sper sa nu ajungem in situatia in care la momentul cand e nevoie cu adevarat de onorarea acestei garantii sa aflam ca exista tot felul de clauze si limitari si ca de fapt situatia noastra concreta nu se incadreaza in cele garantate de stat, asa ca am luat teapa si am pierdut toti banii. Nu de alta dar la asigurarile de tot felul se practica la greu aceasta metoda...

    Am niste bani intr-un cont curent la ING. Sunt garantati de stat sau nu?

    Ar trebui ca nea Tariceanu si cu nea Isarescu sa explice mai pe indelete treaba, asta daca intr-adevar sunt cinstiti si nu incearca sa adoarma fraierii.
    • +1 (1 vot)    
      da, da si da (Joi, 9 octombrie 2008, 6:01)

      da [anonim] i-a raspuns lui Jon

      da
  • -1 (3 voturi)    
    Banca ,amin (Joi, 9 octombrie 2008, 1:10)

    Ovi [anonim]

    Citesc aici ,ca daca postati aici diverse pareri legate de situatia actuala ,cea financiara ,ma refer ,se numeste subminarea economiei. Va intreb eu ,cum se numeste ,supra comisionul ,supra dobanda, supra taxele, practicate de mult iubitele noastre banci,care acuma trebuiesc salvate. De ce un transfer bancar costa cel putin dublu in Romania ,fata de alte tari,banci ale Europei , de ce , de ce , de ce ?
    • +2 (2 voturi)    
      de aia (Joi, 9 octombrie 2008, 6:03)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ovi

      pt ca sistemul bancar romanesc nu este supus unei concurente asemanatoare cu cea din celelalte tari ale Europei.
    • +1 (1 vot)    
      din acelasi motiv (Joi, 9 octombrie 2008, 11:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ovi

      pentru care in romania preturile sunt mult mai mari decat in Europa: apetit tampit al romanilor de a-si cumpara orice, de oriunde, la orice pret, numai pentru ca altul are si el nu...
  • -3 (5 voturi)    
    FALIMENT (Joi, 9 octombrie 2008, 1:11)

    gab [anonim]

    E DOAR O CHESTIUNE DE TIMP PANA BANCILE DE LA NOI VOR INTRA IN DERIVA. E NORMAL CA AUTORITATILE SA INFIRME, DOAR NU ATI VREA SA SPUNA CA VINE URAGANUL. LA URMA URMEI E SI NORMAL , CA S-AU PREA LACOMIT SI STATUL NU AR TREBUI SA INTINDA O MANA DE AJUTOR CHIAR TUTUROR. ORICUM ACEASTA CRIZA A FOST PROVOCATA CONSTIENT? DOAR NU CREDETI CA SUPER EXPERTII BANCILOR CHIAR NU AU PUTUT PREVEDEA CE VA URMA. ESTE UN CICLU BINE GANDIT DE CEI DIN UMBRA : RAZBOI - CRIZA FINANCIARA - RECONSTRUCTIE - APOI IAR RAZBOI
    • -2 (2 voturi)    
      raspuns (Joi, 9 octombrie 2008, 8:41)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gab

      Totusi am citit pe "gab" - anonim
      Are perfecta dreptate!
  • +1 (3 voturi)    
    telefonul..bancar (Joi, 9 octombrie 2008, 7:15)

    Criss [anonim]

    Nu am primit dar, daca asa stau lucrurile ar trebui luate masuri impotriva celor ce au facut asta. Banuiesc ca in momentul cand pui in pericol stabilitatea financiar-bancara a unei tari cu astfel de "informatii", acestea pot fi asimilate cu tehnici teroriste si pedepsite ca atare. Nu toata lumea poate lua decizii corecte in situatii de acest fel si un astfel de telefon,SMS, etc., poate semana mai mult decat panica.
  • +1 (3 voturi)    
    pt cei care vor sa-si scoata banii (Joi, 9 octombrie 2008, 7:24)

    gigel de luxembourg [anonim]

    nu va ganditi decat la ziua de maine, la cea de poimaine nu. in clipa in care cade o banca falimenteaza si niste firme. e posibil sa-ti pierzi jobul din cauza asta. se duce economia in jos.
    intreg sistemul bancar se bazeaza pe INCREDEREA in banci. Banii vostri sunt investiti de banci, bancile nu ii tin in seif, ii investesc. Nici o banca din lume nu a cazut din cauza ca nu mai avea bani ci din cauza ca nu a fost capabila sa asigure fluxul de cash pt toti cei care s-au grabit sa-si ceara banii inapoi.
    Tin minte acu vreo 10 ani, cand s-a incercat falimentarea BCR pe acelasi sistem, de sms-uri, emailuri, zvonuri.
  • -2 (2 voturi)    
    banci (Joi, 9 octombrie 2008, 8:39)

    mihai [anonim]

     137 de comentarii...  Lasa-i pe bancheri cu ghesefturile lor! Ei au marit preturile la case de 10 ori, pretul la toate.....
  • +1 (1 vot)    
    zvonuri (Joi, 9 octombrie 2008, 8:49)

    judit [anonim]

    acum cateva zile internetul era plin de tot felul de stiri legate de revendicarile salariale ale sindicalistilor ... acum BRUSC toata lumea vorbeste despre falimentarea bancilor din RO . Ma intreb oare cu gripa aviara ce se mai aude :)))) ? Consider ca e bine sa fi prudent insa e clar ca se face si mult tam tam degeaba. Oare nu e posibil ca ni se distrage atentia de la ceva ?
  • +1 (1 vot)    
    bravo lor... (Joi, 9 octombrie 2008, 9:18)

    liviu [anonim]

    adica niste oameni "bine voitori" vor sa scada increderea in banci ca sa alimenteze in continuare criza....
    cat de inteligent... ma intreb de ce fac asta? nu de alta da si lor o sa le fie rau...

    bursa e o chestie care tine mai mult de incredere decat de realitate... asa ca cu cateva zvonuri bine plasate poti crea mari probleme unei banci sau oricarei alte institutii
  • -1 (1 vot)    
    NU E CRIZA (Joi, 9 octombrie 2008, 9:29)

    Pasvante [anonim]

    Sunt de parere sa lasati banii in banci. NU E DOMNULE NICI O CRIZA. E o reajustare a pietei. Prin Europa si State nu a dat nimeni faliment. Oricum, la noi nu se poate intampla sa falimenteze, doar la altii. Somn usor.
  • 0 (0 voturi)    
    fesul (Joi, 9 octombrie 2008, 9:38)

    adrian petrescu [anonim]

    cand interesul personal converge cu cel public suntem al naibii de responsabili. cand nu, nu. sau ne gasim justificari (intotdeauna exista) pentru manipulare. ma refer la piata imobiliara, unde ati inceput de-o vreme sa publicati stiri aiuristice despre caderi, prabusiri, in timp ce, in realitate, preturile si numarul tranzactiilor n-a scazut decat nesemnificativ.
  • +1 (1 vot)    
    Banca /// (Joi, 9 octombrie 2008, 11:04)

    serban [anonim]

    fi-v-ar internetu' si blogurile ... am banii l a///, am citit de doua zile, plus telefoane/sms "avertizante" cum ca vor niste cozi uriase, crah, potop, cataclism. ca romanu' n-am dormit toata noaptea, m-am incaltat cu tenisii de stat la coada si m-am dus cu o ora inainte sa salvez ce mai puteam. asa ca am stat o o ora de nebun (nu era nimeni), tipa de la casierie mi-a dat 22000 euro (asta era tot ce aveam) si mi-a spus ca ma asteapta inapoi cam in doua saptamini (subtil si complice).. eu, acuma, ce dreaq fac cu caramida de euroi?
    • 0 (0 voturi)    
      O pazesti (Joi, 9 octombrie 2008, 13:26)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui serban

      Sa nu ti-o fure aia de lanseaza zvonurile!
  • 0 (0 voturi)    
    echilibru (Joi, 9 octombrie 2008, 11:09)

    flo [anonim]

    Romania va trebui sa majoreze plafonul de garantare a depozitelor bancare ale populatiei la minimum 50.000 de euro, dupa ce ministrii de finante din UE au agreat ca toate statele membre sa ofere, pentru o perioada initiala de cel putin un an, o protectie pentru depozitele persoanelor fizice de minimum 50.000 euro, tinand cont ca multe state membre sunt hotarate sa creasca minimul lor garantat la 100.000 euro.

    "Totusi, pentru a veni in intampinarea ingrijorarilor manifestate de catre institutiile financiare, de catre investitori si deponenti deopotriva, Romania are in vedere cresterea plafonului de garantare, conform rezolutiei consiliului Ecofin, la un plafon de minimum 50.000 de euro", spune Vosganian.

    Sursa: ZF
  • +1 (1 vot)    
    sa va zic eu cine va da faliment? (Joi, 9 octombrie 2008, 11:50)

    unu din banca [anonim]

    Acum cativa ani cand dobanda la depozite era, sa zicem 30 %, erau banci care acordau 40% (columna, turco romana etc). Tugulanii au dat navala sa depuna acolo...si-au luat teapa...
    Idem FNI, etc...

    Uitati-va acum in piata: cei care vand in dumping (adica mult peste 11% la depozite in ron) si mult sub 6% la credite in euro, vor fi primii care-si vor da obstescul sfarsit...


    pe langa asta, daca nu stiati, orice banca depune o suma la bnr din fiecare depozit pentru acel fond de garantare. Si cum este exclus sa dea faliment toate bancile odata, va garantez ca bani la BNR pentru garantare exista...

    Aici intervine tembelismul romanilor de a crea panica doar pentru distractia lor (vezi si imbecilii c are suna la 112 de placere)
  • +1 (1 vot)    
    e plina lumea de specialisti... (Joi, 9 octombrie 2008, 12:13)

    luci [anonim]

    vad ca toata lumea se pricepe la analiza, la a face pronosticuri, etc, dar mai observ ca fiecare are interesul lui: unii cu credite, altii cu depozite...
    in primul rand vreau sa va spun ca valoarea totala a depozitelor populatiei, din ce am vazut dat la tv este undeva pe la 12 miliarde euro... e mult, e putin .. nu stiu... dar bancile nu vor falimenta toate, sau nu toate odata, asa ca pot face si ele singure fata unor plati, ..pe urma preia fondul... si in ultima instanta statul...
    ca este o criza la nivelul bancilor, ma indoiesc, dar daca continua astfel de zvonuri, sigur va aparea o criza (sunt destui oameni "de afaceri" care doresc sa-si investeasca banii)...daca pica bancile, pica foarte multe unitati economice, se vor inchide multe, somajul va fi in floare si cu o inflatie pe masura...vor avea de suferit multi oameni...
    si acum o retragere masiva a depozitelor nu ar face decat sa se intample acest lucru in cateva zile, si s-ar putea sa fiti nevoiti sa goliti magazinele, indiferent de nevoi, numai sa apucati sa faceti ceva cu banii...adica provocati o instabilitate economica cu consecinte foarte grave...
    observ ca sunt destui comentatori aici, care au mai mult de 20000 euro, chiar mai mult de 50000 euro in banci (normal asemenea sume nu se tin in banca, se poate face o afacere sau investite in alte fonduri, cu un castig mai mare) dar in acelasi timp spun de banci ca nu sunt fair play...ce va face sa credeti ca daca nu a-ti fost in stare sa faceti o afacere cu acesti bani, acum o sa faceti o investitie buna?
    o banca trebuie sa-si plaseze banii sa poata plati dobanzile la depozite, plasamentele sunt destul de scumpe dar tebuie sa tinem cont si de rezervele pe care orice banca trebuie sa le constituie la bnr, fd garantare, la care primesc dobanzi mult mai mici decat platesc ele la deponenti...
    nu tin cu bancile, dar e si asta o explicatie...
    ganditi-va la un singur lucru: o banca are probleme grave in momentul cand plasamentele sunt pe pierdere...
  • +1 (1 vot)    
    continuare... (Joi, 9 octombrie 2008, 12:25)

    luci [anonim]

    cu un risc ridicat de recuperare....
    in rest, nimic... se poate confrunta cu o lipsa de lichiditate (adica banii sa fie plasati), dar in acelasi timp are si incasari de facut....o retragere de depozite in mod esalonat fiind posibila fara nici un fel de probleme... dar o retragere masiva, in urma unor zvonuri rauvoitare, ii poate creea probleme, neputand face fata platilor masive, daca nu primeste imprumut de la bnr sau stat, fiind nevoita sa-si declare falimentul... in acest moment este vulnerabila pe piata, si baietii cu bani asta asteapta, ei stiind ca de fapt banca era profitabila...
    putem sa facem jocul unora si sa-i ajutam sa cumpere pe nimic sistemul bancar, dar pierderile le vom suporta tot noi, si cei cu depozite, si cei cu credite si cei care nu avem nimic la banca, dar pierdem locul de munca, si cei care sunt pensionari prin inflatie, si toata lumea pierde....
    cam asta este si in afara, bancile cu probleme ori au plasamente foarte proaste(nerecuperabile) sau cu perioade de gratie la rambursare foarte mare, rambursare pe perioade de 40-50 ani(cum incearca unii acum si pe la noi), ori cineva a fugit cu banii bancii... in rest totul tine de lichiditatea imediata si asta se poate "repara"... baietii destepti stiu asta (inclusiv guvernele)...
    • -1 (1 vot)    
      Atentie (Joi, 9 octombrie 2008, 13:10)

      Kaupthing [anonim] i-a raspuns lui luci

      Azi a fost nationalizata cea mai mare banca islandeza Kaupthing. Pana ieri spuneau absolut acelasi lucru: ca sunt cei mai buni, au lichiditati cat cuprinde, etc. Azi faliment, nationalizare si vinderea operatiunilor din UK.
      Romanik si fondul de garantare nu are puterea sa reziste la caderea a 2-3 banci. Asha ca cine are euro va recupera o valoare in lei devalorizati cine stie cand.
      Tot sistemul bancar vest-european tremura si cineva vrea sa spuna ca Romanik e un rai financiar? O sa mai vedem.
      • 0 (0 voturi)    
        mai citeste odata... (Joi, 9 octombrie 2008, 13:52)

        luci [anonim] i-a raspuns lui Kaupthing

        a falimentat? sau statul a cumparat actiuni...
        • 0 (0 voturi)    
          Nationalizata (Joi, 9 octombrie 2008, 15:22)

          Kauphing [anonim] i-a raspuns lui luci

          A fost nationalizata din cauza ca a intrat in incapacitate de plata.
          Cu o zi inainte alta banca islandeza din UK a dat faliment Icesave. Primii 16000 lire din fiecare depozit trebuie dati de Islanda. Crezi ca o sa mai aibe de unde dupa nationalizarea tuturor bancilor islandeze?
          Da pa google ca vezi Olanda: The 120,000 Dutch savers who have deposits with the troubled Icelandic bank of Icesave are facing uncertainty as the Dutch government has expressed reluctance to guarantee their savings.
  • +1 (1 vot)    
    problema-i alta! (Joi, 9 octombrie 2008, 12:57)

    florin [anonim]

    e cam clar ca nu se pune problema de lichiditati i bancile romanesti,insa problema-i alta:SRI-ul ce dracu pazeste?ca schema asta cu telefoane si sms-uri e organizatata,ce dracu asteapta,invitatie speciala?
  • 0 (0 voturi)    
    Eu mi-am retras banii (Joi, 9 octombrie 2008, 13:36)

    Marian [anonim]

    Eu aveam depozite la doua banci in valoare totala de 55,000 Euro. Le-am lichidat si am inchiriat o casuta de valori (un seif) la banca unde mi-i tin. Degeaba imi spune mie BNR-ul ca mi-i garanteaza si o sa mi-i dea inapoi. Ce o sa imi dea? Valoarea lor in lei la un curs stabilit arbitrar?! Daca se nationalizeaza valuta? Daca atunci cand vreau sa ma duc sa imi scot euro de la banca imi dau lei si la un curs care nu o sa imi convina? Vin vremuri grele, eu prefer sa imi vad banii in Euro, cash in seif.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo -- si eu ---SIGUR! (Joi, 9 octombrie 2008, 23:39)

      Connaisseur [anonim] i-a raspuns lui Marian

      BRAVO -- cea mai buna miscare!
      Am facut la fel cu "doar" 32.000 Euro si 24.000 Dolari!

      Ar mai fi o chesti spusa mai sus de unii: AUR !

      AUR ! AUR ! AUR ! AUR ! AUR ! - pana nu crestea MAI MULT!
  • 0 (0 voturi)    
    cine are cap sa gandeasca... (Joi, 9 octombrie 2008, 14:08)

    luci [anonim]

    cine nu, sa citeasca ce stampenii scriu altii... Kaupthing, de unde ai tras tu concluzia ca a dat faliment banca din islanda?
    cu oameni ca tine, sistemul vest european are probleme, dar in romania, nu sunt si nu vor fi...
    tu locuiesti in occcident sau esti vreun investitor imobiliar, puternic, dar si dator (puternic) la banca si ai tot interesul sa destabilizezi sistemul bancar: ai dublu avantaj: lumea se va ingramadi sa-si scoata banii si sa-i investesca(teoretic, ca asta nu e investitie ..) in imobiliare, creste pretul la imobiliare, fiind o cerere marita artificial... cine va lua papara, la urma?
    dar nu te mai obosi... la cum intelegi tu...
    • 0 (0 voturi)    
      Kaupthing (Joi, 9 octombrie 2008, 15:25)

      Kaupthing [anonim] i-a raspuns lui luci

      Crisis-hit Iceland has taken control of Kaupthing, its biggest bank, and suspended trading on its stock exchange for two days.
      With the nationalisation of Kaupthing, the Icelandic Government now has control of all three of the country's big banks — Kaupthing, Landsbanki and Glitnir — as it struggles keep a lid on the panic.
      The OMX Nordic Exchange Iceland said it will not re-open until Monday, due to “unusual market conditions." Meanwhile trading in the Icelandic crown ground to a halt.
      Yesterday, the British authorities seized control of Kaupthing Singer & Friedlander, the UK arm of Kaupthing, which employs almost 700 people in the City.
    • 0 (0 voturi)    
      Imobiliare (Joi, 9 octombrie 2008, 15:28)

      Kaupthing [anonim] i-a raspuns lui luci

      Imobiliarele vor fi si ele in cadere libera, exact ca in tot Occidentul.
      Yo nu zic sa-ti scoti banii din banca ci doar sa fii atenta la ce banca ii tii si sa nu crezi ca Romanica va fi scutita de mari probleme financiare.
      De asemenea ash afirma ca multe garantii sunt vorbe goale.
  • 0 (0 voturi)    
    FONDUL DE GARANTARE A DEPOZITELOR IN SISTEMUL BANC (Joi, 9 octombrie 2008, 17:40)

    Kaupthing [anonim]

    Haideti sa vedem cati bani are FONDUL DE GARANTARE A DEPOZITELOR IN SISTEMUL BANCAR.
    mergem chiar la ei pe site http://www.fgdb.ro. Mergeti la prezentari in incarcati-o pe ultima (din 12 iulie 2007). In ea veti vedea ca in martie 2007 fondul avea 750 milioane RON.
    Socotind un curs de 4RON la euro vom constata ca fondul are aproximati 187 milioane euro.
    daca impartim la 50000 euro (cat zic ei ca ar garanta) rezulta ca pot achita 3750 de depozite! cam asta e garantia: vorbe multe, bani putini in caz de probleme majore.