Tinta de inflatie pe 2010 va fi discutata cu noul guvern

FINAL Mugur Isarescu, guvernatorul BNR: BNR a crescut, apoi a scazut baza monetara / Nici un partid nu mi-a propus postul de premier / Nu avem nevoie de credit de la FMI /  Creditul in valuta va fi mult temperat, volatilitatea cursului nu poate fi evitata pe viitor / Usoara revizuire negativa a inflatiei pe 2008: 6,7% in loc de 6,6%, si pentru 2009: 4,5% in loc de 4,2%

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2008, 13:34 Economie | Finanţe & Bănci


 documente
(03 Nov 2008) PDF, 764KB
(03 Nov 2008) PDF, 314KB
Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a atras atentia luni asupra probabilei volatilitati a cursului leu/euro, anuntind dificultati pentru creditarea in euro si presiune asupra celor care au contractat imprumuturi in moneda unica europeana. Isarescu a mai anuntat revizuirea in sens negativ a prognozei de inflatie pentru 2008 (6,7% in loc de 6,6%) si pentru 2009 (4,5% in loc de 4,2%), precum si intrarea intr-o perioada de instabilitate care duce la aminarea prognozei pentru 2010.

Isarescu a prezentat prezinta luni, intr-o conferinta de presa de aproape o ora si jumatate, raportul trimestrial asupra inflatiei.

Iata principalele declaratii ale lui Mugur Isarescu:

UPDATE 1: Mugur Isarescu, guvernatorul BNR: In trimestrul 3 am avut o evolutie favorabila a inflatiei, un trend descendent
UPDATE 2: Unii sub-indici au mers puternic in jos
UPDATE 3: Observam o revenire a preturilor la produsele alimentare
UPDATE 4: Pe grupe de produse, peste medie s-au situat gazele naturale, iar la alimente, produsele de morarit si panificatie
UPDATE 5: Un an agricol mult mai bun, care duce la detensionarea inflatiei
UPDATE 6: Scaderea pretului petrolului a scazut presiunea inflationista
UPDATE 7: Cea mai serioasa problema este cresterea salariilor, dar si cresterea costului de munca. Aceasta scade competitivitatea pietei de munca
UPDATE 8: Prognoza nu are nimic spectaculos, nu curge singe :)
UPDATE 9: Cel putin pana in octombrie a fost o cursa contra cronometru din partea bancilor comerciale, sa prinda normele BNR la creditare. Dupa aceea au franat brusc si au dat cu capul in parbriz
UPDATE 10: Presiuni mai ridicate din partea excesului de cerere, in conditiile in care creditul in valuta va fi mult temperat
UPDATE 11: Nu vedem cum guvernul urmator va putea pune frina cheltuielilor
UPDATE 12: Incertitudine pentru anul viitor, putem avea diverse scenarii: inflatie la finalul lui 2009 sub 1% pina la peste 5%
UPDATE 13: Am aminat anuntarea tintei de inflatie pentru 2010. Nu putem s-o facem acum
UPDATE 14: Trei factori vor influenta inflatia in viitor: 1. Preturile volatile ale marfurilor alimentare; 2. Nu stim ce va face viitorul Guvern; 3. Cursul de schimb
UPDATE 15: Nu putem sa evitam volatilitatea cursului. Chiar daca produce tensiuni la nivel social, la cei care au credite in valuta
UPDTE 16: Cresterea economica pentru 2009, pe care o prognozam anterior la 5,5 - 6%, suntem tentati acum sa o prognozam mai jos
UPDATE 17: Dintre cele mai probabile efecte ale crizei asupra Romaniei:
- volatilitatea mult mai pronuntata a cursului de schimb
- cresterea finantarii externe
- generozitate mult redusa a bancilor-mama fata de bancile din Romania
- diminuare a intrarilor autonome de capital in Romania
- perioada mai putin benefica de repatriere a dividendelor in loc de reinvestirea lor in Romania
- decelerare a exporturilor
UPDATE 18: Usoara revizuire negativa a inflatiei pe 2008: 6,7% in loc de 6,6%, si pentru 2009: 4,5% in loc de 4,2% / Revizuire negativa a cresterii economice pentru 2009, sub 5,5%
UPDATE 19: BNR nu a facut altceva decat sa curme o propagare a preturilor anormale in economia reala in conditiile in care unele banci nu si-au luat propriile masuri de protectie. Au pus o tara intreaga pe jar prin actiunile lor. Banci care in ianuarie au trimis zeci de mii de scrisori de dragoste clientilor: Va dam credit de 5.000 de euro cu buletinul. Dupa cateva luni, tot prin scrisori de dragoste, bancile anuntau ca au crescut dobanzile
UPDATE 20: Cum sa fie lipsa de lichiditate cind au 20% din fonduri tinute la BNR? Bancile din strainatate au 2-3%. Am redus rezerva minima obligatorie pentru ca BNR trece din pozitia de debitor net in pozitia de creditor net
UPDATE 21: Avem o crestere a rezervei valutare cu aproape 1.300 de milioane euro fata de septembrie.
UPDATE 22: Sistemul permite verificarea rezervei de stat in orice moment. Nu am avut niciodata investitii ale rezervei in produse toxice, cu atit mai putin in produse de tip subprime
UPDATE 23: Speram ca vom putea discuta tinta de inflatie pe 2010 cu noul guvern
UPDATE 24: Pina si dezbaterile privind cresteri de 50% la salarii fac rau Romaniei. De la 50% la salarii s-a ajuns la 50% la dobanzi
UPDATE 25: Avem o pozitie comuna cu guvernatorii bancilor centrale din Ungaria si Polonia referitor la bancile care fac speculatii financiare
UPDATE 26: Nu avem nevoie de credit de la FMI. Avem lichiditate, avem rezerve suficiente
UPDATE 27: Nu avem problemele din tarile vecine ca sa luam credit de la FMI. Nu avem datorie publica de 60% din PIB, precum alte tari. Datoria publica a Romaniei e 12% din PIB
UPDATE 28: Nici un partid nu mi-a propus functia de prim-ministru si nu mi-o va propune
UPDATE 29: In ultimii 2-3 ani am avut o jumatate de duzina de incercari de a misca cursul leu-euro intr-o anumita directie
UPDATE 30: Ne rezervam dreptul ca in momentele pe care le consideram oportune, sa dublam interventiile pe piata monetara
UPDATE 31: Unele banci sint chiar prea generoase la dobinzile acordate la depozitele in valuta
UPDATE 32:
Este o perioada de trecere si trebuie sa intelegem ca nici dobanzile de pe piata monetara nu se pot calma imediat. In aceasta perioada, cel putin bancile mari isi vor promova propriul indice de indexare a dobanzilor. Nu se vor mai multumi sa apeleze la indicele unei piete monetare volatile
UPDATE 33: BNR a crescut, dupa care a scazut la loc baza monetara in timpul interventiei in piata


La inceputul lunii august, BNR revizuise in crestere prognozele de inflatie pentru acest an si pentru anul viitor. Astfel, pentru 2008, estimarea a fost revizuita de la 6% la 6,6%, iar pentru 2009 de la 3,5% la 4,2%.











10870 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    discurs de calitate (Luni, 3 noiembrie 2008, 14:48)

    eu [anonim]

    "Dupa aceea au franat brusc si au dat cu capul in parbriz
    Prognoza nu are nimic spectaculos, nu curge singe :)
    Dupa cateva luni, tot prin scrisori de dragoste, bancile anuntau ca au crescut dobanzile"

    meserie, nu altceva....
    • +14 (18 voturi)    
      Bine ca esti tu desptept... (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:16)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui eu

      si te legi de discursul singurului om care mai tine in friu economia tarii. Sa ii ajute Dumnezeu sa ramina multi ani acolo.
    • +17 (19 voturi)    
      Da (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:18)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu

      Da, este un discurs cat sa inteleaga toata lumea despre ce e vorba. Nu trebuie sa vorbeasca ca un academician, desi este si poate vorbi cat sa nu intelegi nimic nici tu. Daca vroia asta, nu facea conferinta de presa, si ramanea in biroul lui.
      Asta e firea romanului, sa se ia de orice la oricine, cum ai facut tu cu Isarescu. Te durea daca nu comentai ceva tu.
      Momentan tine economia asta in frau si se descurca. Bravo lui!
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:08)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Pentru oamenii care lucreaza cu bani , mandria , orgoliul , constiinta propriei puteri care le-o confera statutul de bancher , este foarte importanta . Acest orgoliu este facut de doi bani in public pentru ca acei bancheri sa simta neprofesionismul lor ca sa nu zic amatorismul si prostia lor in a face bani , ca de gonit clientii le-a iesit de mult .
      Acolo ating aceste cuvinte de bulevard ...
      Da , eu cred Isarescu este suficient de calculat si echilibrat pentru a cantari bine mesajul si a tinti exact prostia de business care domina acum pe piata financiara .
      Un bancher serios si de drum lung isi asuma niste pierderi mici pentru a face o afacere de termen lung . Offff...
  • +15 (21 voturi)    
    omul este o valoare (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:07)

    un roman [anonim]

    pt cel dinainte care vrea sa arate cu dispret spre isarescu si care mai cred ca este un profesoras neghiob ii recomand sa mai ia cursuri de economie ca daca nu ar fi isarescu s-ar vedea muritor de foame
  • -16 (18 voturi)    
    mugurel e in campanie electorala (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:13)

    meh [anonim]

    a deschis o gogoserie si a inceput sa promoveze gogosile cu "pe noi nu ne afecteaza criza" dupa care a revizuit un pic negativ prognozele.

    oricum realitatea e mai varza decit prognozele. parerea mea e ca inflatia reala > 10% pe 2008 si 2009 va fi dur de tot pt romania. toate pomenile electorale vor trebui platite si le vor plati tot prostii care s-au bucurat ca le-au primit. au primit 1 leu si vor plati 2 lei pt el. si nu vor intelege de ce sunt la fel de saraci sau si mai saraci. asta pt ca vor ramine la fel de prosti ca acum.

    dar macar poate vor vota mugurel (din partea PNL) pt presedintie la anul.
    • +10 (10 voturi)    
      Altu (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:29)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui meh

      Alt oier care viseaza campanii la oameni care nu candideaza. Alt roman ca ala primu care a comentat.
    • +2 (8 voturi)    
      Am inteles ce te doare... (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:41)

      Gina [anonim] i-a raspuns lui meh

      Problema ta cu "mugurel" este ca nu pupa in fund la cotroceni. Eu una l-as vota si daca ar candida la PRM.
      • -3 (5 voturi)    
        de fapt, aia e problema TA (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:29)

        meh [anonim] i-a raspuns lui Gina

        faptul ca l-ai vota si daca ar candida de la prm. dar probabil ca tu si altii ca tine usor de prostit cu discursuri patriotarde despre agenturilii straine inca ati vota cu ilici daca ati mai putea.

        iar ce ma doare pe mine e faptul ca-s prea multi din astia ca tine pe care nu ii doare. ca daca i-ar durea, s-ar tavali pe jos. dar (cum ziceau cei de la divertis) noroc ca nu doare. noroc bun.
    • +9 (9 voturi)    
      Norocu' nostru (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:43)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui meh

      "parerea mea e ca inflatia ..." bla bla bla, si iarasi bla bla bla
      Norocu' nostru-i ca parerea ta nu conteaza.
      Ia un minus de la mine, si nu mai toci tastele degeaba, nu citeste nimeni mai departe de prima propozitie din postul tau.
  • +11 (13 voturi)    
    bun discurs si oportun (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:22)

    bozo [anonim]

    discursul guvernatorului BNR a fost bun si la obiect.
    A fost un discurs oportun, avand menirea si sa stopeze rumorile despre venirea FMI in Romania.

    Piata financiara este extrem de nervoasa si ne costa orice zvon neinfirmat la timp, orice tacere prelunga atunci cand trebuie sa dai replici.
    Pana acum Isarescu a vorbit cand a trebuit, sper sa o faca si pe mai departe.

    Daca se limpezeste si nebunia cererilor de cresteri salariale eu cred ca vom trece cu bine peste criza mondiala, efectele negative vor fi minime.
    • +1 (3 voturi)    
      esti cam optimist (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:20)

      A [anonim] i-a raspuns lui bozo

      "Daca se limpezeste si nebunia cererilor de cresteri salariale [...]"

      Cred ca esti cam optimist. Uiti ca din noiembrie vom avea foarte probabil prim ministru PDL, despre care Boc a spus ca este "garantul majorarii salariilor cu 50%". Sa vezi atunci distractie in economie...
      • -1 (1 vot)    
        A spus Boc (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:00)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui A

        Si ce daca a spus Boc?
        Ce, Boc face ce vrea in Romania mai nou?
        Vedem noi dupa alegeri!
  • +11 (11 voturi)    
    Respect (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:28)

    Handrews [anonim]

    Unul dintre putinii demnitari responsabili din .ro. Multumita lui nu avem situatia economica a Ungariei sau a Ukrainei, de ex. Ma gandesc cu groaza la momentul in care va preda conducerea, pentru ca nu vad inlocuitor de o valoare apropiata. Pentru ceea ce a facut si face, omul merita respect; cei care nu inteleg rolul si responsabilitatile unui guvernator de banca centrala ar trebui sa mai citeasca inainte sa faca afirmatii superficiale.
  • 0 (4 voturi)    
    mare om (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:30)

    Iulian [anonim]

    Sa speram ca succesorul lui Isarescu va putea duce mai departe lucratura de altfel buna de pana acum. Cinteza? Hmmm...
  • -10 (12 voturi)    
    BNRU' duce greul (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:41)

    EccE [anonim]

    Mr. Isarescu pozeaza in economistul nr. 1 al tzarii..Da bine la multime..Insa parerea mea este ca o serie de decizii extrem de gresite in ceea ce priveste rezerva valutara si flotarea cursului de schimb au adus Romania intr-o pozitie foarte precara. Cei de la FMI nu vin in Romania doar ca sa-si deconteze niste bilete de avion.Sigur ca la multime se vinde bine povestea cu vesticii cei rai care vor sa ne fure tzara si nevoile. Incapatzanarea d-lui Isarescu de a mentine leul supraevaluat a costat scump economia romaneasca si o sa fie si mai dureroasa pe viitor, cand se va descoperi ca prin rezerve cam bate vantul..cat despre inflatie, mi-e sila sa mai si citesc celebrele prognoze..la cum le-au nimerit pana acum
    • +7 (11 voturi)    
      Domnu' speculant (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:52)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Stim, voi cele 3 banci ati pierdut 1,3 miliarde de euro intr-o singura luna... Ce sa faci, castigi, pagubesti, speculant te numesti... da' acu' nu tre' sa o iei atat de personal, sunt doar afaceri din domeniu' biznisului... nu mai boci atata, nu ajuta. Parol.
    • +7 (9 voturi)    
      tu lucrezi la RBS cumva? (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:59)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Din fericire cei de la FMI vor veni doar ca sa-si deconteze biletele. Ori esti rau intentionat, ori esti un mare habarnist care crede ca tot ce zboara in vest se mananca. FMI nu a avut si nici nu va avea vreodata ca scop decat sa imprumute statele cu dobanda fff mare. Acordurile cu FMI sunt intotdeauna secrete ca sa nu stie lumea cat de mult se plateste pt aceste impumuturi, altfel opinia publica ar refuza din start interventiile lor. Si chiar daca ar fi asa, de ce sa avem nevoie de ajutorul lor, cand BNR are destule rezerve sa tina sistemul in stare de functionare, de unde ai scos-o pe asta ca prin rezerve bate vantul? Parca sunt mai mult de 40 mld acolo. Si de ce crezi tu ca leul este supraevaluat? Poate este subevoluat, imi amintesc ca anul trecut crestea, crestea(pana la sub 1 eur-3,3lei) si BNR a trebuit sa cumpere euro ca sa sa mentina echilibrul. Deci a fost pe dos.
    • 0 (2 voturi)    
      cred ca ai dreptate (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:45)

      unualtu [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Ti-au dat baietii minus, ce inseamna sa nu iti convina adevarul. Isarescu a oprit atacul barbarilor dom'le. Romania este intr-o situatie precara si un atac mai bine concertat pe currency poate sa spele rezervele. Data trecuta n-au avut de unde sa cumpere lei ca sa mentina "marginea" ca era piata interbancara inghetata. Acum se dezgheata. S-a intamplat si in UK candva...Soros si alti cativa..? Si ce ne face cel mai rau sunt discutiile astea infinite despre salarii, cred ca mai bine le-ar da si am sti cum sta treaba.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai vrea tu (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:03)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui unualtu

        Dar nu mor caii cand vor cainii!
  • -1 (1 vot)    
    CE SA INTELEGEM PRIN: (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:49)

    RON [anonim]

    CE SA INTELEGEM PRIN:
    "UPDATE 17: Dintre cele mai probabile efecte ale crizei asupra Romaniei:
    - volatilitatea mult mai pronuntata a cursului de schimb"????????????

    Cum volatilitate gen se intareste leul nu cred ca putem vedea.... ce fel de volatilitate o sa vedem..?

    Si o alta nedumerire....!!!! SI INCA MARE.. poate are cineva raspuns.... cum e posibil ca sa avem criza pe leu, cu presiuni de tot felul.. si in acelasi timp sa creasca rezerva de Euro?
    • +3 (3 voturi)    
      este pierderea suferita de speculanti (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:11)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui RON

      cel putin o parte. au cumparat euroi si i-au vandut inapoi ieftin ca nu mai aveau lei, lichiditati pt clientii lor :))))))
  • -8 (10 voturi)    
    BNRU'.. (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:50)

    EccE [utilizator]

    Pt cei intersati si care mai cunosc putina economie..spre deosebire de habarnistii de la BNR. Isarescu se tot lauda ca datoria Romaniei e mica (12% din PIB). Asta nu e neaparat un lucru bun - daca se realizeaza pe seama investitiilor (ceausescu adusese datoria la 0). Sigur nici excesele nu sunt bune dar 60% PIB ar fi rezonabil (ar insemmna 2 autostrazi terminate pana acum). Rezerva valutara exagerat de mare iar nu e buna..dar cand nu stii economie iti tremura chilotii la fiecare soc extern si atunci mai bine acumulezi rezerva valutara, adica iti iei umbrela si cand ploua si cand e soare, asta tot pe seama subinvestirii in economie. Ce sa mai, in discursurile lui Isarescu (si tariceanu..dar de la ala nu am pretentii) economia romaniei e una dintre cele mai prospere si stabile din lume..doar oamenii sunt putin saraci si nu au ce manca. Ce multi nu realizeaza este ca romania arata bine pe hartie, iar in realitate e jale, pentru ca multi romani au plecat afara si nu fac presiune pe somaj, cerere (inflatie) si mai aduc si valuta in tara. Altfel, toate bune si avem rezerva valutara..halal
    • +5 (7 voturi)    
      bai tu lucrezi la FMI! (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:12)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      ca altfel nu stiu de unde scoti aberatiile astea.
    • +2 (4 voturi)    
      domnu care cunoaste economie (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:27)

      io [anonim] i-a raspuns lui EccE

      "Rezerva valutara exagerat de mare iar nu e buna"

      Din toate aberatiile pe care ai reusit sa le debitezi in aceste randuri, asta e cea mai gogonata. Cand, ma rog tie, in ce situatie, poate fi rau sa ai rezerva valutara mare ?? Inseamna ca China, Rusia si SUA sunt niste prosti de strang atatia bani in rezerve. Ma doare capul.
      • -2 (4 voturi)    
        China Rusia SUA (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:43)

        EccE [utilizator] i-a raspuns lui io

        Ca sa il parafrazez pe Lacatus..D-zeu ti-a dat degete multe sa bati cu ele la tastatura dar a uitat sa iti mai dea si cap, desi tu zici ca te doare (capul). Stii tu ce rezerva valutara au tarile mentionate? Poate au rezerva valutara mare in raport cu romania (mica) dar nu in raport cu PIB-ul lor. Iar SUA ce rezerva ii trebuie cand are tiparnitza? Ah, poate au acumulat ruble rusesti si yuani de-ai lu Mao..ii ingroapa la Palo Alto sa aiba la caz de nevoie..le mai lipseste Isarescu sa le explice el cum se fac flotari cu cur-sul
        • +1 (1 vot)    
          bine bine (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:57)

          io [anonim] i-a raspuns lui EccE

          Eu te-am intrebat altceva, nu cat de mare e rezerva SUA si China in raport cu PIB-ul lor. Te-am intrebat in ce situatie e rau sa ai rezerva valutara mare ca tara ?
          Ai spus: "Rezerva valutara exagerat de mare iar nu e buna". Asta e intrebarea mea, cand nu e buna? E ca si cum ai zice ca nu e bine sa ai bani in banca prea multi...

          PS: Da, OK, in SUA nu se cheama "valutara" pentru ca intamplator dolarul e valuta folosita in majoritatea schimburilor externe, ceea ce nu e cazul la leu sau yuan ... Oricum, divaghezi de la subiect.
    • +3 (3 voturi)    
      TEORETIC ai dreptate. (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:50)

      adik [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Doar teoretic.
      Este evident ca o rezerva exagerat de mare este la fel de rea ca si o rezerva foarte mica.
      Dar, asta intr-o alta tara.

      La noi, singura sansa de a tine lucrurile sub control este sa-ti cumperi umbrela cand este soare afara.

      Isarescu, cred ca stie lucrurile astea, dar este obligat MEREU sa aleaga intre doua rele. Evident, alege raul cel mai mic.

      Daca ar avea cum sa coreleze politicile monetare cu cele economice, ar fi alta treaba.
      De fapt, daca el ar fi gasit guvernanti cu care sa poata discuta, muuulte ar fi fost altfel pe la noi.
      • +2 (2 voturi)    
        deci nu e bine sa ai bani multi? (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:11)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui adik

        nici macar teoretic nu are dreptate. nu vad care ar fi dezavantajul sa ai rezerve mari. adica nu e bine sa ai bani multi? chiar asa de batut in cap sunt ca nu inteleg de ce nu e bine sa ai bani multi:))))))) aaa, da! nu e bine pt bancile care speculeaza, acum am inteles de ce nu e bine :)))))))))).
        • +7 (7 voturi)    
          Daca Romania nu avea rezerva (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:54)

          zet [anonim] i-a raspuns lui minos

          Atunci leul era doar un fursec pentru speculantii astia de bocesc pe forum, si acum aveau un euro de 4,4 lei, si se ducea totu' in picaj. Cetatenii astia 2 ecce si cu meh isi sustin interesul, nu tre sa incerci sa ii convingi sau sa le prinzi logica. Ca la piata: daca unu are castraveti de vanzare, isi doreste sa creasca pretul castravetelui, ori astia incearca sa ne vanda urmatorul castravete: o tara cu rezerve mari e o tara proasta, pt ca nu a investit banii in dezvoltare, ci i-a tinut la ciorap. Si sustin asta exact acum, cand circula o butada prin finantele mondiale: cash is king, intamplator tocmai cine a tinut banii la ciorap (romania e una dintre putinele tari din lume care a facut asta) a iesit cel mai castigat (pur noroc, nu cred ca bnr a prevazut asta, dar mentalitatea prudenta le-a adus un castig formidabil zilele astea).
          • 0 (0 voturi)    
            corect (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:16)

            silviu [anonim] i-a raspuns lui zet

            O afacere se face cu banii tai sau cu ai banii bancii . Cand o faci cu banii tai este propriul stapan . Cand o faci cu ai bancii , ai pierdut stapanirea ta pina la stingerea creditului . Este un principiu simplu si chiar arhaic , pentru ca economia actuala , de viteza mare a rotirii capitalurilor , nu permite celor care vor sa creasca prin ei insisi , firesc , sanatos sa mai traiasca . Bancile dau bani , viteza de crestere a unora este mare dar sunt gaunosi , ei nu dispun de banii lor si sunt tinuti de lesa de bancile sau fondurile de investitii care au investit ...
            Cam asta este diferenta cu multe aproximatii dintre modelul occidental si modelul romanesc ...
        • -2 (2 voturi)    
          Nu pune problema asa (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:58)

          adik [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Nu esti batut in cap.
          Nici nu inseamna ca eu am dreptate.
          Poate doar avem pareri diferite.

          Nu sunt de acord cu speculantii.
          Accept ideea, cred ca este normal sa existe speculanti, dar nu sunt de acord cu ei.

          Parerea mea (vorba presedintelui Curtii de Conturi);
          Plecand de la ideea ca o rezerva valutara este bine sa existe dar sa fie rezonabila:
          Sa-ti dau un exemplu:
          - Nu am casa (cu toate ca VENITURILE mele mi-ar permite din belsug sa ma imprumut pentru a-mi cumpara o garsoniera prin credit bancar) asa ca stau cu parintii;
          - Masina mea este o dacie veche; pe care nu prea o repar. Asa ca de multe ori merg pe jos;
          - Hainele sunt ponosite si rareori calcate;
          - Injur, scuip, sunt misogin (asta din cauza celor 7 clase pe care cu greu le-am trecut);
          - Am un televizor (plasma!!) si un aparat cu care ascult manele (eu si tot cartieru' cand vrea muschii mei) luate in RATE "direct din magazin":-).
          EEEi, dar am 1 milion de para in Banca.
          Asta, poate or veni vremuri grele.
          Evident, gradul meu de indatorare este foarte scazut. Nu?

          Am exagerat.
          Dar si tu "ai bagat" speculatorii si nu era cazul.
          • +1 (1 vot)    
            Asa si (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:13)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui adik

            daca vin vremuri grele, asa ca acum, si tu esti vandut unor banci (prin credite pe valuta straina) pentru o garsoniere supra-evaluata si o masina de fitze, si Banca Nationala n-ar avea destule rezerve si mai speculeaza unele banci si doboara leul?
            Ce faci tu in acest caz?
            Pai pierzi tot ce ai, pana si chilotii de pe tine, ca nu ai milionlul la banca!

            Si sa stii ca nu am exagerat deloc.
          • 0 (0 voturi)    
            stai ca nu e legatura intre astea! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 19:38)

            minos [anonim] i-a raspuns lui adik

            adik, nu am mai intrat pe aici sa-ti raspund, de abia acum am vazut. Daca am vorbi de acelasi portmoneu ai avea dreptate, dar nu este legatura intre rezervele BNR si bugetul de stat. Investitiile statului se fac din buget si acesta se face in functie de venituri. Rezerva BNR nu are nici o legatura cu asta. BNR isi castiga banii din taxele pe care le platesc bancile si invarte banii astia cumparand si vanzand valute si metale pretioase. La sfarsitul anului plateste la randu-i impozit pe profit catre bugetul de stat. Daca statul vrea sa faca o autostrada, nu poate lua pur si simplu bani de la BNR. Banii pt infrastructura vin din veniturile bugetulor centralizat sau locale. Ele trebuie prevazute in bugetele anuale care se stabilesc prin lege.
    • -1 (5 voturi)    
      te bati cu morile de vint (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:58)

      meh [anonim] i-a raspuns lui EccE

      boboru jtie ca mugurel ii apara de agenturilii straine, si de la ceausescu incoace nimeni nu i-a mai aparat asa abitir de splendorile occidentului (parca asa strigau in '90 muncitorii de pe basculante: "nu avem nevoie de splendorile occidentului")

      nici macar ilici nu i-a aparat asa de bine, chiar daca din cind in cind le-a mai cintat inainte de culcare un duios "nu ne vindem tara".

      la o tara de miorite care au fantezii cu un cioban mindru si coios ca becali, normal ca discursul patriotard prinde mai ceva ca superglue. oamenilor nu le trebuie cunostinte de economie ca sa stie cu certitudine ca mugurel e isus al finantelor care merge pe rezerva valutara ca isus pe apa.

      insa viata nu duce lipsa de ironii si probabil ca cei mai afectati de criza vor fi exact cei care sorb cuvintele lui mugurel si sunt convinsi ca criza nu afecteaza romania. si daca isi pierd banii si/sau apartamentele se vor intreba cum de li se intimpla tocmai lor, dar tot nu vor intelege nimic si vor pune stampila pe mugurel. pina la urma prostimea nu vrea un conducator care sa ii spuna adevarul, ci unul care sa o minta frumos.
    • +2 (2 voturi)    
      ok (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Lasa ca e bine ca in Ungaria unde i-a prins ploaia fara umbrela si i-a udat pana in chiloti...ce e drept i-a prins ploaia pe autostrada nu pe drum judetean...
  • +6 (6 voturi)    
    un profesionist (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:51)

    gedeus [anonim]

    un profesionist adevarat cum rar se gaseste in tarisoara asta

    rememorez cu placere cursurile Domniei sale de la Timisoara in anii 99-00
  • +1 (1 vot)    
    Nu a spus nicaieri ca pleaca (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:55)

    un roman [utilizator]

    Deci nu vad de ce ii cauti deja inlocuitor.
  • +3 (7 voturi)    
    Isarescu este un bun national (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:55)

    pavel [anonim]

    Daca nu ar fi Isarescu s-ar duce de rapa tara asta.Este un om de mare valoare , trebuie sa tinem la el ca la un bun national.
    • -3 (3 voturi)    
      pe bune. ar trebui sa ii facem statuie. (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:37)

      meh [anonim] i-a raspuns lui pavel

      sau sa il zidim direct in fundatia cladirii BNR

      in felul asta prezenta lui ar oferi si mai multa stabilitate sistemului bancar. la propriu.
      • +4 (4 voturi)    
        Ce frumos visezi, in culori! (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:55)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui meh

        Pacat ca vine dimineata si iarasi te trezesti, si Isarescu e tot guvernator.
        Incredibil, are si romanica un demnitar competent!
        Cat despre cateii astia care hamaie pe forumuri fara rost, dupa cum vedeti, hamaie degeaba, este a nu stiu cata oara cand o iau in barba de la bnr.
        Va mai asteptam si altadata, sariti cu banet, sa mai marce bnr-ul un miliard de euroi. Dupa aia poa' sa ne critice domnu ecce de mai sus, ca avem rezerva prea mare. Pai ce sa facem si noi, domnu Ecce, daca vin bancile astea 3, din care faceti si dumneavoastra parte, si ne doneaza, sa nu primim?
        • -3 (5 voturi)    
          DACA SI CU PARCA... (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:28)

          EccE [utilizator] i-a raspuns lui zet

          se plimbau in barca. Uite, daca ar fi adevarat ce ar spune Isarescu, mecanismul e asa: cei care au vandut (short) lei cu speranta sa ii cumpere mai tarziu mai ieftin, au fost "pacaliti" de BNR si au cumparat mai scump. Insa diferentza de bani nu a intrat la BNR ci la contra-partea (alte banci comerciale) din afacere, adica de la cei care au imprumutat lei initial. Deci, BNR nu a castigat nimic direct. Pur si simplu i-a ars pe unii ca sa castige altii. BNR'ul a castigat doar prestige pentru leul cel fioros, pe banii populatiei care nu isi da seama ce se intampla si aplauda fericita..Insa, cum ziceam, DACA ar fi adevarat ce spune Isarescu
          • +7 (7 voturi)    
            Mecanismul pe care l-ai prezentat (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:46)

            zet [anonim] i-a raspuns lui EccE

            este corect, cu o corectie: chiar BNR a cumparat lei ieftin cand cei 3 vindeau euro din ce in ce mai scump, si tot bnr si-a recuperat leul scump, cand euro cazuse la valoarea de dinainte de atac. Cu alte cuvinte, bnr a folosit rezerva aia de care spui tu ca e inutila (deh, vrabia malai viseaza, bineinteles ca speculatorii si-ar dori o romanie fara rezerva), cum spuneam, a folosit rezerva ca sa ii arda pe speculatori, si a avut un beneficiu de 1,3 miliarde de euro in cateva zile, dupa cum a subliniat isarescu chiar azi. asa ca tu stai si carcoteste acolo, ramane cum am stabilit, isarescu rules.
            • +2 (2 voturi)    
              Corectura (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:03)

              zet [utilizator] i-a raspuns lui zet

              Cu scuze pt greseala, trebuia scris asa: BNR a cumparat lei ieftin cand cei 3 vindeau euro din ce in ce mai scump, ca sa impinga cursul in directia dorita, si tot bnr a vandut leul mai scump decat il cumparase, cand euro cazuse la valoarea de dinainte de atac.
              • -1 (3 voturi)    
                PENIBIL (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:22)

                EccE [anonim] i-a raspuns lui zet

                ..esti mei. Ia o foaie de hartie si deseneaza, daca nu te ajuta..mainframe-ul:)..auzi vindeau euro din ce in ce mai scump..adica ma duc la piata si vand castraveti din ce in ce mai scump, ca sa vand cat mai mult, nu? Ramane cum am zis eu..si nu te mai bucura de rezerva valutara, ca aia chiar nu produce nimic, nici macar matreata, precum mainframe-ul tau
                • +1 (1 vot)    
                  Exista doar 2 posibilitati. (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:23)

                  zet [anonim] i-a raspuns lui EccE

                  Ori esti rau intentionat, ori plutitoru' perfect. Eram convins de varianta 1, scuze, te-am supraestimat, tu pur si simplu nu ai habar ce si cum au loc atacurile speculative (splitarea ofertei de cerere, pentru restul forumistilor). Pune mana pe joystick, si doboara inamicii din counterstrike, mai vorbim dupa ce iesi din generala.
                • -1 (1 vot)    
                  Penibil esti tu (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:17)

                  un roman [utilizator] i-a raspuns lui EccE

                  pentru ca dupa ce aberezi iti mai si bati joc de cei care nu pica de prosti la aberatiile tale.
          • +2 (2 voturi)    
            inca una (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:47)

            me [anonim] i-a raspuns lui EccE

            Hmm, deci dupa spusele tale, daca ar fi cazut "leul cel fioros", populatia ar fi iesit mai bine din afacerea asta dupa parerea ta... Cum, prin scaderea puterii de cumparare, prin inflatie sau prin cresterea necontrolata a preturilor declansata de aceasta ???
            Populatia e cumva platita in euro si nu stim noi? Mai, din ce carti de economie ne zici noua aici sa stim sa nu le citim niciodata!
      • +3 (3 voturi)    
        Cine stie... (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:14)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui meh

        Peste 100 de ani cand lichelele din tara asta s-or mai rari si guvernul/parlamentul nu vor mai fi infractorul nr unu al tarii, poate i se face si lui o statuie, ca functionar public merituos care a avut rezultate pozitive in conditii vitrege...
        Nu?
  • +1 (1 vot)    
    vai ... nu se poate ! (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:31)

    JW [anonim]

    "Pina si dezbaterile privind cresteri de 50% la salarii fac rau Romaniei. De la 50% la salarii s-a ajuns la 50% la dobanzi."

    Aoleu. Pai cum, ca a zis Basescu ca sunt bani garla, totul e "chestie de prioritati". Eu zic sa se mai gandeasca Isarescu, sa il mai invete Base niste economie, ca se pare ca nu prea stie ce si cum...
    • 0 (0 voturi)    
      unde sunt banii (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:00)

      alex [anonim] i-a raspuns lui JW

      Unde sunt banii aia? Eu aud zi de zi de firme care nu isi platesc furnizorii pentru ca nu sunt bani... bancile le tin cecurile la decontare 10-15 zile... nu se mai dau credite...eu vad o saracie de bani nicideunde bani garla.
      • +1 (1 vot)    
        ei si tu (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:32)

        JW [anonim] i-a raspuns lui alex

        ... eram si eu ironic la adresa lui Base.
  • +4 (4 voturi)    
    Patriot (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:34)

    geronimo [anonim]

    Vad la Isarescu o mare doza de patriotism si integrittate morala.

    Spre deosebire de nesimtitul ala de Bogdan Mihoc de la UniCredit Titirac: pentru un pumn de arginti unii si-o vand si pe masa. Ce nenorocit...
  • -1 (1 vot)    
    Mai baieti, dar voi ati ascultat bine? (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:16)

    sile [anonim]

    "UPDATE 15: Nu putem sa evitam volatilitatea cursului. Chiar daca produce tensiuni la nivel social, la cei care au credite in valuta"

    Adica Mugurel va da pana la urma drumul la curs, adica trebuie sa va asteptati la o devalorizare a leului in raport cu euro. Din ce l-am vazut eu la actiune pe Mugurel si al lui, o sa isi stabileasca un prag pentru euro undeva in jurul a 10% mai sus decat acum (3,9 - 4,1) cat de curand. Dar e posibil sa astepte alegerile.

    Ca de obicei miscarea va fi ca a unui pendul, euro sa va duce mai departe decat noul nivel ochit de Mugurel (4,1-4,4), dar cei de la BNR il vor duce repede la nivelul pe care il doresc ei.

    Atentie mare, mare la toti care aveti datorii in euro, puneti ceva departe..
    • 0 (0 voturi)    
      Ce le mai stii tu pe toate (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:20)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Stai tu linistit ca stie BNR-ul ce face.
    • 0 (0 voturi)    
      volatilitate nu cadere (Luni, 3 noiembrie 2008, 23:49)

      io [anonim] i-a raspuns lui sile

      Bai, tu stii ce inseamna volatilitate ? Inseamna ca se duce in sus si in jos ca zapacitul, nu ca se duce numai in jos. S-a referit la faptul ca daca vor mai fi atacuri speculative sau retrageri de capital din cauza crizei s-ar putea ca leul sa fluctueze. BNR il va tine in jurul valorii de acum, dar a zis sa nu se panicheze lumea daca fluctueaza pe termen scurt, sa vanda ca zapacitii lei...
      • 0 (0 voturi)    
        avertisment pentru creditul in valuta (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:28)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui io

        Pentru cei cu credite in valuta - au fost avertismente si sunt repetate des :
        luati credite in moneda in care sunteti platiti !
        Mizati pe Leu ! Economisiti in lei !
        Deci si-au asumat riscul !
        Castigul este proportional cu riscul intr-o afacere bine gandita - deci si-au asumat un risc , au luat un credit cand leul era pe panta crescatoare si clientii erau multumiti si bucurosi ca trag teapa bancilor - pe panta descrescatoare este vita-vercea ,vorba lui Birlic .
        Deci , cine e negustor , castig , pierdere trebuie sa le duca sanatos si fara sa se vaiete !
        Cand castiga nu spunea nimanui ...
        • +1 (1 vot)    
          Baltazar (Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:13)

          zet [anonim] i-a raspuns lui silviu

          ceva mai demult l-am vazut pe Baltazar la televizor, care spunea exact acelasi lucru: cei care iau credite in alte monede decat au veniturile, in loc sa joace la o singura loterie (piata creditelor) joaca la doua loterii in cascada (banii castigati la prima ii investesc in a doua, dinainte de a sti daca au castigat la prima loterie, sau nu). Spunea baltazar asta pe la inceputul anului, cand euforia era maxima. Ce injuraturi si-a luat de la romanii atoatestiutori si extrainteligenti... curgeau sms-urile ca sa le plateasca baltazar diferenta "enorma" la fiecare rata, daca este el asa de destept...
  • -1 (1 vot)    
    Oda Marelui Conducator (Marţi, 4 noiembrie 2008, 6:36)

    Alien [anonim]

    De curiozitate: nu v-ati saturat sa tot cantati osanale Marelui Conducator de la BNR???? N-am mai vazut atata .............. de pe vremea lui Ceasca! Chiar nu realizati ca prin politica de curs laxa care a permis intrarea capitalurilor speculative BNR s-a plasat singura in corner? Ca a reusit sa iasa, felicitari, dar asta nu trebuia sa se intample din start.
    • 0 (0 voturi)    
      Corner... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:05)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Alien

      Sunt curios: s-a vazut la fotbal asa o faza: o echipa executa un corner, si PRIMESTE gol? Pentru ca domu' alien, poate nu ai fost foarte atent, BNR a castigat 1,3 miliarde euro in 3 zile din asa zisul tau corner, si executantii cornerului au pierdut fix aceeasi suma? Asa ca, de ce sa nu permita intrarea capitalurilor? Ii mai asteptam si alta data pe domnii speculanti. In ultimii ani au cotizat hienele astea de vreo 5-6 ori la BNR, si tot nu au inteles ca Isarescu se pricepe si le grebleaza toata miza de fiecare data. Asa ca, marcati fratilor, nu putem sa refuzam donatiile voastre facute cu atata bunatate.
  • 0 (0 voturi)    
    Isarescu (Marţi, 4 noiembrie 2008, 8:54)

    emil [anonim]

    Cum le stie el, "mititelul", pe toate, ca un om mare. Bune si comisiile astea la ceva http://www.augustreview.com/images/pics/tcm-2006.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    re: Mugur Isarescu (Marţi, 4 noiembrie 2008, 8:59)

    unroman [anonim]

    Baieti va felicit ca nu va lasati dominati de intrigi, speculatii, zvonuri. Pe aceste atacuri se bazeaza mogulii ca sa-si impuna legile dominatoare.
    Nu putem foarte multe sa facem, dar macar ceea ce tine de noi sa facem: sa nu lasam ignoranta sa domneasca in Romania !
  • 0 (0 voturi)    
    Comisia Trilaterala (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:02)

    Ion G [anonim]

    Noroc ca Isarescu face parte din Comisia Trilaterala (http://en.wikipedia.org/wiki/Trilateral_Commission) - Grupul European (http://www.augustreview.com/knowledge_base/getting_started_with_globalism/trilateral_commission_membership_-_2008_20081010103/)

    Ce'nseamna in ziua de azi sa ai o pila la cei mari (gen Rockefeller) :))
  • 0 (0 voturi)    
    isarescu (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:18)

    iulian.a [anonim]

    cel mai valoros guvernator pe care l-a avur tara asta vreodata. daca nu era el cine stie ce era acum de capul nostru...........nu ca acum ar fi ceva
    • 0 (0 voturi)    
      Normal ca este cel mai valoros... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:10)

      dl K [anonim] i-a raspuns lui iulian.a

      ... din moment ce este SINGURUL guvernator BNR de dupa 1989.
      La cate tepe au luat romanii de la banci, m-as mira ca Mugur Isarescu sa fie asa de neprihanit pe cat il credeti voi.
      Cat despre profesionalismul sau, sunt foarte putini cei in stare sa-l aprecieze(eu nu), lucrurile fiind destul de complicate, se pare.
  • 0 (0 voturi)    
    isarescu (Marţi, 4 noiembrie 2008, 10:25)

    alt roman [anonim]

    Isarescu cu gasca lui,Base cu gasca,Tariceanu,parlamentari,senatori,minisrti,secretari,subsecretari,prefecti,subprefecti,primari,procurori,judecatori,avocati,bancheri ,top 300,directori,directorasi,generali,colonei,imobiliari,smenari si cate categorii or mai fi,toti cu gasca,cu
    neveste,cu odrasle fac inflatie,si destabilizare.
    Saracu Isarescu.....numai prostimea face inflatie !!!
    ce om valoros...
    Stati fratilor in Romanica pana vi se face rau,dupa care va trece si iar vi se face rau,de unde si denumirea de ciclu,ca sa citez un emigrant.
    bafta la toti
  • 0 (0 voturi)    
    as fi prudent in declaratii (Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:35)

    levi [anonim]

    sunt de acord ca dl.Isarescu este un specialist bun,insa asa se pare ca totii isi pun toate sperantele in el!Insa dl.Isarescu are mijloace limitate,daca actiunile lui nu sunt corelate cu alte actiuni ale guvernului,tot ce face el ramane fara efect pe termen mediu sau si mai rau..Avertismentul de a ne pregati la un leu volatil,mai pe romaneste inseamna ca BNR nu o sa sacrifice rezervele de valuta in scopul mentineri cursului leu/euro,numai pina la o limita,probabil pana la alegeri..si sa nu uitati economia nu este o stiinta exacta ca de ex.fizica,aceste actiuni vor dovedi eficacitatea numei peste o anumita perioada de timp,si in oglinda,viitorului pot fi bune sau gresite!dl.Isarescu face cea ce crede ca trebuie sa faca dar daca are dreptate sau nu vom stii peste 2-3 ani,