Criza in Germania: un social-democrat vrea sa oblige bogatii sa imprumute statul cu 2% din avere

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 22 decembrie 2008, 11:34 Economie | Finanţe & Bănci

Candidatul social-democrat la presedintia landului german Hesse vrea sa oblige persoanele bogate sa imprumute statul cu bani pentru relansarea economiei, potrivit cotidianului Bild Zeitung, citat de AFP.

Candidatul, care conduce campania SPD pentru alegerile regionale din Hesse, propune ca toti germanii care au un patrimoniu mai mare de 750.000 euro sa imprumute statului 2% din avere pe o perioada de 15 ani, la o dobanda de 2,5%.

"O emisiune de obligatiuni a statului, cu subscriere obligatorie, ar fi un instrument rapid si eficient pentru strangerea fondurilor necesare combaterii crizei economice", a declarat social-democratul Thorsten Schafer-Gümbel.

In acest fel, statul german ar putea colecta pana la 50 de miliarde de euro, bani care vor fi utilizati, in special, pentru investitii in tehnologiile verzi.

Candidatul SPD se pronunta categoric impotriva oricarei reduceri a impozitelor pentru relansarea consumului: "Acesta este un instrument nociv".

Germania trebuie sa prezinte in ianuarie un plan de masuri pentru relansarea economiei, care ar trebui sa se cifreze, potrivit analistilor, la cateva zeci de miliarde de euro.













Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1045 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    bild (Luni, 22 decembrie 2008, 12:17)

    blablup [anonim]

    Cand vad ca citati tocmai Bild pt informatii despre Germania, imi vine sa nu mai citesc hotnews. ro deloc. In mod normal nu ati folosi ca sursa de incredere libertatea, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Si eventual ..... (Luni, 22 decembrie 2008, 20:51)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui blablup

      ... sa doneze obligatoriu si sperma, sa evite pe viitor aparitia cetatenilor saraci .... :o))))

      Daca se poate salva economia in felul ala, atunci se poate salva si societatea cum am propus eu! LooooL
  • +1 (1 vot)    
    sau... comunism pe fata... (Luni, 22 decembrie 2008, 12:22)

    Andrei [anonim]

    Cum ii spunea aia? Nationalizare?
    Iete ca si in Germania "se poate"! Sunt curios daca o sa se si aplice, din cate stiu, nemtii se feresc de regimuri totalitare ca dracu' de tamaie.
    Totusi, asta arata pana unde sunt in stare sa mearga "social democratii".
    Ce oameni... "sa moara si capra vecinului"!
  • +1 (1 vot)    
    comunism (Luni, 22 decembrie 2008, 12:23)

    ngn [anonim]

    Asa e cand toti idiotii pot sa fie votati. De asemenea ura de clasa nici tovarasul lenin nu era capabil.
  • -2 (2 voturi)    
    Suna bine, (Luni, 22 decembrie 2008, 12:30)

    releu [anonim]

    nemtii vad ca da lectii despre ORICE.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Luni, 22 decembrie 2008, 12:34)

    Candida [anonim]

    SPD-ul asta nu e PSD-ul lor?
  • +1 (1 vot)    
    Confiscarea unei parti din avere (Luni, 22 decembrie 2008, 14:37)

    KPCC [anonim]

    Dat fiind ca inflatia in zona euro e in jurul a 2%, dobanda propusa de extremistul "social-democrat" ajunge doar pt. a mentine valoarea banilor confiscati, cetatenii respectivi neprimind nimic in plus.
    Adica o confiscare pe timp de 15 ani a unei parti din averea personala. Si toti ar fi loviti la fel, indiferent ca cei 750.000 de patrimoniu sunt mosteniti, furati, munciti din greu, primiti ca premii pt. performante sportive, etc. Mentalitate debila tipic comunista: daca tu ai, pai eu iti iau din ce ai, ca sa am si eu! Genul de idei care au dus la prabusirea lamentabila a comunismului si a URSS :)
    Ca la orice criza, ies la suprafata (ca stiti voi ce) hoitarii, profitorii, extremistii, ideologii frustrati si/sau nostalgici si cativa prostanaci care joaca rol de "mesia-care-stie-tot-si-ne-va-da-solutia" !
    Bild e ziar de scandal si populist, nu e serios.
    Iar acum in Germania, SPD (echivalentul PSD-ului nostru) e in pericol de a fi depasit pe partea lui stanga de adunatura de comunisti, altermondialisti, tiermondisti, revolutionari anarhisti, etc. care s-au regrupat in Die Linke.
    Asa ca unii pe la SPD incearca sa fie mai comunisti decat comunistii in speranta ca electorii mai nemultumiti nu-i vor parasi si chiar ii vor crede :) Tactica veche, si culmea, adesea merge :))
    • 0 (0 voturi)    
      alo germania (Luni, 22 decembrie 2008, 17:23)

      sifon [anonim] i-a raspuns lui KPCC

      corect. in plus suma nu este chiar asa de mare. cred ca ar afecta 10-15% din populatia germaniei, mai ales daca locuinta pe care ai credit e considerata a ta.

      la asa tara, asa conducatori.