Salvata de criza de sistemul financiar primitiv,

Republica Moldova este una dintre cele mai stabile economii din lume

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 29 ianuarie 2009, 16:25 Economie | Finanţe & Bănci

Republica Moldova, cea mai saraca tara din Europa, a fost desemnata una dintre cele mai stabile economii din lume intr-un clasament realizat de revista britanica The Banker, chiar daca a fost nevoie de o criza mondiala pentru a obtine acest statut, potrivit Reuters. Moldova ocupa locul cinci in acest clasament care masoara cat de bine sunt protejate statele de criza economica, in fata unor mari puteri economice precum Japonia sau Statele Unite.

Revista britanica este de parere ca motivele pentru care au facut-o codasa Europei - sistemul financiar primitiv, nivelul scazut al creditarii si economia bazata pe agricultura - vor ajuta acum Moldova sa nu resimta efectele crizei mondiale.

"Am fost plasati printre cele mai robuste cinci economii. Ca sa fiu sincer, a fost o surpriza", a declarat presedintele Moldovei, Vladimir Voronin. Acesta a mai precizat ca secretul Moldovei este si-a construit economia pe productia alimentara, si nu pe produse financiare. "Criza sau nu, orice persoana trebuie sa manance de doua ori pe zi", a spus Voronin la o conferinta de presa.

Veaceslav Ionita, analist la IDIS Viitorul, priveste insa cu scepticism noul statut al tarii, de economie stabila. "Este acelasi tip de stabilitate ca intr-un cimitir. Intr-un cimitir, nimeni nu moare", a spus el.

Conform Reuters, peste jumatate din populatia de patru milioane de cetateni ai Moldovei locuiesc in mediul rural, iar salariul mediu este de 250 dolari pe luna. Multi fermieri folosesc in continuare pluguri trase de cai, iar in anii '90 au existat numeroase cazuri in care locuitorii si-au vandut rinichii pentru a avea un venit suplimentar.

Datele Bancii Mondiale arata ca peste 16% din populatie lucreaza in strainatate, banii trimisi de acestia reprezentand aproape 40% din Produsul Intern Brut.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3750 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    . (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:37)

    Ivanu [anonim]

    "Criza sau nu, orice persoana trebuie sa manance de doua ori pe zi"
    eu stiam ca de 3 ori pe zi
    • +2 (2 voturi)    
      Nu oriunde (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:51)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      In Moldova se mananca de 2 ori si se bea odata si bine !!
    • +1 (1 vot)    
      Da nu neaparat (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:52)

      rbv [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Calu tiganului manca numai un pai pe zi...
  • +6 (6 voturi)    
    de acord (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:39)

    Mowgli [utilizator]

    ...probabil asa stau lucrurile deoarece economia lor e cam la pamant. E greu sa o destabilizezi in conditiile astea.
  • +9 (9 voturi)    
    .... (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:41)

    asd [anonim]

    pai o populatie care si asa moare de foame nu are cum sa traiasca mai rau, iar o economie care nu exista nu are unde sa regreseze ... iar voronin si-a costruit avere de pe urma saracirii populatiei, sa scapam odata de acest parazit al poporului ! Sa ne oferim noi insine o primavara frumoasa, debarasindu-ne de comunisti.
    Jos comunistii, Jos PPCD !!!
    • 0 (0 voturi)    
      PPCD (Joi, 29 ianuarie 2009, 19:04)

      alex [anonim] i-a raspuns lui asd

      Eu stiam ca PPCD este pro-roman si pro-european. Dar poate ma insel, nu cunosc subtilitatile politicii moldovenesti...
      • 0 (0 voturi)    
        PPCD (Joi, 29 ianuarie 2009, 20:01)

        cosco [utilizator] i-a raspuns lui alex

        PPCD e aliatul comunistilor in parlament, desi comunistii nu au nevoie de sprijinul lor. De asemena PPCD a facut o alianta majoritara alaturi de comunistii in consiliul municipal Chisinau unde e primar un liberal, pro-roman.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 9:54)

        asd [anonim] i-a raspuns lui alex

        PPCD sunt niste curve care au tradat mii de alegatori care i-au sustinut pina la alegerile din 2005 ... Comunistii ajungind in parlament nu le ajungeau voturi ca sa isi voteze presedintele, adica pe Voronin, iar Rosca si ceilalti PPCD-isti s-au vindut comunistilor, au facut alianta cu dinsii si l-au ales pe Voronin pentru al doilea mandat la presedentie ... sa dea domnul sa nu mai apuce niciodata parlamentul ....
  • +7 (7 voturi)    
    Criza economicava lovi Moldova (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:45)

    Andrei [anonim]

    Ideea ca Moldova la adapost e falsa. Este adevarat ca nu exista o criza financiara si nici nu va fi. Asta pt ca bancile modovenesti nu au dat redite deoarece opereaza primitiv. Criza economica e insa diferita de cea financiara si vine cu sau fara ea.

    Moldovenii trimisi acasa din Rusia sau Italia vor lovi dur veniturile Moldovei care importa pana si pasta de dinti. Cu ce valuta se vor mai cumpara importatorii hainele, benzina si gazul? Mai ales ca pe langa concedierea moldovenilor rusii si occidentalii vor chefui mai putin si exporturile de vin vor scadea.
  • +5 (5 voturi)    
    stabilitate (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:50)

    alpha [utilizator]

    "Este acelasi tip de stabilitate ca intr-un cimitir. Intr-un cimitir, nimeni nu moare" Mare adevar! Doar comunistii se pot bucura de o astfel de "robustete" economica.E ca si cand un bolnav antefinem se bucura ca nu trebuie sa mai cumpere medicamente.
  • +4 (4 voturi)    
    R.Moldova e in criza de cel putin 70 de ani! (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:53)

    buncrestin [utilizator]

    E o tara care nu e tara, un popot tinut intentionat in stare de saracie si inapoiere, ultimul bastion comunist di Europa si avanpostul Rusiei.

    Voronin are acum un argument in plus, pus pe tava de o revista care face calcule pe aceleasi scheme care zic ca PIB-ul american este atat de solid incat o criza este imposibila. Numai asa le iese rezultatul asta - spre fericirea si deliciul comunistilor de la Chisinau. Ori sunt KGB-isti, ori sunt prosti gramada cei de la revista respectiva. In mod sigur n-au habar nimic despre "tara" R.Moldova, cum probabil habar n-au s-o arate cu degetul pe harta.
  • 0 (0 voturi)    
    E stabila, nimic de zis.. (Joi, 29 ianuarie 2009, 19:13)

    Claude [anonim]

    Dar care economie??
  • +1 (1 vot)    
    Si economia Romaniei era stabila acum cateva luni! (Joi, 29 ianuarie 2009, 19:39)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    R. Moldova nu are economie, are doar agricultura! Din cate stiam eu, sunt cam 3.5 milioane de locuitori din care aproximativ un milion sunt plecati la munca peste hotare. Raman cam 2,5 milioane in Moldova, din care mai mult de jumatate locuiesc in mediul rural si practica agricultura de subsistenta. Oamenii de la tara in nici un caz nu mor de foame, asa cum eronat se crede, dar nici nu au profituri mari din agricultura.
    Citesc in articol ca aproape 40% din PIB-ul Rep. Moldova provine din banii trimisi de cei care lucreaza peste hotare. Eu stiam ca aproape 60% din buget provine din taxele vamale. Daca aceste cifre sunt adevarate, aveti un tablou al economiei moldovenesti.
    Voronin e un incult si un idiot, se bucura ca unul care dupa ce a cazut pe fundul gropii e fericit ca nu mai are unde sa cada mai jos!!!
    Jos comunistii!
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova (Joi, 29 ianuarie 2009, 21:28)

    anonim [anonim]

    in aceeasi logica , Moldova lui Stefan cel Mare este pe locul 1 - cea mai stabila economie !!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu erau banci , nu erau credite , nu pica bursa , nu fluctua valuta , toata lumea consuma produse autohtone .......fericire taica !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tampiti aia care fac topurile astea... (Joi, 29 ianuarie 2009, 23:07)

    inexistent [anonim]

    Moldovenii, saracii nu au nici o vina.... Cei care sunt in mare criza au ajuns "saraci cu duhul" si pt ca nu mai au ce mai face spun glume ...cu umor englezesc!!!