Gheorghe Pogea: Cresterea economica in primul trimestru din 2009 va fi mai mica de 1%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 12:43 Economie | Finanţe & Bănci

Cresterea economica in Romania va fi mai mica de 1% in primul trimestru al anului 2009. Declaratia a fost facuta, vineri, de ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, in timpul audierilor pe bugetul de stat din sedinta comisiilor reunite de buget-finante din Parlament, potrivit NewsIn. El spera, insa, ca economia sa inceapa sa isi revina in cel de-al doilea trimestru.

Gheorghe Pogea a explicat ca cei mai importanti parteneri comerciali ai Romaniei, Germania, Franta şi Italia, işi vor reduce importurile din România, pe fondul crizei economice, lucru care va afecta si cresterea economica a Romaniei.

Gheorghe Pogea declarase, inca de la sfarsitul lunii ianuarie, intr-o emisiune la Antena 3, ca cresterea economica a Romaniei nu va depasi 1% in primul trimestru din 2009, insa, la nivelul intregului an, aceasta poate ajunge la 2,5%.
  • Guvernul pregateste masuri pentru a ajuta economia in a doua parte a anului
"Noi nu credem ca, in primul trimestru, cresterea economica poate depasi 1%. Este o reducere drastica, dar avem o estimare de 2,5% pentru tot anul 2009. Avem in vedere o serie de masuri care sa asigure, incet, incet, cresterea economica in a doua parte a anului", afirma Gheorghe Pogea in luna ianuarie.

Una dintre aceste masuri este aceea ca Guvernul intentioneaza sa injecteze bani in economie, primul pas fiind investirea a un miliard de euro in plata facturilor restante.

Executivul prognozeaza, pentru acest an, o crestere economica de 2,5% si un deficit bugetar de 2%, cifre pe care este construit si bugetul de stat pe 2009.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

671 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Crestere economica (Vineri, 13 februarie 2009, 12:59)

    Proorocu [anonim]

    Da tomnu' Pogea, am inteles, cresterea ar putea atinge si 2,5% - eu spun - ca o poate si depasi, ca asa sunt eu un optimis incurabil. Este drept ca mai trebuie un mic si neinsemnat amanunt: anul asta (AD 2009) cresterea va fi "negativa" si la prognoza inalt domniei voastre trebuie pus un minus in fata. Asta ar cam fi tot! In rest, totul este absolut corect!
  • +1 (3 voturi)    
    bati campii (Vineri, 13 februarie 2009, 13:07)

    dan [anonim]

    pentru informarea dvs d-le ministru, in primul trimestru va fi scadere economica nicidecum crestere.
    • -1 (3 voturi)    
      Meri ma in Estonia (Vineri, 13 februarie 2009, 13:38)

      ban [anonim] i-a raspuns lui dan

      Pentru informarea ta personala, Romania merge economic mai bine si rezista mai bine decat majoritatea statelor UE.
      Vezi exemplul Estoniei, unde in trimestrul 4 din 2008 economic s-a prabusit cu -9,4% si cu -3,6% pe ansamblul anului 2008. Si aia sunt si putini si civilizati si fara manelisti si cu autostrazi si cu fonduri europene bine absorbite si cu piata finlandeza/rusa sub nas (Helsinki si Sankt Petersburg la 1 ora de vapor si tren).
      Nu-ti place la baltici poti alege capatul celalalt de Europa, la islandezi, alti oameni cu cap luminat de aurore boreale.
  • 0 (2 voturi)    
    unu (Vineri, 13 februarie 2009, 13:16)

    unu [anonim]

    Cresterea de 1% se calculeaza fata de trimestrul 1 al anului trecut. Aceasta inseamna ca fata de trimestrul 4 al anului 2008 avem o scadere de vreo 7%. Saru' mana domnu' Tariceanu dar sa nu ma vada nimeni...
  • +1 (1 vot)    
    optimism vs pesimism (Vineri, 13 februarie 2009, 13:36)

    Buster [anonim]

    Nu stiu ce sa zic despre cresterea economica dar...optimistul este un prost fericit...pesimistul este doar prost.
  • +1 (3 voturi)    
    Crestere si deficit... (Vineri, 13 februarie 2009, 13:52)

    Gogu [anonim]

    Atit timp cit statistica in romania e croita dupa cum se doresc rezulatele degeaba ne uitam la ce se spune "oficial"...
    Tinind cot ca incasarile bugetare au scazut cu peste 8% fata de luna echivalenta a anului trecut tind sa cred ca in Ianuarie PIBul a scazut cu un procent anualizat de minim 3-4%! Infiatia e foarte mare si instanta datorita devalorizarii monedei nationale, dar asa numitul GDP deflator e doctoricit .. si nu scade PIBul la valoarea sa reala...

    Mai ingrijorat sunt de bugetul de stat! Baietii asta rotofei care cia stiu economie.. baga prognoze cum ca anul acesta vor avea incasari bugetare cu 18% mai mult ca anul trecut...! Sunt de acord.... cu o mica precizare.... cu MINUSSSS (-)!!!!! In a doua parte a anului, multe banci private vor trebui sa isi refinanteze datoria externa... e o suma mica.. peste 10 miliarde.!!! de unde o sa ia baniii..? Nu stiu... Competitia guvernului care va avea un deficit major cu privatii pentru putina lichiditate disponibila va fi apriga... pune pe deasupra irasi un sezon toamna iarna electoral... si singura solutie iese la iveala..... tiparnita lui mugurel va prinde aripi... pensia medie va creste nominal... toti vor primi bani in stinga si in drepta.... si vom trai cu totii bine pina la adinci batrinetii si am incalecat pe o sa si v-am spus poveste'asa!
  • 0 (2 voturi)    
    Dl Ministru al Finantelor (Vineri, 13 februarie 2009, 14:17)

    n-am [utilizator]

    Din pacate, nu stie prea multe despre finante, au un proiect de criza, facut din banalitati generale, gen sa facem totul ca sa..... Spune si el ce i se dicteaza.
    Inca o data fac apel la dl Presedinte Basescu sa nu-i mai lase singuri pe astia din guvern, ca varsa galetica cu nisip.
    Dar vad ca si el are probleme ca nu poate rezolva anumite situatii ca este presat si haituit in mod organizat si rauvoitor, exact ca pe vremea cand era primar!
    • -1 (1 vot)    
      unu (Vineri, 13 februarie 2009, 16:39)

      unu [anonim] i-a raspuns lui n-am

      Saracu' de el, mi se rupe....inima. Pana si Hrebe......of lasa-ma ca-mi vine sa plang.