Standard & Poor's a inclus Romania in grupa statelor cu economii vulnerabile

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2009, 18:12 Economie | Finanţe & Bănci

Romania este inclusa in cel mai recent raport al Standard & Poor's in grupa statelor cu economii vulnerabile, alaturi de statele baltice, Bulgaria si Ungaria, potrivit NewsIn. Analistii agentiei de evaluare financiara arata ca efectele crizei se intensifica in prezent in tarile central si est-europene, desi in prima parte a anului trecut economiile din zona pareau sa reziste bine.

"Criza financiara care a inceput sa afecteze economiile dezvoltate in august 2007 nu s-a reflectat imediat si asupra statelor central si est-europene. De altfel, si in prima jumatate a lui 2008, economiile din zona pareau sa reziste bine, insa in a doua parte a anului trecut, efectele crizei au inceput sa apara si se intensifica in prezent", a declarat Jean-Michel Six, economistul-sef pentru Europa al Standard & Poor's.

Rezistenta economiilor central si est-europene pare sa se prabuseasca sub presiunea indatorarii ample in valuta si a potentialei reprioritizari a finantarii intre bancile straine, arata documentul publicat de S&P.

Raportul imparte economiile din regiune in doua grupe, prima formata din economii mai stabile - Cehia, Polonia si Slovacia, iar a doua din state cu economii mai vulnerabile, in care este incadrata si Romania, alaturi de statele baltice, Bulgaria si Ungaria.

In acelasi timp, agentia de rating estimeaza ca avansul economiei romanesti va fi de 0,8% in 2009, dupa o crestere de 7,3% in 2008.

"Dupa cresterea puternica a economiei in 2008, Romania pare supusa, la randul sau, unei incetiniri abrupte in 2009. Dupa un impresionant 7,3% in 2008, consideram ca avansul PIB se va reduce la 0,8% in 2009", comenteaza analistii de la S&P.

Estimarile S&P pentru cresterea economica a Bulgariei sunt similare celor pentru Romania, agentia de rating prognozand un avans al PIB in statul vecin de 1% in 2009. In cazul Ungariei, insa, agentia de rating anticipeaza o scadere a PIB cu 2,5% in acest an. In privinta statelor baltice, raportul aminteste de dependenta mare pe care acestea o au de finantarea externa.

Oficialii BNR au criticat in repetate randuri incadrarea Romaniei in aceeasi grupa de risc cu statele baltice de catre agentiile de rating, argumentand ca, spre deosebire de acestea, Romania are un regim de flotare controlata a cursului de schimb, o economie de dimensiuni mai mari, dar si o dependenta mai redusa de finantarea externa.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1009 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Asta e! (Marţi, 24 februarie 2009, 18:41)

    Gimmy [anonim]

    Baietii s-au pus sa ne-ncalece...
    Pacat ca Tariceanu le-a si pus la dispozitie (si lustruit cu grija) o sa in cele doua ultime luni de guvernare!
  • +6 (6 voturi)    
    si Islanda... (Marţi, 24 februarie 2009, 19:13)

    ics [anonim]

    ...cum era, d-lor de la S&P, anul trecut?
    sa zicem asa prin martie 2008, cum era catalogata Islanda?
    sau prin 2007 prin aprilie...cum era AIG sau Lehman? Sau Citi?
    Mai aveti rating-urile de atunci?
    Ne va fi greu, nimic de zis! Si va multumim pt ca ne-ati pus sacul de bolovani in spate!
    Si cam toate tarile astea mai mici sper sa va multumeasca intr-o zi pentru profesionalismul si acuratetea cu care "loviti"!
    Mult succes, S&P!
    Shalom la voi!
    • +4 (4 voturi)    
      te intreb (Marţi, 24 februarie 2009, 19:28)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui ics

      tu nu sti sa vorbesti urit ? Folosesti in ton prea usor in dialogul cu ei...
    • +1 (1 vot)    
      Isi dau si ei cu parerea... (Marţi, 24 februarie 2009, 20:22)

      Petru Moldovan [anonim] i-a raspuns lui ics

      Nu zic ca economia romaneasca bubuie (asa cum zicea Tariceanu), dar mi se pare ca atia isi dau cu parerea dupa ureche. Imi aduce aminte de faptul ca cei de la INMH, cu putine zile in urma, constatand in drum spre servici ca ninge s-au trezit sa dea cod galben de ninsoare pentru cateva judete din jurul Bucurestiului...
    • +1 (1 vot)    
      intrebari (Miercuri, 25 februarie 2009, 9:40)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui ics

      1. Cine MAI e S&P?
      2. De ce reprezentantii statului roman nu ia o pozitie ferma, descalificanta pentru seriozitatea S&P si a altor agentii de rating care dau " verdicte" lipsite de orice realism? Cel mai probabil ar trebui dati in judecata si cerute despagubiri de miliarde de dolari. Si daca asta inseamna sa falimenteze S&P, asta sa fie pretul platit de ei pentru iresponsabilitatea cu care denigreaza " profesionist" tarile in care prieteni lor au interese majore.
  • +3 (3 voturi)    
    Standard is poor (Marţi, 24 februarie 2009, 21:03)

    Nicolae [anonim]

    Daca au dat Islandei AA pot sa se pensioneze(daca au anii) sau sa intre in somaj !!!:)))
  • +2 (2 voturi)    
    De ce ii mai citati (Marţi, 24 februarie 2009, 23:53)

    georgio [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce li se dau asa spatii largi in presa de la noi. Multe firme de investitii si publicatii economice internationale au inceput sa ignore recomandarile S&P si Moodys. Cam de anul trecut prin vara deja au inceput sa fie vazute doar ca si companii care fac lobby unor investitori. Adica incearca doar sa influenteze piata in directia in care sunt platiti de clientii lor. Just business :) Fraieri sunt cei care ii cred si le publica pe gratis mesajele publicitare.
    E o vorba romaneasca "prost e cine da nu cine cere" care se aplica si aici. recomandarea mea sa ca HOTNEWS sa o lase mai moale cu comunicatele lor daca nu primesc ceva bani de la susnumitele agentii. Dca nu ? sunteti fraieri ar trebui sa cereti :)
  • +3 (3 voturi)    
    S&P a inclus Romania (Miercuri, 25 februarie 2009, 0:25)

    ionel [anonim]

    in grupa statelor cu economii vulnerabile.

    Iar ca 28 de state europene au inclus S&P in grupa agentiilor cu ratinguri vulnerabile.
  • +1 (1 vot)    
    Hai sa intelegem! (Miercuri, 25 februarie 2009, 9:42)

    Gabriel Constantin [anonim]

    Majoritatea agentiilor de rating, Banca Mondiala, Fondul Monetar International sunt americane sau conduse de americani (direct sau indirect).
    Si atunci este clar interesul cui il servesc. In plina criza americana cine avea AAA?
    Toata America, toate fabricile lor de masini (acum in faliment), toate bancile lor, toate fondurile lor de investii, totul la Americani avea AAA.
    Abia la presiunea Europei si a altora au inceput sa corecteze un pic pe la colturi.
    Daca stai sa te gandesti criza mondiala a fost 100% din cauza lor, pentru ca au pastrat calificativul AAA la firmele din America, iar fraierii care pun botul si au crezut in America au investit direct sau indirect.
    Doar asta inseamna AAA: "aici e bine, profitabil si sigur de investit".
    Scopul pe termen lung a fost doar ca sa paseze aceasta criza, ce se pregateste aproape de 10 ani, pe restul lumii.
    Macar acum incepem sa vedem adevarul!
    Ce facem cu el?