Emil Boc: Comisia Europeana cere ca acordul cu ea sa fie dublat de unul cu FMI

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2009, 21:18 Economie | Finanţe & Bănci

Emil Boc
Foto: AGERPRES
Guvernul se afla in discutii cu CE pentru contractarea unui credit extern, iar aceasta se consulta la randul sau cu FMI, existand multe cazuri in care Comisia cere ca acordul cu ea sa fie dublat de unul cu FMI, a declarat, duminica, premierul Emil Boc, intr-o emisiune la Prima Tv, potrivit NewsIn.

Emil Boc spune ca Executivul nu a stabilit inca de unde se va imprumuta si nici suma exacta, insa Romania are nevoie de un credit de cateva miliarde de euro.

"Suntem in discutii cu partenerii europeni, cu Comisia Europeana, ei pot spune <da, avem solutia financiara pentru a va sprijini>. CE are la randul sau discutii cu FMI, pentru ca de cele mai multe ori, CE este o institutie care cere ca un acord cu ea sa fie dublat de unul cu FMI. Sunt mai mutle variante in discutie, sunt analizate pe toate partile. Nu e o decizie luata inca de unde ne imprmutam", a afirmat Emil Boc.

Presedintele Traian Basescu se va adresa luni, la ora 16:00, Parlamentului, pe tema deficitului de cont curent si a eventualitatii contractarii unui credit extern.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1415 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Aaah, nu stiu daca se poate, stati sa sun la FMI.. (Duminică, 8 martie 2009, 21:57)

    Komisar UE [anonim]

    Ce Comisie de kko, e ingrozitor cata lashitate si aiureala la UE!
    Pai asa vor sa devina "alternativa" la leadershipul USA? Stand in genunchi pe la usa FMI? Incredibil ce mentalite.

    Acum Romania e santajata golaneste, pe fatza.
    Va putem ajuta, ca doar sunteti membri, dar mai intai aduceti formularul stampilat de la FMI, clar?

    Asta e, vrem nu vrem, "marile" puteri vor sa isi mentina influenta prin imprumuturile FMI si ne obliga sa luam bani. Dezgustator !
    • 0 (2 voturi)    
      tu gandesti? (Luni, 9 martie 2009, 0:35)

      meserie [anonim] i-a raspuns lui Komisar UE

      Komisare, inainte sa te apuci sa scrii incearca sa gandesti. Comisia Europeana nu are modalitati prin care sa verifice Romania daca face ce trebuie si e ca si cum ar da banii, guvernul i-ar cheltui aiurea (vezi tariceanu) si apoi ar cere altii. Tu ai da cuiva bani daca nu stii cand sau daca ii vezi inapoi?
      • -1 (1 vot)    
        da, si gandeste bine! (Luni, 9 martie 2009, 12:17)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui meserie

        wake up man!
  • +2 (2 voturi)    
    credite credite credite (Duminică, 8 martie 2009, 23:01)

    gigi [anonim]

    viata asta pe credit nu pare tocmai de bine...
  • +2 (4 voturi)    
    Comisia nu cere, Comisia Propune (Duminică, 8 martie 2009, 23:45)

    Casargoz [anonim]

    Seful FMI Dominique Strauss-Kahn a fost direct spijinit de Nicolas Sarkozy imotriva candidaturii unui polonez.
    O simpla lista cu tari principalii datori FMI:
    Ethiopia Haiti Indonesia Kenya Liberia Malawi Nigeria Pakistan Paraguay Philippines
    Somalia South Africa Sudan Syria Thailand.
    Îl rog pe domnul Boc sa numeasca trei tari din cele de mai sus, unde ar dori sa+si trimita consilierii de la Cluj in schimb de experienta, nu de alta dar poate beneficiem de experienta acestor tari in relatia cu FMI.
    In 2008 un studiu comun al universitatilor Yale si Cmabridge a demonstrat efectul nociv al FMI in Europa de est, mii de oameni au murit, datorita reformelor FMI, cayurile de tuberculoză (boala a saraciei) au crescut cu 16% in 21 de ţări.
    Mai mult indatoarea către FMI este văzută ca un precursor al dictaturii. Am putea numi cativa dictatori care dupa ce au imprumutat baniu de la FMI au fost sprijiniti apoi politic de comunitatea internationala:
    Suharto a indatorat indonesia cu 126 de miliarde, Marcos cu 26 de miliarde, Asad in Siria cu 26 de miliarde, Mobutu Seseko Kunbengu Wazabanga 12.5 miliarde. Beneficiile omului de rand au fost pierderea locurilor de mumca in numele unei economii sanatoase, precum si degradarea serviciilor sociale, educatie si sanatate.
    Starea educatiei si a sanatatii in Romania este si rodul reformei FMI, acum imprumutam mai multi bani pentru a corecta o reforma care a fost facuta tot cu sfaturile FMI, in beneficul cui domule BOC? Asa vrea comisia? Va aduc aminte un lucru, astazi in Comisia Europeana suntem si noi!
  • 0 (0 voturi)    
    Da' noi nu avem europarlamentari ? (Luni, 9 martie 2009, 0:08)

    eugen [anonim]

    Observ ca europarlamentarii nostri se ocupa mai mult de problemele din Italia, decat de aceasta treaba foarte grava. Dar candidatii la europarlamentare ce fac acum ? Nu ar trebui sa-si demonstreze abilitatile si competentele ? Asa vom sti ca merita sa-i alegem, altfel pentru ce sa-i votam ? Pai, "pusca si cureaua lata" domnule Premier Boc. Toata lumea la lobby, la treaba, daca sunt absolventi de stiinte politice, mastere si doctorate !
  • +1 (1 vot)    
    FMI = VASALITATE, SCLAVAGISM, FUNDATURA MONDIALA (Luni, 9 martie 2009, 1:37)

    deneconceput [anonim]

    rusine colro care in continuare ne fac vasali, comisiei europene, FMI-ului, Bancii mondiale. Apropo v-ati intrbat de unde are FMI ul bani????
    • +1 (1 vot)    
      Banc de actualitate (Luni, 9 martie 2009, 5:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui deneconceput

      Ce înseamnă o mie de economiști ai FMI putrezind pe fundul mării? Un bun început.
  • +1 (1 vot)    
    Eh? (Luni, 9 martie 2009, 8:36)

    Vorbe goale [anonim]

    Acum v-ati dat seama in ce am intrat? Asta inseamna UE.
  • +1 (1 vot)    
    ciocul mic (Luni, 9 martie 2009, 9:29)

    roman [anonim]

    Romani !
    Dupa ce ati perdut finantele, economia , petrolul , acum faceti gargara ca pierdeti viitorul copiilor ?
    Cicu mic , lasati munca ca nu-i de voi si inglobati-va in datorii pe vre-o 40 de anisori.
  • +1 (1 vot)    
    cum asa??? (Luni, 9 martie 2009, 9:46)

    liviu_ [utilizator]

    deci UE a fost infiintata ca sa scape lumea de dominatia SUA da?
    atunci d c UE trimite romania sa faca un imprumut la FMI????

    si astia or fi ca presedintii de club din fotbalul romanesc (se injura la TV, dar sunt in realitate cei mai buni prieteni...)
  • 0 (0 voturi)    
    o solutie ..... (Luni, 9 martie 2009, 9:54)

    ionica fonosch [anonim]

    *avem destule resurse interne ! domnul Boc confisca 33% din averile smecherilor
    din psd , pdl , pnl , camatari&breasla , sefii serviciilor ( pe scurt elita natiei )
    si putem imprumuta noi fmi-ul !
  • 0 (0 voturi)    
    *are balta peste , criza e pentru fraieri ! (Luni, 9 martie 2009, 10:56)

    ionica fonosch [anonim]

    #problema pdl este sa obtina sprijin extern indiferent de cat va suferi populatia dupa alegeri si
    cat mai mult cash pentru a cumpara alegerile ! (fiind deja saracie lucie, 100 de euro pentru un vot
    devine mana cereasca pentru un amarat !)
    http://www.jurnalul.ro/articole/138692/
    http://www.cotidianul.ro/republica_lui_mazare_face_pasi_repezi_spre_autonomie-75942.html
    http://www.ziua.ro/display.php?id=231653&data=2008-01-12
    http://www.badin.ro/2009/01/coincidene--de-hectare-retrocedate-ilegal-n-bucure.html