Este oficial: Romania cere imprumut extern

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 13:05 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a transmis Comisiei Europene o scrisoare in care solicita inceperea oficiala a negocierilor pentru incheierea unui acord de finantare. Valoarea imprumutului va fi stabilita in discutiile cu oficialii CE si reprezentantii Fondului Monetar International.

"Ministerul Finantelor Publice si Banca Nationala a Romaniei au demarat discutii preliminare, cu reprezentantii Comisiei Europene, ai Fondului Monetar International si ai Institutiilor Financiare Internationale, cu privire la evaluarea cadrului macroeconomic si a necesarului potential de finantare externa a Romaniei", se arata intr-un comunicat al Ministerului Finantelor.

In comunicatul Ministerului de Finante se arata ca asistenta financiara externa si "masurile proactive ale autoritatilor romane" sunt o garantie de consolidare a stabilitatii financiare, pe termen mediu, "incurajand astfel, relansarea mediului de afaceri si recastigarea increderii investitorilor in potentialul economic al Romaniei".

"In urma discutiilor preliminare, autoritatile romane au in vedere accesarea de asistenta financiara externa pe termen mediu, decizie comunicata Comisiei Europene. In contextul crizei financiare globale actuale, o abordare prudenta a autoritatilor romane are drept scop evitarea unei interventii tarzii care ar putea afecta si mai mult echilibrele macroeconomice, dar si asigurarea, cu anticipatie, pe termen mediu, a unei umbrele de protectie fata de eventualele vulnerabilitati", se mai arata in comunicatul Ministerului de Finante.

Financial Times: Negocieri cu FMI pentru un imprumut de 20 de miliarde de euro

Romania ar putea primi de la Fondul Monetar International un imprumut in valoare de aproximativ 20 miliarde de euro (25,3 miliarde de dolari), iar negocierile dintre autoritatile de la Bucuresti si FMI vor fi reluate miercuri, scria Financial Times in editia de marti. Imprumutul acordat tarii noastre se va intinde pe o perioada mai mare decat in cazul Ungariei, de 17 luni.

Si FMI a confirmat ca o delegatie condusa de Jeffrey Frakns va sosi miercuri la Bucuresti pentru realizarea unui acord de finantare.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4488 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Ziaristu' (Marţi, 10 martie 2009, 13:08)

    gogosan [anonim]

    Ce bine poate ca acuma daca ati dat si in presa o sa citeasca si Geoana si afla si el oficial,
    • -13 (27 voturi)    
      Illuminati conduc planeta. (Marţi, 10 martie 2009, 13:19)

      Watchmen [anonim] i-a raspuns lui gogosan

      Un razboi nuclear este iminent. Realitatea este ca 6 miliarde de oameni reprezinta mai mult decat Illuminati sunt dispusi sa accepte. Avand in Vedere ca atat Kremlinul cat si Casa Alba sunt controlate de societatea secreta Illuminati ramane de vazut cine va apasa primul pe butonul nuclear.
      • +1 (9 voturi)    
        colonistu' (Marţi, 10 martie 2009, 13:28)

        colonistu' [anonim] i-a raspuns lui Watchmen

        O sa colonizam luna si marte si acolo influenta FMI UE nu are sa se mai simta , o sa o luam de la inceput, fara iluminati si intunecati.
      • 0 (2 voturi)    
        eh (Miercuri, 11 martie 2009, 11:20)

        c [anonim] i-a raspuns lui Watchmen

        Nu omoara pe nimeni. E mai ieftin sa tipareasca 20 de miliarde si apoi sa te faca sclav, decat sa se complice altfel. Apoi pe timp de criza ce poti sa faci cu banii decat sa le faci consum si sa le creasca din nou economia. Doar nu credeti ca de maine romanii o sa cumpere plasme, telefoane si calculatoare doar romanesti...si o sa creasca economia romaneasca.
  • -7 (21 voturi)    
    O sa murim cu totii. (Marţi, 10 martie 2009, 13:09)

    David [anonim]

    Atat am avut de spus.Trebuie sa ne resemnam in fata sortii. Suntem 6 miliarde de viermi pe planeta condusi de o mana de baieti destepti.
    • +11 (11 voturi)    
      toti... (Marţi, 10 martie 2009, 13:18)

      bisar [anonim] i-a raspuns lui David

      ....murim pana la urma
      • +3 (5 voturi)    
        Da... (Marţi, 10 martie 2009, 15:27)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui bisar

        ... dar unii murim liberi, altii mor sclavi...
    • +3 (11 voturi)    
      Calm (Marţi, 10 martie 2009, 13:26)

      USUREL [anonim] i-a raspuns lui David

      Usurel, nu a murit nimeni din stat la regim o perioada. Unii au iesit mai sanatosi.
      • +5 (9 voturi)    
        mens sana in corpore sano (Marţi, 10 martie 2009, 14:04)

        alex [anonim] i-a raspuns lui USUREL

        Asa e...eu am slabit 4kg de la 1 ianuarie si nu din cauza ca nu am bani sau nu am ce sa mananc. Pur si simplu am devenit mai cumpatat si mai selectiv. Si (cred eu) mai sanatos.
        • -1 (1 vot)    
          . (Miercuri, 11 martie 2009, 8:16)

          tudor [anonim] i-a raspuns lui alex

          sper ca nu aveai 60 kg :) la inceput...
          asa e si eu cumpar mai putin dar mai...selectiv
          pana la urma trebuie vazute si partile pozitive...a..si cumpar cat mai putine produse straine:)
          • +1 (1 vot)    
            Vodca sana in corpore cu cana (Miercuri, 11 martie 2009, 10:29)

            darius [anonim] i-a raspuns lui tudor

            Atat am avut de zis
    • +4 (8 voturi)    
      De ce vezi totul asa de sumbru? (Marţi, 10 martie 2009, 13:28)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui David

      Mai putin pesimis nu ar strica!Inca nu a murit cineva din cauza imprumuturilori facute!(ma refer la state si nu persoane private cu indatoriri la banci facute fara niciun fel de siguranta.Facute numai din dorinta de-a avea calul mai breaz decat al vecinului).
      Nu posibilitatea cea mai fericita,dar se poate trai si cu acest balast!
      Nimeni nu o sa ia capul si pielea cuiva!Asa ca opriti-va cu interpretarile!
      Se pare ca alta cale,de-a iesi din mocirla si nu de-a se afunda mai rau, nu exista.La nivel de state nu se fac imprumuturi de dragul ei!
      Cutitul a ajuns undeva,cu toate ca economia noastra cu putine luni in urma duduia si bugetul era un buchet frumos de flori!
      De geaba incearca Tariceanu sa strige multe calomnii in gura mare si fara sa se inroseasca!
      Acestea sunt consecintele trecutului(apropiat)
      "glorios".Nu aveti niciun drept sa injurati guvernul actual.O situatie echivalenta cu: vreau eu sa fac o casa pe terenul detinut,dar imi lipsesc banii..
      • +3 (9 voturi)    
        Despre sumbru! (Marţi, 10 martie 2009, 13:58)

        Neamtzu de Rotschild [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Nu a murit nimeni (INCA). Problema este ca CINEVA (nu conteaza, da' persoana importanta!) decide ca AVEM nevoie de imprumutul asta si p'limea PLATESTE. Acu' ai inteles? Daca nu iti dau eu un exemplu foarte clar: vreau sa-mi iau un Rolls Royce. Da' n-am bani, si atunci fac un imprumut, ma aleg cu masina, si te pun pe tine sa platesti! Dasteapta miscare, nu? Aaa si ca sa nu mentionez faptul ca FMI nu este un ONG, adica societate de binefacere, iti da bani, da' cu...dobanda!
        • +1 (5 voturi)    
          Mai,mai ce teorie "inteligenta"! (Marţi, 10 martie 2009, 15:44)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui Neamtzu de Rotschild

          Mai neamtzule,te gandesti inainte de-a scrie?
          Cum sa fie dorinta infocata a unei pers.
          (Basescu)sa faca datorii,daca are de unde sa plateasca ce consuma?
          Crezi ca se iau credite de dragul de a le lua,de a pupa fundul cuiva sau de nevoie?
          Eu am luat credit de peste 200000 Euro,mi-am construit casa,de 20 ani platesc la ea,dar inca nu am murit.Nu a venit banca la mine si mi-a oferit ajutorul,ci eu am apelat la ei,ptr.ca de unul singur nu puteam(asa sa o spun mura in gura ca sa intelegi si tu un pic ).A tu se pare ca esti unul din acea care vrea totul de geaba(fara dobanzi,creditul sa ti-l platesc eu,etc.).Ce mentalitate si gandire inapoiata!
          Germania si ea ,la vremurile grele, s-a imprumutat la banci,dar dupa cate vezi nu a murit inca.
          Si acum Germania va ridica scala
          datoriilor de stat si ptr.asta si ei vor lua credite!Mai sa fie!!!!
          • 0 (4 voturi)    
            Asa repede uiti,mon cher? (Marţi, 10 martie 2009, 18:33)

            jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Victor

            Uiti ce a mancat idolul tau acum ceva timp?...ca nu avem nevoie de FMI si banii lor,ca bla,bla,bla.De fapt,de la un individ care minte si cand doarme,nu ai la ce te astepta,regretabil este ca are o armata de "creiere spalate" care-l voteaza.
            Cred ca Neamtzu de Rotschild are perfecta dreptate!
            • +4 (4 voturi)    
              Cu ce are dreptate? (Marţi, 10 martie 2009, 22:29)

              Victor [anonim] i-a raspuns lui jaffu

              Eu nu am idoluri(in afara fam.si prietenilor mei).Tu crezi ca neamtzul are dreptate,dar nu mi-ai explicat de ce ar avea dreptate!Ne replicam ca sa ne gasim in treaba sau de dragul de a ne jigni?
              Tu crezi ca minti mai putin decat acel individ?
              In clipa in care sustii ca acel individ minte,fara sa-l cunosti pers.,inseamna ca si tu esti un mincinos un barfitor de prost gust!
              Se pare ca unii dintre voi memorati si aerul parfumat produs de Basescu,dar uitati cu o viteza supersonica,toate celelalte magarii si minciuni spuse de idolurile voastre.
              Idolul tau Tariceanu minte cum deschide gura,a mintit nonstop si-n trecut!Asa ceva nu-i de memorat!
              Basescu mie nici nu-mi ajuta si nici nu ma deranjeaza.
              Pe mine ma deranjeaza atitudinea celor ca tine:cetateni fara cei sapte ani de acas,niste tate la usa cortului.
              Nu stiu cat de fericit ai fi,cand aceleasi calomnii s-ar declara si despre tine.Fiecare sa ne vedem de umbra noastra si apoi sa ne uitam si-n gradina vecinului!
              • 0 (0 voturi)    
                Scrieti gramatical va rog (Miercuri, 11 martie 2009, 6:45)

                De la Pruteanu [anonim] i-a raspuns lui Victor

                ídol s. m., pl. ídoli
              • -1 (1 vot)    
                Ti-era tare somn, cred! (Miercuri, 11 martie 2009, 7:39)

                johnny [anonim] i-a raspuns lui Victor

                Avand in vedere ca era tarziu cand ai postat, ar fi mai avantajos pentru tine sa credem ca ti-era foarte somn decat ca erai perfect lucid cand ai "editat" un comentariu asa savant!
                Din cele scrise de tine reiese foarte clar ca-l cunosti personal pe Tariceanu si de-aia il acuzi ca-i mincinos. (citat din "opera" ta: "In clipa in care sustii ca acel individ minte,fara sa-l cunosti pers.,inseamna ca si tu esti un mincinos un barfitor de prost gust!"). Sau e vorba de a doua varianta care reiese din citat?
                Avand in vedere ca tu nu ai "idoluri", inclin sa cred c-ai facut scoala impreuna una din fiicele marinarului (nu-i vorba de telenovela!) si-asta ar explica "obiectivitatea" ta!
                PS: un dialog cu tine ar fi absolut inutil asa ca poti fi sigur ca noi doi n-o sa "ne replicam"!
              • 0 (2 voturi)    
                Tu mai citesti ceea ce scrii? (Miercuri, 11 martie 2009, 8:43)

                On [anonim] i-a raspuns lui Victor

                Idoluri? Esti cumva unul din adjunctii Elenei si ti-ai mutilat definitiv vocabularul?

                In al doilea rand cum sa nu aiba cineva dreptul sa spuna ca Basescu minte cand el singur face o declaratie publica intr-un sens iar apoi peste cateva luni face alta declaratie in sens opus? Nu e criza, sunt bani pentru profesori - inainte de alegeri, e criza si nu sunt bani pentru profesori dupa. Nu avem nevoie de FMI - inainte, avem nevoie de FMI, dupa. Imi pare rau, nu pot sti daca Tariceanu mintea sau nu cand afirma ca nu sunt bani pentru profesori, dar macar el a afirmat intotdeauna acelasi lucru. Basescu contrazice seara ce a mancat dimineata si lumea nu are dreptul sa il judece fara sa-l cunoasca personal?

                Si, culmea tupeului, dupa ce ii spui cuiva ca nu are dreptul sa judece te apuci si il faci mincinos si barfitor de prost gust. Cine iti da tie dreptul sa judeci? Il cunosti cumva personal?

                Politica lui "ba pe-a matii". Aici am ajuns. O fi altii tate la usa cortului, dar Saveto, uita-te in oglinda.
              • 0 (2 voturi)    
                Chiar nu intelegi? (Miercuri, 11 martie 2009, 11:32)

                jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Victor

                Departe de mine ideea de a posta pentru "ca sa ne gasim in treaba sau de dragul de a ne jigni";incerc doar sa inteleg ce Dumnezeu va poate determina pe atatia dintre voi sa vedeti atat de deformata o realitate prezentata nu doar de Antene (cum spune Nae),ci de viata reala!De ce nu incerci sa convingi argumentat,fara a profera jigniri la adresa celui ce posteaza?Te sau va deranjeaza epitetele la adresa celui pe care-l idolatrizati?Faptul ca ma dezgusta prezenta unui individ de o asemenea factura in postul cu cel mai mare rang din Romania nu inseamna ca trebuie sa-i fac pe cei ce l-au votat "cetateni fara cei sapte ani de acas,niste tate la usa cortului".Mai mult,il consider vinovatul principal de dezastrul spre care se indreapta tara si nu mi se pare corect sa fiu "solidar" la repararea prostiilor facute de el si cei ce l-au votat impreuna cu PD-L-ul.Cat despre argumentele ce pot fi aduse in sustinerea celor de mai sus,sunt atat de multe incat ar ocupa prea mult spatiu si timp si nu am certitudinea ca ii vor ajuta cu ceva pe cei deja pierduti.
            • 0 (2 voturi)    
              creierele spalate (Miercuri, 11 martie 2009, 7:34)

              Nae [anonim] i-a raspuns lui jaffu

              ar fi bine atunci cand citesti o stire sa faci corelatii cu mai multe informatii. Da, presedintele a zis ca ar fi bine sa nu imprumutam de la FMI. O alta informatie in media era aceea ca UE nu da bani fara sa existe un acord cu FMI. Antenele nu sunt singura sursa de informatii de pe piata media
          • 0 (2 voturi)    
            nea Victoras (Miercuri, 11 martie 2009, 8:46)

            gica [anonim] i-a raspuns lui Victor

            nea Victoras, sa fi matale sanatos cu casa ta de 200.000 EUR. palat cu piscina. Deja m-ai impresionat ca platesti de 20 de ani. Inseamna ca sta banu pe matalutza !
            Sa fi sanatos si lasa-ne in saracia noastra !
      • 0 (6 voturi)    
        9 miliarde (Marţi, 10 martie 2009, 15:28)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Tot spunea ca avem 9 miliarde care nu sunt folosite.. nu puteau sa le foloseasca si sa mai astepte acest imprumut?

        Zicea un "ilustru necunoscut" ca mai intai ne imprumutam si dupa vedem ce planuri anti criza propunem...
        • +1 (3 voturi)    
          Probabil! (Marţi, 10 martie 2009, 17:34)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui ION I

          Eu nu sustin teoria imprumutului in sine,ci aduc argumente,celor care se vad deja morti din cauza acestui imprumut.
          Probabil(parere pers.)bugetul statului este ciuruit rau de tot,de acei 9 miliarde nu le ajung pana la mijlocul anului,sau poate conditiile actuale de creditare sunt f.favorabile,sau,sau...
          Noi suntem numai niste comentatori,care se orienteaza dupa spusele cvasi analistilori economici,a presei,dar in realitate nu cunoastem adevaratele motive!
          Si este bine asa(ca nu o cunoastem),ca altfel vom fi mai dezorientati decat cum suntem la ora actuala!
          Si-n primul toate haharalele politice,care au avut timp si buget sa se ocupe de prosperitatea Ro.,au un tupeu de neinchipuit,de mai ies oublic si jignesc.
          Datorita acestui malpraxis taricean,astazi probabil ca Ro.are nevoie de acest imprumut.
          Iar in al doilea rand:se vor purta discutii,nu inseamna ca deja am imprumutat ceva!
    • -2 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 10 martie 2009, 15:16)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui David

      corect
    • +1 (1 vot)    
      da! (Miercuri, 11 martie 2009, 8:25)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui David

      o sa murim de ras, daca te mai bagi cu comentarii de-astea!
  • +1 (15 voturi)    
    O sa iasa cu scandal... (Marţi, 10 martie 2009, 13:17)

    buncrestin [utilizator]

    ...populatia nu vrea, s-a prins ca nu e ok, ca i se impinge un medicament amar pentru o boala inexistent. iar Basescu, care s-a facut avocatul diavolului pentru FMI fara sa intrebe pe nimeni daca vrea sau nu, facand aseara o figura penibila de "economist" de cartier, si-a periclitat ireversibil credibilitatea si va plati cu presedintia
    • -3 (5 voturi)    
      Nu iese nimic... (Marţi, 10 martie 2009, 13:37)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Stai linistit, vine alt sclav in locul lui...

      E clar ca au inceput sa se grabeasca, probabil ca timpul e scurt.
    • +1 (11 voturi)    
      Nu Baselu' e de vina (Marţi, 10 martie 2009, 14:14)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Baselu saracu e asa cum e el.... nu comentez.

      NU Baselu' a vrut FMI !.... Bai baieti trebuie sa intelegeti bine asta, .... FMI a vrut Romania ... asa se procedeaza ... se speculeaza tarii in curs de dezvoltare... slab economice si se conving ca au nevoie de imprumuturi !! punct. Cine nu vrea... moare! Ceasca asta a patit! Fie ca l-am omorat noi sau ei sub alta forma.
      Sunt si alte exemple in lumea asta.

      Sa traiti bine!
    • -2 (4 voturi)    
      cu ce? (Marţi, 10 martie 2009, 14:32)

      gica [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      cu ce sa plateasca ? ce-mi plac glumele tale !
      Si pe cine o sa votezi ma rog !
  • +3 (9 voturi)    
    Un eventual imprumut de la FMI, va intra EXCLUSIV (Marţi, 10 martie 2009, 13:18)

    BNR [anonim]

    Adrian Vasilescu: Un eventual imprumut de la FMI, va intra EXCLUSIV in rezerva BNR

    Romania financiara
    Marti, 10 Martie 2009

    Consilierul guvernatorului Bancii Nationale, Adrian Vasilescu, a precizat, marti, ca un eventual imprumut de la Fondul Monetar International va fi destinat, exclusiv, rezervei valutare a Bancii Centrale, informeaza Agerpres.

    "In conditiile in care s-ar ajunge la un acord cu FMI si Romania ar urma sa primeasca un imprumut de la acest for, in nici un caz, banii respectivi nu pot sa ajunga in sectorul privat. Imprumutul de la FMI va fi destinat, in exclusivitate catre rezerva valutara a Bancii Nationale", a declarat, pentru Agerpres, Adrian Vasilescu.

    Destinatia banilor de la UE, BM si FMI

    Liviu Voinea: Nu, probabil că s-a referit la faptul că avem nevoie de o garanţie împotriva atacurilor speculative.

    Să ne înţelegem, banii de la Uniunea Europeană pot fi folosiţi şi la proiecte la fel ca şi banii de la Banca Mondială ş i la finanţarea deficitului bugetar.

    Banii de la Fondul Monetar Internaţional pot fi folosiţi, tehnic vorbind DOAR la creşterea rezervei valutare, deci DOAR la creşterea rezervei valutare.

    Ce înseamnă asta? Că există într-adevăr o plasă de siguranţă, dacă vreţi mai mare şi pentru BNR în primul rând care ar putea da din nou drumul la creditare, de exemplu.

    Deci banii de la Fond, au o altă destinaţie, banii de la Uniune şi de la Banca Mondială au altă destinaţie, însă ei vor veni probabil la pachet. Mai mult, Fondul este cel care are capacitatea de a face verificarea trimestrială de obicei a îndeplinirii parametrilor din contracte.

    Marţi, 10 Martie 2009
    • 0 (12 voturi)    
      iar conditiile sunt EXCLUSIV pentru buzunarul meu (Marţi, 10 martie 2009, 13:30)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui BNR

      prin conditiile impuse impreuna cu banii, vor intra cu mana pana la cot in buzunarul tau si al meu.
      • +3 (9 voturi)    
        Tariceanu ti-a DUDUIT buzunarul (Marţi, 10 martie 2009, 13:42)

        BNR [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        cand si-a cumparat voturi cu banii tai si ti-a vandut petrolul de sub fund, fara sa te-ntrebe

        acum te imprumuti sa-i pui la loc, in loc sa stai cu burta la soare si cu fundul pe un lac de petrol

        bulgaria2008=excedent bugetar

        romania2008=deficit bugetar pnl de 5,2% din pib,

        romania2008 = cel mai mare deficit bugetar din ue, pe timp de crestere economica

        europarlamentar bulgar: "excedentul bugetar - marele avantaj al bulgariei, pe perioada de criza"

        euractiv, 22 februarie 2009
        • -2 (4 voturi)    
          Aiurea! (Marţi, 10 martie 2009, 18:42)

          jaffu [utilizator] i-a raspuns lui BNR

          Bai nea Votac,nu mai inghiti pe nemestecate basescariile si bocariile,mai trece-le si prin filtrul gandirii!Dar,vai! am uitat ca voi cei ce idolatrizati minciuna,bautura si rostia sunteti saraci cu duhul si nu exista antidot pentru asta!
          • 0 (4 voturi)    
            Datorita PNL: Românii tot mai datornici la bănci (Marţi, 10 martie 2009, 21:54)

            BNR [anonim] i-a raspuns lui jaffu

            Românii, tot mai datornici la bănci

            Marţi, 03 Martie 2009
            Cumulul restanţelor către bănci a crescut şi pe ianuarie comparativ cu decembrie.

            La creditele în valută, restanţele au crescut cu 46%, până la 1,457 miliarde de lei, de la 993 de milioane de lei. La împrumuturile în lei, creşterea a fost de 10%, soldul restanţelor depăşind două miliarde de lei, faţă de 1,87 miliarde de lei, cât era în decembrie. Cele mai multe împrumuturi în lei au fost acordate firmelor, respectiv 41,55 miliarde de lei, reprezentând 49,5% din sold. Soldul creditelor în lei acordate firmelor a urcat cu 1,37% în ianuarie, în timp ce pe segmentul populaţiei a scăzut uşor, de la 40,94 miliarde de lei la 40,5 miliarde de lei.

            http://www.antena3.ro/stiri/economic/romanii-au-datorii-la-banci-de-un-miliard-de-lei_61861.html
  • +3 (9 voturi)    
    bani de furat (Marţi, 10 martie 2009, 13:29)

    nila [anonim]

    ce ofticati erau ca nu le-a lasat tariceanu bani de furat. dar au gasit solutia: indatorarea romaniei asa incat sa aiba si ei bani de ..... mult succes!!!!
    • +1 (1 vot)    
      (Miercuri, 11 martie 2009, 9:15)

      vlastyr [anonim] i-a raspuns lui nila

      Tu ai habar macar cum functioneaza imprumuturile astea cu FMI-u sau vorbesti ca restul oilor astea? Tu crezi ca aia ne dau bani si ne lasa de capul nostru?

      FMI-ul vegheaza si ne IMPUNE unde sa folosim banii. Nu nu-i dau si-i lasa pe astia sa fure .
      Mai informeaza-te naibii inainte, ca de aia ai internet. Valabil pt alte oile inapoiate.
  • +1 (1 vot)    
    Atacuri speculative (Marţi, 10 martie 2009, 13:37)

    BNR [anonim]

    Liviu Voinea: Esenţial este ca în cazul în care fug aceşti bani din România, în cazul în care o parte din datoria privată nu se mai poate plăti - pentru că în momentul ăsta se merge pe premisa că 100% sau 99% se va plăti sau se va reînnoi, deci nu se va pune problema să se plătească - dacă intrăm în scenariul negativ şi fug banii din ţară, atunci să existe un împrumutător de ultimă instanţă pe care speculatorii străini să-l aibă în minte.

    Să spună mda, acum eu atac leul pentru că nu mai este euro acolo.
  • +3 (9 voturi)    
    Reteta keynesiana. Stop FMI! (Marţi, 10 martie 2009, 13:37)

    buncrestin [utilizator]

    Este deja un clasic al economiei moderne, ca in perioada de criza, statul poate intoarce situatia prin investitii masive, prin cresterea cheltuielilor si investitiilor. este reteta keynesiana care a scos America din criza din 1929. pe ea s-a bazat "Ne Deal"-ul lui Roosvelt, care a dispus un plan masiv de investitii publice in infrastructura.

    Ce vrea FMI, ce conditii impune Romaniei? Sa limiteze cheltuielile bugetare, adica sa impiedice Romania sa aplice "reteta" care o poate scoate din criza. Banii sunt vax, dar conditiile alea vor ingenunchia definitiv Romania, in sensul ca va obliga statul roman sa asculte exclusiv de ce i se dicteaza din exterior. Rezultatul: o posibila dictatura, oameni fara locuri de munca, saracie generalizata, vanzarea resurselor pe nimic, etc, etc.

    Trebuie sa ne mobilizam! Spuneti NU FMI!!!
    • +3 (3 voturi)    
      New Deal, boala lunga moarte sigura (Marţi, 10 martie 2009, 16:18)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      New Dealul a aminat iesirea din recesiune a SUA. In 1939 situatia era la fel de grava ca in 1932, doar ca nu i-au mai spus depresiune ci recesiune s asune mai bine. Iar Roosevelt a facut tot ce a putut sa inceapa un razboi cu Japonia, cu Germania, cu cineva ca trecerea economiei pe picior de razboi sa mascheze efectele nocive ale poiticilor sale economice.
    • +2 (2 voturi)    
      Efectul imprumutului (Marţi, 10 martie 2009, 16:20)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Efectul creditului de la FMI este ca pe termen scurt, indiferent de conditiile macroeconomice impuse, statul va avea o rezerva de bani care ii va permite o anumita relaxare in minuirea banilor si deci si dirijarea lor in directii preferentiale, independente de stringetnele economice.
  • -2 (8 voturi)    
    ....suntem condusi de francmasonerie (Marţi, 10 martie 2009, 13:38)

    acacia [anonim]

    francmasoneria inglobeaza romania....in spatele FMI cine credeti ca se ascunde...conditiile aspre impuse de fond cui credeti ca ajuta???
  • +2 (8 voturi)    
    Bani pentru capusele Taricene (Marţi, 10 martie 2009, 13:46)

    FMI [anonim]

    - angajate de Stat si scriu pe Hotnews pe banii nostri

    Sporurile la salariul de la Stat sunt mareata realizare - pe banii nostri - a Guvernului "liberal" al lui Tariceanu: bani pentru capuse contra NIMIC (performanta sau reforme).

    Astazi, Banca mondiala cere anularea lor.
    Capusele nu vor sa intrebam poporul daca mai vrea sa le ingrasam pe banii nostri ?

    Eu zic sa intrebam poporul daca mai vrea capusele lu Tariceanu - sau vrea sa ne inrobim in imprumuturi ca sa le tinem in functii :)))))

    BM recomanda autoritatilor romane inghetarea salariilor, a angajarilor si eliminarea sporurilor

    Hotnews, Joi, 5 martie 2009

    Emil Boc: Magistraţii, parlamentarii şi angajaţii MApN vor fi plătiţi ca orice salariat de la stat.

    Realitatea Tv, 8 Martie 2009
  • +1 (7 voturi)    
    imprumuturi (Marţi, 10 martie 2009, 13:46)

    roman [anonim]

    Mugur Isarescu a afirmat in urma cu cateva saptamani ca,Romania nu are nevoie de un imprumut de la FMI.Suntem insa impinsi la un astfel de imprumut,pentru ca trebuie ca jidanii din finante(care detin FMI si Banca mondiala) sa faca bani,pentru ca nu degeaba au declansat criza financiara.Mecanismul este simplu si eficient::indatorare mare,dobanzi mari,si ori le platesti,ori dai ce-i intereseaza din economie.Intotdeauna,fmi pregateste terenul asasinilor economici
  • +6 (8 voturi)    
    FMI a mai fost in RO ! (Marţi, 10 martie 2009, 13:47)

    Dilimakis Dilimakidis [anonim]

    Eu stiam ca de 20 de ani am angajat mai multe credite externe de la BM si FMI. Alea au fost rambursate? Cum? Cind? Ce s-a facut cu banii aia? Ca nu se vede nimic concret.
    Vad ca nimeni nu vbeste de faptul sinistru ca toate protocoalele semnate de guverne cu BM-FMI sunt tinute secrete fata de populatii.
  • -2 (6 voturi)    
    Genialii !!!! (Marţi, 10 martie 2009, 13:50)

    Baiatu' Deshtept [anonim]

    Cum mah, cum...??? Nu mai avem bani de borduri? Pai se ne imprumutam, zic :)) ...si decretam prioritate nationala bordura suprapusa ;)
  • +3 (7 voturi)    
    De ce? (Marţi, 10 martie 2009, 13:52)

    AlinN [anonim]

    Am inteles de la domnul Basescu acum o luna, doua, ca nu este nevoie de imprumut la FMI.
    Eu, unul din viitorii sclavi/cetateni romani as vrea sa stiu la ce se doreste sa se foloseasca acesti bani. Nu pana la ultimul eurocent. Macar pana la ultimul miliard. Ceva de genul : "Avem nevoie de 30 de miliarde de euro. Din acestia 10 se vor folosi pentru salarii la judecatori, 10 pentru pensii la aviatori si 10 sa mai facem 1km de autostrada" Sa dea cineva socoteala pentru asta. Brusc in ultimele zile ne-am dat seama ca avem nevoie de 30 miliarde de euro. Vrem sa stim de ce vom deveni sclavi.
    • +1 (3 voturi)    
      sclav (Marţi, 10 martie 2009, 14:20)

      gica [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Sclavi se pare ca am fost de cand e poporul asta si ai sai conducatori !
  • +3 (9 voturi)    
    Adio (Marţi, 10 martie 2009, 13:54)

    Catalin [anonim]

    Adio cota unica (nu uitati ca in 2005 FMI a fost impotriva ei).
    Adio TVA de 19% (vedeti Ungaria, Letonia, Islanda).
    Adio cotizatii reduse la pensie si sanatate.
    Adio bunastare.

    Vor trai bine doar bastanii - spoliatorii economiei, cu carnet orange de partid.

    Vom vedea proteste de strada - sute de mii de bugetari in strada.

    Vom vedea greve care vor paraliza administratia, sanatatea, educatia. Pactul pentru educatie deja a fost trimis la maculatura. Iar sanatatea nu conteaza cat timp unii se pot opera la Viena.

    Vom vedea impozite marite, preturi scapate de sub control, saracie endemica.

    Si asta doar ca sa "salvam investitorii" - investitori care plateau aici salarii minime in raport cu restul UE, si transformau din condei profiturile pentru a repatria castigurile, neplatind impozite.Vedeti cazul Petrom, si nu numai!

    Nimeni nu vorbeste insa de "salvarea salariatilor" - indiferent ca sunt de la stat sau particulari. In cazul acestora se merge doar pe dezbinarea lor, asmutind pe unii impotriva celorlalti!

    Ar trebui sa ne trezim pana e prea tarziu!

    Sindicatele ar trebui sa inceapa demersul pentru o greva generala.

    Salariatii din domeniul privat trebuie sa protesteze prin toate mijloacele posibile - inclusiv prin sanctionarea la europarlamentare a partidului guvernamental.

    PSD ar trebui sa iasa urgent de la guvernare - e clar ca prin negocierea la secret de catre Pogea (ministru PDL) cu FMI se doreste ca PSD sa suporte sanctionarea electorala, avand ministerele "sociale".

    Si ar trebui in Parlament, PSD, PNL si UDMR sa se alieze urgent - pana nu intra tara in colaps.

    Nu e o discutie patetica, sau alarmanta - vom vedea curand!
    • +5 (7 voturi)    
      @catalin (Marţi, 10 martie 2009, 15:39)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Bravo!
      In sfarsit un comentariu.
      Deci, ieri a iesit carmaciu' in parlament, ne-a bagat "surpriza" sub nas si azi hotnews anunta ca s-au trimis deja hartiile.
      Mi se pare neobisnuit de repede intr-o tara in care lenea si lehamitea este la ea acasa.
      De acum incolo mai avem o "rata" in plus.
      Dar sa vezi cum o sa inceapa sa apara nesupunerea civila.
    • +2 (4 voturi)    
      ai s a vezi (Marţi, 10 martie 2009, 17:41)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      euro la 5 Lei
      facturile la energie umflate de curs -cata fericire pt 'baietii destepti',poate aici este si explicatia care 'justifica' virulenta cu care acordul cu FMI este atacat in presa mogula
      inflatia cu 2 cifre
      facturile la intretinere si servicii imposibil de acoperit de populatia saracita
      lipsa de surse financiare pt investitii
      si lista poate continua cu ,locuri de munca pierdute,adancirea deficitului de cont curent...

      sigur ca unii prefera in locul unui acord cu FMI acorduri de tip 'cancelarul' dorin marian sau contracte gen 'Rompetrol' sau contracte cum sunt cele din sec. energetic si asta se vede limpede din atacurile lipsite de argumente din presa mogulizata sau a 'politicienilor' a caror constiinta este patata de cele enumerate mai sus
  • +1 (5 voturi)    
    Romania cere imprumut extern (Marţi, 10 martie 2009, 13:58)

    tsunami [utilizator]

    phuck!
  • +2 (4 voturi)    
    suma imprumutata (Marţi, 10 martie 2009, 14:00)

    daniel [anonim]

    sa inteleg ca 20mld E vom lua de la FMI. atunci cat va fi de la CE ?
    • -2 (2 voturi)    
      fmi (Miercuri, 11 martie 2009, 9:23)

      vlastyr [anonim] i-a raspuns lui daniel

      CE nu are nici un ban. Suntem membri UE si trebuie sa luam bani de la FMI daca vrem, UE lucrand doar cu FMI.
  • 0 (4 voturi)    
    ne asteapta vremuri grele si atat (Marţi, 10 martie 2009, 14:08)

    max [anonim]

    Nu stiu ce au in cap actualii guvernanti insa un lucru e sigur se gandesc numai la buzunarul lor si incearca sa mai limiteze foamea de 4 ani de stat in opozitie. De unde pot firmele lor sa-si ia banii?- din INVESTITII, dam bani multi nu facem nimic si tragem pe biata populatie. Sunt doua partide mari si flamande! Rusine
  • -1 (3 voturi)    
    mac mac (Marţi, 10 martie 2009, 14:19)

    macmac [anonim]

    Mac Mac Mac si cotcodac ! primim ce meritam !
    Asa ca coicu mic si la munca ! Vor avea grija barosanii sa ia banii de investitii si sa mai dea o mica tzapa statului sau romanului de rand - sa-l arda la facturica lunara !.
  • +1 (3 voturi)    
    Banca modiala ... (Marţi, 10 martie 2009, 14:21)

    numaibine [anonim]

    2 filmulete interesante despre cum lucreaza Banca Mondiala ..
    http://www.brasschecktv.com/page/493.html
  • +4 (6 voturi)    
    Imprumutul suna prost (Marţi, 10 martie 2009, 14:29)

    Coco [anonim]

    Pai daca in aceste conditii in care imprumuturile sunt foarte scumpe, iar statul ne recomanda sa nu ne indatoram, el se indatoreaza cel mai mult? De fapt el ne indatoreza pe toti si ne vinde viitorul.
    • +1 (3 voturi)    
      viitorul suna bine... (Marţi, 10 martie 2009, 14:54)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Mesajul e: nu va indatorati voi ca avem noi grija de asta. Viitorul suna bine...
      • -2 (6 voturi)    
        Nu suntem indatorati, suntem tari ca dacii (Marţi, 10 martie 2009, 15:18)

        sile [anonim] i-a raspuns lui alex

        Ce bine e sa comentam.. Nu avem nevoie de bani, suntem mari si tari. Datoria Romaniei (public + privata) pe termen scurt (adica de platit in 2009) este de aproximativ 24 de miliarde. Cine s-a imprumutat din banii astia? Chinezii? Martienii?? Nu, nene. S-au imprumutat pe rand: statul roman (vezi deficitul in 2008 cat a fost, cam 7 miliarde de euroi), bizonul roman (vezi numarul de credite de toate felurile facute de romani in ultimii 2-3 ani, undeva la 7 milioane de credite) si companiile romanesti (unele complet fara cap, exemplu: intreprinzator din IT care a vandut compania pe cateva milioane de euro, a bagat toti banii in terenuri si s-a mai si imprumutat de la banca sa faca si jde mii de blocuri).

        Cand vezi datoria asta pe termen scurt nu iti cam tremura fundul daca esti sef in BNR sau in guvern? FMI asta o sa ne cap frece ridichea pe toate partile, dar poate ca ne-o si meritam.
    • 0 (2 voturi)    
      Prea multa tragedie! (Marţi, 10 martie 2009, 15:54)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Coco

      In Ro.or fi imprumuturile scumpe,dar la nivel international toate dobanzile sunt in decadenta si chiar rapida!De un singur lucru sa fi sigur:la nivelul acesta nu se fac creditari cu 10-15 %,precum bancile romane cu clientii lor.
      Romanii sunt mai cu coarne:platesc ptr.un credit ipotecar 12%,pe cand un neamt,mai nou 3,78%(amandoua ptr.intervalul de 15 ani)si neamtului i se mai asigura ca pana la toamna vor mai scade!O oarecare diferenta mare intre a te credita in Ro.si undeva in alta tara mai civilizata!
  • +6 (10 voturi)    
    Este pentru prima data (Marţi, 10 martie 2009, 15:19)

    nano2k [utilizator]

    Este pentru prima data cand ma gandesc sa parasesc tara (dar unde? ca peste tot ma dezgusta).

    E clar, nimic bun nu se mai poate intampla aici.
    Putem stinge lumina si sa ne culcam, sunt altii care "ne" lucreaza.

    Sincer, toti cei care au cazut in plasa "crizei" numai viermi se pot numi!

    Aveam ocazia sa ne demonstram ca avem coloana.

    Practic, viitorul nostru si al copiilor nostri este vandut.
  • 0 (4 voturi)    
    Constatare (Marţi, 10 martie 2009, 16:03)

    stelian [anonim]

    Cred ca nu prea mai au ce fura, asa ca se imprumuta la FMI, ca doar de dat banii inapoi ii dau tot prostii, nu ei. Nu cred ca mai exista speranta sa mai devenim cum ne-a lasat Ceausescu, adica independenti financiar si nu numai.
  • +3 (7 voturi)    
    Si dezbaterea publica? (Marţi, 10 martie 2009, 16:59)

    mela [anonim]

    Parca Basescu spunea ieri ca va fi organizata o dezbatere publica pe tema imprumutului... A uitat deja de ea, asa cum a uitat si de faptul ca acum o saptamana-doua sustinea ca nu avem nevoie de imprumut?

    trist....
  • 0 (4 voturi)    
    Fara FMI (Marţi, 10 martie 2009, 18:11)

    laziobz [anonim]

    Dragi romani, Politicienii Romanii sunt gata sa ne vanda camatarilor internationali : FMI. Pentru ce luam acesti bani? Nimeni nu explica cum vom returna baniii? Imprumutul acesta va genera valoare adaugata? Raspunsul este NU.Va rog sa semnati petitia online care se vrea sa stopeze acest imprumut care are un singur scop : aruncarea Romaniei in bratele camatarilor internationali - FMI. Petitia o gasiti aici : http://www.petitieonline.ro/petitie/...p67703048.html Va multumesc.
    P.S. Stiu ca nu are legatura cu meciul, insa noi tinerii nu trebuie sa platim nota de plata a unor politicieni vanduti camatarilor internationali. Va rog din suflet sa ne unim puterile si sa actionam. Semnati petitia si faceti cunoscut acest demers.
    • -1 (1 vot)    
      offffff (Miercuri, 11 martie 2009, 9:26)

      vlastyr [anonim] i-a raspuns lui laziobz

      Te-ai gandit ca poate daca nu luam banii o sa fie si mai rau in tara asta (criza econimica, prostiile lui tariceanu si recesiune) ?
  • 0 (2 voturi)    
    "FMI,euro si ardelenii" & "Petrolul,aurul si ..." (Marţi, 10 martie 2009, 21:27)

    pician [anonim]

    15 ani a platit ceausescu 13 miliarde de dolari +dobanzile la fmi. Acum cica vor 29 miliarde, cand acum economia e distrusa, mai rau ca pe timpul lui ceasca cand mai mergea agricultura si din a mers si industria. Asa ca o sa ne puna taxa si pe aerul pe care il respiram
  • +2 (4 voturi)    
    Zeitgeist (Miercuri, 11 martie 2009, 0:33)

    nano2k [utilizator]

    "The world wil know peace when the power of love will overcome the love of power" (Jimi Hendrix )
  • -1 (3 voturi)    
    dar Anglia de ce nu a luat de la FMI? (Miercuri, 11 martie 2009, 2:02)

    bani [anonim]

    sau Canada, ambele tari nu au nici industrie nici agricultura
    • -1 (1 vot)    
      :))) (Miercuri, 11 martie 2009, 9:28)

      vlastyr [anonim] i-a raspuns lui bani

      Da chiar! Surorile noastre Anglia si Canada. Oh wait! Comunism n-a fost si la ele?
  • -1 (1 vot)    
    Te faci frate cu dracu' pana treci puntea (Miercuri, 11 martie 2009, 5:48)

    Eu [anonim]

    Acu' cateva luni, bazat pe predictii facute prin analogie cu anul anterior, guvernul si BNR se astepta sa faca suficienti bani cat sa poata supravietui. Plus o mai buna absorbtie de fonduri europene sperau sa o scalde cumva.

    Nasoleala e de doua feluri: pe de-o parte se vede cu ochiul liber ca analogia cu anul/anii anteriori e gresita, dat fiind ca multe firme care lucrau mai ales pentru strainatate nu prea mai au contracte, si opereaza reducere de activitate simultan cu reducere de costuri la activitatea ramasa, pe de alta parte guvernul Tariceanu n-a lasat doar o vistierie goala, ci si o gramada de bombe cu ceas, gen contractul pagbos de exploatare pt. petrolul si gazele din marea neagra. Plus ca e pe bune dificil sa intri la guvernare si sa faci un inventar al situatiei intr-un timp mai scurt de cateva luni, sa stii cu ce lucrezi.

    Asa ca pe mine nu ma mira schimbarea asta de atitudine atat a guvernului cat si a guvernatorului BNR fata de ideea unui imprumut extern.

    Doar ca, daca as fi eu in locul lor, as incerca sa negociez exclusiv cu BERD sau BCE (care BCE nu stiu daca da imprumuturi), nu cu FMI. FMI e o institutie subordonata SUA in mod notoriu, care urmareste in mod evident subordonarea economica a statelor pe care le "ajuta". Noi nu prea avem de ales, careva tot tre' sa ne stranga de c...e, dar eu prefer sa stiu EU cu mana pe ouale noastre decat pe SUA. SUA pe unde-au fost ei tari si musculosi au lasat prapad in urma. Vezi toata parte de nord a Americii de sud, vezi state africane, vezi Irak si Afganistan, vezi chiar si Kosovo.
  • 0 (2 voturi)    
    Semnati macar o petitie... (Miercuri, 11 martie 2009, 7:28)

    ccc [anonim]

    ...nu fiti comozi si indiferenti, faceti ceva pentru a influenta bunastarea populatiei Romaniei.

    Semnati petitia la... http://www.petitieonline.ro/petitie-p67703048.html
  • +1 (1 vot)    
    Constat ca cei mai inversunati oponenti.... (Miercuri, 11 martie 2009, 7:53)

    judex1 [anonim]

    ai unui imprumut de la FMI sunt Patriciu si Tariceanu. Probabil, din patriotism si iubire de roamani, nu-i asa?
  • -1 (1 vot)    
    *** (Miercuri, 11 martie 2009, 8:02)

    adriana [anonim]

    FMI nu acorda imprumuturi in euro ci in DST (drepturi speciale de tragere) sau in moneda cos.
    euro reprezinta 33% din moneda cos restul pana la 100% reprezinta alte valute ca dolar , yen,franc elvetian...
    din calcule rezulta ca imprumutul ar fi de aproximativ 60 mild DST
    ma tot intreb cu ce gireaza statul roman imprumutul, ca despre asta nu vorbeste nimeni

    nici nu vreau sa ma gandesc la ce va urma
  • +6 (8 voturi)    
    daca incepem iar cu "datoriili istierni"... (Miercuri, 11 martie 2009, 8:32)

    eeeuuuu [utilizator]

    cineva o sa "aterizeze fortat", mai devreme sau mai tarziu! probabil la targoviste! pana atunci, "vant(uri) in pupa" dar grija mare ca si fasolea va fi scumpa!
  • 0 (2 voturi)    
    sa nu uitam ca datoria Trebuie Platita (Miercuri, 11 martie 2009, 8:35)

    Zeitgeist2 [anonim]

    Orice imprumut de genul asta se reflecta in taxe si impozite care sunt suportate de populatie, chiar daca suntem de acord sau nu. Si toate-astea pentru ce? Sa relansam creditarea? Nu avem nevoie de asa ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    pe ce bani (Miercuri, 11 martie 2009, 8:52)

    gica [anonim]

    mai baieti, de ce nu ganditi ?
    pe ce bani vreti sa se mai faca 5 KM autostrada in 5 ani de firma care normal intoarce dolaru acolo de unde a plecat ?
  • 0 (2 voturi)    
    CELE 2 ROMANII (Miercuri, 11 martie 2009, 11:15)

    Alexios [anonim]

    intrucat nici de aceasta data poporul, natiunea, tara (ce notiuni desuete, nu?) nu a fost intrebat/a daca sa ne inhamam la povara unui imprumut, imi este intarita convingerea ca "elita" imunda si putreda traieste in continuare in "Romania " ei iar noi in cea mai ramas...
  • +1 (1 vot)    
    Criza indusa artificial si alte interese (Miercuri, 11 martie 2009, 16:12)

    s3xs1 [anonim]

    Puteti viziona Zeitgeist si Zeitgeist Adendum.

    Aflati mai multe informatii si de aici:http://www.economichitman.com/

    Acum intelegeti? Aveti imaginea de ansamblu!?