Acordul cu FMI ar putea fi pe 2 ani, fiind conditionat de realizarea reformelor structurale

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 18:24 Economie | Finanţe & Bănci

Un eventual acord cu FMI s-ar putea incheia pe doi ani, in cazul in care va fi de tip stand-by, conditiile fiind concentrate pe realizarea de reforme structurale privind legislatia, in domenii precum piata muncii sau lupta anti-coruptie, dar si pe o planificare bugetara mai riguroasa, pe 3-4 ani.

"Prin regulile Fondului Monetar International (FMI), acordul poate fi pe 2 ani. Daca va fi vorba despre un acord de tip stand-by, probabil ca se va incheia pe doi ani. FMI nu da niciun ban fara sa impuna conditii privind reformele si probabil ca aceste conditionalitati trebuie concentrate pe reformele structurale. Este vorba despre reforme privind legislatia, piata muncii, inclusiv legate de coruptie", a declarat consilierul guvernatorului BNR Lucian Croitoru, pentru NewsIn.

Croitoru a explicat ca fondurile puse la dispozitia Romaniei ar fi eliberate treptat, dupa verificari periodice, pe masura ce sunt indeplinite criteriile de performanta impuse.

"La ce trebuie sa ne asteptam, indiferent de FMI: bugetul de stat este facut pe anumite ipoteze, printre care cea legata de finantarile externe, care au sustinut, pana in prezent, cresterea economica a Romaniei. Daca aceste finantari externe nu vin, veniturile bugetare se duc foarte mult in jos. De asemenea, tinta de 2% din PIB pentru deficitul bugetar ar fi compromisa. Aceasta tinta este consistenta cu ideea ca Romania va continua ajustarea deficitului de cont curent", a mai spus Croitoru.

El a aratat ca deficitul de cont curent al Romaniei s-a ajustat la aproximativ 12,2% din PIB in 2008, fata de 14% din PIB in 2007. 


Citeste mai multe despre   











786 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    e pe naibii! (Marţi, 10 martie 2009, 18:55)

    sadwank [anonim]

    Cred ca banii pentru reformele in lupta anticoruptie vor fi folositi ca sa-i sature pe corupti. Ai naibii, ce s-au gindit ei, au vazut ca s-au cam subtiat comisioanele din privatizari si si-au pus problema de unde sa-si mai traga si ei un banutz. Pina i-a venit unuia ideea: "hai sa luam niste bani cu imprumut de la FMI si vedem noi dup-aia: mai un site de 1 milion de euro cu 50 de vizitatori pe luna, mai niste brosuri in care scriem sa nu dea cetateanul spaga, mai facem si un telefonul verde, 800-CORUPTIA... tiparim si niste afise in conditii grafice deosebite... mai infiintam un organism, Comisia Nationala Antifrauda care sa-i pazeasca pe aia de la DNA si de la ANI... hai, ma, baieti, ca ne descurcam noi!".
    Sa nu uite totusi sa pompeze niste bani si la Bechtel, ca se supara americanii de la FMI: pai ei ne inglodeaza in datorii pe degeaba?
  • +1 (1 vot)    
    Ce inseamna "reforme structurale" ? (Marţi, 10 martie 2009, 19:07)

    - [anonim]

    Puteti da cea mai simpla explicatie pe intelesul tuturor?

    Exista vreun partid care a avut in program in 2008 "reforme structurale" ?

    Dar in 2004?

    Cate dintre ele s-au realizat pana acum?
  • 0 (2 voturi)    
    bravo (Marţi, 10 martie 2009, 19:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    FMI, poate in acest fel se vor face, in sfirsit, mult intirziatele reforme structurale.
  • 0 (2 voturi)    
    ma indoiesc (Marţi, 10 martie 2009, 20:01)

    don jose [anonim]

    sionistilor le plac sa faca investitii pe termen lung! asa ca un 4-5 ani pare mai rezonabil! asa ca pregatiti-va de victime colaterale ;)
  • 0 (2 voturi)    
    2 ani? (Marţi, 10 martie 2009, 20:13)

    gizas [anonim]

    basescu o sa cheltuie 20 miliarde in 2 ani?
    pe ce?
    • -1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 10 martie 2009, 22:43)

      DR DOOM [anonim] i-a raspuns lui gizas

      Ii da elenei sa aiba sccesuri la Bruxel, cu tanti nuti, si restu pe coniac.
      Hai noroc!
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 10 martie 2009, 20:39)

    oo da [anonim]

    pe hartie arata bine

    adica conducatorii nostri vor trebui sa dea raportul la UE si FMI, catre poporul care le face bugetul si asa nu o fac.

    dar cine stie ce clauze mai sunt, cine stie ce dobanda practica FMI, cine stie unde vor intra acei bani, si cat vor ajuta oamenii de rand, nu mogulii ca felix motanul, dinu paturiciu sau ovidiu vantuletz (astia fiind cei mai mediatizati)

    of of, si lumea il injura pe ceausescu in 80 cand a platit toate datoriile si a saracit poporul.

    sincer fara sacrificii ca alea eram morti, doar de asta l-au si eliminat occidentalii pe Ceausescu, nu-l mai aveau sub control,

    eram independenti, importam petrol direct de la sauditi, mancarea era cultivata pe toate terenurile patriei, toate fabricile si uzinele fabricau toate bunurile de care aveam nevoie, NU SE IMPORTA MAI NIMIC

    daca nu controlezi popoare intregi prin datorii, nu controlezi lumea

    suna a teoria conspiratiei, dar din pacate asta e FMI-ul, instrumentul de indatorare si control asupra lumii intregi a diferitelor grupuri de interese care controleaza TOT
    • -1 (1 vot)    
      exact! (Miercuri, 11 martie 2009, 0:04)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui oo da