Analisti straini: Moneda nationala se va deprecia pana la 4,37 lei/euro la inceputul lunii iulie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:47 Economie | Finanţe & Bănci

Leul ar urma sa se deprecieze semnificativ pana la vara, urmand ca peste 3 luni, un euro sa atinga 4,37 de lei, nivel ce ar depasi maximul istoric atins in luna ianuarie, anticipeaza analisti straini citati de Reuters. Acestia apreciaza, insa, ca moneda nationala ar urma sa isi revina apoi, urmand ca euro sa fie cotat la 4,08 lei peste 12 luni.

Reuters comenteaza ca temerile privind recesiunea persista in Europa Centrala, fapt care ar putea anula in perioada urmatoare castigurile valutelor din regiune din ultimele zile, in conditiile in care mai este nevoie de cateva luni pentru ca lucrurile sa se linisteasca in economia mondiala.

Analistii chestionati de Reuters apreciaza ca, in ultimele luni, cursul de schimb leu/euro a ramas relativ stabil si gratie interventiilor indirecte in piata ale Bancii Nationale. La inceputul lunii mai, insa, un euro ar putea urca la 4,27 de lei, iar pana la inceputul lui iulie, leul ar urma sa se deprecieze pana la 4,37 in raport cu moneda unica europeana.

  • Leul s-ar putea redresa abia incepand din septembrie

Primele semne de redresare a monedei nationale ar urma sa apara in luna septembrie, cand leul ar urma sa se fixeze in jurul valorii de 4,3 in raport cu euro, pentru ca la inceputul lui aprilie 2010, cursul leu-euro sa coboare in jurul valorii de 4,08, potrivit analistilor chestionati de Reuters, citati de NewsIn.

Expertii avertizeaza ca monedele emergente se mai pot aprecia doar dupa ce investitorii straini se vor asigura ca recesiunea la nivel mondial care a lovit exporturile regiunii si tarile care se bazau pe finantarea straina a luat sfarsit.

"As fi surprins sa vad o revenire pe termen lung a valutelor din regiune. Insa, daca perspectivele economiei se vor imbunatati intr-un an, iar politicile monetare se vor stabiliza, toate monedele s-ar putea intari", a spus economistul-sef pentru Europa de Est, Orientul Mijlociu si Africa al KBC Londra, Zsolt Papp, citat de Reuters.

  • Leul s-a apreciat in ultimele zile

Leul a profitat in ultimele zile, alaturi de celelalte monede emergente, in urma deciziilor luate de liderii principalelor economii la summitul G20, intre care triplarea resurselor Fondului Monetar International, la 750 miliarde dolari.

"Vestea ar putea elimina temerile unei prabusiri financiare complete in regiune. Dar o revenire sustinuta ramane dependenta de imbunatatirea continua a apetitului la risc la nivel global", a aratat analistul Capital Economics Neil Shearing.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2649 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    daca.. (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:53)

    robotzika [utilizator]

    ...mai dati stiri de genul asta cred o sa renunt sa citesc site-ul dvs.
  • 0 (6 voturi)    
    Reuters.cand bea cu alte persoane se ia de .. (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:55)

    Eneas [anonim]

    ..leu ! In loc sa isi vada de margarita lor ,iar incep cu cioace ..
  • +3 (7 voturi)    
    INTOXICATIE (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 18:23)

    Adrian [anonim]

    Hotnews, Please...suna a libertatea si "celebrul grup de cercetatori" care a descoperit ca atunci cand dormim, inchidem ochii,,,

    Intoxicatie.....
  • +3 (5 voturi)    
    lupta dintre euro si dollar (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 18:41)

    izdarescu [anonim]

    noi am devenit doar o socetate de consum, lupta pentru mentinerea economiei globale va inceta, o noua dezvoltare economica este necesara: industria alimentara, energia alternativa , agricultura si un nou sistem civic. altfel vine dezastrul peste noi toti.
  • 0 (6 voturi)    
    Ce mi-e si cu analistii astia! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 18:53)

    Walter [anonim]

    Nu cred!Ptr.ca lunile de vara vor fi si cele in care multi se vor reintoarce in tara,turistii(nu sunt ei multi,dar cel putin noi,care ne vizitam fam.,marea si muntele)vor fi obligati sa schimbe valuta in lei.Probabil ca pana-n vara se va ajunge la acest curs,iar in iulie va ramane constant!
  • 0 (4 voturi)    
    cam neclar... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 18:55)

    George [anonim]

    Analisti straini sau speculanti care au pariat contra leului?

    Pot spune orice, la fel ca si cei care au speculat cu terenurile... preturile acestora se vor duce in jos, in continuare iar leul se va intari in permanenta... cel putin pana in toamna cand probabil ca se va constata recesiunea...
  • +3 (7 voturi)    
    Si ce mai vad in "cristal" analistii? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:14)

    neexpertu [anonim]

    Am si eu o intrebare:care analisti? Si de unde au anticipat ei? Din profetiile lui Nostradamus? Sau s-au gandit sa mai ne intoxice cu ceva? Pai nu ne-a "informat" presedintele tarii si guvernator al BNR part time ca din mai scade cursul? Ca doar vine tiparnita de DST de la FMI? Sau analistii mai vor ca Romania sa ceara inca niste miliarde? Si inca ceva: de cand e Romania buricul pamantului? De toate analizele, rapoartele, previziunile, alarmele sunt tinta pe plaiul mioritic? Om fi pe lista scurta de asteptare la G20 care va deveni G21? Sau care-i baiul..!? Ah si probabil pe fondul presupunerilor "analistilor" desi dupa un acord cu FMI ar trebui sa creada increderea "investitorilor" si rating-ul de tara sa se aprecieze probabil va urma Fitch sa mai degradeze putin la un C++
  • -3 (3 voturi)    
    transloc (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:16)

    lavinia [anonim]

    mai afla si tu ceva!
  • +4 (8 voturi)    
    disperatii (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:27)

    fermierul [anonim]

    Sunt disperati 'analistii' straini ca nu mai fac profit din investitiile lor contra leului si incearca prin orice mijloace sa compromita leul. Doar nu credeti ca daca ei ar sti cum o sa evolueze cursul l-ar spune la toata lumea.
    • 0 (4 voturi)    
      fac profetiii.. (Duminică, 5 aprilie 2009, 9:05)

      Kpax [utilizator] i-a raspuns lui fermierul

      dintrastea ca sa nu piarda ..dar nu mai crede nimeni gogosile lor ca sa cumpere euro scump si ei sa marcheze profitul:)
  • +3 (7 voturi)    
    chestii (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:32)

    alin [anonim]

    ca de obicei , suntem intoxicati pe toate caile !!
  • +1 (11 voturi)    
    Papagalilor! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:33)

    Otto HANN [anonim]

    Sunteti niste papagali!
    Vreti cu tot dinadinsul sa ramana euro sus!
    Ca niste babe pesimiste si rautacioase va comportati:RUSINE.
    Noi nu va credem si piata nu va asculta de ineptiile voastre!
  • 0 (4 voturi)    
    guru si cu buru (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:57)

    psihanalistu' [anonim]

    Marii analisti sunt tot aia care vedeau BET-ul pe la 15.000 si Dow la 20.000?
    M-am saturat de toti papagalii care n-au vazut criza la ei, dar vad dublu toate aspectele negative la noi. E adevarat ca toti scad dobanzile, dar la noi cresc, toti dau stimulente fiscale si finantari guvernamentale, noi garantam impozitul minim si eliminam nenumarate cheltuieli deductibile, etc.
    Pentru unul care sectorul privat in cel mai buncaz insemna ca preda si la facultati private, nu ne putem astepta la mai mult.
    Ce trebuie sa retinem e ca noi nu depindem de exporturi atat de mult ca vecinii, iar cresterea de curs cu 20% a lovit enorm importurile, asa ca daca am reusit sa crestem fara sa faca Tariceanu nimic, vom reusi sper sa oprim tampeniile lui cioc-Boc si sa scapam de criza.
    Vesti "bune" pentru privati: la stat se dau si tichete cadou, si tichete vacanta, si sporuri de 3 ori salariul. Singurul lucru sigur e ca CAS-ul a crescut cu 3.3% din salar, adica cu circa 10% din cat era la inceputul anului.
  • -4 (4 voturi)    
    leul (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:51)

    adrian [anonim]

    leul va ajunge 45 de dolari kuweitieni in 6 luni, va deveni noua moneda forte mondiala, la el se vor raporta lira sterlina si moneda nationala din Botswana.
    de asemenea creditele se vor da in centi neo-zeelandezi si economia va crapa in turul pantalonilor. industria si agricultura vor slabi pana la ingalbenire in timp ce pe burta politicienilor vom putea strivi puricii
    asta e o profetie a mea, analist mediatic; nu trec nici 20 de ore si intra in istorie
    pana atunci ma duc sa beau o bere, ca aberatiile de la carciuma sunt mai amuzante
  • +2 (6 voturi)    
    analisti lu' peste (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:37)

    calin [anonim]

    Fiv-ar analistii lu' peste sa va fie. Pai nu analistii ziceau ca o sa ajunga euro la 5 RON? Iar dupa imprumutl cu FMI-ul ziceau ca euro o sa scada dar nu sub 4.2. Ei uite ca e sub 4.2. Si analistii astia lu' peste ce ar zice daca eu maine as scoate 1 miliard de euro si de sub perna si l-as schimba in RON?
    Cu alte cuvinte cum naiba poti sa estimezi cum se vor gandi cateva milioane de oameni si/sau firme care prin cererea si oferta lor de euro/ron stabilesc practic cursul?
    Analistilor de genul asta le doresc sa se lase de meserie si banii care ii castiga ei acum sa ii dea la cersetori pentru ca ei (analistii) nu isi merita banii.
  • +1 (3 voturi)    
    5 lei euro (Duminică, 5 aprilie 2009, 1:04)

    eugen [anonim]

    va fi 5 lei euro si analistii aia nu-si vor mai reveni;
    au probleme cu capul, vorba celui de mai sus "papagali"
  • +2 (4 voturi)    
    asta da stire (Duminică, 5 aprilie 2009, 3:10)

    fcg [anonim]

    cine sunt acei "analisti"? nu au nume? nu fac parte dintr-o firma sau organizatie? sa vada ei cum se apreciaza leul si cum isi pierd milioanele de euro pt asta
  • +1 (3 voturi)    
    uitati de alegeri? (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:28)

    MD [anonim]

    Crede cineva ca in an de alegeri, cand Basescu trebuie reales, euro va merge in sus? Nu vedeti ce eforturi face? De ce credeti ca vrea infuzia de capital de la FMI? Va tine euro jos (cel putin pana va fi reales) si le va da o gura de aer la cei ce au credite in euro.
    Si la iarna... vai de leu!
  • +3 (3 voturi)    
    Analisti lui Peste (Duminică, 5 aprilie 2009, 11:37)

    Autogreen [anonim]

    Sunt tot analistii aceia care prognozau rating A+ pentru mai multe companii din State si ele erau in pragul falimentului.
  • +3 (5 voturi)    
    si barilul de petrol l-au prezis la 200 $.... (Duminică, 5 aprilie 2009, 12:58)

    dadan [utilizator]

    astia sunt niste manipulatori jalnici care isi urmaresc interesele.... astea sunt dorintele traderilor si a speculantilor - asa ar trebui sa sune titlul :" Traderii si speculatorii pe monedele est europene isi doresc un leu cotat la 4.xx lei/euro in vara" ca sa-si marcheze profiturile tinta si sa-si incaseze bonusuri grase...Stati sa vedeti dupa ce intra banii FMI in tara , cum se ajunge inapoi la 3.xx lei/euro
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa!! (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:30)

    wolf72 [anonim]

    soliditatea unei monede este data de valoarea economiei, de bunurile si serviciile pe care le produce. sunt tari care deliberat isi devalorizeaza moneda ca sa fie competitive la export, vezi cazul chinei sau a japoniei.in cazul nostru si cu o moneda devalorizata nu suntem competitivi decit la capitolul lohn, ca e vorba de sectorul textil sau cel auto. din pacate, guvernul nostru face tot efortul sa pierdem si aceasta "competivitate". multumim pentru programul anticriza de majorare a fiscalitatii.domnule pogea o urare de bine fuck you.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum care analisti (Luni, 6 aprilie 2009, 8:56)

    adp [anonim]

    Toti se intreaba care analisti. Este explicat mai jos, analistii sunt "expertii", ca la sfarsit sa aflam ca este vorba de un super important domn economist sef de la o super importanta institutie financiara.
    Totusi astfel de informatii pot fi utile uneori. De exemplu daca apare un articol de genul "expertii Raiffeisen estimeaza ca la vara o sa avem un curs de 3,95" a fost ceva de genul asta saptamana trecuta in zf, nu stiu exact ce curs ziceau ei acolo, si la o saptamana mai apare un articol de genul "expertii ING estimeaza ca la vara o sa avem un curs de 3,8" (asta am inventat-o eu) inseamna ca trezoreriile din doua banci jucatoare de pe piata romaneasca cumpara la greu lei si te poti folosi si tu de informatia asta.
  • 0 (0 voturi)    
    analisti KBC (Luni, 6 aprilie 2009, 14:39)

    jop [anonim]

    Nu vedeti ca a zis economistul lui KBC, care au business in zona... Urmaresc ei ceva.