VIDEO Fii patriot. Plateste-ti taxele!

de Cristian Orgonas     khris
Duminică, 12 aprilie 2009, 12:57 Economie | Finanţe & Bănci

Filmul de mai jos ilustreaza perfect situatia existenta in acest moment in Romania. Imaginati-va doar ca, in locul vicepresedintelui SUA Joe Biden, se afla Emil Boc (sau Gh. Pogea).

Te enerveaza faptul ca Guvernul creste taxele? Te enerveaza sa vezi ca politica fiscala este facuta cu picioarele, iar cei care conduc acum Romania par sa se joace cu nervii contribuabililor? Esti nemultumit in general de politicieni?

Nu te mai plange!

A venit momentul sa arati ca esti patriot.

A venit momentul sa arati ca iti pasa de Romania.

A venit momentul sa iti platesti taxele!



PS: Dincolo de mesajul legat de patriotism, cifrele prezentate ma pun pe ganduri: in SUA, 40% din contributiile generate de impozitul pe venit sunt asigurate de 1% dintre contribuabili iar cei mai saraci 50% (bottom 50%) nu genereaza decat 3% din venituri. Acest lucru reflecta faptul ca in SUA, bogatii chiar isi platesc taxele.

Nu am o statistica legata de Romania, dar cred ca la noi situatia sta exact invers.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2512 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ajutor !!! (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:10)

    adi [anonim]

    Am o firma care administreaza un site. Cifra mea de afaceri este de 2000 de euro pe an. De unde sa platesc eu 500 de euro impozit ?
    • -4 (8 voturi)    
      firma?! (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:49)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Dar ce firma e aia taticule?! Si cum de incasezi doar 2000 de euro pe an?!
    • -4 (12 voturi)    
      Si cat profit faci la 2000€ CA? (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:18)

      Frauda fiscala [anonim] i-a raspuns lui adi

      Asta conteaza, nu cifra ta de afaceri (care pare intr-adevar, foarte modesta, la 160€/luna). Daca faci 50% profit, poti plati impozitul.
      Daca nu faci deloc profit, atunci din ce traiesti?
      Cu o cifra de "afaceri" de 160€/luna, mai bine gasesti de lucru pe un santier, cu ziua, vei castiga de 3 ori mai mult, vei avea platite asigurari medicale si de somaj.
      Iar site-ul fa-l doar ca o sursa suplimentara de venit, atat, nu ca "activitate principala". Cum poti pretinde ca poti trai din cifra de afaceri de 160€/luna?
      • +1 (7 voturi)    
        basescu (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:59)

        basescu [anonim] i-a raspuns lui Frauda fiscala

        In tara asta doar familia Basescu trabuie sa faca afaceri ?
        • -1 (1 vot)    
          hmm (Luni, 13 aprilie 2009, 13:13)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui basescu

          mai fac si Patriciu, Nastase, chiar si Tariceanu ...cu rulaje mai mari decat fam. Basescu.
      • 0 (0 voturi)    
        pt. frauda fiscala (Duminică, 12 aprilie 2009, 18:54)

        rr [anonim] i-a raspuns lui Frauda fiscala

        Sa presupunem ca vreau sa-mi deschid un site cu Adsense. Imi deschid firma ca e mai usor si mai sigur cu Google. In primul an nu fac decat 2000 cifra de afaceri, e normal unui site ii trabuie ani ca sa aibe trafic, cu cat site-ul e mai vechi cu atat google crede ca e mai valoros, respectiv are un rank-ing mai bun.

        Pot sa-ti dau si alte exemple de afaceri cu site-uri. De altfel pot sa-ti dau exemple si din lumea reala in care au o CA de afaceri de 2000 dolari. Chestia e ca aceasta lege e aberanta. Pe mine in UK nu ma obliga sa platesc 500 euro pe trimestru. Sa-ti explic cum e:

        1. <5400 lire/an nu platesti nimic

        2. intre 5400 si 18000 lire platesti 10% impozit

        3. intre 18000 si 36000 lire platesti 22% impozit

        4. peste 38000 lire platesti 40% impozit.
      • 0 (0 voturi)    
        ???? (Luni, 13 aprilie 2009, 16:42)

        w [anonim] i-a raspuns lui Frauda fiscala

        Pai nu pretinde nimeni ca traieste din banii aia, dar de ce sa dau atatia bani statului daca nu castig pe masura? unde e impozitul de 16% din profit in acest caz??? Come on, nu mai aparati ineptiile guvernului idiot.
    • -5 (5 voturi)    
      Inchide firma (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:37)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui adi

      si fa-te PFA (ca ma indoiesc ca mai ai si angajati la acel SRL cu 2000 de euro cifra de afaceri).
    • +2 (2 voturi)    
      Nu esti singurul (Duminică, 12 aprilie 2009, 18:26)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui adi

      "Noi am cerut ca impozitarea să înceapă de la o cifră de afaceri de 12.000 de euro, pentru că sub această cifră este vorba de firme de subzistenţă, firme cu potenţial foarte redus, multe startup-uri care încă nu s-au consolidat". Mediul de afaceri avertizează că aplicarea impozitului forfetar în forma aprobată de Guvern va avea consecinţe grave în economie. "În mod precis o să avem zeci de mii de firme, microfirme care vor da faliment şi noi am făcut o analiză: putem avea un număr de şomeri de până la 100.000 datorită acestei reglementări", a declarat preşedinte CNIMM, Ovidiu Nicolescu.
      • +2 (2 voturi)    
        pai asta si vor (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:42)

        dragomir [anonim] i-a raspuns lui adrian

        domnii de la fmi. nu e o noutate, umbla cu fofarlica, sa distruga mai mult decat sa zideasca. romanii nu trebuie sa se ridice de la statutul de sclavi. cat despre dnii guvernanti... mi-e sila, sunteti handicapati, DEMISIA !!!
      • +1 (1 vot)    
        reformare (Luni, 13 aprilie 2009, 11:35)

        donache [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Inchideti firmele, faceti PFA, Intreprindere individuala sau familiala si gata, merge afacerea mai departe. Ptr. ce va trebuie firma la afaceri cu cifra de afacere de cateva mii de euro pe an?!?!
    • +1 (1 vot)    
      Simplu ! (Duminică, 12 aprilie 2009, 20:16)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui adi

      Uite cum faci :

      Gasesti o firma ce are impozit mai mare si ii tai o factura de 1000 EURO pe luna +TVA

      El iti plateste TVA-ul si 42 EURO (42*12 ~ 500/an), si isi deduce 1000*16% =160 EURO.
      Castigul lui este de 160-42 = 118 EURO. Ai grija doar sa nu depasesti cei 12.000 EURO/an.

      Sau inchide firma si cerei firmei al carui site il administrezi sa te plateasca la negru. Daca e o firma prinsa si ea de impozitul forfetar, s-ar putea sa ii convina, deoarece cheltuiala asta oricum nu ii micsoreaza impozitul.
  • +4 (8 voturi)    
    TAXE achitate cu onoare. (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:11)

    DAN [anonim]

    Este firesc si de bun simt ca fiecare contribuabil sa isi achite taxele datorate statului.
    Dar tot la fel de firesc este ca ele sa fie administrate si utilizate cu intelepciune de catre alesii nostri.
    Cu patriotismul trebuie sa mai avem rabdare.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu sunt deacord cu tine (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:37)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui DAN

      vi s-a impus ca e "firesc" sa dam o suma din munca noastra statului asa aiurea. De ce e asa firesc? Toate beneficiile care ni le aduc statul noua nu fac nici 10% din cat platim. Cumpar o Cola costa 5 lei, din care 1 leu reprezinta TVA si merge la stat. Magazinul care il vinde face si el profit 1 leu, dar la urma lui si el plateste impozit pe ala 1 leu. Ala care il distribuie si cara cu tirul il da pe 3 lei la magazin, pastreaaza si el 1 leu, dar si lui i se impoziteaza profitul. El le ia de la Coca-Cola cu 2 lei bucata, si ei probabil au 50 de bani profit si 1.5 lei costuri. Da si la Coca Cola i se impoziteaza profitul, si costurile de 1.5 lei care merg la muncitori, si alea se impoziteaza. Si sa nu uitam ca inainte sa mergi sa cumperi sticla de Cola ti s-a impozitat venitul, deci tu ai muncit defapt de 8 lei ca sa iti iei o Cola. Fa un calcul si ai sa vezi ca din astia 8 lei munciti de tine statul a luat mai bine de jumate. Numai impozitul platit de tine de la 8 la 5, si TVA-ul de la 5 la 4, deja ti-au luat jumate!!! Consideri tu ca e firesc ca statul sa jupoaie mai bine de jumate din munca ta?
      • -5 (5 voturi)    
        TAXE achitate cu onoare (Duminică, 12 aprilie 2009, 16:59)

        DAN [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        -Draga Alex te rog sa ma intelegia ca sunt orientat dupa ordinea principiilor NATURALE.
        -Intre stimul si raspuns exista un spatiu temporal, care il putem folosi pentru optiunea noastra.
        - Este un dar de la Dumnezeu primit la nasterea fiecaruia dintre noi.
        -Avem libertatea de a face tot ceea ce dorim ,fara sa afectam drepturile semenilor nostri.
        -In conditiile expuse la prima interventie, taxele reprezinta obligatia noastra fata de semenii nostri.
        -Sper sa fi fost inteles.
        -Va multumesc tuturor pentru atentie.
        • +1 (1 vot)    
          Se vede ca esti preot (Duminică, 12 aprilie 2009, 21:05)

          Alex S [utilizator] i-a raspuns lui DAN

          Nu cred in Dumnezeu si in balivernele tale. Se vede clar ca esti preot. Aici nu vorbim de darul de la Dumnezeu ci de ce am castigat pe munca noastra, spre deosebire de voi preotii care mintiti pe bani. Nu am ce sa discut cu tine, dar daca mi-ai pus cuvantul "Dumnezeu" in comentariu sigur nu se poate discuta cu tine. Amin!
          • 0 (0 voturi)    
            TAXE achitate cu onoare. (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:27)

            DAN [anonim] i-a raspuns lui Alex S

            Draga Alex doresc sa te informez ca nu sunt preot si ca sunt foarte departe de intuitia ta,
            Sunt patron de **SC** platitoare de impozite din 1991 până in prezent si până voi rezista.
            Referitor la ceea ce crezi este alegereaa ta si o respect.
            Eu cred in Dumnezeu si te rog sa nu te superi pe mine pentru orientarea mea.
        • +1 (1 vot)    
          impozite si taxe (Luni, 13 aprilie 2009, 10:23)

          marcel [anonim] i-a raspuns lui DAN

          Intr-o societate normala, taxele si impozitele sunt folosite pentru comunitate.In Romania, cu banii din taxele si impozitele platite de tine, se "cumpara" voturile bugetarilor si pensionarilor sau se "deconteaza" cu dobanda clientela politica.
          • 0 (0 voturi)    
            Afaceristi de ocazie (Luni, 13 aprilie 2009, 21:23)

            lup [anonim] i-a raspuns lui marcel

            Multi nesimtiti mai sunt in RO, de asta e mizerie si marlanie mai peste tot, iar Becali mai are fani, nu le pasa de natura, curatenie, societate, totul merge pe principiul "dupa mine, potopul". De ce sa platesc eu impozit, duh, pentru ca intra pensiile in colaps, nu sunt bani pt. sanatate, salarii, pt. investitii etc. Hai domne sa lasam sandramaua sa se darame, mie sa imi fie bine cu astia 500eu in buzunar. Dupa un boom economic si castiguri mai bune de care firmele au beneficiat in ultimii ani, a venit si o perioada mai grea, si nu poti sa spui PAS. Sunt ani cu profituri si ani cu pierderi in orice afacere, pierderile/falimentele sunt parte din orice business. Lasati bocitul, platiti o taxa rezonabila pt. orice firma serioasa (altfel fa un PFA) si in 1-2 ani vor veni vremuri mai bune.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu sunt deacord cu sistemul de taxe (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:13)

    Alex S [utilizator]

    In primul rand orice taxa e hotie curata din start. De ce ala bogat sa plateasca procentual mai mult decat cel sarac? Defapt de ce sa plateasca mai mult oricum? Daca sustii ca banii sunt pt infrastructura, politie, etc, pai ce ala bogat foloseste mai multa sosea decat ala sarac? De exemplu politia si spitalele sociale sunt folosite mai mult de saraci decat de bogati. De ce trebuie sa fie penalizat un om pe motiv ca are succes!!!! Nu-s deacord nici cu Biden, trebuie sa fie o taxa fixa, nu procentual fixa ci fixa ca si suma!!!
    • -5 (7 voturi)    
      raspuns Alex S (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:51)

      unpatriot [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Esti un prost, adica ce tu nu te inmbolnavesti sau ce? tu de unde ai scos banii aia? nmu de pe spinarea saraciilor? in momentul incare o sa iti mucesti semenii asa cum ii muncesti si pe angajatii tai, at o sa mai vb, at da o sa fiu deacort sa platesti suma fix, dar pana at nu, vrei sa fi patron sa traiesti pe picior mare e normal sa platesti mai mult decat altuil, daca nu iti convine nu ai decat sa redevi angajat si platesti mai putin.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu sunt prost (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:44)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui unpatriot

        Amice eu cand ma imbolnavesc merg la o firma privata care nu are nici o legatura cu sistemul social de sanatate. De unde ai ajuns la concluzia ca sunt patron? Nu sunt patron si nici nu am bani. Vezi ca esti ilogic? Un patron daca face bani pe spinarea angajatilor inseamna ca trebuie sa dea banii la stat? Nu amice, trebuie sa ii dea la angajati nu la stat.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu chiar... (Luni, 13 aprilie 2009, 12:26)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          Cum adica o taxa fixa ca si suma? Pai e o aberatie asta... Pt un sarac acea taxa poate inseamna ceva...iar pt un bogat poate e marunt. Cine stabileste marimea taxei? Taxa trebuie sa fie procentual fixa...si atat. In felul asta nu dai in cap nici la sarac...nici la bogat, fiecare castiga cat poate.
    • -2 (4 voturi)    
      Oi fi vreun bogatas si tu... (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:06)

      longhorn [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Scrie astea pe forumurile americane, mai, falitule!
      Sau ai ramas fara servici? Oriunde e vreun subiect cu america, hop si tu.
      • +3 (3 voturi)    
        Nus bogatas (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:47)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui longhorn

        Ce te intereseaza pe tine ma unde scriu eu? Scriu unde am chef nu e treaba ta. Nu am ramas fara servici, ma descurc chiar ok. Sunt doar logic si nu inteleg de unde si pana unde daca ai mai mult inseamna ca trebuie sa fii penalizat. Exista oameni care castiga mult pe munca lor, nu neaaparat pe munca altora. De exemplu de ce un programator trebuie sa plateasca mai multi bani la stat decat un paznic.
        • -2 (2 voturi)    
          esti pe langa subiect (Duminică, 12 aprilie 2009, 18:15)

          ingineru' [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          UN PROGRAMATOR NU PLATESTE DELOC IMPOZIT PE PROFIT STATULUI, INDIFERENT CA ARE SALAR DE 10000 DE EUR SAU DE 100. BA MAI MULT ANUL ACESTA VREO 3 LUNI NICI CAS NU A PLATIT DELOC, LA FEL CA SI PERSONAMELE CU HANDICAP.

          Chiar nu te documentezi deloc cand deschizi gura????
          Da si tu alte exemple!
          • 0 (0 voturi)    
            Cine te-a prostit? (Duminică, 12 aprilie 2009, 21:02)

            Alex S [utilizator] i-a raspuns lui ingineru'

            S-o crezi tu ca programatorul nu plateste impozit pe profit. Vorbesti de profit, deci banuiesc ca te referi la firma...daca tu crezi ca e vreo firma care e scutita de impozit tu esti pe lang asubiect. Si oricum ai luao TVA tot plateste 19% in plus pe fiecare produs cumparat.
            • -1 (1 vot)    
              esti copac, eu vb din legi (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:06)

              ingineru [anonim] i-a raspuns lui Alex S

              si tu ma iei din balarii.
              Ia mataluta legislatia si vezi ca exista cam 7 profile din care iti listez si tie cateva: Calculatoare, Informatica, Electronica, Automatizari, angajati care sunt scutiti de plata impozitului de 16% pe salarii. (si care au fost scutiti vreo 4 luni anul trecut de CAS - din greseala ii drept)
              Citeste ce ai scris mai sus, te lauzi cu logica si tu compari programatori cu paznici (nu era normal sa intelegem ca-i vb de salarii nu de impozit pe profit la firme?).
              Hmm, poate era firma de programatori si firma de paznici, asa da... dar tot esti degeaba!
              Deci ia legea si vezi ca ce am scris cu capitale este 100% adevarat.
              Si nu mai puncta tu comentariile pt ca nu esti deloc obiectiv.
              • 0 (0 voturi)    
                Ba omule (Luni, 13 aprilie 2009, 18:07)

                Alex S [utilizator] i-a raspuns lui ingineru

                Exemplul cu programatorul si paznicul era doar un exemplu!!! Ce nu pricepi?
  • +3 (7 voturi)    
    mafia a pus taxa de protectie pe toate afacerile (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:22)

    camelia [anonim]

    Guvernul mafiot condul de Basescu si PDL au pus o taxa de protectie tuturor firmelor din Romania. Mafia din Italia este foarte invidiosa pe Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    dc? (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:48)

    pake [anonim]

    De ce sa platesc taxele daca pot sa nu le platesc!?
    Exista manevre si smecherii care se pot face si pana nu se epuizeaza astea, nu le platesc nici de-al naibi!
  • +4 (4 voturi)    
    bravo hotnews (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:53)

    bravo [anonim]

    stirea cu USA e total gresita... caci acolo probabil vorbiti de firme mari de gen microsoft si intel.

    microintreprinderile romanesti si microintreprinderile americanu NU sunt tratate egal in schimb.
    AMERICANII AU SCUTIRI SI AVANTAJE ECONOMICE URIASE - si e normal sa fie asa caci de obicei aceste firme mici americane devin corporatiile de maine.

    dar cine intelege chestia asta la noi ?

    NIMENI.
  • +3 (7 voturi)    
    Patriotism (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:09)

    Taxpayer [anonim]

    De acord! Taxele TREBUIE platite, ALTFEL NU ar exista acces la educatie, la servicii medicale de calitate, la securitate cetateneasca si nationala (prin Aramata si Politie) ca si securitate sociala (Ajutor de somaj). De asemenea NU ar exista infrastructura (autostrazi, drumuri europene, etc.)
    Ooops! Am senzatia ca toate acestea NU exista desi mi-am platit taxele. Cum ar fi daca NU AS PLATI????
    Stimate domnule Cristian ORGONAS, de ce am eu senzatia - ca de fapt - faceti reclama celor mai rapace clanuri ale Romaniei (Casuneanu, Cocos, Videanu, Popoviciu, Becali etc. etc. etc.) IN SUA TAXELE SE PLATEC PENTRU CA ACOLO CINEVA CHIAR FACE CEVA SI PENTRU CONTRIBUALBILI, SPRE DEOSEBIRE DE Mica Calcutta=Romania!). Hai, Avem Bahtalo!
  • -1 (3 voturi)    
    qed (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:32)

    yvt [anonim]

    in America albii tin toata economia. negrii si hispanicii in proportie de 99%$ nu platesc nici o taxa, iar Obama vrea sa le dea ajutoare sociale sporite.
  • +4 (4 voturi)    
    PFA (Duminică, 12 aprilie 2009, 15:46)

    Caron [anonim]

    Fiind angajat, ma gandesc serios sa trec la PFA si sa platesc o cota fixa in grupa de venit.

    Cum sa platesc la sanatate cand fara spaga mori?
    Cum sa platesc la educatie cand fara ai nevoie de meditaii profesorii fiind (o prea mare parte) inculti si nepregatiti?
    Cum sa platesc la pensie cand vedem toti ce se intampla acum cu pensiile de stat, fiecare iese pe legea lui (armata, politie,etc)?

    N-am autostrazi, n-am loc de parcare, n-am spatii verzi, n-am amenajari turistice civilizate, in schimb am Becali, Popoviciu cu Baneasa, munti intregi cu paduri rase, Cocos cu parcari, Videanu cu borduri, Basescu cu familia, Tariceanu cu Citroen la Popoviciu, Vadim nebun, un pui de rege si multe si numeroase nedreptati.

    Fuck Romania!
    • +1 (1 vot)    
      treci tu la PFA (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:48)

      dragomir [anonim] i-a raspuns lui Caron

      treci tu la PFA dar crezi ca le e greu sa ii impoziteze si pe aia :D hehe, ba e chiar usor, in 2 timpi si 3 miscari. problema e din start, taxa asta nu trebuie sa existe. cine a transpirat ca sa faca un amarat de profit si dupa aia s-a dus tot pe tva... ce taxa sa mai plateasca? din propriul buzunar poate. nehalitilor, incompetentilor, DEMISIA !
  • +3 (3 voturi)    
    ?!? (Duminică, 12 aprilie 2009, 15:48)

    boo [anonim]

    mai intai sa dispara parte din hotii de la guvernare si institutile care administreaza banii contribuabililor..si apoi poate chiar merita sa incurajati cetatenii sa isi plateasca taxele..
    nu sa facut mai nimic ..si nici nu se va face atata timp cat se fura ca in codru ...fi-ti realisti ...!!!
  • +3 (3 voturi)    
    O porcarie (Duminică, 12 aprilie 2009, 16:07)

    mihais [anonim]

    Si cand ma gandesc ca o sa vad mizeriile astea de politicieni, pozand in mari credinciosi si aparatori ai tarii saptamana viitoare de Pasti, imi vine sa dau cu pietre dupa ei.
  • -4 (4 voturi)    
    Bravo (Duminică, 12 aprilie 2009, 16:19)

    rochiri [utilizator]

    Acesta este un mesaj foarte bun!
    Cat depre nou taxa intereseati-va asa este peste tot!
    Platesti-ti taxele dupaia hai in strada sa ii tragem de urechi!Dar atata timp cat tu fentezi statul si statul de v-a fenta pe tine!
    Ps. Baiatul cu firma de net 2000 pe an.... mai bine inchid-o si angajaze-te castigi mai bine .
    • +3 (3 voturi)    
      nu intelegi nimic (Duminică, 12 aprilie 2009, 18:27)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      Au fost bani destui la buget, dar afacerile s-au facut de d-alde basescu, popoviciu, taricianu, piron pitrea, si altii ca ei.
      Cand primesti strazi facute la pret dublu fata de germania, fara garantie practic ii normal sa nu mai vrei sa platesti nimic. Cand iti face copilul septicemie in spital, ii normal sa nu mai vrei sa platesti...
      Apropos, pot sa scriu zece pagini cu motive pentru care sa eviti plata taxelor in romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Ptr ce sa le platim?!!! (Duminică, 12 aprilie 2009, 17:01)

    dorubv [utilizator]

    Sunt de acord sa platesc taxe si impozite atata timp cat acestea se reintorc sub forma serviciilor sociale! Dar in Romania de ce sa le platesc? Sistemul medical, educatia, protectia sociala si asigurarea sigurantei publice sunt doar subiecte de campanie electorala, in rest un dezastru!!!! Ptr ce sa va platesc tovarasi, ca sa aiba fiicele voastre de unde da 1 milion de EUR pe o casa? NU, multumesc! In aceste circumstante refuz sa platesc!!! Si voi romani treziti-va odata, nu mai visati cai verzi pe pamant, drepturile se castiga prin lupta, prin atitudine si nu lingand in fund pe unul sau altul functie de cum vorbeste1
  • +2 (2 voturi)    
    TAXE (Duminică, 12 aprilie 2009, 17:21)

    luke [anonim]

    CINEVA DIN ROMANIA A LUAT TAXELE INAPOI CA IN MAREA BRITANIE?!TAX RETURN!
  • +1 (3 voturi)    
    taxe pe banda rulanda (Duminică, 12 aprilie 2009, 17:30)

    evazionistul [anonim]

    Sunt economist apolitic din mediu privat si inteleg ca aceasta masura are o logica.Ce nu inteleg
    1) vor mai cere spaga la controale garda si ceilalti ?
    2) banii stransi in plus se vor regasi in bunastarea noastra?
    3) cei care iau comisioane la negru la lucrari(functionarii de stat) cu cat sunt impozitati?
    4) de ce sunt afectate firmele care inregistreaza corect profitul (atatea cate sunt)/
    5) e ultima taxa sau este inceputul taxelor?
  • +1 (1 vot)    
    DA (Duminică, 12 aprilie 2009, 20:36)

    Shpaga [anonim]

    Controalele de la garda financiara vor pretinde in continuare ca merita shpaga sa nu te extermine, Da, invatzamantul va fi la fel de rahat, Da, sistemul medical va fi in continuare prost , Da, infrastructura va fi la fel de proasta, Da, vom trai bine . Da trebuie sa emigram!
  • +1 (1 vot)    
    alta lume... (Luni, 13 aprilie 2009, 0:12)

    george1962 [anonim]

    E bine sa iti platesti taxele daca locuiesti intr-o tara normala, civilizata...poti ajunge in situatia sa beneficiezi de plata taxelor. In Romania nu e asa...smecherii nu platesc, ala care plateste e fraier samd. Incepand de la taxa de drum si multe altele...unde sunt banii nostri? daca ajungi la vreo institutie publica o sa vezi imediat..cum esti tratat, ce se rezolva...adica esti tratat de rahat si fara rezultat..adica platim degeaba. Platim pentru salarii, masini, orgoliii meschine etc. Despre firme ..cred ca nu poti trai ca imm platind toate taxele la stat, sa faci toate actele pe bune. Trebuie sa vi cu bani de acasa.
  • +2 (2 voturi)    
    taxe...taxe...e doar inceputul... (Luni, 13 aprilie 2009, 0:24)

    Gabu [anonim]

    1) Asta e aruncata sa vada cum reactioneaza romanii care gandesc;
    2)Impozitul forfetar - menit sa distruga sansele intreprinzatorilor mici ce s-ar putea imbogati si scapa astfel din clestii bancherilor: ideea e sa fim sclavii pana la moarte ai sistemului bancar, sa muncim pentru a castiga atat cat sa putem returna imprumuturile luate de la banci.
    3)Sloganul din titlu este mantra societatii Nord Americane, ce se invata inaintea abecedarului in sistemul educational de peste ocean.
    4)Pe cand reintroducerea taxei pe cosnita? Iese fum...inseamna ca ai cu ce sa faci focul...
  • +1 (1 vot)    
    la americani da, la noi nu (Luni, 13 aprilie 2009, 1:04)

    gabi [anonim]

    naiv articol. in romania, platitul taxelor nu are nimic de-a face cu patriotismul. la americani poate da, democratie consolidata, sistem de impunere consolidat, poate da, mai ales daca proportiile prezentate sunt pe bune.
    ti-ai dat singur raspunsul in concluzie. povara fiscala in Romania cade pe cei multi, cu venituri sub medii, care sunt "patrioti", daca chiar vrei sa folosesti cuv asta, si nu lucreaza la negru.
    Asta in conditiile in care exista un dispret incomensurabil pentru cheltuirea banului public.
    E suficient sa citesti topurile celor mai bogati si sa vezi cum au facut averea. afaceri cu statul. Si mai am o veste, marii rechini nici macar nu se regasesc in acele topuri.
  • +1 (1 vot)    
    Esti boc la cap? (Luni, 13 aprilie 2009, 10:53)

    Poganacus & Boc [anonim]

    Plateste taxele, pune firma lor borduri pentru tine, fraiere!
  • 0 (0 voturi)    
    Afaceristi de ocazie (Luni, 13 aprilie 2009, 21:28)

    lup [anonim]

    Multi nesimtiti mai sunt in RO, de asta e mizerie si marlanie mai peste tot, iar Becali mai are fani, nu le pasa de natura, curatenie, societate, totul merge pe principiul "dupa mine, potopul". De ce sa platesc eu impozit, duh, pentru ca intra pensiile in colaps, nu sunt bani pt. sanatate, salarii, pt. investitii etc. Hai domne sa lasam sandramaua sa se darame, mie sa imi fie bine cu astia 500eu in buzunar. Dupa un boom economic si castiguri mai bune de care firmele au beneficiat in ultimii ani, a venit si o perioada mai grea, si nu poti sa spui PAS. Sunt ani cu profituri si ani cu pierderi in orice afacere, pierderile/falimentele sunt parte din orice business. Lasati bocitul, platiti o taxa rezonabila pt. orice firma serioasa (altfel fa un PFA) si in 1-2 ani vor veni vremuri mai bune.