Cum scapam de impozitul forfetar pentru IMM (1): Infiintarea de Persoane Fizice Autorizate, in loc de SRL

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2009, 21:46 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(13 Apr 2009) DOC, 195KB
Forma de organizare juridica “persoana fizica autorizata” prezinta o serie de avantaje fata de SRL, aceasta, in special in cazul microintreprinderilor. Pe site-urile si forumurile specializate in domeniul juridic sau de consultanta sunt analizate avantajele si dezavantajele precum si legislatia specifica.

Cine poate fi P.F.A.?

Cei care se incadreaza intr-una din categoriile de mai jos poate obtine cu usurinta statutul de Persoana Fizica Autorizata (P.F.A.): cei care au o profesie liberala (medic, avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect, executori judecatoresti, experti tehnici, traducatori, sportivi sau alte profesii reglementate);
  • cei care vor sa realizeze fapte de comert (activitati de productie, activitati de comert, organizarea de spectacole culturale, sportive, distractive, activitati de intermediere: contractul de comision, de mandat, de reprezentare, de agent de asigurare, vanzarea in regim de consignatie a bunurilor, transport de bunuri si de persoane);
  • cei care au o meserie (electrician, mecanic auto, tamplar, zidar, economist, inginer, etc);
  • cei care vor sa-si valorifice drepturile industriale (inventii, know-how, marci inregistrate, procedee tehnice) sau din drepturi de autor si drepturi conexe prin orice forma (contracte de cesiune, inchiriere, colaborare, cercetare, franciza).
(sursa: www.itmconsulting.ro)

Avantaje PFA (www.consultanta-pfa.ro , www.avocatnet.ro)

  • Toate veniturile obtinute de catre PFA sunt legale si la vedere.
  • Poate obtine un credit bancar la nivelul veniturilor reale obtinute.
  • Beneficiaza de asigurare sociala de sanatate.
  • Conform legii orice persoana care obtine venituri impozabile are obligatia sa plateasca 6,5 % din veniturile obtinute. Astfel, fiecare PFA are obligatia de a vira trimestrial contributia aferenta veniturilor obtinute.
  • Beneficiaza de asigurare sociala in sistemul public de pensii.
  • Conform legii orice persoana este obligata sa fie asigurata in sistemul public de pensii.
  • Astfel, in baza unei declaratii de asigurare, PFA se poate asigura la un venit fix lunar care nu poate fi mai mic de 318 lei. La acest venit asigurat se plateste o contributie in cota de 29%, respectiv la un venit de 318 lei o contributie de 92 lei/luna.
  • Aceasta valoare variaza de la an la an si este stabilita de Casa de Pensii la inceputul fiecarui an, in functie de valoarea venitului mediu pe economie.
  • PFA beneficiaza de concediu medical.
  • PFA poate beneficia de indemnizatia pentru concediu medical daca se inregistreaza si achita la Casa de Asigurari Sociale de Sanatate o contributie trimestriala in valore de 0,85% din veniturile obtinute.
  • PFA beneficiaza de concediu medical in baza certificatului medical eliberat de medical de familie (sau institutia abilitatata). Acest certificat trebuie depus la Casa de Asigurari Sociale de Sanatate.
  • PFA beneficiaza de concediu de sarcina si lauzie si de indemnizatia de ingrijire copil pana la doi ani.
  • Pot fi deduse (scazute din venituri) toate cheltuielile legate de business, plus cele declarate:
  • intretinerea propriului apartament,
  • amortizarile si dobanzile legate de achizitionarea unui autoturism, o achizitie imobiliara etc.
  • Tinerea contabilitatii in partida simpla.
  • PFA-ul poate dispune de banii "afacerii" in orice moment.
  • Persoana fizica care desfasoara activitati economice in mod independent are calitatea de angajat propriu.
  • Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.

Impozite si contributii mai mici:

  • contributie la sanatate 6,5%
  • impozit pe venit 16% (calculat pe diferenta intre veniturile impozabile si cheltuielile deductibile) *
* sau o suma fixa, determinata pe baza normelor anuale de venit

Avantaje angajat care opteaza pentru PFA vs Carte de Munca ( sursa: www.itmconsulting.ro)

  • Posibilitatea de a presta servicii in baza calificarii avute pentru orice client;
  • Posibilitatea deducerii cheltuielilor (abonament telefon pe PFA, combustibil daca detii autoturism si se face un contract de comodat intre persoana fizica si PFA, o parte din cheltuielile locuintei unde se desfasoara activitatea etc);
  • Impozitul pe venit e fix (16% din venitul in sistem real sau din norma de venit) si dupa achitarea acestuia, nu trebuie justificata utilizarea banilor;
  • In cazul in care persoana care este si PFA este in continuare si angajat, impozitul se diminueaza cu un procent intre 0 si 50%;
  • Usurinta in infiintarea si desfiintarea persoanei fizice autorizate;
  • Contabilitatea se tine in partida simpla, care este extrem de usoara si nu necesita cunostinte deosebite de contabilitate.

Dezavantaje angajat care opteaza pentru PFA vs Carte de Munca

Este necesara incheierea unui contract cu Casa de Asigurari de Sanatate pentru plata CAS.

Legislatia PFA poate fi gasita aici http://www.itmconsulting.ro/Legislatie-PFA.php sau aici www.consultanta-pfa.ro

Detalii despre infiintarea, pas cu pas, a unei PFA pot fi aflate direct din experienta celor care au facu deja acest demers, precum este cea descrisa pe acest blog.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO O masina a lovit un avion in Romania. Nu e o gluma, e "reusita" unui sofer care a incercat o manevra pe aeroportul Baneasa

Incident grav pe aeroportul international Aurel Vlaicu din Bucuresti. O masina a lovit un avion VIP, aflat in zona hangarelor. Accidentul a fost produs de un angajat al firmei de handling, care a procedat romaneste.








47977 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:00)

    Felipe [anonim]

    Contributia la sanatate nu este 6.5%, ci 5.5%
    • +9 (9 voturi)    
      sa vedeti la toamna (Luni, 13 aprilie 2009, 1:29)

      bou [anonim] i-a raspuns lui Felipe

      sa vedeti la toamna in campania electorala;
      Basescu: -Eu o sa reduc impozitul forfetar cu 50%
      Geoana: -Eu o sa desfiintez impozitul forfetar
      • 0 (6 voturi)    
        Nu prea ai nimerit (Luni, 13 aprilie 2009, 10:35)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui bou

        Niciunul nu este in guvern si cei ce au luat decizia au luat-o cu bagoslovirea lor. Asa ca...Cel mai ciudat este ca multi protesteaza , desi ei nu sunt in zona celor afectati. Sa cred ca e altceva la mijloc?
    • +1 (3 voturi)    
      Mafia a pus taxa de protectie pe toate afacerile (Luni, 13 aprilie 2009, 10:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Felipe

      Guvernul mafiot condus de Basescu si PDL au pus taxa de protectie/taxa de smecher pe toate firmele din Romania. Mafia din Italia este foarte invidioasa.
    • +1 (5 voturi)    
      Solutie : schimbarea lui Basescu (Luni, 13 aprilie 2009, 10:53)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Felipe

      IMM pot scapa de impozitul forfetar prin shimbarea lui Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Atentie cu PFA: peste 30 mii euro, platitzi TVA (Marţi, 14 aprilie 2009, 11:21)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Felipe

      si mai mult, a avut grija Guzganuanul liberal sa introduca o prevedere in sensul ca asa zisa cifra de afaceri a unui PFA se calculeaza la cursul euro-leu din data aderarii. adica tu incasezi azi euro, gunoiul de stat tzi-l transforma in lei la cursul zilei si se duce sa cumpere euro la data aderarii in UE. astfel, daca azi incasezi 1000 de eurom datorita Guzganianului petro-liberal, statul considera ca ai incasat (aproximativ) 4200 lei din care cumpara, la cursul din data aderarii, aproxi,ativ 1500 de euro (facetzi voi calculele, oricum ies citeva sute de euro mai mult). asa am patzit eu anul trecut cind am incasat pe PFA 30000 euro si statul guzganianului petro-liberal (ca el a inventat mirlania) mi-a hotarit ca am cistigat 36000 de euro!!!!!! si m-a pus sa platesc TVA de atunci incolo. asa ca, luptatzi sa distrugetzi prevederea guzganiano-liberala, dupa aceea facetzi-va PFA
    • 0 (0 voturi)    
      Sa ne unim si sa scapam de ticalosi (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:35)

      Balan Vlad [anonim] i-a raspuns lui Felipe

      Suntem multi in aceasta situatie, dar deocamdata ne-am adunat doar 90. Avem nevoie de voi si de sprijinul vostru:

      http://groups.yahoo.com/group/anti_impozit_forfetar/
  • +1 (1 vot)    
    Ce spune titlul si ce este in articol... (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:07)

    gogu de cucuruz [anonim]

    Stie cineva de ce impozitul forfetar nu se aplica la PFA? In ordonanta se spune ca se aplica "contribuabililor", nu SRL-urilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Impozitare (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:28)

      PFA [anonim] i-a raspuns lui gogu de cucuruz

      Pentru ca PFA nu are cifra de afaceri. Obtine o alta categorie de venituri.
      • 0 (0 voturi)    
        Poti detalia? (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:14)

        gogu de cucuruz [anonim] i-a raspuns lui PFA

        Ce articol spune asta? Si atunci de ce nu s-a specificat "persoanele juridice"?
        • 0 (0 voturi)    
          impunere Pfa (Luni, 13 aprilie 2009, 0:26)

          gabi [anonim] i-a raspuns lui gogu de cucuruz

          probabil pt ca SRL-urile sunt cel mai afectate.
          cota forfetara se aplica in cazul impozitului pe profit (Titlul II din Codul Fiscal) si in cazul impozitului pe veniturile obtinute de microintreprinderi (Titlul IV din Codul Fiscal). PFA-urile, cele in sistem real, platesc impozit pe venit (Titlul III din Codul Fiscal) din activitati independente pe veniturile obtinute minus deduceri de genul celor amintite. Nu sunt introduse cote forfetare si pentru PFA-uri, poate din ratiuni de nediscriminare (impozitul pe salarii nu e plafonat, cel putin nu in mod direct).
          • 0 (0 voturi)    
            O scurta si importanta intrebare... (Luni, 13 aprilie 2009, 0:50)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gabi

            Se poate deduce TVA-ul la cumpararea(intretinerea) unui autovehicul pe PFA, dupa 1 mai?
            • 0 (0 voturi)    
              nu se poate deduce (Luni, 13 aprilie 2009, 13:57)

              gabi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

              in forma actuala a proiectului, nu.
          • 0 (0 voturi)    
            Microintreprinderi (Luni, 13 aprilie 2009, 9:16)

            gogu de cucuruz [anonim] i-a raspuns lui gabi

            Am inteles sa microintreprinderile sunt scutite conform exceptiilor enumerate in care este si art 15 litera c)
    • 0 (0 voturi)    
      Faliment (Luni, 13 aprilie 2009, 9:58)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui gogu de cucuruz

      "Noi am cerut ca impozitarea să înceapă de la o cifră de afaceri de 12.000 de euro, pentru că sub această cifră este vorba de firme de subzistenţă, firme cu potenţial foarte redus, multe startup-uri care încă nu s-au consolidat". Mediul de afaceri avertizează că aplicarea impozitului forfetar în forma aprobată de Guvern va avea consecinţe grave în economie. "În mod precis o să avem zeci de mii de firme, microfirme care vor da faliment şi noi am făcut o analiză: putem avea un număr de şomeri de până la 100.000 datorită acestei reglementări", a declarat preşedinte CNIMM, Ovidiu Nicolescu.
      • +1 (1 vot)    
        Si s-a luat in considerare? (Luni, 13 aprilie 2009, 15:53)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Ciuciu, ca sa zic asa.
        Culmea nesimtirii, la o firma cu cifra de afaceri <12.000E platesti 500E, iar la una cu cifra de afaceri 5.000.000E platesti 2500E. Deci cine plateste si fumul de pe cos? tot aia cu firma mica.
    • 0 (0 voturi)    
      veniturile PFA sunt venituri de natura salariala (Joi, 7 mai 2009, 14:13)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui gogu de cucuruz

      veniturile PFA sunt venituri de natura salariala
  • +9 (11 voturi)    
    Foarte buna idee (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:16)

    Horea [anonim]

    Ideea este foarte buna. Pacat ca a fost publicata in media, ca acum afla Nastratin Pogea si creste impozitul si la PFA.
    Catre jurnalisti - cand mai aveti idei bune, scrieti-le in limbi straine, sa nu inteleaga tovarasii din guvern.
    • +3 (3 voturi)    
      s-ar putea sa ai dreptate (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:52)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      Daca marea majoritate a celor afectati trec pe PFA-uri, eu sunt tare curios ce face Pogea. M-as mira sa stea cu mana in san, trebuie sa mai suga si din partea aia ceva. Binenteles, totul de pe o zi pe alta, o ordonanta de urgenta si se rezolva. Eventual retroactiv.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu va mai avea timp (Luni, 13 aprilie 2009, 0:42)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui r123

        Norocul nostru este ca pana se va prinde, vor veni alegerile prezidentiale, pica Basescu si Pogea intra in uitare sau devine personaj consacrat, de bancuri proaste.
        • -4 (4 voturi)    
          O singura idee si aia fixa (Luni, 13 aprilie 2009, 12:56)

          Closca si Crisan [anonim] i-a raspuns lui Horea

          Stimabile Horea, poate ne explici matale care va fi procedura prin care odata cu (prea putin eventuala) schimbare a Presedintelui actual cu un altul, ministrul Pogea (sau oricare alt ministru) intra in uitare ? Inteleg ca te chinuie obsesia 'basescu', vinovat in cosmarurile matale de absolut orice, de la ultima glaciatiune pana la gaina care a nascut pui vii. Dar ai habar ca alegerile parlamentare, cele care dau coalitia de guvernare si Guvernul tocmai au trecut ? Si ca noul Presedinte, oricare ar fi acela, are destul de putine solutii privind schimbarea unui ministru sau a intregului Guvern, atata vreme cat coalitia aflata la putere, o sustine ? Dar ce importanta au legile sau procedurile constitutionale, atata vreme cat esti setat pe 'jos basescu!' ?
          • +1 (1 vot)    
            Principele (Luni, 13 aprilie 2009, 19:51)

            Horea [anonim] i-a raspuns lui Closca si Crisan

            Frate Closco, nu inseamna ca daca idolul tau nu a fost suficient de destept sau abil incat sa-i scoata pe liberali de la guvernare, in ciuda eforturilor lui disperate, viitorul presedinte va fi la fel de impotent.
            In definitiv, daca te intereseaza mecanismul prin care Pogea va fi dat uitarii, du-te si voteaza Jos Basescu in Noiembrie, iar prin Ianuarie 2010 vei intelege unde a disparut Nastratin. :)
        • 0 (0 voturi)    
          Cum scapam de impozitul forfetar pentru IMM (1): I (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:49)

          TDRAGOMIR [anonim] i-a raspuns lui Horea

          Gresit.
          Odata introdus un impozit nu-l mai scoate nici dracu. Chiar daca vin alegerile si se schimba unu sau altul dupa alegeri.
          Traim in Romania.
          Spuneti cate impozite au fost scoase fara sa fie introduse altele mai mari in loc?
    • +3 (5 voturi)    
      Șah mat (Luni, 13 aprilie 2009, 3:11)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      O fi gândit Nastratin al nostru după principiul 'în 5 ani poate moare regele, poate moare măgarul, poate mor io', dar eu tot sper ca următoarea lui mutare să fie în afara tablei de șah. Poate atunci o avea timp mai mult să stea să învețe măgarul să vorbească....

      Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Luni, 13 aprilie 2009, 10:18)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Horea

      ... chiar vroiam sa scriu ceva asemanator.
  • +2 (2 voturi)    
    fa bani (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:19)

    Costel Ivu [anonim]

    oare nu exista un economist , contabil sau mai stiu eu ce care sa scoata o carte : cum sa platim taxe cat mai mici legal ?
    • +2 (2 voturi)    
      in van (Luni, 13 aprilie 2009, 0:31)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      sa scoti o carte cu informatii care se perimeaza de pe o zi pe alta nu stiu daca e asa profitabil. Cei care cunosc in detaliu vand informatia pe mai mult decat atat.
    • 0 (0 voturi)    
      dfgh (Luni, 13 aprilie 2009, 9:26)

      nick [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      era una deja, am luat-o acum vreo 3 ani si m-am delectat cu o multime de idei geniale pe care le-am si pus in practica. nu mai stiu cum se numeste si nici nu o mai am totusi.

      oricum, ar trebui revizuita de la an la an, odata cu republicarea codului fiscal.
    • +3 (3 voturi)    
      legal (Luni, 13 aprilie 2009, 11:36)

      remi [utilizator] i-a raspuns lui Costel Ivu

      Eu m-am gandit deja la ceea ce voi face: intai fac restrangere de activitate si ma concediez(mai am un asociat care e trecut patron) asta imi va aduce o economie de 8500 ron/an la care mai adaug 4000ron indemnizatia de somaj. Practic de aici se acopera lejer impozitul forfetar. La sfarsitul celor 9 luni de somaj imi deschid PFA si toate achiziitiile de ex masini le voi face pePFA pentru a imi recupera TVA-ul.
      Ce rost are sa fi corect in tara asta, daca esti bagat in aceiasi oala cu infractorii?
      • 0 (0 voturi)    
        Pardon! (Luni, 13 aprilie 2009, 15:59)

        Ariel [utilizator] i-a raspuns lui remi

        Depinde de infractori, sunt si infractori de invidiat: camarila.
    • +1 (1 vot)    
      Propunerea mea (Luni, 13 aprilie 2009, 18:31)

      George [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      Daca tot credeti ca PFA e mai avantajoasa, atunci SRL-ul lasati-l fara activitate de la 1 mai, vor veni calculele pentru impozitul forfetar, nu veti avea de unde sa platiti, Adm.Fin. va va trimite instiintari peste instiintari, calcule peste calcule, recalculari peste recalculari, pana se va satura si va cere intrarea in faliment a SRL-ului. Raspunderea patronului este doar pana la limita capitalului social (in general 200 lei), pe care, va trebui sa ii dea fiscului. Iar firma va fi radiata de cel ce cere acest lucru, pe cheltuiala lui, adica aceeasi Adm.Fin. Nu vi se pare cea mai simpla metoda de a scapa de tot?
    • 0 (0 voturi)    
      FA BANI (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:52)

      TDRAGOMIR [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      Nu exista un contabil sa faca asta pentru ca nu el detine puterea de a micsora impozitele. Doar STATUL
  • -11 (13 voturi)    
    Reclama!!!... cine plateste reclama??? (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:20)

    EBA [anonim]

    Cat au platit firmele astea pt reclama pe hotnews??? Cam disperate firmele astea de resurse umane pt clienti :))
    V-a atins criza si pe dvs??? Nu mai aveti clienti??? :))
    • +3 (3 voturi)    
      Lasa ca-i bine asa... (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:35)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui EBA

      Nu cred ca sunt multi care nu stiau treaba asta cu PFA-urile, insa e bine asa...ca mai sunt care afla lucruri noi, in special cum poate fi ocolit un impozit idiot. Personal daca as sti ca fac ceva pt mine, pt noi cu banii aia care-i primesc din impozitul asta, nu m-as mai agita sa-l ocolesc...insa cand stiu ca intra prin diferite buzunare...prefer sa nu.
      • 0 (0 voturi)    
        PFA (Marţi, 14 aprilie 2009, 17:51)

        Pop Adrian [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Un PFA care plateste la acest moment 16% pe venit poate sa treaca (si in ce conditii) la o plata fixa pe an (semnul intrebarii). PFA din domeniul consultantei financiare (asigurari).
    • +4 (4 voturi)    
      mda... (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:22)

      deunazi [utilizator] i-a raspuns lui EBA

      dom'le, reclama-nereclama, site-urile sunt f bine venite.
      daca a fost reclama, toata stima pentru cel ce a avut initiativa.
    • -2 (2 voturi)    
      bani? unde?! (Luni, 13 aprilie 2009, 1:47)

      I [utilizator] i-a raspuns lui EBA

      reclama e pe bani si banii nu cresc in copaci. Or fi avand si ei un merit, nu tot ce e "cu bani" e murdar, corupt, de ocolit.
    • +1 (1 vot)    
      ups! (Luni, 13 aprilie 2009, 8:35)

      florentin [anonim] i-a raspuns lui EBA

      ce-ai, ma, te-ai curentat?!
  • 0 (0 voturi)    
    informatii neactualizate (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:23)

    Liviu Chiric [anonim]

    Din pacate multe din datele prezentate si link-urile promovate se refera la L.300/2004 in conditiile in care regimul juridic al PFA-ului II si IF il reprezinta OUG 44/2008.
    Mai este un aspect foarte important, si putin cunoscut, in cazul Intreprinderilor Individuale se pot angaja persoane fizice cu carte de munca pentru cei care doresc.
    In cazul anumitor profesii, cum ar fi specialistii pe IT, exista un impozit fix anual care este la un nivel avantajos,samd.
    • 0 (0 voturi)    
      diferenta e mai fina (Luni, 13 aprilie 2009, 0:35)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Liviu Chiric

      si PFA-urile pot sa angajeze cu carte de munca, dar nu persoane cu atributii similare titularului (sofer, secretara, femeie de serviciu), pe cand II-urile pot. Un II pe IT poate angaja consultanti IT.
    • +4 (4 voturi)    
      Desigur, dar... (Luni, 13 aprilie 2009, 9:17)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Chiric

      Mai putem avea vreo garantie ca impozitele fixe anuale vor ramane "la un nivel avantajos", asa cum spuneti?

      Mai putem avea vreo garantie ca tot ce ni se pare facilitate astazi va mai exista peste o luna-doua?
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pentru paulmateescu (Luni, 13 aprilie 2009, 22:50)

        Liviu Chiric [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

        In mod normal, daca ne luam dupa legile existente, cel putin 6 luni putem spera ca nu se schimba nimic in codul fiscal. In conditiile date la noi normalul capata caracter de exceptie.
  • -12 (20 voturi)    
    Impozit (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:34)

    TRAIAN POJGHITA [anonim]

    O TARA DE HOTI!...
    NU VREA NIMENI SA PLATEASCA PENTRU SANATATE, INVATAMANT, POLITIE, ARMATA, BISERICA DRUMURI, CURATENIE PE STRADA.
    APOI VRETI SA FITI ASISTATI MEDICAL CAND VA CIOCNITI CAPETELE PROASTE DE PARBRIZELE GIPANELOR DIN CARE ARUNCATI STICLELE GOALE DE PET-URI SI SA AVETI POPI CARE SA VA SFESTEASCA MOTOARELE SI PROFESORI PE CARE COPII VOSTRI SA-I BATJOCOREASCA LA ORE PENTRU CA NU SUNT BINE IMBRACATI SI SE DAU JOS DIN ALTE MASINI DECAT 4X4.

    IRESPONSABILILOR!!!...

    CAND D. O SA VA GANDITI SI LA ALTCEVA DECAT LA BURTILE VOASTRE?
    • +3 (5 voturi)    
      Esti pe dinafara (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:47)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Iesi putin afara, inspira o gura de aer. Stai tu linistit ca astia care sunt afectati de noul impozit si se gandesc sa treaca la PFA nu au gipane si nu-s smecherasii pe care ii enumeri.
      Si daca te uitai mai atent, un PFA plateste impozite, plateste la fond de pensii si asigurare medicala.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai gresit articolul (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:52)

      tzuptzup [anonim] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Titlul acestui articol este "Cum scapam de impozitul forfetar", si nu "Cum scapam de cretini ca tine". Plateste tu, fraiere, pentru burtile altora, cel mai probabil ca tine, si du-te de unde ai venit. Pana acum nu s-au platit impozite de nu exista sanatate, invatamant, politiec, etc?...Mars, caine!
    • +3 (5 voturi)    
      IRESPONSABIL ESTI TU! (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:07)

      eu [anonim] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Cred ca ar trebui inainte sa vorbesti sa te documentezi. Verifica si tu cate taxe si impozite + amenzi platesc firmele!
    • -7 (11 voturi)    
      impozite (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:08)

      cuchi [anonim] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Vad ca ai -1 la voturi. Nu stiu cine voteaza pe aici dar sunt de acord cu ceea ce sustii aici. Mai putin cu gipanele, nu e o tragedie si nici o sfidare sa conduci un gipan. Daca ar fi sa cumpar o masina pentru copii mei as lua un gipan sa-i protejez de cei care conduc fara permis sau cu permis cumparat. Poate ca si ceilalti posesori de gipane gandesc la fel.
    • +3 (5 voturi)    
      frustrarile ...ahh (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:23)

      fanu' lu traian pojghita [anonim] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      aici se discuta despre sisteme de fiscalitate si optimizari. dar esti foarte frustrat, probabil un bugetar nemultumit. si imi pare foarte rau ca din impozitele mele trebuie sa platesc salariul unui individ ca tine. si, nu, nu vreau sa platesc mult pentru servicii de proasta calitate. tu vrei ?
    • +2 (4 voturi)    
      Stii cand? (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:23)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Cand o sa inceapa aia de sus sa se schimbe, si sa le pese de noi, atunci o sa ne gandim si noi la altceva decat burtile noastre. Pur si simplu ne adaptam la sistem...un sistem care nu noi l-am facut...ci ei. Ce vrei...sa mancam mai putin pt ca ei nu au de unde fura? Eu prefer sa mananc la fel..si poate sa pun si-un ban deoparte...cine stie..poate iau un apartament ceva..
    • +3 (5 voturi)    
      ??? (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:25)

      deunazi [utilizator] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      ce-ai domnule, mai incet cu paranoia, ne crezi pe toti magnati cu mărțane? vei fi tu probabil mărțăn-ar, noi mai avem mult pan-acolo (noi adica probabil majoritatea celor care nu-si permit impozitul forfetar)
    • +5 (7 voturi)    
      Hai... (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:28)

      peerLAN [utilizator] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Ia incepe o afacere ca vorbesti ca si cum cad banii din cer. Dupa ce ca lucreaza si se chinuie zilnic toata ziua sa o tina profitabila si sa-si plateasca datoriile si impozitele, acum a venit si tâmpitul de Pogea cu taxa lui de protectie care vine peste toate taxele pe care le aveau de platit si inainte si daca ai pierderi anul ala ( la o cifra de afaceri de 2000 de euro, si poate nici nu ai profit, iti mai trantesc un impozit de 500 de euro). Nu mai sta cu paiul in gura ca bou si fa-ti o firma legala de la zero si baga 4x4 pe banda daca este asa de usor. (a ca unii şterpelit de la statul roman, sau au câştigat contracte cu mita, furând banii de la stat; asta este altceva)
    • +3 (5 voturi)    
      ??? (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:30)

      Vnom [anonim] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      Ne gandim zilnic la altceva decat la burtile noastre...la buzunare! Daca ele sunt goale, asa sunt si burtile noastre! De ce crezi ca toti suntem hoti? aste te include si pe tine? sau esti lupul moralist?
      • -2 (2 voturi)    
        vorbeste in numele tau.. (Luni, 13 aprilie 2009, 11:35)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Vnom

        sunt unii care din pacate/fericire, ia-o cum vrei, isi platesc din firma toate obligatiile catre stat. totusi e bine ca recunosti ca nu esti cinstit din fire. in caz ca nu concepi sa fie cineva cinstit in tara asta, si ii consideri pe toti hoti, ai o problema.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:41)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui TRAIAN POJGHITA

      as putea pune pariu ca tocmai cei care isi fac tot felul de optimizari fiscale sunt cei care sunt cei mai nemultumiti, cei mai pretentiosi. e foarte tare ca, desi dau 2lei (comparativ cu un angajat normal), mai exista tupeul de mare nemultumit. si atunci ne mai miram de aia care au posibilitatea de a capusa bugetul ca o si fac! astia suntem (din pacate..)

      PS: cand zic 2 lei ma refer la norma de venit unde taxele si impozitele sunt la nivel de rasul lumii..
      • 0 (0 voturi)    
        MACAR PENTRU BISERICA UNDE VETI FI INMORMANTATI (Luni, 13 aprilie 2009, 21:16)

        traian pojghita [anonim] i-a raspuns lui jee

        interesant ca la cei 2 lei pe care i-ai mentionat s-au oprit comentariile...probabil ca inseamna ceva pentru toti acesti "optimizatori"...
  • +5 (7 voturi)    
    Mai ieftin - schimbam ministrul (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:45)

    Mike I [anonim]

    Daca am lua de buna recomandarea de evitare a impozitului forfetar din articol, ar trebui sa-mi infiintez PFA, apoi sa transfer toate contractele cu furnizorii (telefon, internet, utilitati, marfuri, servicii) si clientii pe PFA, sa urmez toate procedurile pentru concedierea angajatilor microintreprinderii si la final pentru desfiintarea microintreprinderii. Cam cat timp si bani ar costa chestia asta? Si daca, dupa ce o mare parte a microintreprinderilor se transforma in PFA-uri, o sa apara o grila cu impozit forfetar si la PFA in ce mai transformam PFA-ul? Cred ca solutia corecta si ieftina este blocarea in justitie si in parlament a ordonantei si, obligatoriu, schimbarea ministrului Pogea.
  • 0 (2 voturi)    
    psiholog ca si pfa se poate? (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:24)

    batacanda [anonim]

    Imi poate spune cineva daca daca si psihologii pot fi PFA?. Adica sa pot sa practic meseria in propriul cabinet fara sa fie nevoie sa platesc gramada de taxe la colegiul psihologilor si toate "tonele" de bani psihologului care te ia sub supervizare.
    merci
    • +1 (1 vot)    
      nu, dar dc tii mortis (Luni, 13 aprilie 2009, 0:42)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui batacanda

      e posibil ca profesia ta sa fie una reglementata de o lege speciala, si sa nu poti profesa daca nu platesti cotizatiile de care vb. poti, in schimb, sa dai o alta forma serviciilor pe care le prestezi, desi s-ar putea sa pierzi clientela (eu nu as apela la un psiholog care nu e membru activ)
      • 0 (0 voturi)    
        pai tin (Luni, 13 aprilie 2009, 14:01)

        batacanda [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Da exista o lege speciala pentru psihologi, insa ideea e ca s-a ajuns si in cazul psihologilor ca la notari si avocati. E o casta inchisa, iar ca sa-ti poti practica meseria trebuie sa intri in ea, iar ca sa intri in ea trebuie sa cotizezi la greu.
        Oare de ce mai exista facultatea de psihologie daca dupa ce o absolvi nu poti sa lucrezi in domeniul pentru care te-ai pregatit decat daca mai cotizezi 2 ani la un asa zis supervizor + taxe la colegiul psihologilor. S-a ajuns si aici ca poti fi psiholog doar daca ai bani nu daca ai talent, ultimul aspect fiind cel mai irelevant...desi ideea (declarata) a legii speciale ce reglementeaza practicarea meseriei e sa creasca calitatea celor care o practica. In schimb ce s-a obtinut (ceea ce s-a dorit de altfel) e ca practicarea meseriei a devenit un privilegiu al celor "de-ai casei"
    • 0 (0 voturi)    
      Psihologi - PFA (Luni, 20 aprilie 2009, 12:49)

      Soare Cecilia [anonim] i-a raspuns lui batacanda

      Da, psihologii pot fi PFA. Fac cursuri de psihodrama in Sibiu, si psihologii formatori sunt PFA. Dar platesc si la colegiul medicilor taxele...
  • +1 (1 vot)    
    PFA si angajat in acelasi timp (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:45)

    Cristi [anonim]

    Daca sunt si angajat in acelasi timp, tot trebuie sa mai platesc asigurare de sanatate si C.A.S.? pe care oricum le platesc din salariu?
    • +1 (1 vot)    
      sanatate da, CAS nu (Luni, 13 aprilie 2009, 0:46)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      dar, si daca nu ai fi fost, oricum ai fi platit CAS la o suma asigurata al carui nivel minim nu mai reglementat. poti plati teoretic la 1 leu.
    • 0 (0 voturi)    
      RE: PFA si angajat in acelasi timp (Luni, 13 aprilie 2009, 11:45)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      - CASS (Sanatate) se plateste pt TOATE veniturile, deci 5.5% (sau 6.5%, nu mai stiu cat e acum) din salarii + ce faci ca PFA + ...

      - CAS (Pensii) platesti obligatoriu doar daca esti numai PFA. Daca esti si salariat, e optional (desigur, daca platesti, pensia ar trebui sa fie ceva mai mare).
  • -1 (3 voturi)    
    debt reloaded / taxes never dies... (Luni, 13 aprilie 2009, 0:44)

    jan de la banca mondiala [anonim]

    degeaba injurati ministrul ca nu sunt ideile lui. orine vine face acelasi lucru pt asa vrea FMI-ul. de unde vreti sa ramburseze guvernul imprumuturile care ajung la intermediarii de asfaltari, sistematizari, interceptari, planificari si alte ocupatii vitale pentru controlul societatii??? impozitele nu vor muri niciodata si inca e bine acum. Cand vom fi obligati sa cultivam numai soiuri brevetate intelectual sa vezi atunci cate ore de sclavie vom presta ca sa avem ce manca...
  • +6 (6 voturi)    
    Impozit cu aplicarea ilegala! (Luni, 13 aprilie 2009, 2:27)

    dragos [anonim]

    Vad ca nimeni nu vorbeste despre ilegalitatea aplicarii acestui impozit.
    In Codul Fiscal exista un paragraf unde se spune ca nu se poate aplica un impozit decat incepand cu data de 1 Ianuarie a anului urmator.
    De ce nu se gandeste nimeni sa atace la tribunal sau in parlament aceasta OUG pe acest motiv?

    Eu unul am de gand sa atac in justitie aceasta OUG.
  • +1 (1 vot)    
    Dupa "inghetarea"firmei se mai plateste impozitul? (Luni, 13 aprilie 2009, 7:35)

    imm [anonim]

    O intrebare: daca am un IMM care oricum nu mai produce nimic demult si mi-l trec in non-activitate (il "inghet"), mai trebuie sa platesc impozitul forfetar pe perioada cat e declarata in non-activitate (nu stiu exact termenul)?

    Scuze de intrebare, dar cand mi-am facut IMM-ul nu stiam ca traiesc intr-un stat de ocupatie fiscala si ca trebuie sa fiu expert contabil, jurist, ca ar trebui sa citesc zilnic Monitoare Oficiale ca sa fiu cat de cat la zi cu nisipurile miscatoare ale legislatiei si ca orice as face nu as putea fi niciodata 100% legal si cu capul sus.

    Credeam sincer ca statul roman isi ajuta cetatenii. Dar bineinteles ca m-am trezit :(((
  • 0 (0 voturi)    
    Exista si alte solutii (Luni, 13 aprilie 2009, 8:07)

    gicu [anonim]

    Acesta cota de impozit se poate tranzactiona :
    Exemplu : am un SRL ce nu produce nimic. Trebuie sa platesc 500 EURO pe an adica cam 42 pe luna. Ma duc la o firma care plateste impozit pe profit mare si ii fac factura de 1000 EURO pe luna+TVA. El imi plateste efectiv TVA-ul si sa zic vreo 80 EURO, din care platesc la stat cei 42.
    El ramne cu o diminuare de impozit de 1000*0.16=160EURO - 80 ai mei = 80 EURO.

    Plus ca daca platesc impozit forfetar unele din cheltuieli nu ma mai intereseaza sa le fac cu acte. Coroborati asta cu faptul ca multe firme vor fi dispuse sa vanda la negru pentru a nu depasi plafonul, si veti vedea o piata a trocului care va exploda. Exact ca prin '90.

    Toate se vor duce in inflatie, iar salariile multor dintre cei ce se bucura pe aici vor scadea in termeni reali. Imi pare rau doar de pensionari!
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Luni, 13 aprilie 2009, 9:15)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      Dupa care baietii vor veni cu alte reglemetari ca sa astupe si solutia asta, pe urma o sa distruga PFA-urile, o sa retraga facilitatile acordate celor care erau studenti cand au facut firme etc etc etc.

      Pt ca statul roman cu asta se ocupa, cu dorinta de a stoarce ultimul banutz de la cei care pot fi storsi (nu vorbim de cei pentru care se dau ordonante de urgenta, asa-numitii "oameni de afaceri de Romania", cei care se descurca extrem de bine intre granitze dar nu le-ar depasi Doamne-fereste!) si nicidecum cu simplificarea mediului economic (gogoasa lui Tariceanu, care nu a simplificat mai nimic, desi a promis ca o va face, nu?) sau cu asigurarea unei minime coerente.

      Acuma, spuneti-mi sincer, se mai incumeta cineva sa mai deschida o firma, sau macar sa se faca PFA in conditiile in care s-a dovedit ca (in contradictie cu legea) se pot impune niste prevederi fiscale aberante ORICAND si ORICUM? Parca se dorea stabilitate in domeniul economic, ca sa impulsioneze pe cetateni sa devina agenti economici?

      Sa ne raspunda domnul "ministru" la anul cam cate firme se vor fi infiintat intre aprilie - decembrie 2009 si ce efecte crede Domnia-sa ca au avut impozitele astea.
      • +3 (3 voturi)    
        Adevarat (Luni, 13 aprilie 2009, 10:21)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

        Cine a mai trait perioade cu astfel de aberatii fiscale ( Decebal Traian Cel Remes ) stie ca aici sunt doua solutii : sa mori sau sa lupti cu metode macar la fel de ilegale ca cele folosite de guvern ( constituita spune ca codul fiscal nu se poate schimba peste noapte ).
        Cine prefera sa moara sau se emigreze e ok. Restul trebuie sa lupte ! Ce va urma : cresterea coruptiei, a inflatiei si mult troc.

        Hai noroc !
    • +1 (1 vot)    
      Nu esti singurul (Luni, 13 aprilie 2009, 9:49)

      roman [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Nu esti singurul care tinea o firma ca siguranta si alternativa pentru a incerca o activitate sau a lucra suplimentar . Trandafirii insa nu au facut diferenta asa ca..fuga sa o opresti !
      Si-au ales bine momentul: criza care chiar afecteaza ! Sincer ar trebui acuzati de TRADARE !
  • +2 (2 voturi)    
    inchidere srl (Luni, 13 aprilie 2009, 8:26)

    Popa [anonim]

    Stie cineva care sunt cele mai rapide si ieftine metode de a inchide un srl?
    • 0 (0 voturi)    
      inchidere srl (Luni, 13 aprilie 2009, 9:34)

      Demeter Attila [anonim] i-a raspuns lui Popa

      Informatii cu privire la inchiderea unui srl sau suspendarea activitatii gasesti tot pe siteaul www.onrc.ro
    • +1 (1 vot)    
      nu exista (Luni, 13 aprilie 2009, 11:33)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Popa

      Nu exista ieftin. Taxa Camera Comert minim 5 milioane , poate chiar 7. Lichidator obligatoriu.
      Taxele si penaliarile de intarziere la zi altfel nu iti da finantele acceptul.
      Timp, cozi si mult tutun.
    • 0 (0 voturi)    
      lichidare (Luni, 13 aprilie 2009, 20:47)

      remi [utilizator] i-a raspuns lui Popa

      teoretic se poate si mai simplu, daca nu mai modifica astia vreo lege. O lasi fara activitate, ignori toate somatiile de la finante si te executa pt cei 200 ron, capital social
  • +2 (2 voturi)    
    ATENTIE (Luni, 13 aprilie 2009, 9:30)

    Demeter Attila [anonim]

    Asa cum s-a precizat mai sus legislatia prezentata referitor la PFA-uri, inclusiv pe siteurile asa zisilor consultanti nu este la zi si prin urmare nici majoritatea comentariilor nu poate fi corecta!!!
    O informare corecta despre persoanele fizice autorizate, intreprinderi individuale si intreprinderi familiale veti gasi pe site-ul oficial al Oficiului National al Registrului Comertului, respectiv pe www.onrc.ro.
  • -2 (8 voturi)    
    destepti mai sunteti... (Luni, 13 aprilie 2009, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    bine pe mine ma doare fix in cot ca nu sunt vizat in nici un fel...
    dar... voi va ganditi ca spunand pe internet metode de a tapui statul...
    1 - faceti un rau, pentru ca daca unii fura, alti fraieri care muncesc cinstit trebuie sa sufere?
    2 - le spuneti cum ii furati ca sa stie cum sa va combata?

    deci oricum ai da-o faceti o prostie...
    felicitari...
    • +2 (2 voturi)    
      pardon .. (Luni, 13 aprilie 2009, 11:41)

      hash [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      .. cata vreme respectam regulile jocului (adica legile tarii) nu inseamna ca ţepuim pe nimeni si nimic.

      ca sa aiba unii ce fura trebuie sa existe cei care produc ceva (aka bunastare).

      tu taci acolo din postul tau caldut de angajat ca nu ai nimic relevant de spus. mai cultiva-te.
  • -4 (6 voturi)    
    oare (Luni, 13 aprilie 2009, 9:44)

    C [anonim]

    cum ar fi daca am incepe sa ne platim impozitele in loc sa ne gindim cum sa le fentam?
    • +5 (5 voturi)    
      dar oare... (Luni, 13 aprilie 2009, 10:49)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui C

      ..cum ar fi daca din banii de la buget ar face ceva pt noi, in loc sa si-i bage in buzunare?
    • 0 (0 voturi)    
      cum ar fi.. (Luni, 13 aprilie 2009, 11:42)

      hash [anonim] i-a raspuns lui C

      .. sa te gandesti de doua ori inainte sa spui o prostie? nu de alta, da' poate n-o mai spui.
  • +2 (2 voturi)    
    dizolvare firme (Luni, 13 aprilie 2009, 9:47)

    Roman [anonim]

    Guvernantii au bagat in aceeasi oala si firmele fara activitate cand au stabilit plafonul 0 - 12.500 EUR .
    Daca stabileau incepind cu 1 EUR , intelegeam.
    Asa ca cei cu firme fara activitate trebuie sa le opreasca. Taxe, expertize contabile, frecus, cozi .
    Traiasca trandafirii !
    • 0 (0 voturi)    
      desfiintare (Luni, 13 aprilie 2009, 11:45)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Roman

      desfiintarea unei firme o faci odata. oftezi de 1000 de lei, stai la cozi vreo saptamana si gata.
  • +1 (1 vot)    
    stie cineva, (haha, cate comentarii incep asa)... (Luni, 13 aprilie 2009, 9:53)

    a [anonim]

    ...cine plateste concediul medical PFA-ului, deoarece stiu ca celui angajat primele 17(? - nu mai stiu exact) zile din concediul de boala ii sunt platite de angajator...
  • +2 (2 voturi)    
    Faliment (Luni, 13 aprilie 2009, 10:02)

    camelia [anonim]

    "Noi am cerut ca impozitarea să înceapă de la o cifră de afaceri de 12.000 de euro, pentru că sub această cifră este vorba de firme de subzistenţă, firme cu potenţial foarte redus, multe startup-uri care încă nu s-au consolidat". Mediul de afaceri avertizează că aplicarea impozitului forfetar în forma aprobată de Guvern va avea consecinţe grave în economie. "În mod precis o să avem zeci de mii de firme, microfirme care vor da faliment şi noi am făcut o analiză: putem avea un număr de şomeri de până la 100.000 datorită acestei reglementări", a declarat preşedinte CNIMM, Ovidiu Nicolescu.
    • +1 (1 vot)    
      e corect (Luni, 13 aprilie 2009, 10:13)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui camelia

      acesta era un punct de vedere corect. momentu cred ca a fost ales special spre a creea tensiuni sociale in conditiile crizei mondiale. de cate ori apare fmi si intampla ceva in tara asta . data trecuta s-au privatizat toate !
      acum sunt atacati cei de la limita subzistentei .
      dl mainistru nu stie ca romanii traiesc cu 200 eur pe luna. habar nu au asta cei ce se plimba in masini de lux !
  • +2 (4 voturi)    
    Solutii? (Luni, 13 aprilie 2009, 10:14)

    Frobenius [anonim]

    Solutia nu consta in inchiderea firmei.
    Solutia nu consta in schimbarea in PFA.
    Solutia nu consta in a face (inca) un pas inapoi.
    Bani pentru buget nu vor fi nici miine. Vor urma alte taxe. Deja se pregateste taxarea suplimentara a celor care sint bolnavi sau se vor imbolnavi.
    Solutia consta in anularea aberatiilor guvernamentale de urgenta si indepartarea autorilor din functii cu putere de decizie. Altfel surprizele vor continua.
  • +4 (4 voturi)    
    Exista o mica problema (Luni, 13 aprilie 2009, 10:22)

    mimi [anonim]

    Nu poti avea PFA decat daca ai calificare atestata in domeniul de activitate lucru care uneori e de netrecut. De exemplu eu am un SRL prin care prestez inramaride tablouri. (De la 1 mai o sa lucrez doar la negru -evident) Ca sa-i fac PFA ar trebui sa am calificare in domeniul inramarii si efectiv nu am unde. Deci nu e chiar asa de simplu cum pare. Oricum le doresc fostilor sefuleti UTC-isti Pogea si Boc precum si stapanului lor "multa caldura"
    • +1 (1 vot)    
      Solutii (Luni, 13 aprilie 2009, 11:36)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui mimi

      1) Cauta sa faci un curs (cat mai ieftin si mai rapid cu putinta) recunoscut de Ministerul Educatiei

      2) Ofera servicii "pe langa". De exemplu, nu inramezi tablouri, ci legal tu "le cureti de praf" :) (nu cred ca pe ai tai clienti ii intereseaza ce scrie in factura)
    • 0 (0 voturi)    
      De unde caldura? (Luni, 13 aprilie 2009, 16:16)

      Ariel [utilizator] i-a raspuns lui mimi

      In iad?
  • +1 (3 voturi)    
    Rotire (Luni, 13 aprilie 2009, 10:27)

    PFA [anonim]

    Adevarul este cu totul altfel. Mai ales cei din media stiu foarte bine speta.
    Pe vremuri pentru a nu mai fi angajati, multi din diferite domenii s-au transformat in pfa. Ulterior au infiintat microintreprinderi cu 0 angajati apoi cu 1 angajat. Acum, in functie de cifre, uni vor redeveni pfa. Este jocul soarecelui cu pisica sau "evaziune fiscala" legala.
    U.E. nu a tolerat microintreprinderile care plateau cote mici de impozit pe venit si atunci inainte de aderare au solicitat desfiintarea lor. S-a negogiat o crestere de cota graduala iar din 2010...pa.
    Pe urma , mai sunt societati care ani de-a randul raporteaza tot pierderi.
    De cate ori ati luat bon de la spalatoria auto, de la vulcanizare.....
    • +1 (3 voturi)    
      Corect maria ta (Luni, 13 aprilie 2009, 11:03)

      Corect [anonim] i-a raspuns lui PFA

      Te-ai prins. In lumea asta gata cu microintreprinderile. Ce nu pricepi ? Ai voie doar sclav la marii patroni la bosii care se plimba cu bolizi ! Initiativa e ingenuncheata , si asa e greu !
      Totusi Romanii traiau cu cateva sute de EUR dar traiau . Acum se taie macaroana !
      Ai inteles.
  • +1 (3 voturi)    
    Cam asa e (Luni, 13 aprilie 2009, 10:27)

    Ciprian [anonim]

    PFA nu este o solutie. Nu mai vorbesc ca din acel moment ai regim juridic si poti sa ai tot felul de surprize, incepand de la garda fin pana la masuri luate peste noapte de guvern. Deja la PFA se platesc taxe noi incepand de anul asta si cu siguranta daca se va trece in masa spre PFA atunci va avea grija guvernul sa ii articuleze pe cei care fac asta.

    Ca sa nu mai vorbesc ca cei care isi fac PFA isi fac contract cu firmele unde lucreaza, contract care se poate rezilia peste noapte. Ca angajat cu carte de munca ai alte drepturi si o salta situatie :) .

    Aveti grija la solutiile astea "mirifice" ca nu e totul asa cum pare. Multe nu se spun :)
    • 0 (2 voturi)    
      RE: cam asa e (Luni, 13 aprilie 2009, 11:39)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      - Daca te referi la PFA, afla ca acestea NU sunt persoane juridice.

      - Relatia dintre PFA si firmele cu care lucreaza se reglementeaza in contract. Desigur, daca esti aerian, ti-o iei in freza.

      - Insa ai dreptate cu "va avea grija guvernul sa ii articuleze pe cei care fac asta"
  • +2 (4 voturi)    
    JOS GUVERNUL! (Luni, 13 aprilie 2009, 10:40)

    Goa Uld [anonim]

    Oameni buni!
    Daca doar ne lamentam si nu iesim instrada sa-i dam jos de la putere pe actualii guvernanti mafioti, nu se va intampla nimic in favoarea cetatenilor romaniei.

    Pentru cei ( cativa ) care s-au infiltrat pe forumuri si care o dau inainte cu plata impozitelor, le spun sa ne lase si sa isi pregateasca bagajele pentru Jilava sau alte puscarii pentru ca vom face o alta revolutie si toti cei care acum isi bat joc de romani vor plati.

    Trebuie sa desfiintam parlamentul actual, sa nu le mai permitem accesul la functii publice politicienilor care au mai fost in functii pana acum, precum si celor care au fost comunisti si securisti. Legea lustratiei trebuie imediat aplicata si trebuie constituit un tribunal al poporului care sa-i judece pe actualii guvernanti de inalta tradare a intereselor cetatenesti.
    Doar daca iesim in strada vom reusi ceva. Altfel, vorba aceea: Ursul trece, cainii latra.... degeaba!

    Au vandut tara pe nimic, au angajat un imprumut imens doar pentru a-si conserva scaunele comode si nu au luat nici macar o singura masura anti criza.
    Iar premierul Boc vine si ne spune, cu nesimtire maxima ( asemenea piticului porno ), ca lupta cu criza nu a fost pierduta, uitand sa mentioneze ca nici macar nu au inceput-o!

    De la alegerei incoace tot ce au facut este sa isi negocieze enclavizarea tarii pe criterii politice, si ca sa-si poata sustine salariile imense si comisioanele grase, au marit impozitele si au reinventat taxe.

    Romanii au ajuns la limita rabdarii! Cioclii de la putere trebuie sa plateasca.
  • +2 (4 voturi)    
    Banditi !!! (Luni, 13 aprilie 2009, 10:54)

    sab [anonim]

    Asta e regula in Romania...cei care platesc sa plateasca mai mult, iar cei care fura sa aiba de unde !!! Impozitul asta de kkt, nu-i singura hotie...sunt inca alte zeci de taxe mai mici sau mai mari ... de exemplu: taxa roadio-tv ...ai cablu sau satelit pe care il platesti lunar, mai platesti o data cu curentu a doua oara, iar de un an iti mai vine o factura pt radio separat ...asta cum se numeste??? ...TVR-u e in gaura cu 16mil euro, dupa ce strange taxa tv de la tot romanu, primeste bani de la buget si mai taxeaza si firmele ....explicatia TVR are aprox 7-8000 angajati in conditiile in care ProTV sau Antenele au 7-800 ...dar asta nu-i tot TVR mai are cam 2000 de colaboratori platiti, care de fapt chiar muncesc...restul isi iau banii oricum! Revenind la impozitul forfetar...o sa inchida mii de firme , o sa ramana cu sute de mii de someri pe cap si atunci o sa fie MINUNAT....doar e criza!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    s-au gandit la toate (Luni, 13 aprilie 2009, 11:00)

    roman [anonim]

    S-au gandit la toate. Ca sa opresti firma provizoriu sau definitiv trebuie sa ai impozitele si taxele la zi.
    Daca incerci o reesalonare, in timp ce tu platesti lunar esalonarea, impozitul forfetar curge pe cealalta parte si asa vei reesalona esalonarea reesalonarii .
    Si cautati-va din vreme lichidatori ! Costa cam 5-7 milioane taxa la Camera Comert plus lichidatorul..minim inca pe atat.
    Cum o dai cum nu o dai..ai pus-o de plata pe salriul pe un an.
    Guvernantii si ministrul Pungea nu stiu ca multi oameni traiesc cu 200 EUR pe luna.
    • +1 (1 vot)    
      revin (Luni, 13 aprilie 2009, 12:23)

      roman [anonim] i-a raspuns lui roman

      revin spre a preciza ca pentru intreruperea provizorie de activitate nu se solicita de la Finante nimic. Costa cca 3.5 milioane.
      • 0 (0 voturi)    
        INTRERUPEREA PROVIZORIE (Luni, 13 aprilie 2009, 15:06)

        ALINA [anonim] i-a raspuns lui roman

        pentru intreruperea provizorie trebuie certificat de la finante ca nu ai datorii si ca ai toate decl. depuse la zi. Am intrebat eu, stai linistit.
  • -1 (3 voturi)    
    Qtentzie mare, peste 30 mii euro platitzi TVA (Luni, 13 aprilie 2009, 11:40)

    Doboritorul de Bizoni [anonim]

    si mai mult, a avut grija Guzganuanul liberal sa introduca o prevedere in sensul ca asa zisa cifra de afaceri a unui PFA se calculeaza la cursul euro-leu din data aderarii. adica tu incasezi azi euro, gunoiul de stat tzi-l transforma in lei la cursul zilei si se duce sa cumpere euro la data aderarii in UE. astfel, daca azi incasezi 1000 de eurom datorita Guzganianului petro-liberal, statul considera ca ai incasat (aproximativ) 4200 lei din care cumpara, la cursul din data aderarii, aproxi,ativ 1500 de euro (facetzi voi calculele, oricum ies citeva sute de euro mai mult). asa am patzit eu anul trecut cind am incasat pe PFA 30000 euro si statul guzganianului petro-liberal (ca el a inventat mirlania) mi-a hotarit ca am cistigat 36000 de euro!!!!!! si m-a pus sa platesc TVA de atunci incolo. asa ca, luptatzi sa distrugetzi prevederea guzganiano-liberala, dupa aceea facetzi-va PFA
  • 0 (0 voturi)    
    o intrebare (Luni, 13 aprilie 2009, 11:47)

    alis [anonim]

    intreprinderile individuale sunt sau nu, scutite de impozitul forfetar?

    oare o petitie semnata de toti patronii din Romania, nu ne-ar scapa de aceasta mizerie?
  • 0 (0 voturi)    
    Abuz sau lege ? (Luni, 13 aprilie 2009, 11:56)

    Abuz [anonim]

    Deci .... din info de prima mana, in data de 24.03 Camera de Comert nu solicita avizul Finantelor pentru a opri temporar o activitate. Astazi intreband la Reg Comertului a solicitat !!!

    Intrebarea este s-a schimbat legea , este un abuz sau in baza carei legi solicita Avizul Finate ???
    Sau vre-o nota interna....? In baza carei legi ?
    • 0 (0 voturi)    
      revin cu o info (Luni, 13 aprilie 2009, 12:24)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Abuz

      Revin cu o informatie, pentru oprirea temporara a activitatii NU se solicita avizul Finantelor.
  • -3 (3 voturi)    
    scuze si scuze (Luni, 13 aprilie 2009, 12:08)

    gizort [anonim]

    adevarul gol-golutz este ca romanii vor sa eludeze cat se poate taxele. in schimb, daca ar fi ceva de luat, ar lua cu 4 maini!
    e drept ca si ce fac astia cu taxele mele si ale voastre ofera scuza perfecta, insa e doar o scuza convenabila.
    eu as vrea sa intreb cu ce e mai breaz un pfa decat un angajat normal de el plateste doar 10% din cat se plateste un un angajat normal in conditiile in care in 90% din cazuri mascheaza un contract de munca real? nu va suparati pe mine, dar par baietii destepti de nivelul doi...

    eu vad doar o solutie
    - limitarea contributiilor la sanatate
    - taxarea o singura data, nu de doua ori ca acum (angajator-angajat)
    -in final, eliminarea tuturor smecheriilor de acest tip
  • 0 (0 voturi)    
    idee (Luni, 13 aprilie 2009, 12:12)

    laviaenrose [anonim]

    ok,le platesc cat vor ei, dar in schimb doresc sa fiu scutita de contabilitate, asa nu platesc 1 contabil si un asistent contabil, o tona de hartogarii si e treaba mea de unde scot banii, dar le platesc. Parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      Intereseaza-te (Luni, 13 aprilie 2009, 12:36)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui laviaenrose

      de PFA cu norma fixa de venit
  • 0 (0 voturi)    
    PFA e doar un paleativ temporar (Luni, 13 aprilie 2009, 12:13)

    boldfrank [anonim]

    Interesanta dezbaterea, eu sunt convins ca daca vor merge mai departe cu "forfetarul", il vor introduce fara probleme si la PFA ulterior, deci nu faci decit sa amini momentul, cu cheltuielile de rigoare (constituire PFA, lichidare SRL, timp, nervi, alergatura, contracte si munca pierduta pentru ca in timpul ala tu erai la cozi sa iti constitui PFA, sa lichidezi SRL etc.).

    Solutia, cum s-a spus, "consta in anularea aberatiilor guvernamentale de urgenta si indepartarea autorilor din functii cu putere de decizie. Altfel surprizele vor continua."
  • 0 (0 voturi)    
    Idee (Luni, 13 aprilie 2009, 12:25)

    Berzelius [anonim]

    Ore se poate sa te muti cu firma in alta tara ,mai pietenoasa cu IMM-urile?plus,ma gandesc nu exista oare o reglementare europeana in acest domeniu care sa aiba intaietate in fata legislatiei nationale ?
  • 0 (0 voturi)    
    RE: (Luni, 13 aprilie 2009, 13:41)

    Gigel [anonim]

    Trecerea pe pfa nu e solutie iar pe firma sau micro intreprindere poti avea angajati care iti fac aceea cifra de afaceri in mare.
    Deci daca ai firma sau micro cu oameni angajati sa treci pe pfa e cea mai mare prostie.Forfetaru asta oricum se va scoate mai devreme mai tarziu pt ca criza va trece sau va fi actionat in justitie ordonanta lui mucles asta de pogea.
    Eu as fi de accord sa platesc forfetar sau impozit pe profit dar nu sa abuzezze si sa platesti si impozit pe profit 16% si dividende 16% si acuma si impozit pe profit?Din ce am inteles din lege vom plati si forfetar si impozit pe profit ceea e un abuz clar si sunt sigur ca justitia daca ne unim cu toti vor fi de accord ca se va putea aplica una din cele 2 impozite nu ambele in acelasi timp si pe profit si forfetar.Dar daca esti corect si platesti forfetaru macar sa o termine sa nu ai treaba cu garda financiara si cu tot felul de amenzi absurde si controale de aiurea la firme.Platim o suma impusa dar o terminam cu alte porcarii mult mai mari ca impozitu forfetar.Si cea mai mare escrocherie sa platesti pt angajati atat tu ca patron administrator cat si cel in cauza ca angajat.Odata ce este platit odata de angajat sau angajator nu ar mai trebui platit inca odata asa e in toate statele UE nu se plateste de 10 ori aceeasi treaba.
    • -1 (1 vot)    
      impozite (Luni, 13 aprilie 2009, 14:29)

      justitia [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      nu se poate actiona in justitie nici o lege care face referire la impozite, citeste constitutia.

      toata lumea zice de pogea ca e nu stiu cum samd. omul nu e singur, aici e vorba de decizia pdl. ei sunt foarte cu picioarele pe pamant si inteleg ca romania poate fi manevrata usor la vot, pentru ca ei voteaza in masa, cu autobuzele.

      pur si simplu au ales sa dea **** celor din aceasta categorie, pt ca sunt putini si nu vin la vot. vor castiga in continuare cu categorii mult mai putin pretentioase.

      singura modalitate de a penaliza aceasta aberatie este sa iesim la vot. toti chiulangii care nu au fost, si acum chitzaie pe la colturi ca "ce ne-a facut guvernul boc". sunt de acord ca nu avem alternative prea stralucite, dar daca nu ii sanctionam drastic pe astia, vor veni altii si vor mai face altele si mai rele! avem 2 sesiuni: euro si prezidentialele.

      pdl trebuie desfiintat.
      la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    16% (Luni, 13 aprilie 2009, 13:47)

    Raz [anonim]

    de unde stiti voi ca pfa platesc impozit pe venit 16%? ati auzit de impozit pe profit? dar de cota unica?
    • 0 (0 voturi)    
      16%??? (Luni, 13 aprilie 2009, 16:25)

      Ariel [utilizator] i-a raspuns lui Raz

      Cota unica este caduca! S-a dus pe apa sambetei odata cu toate promisiunile electorale!
  • +2 (2 voturi)    
    Constituria Romaniei (Luni, 13 aprilie 2009, 14:30)

    Vitea [anonim]

    Constituria Romaniei:
    ARTICOLUL 139
    (1) Impozitele, taxele şi orice alte venituri ale bugetului de stat şi ale bugetului asigurărilor sociale de stat se stabilesc NUMAI prin lege.
  • +1 (1 vot)    
    Nu scapa din PFA-urile (Luni, 13 aprilie 2009, 14:32)

    amy [anonim]

    Stati linistiti, cu asemenea capcauni in guvern, la urmatoarea rectificare bugetara vor intra si pfa-urile in impozitarea forfetara ...
    • -1 (1 vot)    
      pfa (Luni, 13 aprilie 2009, 17:40)

      remi [utilizator] i-a raspuns lui amy

      In mod sigur. Mai ales ca la pfa-uri e evaziunea e mult mai mare
      Eu sincer nu imi aduc aminte ultima data cand am primit chitanta de la un stomatolog
  • 0 (2 voturi)    
    Articol INCOMPLET si IRESPONSABIL (Luni, 13 aprilie 2009, 17:01)

    Victor [anonim]

    E cea mai mare greseala posiblia renuntarea la o societate cu RASPUNDERE LIMITATA pentru un PFA.

    In orice domeniu de activitate poti sa o dai in bara, sa te dea un client in judecata si sa ai de platit milioane despagubiri. La SRL raspunzi cu CAPITALUL FIRMEI.

    La PFA raspunzi solidar cu averea.

    In absolut orice domeniu de activitate poti sa dai si faliment, aceeasi problema si aici.

    Autorii articolului sunt iresponsabili.
    Nu au prezentat deloc acest aspect, nu au habar sau nu spun care e diferenta dintre cele 2, sunt niste notiuni pe care le invata un contabil in prima saptamana.

    Sfat: Nu va faceti vreodata alte firme in afara de: SRL (Societate cu Raspundere Limitata), SCA (Societate in Comandita pe Actiuni) si SA (Societate pe Actiuni).

    Asta daca sperati sa faceti bani seriosi cu ele, daca va ganditi la sub 500 RON profit lunar oricum nu contati.

    Dar un articol pe hotnews.ro, un site extrem de vizitat, va influenta multi oameni care in mod sigur spera la mai mult.

    Si sa nu credeti ca exista domeniu in care nu gasesti un nebun care sa te dea in judecata. Si da, sincer, daca nu ai profit din care 16% sa fie 500 EURO pe an te stresezi degeaba sau faci evaziune.
    • +1 (1 vot)    
      Mai poti? (Luni, 13 aprilie 2009, 20:39)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      Cine zice ca nu poti sa ai contracte ca PFA de 2000 Eur pe luna? Sau sa scoti 0 pe un SRL? Vorbesc in cunostinta de cauza si descriu o situatie reala.

      Hai sa vedem:
      1. E cea mai mare greseala posiblia renuntarea la o societate cu RASPUNDERE LIMITATA pentru un PFA.
      De ce? E greseala sa inchizi un SRL care are venituri 0 din varii motive (lipsa de clienti, sa zicem...) dar pe care dl. Pogea il considera bun de taxat dupa formula
      0 RON * 16% = 500 EUR ?

      Dupa care ma sparge si continuarea, probabil care explica "greseala" de a inchide un SRL:
      "Si da, sincer, daca nu ai profit din care 16% sa fie 500 EURO pe an te stresezi degeaba sau faci evaziune. "
      Deci te stresezi degeaba, dar NU inchide SRL-ul. Ideea probabil e sa dai bani la stat degeaba, dar sa nu te stresezi, nu?

      Si inca si mai fukin spectacular:
      "Asta daca sperati sa faceti bani seriosi cu ele, daca va ganditi la sub 500 RON profit lunar oricum nu contati."
      PAI TOCMAI ASTA E IDEEA. PLATESTI IMPOZIT DACA AI PROFIT.
      Poti avea un an de 50.000 si unul de 0. Nu toti asfaltam lunar aceleasi gropi; unii dintre noi facem bine din prima.

      "2. In orice domeniu de activitate poti sa o dai in bara, sa te dea un client in judecata si sa ai de platit milioane despagubiri. La SRL raspunzi cu CAPITALUL FIRMEI.
      La PFA raspunzi solidar cu averea."
      Nu am reusit sa gasesc articolul in care scrie asta. E posibil - nu m-ar mira - sa fie si asa. Eu credeam ca responsabilitatea e stabilita de articolele din contracte, ori o fi o lege care zice ca daca clientului nu-i place executabilul, raspund cu averea?

      No comments.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e adevarat.. (Marţi, 14 aprilie 2009, 9:42)

        Srlist [anonim] i-a raspuns lui ac

        ..ca raspunzi numai cu capitalul firmei. Mie mi-au venit niste inspectoare si fiindca li s-a parut ca nu am facut destule vanzari, mi-au dat o amenda mare pe care a trebuit s-o platesc din banii proprii, chiar daca pe firma eram cu banii la zero.
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:42)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Srlist

          Nu eu am zis asta. cel de mai sus.
  • +2 (2 voturi)    
    hotii (Luni, 13 aprilie 2009, 17:37)

    remi [utilizator]

    Chiar ma gandeam, ca noi fumatorii platim 80% din valoarea unui pachet de tigari ca acciza. La fel si la benzina. UNDE SUNT BANII ASTIA?
    Sanatatea e in coma, educatia e pe duca, drumuri nu avem, deci care e explicatia? Unde se duc banii nostrii? In posetele lui Udrea?
    Conform economistului poporului toti cu firme mici si mijlocii suntem evazionisti, deci ce rost mai mare Garda financiara? Acum suntem obligati sa platim si acest impozit, unde se vor duce acesti bani, pentru ce exact sunt? Finantam noi bancile straine care s-au lacomit sa dea credite?
    • 0 (0 voturi)    
      cum unde? (Luni, 13 aprilie 2009, 20:50)

      DlGeo [anonim] i-a raspuns lui remi

      Cum unde? In salarii, in masinile parlamentarilor, a ministrilor !
  • 0 (0 voturi)    
    OUG impozit forfetar (Luni, 13 aprilie 2009, 20:06)

    dorohoi [anonim]

    Daca tot s-a aprobat, macar sa ne spuneti, cei care stiu, unde gasim aceasta ordonanta sa ne documentam mai bine.
  • -1 (1 vot)    
    Hai Basescu (Luni, 13 aprilie 2009, 20:21)

    FLORIN [anonim]

    Hai basescu hai basescu. Te-am votat si acum sunt multumit! Arde-i pe toti patronasii astia de 2 lei. Sa mearga la munca cinstita la stat nu sa faca afaceri dubioase cu chibrituri. Arde-i Basescule. Bravo. Asa Asa.
    • 0 (0 voturi)    
      asa Florica tata, asa ! (Luni, 13 aprilie 2009, 20:48)

      DlGeo [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Pai deja sunt angajat , am vorbit azi la Camera de Comert si pina una alta cel mai usor este sa opresti activitatea. Costa cca 3.5 milioane taxa si poti opri pina la maxim 3 ani.
      Apoi strang bani din salariu , voi achita toate taxele restante , numesc lichidator, si in final o dau draku de firma ca mai rau ma doare capul cu ea.
      Noroc ca-s angajat. Dar cei care traiau din firma fara sa stea cu mina intinsa la stat ?
      S-au gandit guvernantii la asta? Cum e Dle Pongea ?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce pfa... (Luni, 13 aprilie 2009, 21:59)

    Silviu [anonim]

    ... eu am pfa de mai bine de un an, pe consultanta it. Va spun din experienta ca este cea mai avantajoasa forma juridica, dar, fiindca legile nu sunt exprimate in diagrame uml sunt mai rau decat o sperietoare ptr mine. Am apelat la o firma specializata care se ocupa si acum de tot ce inseamna facturi, plati, etc, pentru mine procesul este transparent, platesc un abonament care mie mi se pare rezonabil. Ca sa nu le fac reclama pe fata :d, va spun doar ca am gasit link-ul lor prin acest articol.
  • 0 (0 voturi)    
    PFA (Marţi, 14 aprilie 2009, 9:52)

    stefan [anonim]

    Daca sunt pensionat gr.3 si lucrez cu jumatate de norma ca PFA trebuie sa platesc contributia la sanatate si asigurarile sociale? Optional, 100% sau 50%.????
  • 0 (0 voturi)    
    furt PFAtza (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:21)

    sigur ca da [anonim]

    solutia asta nu e valabila pentru toti, din doua motive: 1. pentru o licitatie la stat, un arhitect PFA, de exemplu, nu se califica- asa cum se poate califica o firma; prin urmare, prestatia PFA este obligatoriu restrinsa fata de cea a firmei; 2. de unde stim ca peste trei luni nu inventeaza ceva si pentru "evazionistii" de PFA?! azi e o formula acceptabila, miine dau in cap cu vreo idiotenie fiscala si AF-urilor si PFA-urilor. Nu mai am incredere in nici o solutie, atita vreme cit tara e condusa de comunistii astia vopsiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Marire capital social (Miercuri, 15 aprilie 2009, 1:14)

    antihoti [anonim]

    Eu am unele informatii ca in curand se va mari capitalul social la 1000 Euro. Am avut de modificat ceva la firma si tipul care s-a ocupat de acte m-a intrebat de ce nu fac si marirea de capital in acelasi timp sa mai scutesc niste timp si bani. Am ramas masca dar, se pare ca asta o sa se intample.

    O alta modalitate de desfiintare a firmei este sa faceti un act aditional la statut prin care modificati durata societatii din nelimitat pana la o data convenabila. Si, la aceea data, pa firma.
  • 0 (0 voturi)    
    Patron de companie si PFA simultan? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 15:29)

    Mircea Dinculescu [anonim]

    Pot detine una sau mai multe companii si sa-mi fac PFA fara sa defintez companiile pe care le dtin ca patron?
  • 0 (0 voturi)    
    impozit forfetar (Marţi, 5 mai 2009, 21:42)

    Ginghina Oana [anonim]

    IF platesc impozit forfetar?
  • 0 (0 voturi)    
    IMPOZIT FORFETAR (Vineri, 12 iunie 2009, 14:18)

    NICKY [anonim]

    Am innebunit cu totii referitor la impozitul forfetar ? Legea 571/2003-Codul fiscal al Romaniei prevede clar la art. 4 ca modificarile la cod pot fi facute NUMAI prin lege trecuta prin Prlamentul Romaniei cu 6 luni inainte de aplicare, dar nu mai devreme de 01.Ianuarie a anului urmator in care a fost facuta modificarea ! Cum putem sa mergem ca oile in sir dupa niste ratati care in afara de dorinta de putere si devalizare a acestei tarisoare nu mai au nimic in capetele lor patrate (unii dintre ei si chelioase) ?!?!
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE ......................... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 14:19)

    ANGELA [anonim]

    HOTILOR , NU MAI AVETI BANI LA BUGET CA SE FURA CA IN CODRU.IN LOC SA AJUTATI FIRMELE PENTRU ANGAJARE DE PERSONAL DE PERSONAL , NE AJUTATI SA DAM FALIMENT.NE LUATI PAINEA DE LA GURA COPIILOR.PLATIM SUFICIENT LA STAT CARTILE DE MUNCA SI CEI 19% DIN PROFIT CE MAI VRETI????????????
  • 0 (0 voturi)    
    PFA nu este pentru toti o solutie (Marţi, 7 iulie 2009, 17:15)

    lorenta [anonim]

    Stimati domni si doamne....PFA nu este o solutie, daca ai un oarecare facturat platesti impozit pana te astupi......16% impozit, 5.5% sanatate....si toate astea la veniturile realizate ....sanatatea este obligatoriu a fi platita la veniturile declarate si nu la suma minima asigurata.
    Daca vrei sa platesti si la fondul de pensii va trebui sa demonstrezi sursa veniturilor si bineinteles un document de unde rezulta suma la care te/ai asigurat in sistemul de sanatate.... (experienta practica de PFA)....nu poti plati taxe la ce sume doresti tu.....
    Deci, este convenabil sau nu PFA?!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:16)

    edy [anonim]

    Am un PF ,as putea furniza produse lucrate manual adica icoane unor angrouri gen Metro ,Dedeman ,etc
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa facem ceva!!! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 22:27)

    Irina [anonim]

    bun. acum ce facem? ne lamentam pe un forum? ne dam cu parerea, ne incurajam , ne compatimim, ne mancam unghiile gandindu-ne daca sa platim sau nu si ce se intampla daca nu platim?
    sau facem ceva concret????
    stabilim si noi o intalnire mediatizata la o anumita ora intr-un anumit loc sa ii rupem pe nenorociti chiar acum in campanie electorala?
    facem si noi ceva, sau doar ne dam cu parerea si mergem apoi cu coada intre picioare sa platin nenorocita de taxa?
  • 0 (0 voturi)    
    HAI SA FACEM CEVA! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 23:33)

    Contribuabil [anonim]

    Astept sa vad reactiile celor care nu sunt de acord cu aceasta japca din partea guvernului.
    Daca este cineva convins de faptul ca nu mai vrea sa fie o oaie de muls va rog sa luati atitudine!
    Adresa mea este irinansc@yahoo.com
    HAIDETI SA FACEM CEVA! Haideti sa punem capat acestei proceduri de japca din partea guvernantilor! VA TINE? Va astept!
  • 0 (0 voturi)    
    impozit forfetar pt.ferma melci (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:00)

    sancelean dorina [anonim]

    Am deschis o ferma de melci, inca nu am ajuns pe productie ,deci nu am profit ,de ce trebuie sa platesc impozit forfetar? Datorita faptului ca am accesat fonduri europene societatea nu poate fi suspendata. Poate cineva sa imi explice daca exista posibilitatea de a nu plati acest impozit in cazul meu.
    sanceleandorina@yahoo.de
    Multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    impozitul forfetar (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:12)

    luci [anonim]

    singura optiune fiabila este ca dupa 1 an de zile sa inchizi firma si sa deschizi alta ... firmele noi deschise sunt scutite de impozitul forfetar.deci o sa inchidem firme si o sa deschidem altele pana acest impozit de rahat va fi scos definitiv