Misu Negritoiu: BNR a reactionat tarziu la criza. Stabilitatea cursului nu va dura prea mult

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 13:38 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei a reactionat tarziu la criza actuala, iar masurile de politica monetara adoptate recent nu vor duce la o scadere a dobanzilor pe piata, in conditiile in care nici stabilitatea cursului nu va dura prea mult, a declarat miercuri directorul general ING Bank Romania, Misu Negritoiu, citat de Mediafax.

"Nu cred ca politica monetara e numai atributul BNR si nu cred ca banca centrala se lupta cu criza, ci adopta masuri pentru situatii normale. BNR a reactionat si tarziu, si nu cred ca ceea ce a facut de curand va duce la scaderea dobanzilor pe piata", a spus Negritoiu, prezent la o reuniune a Partidului Social Democrat (PSD).

In opinia sa, este clar ca politica monetara urmareste mentinerea inflatiei sub control, desi nu acest indicator conteaza in perioada de criza.

Misu Negritoiu crede, in schimb, ca reducerea sau chiar eliminarea rezervelor minime obligatorii (RMO) ar duce la o cantitate maxima de bani pe piata.

"Nu cred ca dobanda se va reduce prea mult in urmatoarea perioada si nici ca stabilitatea cursului va dura prea mult", a spus directorul ING.

Consiliul de Administratie al BNR a decis, la finele lunii iunie, sa reduca cu 0,5 puncte procentuale rata dobanzii de politica monetara, de la 9,5% la 9%, incepand cu 1 iulie, si sa scada ratele rezervelor minime obligatorii cu 5 puncte pentru valuta, la 35% din pasivele bancilor, si cu 3 puncte pentru lei, la 15%.

Seful ING Bank Romania recomanda, ca masuri anticriza, sustinerea investitiilor si crearea de locuri de munca, reducerea substantiala a cheltuielilor administrative si stimularea vanzarilor si a consumului.

El a explicat faptul ca, in prezent, bugetul de stat nu dispune de bani, in contextul in care "banii au fost cheltuiti inainte de criza".

"Nu cred ca este prea mult spatiu pentru reducerea de taxe si impozite", a mai spus seful ING Bank Romania.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3523 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    fiecare directorash are cate o parere (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:44)

    ogica [anonim]

    "banii au fost cheltuiti inainte de criza"
    Pai si nu au facut bine? Inainte de criza, banii nu aveau valoare, ce era sa faca, sa ii tzina la ciorap?

    Ati dat credite aiurea si acum platim gaurile voastre. Rushine.
    • +2 (4 voturi)    
      Cum zicea si Geoana aseara... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:28)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ogica

      Doar printr-o politica monetara nu poti tine economia stabila... BNR-ul face ce poate...insa daca guvernul nu ajuta si el...atunci degeaba se mai agita BNR-ul.
      In alta ordine de idei...directorasu asta probabil nu doreste sa scada dobanzile la credite ca si restu...si din cauza asta arunca fumigene. Nici macar nu ar trebui bagat in seama...avand in vedere instabilitatea economica actuala...pt ca orice previziune negativa are efecte mult mai grave ca de obicei.
      Presupun ca pt el ar fi de vis ca leul sa se duca la vale....sa mai creasca putin si impozitele...iar populatia sa se indatoreze cu niste dobanzi colosale...Mai baga guvernul niste bani in fundul lor...si se cara frumusel din tara...
      • 0 (0 voturi)    
        sunt perfect de acord cu tine (Joi, 9 iulie 2009, 10:18)

        visio [anonim] i-a raspuns lui bgd

        si asa adauga sa mai "uite" din bonusurile de pe urma creditelor vandute
    • 0 (2 voturi)    
      ahh... ING.... (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:16)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui ogica

      ...caci pana sa citesc despre cine e vorba chiar ma gandeam sa analizez articolul. ...prefer sa ma incred in BNR, constant s-a comportat infinit mai satisfacator decat ING (chiar daca comparatia e fortata)
  • +8 (14 voturi)    
    hotnews...iar veniti cu pareri ing? (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:45)

    nenea [anonim]

    opniile "bancare" aici sunt numai ale ing-lui...miroase a pub mascata domnilor
    • +8 (12 voturi)    
      EXOR EUR (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:31)

      relu [anonim] i-a raspuns lui nenea

      misu negritiou actioneaza in interesul personal si al angajatorului acestuia. doar nu crede careva ca la acest nivel lumea se apuca sa dea declaratii fara sa beneficieze cu ceva. care e beneficiul..? pai picatura.. "da doamne sa mai scada bnr rmo si mai mult.. ca sa putem scoate si mai multi euro din tara"...
  • +8 (12 voturi)    
    seful ING (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:46)

    roz [anonim]

    ...se da cu parerea seful ING BANK.....una din bancile care a ajutat la destabilizarea leului din noimbrie anul trecut....hahahahahah.....
    Cred ca totusi BNR se tine multe prea bine si se incearca din nou o destabilizare.....Patriciu ieri "leu va ajunge la 4.8"
  • +6 (10 voturi)    
    i-a dat cineva ordin sa-si dea cu parerea ?! (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:53)

    bogdan [anonim]

    Misu Negritoiu : membru PCR, suspectat ca a colaborat cu Securitatea, apoi membru PSD, devotat lui Iliescu, acum presedinte ING (oare astia chiar nu vad pe cine numesc in functii importante?!!) - SI NOI AR TREBUI SA NE UITAM IN GURA LUI ?
    • 0 (2 voturi)    
      ba tocmai (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:30)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Ca vad. In asemenea pozitii strainii angajeaza persoane influente si cu pile pentru a le merge lin afacerile si pentru a deschide usor usi. Nu se angajeaza neaparat pentru competente, pentru asta exista tehnicii de dedesubt
  • +7 (11 voturi)    
    daca era altcineva era credibil (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:56)

    florin [anonim]

    dar fiind din partea unui director de banca comerciala inclin sa nu ii dau crezare. Oare nu tocmai din cauza ca neavand rezerve obligatorii, si putand sa dea credite fara acoperire, mult peste posibilitatile bancilor, avem o parte din criza actuala?
  • +1 (9 voturi)    
    minciuni (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:01)

    luputehno [utilizator]

    inainte de a lua imprumutul de la fmi.....leul va fi la 3.8....azi e 4.21...si e tinut cu perfizii grele....la iarna va fi cat???3.6????s a zis interesele ing care suge vlaga tarii....bombe...suntem pe nicaieri....si datori vanduti
  • +6 (6 voturi)    
    Concret! (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:11)

    Ioan [anonim]

    ca masuri anticriza, sustinerea investitiilor si crearea de locuri de munca, reducerea substantiala a cheltuielilor administrative si stimularea vanzarilor si a consumului.
    CUM, stimate domn PSD-ist?
  • +5 (7 voturi)    
    Speculatorul (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:16)

    Iulian [anonim]

    Dupa ce-a incercat sa faca specula cu leul, cred si eu ca e suparat ce BNR-ul i-a tras-o.
    • +1 (3 voturi)    
      pai da (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:54)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      De-aia trag astia acuma sfori sa-l schimbe pe Isarescu (vezi cam ce loialitati are M Negritoiu)... a vrut partidul sa faca bani prin speculatii valutare si au luat-o in buba.
  • +6 (8 voturi)    
    ia uite! (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:16)

    dino [anonim]

    inca o parere extra pesimista de la ING. ce interese urmariti nenorocitilor? peste tot unde apare parerea ING balteste a pesimism. Manipulati piatza si oamenii?
    deja e cam evident...
    • 0 (0 voturi)    
      deschide ochii (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:13)

      abramburici [utilizator] i-a raspuns lui dino

      Vezi pe cineva de pe acest forum care sa ia partea ING?! Nu cred. Deci ideea ca prin pesimism ING manipuleaza piata si oamenii e gresita fundamental. Si tu si altii sunteti destepti si va dati seama ca ING spune prostii si nu puteti fi influentati! Insa, cu toata istetimea ta si a BNR economia s-a cam prabusit si asta pare a fi abia inceputul...
  • +4 (6 voturi)    
    ma rog (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:33)

    alex [anonim]

    E posibil sa mai faca leul un salt pana la 4.35-4.4, dar nu vad de ce sa se duca mai sus. Deficitele comerciale au fost deja corectate, datoria externa este refinantata, investitiile straine acopera (pana acum) deficitul comercial.

    Speculatii...am vazut ca BNR nu agreeaza.
  • +1 (7 voturi)    
    VINA BNR!!! (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:47)

    GOGU [anonim]

    BNR este principalul vinovat al situatiei precare din romania pe linga reala criza internationala. Cum?

    BNR a marit arbitrar si continu baza monetara si a permis o expansiune agresiva a masei monetare fiind astfel principalul vinovat de inflatia ce a avut loc din 1989 pina in prezent. Cu o baza monetara fixa sau care sa nu creasca cu mai mult de cit PIB-ul real si un contol inteligent al masei monetare in romania nu ar fi existat inflatie.

    De ce mareste BNRul constant maza monetara? Pentru a satisface / acoperi nevoia de bani nemunciti a unor grupari de interese ce s-au perindat la conducerea statului in ultimii 20 ani.

    Cind marest baza/masa monetara continu cum tii in frau inflatia? Prin dobinzi foarte mari!!! Dobinzi ce sufoca economia privata, anrteprenorul roman neavind nici o sansa sa faca competitie cu un anteprenor din state unde dobinda de finantare e mult mai mica.

    In plus, deprecierea puterii de cumparare a monedei nationala rezulta si in deprecierea continua a monedei nationale versus valute forte scazind astfel ratigul de tara ce afecteaza suplimentar negativ costul de creditare al antreprenorilor romani.

    Biciut de inflatie continua, dezvoltarea unui capital autohton real este imposibil deoarece adeseori inflatia transforma pierderi reale in profituri nominale fictive ce induc grave prejudicii principiulului economiei de piata libera.

    Care este solutia?

    REFERENDUM!!!!! Modificare constitutiei prin care BANCA NATIONALA sa fie obligata la mentinerea unei BAZE MONETARE care sa nu creasca mai mult de cit cresterea PIB ajustat la inflatie iar guvernul sa nu poata opera cu deficit bugetar.
    • -1 (1 vot)    
      www.gs.com (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:28)

      Zeus [anonim] i-a raspuns lui GOGU

      Tu pari angajatul unei banci. Pari veniti aici cu un comunicat scris (cam slabut) de niste PR-iste de la banci.
      • 0 (0 voturi)    
        ZEUS (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:39)

        GOGU [anonim] i-a raspuns lui Zeus

        Am scris mesajul de mai sus in 60 de secunde Nu lucrez la sau pentru banci, si nu am studii economice. Sunt doar un atrepenor lovit de problemele de zi cu zi in cautarea unei solutii. Daca ai tu alta mai buna,.... sunt ochi si urechi!
        • -1 (1 vot)    
          www.gs.com (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:59)

          Zeus [anonim] i-a raspuns lui GOGU

          Nu prea sunt solutii miraculoase pe asemenea vremuri. Decat daca esti pe baricada cash-ului. Cine are cash acum e la putere. Cine nu are, in cel mai bun caz, se conserva. Oamanii destepti au iesit in fata inainte de criza. Au vandut, au acumulat cash/provizioane si acum se distreaza (stiu firme care de ani de zile strang lichiditati pentru vremuri grele...ce bine le prinde acum ca in anii trecuti nu s-au lafait in dividende). Un exemplu:
          Esti sef la o firma de transporturi. Ai citit atent ce scria pe Bloomberg/The Street acum un an. Ai lasat la o parte vacantele luxoase si alte bling-bling-uri si ai strans valuta. Acum, ai cash, nu depinzi de banci. Acum un an, cu un EUR, cumparai aproximativ 1 l de motorina. Acum, cu 1 EUR cumperi aproape 1.2 l de motorina.
          Acum un an, te rugai de un "best-job-ist" sa vina sa lucreze la tine pentru 500 EUR/luna pe o pozitie (generic numita) X. Acum, se roaga el de tine, sa il iei pe "X" pentru 400 EUR.
          Acum un an, plateai 15.000 EUR pentru o duba second hand in stare buna. Acum, daca tragi de pret cu un importator, o iei noua cu banii astia. Sau acelasi second hand cu 10.000 EUR.
          La fel si in constructii. Am o cunostinta care a inceput niste proiecte de vreo 2.000.000 EUR. Imi spunea, ca acum 1 an, de banii astia construia cam 60% din cat face acum (cimentul era cu vreo 30% mai scump, forta de munca 40%, terenul minim 25%..etc.)
          Deci, ai cash...discutam (nici eu nu am...)!
  • +1 (1 vot)    
    TOT (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:49)

    sabo [utilizator]

    aruncati vina pe tariceanu.
    bine sau rau este un fapr trecut.
    v-a pus cineva la guvernare cu forta?
    incercati sa conduceti caruta, nu va uitati ce lasa caii in urma!
  • 0 (2 voturi)    
    www.gs.com (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:26)

    Zeus [anonim]

    Despre Domnul Misu Negritoiu, putem spune urmatoarele:
    1. este seful bancii care a sarit cel mai agresiv pe RON (acum jumatate de an), cand Isarescu, prin faptul ca a contracarat "loviturile" a adus pierderi ING-ului si normal, a devenit dusman pentru stiamtul CEO al ING RO;
    1.a. ING are local multe pozitii pe EUR, normal ca un curs de 4.8-5.0 RON/EUR ii convine de minune, si trebuie sa il intelegem, e pana la urma scaunul lui in joc;
    2. este nascut la Dabuleni (salutare lu' Mircea);
    3. are proprietati in Cornu (salutare si lu' Adrian);

    In fine, sunt satul de analistii/investotorii astia, care acum au, fie pozitii deschise pe EUR, fie au lichiditati in EUR, carora le convine sa joace pe o piata in scadere, sa o cumpere cat mai ieftin. Si avem destul exemple cu cei care tipa ca "E CRIZAAAAAAAAAAAAA". Ca tot apar pe la TV si ne spun asta: Tiriac, Patriciu, Vintu...toti au lichiditati si toti spera sa cumpere cat mai ieftin. Patriciu a fost oricum monumental. Estimeaza el, ca imobiliarele mai scad cu 80%. Pai la asa scadere nu te poti astepta nici in Sahara.
    • 0 (0 voturi)    
      ZEUS GS (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:46)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Faptul ca bagi in titlu "site-ul" lui Goldman Sachs crezi ca da credibilitate mai mare spuselor tale..?
      • -1 (1 vot)    
        www.gs.com (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:07)

        Zeus [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        That's the catch.
    • 0 (0 voturi)    
      solutia (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:00)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Solutia sunt oamenii educati economic, care sa aiba si ei cap cu care sa gandeasca cam care ar trebui sa fie cursul etc.
      • 0 (2 voturi)    
        www.gs.com (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:20)

        Zeus [anonim] i-a raspuns lui alex

        Sunt foarte multi care stiu bine asta. Dar sunt si ei niste speculatori. Astia fac acum cei mai multi bani. De ce crezi ca cel mai mare departament (ca numar de angajati) de la GS este cel de statistici/prognoze matematice, unde sunt angajati numai oameni cu PHD in matematica? Bob Berry, unul dintre cei mai tari matematicieni din US, are in spate o armata de 20.000 computere, prin mai multe locatii, care ii toaca in fiecare zi tot felul de statistici, prognoze, etc. pe care el le livreaza zilnic analistilor/traderilor. Asta se numeste "risk control". Daca ai pe cineva care stie cat ar trebuie sa fie valoarea unui bun/serviciu, ala iti va aduce cel mai solid risk control si iti va produce cei mai multi bani. Si sunt si la noi destui.
        • +1 (3 voturi)    
          GS= CORUPTIE (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:37)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui Zeus

          Zeus... imi pare rau sa iti naruiesc visele.. dar GS nu sunt de cit o cohorta de indivizi corupti care fac profiuri uriase prin "insider trading" si prin influenta asupra statului (a conducatorilor acestuia mai exact). Modelele matematice au o utilitate redusa.. aceasta criza a dovedito cu virf si indesat!!!! QA si TA.... sunt chestii echivalente cu a citii viitorul intr-o ceasca de cafea.... din pacate QA ai TA sunt in continuare folosite ca paravan pentru justificarea obtinerii unor profituri exorbitatnte pe cai neortodoxe.... multa lume nu realizeaza asta....
        • +1 (1 vot)    
          ok (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:23)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Zeus

          Ma refeream la Romania, deci comparatia cu GS nu isi are rostul. Si ma refeream la lumea normala, clasa medie, talpica tarii- cum vrei sa ii numesti. Daca omu de rand intelege mecanismul economic speculatiile nu mai merg "ca in branza" asa cum se intampla acu in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      gresit (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:31)

      abramburici [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

      Iti recomand sa verifici pe internet ce profit a avut ING Romania in 2008 si in tr. I din 2009. Vei trage o concluzie simpla, dar dureroasa pentru tine (pentru ca spui prostii): ING a facut bani cand leul s-a intarit fata de EUR si nu putini.
      Pentru tine si altii ca tine: intelegeti ca bani se pot face pe miscari ale cursului si in sus si in jos. Nu mai urlati in stanga si in dreapta ca se doreste un leu mai slab. Si un leu mai tare aduce profit, chiar mai mult decat un leu slab. Poate te intrebi de ce?! E simplu: prin cumparare de lei castigi si din apreciere si din dobanda mai mare decat la EUR.
      INCA O DATA! TREZITI-VA sau TREZESTE-TE!
      • -1 (1 vot)    
        www.gs.com (Joi, 9 iulie 2009, 7:42)

        Zeus [anonim] i-a raspuns lui abramburici

        A vorbit cineva aici de profitabilitatea ING? Nu e vorba de asta, e vorba de practicile lor si de interesele in piata. La un moment dat, interesul lor in piata a fost un EUR foarte sus. Acum, dupa ce declaratii fac, interesul lor e in continuare un EUR in sus.
        IN Q4/08 si Q1/09 ING a facut bani short"-ind" RON-ul. Nu s-a umplut nimeni de bani peste noapte, facand long"-uri". De aici si diferenta de termen. "Long" si "Short". Asa ca te rog, lasa lectiile deoparte.
        • +1 (1 vot)    
          esti varza (Joi, 9 iulie 2009, 19:08)

          abramburici [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

          Ai dovezi cand vorbesti de practici? Stii tu ce pozitii au avut sau te iei dupa ce auzi? As fi curios sa vad niste dovezi...
          Nu se intelege de unde e diferenta de termeni intre long si short din ce scrii tu. De fapt, ai habar despre ce vorbesti? Ca sa vad ca stii ceva macar despre asta te-as ruga sa scrii ce implicatii are pentru o banca o pozitie short pe o valuta.
  • -1 (1 vot)    
    MN (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:06)

    nety [anonim]

    MN - ING
    1. cine a atacat cel mai puternic leul?
    2. atac la isarescu (urmeaza "alegeri" pentru guvernator)?
    3. scaderea sau eliminarea rezervelor, astfel incat eventuale falimente sa fie suportate tot de noi (un altfel de caritas)?
  • -1 (1 vot)    
    mai mishuletzule (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:43)

    kalu [anonim]

    mai !!! mai terminati voi cu analizele astea mai, mai bine vedeti-va de problemele grupului vostru ca aveti destule. Pai daca nu apari tu, apare chidesciucul cu scenarii apocaliptice. Pe scurt - platiti publicitatea baieti, sau sunteti disperati si nu stiti ce sa mai faceti?