Moody's: Institutiile din Romania sunt la nivelul celor din Surinam

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:29 Economie | Finanţe & Bănci

Romania are o capacitate institutionala sub cea a multor tari din Europa Centrala si de Est, avand calificative similare celor din Surinam sau Brazilia. Totusi, institutiile statului isi pot imbunatati activitatea datorita aderarii la UE si sprijinului financiar aferent, considera Moody's, citata de NewsIn.

Intr-un raport publicat miercuri, agentia de rating acorda institutiilor romanesti un calificativ mediu, datorita aderarii tarii la Uniunea Europeana.

Moody's a luat in calcul, in stabilirea calificativului pentru institutii, indicatori stabiliti de Banca Mondiala, respectiv "eficienta guvernamentala" si "statul de drept", carora le-a adaugat parametri proprii.

Romania a obtinut un calificativ de 31 din 100 la indicatorul eficienta guvernamentala si 43 din 100 in ce priveste "domnia legii", ceea ce denota ca institutiile au un nivel scazut fata de stadiul de dezvoltare economica al tarii, precizeaza agentia.

"Tari care au obtinut calificative similare din partea Bancii Mondiale sunt Surinam, Maroc, Columbia si Brazilia. Multe alte tari din Europa Centrala si de Est au calificative mult mai bune decat Romania, precum Polonia (in jur de 55 la ambii indicatori), Slovacia (circa 60) sau Turcia (47)", se spune in raportul Moody's.

"De fapt, doar cateva tari din Balcanii de Vest (Albania si Bosnia-Hertegovina) si din Comunitatea Statelor Independente (CSI) au calificative mai slabe privind institutiile", se mai arata in raport.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1542 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Asa de mult?! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:39)

    Vlad G [anonim]

    Ar fi trebuit sa ne acorde calificativul 0 din 100, fiindca nimic nu se face in tara asta!
    • +2 (4 voturi)    
      Piatra de moara (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:04)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vlad G

      la gatul natiunii, asa a ajuns sa fie statul roman. Majoritatea institutiilor statului sunt la nivelul lui '89. Statul ne trage in jos si franeaza dezvoltarea tarii si cresterea nivelului de trai. Din cauza asta calificativele ar fi trebuie sa fie sub zero.

      Sa nu mai fim indulgenti cu statul, ci sa facem ceva sa-l punem la treaba! Ce propuneti?
      • +1 (1 vot)    
        Ce sa mai... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:51)

        prop [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Popun sa ne conduca extraterestrii ... doar ei cred ca mai au sanse de a nu se corupe dupa ce vin la noi.
        • 0 (0 voturi)    
          Care... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:09)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui prop

          ...care extraterestri, aia care se lasa prinsi in curse de soareci si apoi omorati prin innec de catre un fermier mexican?

          Ehehe...nici extraterestrii nu mai sunt ce erau odata....
      • +1 (1 vot)    
        propun (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:05)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        La un cumul de 10 sesizari intemeiate impotriva unui functionar public, acesta sa fie dat afara din serviciu.
  • 0 (4 voturi)    
    ei na (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:45)

    soso [anonim]

    Bine ma, altzi "destepti" ! se pot lua de mana cu olandezii! astia toti inventeaza, nu inteleg de unde atata inversunare pe tzara asta, care, zau, nu vede nimeni ca nu are nici o problema?
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:45)

      adik [anonim] i-a raspuns lui soso

      Poate citeste si ministru' de externe si isi anuleaza vizita la sediul Moody's. :-(
  • +3 (3 voturi)    
    gata.... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:47)

    laurentiu [anonim]

    43 la domnia legii..Noi si Maroc

    gata nu-i mai viziteaza Diaconescu nici pe astia!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca Moody's n-au auzit de greva (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:05)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Daca luau in calcul si greva magistratilor, si motivele grevei, probabil am fi ajuns Somalia.

      Cat despre Diaconescu, daca va protesta astfel de fiecare data, vom avea un ministru de externe care nu paraseste Romania.

      Eventual merge intr-o vizita pe .... Marea Neagra.
    • +1 (1 vot)    
      Pe care? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:12)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Pe astia, pe care...pe Maroc sau pe Moody's? :)
  • +3 (3 voturi)    
    domnia legii (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:49)

    Florin Popescu [anonim]

    e vorba probabil de "Rule of law " ce inseamna principiile statului de drept si in niciun caz "domnia legii"....
    • +2 (2 voturi)    
      google translate (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:09)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui Florin Popescu

      Cel mai probabil au folosit google translate si au vazut ca la 'domnia legii', traducerea lui google era 'rule of law' :P
      e drept ca daca ar fi incercat sa traduca din engleza in romaneste, ar fi obtinut o versiune cat de cat coerenta.
  • -2 (2 voturi)    
    astia-s pusi pe noi (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:54)

    florin [anonim]

    Moody din pacate are dreptate, dar sa se mai uite si in ograda lor si sa ne mai lase sa traim criza asta. atata rahat au mancat ca ne-am cam saturat
    • +1 (1 vot)    
      sigur... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:14)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui florin

      Sa stii tu ca astia chair au ceva cu noi, nu ne lasa sa ne dezvoltam normal, ne fura biberonul si ne dau suzeta.
      Chiar suntem asa de naivi sa credem ca toata lumea are ceva cu noi cand ne arata cu degetul gunoiul in care traim?
  • +1 (1 vot)    
    Deci nota 3 pentru guvern (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:49)

    Dan W. [utilizator]

    si nota 4 pentru institutii.
  • +1 (1 vot)    
    Romania e chiar supraevaluata... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:08)

    Marian [anonim]

    Despre care institutii din Romania este vorba?
    Probabil ca este o greseala, pentru ca daca s-ar fi facut o evaluare corecta, Moody ar fi descoperit ca singurele departamente care functioneaza in cadrul insitutiilor din Romania sunt cele care asigura plata fara intarziere a salariilor bugetarilor.
    In rest, TOTUL E CORUPTIE.
    Daca au analizat capacitatea institutionala fara sa vada la ce e folosita aceasta capacitate (altceva in afara de scopuri personale, interese de partid si vanarea ciolanului european nereturnabil ) si considerand furtul banului public ca o activitate normala, atunci au dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:23)

    toro [utilizator]

    Solutia este sa ieshim in strada. Shi nu este alta.

    1. Opozitia ar trebui sa organizez manifestatii reale nu comisii de rahat. Insa opozitia e varza.
    2. Sindicatele ar trebui sa organizeze manifestatii. Sunt MIA.
    3. Galeriile de la echipe ca Steaua, Poli, Dinamo ar trebui sa se organizeze. Din pacate sunt prea retardatii sa vada in afara dusmanilor din stadion.
    4. Organizatiile societatii civile ar trebui sa iasa in strada. Din pacate societatea ca atare nu exista in Romania shi oricum intelectualii sunt mai ocupati sa-shi savureze renumele decat sa ishi riste pielea.
    5. Eu shi altii care citesc site-ul asta ar trebui sa iasa in strada. Shi nu avem scuze. Dar cand nu ai nimik, nici nu ai pentru ce lupta.

    Dupa 20 de ani de la revolutie, omul de rand numai are loc in tara asta shi nici macar o institutie nu functioneaza cum trebuie. Suntem o natie inutila shi fara indoieala, tara asta are nevoie de un dezastru ca sa poata sa o ia de la inceput.

    Am citit cred ca sute sau mii de mesaje pe acest site in care oamenii ishi exprimau indignarea, dar nimeni nu are o solutie. Probabil pentru ca acuma NU EXISTA SOLUTIE pentru Romania.