Presedintele Consiliului Concurentei: Privatizarea partiala a CEC, o solutie pentru ca Bruxelles-ul sa accepte capitalizarea bancii

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 16:27 Economie | Finanţe & Bănci

Nu s-a facut niciun progres in discutiile legate de capitalizarea CEC, a declarat sambata, Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei, in cadrul unui seminar desfasurat la Sinaia. Romania nu a reusit inca sa convinga Comisia Europeana ca statul roman se  comporta "ca un investitor privat" in problema capitalizarii CEC si ca masura nu este ajutor de stat. In schimb, daca 30% din majorarea de capital ar veni de la investitori privati, Bruxelles-ul ar accepta infuzia de capital a statului roman.
 
Problema capitalizarii CEC cu aproximativ  900 milioane lei (circa 200 milioane de euro) se afla de aproape 9 luni in analiza Comisiei Europene. Argumentele Romaniei potrivit carora masura nu este ajutor de stat au fost considerate de expertii Comisiei insuficiente, altfel spus, neconvingatoare.
 
In luna iunie, Comisia a solicitat clarificari Consiliului Concurentei “iar noi am transmis adrese oficiale Ministerului de Finante si Primului Ministru”, a declarat Bogdan Chiritoiu.
In prezent, exista doua solutii pentru a convinge Comisia Europeana ca statul se comporta ca un investitor privat.

Potrivit lui Chiritoiu, prima solutie consta in efectuarea unui studiu in acest sens, de catre o firma specializata, care costa circa 100.000 de euro iar Ministerul Finantelor Publice nu este dispus sa cheltuiasca aceasta suma.
 
A doua solutie, a mai spus Chiritoiu, ar fi ca 30% din majorarea de capital sa fie contributia unor investitori privati. “Daca investitorii privati ar contribui cu aproximativ 60 de milioane de euro, Comisia Europeana ar fi de acord ca statul roman sa capitalizeze diferenta de circa 120 de milioane de euro”.
 
In cazul in care statul roman nu reuseste sa convinga Comisia Europeana ca se comporta “ca un investitor privat”, capitalizarea CEC va fi considerata ajutor de stat si suma aferenta ar fi luata in calcul la deficitul bugetar. Evident, Guvernul nu doreste aceasta varianta.
 
Problema va fi rediscutata in octombrie, cand, potrivit propriilor declaratii, presedintele Consiliului Concurentei se va intalni la Bruxelles cu expertii responsabili din cadrul Directoratului general pentru Concurenta.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

915 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Geoana insista sa-i dea CEC-ul omului lui Vintu (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 17:09)

    - [anonim]

    Marti, 02 Iunie 2009, ora 08:50
    Liderul PSD, Mircea Geoana, insista sa-l vada instalat in fruntea CEC pe Enache Jiru, omul lui Sorin Ovidu Vintu.

    El si-a exprimat nemultumirea ca numirea acestuia in functie este tergiversata de premierul Emil Boc, ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, si guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

    "CEC este o institutie financiara importanta. O tratam cu toata responsabilitatea. Exista propuneri pe care noi le-am facut si asteptam in continuare ca Ministerul Finantelor, cu avizul obligatoriu al BNR, sa faca numirile", a declarat, luni, Mircea Geoana, citat de Evenimentul Zilei.

    Pentru ca nu a vrut sa se creada ca este vorba de un subiect politic, Geoana a refuzat sa discute mai mult pe aceasta tema. Deoarece schimbarea presedintelui CEC are nevoie si de avizul BNR, Geoana a trimis cateva semnale si spre Mugur Isarescu.

    "CEC-ul este un loc sensibil, important, unde BNR are un cuvant de spus cu privire la faptul ca exista un aviz obligatoriu din partea BNR pentru orice fel de propunere in orice parte a sistemului bancar", a adaugat Geoana.

    Sefia CEC-ului a revenit social-democratilor, conform intelegerilor dintre PSD si PD-L din iarna. Pedelistii sunt decisi sa mai intarzie numirea, cel putin pana la alegeri, sprijinul lor fiind pentru actualul presedinte al CEC, Radu Gratian Ghetea.

    http://www.ziare.com/Geoana_insista_sa_i_dea_CEC_ul_omului_lui_Vintu-772654.html
  • +3 (5 voturi)    
    sigur, (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 17:39)

    emman01 [utilizator]

    mai avem si noi ceva care merge pe profit si trebuie distrus. am 'scapat de bancorex, de BIR, de SNP, au mai ramas CEC si exim-ul. Pe ele, frati europeni! noi suntem fericiti in continuare sa bem lapte facut din prafuri in tara vecina si prietena, suntem fericiti ca ne-ati scapat de vaci si de porcii de la comtim. Traiasca UE si toate guvernele Romaniei de la CPUN incoace, ca am ajuns sa scriu acest mesaj de la mai mult de 5000 km de tara.
  • +2 (2 voturi)    
    nuuuuuuuuu (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:55)

    damian [anonim]

    CECul nu trebuie vandut sau privatizat sub nici o forma....este crima privatizarea CECului.
    Cercurile financiare de la Bruxelles pun presiune pe statul roman ca s-a privatizeze aceasta banca istorica.....dar statul roman nu trebuie sa cedeze sub nici o forma.
    Singura modalitate de a privatiza CECul ar fi ca o parte din actiunile statului sa fie cedate unui grup de investitori romani..eventual banci autohtone cu capital romanesc...si cu restrictii neoficiale ca actiunile sa nu fie vandute in strainatate.
    Dar mai intai CECul trebuie sasi imbunatateasca performantele....iar statul roman sa devina mai puternic si mai influent in lume si o democratie avevarata.
    Concluzie:NU PRIVATIZATI CEC-ul
  • 0 (0 voturi)    
    CEC la bani putini (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:54)

    taranistu [anonim]

    mi se pare mie sau coalitia PSD-PDL vrea sa cumpere CEC la bani putini? Cu toate defectele sale, Tariceanu nu a politizat CEC-ul ci l-a intarit in mod sanatos. Astia vor sa-l suga!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine mai e si Bruxelles-ul asta? (Duminică, 6 septembrie 2009, 8:37)

    Marian Boldea [anonim]

    Personal nu prea inteleg pe cine reprezinta cei de la Bruxelles: alegerile europarlamentare sunt peste tot cu probleme de legitimitate, iar in Romania in mod deosebit, multi dintre cei de la Bruxelles fie sunt birocrati care n-au fost alesi de nimeni, fie politicieni expirati, rejectati deja de alegatorii din tarile proprii, iar multe din directivele si deciziile lor contravin intereselor cetatenilor pe care pretind ca-i reprezinta, dar avantajeaza anumite companii, facandu-i suspecti de coruptie - a se vedea cel mai recent decizia interzicerii comercializarii becurilor cu incandescenta de 100 W, care este o imixtiune in mecanismele pietei avantajand clar anumiti producatori.

    Inteleg ca in curand o sa trebuiasca sa votam si un asa-zis tratat de la Lisabona, prin care acesti "No Land's Men" sa primeasca si mai multa putere, asa ca nu pot sa nu fiu ingrijorat de niste declaratii precum cele din acest articol.

    Sa speram torusi ca se va gasi cineva sa le mai taie din avant celor de la Bruxelles si sa-i aduca cu picioarele pe pamant.

    Si de asemeni ca "politicieni" gen Geoana o vor lasa mai moale cu numirea "oamenilor lor" in tot felul de pozitii de raspundere.
  • 0 (0 voturi)    
    Sediile CEC (Duminică, 6 septembrie 2009, 10:05)

    daniel [anonim]

    sa spuna cei de la bruxelles daca CEC-ul din Germania e privatizat....si pe urma sa vorbeasca de noi. CEC le a stat in git bancherilor straini pt. ca pina nu demult oferea garantarea totala a depozitelor prin statul romin, asta e enervat pe bancherii straini, de aia vor sa puna CEC pe butuci. adica sa-l privatizeze. Asadar, sa spuna cine stie e sau nu privatizat CEC in Germania??? Va spun eu ca nu. CEC nu e banca celor de la Bruxelles , e banca micilor depunatori, banca lui Cuza. nu poate fi comparat CEC cu o banca oarecare. Daca vreti sa va spun ceva nou celor ce cititi aceste comentarii, va spun ca CEC are o retea de sedii si sucursale cit toate celelalte banci din Rominia la un loc. mai e ceva de comentat? Nu…Investitorul urmareste sa puna mina pe aceste sedii si pe urma sa le vinda…asta e scopul. Reteaua atit de extinsa a CEC a fost creata in multi ani , tocmai pt. ca micii depunatori de la sate sa fie mai aproape de CEC, sa si poate depuna si ei micile economii, acolo la ei in comuna.
  • 0 (0 voturi)    
    cec la bani putini (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:54)

    flor [anonim]

    Ati vazut rezultatele financiare ale CECului? Stiti ca dau credite la capul gol? Stiti ca nu au personal calificat pentru creditarea persoanelor juridice? Sa vad cat de patrioti veti fi daca banca va anunta pierderi sau cand va intra in faliment.
    Banca istorica? Restrictii neoficiale? Astea sunt notiuni pentru obiectele personale cu valoare sentimentala.
    Treziti-va, aici vorbim de bani.
    • 0 (0 voturi)    
      CECul este al nostru al romanilor! (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:41)

      jessika [anonim] i-a raspuns lui flor

      Flor esti "varza" iar "capul gol" este al tau, frate sau soro. faci parte din staff-ul CEC de esti asa de tare si le stii pe toate? precis esti la concurenta sau din partea vreunui investitor privat pt. ca altfel nu ti-ai permite sa spui asa ineptii si calomnii despre singura banca din Romania care a continuat sa crediteze economia romaneasca cand celelalte banci profitabile si cu capul plin nici nu au mai vrut sa uda sa dea credite si doar sa execute romanii! tine-ti dintii in gura!
      CEC privat este cea mai mare prostie pe care o poate face guvernul, fratilor. romanul de rand de unde o sa-si mai ia si el un credit, de la hotii de straini care vin in Romanica la supt singe?