Valentin Lazea (BNR): Pentru a incuraja economisirea, statul nu trebuie sa mai dea asigurari legate de pensii

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:42 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
"Am aflat anul acesta ca in China, cat este ea de comunista, nu exista sistem public de
pensii. Prin urmare, se economiseste in disperare", a declarat pentru HotNews.ro Valentin Lazea, economist sef al BNR, la finalul simpozionului 'Aspecte ale procesului de economisire in Romania'. Prin urmare, factorii economici, cei institutionali si psihologici 'lucreaza' in defavoarea economisirii, cel mai bun lucru pe care statul il poate face este sa nu mai dea asigurari pensionarilor sau celor care urmeaza sa se pensioneze, cum ca totul va fi cald si bine".

Motivul pentru care tarile sud-est asiatice economisesc peste 30% din PIB este acela ca nu exista nicio garantie din partea statului in ceea ce priveste pensiile. Am aflat cu stupoare anul acesta ca in China nu exista sistem public de pensii", a declarat Lazea pentru HotNews.ro

Potrivit acestuia, trebuie sa fim constienti ca, in Romania, motivul economisirii pentru pensii este pe ultimul loc, cu un procent de circa 1%.

"Si atunci trebuie pus in context: cand o serie intreaga de factori, fie economici, fie institutionali, descurajeaza economisirea, si acestora nu ai ce sa le faci - o inflatie, care pe termen lung are tendinta de scadere, un curs care pe termen lung are tendinta de apreciere, locuinte care pe termen lung au tendinta de a se scumpi - atunci singurul lucru care poate fi facut pentru a incuraja economisirea este aceasta incertitudine pe care statul trebuie sa o mentina in ce priveste drepturile pensionabililor.

Fie vorba intre noi, pensionarii nu sunt cei mai saraci, statisticile arata ca familiile monoparentale sunt cele mai sarace, ca dovada, pensionarii reusesc sa economiseasca", a mai spus Lazea.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3401 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:12)

    z [anonim]

    domnul in cauza nu a mincat o paine in sistemul comunist ca sa vada si el cum e, dar da exemple. probabil bunici nu are. "pensionarii nu sunt cei mai saraci" o spune intr-o tara prepoderent rurala ale caror pesii mici de agricultori nu acopera mare lucru.
    "incertitudine pe care statul trebuie sa o mentina"... pina acum cu toate taxele platite avem incertitudinea daca o sa mearga ceva cu afacerile noastre, cu toate taxele platite nu avem o siguranta a zilei de miine, asa ca pu#oi iti urez exact la fel 'sa fii plin de incertitudini'.
    • 0 (2 voturi)    
      CE NI SE PREGATESTE!!! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:07)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui z

      In caz ca nu stiti ce se pregateste tarilor periferice... va spun eu:

      1. Peste vreo 5-8 ani se va vorbi din ce in ce mai mult despre sistem de pensii privat integral astfel incit pina aunge forta de munca de azi la batrinete sa nu mai existe pensie de stat. Motive pentru eradicarea pensiei de stat vor fi multe nu doar economisirea...

      2. Acelasi lucru se va intimpla si cu sistemul de asigurari medicale dar mult mai repede!

      Asa ca.. cine e fraier sa plateasca in continuare contributie la fondul de pensii... si idem pentru asigurarea medicala.
      • +2 (2 voturi)    
        Contributie sociala (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:59)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        Vreau doar sa atrag atentia multora dintre cei care au postat aici asupra a ceea ce inseamna "contributie sociala la fondul de pensii". Acesti bani pe care ii dam noi acum din salariu reprezinta contributia noastra pentru pensiile celor care sunt acum pensionari. Nu este vreun fond de economisire din care avem dreptul la batranete sa beneficiem. Se cheama solidaritate sociala. Atunci, cand noi vom fii pensionari, populatia activa trebuie sa contribuie pentru noi, sau nu, in functie de cat de solidari vor sa fie. :)
        Ce l-as intreba pe dl. Lazea: exact din ce moment propune dumnealui ca statul sa nu mai garanteze pensiile? Astazi, maine, peste 10 ani? Este vorba de milioane de oameni, cand arunci asemenea propuneri, trebuie sa fii ceva mai explicit, nu te trezesti vorbind, ca doar esti om important in banca centrala a unei tari. Pai nu?
        • +1 (1 vot)    
          Tu mai speri? (Joi, 10 septembrie 2009, 12:29)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui xyz

          Arunca o privire la evolutia demografiei Romaniei. Chiar crezi ca cei care au acum sub 30 de ani mai prind ceva pensie? :))
    • +5 (5 voturi)    
      Domnul are dreptate (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:10)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui z

      O familie medie de pensionari are o pensie de 730 RON/membru. Aceasta corespunde unei vechimi integrale cu salariul mediu pe economie. Deci 730Ron/membru de familie. O familie cu 2 angajati cu salariul mediu si doi copii in ingrijire castiga: 1350X2=2700. Avem 2700/4=675 RON/membru de familie. O familie monoparentala cu salariul mediu si doi copii in intretinere are cam asa: 1350/3=450 RON/membru de familie. Asta e realitatea. Si cred ca nu puteti compara familia asta monoparentala nici macar cu niste pensionari CAP. Aceia au 350 ron pensie si nu traiesc in mediul urban, ci in mediul rural, unde cheltuielile sunt mult mai mici.

      Si eu am parinti, ambii pensionari, dar realitatea e realitate: s-a bagat in pensionari mult peste ce poate economia romaneasca, tinand cont ca avem 5 milioane de angajati si 6 milioane de pensionari. Nu poti sa pui in conditiile astea punctul mediu de pensie la 45% din brut, atat timp cat cotizatia pentru pensie e la 30% din brut. Sistemul nu sta in picioare.

      Ce zice domnul asta e bine de auzit pentru cei mai tineri, care au urechi de auzit: puneti mana si puneti deoparte luna de luna 10% din venit minim. O sa vedeti cat o sa mai valoreze pensia de stat in 20-30 la cum sta Romania din punct de vedere demografic. Nu o sa mai valoreze nimic.
  • +5 (9 voturi)    
    pensii (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:14)

    cristina [anonim]

    Cu toata stima domnule Lazea, dar de ce aduceti aceasta discutie.....................care e substratul ?
    Am cotizat la acest sistem 40 de ani , de ce sa nu ne fie cald si bine?
    De ce nu vorbiti despre pensionarii din Europa din care zicem ca facem parte , se pune problema ca ar duce-o prea bine dupa ani grei de munca?
    Noi pensionarii nu sintem cersitorii acestei societatii ci sintem cei care am muncit ca cei de astazi sa aiba ce vinde.
    Sint deacord ca tinara generatie sa fie constienta ca trebuie sa economiseasca, dar nu-i vina mea ca bancile , media, etc............ le sugereaza contrariul.
    • -1 (1 vot)    
      Economizdul Lazea si economizdul Loaza (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:48)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Stimata Doamna,
      "Un prost gaseste altul mai prost ,sa il admire"spunea La Bruyere ;nu este vina poporului roman ca intro succesiune de cretinoizi, pupilii lui Iliescu de prin instituitiile statului ,de prin Banca Nationala ,de prin alte altele sunt fosti securisti sadea ,astazi masoni sadea ,dar cu aceleasi insuficiente intelectuale lipsa de caracter,lipsa de profesionism tipice;
      'economistul'asta habar nu are de teoria economisirii ,devoltarea prin consum intern,teoria solidaritatii sociale;Loaza ne compara cu China nu cu SUA sau Canada in care asigurartea unui minim decent la pensie este lege ;nu ma mir ca il tine Mugur Isarescu are numai profesionisti in jurul lui " prind eu la un simpozion sa execut comanda bunicului ,un cap in gura acestui Loaza ,credeti-ma !
  • -1 (9 voturi)    
    F E L I C I T A R I! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:14)

    carcotasu' [anonim]

    Felicitari D-lui Lazea pentru profesionalism si abordarea frontala a problemei! Ar fi foarte util ca si alti profesionisti si politicieni sa abordeze subiectul in mod similar. In mod evident este preferabil sa incercam sa ne bazam mai mult pe eforturile si resursele personale pentru acea perioada, decat sa speram la bunavointa guvernului. Interesant este ca am vazut de curand abordari similare in tarile scandinave. Persoane educate spun "Platim foarte multi bani pentru intretinerea pensionarilor si serviciile medicale dedicate lor. Acesti oameni nu produc nimic pt societate. De ce nu am incerca sa gasim un sistem ca aceasta situatie sa se schimbe in viitor!"
    • +2 (6 voturi)    
      sigur (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:27)

      quin [anonim] i-a raspuns lui carcotasu'

      "sa incercam sa ne bazam mai mult pe eforturile si resursele personale pentru acea perioada"

      cind ai sa fi cocosat de boala si ai sa platesti orice pastila si drum chinuit la doctor.. ai sa iti faci timp si sa produci normal banii aia si ai sa faci fata si unui job eventual la 70 de ani.
      • -1 (5 voturi)    
        corect, (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:30)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui quin

        cand vei fi cocosat, nu e neaparat nevoie sa fii platitor de pastile, ca poate vei avea fii si fiice si ai sa fii tare bine cand vei fi cocosat. Poate vei fi in stare sa incepi din nou scoala primara pentru a fi mai scolit ca sa fii "kool" cand vei fi din nou scriitor
    • +2 (4 voturi)    
      Ma intreb de ce sa nu eutanasiem pensionarii (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:38)

      lucard [anonim] i-a raspuns lui carcotasu'

      Pentru ca oricum nu produc nimic pentru societate...
      De fapt ar fi simplu de dat o lege ca dupa 60 de ani sa fim eutanasiati, pana atunci sa economisim banii de glont.
      • 0 (2 voturi)    
        hai sa mai vedem si problemele altora (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:28)

        carcotasu' [anonim] i-a raspuns lui lucard

        http://www.economist.com/displaystory.cfm?story_id=13983688
    • +1 (1 vot)    
      Parerea mea... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:42)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui carcotasu'

      este ca ar trebui sa iti iei buzele de pe partile sensibile ale omului si sa te gandesti daca nu cumva e normal ca in conditiile in care cotizezi o perioada sa primesti ceva in schimb....
    • +1 (3 voturi)    
      Bun punct de vedere... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:49)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui carcotasu'

      In esenta spui: batranii nu produc nimic pt societate dar consuma multi bani pet intretinere si servicii medicale. De aici concluzia ar fi: de ce sa nu-i eutanasiem cumva de la 50-55 de ani in sus? Cam asta ar fi sistemul cautat de tine pentru ca este clar ca batranul nu mai poate munci, si deci nu mai are sursa de bani. Decat sa-l lasi sa se chinuie fara bani, mancare, medicamente mai bine il eutanasiem. Sa zicem ca ai dreptate. Dar uiti un aspect. Oamenii pe care vrei sa-i eutanasiezi au dat bani toata viata la fondul de pensii. Ei n-au nici o vina ca statul le-a irosit banii. Sunt de acord cu ce sustii tu si in subsidiar si domnul Lazea, dar cu o conditie: sa li se dea contributiile tuturor pensionarilor inapoi.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai uite cum face... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:05)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui carcotasu'

      Nenii astia care au platit pana acum si care ies la pensie sa zicem pana in decembrie, sa primeasca pensie ca au cotizat, iar din decembrie nenii astia ca mine (23 de ani) si ceilalti ca mine, sa nu mai fie taxati pentru pensie. Fac eu cinste cu primii mei 4-5 ani de munca (ma rog, unul ca PFA sa zicem nu se pune). Ce zici? E ok sistemul asta?
      • 0 (0 voturi)    
        programator cam bou (Joi, 10 septembrie 2009, 17:03)

        ionel cj [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

        tinere,
        se vede ca esti programator si esti cam loaza.
        vezi tu mai bine de pointeri .
    • +2 (2 voturi)    
      ???? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:43)

      ivil [anonim] i-a raspuns lui carcotasu'

      acesti oameni care nu produc nimic pentru societate (asa cum sustii mneata) au platit cotizatii la stat (impreuna cu angajatorul) timp de 40-50 ani. Este dreptul lor. Castigat cu sudoarea fruntii. Daca statul se va eschiva de la plata pensiilor (o alta incercare mareata a idiotilor de la conducerea actuala sa distruga un sistem bun doar pentru ca nu sunt in state sa il inteleaga si sa il conduca) asta nu inseamna ca romanii vor economisi mai mult, pur si simplu vor avea mult mai multi oameni batrani fara nici un ajutor. rusine! rusine! rusine!
      nu-mi vine sa cred ca se mananca astfel de gogosi in romania! serios! vreti pensii private? faceti-va si apoi stati zi si noapte sa va ingrijorati daca investitiile cresc sau nu sau daca la 60-70-80 de ani ati pierdut toti banii sau mai aveti o farama...pentru ca asta se intampla cu pensiile private, btw (drept exemplu, criza actuala a sters cam jumatate din fondurile de pensii).
  • +11 (11 voturi)    
    Asigurari legate de pensii!! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:16)

    Ciprian [anonim]

    Atunci statul nu ar mai trebui sa PERCEAPA nici taxele din salariu aferente pensiilor!!
  • +6 (8 voturi)    
    pensionarea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:16)

    j [anonim]

    Ori esti tampit ori te faci!Deci statul iti ia cel mai mare procent din salar pt.contributia la pensii.Muncesti peste 40 ani in conditii mizerabile cu o economie la pamant cu preturi exorbitante la mancare si utilitati si daca mai apuci pensia,apare unul ca tine care crede c-a descoperit America si ne povesteste ca nu mai trebuie garantate pensiile.deci ai contribuit moca si pe urma trebuie sa te duci singur la gazare ca statul s-a transformat intr-un hot care nu-ti mai returneaza ceea ce ti-a luat.Mai sunt multi destepti ca tine?
    • +2 (2 voturi)    
      Mai sunt (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:58)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui j

      Logic...Si stau si sug banuti cat cuprinde.
      • 0 (0 voturi)    
        informeaza-te (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:20)

        j [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

        si apoi iti dai cu parerea ,nu ma refer la pensiile de boala in care majoritatea nu au nici pe dracu, caci spaga este doctor in Romania,nici la acei care se plang ca au pensii de 3-4 mil.,acei nu au lucrat decat putin in sistem,ma refer la cei care trebuie sa iasa de drept la pensie si au contribuit cat incape. Nu sug nimic este dreptul lor!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu va enervati, ganditi un pic (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:19)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui j

      Nu cred ca ati inteles. Pensiile de stat vor fi oricum garantate. In sensul ca vor fi garantate ca se dau. Problema este cat va fi aceasta pensie. Uitati-va ce se intampla demografic in Romania. Deja avem 6 milioane de pensionari si 5 milioane de angajati. Si populatia imbatraneste in continuare. Statul nu iti va da niciodata banii pe care i-ai platit 40 de ani. Statul va lua de la cei tineri si va imparti aceasta placinta la numarul de pensionari. Peste 30 de ani va reveni o felie mica, mica de tot. Nici nu va conta ca dumneavoastra ati cotizat in valoare absoluta sa zicem cu 30.000 de euro, daca atunci nu vor fi bani o sa primiti echivalentul a 2-300 de euro si cu asta basta. Adica o sa primiti MULT MAI PUTIN decat ati cotizat, deoarece populatia tanara scade si nuamrul batranilor creste procentual din populatie.

      Tocmai aici e avantajul economisirii personale: puneti bani lunar deoparte, fara sa va ganditi la cine stie ce investitii, utilizati pana la urma si simplul depozit bancar cu dobanda un pic peste inflatie. Pe acei bani o sa va puteti baza la pensie si o sa stiti exact cat aveti, pe pensia de stat o sa va bazati doar formal: stiti ca va fi platita, dar nu stiti cat.
  • +4 (6 voturi)    
    corect (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:21)

    angajat [anonim]

    intru totul de acord. momentan 10,5% din sal se duce la fondul de pensii. angajatorul mai contribuie si el cu 20,8% din slariul meu. Adica la un salariu brut de 5000 RON, 1535RON se duc la fondul de pensii. inraznesc sa spun ca salariul asta nu e unul mare deci prespunand ca media sal in 40 de ani de munca (sa zicem 25-65 ani) e de 5000RON, echivalnetul a vreo 12 ani de munca se duc la foncul de pensii. Eh, la pensie nu ami apuci sa scoti banii astia. ar insemna sa traiesti vreo 77 de ani < speranta de viata in Romania. deci sa scoata dracu contributia asta, ca economisesc eu pentru pensie. acum, ca unii o sa economiseasca in FNI sau Madoff, n-au decat sa moara de foame la batranete. daca insa nu esti lacom... trai nineaca. Asa ca lazea, vb matale si cu aia de la Finante, Min Muncii, sa scoata contributia asta.
    • +4 (4 voturi)    
      mai citeste (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:37)

      z [anonim] i-a raspuns lui angajat

      daca citesti mai atent, individul spune simplu ca vrea ca statul sa iti spuna 'bai.. nu stiu daca iti dau un ban la pesnie..." si absolut nimic de 'scoaterea' taxelor respective.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai ce e prost sa zica altfel? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:00)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui z

        Daca statul zice asta, atunci ii zic si eu ca imi tin partea si fac ce ma taie capul, pe riscul meu. Macar daca imi tai craca de sub picioare, sa stiu ca am facut-o eu, nu ca si-au batut niste nemernici joc de mine.
      • 0 (0 voturi)    
        am inteles, am inteles (Joi, 10 septembrie 2009, 11:51)

        goe [anonim] i-a raspuns lui z

        Sistemul de stat nu se va opri, doar se va crea o incertitudine (de parca n-ar fi deja destule), cum spune domnul economist sef. Motivul? Sa te duci speriat la pensiile private sa le platesti si la aia niste salarii si niste bonusuri, ca sa ia si domnul economist sef ceva pe persoana fizica. Pentru servicii de publicitate si consultanta, ca e leafa mica la BNR.
    • +2 (2 voturi)    
      Si daca... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:42)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui angajat

      Si daca ati fi cotizat vreo 40 de ani cu echivalentul acestei sume de 1535 RON (presupunand ca ati avea acum 63 de ani), tot asa ati gandi?

      Adica dupa ce ati fi bagat la bugetul de pensii echivalentul a 736.800 RON si angajatorul mai mult decat dublul acestei sume (in loc sa vi-i dea Dvs.), acum la pensie sa aflati ca propunerea D-lui Lazea devine lege. Cum v-ati simti sa aflati ca ati aruncat pe fereastra vreo 2 mil RON sau 20 miliarde de lei vechi?

      Avand 63 de ani, poate si bolnav, fara resurse de a trai, v-ati mai apuca si de economii?
  • +2 (6 voturi)    
    abia acum? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:31)

    angel [anonim]

    In Asia in general nu sint pensii decit pentru cei care lucreaza la guvern. In celelalte tari, fac multi copii tocmai ca sa-i ajute la batrinete. In China, cei din mediu rural muncesc pina mor.
    Oare de unde vine proverbul romanesc "cum iti asterni asa dormi?"
  • +2 (6 voturi)    
    nesimtire (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:39)

    salariat de o viata [anonim]

    atata nesimtire ca la acest comunist nu am pomenit.
    dupa ce cotizezi un sfert din salariu pentru pesie toata viata, acest individ proibabil ca ar vrea sa dam cadou statuluitoti acesti bani.
    ii recomand sa se mute in china sa economiseasca acolo si nu mai faca rau romanilor cu asemenea idei tampite
    • +1 (1 vot)    
      Nu e nesimtit, e realist (Joi, 10 septembrie 2009, 12:36)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui salariat de o viata

      Ce preferI, sa vina sa-ti spuna: "ba, situatia e naspa rau" si sa aiba dreptate? Sau "fii linistit, noi veghem pt tine" si sa te trezesti in strada la 60 de ani?
  • +1 (5 voturi)    
    Aiureli (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:47)

    fizz [utilizator]

    Vazand ce emite d-l Lazea in calitatea sa de tartor al finantelor romanesti ma apuca groaza.
    Pai stimabile, pensionarii nu asteapta pomana de la stat. Au cotizat obligatoriu la un sistem de pensii. La un moment dat statul trebuie sa le inapoieze banii. Ce incertitudine d-le Lazea?
    Ca sistenul de pensii de stat este ineficient, se stie. Ce facem acum? Simplu. Sa desfiintam birul de asigurari sociale (aprox 30% din salariu) si sa dam banii inapoi contizantilor. Pe urma, sa economiseasca singuri...si atunci, da incertitudine.
    Sau mai bine stiti ce...hai sa o lasam asa cum a picat si sa ascultam ce spunem.
  • +1 (3 voturi)    
    pensionari (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:03)

    odorica ion [utilizator]

    In cei 39 de ani de munca cind ne opreau banii pentru cotizatia de pensie, ni se spunea ca pentru pensie, cind v-am fi batrini o sa avem pensie. In tara noastra s-a cotizat mereu pentru pensie. Dau exemplu pe tatal meu, in cartea de munca pe care am vazut-o de curind ca intre anii 1921-1934, nu a lucrat cu carte de munca, dar si-a platit cotizatia pentru pensie. Asta m-a uimit, corectitudinea cu care si-a platit cotizatia pentru pensie. Este imposibil sa se vina acum si sa se spuna ca sa economisim la ciorap. Caci omul daca are banii chiar la banca si are nevoie intra in ei, dar asa cotizatia se stringe si beneficiaza cind are cea mai mare nevoie, in virsta si bolnav. Si chiar daca ar fi sanatos tun, tot este dreptul lui pentru ca a muncit si a cotizat. Asa ca ideile astea proasrte sa le tina in gindul d-lui si sa se gindeasca sub plapuma cind are insomnii. papapa
    • 0 (0 voturi)    
      in sistemul de stat, BANII DE PENSIE NU SE STRANG, (Joi, 10 septembrie 2009, 16:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      Tot ce spuneti este corect, cu o singura observatie: cotizatia la fondul de pensii nu se "strange" nicaieri. Ea este folosita pentru plata pensionarilor actuali. Acesta este si motivul pentru care capacitatea statului de a plati pensii rezonabile depinde de cat de raportul numeric dintre generatia "platitoare" si cea "consumatoare".
      Pe de alta parte, este adevarat ca statul, in momentul in care colecteaza contributiile, isi asuma implicit si obligatia de a furniza o pensie in viitor. Atata doar ca este greu de stiut cat de mare va fi ea...
  • +1 (3 voturi)    
    domnule economist - sef al BNR glumiti? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:04)

    rm [anonim]

    In actuala situatie suficient de dramatica in care ne aflam impreuna cu restul Europei si al lumii, aceasta este cea mai proasta gluma pe care am citit-o pana acum. Venind si de la o persoana oficiala cu asa greutate, este cel putin revoltator.
    Penibila comparatie domnule economist - sef cu China comunista, in care venitul mediu pe cap de salariat depaseste cu greu 150 de dolari, iar statul comunist se chinuie sa ridice indicii consumului dezastruos, prin subventii serioase, tocmai din cauza unei rate de economisire prea daunator de ridicata.
    Sa inteleg ca urmariti acelasi rezultat ca solutie pentru starea economiei romanesti. Jigniti cetatenii romani cu astfel de declaratii.
  • +1 (3 voturi)    
    PROPUNERE (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:14)

    Ana [anonim]

    http://www.retailbanking.ro/cv/valentin%20lazea.pdf

    propunere - 1. sa mearga in privat sa plateasca carti de munca si salarii oamenilor, 2. sa descopere si alte valori decat cele chinezesti cum ar fii franta, germania.... ca doar suntem in ue ! pai da pensionarii nu sunt tocami saraci, dar care pensionari - aia care si-au facut pensii de cate 100 milioane, 200, 300 milioane....dar sa vorbeasca nu de cei cu legi speciale ci de marea majoritate a pensionariilor. sau poate vrea sa vada cate o batrana ca ii sterge geamurile de la masina si sa-i dea si ei un banut. alo..... nu cred ca este scris de dvs acest articol, sincer, ....de ce dopmnule lazea nu creeati proiecte de legi pentru deblocarea economiei si anume sa nu li se mai puna talpi celor care doresc accesarea de fonduri ue si de ce astfel de articole.....aaaaaa...da doriti sa spuneti ca asta o sa ne astepte. va multumim..................
  • +1 (3 voturi)    
    D-l Lazea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:22)

    Iulian [anonim]

    Vazand ce emite d-l Lazea in calitatea sa economist al finantelor romanesti ma gandesc ca nu are contact cu ceea ce se intapla in exterior.
    Daca nu ma insel si China o sa aiba incepand de anul viitor sistem national de asigurari de sanatate pentru ca nu avea si se pare ca ceva se misca in aceea directie...
    D-l Lazea ar trebui sa nu mai fie asa de uimit pentru ca este platit sa fie informat si declaratii de acest gen nu se fac de oameni din asemenea pozitii.
    Sa incerce sa analizeze si sistemul american cand George Bush a vrut sa desfiinteze "social security" ca poate asa o sai vina mintea la cap
    • 0 (2 voturi)    
      am ramas uimit (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:33)

      grig [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      de uimirea lui Lazea
  • +2 (2 voturi)    
    O singura conditie... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:28)

    Ciprian [anonim]

    As fi deacord sa pun bani deoparte cu o singura conditie "fara nici o crestere", fara cresterea salariului minim, fara cresteri salariale, fara cresterea pretului la utilitati, fara nici o fluctuatie de curs valutar ca sa stiu si eu ca banul pe care azi il pun deoparte sa-l pot lua maine cu aceeasi valoare.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa ne gindim (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:28)

    Rasvan [anonim]

    Cotizez din greu la fondul de pensii pina la 65 de ani .Cu o zi inainte de pensionare , mor.Cine ia banii ? Daca cotizez la un fond privat , banii ii iau succesorii.Daca cotizez la sistemul public , banii ramin statului.Este corect ?
    • +1 (3 voturi)    
      pensia de urmas... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:32)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Rasvan

      Succesorii pot beneficia de pensie mai ales copii, eu am beneficiat de pensie de urmas pana am terminat scoala.
    • 0 (0 voturi)    
      este corect ... (Joi, 10 septembrie 2009, 16:52)

      me [anonim] i-a raspuns lui Rasvan

      De la bugetul de pensii de stat, urmasii dvs. vor incasa ajutorul de inmormantare. De la fondul de pensii private, vor primi valoarea activelor acumulate in contul dvs.
  • +1 (1 vot)    
    vezi cu de-alde voi,pensia nu-i inventie romanea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:36)

    salariat,la privat [anonim]

    vezi: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/866697/Justitia-pregateste-un-atentat-la-siguranta-cetatenilor/ cap "TUPEU Vor un spor deja inclus"!,ca mai jos:
    • ministrul justitiei: dati in judecata magistratii la cedo sau sa le faca popriren curtea de conturi,sa dea banii inapoi,luati prin fals,calculind de 2 ori sporul de stress de 50%,pe ultimii 9 ani,iar cei care au comis falsul sa fie deferiti justitiei euro,ca in tara se scot unii pe altii.
    • nota de calcul:
    deoarece,sporul de 50% s-a introdus odata in salar si apoi a fost aplicat inca odata la salariul marit cu 50%, avem: 1,5x50%=75%. asadar.la 50% initial s-a mai adaugat un 75% si cumuland rezulta marirea reala nu 50%,ci 50% pus 75%=125%. deci, salariile in loc sa creasca cu 50%,au crescut cu 125%, practic s-au dublat plus inca un sfert de salar(25%). de aici,pt toti si pe 9 ani=> sute de milioane de € (euro),poate miliardul si..!!!
  • +1 (3 voturi)    
    doza (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:37)

    superior [utilizator]

    domnule, ce ziceti daca lunar imi dati o doza de ceva letal ca atunci cand ies la pensie si nu o sa va mai pot cotiza substantial la fondul de pensii sa am ce sa imi injectez...caci ma gandesc ca macar atat meritam din banii cotizati, sa nu ajungem ca la 70 ani sa ne mai luati o gramada de bani pentru a nu suferi...
  • +3 (3 voturi)    
    ...ca tot romanul (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:44)

    Impartial... [anonim]

    Din taxele platite pentru pensii, la pensie mai vezi "ochiul si piscotul". Tu cotizezi, sa zicem 100000 RON, un judecator sau alti "speciali" cotizeaza si ei 100000 RON, dar la imparteala ei sunt "speciali" si primesc 180000 RON . Mai pune 10000RON pe "viloiele de sedii" ale celor ce se ocupa cu gestionarea pensiilor ,asa ca ceilalti "fraieri" ne-speciali primesc 10000RON.
    Curat murdar, coane Fanica.
    ... si inca nu s-a marit varsta de pensionare :)

    Mai oameni buni, bagati-l in masa de STAT si asigurati-va voi o pensie, ca de la el doar "cotul si piscotul". Asta daca nu faceti parte din sistem si nu sunteti "speciali". Voi ati invartit-o foarte bine cu pensile speciale, dar cine stie, poate au si "fraierii" o limita.

    Dar nu cred ...
  • +3 (3 voturi)    
    context (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:48)

    max [anonim]

    cred ca multi de mai sus nu inteleg contextul si se supara degeaba - Lazea vrea sa spuna ca ar trebui tinerii din ziua de azi sa fie incurajati sa economiseasca si sa nu se bazeze pe ideea ca va avea statul grija de ei.

    insa avea dreptate daca spunea asta acum un an, cand trebuiau introduse si niste motivatii fiscale - de ex. pensia facultativa era deductibila la nivelul de max. 200 euro, deductibilitatea crescand numai anul asta la 400 de euro).

    insa acum nu mai e cazul sa incurajam economisirea, lumea e speriata si economiseste.

    acum dimpotriva, ar trebui sa se incurajeze consumul. Lazea e in defazaj si daca asta e economistul sef la BNR, treaba asta nu miroase a bine.
  • 0 (2 voturi)    
    inchipuitii destepti ai natiei au auzit de (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:01)

    privitor [anonim]

    efectul de scara**
    motto:"de departe calul-si bate,|de apropape ochii-i scoate!|"
    comparatia tarii noastre cu superputeri, foste imperii, chiar si coloniale nu este fezabila din cauza "efectului de scara" din inginerie si teoria sistemelor, ce denota superficialitatea ziaristilor si politicienilor,care ne-a condus unde suntem: jos,f.jos.
    noi trebuie sa ne comparam cu tari similare noua ca istorie politica, spatiu geografic, cultura,economie,sa.
    altfel, apar mari erori de sistem, inclusiv management politic.una, doua, vorbim de franta, germania ,USA, china,sa.
    cind om avea , dimensiuni geografice,economie, cultura,istorie politica si de populatie, putem sa facem analogii cu statele respective. dar, nu avem.atunci sa stam in banca noastra si sa ne gindim ce avem noi de facut.ce,la noi economia merge de la sine ca la altii?la noi,pe fondul gilcevii,cresc: cursul leu/euro, somajul,birocratia care anesteziaza societatea,in general,etc.
    apropos,dl economist sef,cum de polonia,tara similara noua,se descurca in criza mondiala si noi,nu?
  • +1 (1 vot)    
    pensie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:33)

    gheorghe [anonim]

    nici un pensionar, pensionat după legea normală, nu pe baza legilor pentru talibanii favorizaţi, nu trăieşte cât să-şi consume contribuţia dată în anii de muncă. Ce s-a realizat din munca lor de peste 40 ani a fost sursa de unde au furat şi sau îmbogăţit politicienii şi acoliţii lor.
    Că am ajuns o ţară plină de idioţi, manelişti, needucaţi, violenţi, se vede clar de la televizor şi din atitudinile multor slujbaşi ai instituţiilor statului. Ultimul loc unde am putut crede că pot exista idioţi este BNR şi asta fiintcă, chipurile, este o instituţie apolitică, încadrată cu profesionişti cu venituri fabuloase şi cu avantajul valorificării în folos propriu a cunoaşterii informaţiilor economice, fără a fi supusă unei supravegheri şi control etc.
    Pe dl. Isărescu l-aş vi văzut candidat la preşedenţia României dar în nici-un caz să gireze un individ ca Lazea (cred că vine de la loază) atât de primitiv în gândire (poate vrea şi o revoluţie culturală maoistă)şi de ticălos din punct de vedere moral. Ruşine BNR-ului că are astfel de salariaţi.
    Cred că aşa cum consideră unii că profesorii trebuie să treacă un examen psihologic, nu este de loc nejustificat ca magistraţii, salariaţii cu putere de decizie economică şi politică să fie supuşi unui examen psihiatric. Poate mai scăpăm Ţara de trădători, fiintcă trădători sunt cei care distrug economia, morala şi viitorul naţiei.
    Nu uitaţi că ceuşescu nu aluat nimic cu el şi nu veţi lua nici voi iar de ce rămâne de pe urma voastră, avere, copii, nepoţi, se va alege praful.
  • -2 (2 voturi)    
    Dom Lazea! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:15)

    Gheorghe [anonim]

    Cunosti dictonul? Ce esti tu am fost si eu, ce sunt eu vei fi si tu.Memento domnule, memento!
  • -2 (2 voturi)    
    acest domn Lazea... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:11)

    egroeg [anonim]

    ar trebui urgent pensionat pe caz de boala incurabila... i s-a intunecat mintea.
    • 0 (0 voturi)    
      voturile dvs negative... (Joi, 10 septembrie 2009, 20:19)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      nu-mi spun decat ca sunteti de acord cu cele sugerate de dl.Lazea,dar cei care stiu sa citeasca
      afirmatiile vor intelege ca numai un om"bolnav" poate sa ceara :"aceasta incertitudine pe care statul trebuie sa o mentina in ce priveste DREPTURILE PENSIONABILILOR" . Ori dreptul oricarui PENSIONABIL este pensia.Probabil ca dl Lazea si-a dat seama de mai mult decat gafa facuta si incearca sa dreaga busuiocul cu diverse postari favorabile sau voturi negative la comentariile dure la adresa sa. Ca cei care i-au sarit in ajutor comenteaza ca ar fi vrut sa spuna doar ca trebuie sa economisim,etc..povesti.A spus clar ca statul trebuie sa mentina incertitudinea asupra drepturilor pensionabililor.Cu ce drept si in ce calitate indrazneste sa spuna asa ceva?
  • -2 (2 voturi)    
    RAMAS FARA CUVINTE.. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:53)

    viodeciu [anonim]

    cand am citit articolul am fost foarte indignat si am vrut neaparat sa fac un comentariu. parcurgand insa toate comentariile anterioare am observat ca tot ce era de spus a fost spus de altii mai "harnici" ca mine sau mai indignati. sfat personal catre d-nul lazea: pensioneaza-te...
  • +4 (4 voturi)    
    Unde dai si unde crapa ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:20)

    Eu [anonim]

    Ce-a zis omu' si ce-a priceput lumea bag de seama ca is doua chestii diferite.

    Anume omu' nu zice sa nu se mai plateasca pensie. El doar vrea ca statul sa comunice mai clar faptul ca pensia de stat e un fel de colac de salvare pt. disperati dobitoci care nu se ingrijesc din timp de ce-o sa faca la batranete. Adica pensia de stat nu te lasa sa mori, da' nici sa traiesti decent nu te-ajuta. Asa ca daca vrei sa-ti mearga cat de cat bine la batranete mai bine pune ceva deoparte, vezi de-o pensie privata, ceva investitii, ca altfel o sa cam ti se lungeasca urechile la batranete.

    Nici un om cu cap, si cu ceva creieras in el (si eu in categoria asta il includ si pe dl. Lazea), nu va sustine vreodata eliminarea completa a pensiei de stat. Problema cu un sistem de pensii integral privat e ca aduce cu sine riscuri majore. Cand ai pensie privata si-atat, daca ai ghinion sa traiesti mai mult decat ajung banii din pensia privata, ai pus-o - ramai pe drojdie absoluta, nu mai capeti un ban de nicaieri. Si atunci statul tre' sa te ia in brate, sa-ti dea macar un loc unde sa mori de foame, daca nu-ti poate da un loc unde sa traiesti, fara sa fi incasat de pe tine nici un leu cotizatie pt. pensie. Asa ca statul totdeauna va pastra o contributie mica de cotizatie pt. pensia de stat, si va plati ceva pensie de stat, drept e ca minimala.
    • -1 (1 vot)    
      nu e chiar asa (Joi, 10 septembrie 2009, 11:36)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Pensia privata nu te lasa neaparat pe drojdie daca traiesti prea mult, exista mai multe optiuni (de ex pensia viagera). Ceea ce insa lumea nu realizeaza este ca fondul privat de pensii nu este o societate non profit, ca atare trebuie sa-ti investeasca banii, iar investitia inseamna risc. Tu poti controla riscul indicand fondului in ce vrei sa investesti, dar tentatia e mare si multi ajung pe drojdie sau cu pierderi masive inca inainte sa iasa la pensie, dupa ani buni de munca (asta tocmai s-a intamplat in SUA cu milioane de oameni care erau investiti in actiuni la bursa). In plus exista posibilitatea (mai ales in Romania) ca fondul sa primeasca intr-o zi cadou o lege prin care sa i se permita sa inventeze 100 de comisioane pe saptamana si sa ajungi sa imparti pensia cu ei jumi-juma sau mai rau. Asa ca stau si ma intreb oare care fond sau fonduri private de pensii l-au tocmit pe dl economist sef sa-si puna pielea in bat cu declaratia asta imbecila.
  • -3 (3 voturi)    
    Asa se explica! (Joi, 10 septembrie 2009, 6:31)

    Garett [anonim]

    De ce BNR ia doar decizii tampite! Daca specimenul asta este economist sef nu ma mai mira deciziile luate peste noapte si fara o minima judecata!
  • -1 (3 voturi)    
    A mai cazut un mit (Joi, 10 septembrie 2009, 9:14)

    chinezu [anonim]

    Acela al profesionistilor din BNR. Specialistul asta a aflat stupefiat de faptul ca China nu are un sistem public de pensii. Si in stupefactia lui a uitat sa intrebe cum functioneaza de fapt sistemul de pensii si care sunt traditiile si obiceiurile milenare ale chinezilor in relatia lor cu banii. Chinezii aveau banci cand noi inca traiam in pesteri. Propun specialistului sa se duca sa faca astfel de propuneri si in Franta si sa ne spuna daca din experienta asta nu cumva a invatat sa gandeasca inainte sa vorbeasca
  • -1 (3 voturi)    
    un idiot (Joi, 10 septembrie 2009, 10:02)

    anonim [anonim]

    Cumva statul ofera pensia gratuit si nu stiam noi? Nu cumva noi suntem cei care cotizam o viata intreaga pentru a primi (daca mai apucam) o pensie care abia daca ajunge sa acopere necesitatile minime?

    Pai ce naiba inseamna sa platesti cotizatia decat a economisi? Ori ca dai un procent la stat, ori ca esti obligat sa-i pui la banca tot aia e. Banii de pensii sunt banii lor, bani pe care i-au "economist" in mod fortat cu ajutorul "dezinteresat" al statului. Bani de pomana nu primeste nimeni in tara asta in afara demnitarilor.

    De ce nu ni se permite sa platim contributia pentru asigurari sociale catre cine vrem noi si nu catre stat? Pentru ca statul ar fi lipsit de cea mai importanta sursa de lichiditati.

    Economistu` lu` peste scos de la spiru haret. Incredibil cata prostie poate exista in tara asta.
  • -1 (1 vot)    
    normal (Joi, 10 septembrie 2009, 10:59)

    normal [anonim]

    nu ii e rusine domnului asa zis economist ? vrea o societate ca in America, unde oameni de 75 de ani lucreaza (pun in pungi) in supermarket ? sau una ca in tarile vestice, unde un persionar are o viata decenta ? domnul l-a citit vre-odata pe Dickens ? e crestin, sa nifilist, cum zice Caragiale ? Astia sunt cei care iau decizii in numele nostru ? astia sunt elita ?
  • +1 (1 vot)    
    stiati ca? (Joi, 10 septembrie 2009, 11:56)

    goe [anonim]

    Stiati ca in China coruptia se pedepseste cu moartea? Eu zic sa incepem sa copiem legea asta de la chinezi si pe urma mai vedem. Nu ca am avea vreun corupt in Romania, dar macar asa, de forma.
  • -1 (1 vot)    
    Dezinformari (Joi, 10 septembrie 2009, 12:03)

    Horia [anonim]

    II recomand urmatorul articol domnului ministru: http://news.xinhuanet.com/english/2009-08/05/content_11828122.htm si il informez ca 25% din populatia activa a Chinei cotizeaza pentru pensie. Majoritatea covarsitoare a acestor 25% sunt din mediul urban. Deci, ca o concluzie, aproximativ 50% din populatia activa din mediul urban cotizeaza pentru pensie.
  • 0 (0 voturi)    
    Tipar de economist sef? (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:22)

    alina [anonim]

    Domnule Lazea, daca abia anul acesta ati aflat despre sistemul din China, cred ca asta spune multe despre pregatirea si informarea dvs.
    Si sa vii sa spui ca nu pensionarii sunt cei mai saraci ... imi dau seama ca asa gandesc si politicienii.
    Si din ce sa economisim daca abia ne ajung banii sa supravietuim. Ce sa mai vorbim despre studii! Doar trebuie sa fim o tara de prosti, usor de manipulat. Spre asta ne indreptam.

    Sunteti cativa care decid soarta a milioane, dar habar nu aveti despre realitatea din tara.
    Ar trebui sa o luati la pas si sa stati mai mult timp printre oameni, nu in masinile de serviciu si zboruri peste hotare.

    Si oare fondul de pensii a fost folosit in ultimii 20 de ani doar pentru plata pensiilor, sau s-au acoperit atatea pierderi generate tot de proastele hotarari ale celor care au puterea?