S-a gasit vinovatul pentru evaziunea fiscala mondiala: bancnota de 500 euro

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Vineri, 25 septembrie 2009, 11:02 Economie | Finanţe & Bănci

Nemtii o folosesc des. Francezii, mai rar. Romanii, doar cand fac tranzactii importante (o masinuta, un apartament etc). Discutam aici despre bancnota de 500 de euro, care s-ar putea sa dispara. Motivul? Cativa deputati francezi sustin ca simpla existenta a acestei bancnote incurajeaza spalarea de bani si favorizeaza existenta paradisurilor fiscale.

“Franta trebuie sa incurajeze disparitia bancnotei de 500 euro, care e biletul de banca de valoare cea mai mare. De cand a disparut si bancnota de 1000 de dolari, cea de 500 de euro a ramas cea mai importanta”, sustin deputatii.

In plus, se incearca reducerea plafonului pentru care e obligatoru sa declari provenienta banilor, de la 10.000 de euro, la numai 3.000.

Sincer, ambele propuneri mi se par tampite.

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4461 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    perfect adevarat (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:52)

    the [utilizator]

    d'aia a scos Mark Twain o singura bancnota de un milion de lire sterline ...
    mari gogomani pe lumea asta.
  • +1 (1 vot)    
    haha (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:22)

    I [anonim]

    da, in franta se uite stramb si la o bacnota de 200 de euro..
  • +1 (1 vot)    
    in belgia si olanda mori de foame cu 500eur (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:25)

    haha [anonim]

    In Belgia si Olanda mori de foame cu o bancnota 500eur in buzunar. Bancomatele nu dau decat de maxim 50. Cele mai mari sunt exotice. Cand scoti una de 100 ti-o analizeaza pe toate fetele, firul de siguranta ... Cu 200, 500 nici nu discuta cu tine.
    • +1 (1 vot)    
      SI IN GERMANIA E LA FEL (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:05)

      weiss [anonim] i-a raspuns lui haha

      Aveam la mine cateva bancnote de 200 de EUR in Berlin, si s-au uitat la mine ca la... urs. Nu vroia nimeni sa le ia. Am reusit sa schimb in aeroport - la plecare - una de 100 de EUR, si au intors-o pe toate partile, au pus-o la lumina fluorescenta etc. Am constatat ca bacnotele mai mari de 50 de EUR sint inutile...
  • +1 (1 vot)    
    George Orwell (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:41)

    PanterA [utilizator]

    "In plus, se incearca reducerea plafonului pentru care e obligatoru sa declari provenienta banilor, de la 10.000 de euro, la numai 3.000."

    http://ro.wikipedia.org/wiki/1984_(carte)
  • 0 (0 voturi)    
    sunt tari (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:49)

    veninusrl [utilizator]

    si tari! unele au atat de implementat folosirea card-ului sau a filelor de cec, incat nu umbla decat cu f putine bancnote in buzunare. in alte tari folosirea cash-ului este atat de implementat incat bancnotele de mare valoare nu prezinta nicio problema.

    desi prezenta masiva a marilor bancnote in circulatie ajuta deplasarea sacoselor cu bani, asta nu inseamna ca propunearea unor deputati francezi este justa; sunt niste tamptiti.

    ps: dan popa, pluralul articulat ca in textul de mai sus, citez:
    -- “Franta trebuie sa incurajeze disparitia bancnotei de 500 euro, care e biletul de banca de valoare cea mai mare. De cand a disparut si bancnota de 1000 de dolari, cea de 500 de euro a ramas cea mai importanta”, sustin deputatii.--
    preuspune ca toti deputatii sutin aceasta tampenie, ceea ce nu este cazul; corectati va rog!
  • 0 (0 voturi)    
    George Orwell (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:51)

    PanterA [utilizator]

    "In plus, se incearca reducerea plafonului pentru care e obligatoru sa declari provenienta banilor, de la 10.000 de euro, la numai 3.000."

    http://ro.wikipedia.org/wiki/1984_(carte)
  • +1 (1 vot)    
    nu ma faceti sa rid! (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:35)

    ion voicu [anonim]

    in ce secol traiesti fratzica?
    crezi ca se mai falsifica bancnote?
    phising, carding si banking sint trermeni necunoscuti de tine?
    dar afacerile in paradisuri fiscale?
    toate aceste lucruri se pot face fara macar sa vezi o bancnota, oricare o fi ea, de 500 sau de 5.
    ...pe de alta parte sint perfect de acord ca principala cauza a divorturilor o reprezinta casatoriile.
  • +1 (1 vot)    
    hă, hă, hă... (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:35)

    hahaha [anonim]

    Poate numa' pe la fesenei să se mai folosească biletul de bancă de 500 euro... N-aţi perceput încă ce elegant e cel de 1.000 fr elveţieni??? Nu sunteţi nişte adevăraţi oameni de bine.
  • +1 (1 vot)    
    dap (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 1:13)

    x [anonim]

    dap e adevarat cu 500 de eur in buzunar poti sa mori de foame in germania, cu multe insistente un turc mi-a schimbat-o pt un donner [ma rog adica a acceptat-o si mi-a dat si rest]