Ionut Popescu: Majorarea TVA cu un punct procentual ar aduce 500 milioane euro la buget

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:40 Economie | Finanţe & Bănci

Majorarea TVA cu un punct procentual ar aduce la buget fonduri suplimentare de aproape 500 milioane de euro, este de parere Ionut Popescu, consilierul pe probleme economice al premierului, citat de NewsIn. El a mai spus ca intre majorarea cotei unice si a TVA ar recomanda majorarea taxei pe valoarea adaugata.

"Intre cota unica si TVA eu as recomanda majorarea TVA, dar repet: deocamdata nu s-a discutat in niciun fel. (...) Asta este una dintre masurile care ar aduce mai multi bani la bugetul de stat", a declarat fostul ministru al Finantelor, la Realitatea Tv. Totodata, Ionut Popescu a precizat ca nu se discuta "in niciun caz" despre majorarea TVA in 2009.

El a invocat situatia unor state precum Germania, Ungaria, Cehia si Spania care, in contextul crizei economice, fie au majorat taxa pe valoarea adaugata, fie au anuntat intentia de a o majora.

Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, a declarat marti ca Executivul poate avea in vedere "o reforma a veniturilor", sugerand ca in acest caz TVA ar putea fi majorata, iar nivelul cotei unice va fi mentinut.

Tot marti, surse oficiale din cadrul Guvernului au admis pentru HotNews.ro ca pe holurile Palatului Victoria subiectul cresterii TVA sau a cotei unice este destul de viu discutat.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

718 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cum ati calculat? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:05)

    teodora [anonim]

    DACA aceasta "parere" a consilierului prim ministrului se bazeaza pe un calcul de natura economica, s-a tinut cont de nivelul de consum actual? Daca e asa, ati folosit un "artificiu" de calcul inselator, doar pentru a obtine un rezultat "maret".

    Corect ar fi: creste TVA => cresc preturile => oamenii vor cumpara mai putin, muuuuult mai putin => "castigul" dorit si preconizat prin majorarea TVA este diminuat substantial (vezi se anuleaza) => societatea este sacrificata pentru NIMIC; este doar SACRIFICATA printr-o masura falsa iar masurile corecte sunt din nou ignorate!!!
    • -1 (1 vot)    
      rezulta rezulta rezulta (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:23)

      luc [anonim] i-a raspuns lui teodora

      nu rezulta nimic. nu renunta nimeni la paine. o sa dai banii pe paine, nu o sa ii mai dai pe carne. ei isi iau aceeasi parte indiferent de produsul pe care tu il cumperi.
    • 0 (0 voturi)    
      Masuri corecte? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:29)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Masurile corecte nu sunt si populare. Sigur ca marirea TVA nu va aduce varsaminte mai mari la buget. Pentru ca nivelul consumului va scadea si mai mult si din foarte multe alte motive. Marirea unei taxe nu aduce dupa sine certitudinea ca se va si incasa taxa respectiva, nu?
      Bugetul este calculat pe ce "s-ar incasa" nu pe ce se incaseaza efectiv.

      De fapt scrie in articol: Marirea TVA "ar aduce" fonduri suplimentare.......
    • 0 (0 voturi)    
      Hai ca m-ati omorat cu logica (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:38)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Oamenii ar cumpara "muuuuult" mai putin din cauza majorarii TVA cu un punct procentual? Serios? Adica ai avea de dat un ban in plus la o paine, 2 bani la o bere sau 20 de bani pentru un kg de carne. Sau 60 de euro in plus daca iti cumperi un Logan. Si oamenii vor cumpara muuuuult mai putin...

      Nu sunt nebun sa ma bucur ca ar creste taxele, dar daca sigur fac asta si au de ales, mai bine sa taxeze consumul decat productia sau forta de munca.
      • 0 (0 voturi)    
        Calculul nu e corect... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:21)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui silicon

        ...pentru ca TVA se aplica de catre fiecare din lantul producator-consumator.... eu stiu daca ce ai calculat tu e corect...? Aia cu 2 bani, 20 de bani... E corect daca producatorul / importatorul ar vinde retail direct la consumator, ceea ce e departe de realitate.

        Taxeaza si forta de munca, maresc si TVA, taxeaza tot. Pentru ca nu mai au bani.
        Marirea taxelor nu aduce marirea varsamintelor la buget. Tarile acelea date exemplu a propos de creseterea TVA sunt tari care functionau inainte de criza. Ne comparam cu altii cind si cum ne convine. La marirea TVA ne convine.
        BTW, ce inseamna 500 milioane euro pe care "s-ar putea" sa-i incaseze bugetul in plus la tot dezastrul de-acum? Ceva ca stingerea luminii pe strazi...? Sau renuntarea la plata ajutorului pentru handicapati...?
  • 0 (2 voturi)    
    sau in alti termeni (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:06)

    carcotasu' [anonim]

    cam de 2 ori mai mult decat bugetul Minsterului Turismului? mmmmm.. pai cred ca am putea sa taiem din bugetele unor Ministere cu activitate/rezultate indoielnice? nu ar fi mai bine sa incepem cu asta?
  • +1 (1 vot)    
    ba da tu crezi ca noi mai trimitem bani acasa? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:13)

    adio [anonim]

    da prosti ne crezi
  • +2 (2 voturi)    
    solutie mai buna (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:22)

    saab [anonim]

    va zic eu o solutie mai buna: arestati 10 corupti de top, confiscati-le averile si veti avea la buget cu mult peste 500 mil euro pe care-i vreti de la populatie.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:26)

      Gigi Maybachistu' de Pipera [anonim] i-a raspuns lui saab

      E cam acelaşi lucru cu a tăia 10 găini cu ouă de aur. La anul când ai iarăşi nevoie de bani de unde mai găseşti alţii?... :))
  • +1 (1 vot)    
    analiza (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:01)

    andy [anonim]

    sa vedem si noi analiza pe care asa zisu economist/finantist se bazeaza. sa inteleg ca atunci cind au redus tva-ul gvn a pierdut de la buget 1.5 mld?
  • 0 (0 voturi)    
    Reducerea TVA cu 1 procent (Miercuri, 7 octombrie 2009, 20:47)

    Marx [anonim]

    Eu prefer sa reduca TVA-ul, macar cu 1%.
    Decit sa fie mai multi bani la buget, mai bine mai multi bani in buzunarele noastre.
    Daca nu se descurca cu bugetul actual, guvernul poate sa-si reduca activitatea (si implicit cheltuielile). Sa se ocupe de mai putine lucruri, sa nu se mai bage peste tot si in general sa ne lase in pace, ca ne descurcam si fara ei.
  • 0 (0 voturi)    
    baza TVA (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:27)

    marius [anonim]

    Va intrebati de ce nu vor sa mentina TVA-ul la valoarea actuala?
    Foarte simplu; nu stiu ce efect va avea majorarea lui, cred ca nici ei nu stiu, dar mentinandu-l constant, datorita scaderii consumului cu 20%(vezi cifrele privind vanzarile de retail), lor le lipseste 20% din incasari, deci, ei fiind detepti, vor sa mareasca tva cu 20%.
    Singura problema este ca la noi criza continua, asa ca va scadea consumul in continuare, moment in care avem o noua solutie: marirea TVA din nou, etc.
    De ani de zile hulim consumul intern, incurajam exportul si visam. Renasterea Americii se face pe baza consumului intern si luna de luna tremura bursele asteptand ultima valoarea a acestui indice, cel mai important indice al revenirii economiei. De fapt acestea erau ideile lui Ceausescu, care vad ca traieste prin glasul marilor economisti.
  • 0 (0 voturi)    
    19 era un numar nedefit... (Joi, 8 octombrie 2009, 8:34)

    Ana [anonim]

    ...sa fie 20 zic ei :))
    cred domii ca vor castiga 500 mld, dar piata neagra? ne va aduce si pe noi in top 3 european zic
  • 0 (0 voturi)    
    acum ma scarpin si eu in cap... (Joi, 8 octombrie 2009, 10:42)

    Laurentiu [anonim]

    Dar nu cumva cel mai mare buget national postdecembrist a fost cel PNList cand s-a stabilit cota unica de 16% ?...

    Tinand cont si de factori sociologici...chiar cred astia ceea ce calculeaza?!
    o intrebare simpla...cati bani a adus impozitul forfetar la buget? (calculand si toate taxele adiacente pe care o firma in activitate le plateste...inclusiv accizele pe combustibili, CAS, fond de pensii, somaj..etc?!,)