PwC: De la 1 ianuarie, benzina se scumpeste cu 20%, iar tigarile cu 34%

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2009, 20:35 Economie | Finanţe & Bănci

Benzina se va scumpi de la 1 ianuarie 2010 cu 20%, pretul pachetului de tigari va fi mai mare cu 34%, iar energia electrica va fi mai scumpa cu circa 31%, in urma cresterii accizelor si a deprecierii leului in raport cu euro, a declarat luni, pentru NewsIn, Bianca Vlad, manager PwC.

"Cele mai mari scumpiri se vor inregistra la tigari, de circa 34%, din cauza cresterii accizelor de la 64 la 74 de euro pe mia de tigarete si a diferentei de circa 14% intre cursul la care s-a calculat acciza anul acesta si cursul luat in calcul pentru anul viitor", a precizat managerul departamentului taxe si impozite indirecte din cadrul PricewaterhouseCoopers, la un seminar pe teme economice.

Pretul energiei electrice ar urma sa se majoreze semnificativ, cu circa 30%, din cauza cresterii cursului de referinta pentru accize cu circa 14% si a majorarii accizei cu 19%, de la 0,42 euro/MWh la 0,50 euro/MWh. De asemenea, benzina si motorina vor fi mai scumpe cu aproape 20% de la 1 ianuarie.

Accizele la cafea - reduse la jumatate, cele la produsele de lux -eliminate

Accizele pe 2010 se vor calcula la cursul de schimb anuntat in 1 octombrie de Banca Centrala Europeana (BCE), respectiv 4,2688 lei/euro, mai mare cu 14,2% fata de cursul din urma cu un an, de 3,7364 lei/euro, folosit la calculul accizelor aferente acestui an.

Bianca Vlad a explicat ca principalul impact al cresterii accizelor la carburanti va fi resimtit de firmele care presteaza servicii de transport, ce va fi urmat de o crestere a preturilor la bunurile de larg consum.

"O veste buna este ca, tot de la 1 ianuarie, vor fi reduse la jumatate accizele la cafea, iar cei cu dare de mana vor putea cumpara mai ieftin bijuterii, parfumuri si iahturi, odata cu eliminarea accizelor pe produsele de lux", a afirmat managerul PwC.

Potrivit calendarului de crestere a accizelor convenit cu Comisia Europeana, acciza la benzina fara plumb va creste anul viitor cu 16 euro pe tona, pana la 452 euro/tona. Totodata, acciza la motorina va creste din 2010 de la 336 la 347 euro/tona, respectiv de la 283,920 la 293,215 euro/1.000 litri.

Acciza pentru pacura folosita in scop comercial urca de la 14,40 euro/1.000 kg la 15,00 euro/1.000 kg. La pacura folosita in scop necomercial, acciza ramane de 15,00 euro/1.000 kg. Si la gazul natural folosit in scop necomercial va creste acciza, de la 0,27 euro/GJ la 0,32 euro/GJ.

Acciza la electricitatea utilizata in scop comercial creste de la 0,42 euro/MWh la 0,50 euro/MWh, iar pentru electricitatea folosita in scop necomercial acciza ajunge la 1 euro/MWh, de la 0,84 euro/MWh.

La tutun, acciza va creste in 2010 cu 10 euro pe mia de tigarete, pana la 74 euro/1.000 euro, de la la 64 euro/1.000 tigarete in prezent.

La aceste majorari ale valorii accizei se adauga cresterea cursului de referinta leu/euro la care se calculeaza accizele.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3718 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ce? (Luni, 19 octombrie 2009, 20:56)

    D [anonim]

    poftim? huh?
  • +9 (9 voturi)    
    Și fumăritul? (Luni, 19 octombrie 2009, 21:11)

    Wasile [utilizator]

    Și odată cu cei 20% din benzină și motorină se vor scumpi cu vreo 10% celălalte, că deh, transportul este scump.

    Norocul mare este că se vor termina banii de la FMI / UE, pensionarii și bugetarii vor chițăi, statul va impune taxe mai mari pe cei 10 români destul de tâmpiți să mai muncească la patron. Totuși, bogații vor putea lua yaht-uri mai mari la același preț ca cele mici - deh, nu mai avem impozit pe lux!

    Dar nu vă temeți, iese Geoană președinte și ne scutește pe toți de 12 rate la bancă, ne dă 25.000€ să ne întoarcem în țară și ne mărește alocațiile de căldură - să murim de foame, nu de frig.

    Sincer, chiar îmi doresc să văd această perioadă (și mai mult îmi doresc să-i supraviețuiesc). Poate după o iarnă cumplită se mai deșteaptă românu'.
  • +3 (3 voturi)    
    Un calcul simplu nu e greu de facut (Luni, 19 octombrie 2009, 21:14)

    Sergiu [anonim]

    Un calcul simplu arata ca diferenta datorata acccizei la benzina este de aproape 0.3 lei, ceea ce nu e in nici un caz 20%.
    Intr-adevar cresterea poate ajunge la 20% ca urmare a efectului cursului si a variatiei pretului petrolului.

    Dar stirea e alarmista si neadevarata in acest moment.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e chiar roz (Luni, 19 octombrie 2009, 21:48)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

      Prietene, un curs cu 14% mai mare al euro la o acciza care reprezinta 50% din pretul benzinei se traduce intr-o crestere de 7% adica 0.28-0.3 lei cum ai spus. Asa scurt doar din curs. Ce nu ai luat tu in calcul este si cresterea accizei.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Luni, 19 octombrie 2009, 23:47)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Vezi comentariul meu de mai jos (sper ca a aparut) referitor la acciza de curent si cum a calculat autorul articolului...
  • +4 (6 voturi)    
    Deci iahturi da, tigari ba. (Luni, 19 octombrie 2009, 21:15)

    ac [utilizator]

    Aia e. Tari ca sabia lui Zorro.
  • +4 (6 voturi)    
    Benzina 20% - lovitura de gratie (Luni, 19 octombrie 2009, 21:17)

    benzinaru [anonim]

    back 2 dark ages...
    Sa traiti ecologic (si implicit bine)
  • 0 (2 voturi)    
    inflatia (Luni, 19 octombrie 2009, 21:31)

    andi [anonim]

    Deci inflatia a fost minim 14% in ultimele 12 luni! Corect??
  • 0 (10 voturi)    
    Cine ne-a adus aici? (Luni, 19 octombrie 2009, 21:32)

    jaffu [utilizator]

    I-ati tot injurat pe Tariceanu sau Nastase si ii adulati pe Boc,Basescu si PD-L;atunci de ce va plangeti atat pentru ca pe vremea guvernarii primilor 2 tot romanul a dus-o binisor.O sa-mi spuneti ca nu era criza insa,in ilustra lor imbecilitate,domnii care ne conduc azi nu au fost in stare sa ia nici macar o masura anticriza(vezi comentariile forurilor de specialitate internationale).Au luat bani de la FMI si alte organisme si ne-au indatorat pe mai multe generatii.A sustine in continuare personaje din perimetrul lui Traian Basescu inseamna ca toate cele mentionate in articol va convin.
    • 0 (8 voturi)    
      jaffule (Luni, 19 octombrie 2009, 22:26)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui jaffu

      Daca ai ajuns sa ii regreti pe nastase si tariceanu te compatimesc.
      • +3 (5 voturi)    
        cred ca mai degraba tu esti demn de compatimire (Luni, 19 octombrie 2009, 23:16)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui stefan

        cum sa nu-l regreti pe tariceanu,daca atunci ai trait mai bine?vrei sa-l regret pe boc pt ca am trait mai prost?vrei sa-l votez pe traian doar pt ca mereu se lupta cu "ticalosii" cind vine vorba de campanie electorala si"niciodata"nu se lasa invins?vrei sa votez un om,basescu,doar pt ca el spune ca el este cel ce va aduce dreptatea in societatea romaneasca,si asta doar in campanie sau atunci cind sondajele il arata ca este in scadere ca si popularitae ?vrei sa-i dau dreptate lui boc ,care vorbeste de pensii speciale dar face pomeni electorale ,cum ar fi ajutorul de incalzire,in timp ce stapinul lui ,zeus-basescu,ameninta cu imposibilitatea neplatii salariilor si a pensiilor?nu multumesc!prefer tariceanu!cel putin guvernul liberal a avut curajul sa se opuna legii maririlor salariale si asta intr-un moment in care criza economica nu se instalase inca real in romania,si probabil nu s-ar fi instalat daca guvernul pdl-psd nu ar fi reusit sa acceada la putere cu largul concurs al "vasnicului cirmaci"
        sint tare curios daca acest comentariu va apare
        • 0 (0 voturi)    
          Hmm... (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:21)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui eugen

          Curios cum s-a schimbat perceptia romanului. Ai primit pana acum 3 plusuri din 2 voturi pentru un comentariu in care apreciezi prudenta lui Tariceanu. Acum un an cand mai comentam si eu legea care marea salariile si ii tineam partea lui Tariceanu, primeam multe voturi negative + injurii. Se pare ca romanul nu poate sa vada in viitor nici macar cateva luni, trebuie intai sa il loveasca si abia apoi se fereste :)
      • 0 (2 voturi)    
        Tariceanu (Luni, 19 octombrie 2009, 23:29)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        De ce-l bagi langa Nastase?
        Eu o sa te compatimesc cand va ajunge euro 5 lei. Sa te vad atunci ce mai comentezi,
  • 0 (2 voturi)    
    Si marmota impacheta ciocolata..... (Luni, 19 octombrie 2009, 22:40)

    Banutul [anonim]

    Desigur, asta si-ar dori SOV si Paturiciu, la fel cum cei doi prognozau un curs de 5 lei la euro in martie, de 6 lei la euro in mai, pe urma s-au potolit cu zvonistica. Stati mai crestini naivi linistiti, stirea este facuta special pentru anumiti receptori (si colateral sa creeze panica).
  • +2 (2 voturi)    
    matematica (Luni, 19 octombrie 2009, 23:06)

    Ghitza [anonim]

    Senzatinalul cu orice pret !!!

    Autorul articolului ori nu stie ce spune ori nu stie sa socoteasca, daca faci un simplu calcul matematic ajungi la concluzia ca ACCIZELE vor creste cu 20% ... dar cu matematica este extrem de complicat ...

    Poate o sa si creasca pretul la carburanti cu 20%, ca in tara asta este posibil orice, dar asta nu reiese din articol.

    Jurnalisti tata, nu gluma ...
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne fereste-ne de prosti (Luni, 19 octombrie 2009, 23:46)

    calin [anonim]

    "Pretul energiei electrice ar urma sa se majoreze semnificativ, cu circa 30%, din cauza cresterii cursului de referinta pentru accize cu circa 14% si a majorarii accizei cu 19%, de la 0,42 euro/MWh la 0,50 euro/MWh. ".
    Sa luam matematic...presupunem ca acum acciza la curent pentru 1 MWh este de 0.3 EURO si ar creste la 1 EURO. Eu consum intr-o luna cam 200 KWh adica 0.2 MWh. Deci inseamna ca factura mea va fi mai mare cam cu 20 EUROCENTI in fiecare luna deci 0.8 RON. Halal scumpire!
  • +1 (1 vot)    
    tutunul (Luni, 19 octombrie 2009, 23:54)

    calin [anonim]

    Deci la tutun cresterea va fi de 34 (Doamne Fereste). Dar sa calculam...10 EURO in plus la 1000 tigarete inseamna o scumpire de 20*( 10/1000) adica 0.2 EURO in plus pentru un pachet cu 20 tigarete. Adica 0.9 RON. Sa zicem ca ar mai fi si diferenta de curs dar cat poate insemna aceasta diferenta de curs pentru valoarea de 0.2 EURO?
    Deci pentru ca scumpirea de 0.9 RON sa reprezinte 34% cum scrie in articol ar insemna ca acum un pachet de tigari cu 20 tigarete costa cam 2.7 RON (0.9*100/34)???
    • 0 (0 voturi)    
      oare ... (Marţi, 20 octombrie 2009, 1:26)

      ciobanu' somnambul [anonim] i-a raspuns lui calin

      Apoi pe la noi pe la stana diferenta de curs se calculeaza pentru toata acciza la branza si nu numai pentru valoarea cu care creste de la 1 ianuarie. Ce nu stiu eu, pentru ca ma plimb mai mult cu oile, e daca la aceasta diferenta sa-i mai aplic si un TVA. Da' deschid eu laptopul cand ajung la stana si intreb pe sfantul google.

      La tigarile astea, bate-le vina sa le bata, mie imi da o diferenta de 75.4358 roni / mia de chistoace.
      • +2 (2 voturi)    
        da? (Marţi, 20 octombrie 2009, 2:26)

        calin [anonim] i-a raspuns lui ciobanu' somnambul

        Frate se pare ca trebuie sa o luam mai "ciobaneste" ca sa pricepi si tu.
        Intr-adevar am expus gresit cresterea pretului datorita diferentei de curs valutar, dar ca sa fie mai clar ACCIZELE la tigari vor creste cu 34% si nu pretul lor per ansamblu, ca doar valoarea tigarilor nu e de 1% iar restul de 99% is accizele.
        Acum sa refacem calculul:
        In trecut acciza la tigari era de 64 * 3,7364 = 239 RON la mia de tigarete, anul acesta va fi de 74*4,2688 = 316 RON la mia de tigarete (am rotunjit sumele). De aici rezulta ca accizele vor creste cu 32.2 % nu 34% cat scrie in articol(poti calcula pentru verificare cat e 239+(239*32.2/100).
        Deci tigarile se vor scumpi cu 316-239=77 RON mia de tigarete de unde reiese ca un pachet de tigari cu 20 tigarete se va scumpi cu 1.54 RON.
        Daca un pachet costa cam 7-8 RON in momentul de fata cat la suta reprezinta 1.54 RON? Ei bine reprezinta 19-22%.
        Concluzia este ca accizele se vor scumpi cu procentele descrise in articol iar produsele finite cu mai putin. Vezi exeplul cu energia electrica poate te mai dumiresti putin.
        • 0 (0 voturi)    
          acum rezultatul e mai aproape de realiatate (Marţi, 20 octombrie 2009, 10:05)

          ciobanu' [anonim] i-a raspuns lui calin

          Dl Calin nu vreau sa ma cert cu nimeni. E clar ca articolul e scris poate la repezeala cu niste cifre preluate sau calculate dupa cum numai autorul o stie. E incomplet pentru unii ca noi care vrem sa stim de unde e acel 34%. Apropo eu nici nu fumez. Si am folosit cursul din 1 oct. 2008 respectiv 2009, cel mai probabil eronat. Oricum rezultatul final e aproximativ la fel. Dar este o cestere care va afecta.

          O zi buna.

          PS:
          ""Pentru ţigări vom avea un impact în preţuri, în sensul creşterii, cam de 11%. Dacă adăugăm intenţia ministerului Finanţelor de a creşte acciza cu 10 euro, atunci vorbim deja de o scumpire a ţigărilor de la 1 ianuarie de 20%", a declarat Adrian Popa, reprezentant producător ţigări." Nu dau link sa nu cenzureze postul.
          • 0 (0 voturi)    
            nici eu (Marţi, 20 octombrie 2009, 15:44)

            calin [anonim] i-a raspuns lui ciobanu'

            Nici eu nu vreau sa ma cert cu nimeni si nici nu sunt fumator (in plus as vrea sa creasca acciza la tigari cu 1000% ca sa renunte mai multi oameni la fumat).
            Sunt indignat de modul in care se scrie presa in Romania exagerandu-se (de cele mai multe ori intentionat). Avem de-a face cu o presa "negativista" care vrea cu orice pret sa vanda numai stiri negative.
        • 0 (0 voturi)    
          hmmm ... (Marţi, 20 octombrie 2009, 10:10)

          ciobanul [anonim] i-a raspuns lui calin

          Se pare ca cifrele au fost date de PricewaterhouseCoopers. Mie nu-mi spune nimic. Tie?
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:10)

    bob [anonim]

    ce bine ca s-au scos accizele la prod de lux...chiar vroiam sa-mi iau un iaht cu banii pe care o sa-i economisesc din tigari,benzina si curent,ca alea nu-mi tb
  • 0 (0 voturi)    
    PwC?? (Marţi, 20 octombrie 2009, 10:44)

    andrei [anonim]

    Astia nu sunt aia de trimit angajatii cate 15 zile acasa? Inseamna ca s-au descurcat f bine cu criza...tot respectul.... Acum vin si ne dau forecasturi...ce oameni!