Bancherii americani, despre posibila scadere a salariilor: Cat vreti sa oferiti unui bancher care castiga 15 milioane pe an? 100.000? Nu e nimeni interesat de acest nivel

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2009, 9:19 Economie | Finanţe & Bănci

Daca te plimbi pe Wall Street si deschizi vorba despre salariile si bonusurile celor de acolo, risti sa fii privit cu maxima circumspectie si in final, ocolit. Daca deschizi acelasi subiect intr-o piata plina de oameni din middle class, ai toate sansele sa fii aclamat. Opinia publica americana e indignata pe buna dreptate de castigurile financiare ale bancherilor, noteaza AFP.

De partea cealalta, bancherii spun ca se simt pe nedrept stigmatizati si ca limitarea salariilor nu va face decat sa provoace o hemoragie a bancherilor buni, in final tot Statul fiind cel care va pierde.

Oficial, niciun angajat al NYSE de pilda, nu comenteaza un proiect de lege cum e cel propus de Administratia Obama cu privire la limitarea bonusurilor. Neoficial, abia asteapta sa iti spuna punctul lor de vedere.

„Sa presupunem ca limitezi salariile sefilor de banci sau chiar si pe cele ale traderilor care intr-adevar fac bani. Stiti ce se va intampla? Cei buni vor pleca in alta parte, iar banca sau departamentul din care pleaca nu vor mai plati statului taxe mari pentru ca nu vor mai fi profituri atat de mari. E nevoie de oameni foarte buni pentru a face o companie sa mearga foarte bine in asemenea conditii”, spune unul din angajatii NYSE, in varsta de 52 de ani si care lucreaza acolo din 1980.

In plus, mai adauga el, scaderea salariului este o penalizare, corect? Din senin, nimeni nu iti ia din salariu, evident. Dar daca eu imi fac treaba bine, de ce sa fiu penalizat? Ar fi complet idiot!

„Cat vor sa ofere unui sef de banca? 100.000 de dolari pe an? OK, sa faca cuiva o oferta la nivelul asta si sa vada care dintre actualii sefi, care castiga 10-15 milioane anual, se va interesa de jobul ala”, mai adauga un trader care lucreaza pentru Bank of America.

Alti dealeri vorbesc despre salarii normale de 100 de milioane pe an, dand exemplul patronului Phibro, divizia de curierat petrolier a Citigroup, vanduta recent celor de la Occidental Petroleum. "Omul a adus bancii un miliard de dolari si a primit 10 la suta. Comisionul nu e atat de urias ca cifra relativa, dar in valoare absoluta pare dement", a admis el.

Seful Fed, Ben Bernanke, a cerut recent bancilor americane revizuirea grilei de salarizare, lucru cu care bancile nu sunt deloc de acord.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2503 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    sa plece linistiti (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:51)

    rc [anonim]

    sa vada unde altundeva vor mai primi aceste salarii :)
    • +1 (1 vot)    
      au unde sa lucreze (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui rc

      vor primi in oricare industrie competitiva, in orice entitate gloabalizata: Vodafone, Lukoil, Wall Mart, Microsoft, etc...
      Ideea lui Bernake este politica, si da bine la situatia economica americana...
      Stai linistit, ca au acesti oameni unde sa lucreze...
  • +3 (3 voturi)    
    totusi.. (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:56)

    cipi [anonim]

    oamenii care ajung acolo in acele posturi oricum sunt pregatiti, nu cum se intampla la noi. (vezi cazul lui Bogdan Olteanu ) si nu poti sa zici ca nu merita salarii de milioane de dolari, dar totusi..daca te gandesti ca sunt in lume sute de milioane de oameni care traiesc cu o medie de un dolar pe zi nu te strange in spate? sau o chestie tare..sper sa nu se supere nimeni..am nimerit din greseala la o adunare de protestanti care in timpul slujbei mai ca plangeau vorbind despre oameni care o duc greu si toate alea..si in parcarea cladirii erau parcate doar masini de peste 50 de mii de euro..
    • +2 (2 voturi)    
      Oare ? (Vineri, 30 octombrie 2009, 19:34)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui cipi

      Nu a zis nimeni ca nu sunt pregatiti , dar problema este alta, si vad ca nimeni nu o sesizeaza .
      Bancile sunt conduse de cativa actionari care impreuna detin 12-13% din toti banii bancii. (Restul banilor cu care jongleaza banca sunt ai milioanelor de depunatori, care desi detin o covarsitaare parte din capital, nu au nici iun cuvant de spus ) Managerii sunt angajati de acesti actionari minoritari care le stabilesc tinte de succes. Ca le obtin ca nu le obtin, ei tot castiga mult mai mult decat majoritatea. aici este buba !
  • 0 (0 voturi)    
    Mai este inca o solutie... (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:57)

    mm [anonim]

    tipul care livreaza pizza, cat castiga?
    • -1 (3 voturi)    
      morala (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:16)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mm

      - tipul care vinde pizza a jucat fotbal in curtea scolii pana la 25 ani, si va fi sclav urmatoii 50 ani!

      - tipul care conduce o banca cu salariu de milioane euro anul a invatat dement pana la 25 ani, si va fi stapan urmatorii 50 ani peste tipul care vinde pizza

      Nimeni nu te obliga sa nu accezi la o pozitie bine platita, si nimeni nu te obliga sa nu joci fotbal, este alegerea ta...
      • +2 (2 voturi)    
        nu intotdeauna e alegerea ta (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 3:09)

        marius [anonim] i-a raspuns lui alex

        si nici nu e nimeni vinovat ca nu toti se nasc cu aceeasi capacitate intelectuala, asa cum presupui tu acolo. nu poti sa vii sa spui din senin ca toti pleaca de la aceeasi sansa, mai ales ca societatea intoteauna a pus accent doar pe anumite abilitati, marginalizandu-le pe toate celelalte.
        • 0 (0 voturi)    
          Tocmai (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 13:49)

          RanFan [anonim] i-a raspuns lui marius

          Nu toti au aceleasi capacitati. Dar simplul fapt ca nu te-ai nascut cu aceleasi capacitati intelectuale sau fizice reprezinta tocmai motivul pentru care nu meriti mai mult. Iar marginalizarea anumitor abilitati e absolut normala, din moment ce nu e nevoie de ele. Tu il lasi pe ficare spaltator de parbrize din intersectii sa-ti spele parbrizul? Conform teoriei tale, asa ar trebui, sa manca si gura lui ceva.

          Atata timp cat banca e privata, e treaba lor ce salarii dau. Nu-ti place, nu mai depune banii la banca respectiva, sunt mii de alte banci care abia te asteapta.

          Iar plecarea de la aceeasi sansa e o utopie. Iar diferenta de sanse este perfect normala: nu te nasti prost din parinti prosti. Ori daca parintii sunt prosti iar prostia nu e cautata, atunci ai sa cam dispari...ca gena.
  • 0 (2 voturi)    
    Exagerari, ca de obicei (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:42)

    sile [anonim]

    Dupa cum spune penultimul paragraf, trebuie sa ne uitam si pentru ce sunt primite salariile acelea. Sigur, pentru omul de rand, salariile unui sef de banca par astronomice, dar omul ala poate sa aduca profit intr-o luna cat aduc altii intr-o viata.

    Tot ce se poate reglementa, in opinia mea, sunt niste criterii de acordare a bonusurilor.
    • +4 (4 voturi)    
      mda... (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:48)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Pot sa aduca profit intr-o luna cat altii intr-o viata, dupa care sa intinda mana la guvern sa ceara bani ca au dat cu oistea-n gard (subprime de exemplu si altele...). Pana la urma, domeniul financiar bancar nu prea este unul cu valoare adaugata mare, ceea ce inseamna ca profiturile alea uriase ajung la scadenta mai devreme sau mai tarziu...
  • 0 (2 voturi)    
    BANCHERI (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:57)

    IVAN [anonim]

    se pare ca toti bancheri din lume, chiar si astia de la noi, au niste probleme : nesimtirea, nemernicia, lacomia abjecta si camataria legala ( dar imorala ) de tip parano-schizofrenica. pot toti sa se care linistiti ca n-o sa-i planga nimeni. cu exceptia bunului dumnezeu, oricine poate fi inlocuit oricum cu altcineva - chiar mai bun - oricand.
    • +1 (1 vot)    
      da da da - lupul moralist (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui IVAN

      se pare ca atitudinea ta este cea a unuia dintre urmatoarele categorii:
      - asistat social
      - pensionar
      - angajat lal stat si frecat menta in timpul serviciului

      de ce sunt nesimtiti si nemernici bancherii?
      scopul oricarei persoane este maximizarea beneficiilor, de aia cautam o slujba mai buna, un confort sporit, si tot asa...

      Oamenii sunt platiti la valoarea lor, iar daca esti si tu valoros, poti concura cu ei, nu te opreste nimeni sa ajungi CEO la Bank of America...
      • 0 (0 voturi)    
        oare? (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 15:12)

        marius [anonim] i-a raspuns lui alex

        alex ... ivan are dreptate.. nu exista nici un on care nu poate fi inlocuit. Nu exista nici un om care sa merite un salar de zeci de milioane care nu aduce un beneficiu societatii ci unei companii care in cativa ani are nevoie bailout ca sa sa supravietuiasca.
  • +2 (2 voturi)    
    ipocrizie si inconsecventa (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:22)

    cristi [anonim]

    sa nu limiteze salariile. dar sa raspunda cu bunurile personale in caz de pierderi.
    asta pt. ca vorbea un "baiat destept" de pe WS ca el e eficient si de ce sa-i micsoreze salariul?
    pai de-aia!...
    din motive de eficienta cer bancile fonduri de la guvern.
    din motive de eficienta, dupa ce aduc bancii gauri de sute de milioane sau miliarde, directorii respectivi se retrag cu prime (!?!? pt. performanta?!?!) de milioane (sau chiar mai mult).
    concluzia (deja clasica): privatizarea profiturilor, nationalizarea pierderilor.
    sa ne scuteasca!
  • 0 (2 voturi)    
    profit (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:53)

    Un intreprinzator [anonim]

    Daca media profitabilitatii unei economii dezvoltate este de 6-7%, sectorul bancar nu poate veni cu 30% decat daca ia masiv din alta parte (din alta tara) sau desfasoara operatiuni fictive (criza financiara din 2008 urmare a vanzarii de credite catre persoane care nu si le puteau permite). Bancile sunt de fapt niste furnizoare de utilitati iar bancherii niste functionari a caror activitate curenta presupune respectarea si aplicarea unor norme si proceduri. Limitarea salariilor in banci este o necesitate pentru a incuraja investitiile in economia reala si a inlatura niste false referinte pentru angajati si intreprinzatori in ansamblu. Bancherii nemultumiti cu salarii normale sunt liberi sa caute si sa gaseasca in alte domenii salariile fabuloase avute inainte de criza.
    • +1 (1 vot)    
      cunostinte varza (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Un intreprinzator

      confunzi meele cu perele, si ma indoiesc ca esti un intreprinzator in domeniul agricol...
      profitabilitatea unei economii nu se calculeaza ca medie aritmetica intre profitabilitatile industriilor, poate ca medie ponderata.

      poate nu stii, dar profitabilitatea neta = venituri totale - cheltuieli totale.

      O banca poate avea profitabilitate de 30%, daca total cheltuieli = 70% din total venituri, ceea ce este mai mult decat corect, deoarece bancile sunt prestatoare de servicii, acolo unde profitabilitatea este ridicata.
      Nu la fel se poate spune despre industria comertului en-gros, unde concurenta este puternica, asa incat profiturile ajung pe la 1-2%

      este mai mult de spus, dar dumneata este intreprinzator, si cu siguranta le cunosti...
      • +3 (3 voturi)    
        cunostinte (Vineri, 30 octombrie 2009, 14:52)

        Un intreprinzator [anonim] i-a raspuns lui alex

        Fiecare gandeste cat poate. Eu nu am scris ca media este aritmetica, nici nu inteleg cum ar putea gandi cineva ca se ia profitul unui tarabagiu se aduna cu profitul Petrom, se imparte la 2 si rezulta media pe economie. Cat despre prestatiile bancilor, sa luam un alt exemplu, cel al energiei electrice. Cred ca suntem cu totii de acord ca electricitatea este indispensabila, asa incat suntem dispusi sa platim oricat pentru ea. Cu toate acestea veniturile companiilor (distributie, transport si productie) sunt limitate astfel incat sa se obtina niste profitabilitati si salarii mai mult decat decente pentru sector si sa-i mai ramana consumatorului bani si pentru alte cumparaturi in cosul zilnic. La banci mergem pentru ca suntem obligati, iar bancile au grija sa ne incaseze comisioane unele exorbitante pentru orice document/activitate asa-zis "prestata". Nu mai vorbesc de nivelul dobanzilor. Iar valoarea adaugata de acestea in economia noastra este cel putin discutabila.
        • +3 (3 voturi)    
          Ai dreptate (Vineri, 30 octombrie 2009, 15:12)

          Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Un intreprinzator

          lectia pe care ar fi trebuit s-o invete lumea din criza actuala este ca activitatea bancilor ar trebui normata si supervizata de organisme competente. Altfel, bancile vor continua sa creeze "bule" de pseudo-crestere economica, iar consecintele urmatoarei crize sunt imprevizibile.
  • 0 (0 voturi)    
    liber la profit, dar si la pierderi! (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 14:02)

    sorin [anonim]

    Vor 10% din profitul adus bancii? Bine!
    Dar sa aiba si 10% din pierderi, ok?
    Iar restul de 90% sa le suporte actionarii bancii,
    nu statul.

    Pe scurt, vreti ca bancile sa-si vada de proit? OK.
    Dar sa nu fie asistate de stat, si pentru asta,
    statul sa-si apere interesle cu aceeasi indarjire,
    nelasand bancile (mari) sa devine "parte vitala",
    fara de care "totul se scufunda".
  • 0 (0 voturi)    
    bancherii = raketzi (Duminică, 1 noiembrie 2009, 1:43)

    bizu [anonim]

    Ce fac pana la urma, bancherii astia, asa important in economie? NU PRODUC NIMIC. Ba mai mult, concurenta in mediul bancar consta in intrecerea la impachetarea cat mai frumoasa a gunoaielor si vanzarea lor la fraieri, un fel de alba-neagra mai elaborata. In stadiul asta a ajuns asa zisa civilizatie umana, o mana de degenerati isi bat joc de o lume intreaga.