Functionarii bancari care i-au permis lui Bahaian gajarea aceluiasi bun la mai multe banci ar putea fi acuzati de neglijenta

de Dan Popa     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2010, 11:53 Economie | Finanţe & Bănci

Sergiu Bahaian, cel care ar fi ordonat asasinarea a cel putin patru persoane si care a fost retinut sambata pentru infractiuni economice, nu putea sa isi infiinteze firme si conturi bancare pe numele altor persoane sau sa gajeze acelasi bun la mai multe banci fara ca avocatii si functionarii bancari sa dovedeasca cel putin neglijenta, au declarat pentru HotNews.ro, surse bancare.

„Atunci cand o firma isi infiinteaza un cont la banca, exista o serie intreaga de proceduri. Asociatul sau asociatii trebuie sa se prezinte in persoana si sa semneze diverse documente prin care se atesta deschiderea contului.
 
-1995. Bahaian inseala 5.000 de persoane cu 5 milioane de dolari, prin intermediul Sabina Product. Fuge din tara, dar e prins in dec. 1995 pe Aeroportul din Budapesta.
- 1998. este arestat pentru inselarea partenerului german cu 130.000 marci si 4000 de dolari
- 1999. Bahaian mai creeaza un prejudiciu de 30 miliarde de lei prin firma Gimatex SRL Dridu din Ialomita
- 2000. Folosind identitatea falsa de Constantin Tudorache, Bahaian cumpara o firma, SC Absolut Uniprix SRL, avand codul fiscal 16337968 si 7 masini. Cu ajutorul masinilor, cumpara marfa cu bilete la ordin scadente la 30 de zile.
 
 
Cine este Sergiu Bahaian

Nu poti deschide un cont cu actele de identitate ale altcuiva. Mai mult , instituirea aceluiasi bun ca gaj la mai multe banci arata slabiciunile unor functionari care au acceptat asta, fara sa verifice riguros, documentele. Asta inseamna ca functionarul care a manevrat hartiile  a fost in cel mai fericit caz, neglijent”, au mai spus sursele citate.

Sergiu Bahaian a infiintat circa 40 de firme pe numele unor persoane cunoscute drept fara posibilitati materiale pe numele carora au fost infiintate aproximativ 40 de societati comerciale, prin intermediul carora au cumparat marfa cu cecuri fara acoperire, au luat credite prin gajarea aceluiasi bun in mai multe randuri, la diverse banci, precum si in preluarea in leasing a mai multor autoturisme.

Persoanele pe numele carora erau facute aceste operatiuni erau apoi ucise, iar marfa luata, vanduta la preturi mult mai mici. Prejudiciul estimat de politisti se ridica la circa doua milioane de euro.  


Citeste mai multe despre   










4937 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ce noutate! (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:04)

    srpc [utilizator]

    Behaian ala a dat spaga iar functionarii de banca (aia care, cu micii clienti, sunt ca fiarele) au inchis ochii, prejudiciindu-si firmele cu sume grele! nimic nou sub soare...
    • +4 (8 voturi)    
      Bahaian, ce origine etnica? (Duminică, 17 ianuarie 2010, 13:14)

      Micronezia [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Am cautat pe Google si se pare ca nu exista decat 2 ipoteze mai plauzibile, acest individ este fie armean, fie are origine familiala azera/araba/persana.

      Numele Bahaian nu e romanesc, e intalnit doar in zona Golfului (Abdel Aziz Bahaian), in zona persanofona (Bader/Badr Bahaian) si printre armeni.

      Constanta e un oras cosmpolit dpdv etnic, acolo e o majoritate etnica de romani (moldoveni si ceva olteni), dar minoritatile suunt mult mai mari ca in alte orase romanesti (armeni, turci, tatari, arabi, chinezi, etc).

      Stie cineva sa raspunda? Si va rog, nu incepeti balivernele cu "ai cetatenie romana, esti roman", ca il insultati pe Marko Bella :))
      • +2 (2 voturi)    
        cu cine sa joace Nati Meir table ?Cu Sergiu (Duminică, 17 ianuarie 2010, 17:17)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Micronezia

        ,..baiatul e atat de etnic incat ma mir ca nu ai auzit inca de sf. Sergiu ! cei mai mari asasini in serie din istorie erau ba etrusci ,ba sabini ,ba lipoveni din valea Iordanului -intrun cuvant nimic de comentat de cand generalul feldgrau Adolf von Mazare a incercat solutia finala la Constanta
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar neglijenta (Luni, 18 ianuarie 2010, 9:08)

      gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui srpc

      daca semnezi contractul accesoriu (de gaj) la contractul de credit in acelasi timp la toate bancile, acestea nu au timpul suficient sa il inscrie la arhiva electronica...
  • +6 (6 voturi)    
    sadici (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:06)

    alex [anonim]

    Pentru sadicii astia ar trebui reintrodusa pedeapsa cu moartea....

    "Sergiu Bahaian, cel care ar fi ordonat asasinarea a cel putin patru persoane si care a fost retinut sambata pentru infractiuni economice"... complicitate la omor deosebit de grav...instigare la omor deosebit de grav... ce e aia doar "infractiuni economice"??
    • +4 (6 voturi)    
      Dupa (Duminică, 17 ianuarie 2010, 15:33)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui alex

      Revolutia prima lege desfintata a fost condamnarea la moarte.Stiau baietii de ce.A doua cea care interzicea romaniei imprumuturii exterioare,de asemenea stiau baietii de ce.In orice caz unul ca asta impreuna cu functionarii primitori de mita ar fi fost condamnati la moarte scurt si fara discutii inainte de 89.Dar acum cu democratia asta anarhica va scapa .Iar unii dintre cei ca nenea asta au fost invitati sa adereze in randuriile unor partide.Iar cei care erau deja in anumite partide au fost promovati in functie de cat de mare era jaful si donatia catre partid.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca am avea FISC cum au SUA (Duminică, 17 ianuarie 2010, 16:58)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui alex

      nu s-a fi ajuns pana la omor.
      Fiscul ar trebui sa se sesizeze pentru orice ... anomalie intre raportul venituri si ceea ce detii sau viata pe care o duci.
      Din acest punct de vedere noi nu avem fisc.
      Fiecare dintre noi stie, cunoaste sau a auzit despre persoane / familii care nu au nici un venit (uneori iau si ajutor social) dar traiesc regeste si au si avere pe masura. Aceste lucruri ar trebui sa le rezolve fiscul si nu s-ar mai ajunge la omoruri.
      Iar acum este doar inceputul.
  • +3 (5 voturi)    
    Complicitate (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:17)

    niculita30 [utilizator]

    In acest caz putem vorbi de complicitate !
  • +5 (5 voturi)    
    wow (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:37)

    The Saker [utilizator]

    asta e un Al Capone de Romania.
    Sunt curios sa aflam mai multe despre el si despre complicii lui;
    si daca sunt dovezi in privinta crimelor, daca e deschis vreun doar pt omor cu premeditare.
    Solutia e evidenta: pedeapsa maxima.
  • +2 (2 voturi)    
    wow (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:37)

    The Saker [utilizator]

    asta e un Al Capone de Romania.
    Sunt curios sa aflam mai multe despre el si despre complicii lui;
    si daca sunt dovezi in privinta crimelor, daca e deschis vreun doar pt omor cu premeditare.
    Solutia e evidenta: pedeapsa maxima.
  • +4 (4 voturi)    
    Infiorato (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:38)

    Marius [anonim]

    Achiesez ideei reintroducerii pedepsei cu moarte pentru astfel de cazuri de rara cruzime .
  • +4 (4 voturi)    
    Asa trebui facut cu astia (Duminică, 17 ianuarie 2010, 12:56)

    Cristian [anonim]

    Direct la pedeapsa capitala
    Ochi pt ochi si dinte pt dinte
  • +2 (2 voturi)    
    nu neaparat e vorba de complicitatea functionarilo (Duminică, 17 ianuarie 2010, 14:00)

    Marius [anonim]

    Se poate face o procura prin care actionarii (sa zicem persoana ucisa) imputerniceste prin procura pe cineva sa se ocupe de actele firmei, inclusiv deschiderea de cont bancar.

    Este cazul meu, care am un asociat strain, care nu a venit in Romania la deschiderea de cont.

    In acest caz, un complice de-a lui Bahaian putea fi imputernicit prin procura notariala ( e simplu sa iei omul la un notar sa-ti faca o procura) sa faca diligentele privind deschiderea de cont.

    Mai este un aspect: responsabil pentru activitatea unei companii este administratorul unei companii, nu actionarii. Deci se poate face simplu: Bahaian deschidea o firma, inclusiv conturi bancare....dupa care facea un simplu act aditional prin care schimba administratorul...cu omul respectiv. Din acel moment, acela avea responsabilitatea. Mai mult, putea pune cu "clauza" la a umbla prin conturi si o alta persoana decat administratorul, sa zic un asociat de-al lui Bahaian.

    Deci...mijloace sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Luni, 18 ianuarie 2010, 12:22)

      cip [anonim] i-a raspuns lui Marius

      1)Ca sa infintezi un SA trebuie sa intrunesti alte coditii decat la un SRL, deci nus tiu ce tot vorbesti de actionari acolo...intr-adevar la SRL se pot modifica administratorii si cei care au acces la conturi, dar cu acordul detinatorilor partilor sociale...
      2)Garantiile se inregistreaza la arhiva electronica printr-un simplu mail trimis de functionarul bancar (in attach este copie a contractului de gaj) la Registrul Comertului ( parca) . Clar trebuie sa fie macar o neglijenta ( eu cand am lucrat la banca, cel care trimitea contractele de gaj nu stia foloseasca Outlook-ul si se trimiteau cu 2 luni intarziere) si dupa cum mai zic si restul comisionul si pilele au fost, sunt si sa speram ca nu vor mai fi (indiferent de notorietatea "interlopa" a "clientilor")...
  • +2 (4 voturi)    
    Dupa respectul pt. viata, as zice ca e PSD-ist (Duminică, 17 ianuarie 2010, 14:02)

    andrei [anonim]

    Metoda de lucru, frauda prin interpusi imi aduce f. bine aminte de afacerea Costea prin care PSD-ul a iniifntat o firma in Franta cu administrator un batranel de 90 de ani. Are cineva informatii daca e din PSD si acest individ?
  • +4 (4 voturi)    
    Functionarii bancari care i-au permis lui Bahaian (Duminică, 17 ianuarie 2010, 14:19)

    no mercy [anonim]

    abuz in serviciu. nicidecum neglijenta. abuz in serviciu in concurs cu complicitate
  • +6 (6 voturi)    
    metoda (Duminică, 17 ianuarie 2010, 15:00)

    vlad [anonim]

    Cunosc practica din sistemul bancar la un credit acordat in sistem de pile trebuie sa dai spaga 10% din valoarea lui,acceptata de clientela.In sistemul bancar nu se misca nimic fara spaga.
  • +2 (2 voturi)    
    cuvinte cheie (Duminică, 17 ianuarie 2010, 19:51)

    vveninosu [utilizator]

    cuvintele cheie sunt "ar putea"...
  • 0 (0 voturi)    
    sistem vechi (Luni, 18 ianuarie 2010, 8:57)

    brod [anonim]

    prin 1998, un oarecare plescoiu , din chelner la o carciuma de mahala din braila a ajuns patron de firma. acelasi sistem:"cumparari" de produse petroliere, cu cecuri fara acoperire. reteaua era vasta, in scandal a fost arestat, pt. cateva zile, insusi nicolae popa, seful petrom... si un lider de partid important a fost implicat, afacerea fiind pusa la cale prin intermediul unui fin de cununuie de-al sau, iar produsele furate fiind vandute la oradea, prin firma sotiei un politist de la...crima organizata!
    daca parchetul sapa bine, s-ar putea sa mai apara un dosar pe numele unui mare grangure. oricum, pseudo-patronul a primit un bilet de avio nu pana in america, unde i se promisese, ci doar pana in spania. acolo il astepta un bilet de vapor.... noroc ca l-a invatat unul sa nu se urce pe vas, ca urma sa ajunga pe fundul oceanului. iar plescoiu s-a intors si a fost legat.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte funny... (Luni, 18 ianuarie 2010, 14:40)

    ilidan [anonim]

    ... unele comentarii :))

    mai nene, Hahaian asta e un escroc de 3 lei, care nici macar nu fura pentru el. probabil ca da mai departe 80-90% din ce produce. pai in 95 daca avea 5 mil de USD nu il mai prindea nici dracu. ce sa cauti la budapesta pe aeroport daca ai atatia bani? nu s-au mai inventat avioane de cipru sau ceva tari mici din care sa pleci repede cu o masina in trara vecina de unde sa iei alt avion cu destinatia Vanuatu?

    faptul ca a dat ordin sa fie omorati niste oameni (daca se dovedeste asta, desigur) este principala si cea mai grava fapta si pentru asta trebuie judecat fara iertare.

    restul sunt chestii amuzante despre banci, cum ca ar trebui sa fie condamnati/impuscati functionarii (de parca ar fi bani publici), cum ca e complicitate, se vorbeste de credite contra spaga, numai tampenii... relaxati-va fratilor ca avem destule probleme, nu va mai faceti sange rau de la aiureli ca nu a pierdut nimeni nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    neglijenta functionarilor bancari.. (Luni, 18 ianuarie 2010, 14:56)

    felix [anonim]

    ..intamplator sau nu...cunosc procedura de acordare a creditelor....in nici un caz aici nu este neglijenta...ci abuz in serviciu, presiuni si bani grei pentru recompensarea acordarii....
  • 0 (0 voturi)    
    despre lepre (Luni, 18 ianuarie 2010, 17:09)

    simona [anonim]

    Fara multe pedepse cu moartea nu se face curat in tara..sint destui implicati cu siguranta, si multora le-a mirosit rau dar nu au reactionat; Eu asta as face: pedeapsa cu moartea, sau pe viata, si dezvoltarea simtului civic la romani. Sintem departe de orice solutie fara aceste 2 puncte esentiale dezvoltate.
  • 0 (0 voturi)    
    O stiu pe una Oana Stroescu, care era "pe felie" c (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 12:26)

    Essenza [anonim]

    O stiu pe una Oana Stroescu, care era "pe felie" cu Bahaian in vremea Sabinei Product, facea ea pe fotomodelul pe atunci, ii poza in chilotii fabricatie proprie, probabil ca si mai recent au mai facut mismasuri impreuna, ca are aceleasi metode (deh, scoala buna!), tipa e specializata in tzepe: se imprumuta si nu mai restituie, ii ameninta pe fraierii care au imprumutat-o daca ii cer banii inapoi, se da drept patroana a unei firme, Tango Event SRL, dar firma e desfiintata de un an si oricum avea sediu fictiv, a adus in sapa de lemn recent clubul Essenza din Bucuresti iar acum face pe directoarea de vanzari la firma care pregateste expozitia PrintEx 2010. Are o smecherie si cu gajari de locuinte si masini pe la banci, ca a tot intrebat in stanga si in dreapta cum poate sa evite plata ratelor.
  • 0 (0 voturi)    
    protejat sau nu ???!!! (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 14:16)

    eu [anonim]

    omul acesta ...bahaian , a actionat de capul lui /
    oare a fost protejat de catre oamenii legii cumva ?
    daca da, vina apartine tuturor celor care l-au ajutat , sau au inchis ochii la diverse treburi mai putin legale !
    EXISTA O JUSTITIE DIVINA CHIAR AICI PE PAMANT !
    asa ca.......