Zvonul ca Grecia nu va fi sprijinita de UE enerveaza pietele. Euro scade in fata dolarului la minimul ultimelor 8 luni

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 14:12 Economie | Finanţe & Bănci

Bursa din Atena
Foto: Reuters
Pietele financiare s-au aratat impacientate luni, dupa aparitia zvonului potrivit caruia Greciei nu i se va oferi niciun ajutor concret in urma intalnirilor  din aceasta seara si de maine a ministrilor de finante din UE. 

Dupa ce un acord de principiu a fost stabilit iar pietele financiare se mai calmasera, luni dimineata tensiunile au aparut, euro coborand iar in fata monedei americane, semn ca nelinistea dealerilor este ridicata si ca pietele vor detalii.

Ingrijorarile lor nu sunt fara
 
Ceea ce a facut Grecia nu poate fi tolerat si nu va fi tolerat
 
 
Jean Claude Trichet, presedintele BCE
motiv. 

Potrivit unor surse europene citate de Reuters, la intalnirile care vor incepe in aceasta seara nu vor fi discutate masuri concrete, acestea fiind considerate „premature” si dand senzatia ca economia elena intra in „moarte clinica”. Altii spun ca deja masurile sunt pregatite, dar ca Bruxelles-ul nu vrea sa le comunice pentru a nu alimenta speculatiile.
  • UE s-ar putea margini la presiuni asupra Greciei
Angajamentele de pana acum nu au facut altceva decat sa le linisteasca doar pe jumatate. Tensiunile sunt un semn ca efectul intalnirilor ministrilor de Finante din UE, care vor continua pana maine, ingrijoreaza. Deceptia investitorilor ar putea veni din lipsa concreta de sprijin a UE pentru Grecia, europenii putandu-se  margini sa faca presiuni pentru ca planul grec de reducere masiva a datoriilor (de la 12,7% din PIB la 3% in 2012) sa fie pus cat mai rapid in aplicare.

 
Doua treimi dintre cetatenii Germaniei refuza ideea ca tara lor sa ajute financiar Grecia, iar 53% doresc chiar ca Grecia sa fie scoasa in afara zonei euro.
 
 
Bild Am Sonntag
Ieri, seful BCE, Jean-Claude Trichet, a catalogat drept „suficiente” angajamentele luate joia trecuta de oficialii europeni, invitand Grecia sa corecteze „traiectoria aberanta” a datoriei sale. „Ceea ce a facut Grecia nu poate fi tolerat si nu va fi tolerat”, a declarat Trichet, spre disperarea premierului elen.
  • Ipoteza crearii unui fond european din care sa fie sustinuta economia elena, a cazut si ea
In plus, ipoteza crearii unui fond european din care sa fie sustinuta economia elena, a cazut si ea, dupa ce Germania a respins cu tarie un asemenea proiect.
Trichet a dat asigurari insa ca celelalte tari din zona euro sunt sanatoase, mentionand numele Spaniei si Italiei in special.

In tot acest scandal, ziarul german „Bild am Sonntag” a publicat un sondaj din care reiese ca doua treimi dintre cetatenii Germaniei refuza ideea ca tara lor sa ajute financiar Grecia, iar 53% doresc chiar ca Grecia sa fie scoasa in afara zonei euro.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3699 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    O idee simpla (Luni, 15 februarie 2010, 15:13)

    Cristina [anonim]

    Sa dea grecii inapoi nemtilor cele 2 submarine pe care nu le-au platit inca, si au dintr-o data 5 miliarde de euro mai mult in buzunar. Ala care a luat spaga pentru afacerea asta si ala care a dat spaga sa fie adusi in fata opiniei publice :)
    • +2 (2 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Luni, 15 februarie 2010, 15:31)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      Problema greciei nu e de 5 miliarde de euro. problema greciei e ca are o datorie externa care tot creste. Problema ei e ca an de an cheltuie pe salarii mai mult decit produce. Cu sau fara 5 miliarde de euro tot aia e.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Luni, 15 februarie 2010, 15:36)

    sefu' [anonim]

    asta ne asteapta si pe noi dupa atita coruptie
  • +1 (1 vot)    
    sper (Luni, 15 februarie 2010, 15:39)

    seby [anonim]

    Sper ca UE sa nu sprijine Grecia, pentru ca ar da un semnal foarte prost. Unii care isi depasesc constant si de mult plapuma trebuie ajutati de altii care chiar muncesc, nu stau cu burta la soare.
  • +1 (1 vot)    
    Nedumeriri. (Luni, 15 februarie 2010, 15:45)

    AlinN [anonim]

    1. Sa zicem ca Grecia este in "moarte clinica". Ce inseamna asta pentru grecul de rand?
    2. Cifrele de anul asta (inflatie de 1.68 intr-o singura luna, vanzari de masini de 50 de ori mai mici decat in 2008, vazari de electronice cu 50% mai mici decat in 2008) ma fac sa nu abtin de la intrebarea: ce-ar insemna un faliment al Romaniei? Cu ce ar fi mai rau sau mai bine decat falimentul Greciei?
    3. Daca Grecia intra in faliment intram si noi in faliment? Este vreo relatie?
    • 0 (0 voturi)    
      Faliment (Luni, 15 februarie 2010, 17:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Grecia nu e in faliment din cauza inflatiei, ci din cauza datoriei externe foarte mari, datorie din care s-au marit salarii. Incapacitatea de plata apare atunci cind statul nu mai are bani de platit ratele la imprumuturile pe care le are. Si atunci e BUBAAAA
      la noi inflatia de 1.68% e in mare parte falsa, adica datorata cresterii accizelor la tigari, combustibili, energie electrica, deci nu e o depreciere a monedei, ci mai degraba o scumpire a unor produse.
      Vinzarile de masini si electrocasnice se faceau din import, deci pt economie e chiar bine ca importam mai putin, vezi deficitul de cont curent. Deci nu prea e o relatie directa...
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Luni, 15 februarie 2010, 16:09)

    utus [anonim]

    Am votat ... rezultat de Basescu - Geoana ! Numaratoarea nu s-a incheiat ... Va scapa pestisorul ?

    greece is a small fish in shark infested franco - german sea

    http://online.wsj.com/community/groups/europes-question-day-695/topics/greeces-woes-become-big-problem
  • +1 (3 voturi)    
    urmam drumul Greciei (Luni, 15 februarie 2010, 16:15)

    vali [anonim]

    Daca nu se rezolva recalcularea pensiilor si salariilor abuzive, din sistemul bugetar, vom avea parte de aceeasi situatie. Oricum cu cat se ajunge mai repede la imposibilitatea platii pensiilor si salariior, cu atat mai "bine", altfel guvernul, parlamentul si cei vizati de scaderea veniturilor, vor amana in toate modurile posibile, aplicarea unor masuri reale, unitare pentru toata populatia.
    • +1 (1 vot)    
      Inca nu ajungem, dar... (Luni, 15 februarie 2010, 17:19)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui vali

      la noi situatie e inca foarte departe de cea a Greciei, dar daca vom continua pe drumul asta cu marit salarii si pensii nesustenabil, suntem pe drumul Greciei. De asta s-a si apucat guvernul de taiat cheltuieli, de nevoie. Oricum, la noi doar guvernarea PNL din 2007-2008 a fost ceva mai inconstienta cu cheltuielile bugetare, in rest, ai nostri guvernanti par a fi mai cu capul pe umeri decit grecii, desi pare greu de crezut...
  • -1 (1 vot)