Sebastian Vladescu: Pensiile din Romania ar putea fi impozitate. Intr-un stat civilizat, orice venit se taxeaza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 8:28 Economie | Finanţe & Bănci

Pensiile ar putea fi taxate, in viitor. O spune, intr-un interviu acordat in exclusivitate Money.ro, ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu.
  • "Orice venit, intr-un stat civilizat, se taxeaza. Ca de aia functioneaza statul social. (...) Noi ce facem? Scoatem pensia din taxare la momentul acordarii ei, lucru care e foarte frecvent in multe state din lume, dar nu o taxam la momentul platii. Deci scoatem din circuitul de taxare o suma foarte importanta care in toata lumea asta se taxeaza. Aşa ajung alte state sa aiba venituri bugetare de 47% din PIB", a afirmat Sebastian Vladescu.
  • "As vrea sa devina dezbatere publica: trei milioane si ceva de platitori, 6 milioane de beneficiari. Spunem acum ca am vrea o pensie care sa reprezinte 45% din salariul mediu. Dar noi avem o fiscalitate totala de 30% din PIB. E foarte greu sa-ti închipui cum, avand atat de putini platitori si atatia beneficiari si o fiscalitate care este sub nivelul de 45%, ar putea cineva sa-ti plateasca 45%", a continuat ministrul Finantelor.
  • "Eu ma gandesc la un sistem foarte coerent de taxe si impozite. Asta nu se face cu un singur lucru, ci prin modernizarea intregului sistem. Pe aceeasi idee, beneficiarii sistemului de asigurari de sanatate sunt 18 milioane, pe langa cei numai trei milioane care contribuie. Sunt foarte multe categorii sociale care sunt exceptate de la plata contributiei de asigurari de sanatate. Acolo iar este o sursa importanta de venituri. Impozitele pe proprietate in Romania sunt fie inexistente, fie foarte mici, fie nu se platesc...", a mai adaugat Sebastian Vladescu.



Citeste mai multe despre   










6293 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Prostie cat cuprinde (Luni, 22 februarie 2010, 8:34)

    George [anonim]

    Vad din ce in ce mai multa prostie la guvernul asta (imi si pare rau ca ia-m sustinut) de la copii acum trec la batrani. RUSINE
    • +4 (6 voturi)    
      pensii (Luni, 22 februarie 2010, 9:30)

      D@n@ [anonim] i-a raspuns lui George

      DEJA SE TAXEAZA PENSIILE! despre ce tot vorbiti?
      • +3 (5 voturi)    
        @pensii (Luni, 22 februarie 2010, 9:50)

        Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui D@n@

        Se vorbeste despre IMPOZITAREA (nu taxarea) TUTUROR pensiilor. O zi buna.
        • +4 (6 voturi)    
          Think twice (Luni, 22 februarie 2010, 10:29)

          G [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

          Think again. Ce vroia D@n@ sa zica? Sau ce intelegi tu prin taxarea pensiilor?

          BTW, pensiile peste o anumita suma sunt de mult impozitate. Si limita nu e chiar asa de sus...
          • +4 (4 voturi)    
            Eu zic sa plateasca si CAS pensionarii (Luni, 22 februarie 2010, 10:45)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui G

            =))
            • +6 (6 voturi)    
              Pensionarii platesc deja CAS ... (Luni, 22 februarie 2010, 11:28)

              un pensionar [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Toti pensionarii platesc CAS (chiar daca nu este trecut pe cuponul de pensie)

              As dori sa fie identificate toate categoriile sociale pentru care se vor mai stabili noi taxe si impozite. Cateva categorii sunt anuntate:
              1. salariatii ( nu cei pusi politic) au salarii din ce in ce mai mici;
              2. pensionarii, platesc impozit daca trece de 1000RON si CAS (toti) si li se vor taia pensiile ...
              3. copiilor li se va ridica dreptul la alocatia de stat, iar in curand vor plati impozit si CAS iar parinti va trebui sa aduca banii de acasa (daca vor mai avea de unde , altfel ... asteptam surprize)

              Va trebui sa platim taxe pe aerul respirat, in foarte putin timp.
              Guvernantii actuali, nu se uita la ce salarii au ei, ci cum va mai lua de la cel amarat.

              Corelat cu masurile guvernului, in curand se va modifica si constitutia, ca cei care sunt sub o anumita conditie sociala sa fie eventual "gazati" sau cine stie ce metode se vor adopta.

              Pacat ca suntem in 2010, si avem astfel de oameni in guvernul Romaniei.
              • 0 (0 voturi)    
                Logica ilogica (Luni, 22 februarie 2010, 14:22)

                Flavian [anonim] i-a raspuns lui un pensionar

                Se platesc inapoi bani la stat din niste bani primiti tot de la stat... :-)
                • 0 (0 voturi)    
                  pensiile (Luni, 22 februarie 2010, 17:15)

                  miranda [anonim] i-a raspuns lui Flavian

                  Da, Domnul Sebastian Vladescu este un idiot. Vrea sa introduca sistemul de impozitare american intr-o tara care dpv economic se taraste spre dezastru de vreo 20 de ani. Si apoi, amaratii de pensionari au tot contribuit la fondul de pensii toata viata lor. Acum cand ii vor inapoi trebuie sa plateasca impozit pe ei? Cretin
                • 0 (0 voturi)    
                  pensiile (Luni, 22 februarie 2010, 17:15)

                  miranda [anonim] i-a raspuns lui Flavian

                  Da, Domnul Sebastian Vladescu este un idiot. Vrea sa introduca sistemul de impozitare american intr-o tara care dpv economic se taraste spre dezastru de vreo 20 de ani. Si apoi, amaratii de pensionari au tot contribuit la fondul de pensii toata viata lor. Acum cand ii vor inapoi trebuie sa plateasca impozit pe ei? Cretin
          • +3 (9 voturi)    
            @ D@n@ (Luni, 22 februarie 2010, 10:55)

            Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui G

            Am mai explicat o data dar am primit voturi negative de la "gica contra" si se pare ca nu mai este mesajul. Impozitul sau taxa nu e acelasi lucru. Cand ne referim la IMPOZITARE avem in vedere cota unica de 16%. Deci la 1.000 lei salar se retine CAS, somaj, pensii ... 16,5% deci 165 lei din cei 1.000. Pe ceea ce ramane, adica 835 lei se plateste IMPOZIT de 16%, deci se plateste 133,6 lei IMPOZIT si rama net 701,4 lei. Ca urmare cei 165 lei NU SUNT IMPOZITATI. Din acestia, 105 lei erau contributiile pt pensii care NU AU FOST IMPOZITATE. Ai inteles ?
            • +1 (5 voturi)    
              Ai recitit ce ai scris, dupa.....? (Luni, 22 februarie 2010, 11:55)

              tyty [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

              CAS este tot impozit, impozit la impozit nu se aplica nicaieri in lume, pardon, doar in Romania, unde iti este luat tva la impozite. Deci indiferent cum se numeste cas, contributie la sanatate, impozit pe salarii etc., sunt tot impozite si se retin din venitul brut. Nu mai explica daca nu stapanesti notiuni de baza.
              • -1 (3 voturi)    
                @tyty (Luni, 22 februarie 2010, 12:05)

                Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui tyty

                Am incercat sa explic. Dar este o problema: sunt cativa, printre care si tu, care nu pricepeti nimic sau sunteti atat de gica contra incat nici nu vreti sa intelegeti. Ce am scris nu era pt tine. CAS nu este impozit este CONTRIBUTIE, TVA este TAXA. Doar cei fara minim de cultura economica se exprima ca tine si am o intrebare: daca tot nu stii nimic, de ce te bagi ? nu ar fi mai politicos sa stai pe margine sa citesti (daca poti) si sa incerci sa intelegi de la altii, indiferent cat timp ti-ar lua (o luna, 2 ani, 7 ....) ??
            • +2 (2 voturi)    
              dar explica-mi (Luni, 22 februarie 2010, 12:32)

              daniel [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

              eu am pensie 1050 lei, intru la impozitare. Vecinul are 999 lei, nu intra la impozitare. De ce am cotizat eu mai mult?
            • +1 (1 vot)    
              Impozitarea pensiilor (Luni, 22 februarie 2010, 15:02)

              Iovan [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

              Summa summarum dai aprox. 300 lei la stat (30% din salariu!!) si la pensie iti mai iau din bani (acum impozit). Acum sincer, fiscale si notiuni fiscale exista cat cuprinde... Ce-mi ramane in buzunar ma intereseaza si nu gasesc corect ca dupa ce o viata intreaga am contribuit la buget cu 30% din ce am realizat luna de luna sa mi se ia din bani la pensie pentru ca unii mai isteti au ajuns la concluzia ca taxa nu e impozit. Hai sa mai inventam o notiune sa-i zicem DIFERENTA (nu e nici taxa nici impozit asa ca toti trebuie sa o plateasca) si sa mai luam 180% din salariu sau pensie asa incat omul sa aiba "cinstea" de a scoate bani din piatra seaca pentru a-si plati darile. Si cine nu poate il bagam la "penal" pentru evaziune fiscala.
              Hai sa ne traiti voi astia ERUDITI IN ALE ECONOMIEI.
    • +5 (11 voturi)    
      in situatia de fata se potriveste o vorba: (Luni, 22 februarie 2010, 10:05)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui George

      unde nu-i minte.......vai de popor
    • +8 (12 voturi)    
      aha (Luni, 22 februarie 2010, 10:14)

      calin [anonim] i-a raspuns lui George

      Pai bai Vadescule prostia nu trebuie taxata? In orice stat civilizat prostia se taxeaza. Tu ai avea o taxa destul de mare de platit impreuna cu alti colegi de-ai tai.
      Pai daca impozitezi pensia nu e ca si cum ai pune un impozit pe un alt impozit? Adica de-a lungul vietii platesti contributia pentru pensie care contributie mai vine o data impozitata?
      Decat sa zici ca pui impozit pe pensie mai bine spune ca vrei sa le micsorezi ca tot una e.
      • -1 (3 voturi)    
        Aha esti slab de minte (Luni, 22 februarie 2010, 12:24)

        Terebent [anonim] i-a raspuns lui calin

        Deci dupa capul tau destept nici salariile de la stat nu ar trebuii impozitate, ca si ele se platesc tot din taxele si impozitele platite de contribuabil... pe langa ca esti prost mai si semnalizezi... D@n@ a explicat frumos si simplu, contributiile la pensii nu se impoziteaza nici cand se aduna si nici pensia nu e impozitata... gandestete cati bani pierde statul, fara sa mai punem la socoteala ca in Romania se aduna contributii la pensii doar de 20 de ani...
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 22 februarie 2010, 11:17)

      irina [anonim] i-a raspuns lui George

      Intr-adevar, in statele civilizate orice venit se impoziteaza...Insa prvind pensiile de la noi, nu cred ca este o idee deloc stralucita! Iar Guvernul nu e incompetent George, doar ca suntem in criza si cautam bani din orice. Atata tot...
    • +4 (8 voturi)    
      lasa ca meritati! (Luni, 22 februarie 2010, 11:25)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui George

      trebuie sa va rasplateasca si ei cu ceva: "alocatii nesimtite ale copiilor", "pensii nesimtite ale batranilor", hai sa impozitam venitul pensionarilor desi acestora statul le-a mai luat o data un impozit (pe salariu, la vremea lui), pensiile securistilor nu sunt nesimtite (ca astia l-au sustinut din umbra pe Base), samd. Noroc ca bugetul MInisterului Turismului nu scade, bugetul Administratiei Prezidentiale nu scade. Suportati ce-ati votat!
      • 0 (0 voturi)    
        Nuuu (Luni, 22 februarie 2010, 16:23)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Doamne fereste, eu zic sa ii dam jos pe astia si sa ii punem pe cei de la PSD, ca aia au bani mai multi.
        In felul asta nu mai trebuie sa impozitam nimic, nici salarii, nici pensii, NIMIC.

        Pun pariu ca esti primul care urla ca drumurile sunt pline de gauri si salariile mici.
        E vorba de principiu. Daca eu platesc impozit pe dobanda de la banca, de ce un pensionar nu ar plati un impozit pe venitul sau?
        Poate va ganditi ca statele civilizate prospera datorita faptului ca bugetul presedintiei este mic, sau pentru ca nu se platesc impozite...
        • 0 (0 voturi)    
          Impozit pe dobanda nu e egal cu impozit pe pensii. (Duminică, 27 iunie 2010, 1:26)

          Liana [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Cine primeste dobanda de la banca are si banii in banca, dar cine a platit o viata ca sa aiba pensie nu mai are banii depusi in banca sa-i ia cand doreste, ii ia treptat si cat au hotarat altii,asa cum arata diferentele mari dintre pensii, uneori mor inainte de a-si lua drepturile.
          Si sant multe calcule de facut.Recomand viitorilor pensionari sa nu faca propuneri si comentarii gen "taierea crengii de sub picioare" ca vor deveni pensionari siei. Stiu ca in tinerete se zice:" ce, mai apuc eu pensia?"
          Da, uite ca seajunge si la asta si "grija" de altul de acum e grija de tine(pensionarul"de maine, care nu mai poate, sau nu mai este lasat sa lucreze!
          S-aveti o viata buna!
          Liana
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti! (Marţi, 23 februarie 2010, 0:12)

        erata [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        si pensiile <securistilor> cum le zici tu,adica a celor care l-au sustinut pe Base, ( eu stiam ca l-au sustinut peste 5 milioane de romani ), deci si pensiile acestora sunt catalogate <nesimtite> ....
    • 0 (4 voturi)    
      asta pentru ca i-ati votat.. (Luni, 22 februarie 2010, 11:34)

      Traiti bine [anonim] i-a raspuns lui George

      acu vad ca poporul accepta toate masurile cu cateva mici obiectiuni si in fiecare zi mai scorneste cate ceva..
    • 0 (0 voturi)    
      Mare dreptate are omul asta (Luni, 22 februarie 2010, 15:06)

      Tom Macargiu [anonim] i-a raspuns lui George

      Problema este ca in orice stat civilizat valoarea pensiei lunare se stabileste in urma unui calcul corect. Pensiile sunt echitabile in statele civilizate si dau masura contributiei avute in perioada activa.
      Asadar, stabiliti dvs impreuna cu ministerul muncii si societatea civila un algoritm de calcul care sa aseze sistemul de pensii pe baze reale si apoi sa va ganditi la impozitare.
      Masura impozitarii pensiilor este corecta intrucat sumele cu care contribuabilii cotizeaza lunar la sistemul de pensii nu sunt incluse in baza de calcul a impozitului pe venit. Deci ati gandit corect.
      Mai trebuie insa sa parcurgeti pasul 1... daca aveti minte in cap si suficienta putere de a impune acest nou proiect.
    • 0 (0 voturi)    
      rusine... (Marţi, 23 februarie 2010, 10:11)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui George

      Pai in state civilizate nu in Romania unde iei pensie 120 euro!Asta este stat civilizat?Pai si aia in Africa castiga mai mult...Rusineee...
  • +2 (6 voturi)    
    O persoana civilizata (Luni, 22 februarie 2010, 8:37)

    Jordania [utilizator]

    Deja ma simt o persoana civilizata: pensie 1141, CAS 8, IMPOZIT 21 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ce sa mai spunem ?!
    • +11 (11 voturi)    
      Intr-un stat civilizat (Luni, 22 februarie 2010, 9:38)

      sebi [anonim] i-a raspuns lui Jordania

      pensionarii nu tremura in casa pentru ca n-au bani sa-si plateasca intretinerea.
      • 0 (0 voturi)    
        te-ai uitat prea mult la filme (Luni, 22 februarie 2010, 14:41)

        bigradu [anonim] i-a raspuns lui sebi

        Cred ca multi dintre noi s-au uitat prea mult la Dallas si alte "soap operas". In SUA sunt pensii de stat de 500 - 1000 /luna (adica RON 1500 - 3000/luna).
        Nu e mare fericire pentru cei care au asemenea pensii. In general americanii mai contribuie si la pensii private (contributiile anuale sunt deductibile fiscal iar pensia primita este taxata). Nimeni nu le garanteaza valoarea pensiei (intrebatii pe fostii angajati ai lui Enron).
        Si inca ceva, multi americani cand ajung la pensie isi schimba casa in are stau cu una care este mai ieftin de intretinut. Nu e placut, dar este necesar pentru ca altfel intretinerea casei ar consuma mult prea mult din resursele pensionarului.
        Din pacate vorbim despre prima regula a economiei de piata: resursele sunt limitate si folosirea lor costa. Aceasta regula este valabila atat pentru indivizi cat si pentru companii si/sau tari/guverne.
        • 0 (0 voturi)    
          Amerika (Luni, 22 februarie 2010, 17:24)

          miranda [anonim] i-a raspuns lui bigradu

          Dar de ce ne uitam draga tot timpul la Amerika de parca ar fi cel mai bun sistem de pe fata pamantului? Din cauza ca e asa de bun este sunt acum in pragul falimentului cu peste 60 de milioane de saraci sub limita de subzistenta. Ar trebui sa ne uitam la state din Uniunea Europeana si nu la state din "Comunitatea Americana". Si apoi, ati vazut cu totii ce a facut nenea ala in Philadelfia acum cateva zile: a intrat cu avionul in cladirea IRS (aia sunt hotii de la taxe si impozite) si s-a sinucis ca se saturase de sistemul lor "eficient"
          • +1 (1 vot)    
            amerika (Marţi, 23 februarie 2010, 10:55)

            johnny b. good [anonim] i-a raspuns lui miranda

            ala cu avionul a fost in austin, texas nu in philadelphia, pennsylvania. peste o mie de mile distantza, draga.

            omul vorbeste de america ca, probabil, acolo locuieste, sau cunoaste. cum poate vorbi de mUE cand nu cunoaste ?!

            tatal meu zicea ca omul inteligent invatza din experientza altora.

            sistmul financiar anglo american este cel mai practic si usor pentru consumator.
            e o placere sa lucrezi cu o banca americana. e mai simplu, mai eficient si mai rapid. si mai au ceva americanii, lucreaza pe incredere, nu pe suspiciune.

            o definitzie a economiei, simpla, dar adevarata este ca, economia este stiintza de a alege, de a folosi resursele.
            asta va spunea omul.
            dar, in cel mai neaosh spirit romanesc, saritzi la beregata.

            mi'aduc aminte cand scosesera pensionariii in strada si se agitau televiziuneile... unul zicea: domle, mi'am facut o casa mare si din pensie nu'mi ajung banii sa'mi platesc intretzinerea.
            vrea ca statul sa'i dea pensie dupa nevoi.

            parca am mai auzit io asta cu fiecaruia dupa nevoi...-))
      • 0 (0 voturi)    
        intr'un artico ar trebui spus si asta (Marţi, 23 februarie 2010, 15:33)

        cititior@ro [anonim] i-a raspuns lui sebi

        <<Apoi, un sistem coerent de... încerc să găsesc un limbaj care să nu sperie. Pentru că mi-e foarte frică de ce interpretare puteţi să daţi.

        E un interviu, nu putem să-i dăm nici o interpretare

        Nu, nu, nu. Dumneavoastră publicaţi ceva în interviu şi apoi comentariile la ceea ce a apărut sunt de zece ori mai periculoase.>>

        din articolul publicat de money.ro
        ........................
        de un' se vede ca proverbul romanesc e de aur: de ce'tzi este teama, nu scapi ! :-))
  • +6 (12 voturi)    
    com. (Luni, 22 februarie 2010, 8:42)

    atticus [anonim]

    Oare asta nu inseamna o dubla impozitare ? Omul a platit impozit pe venit la mometul la care s-au facut platile catre stat. Acum cand se pensioneaza, mai plateste odata ceea ce a platit ani de-a randul. Hotie curata. Mai bine s-ar gandi cum sa aduca bani bugetului fara sa jecmaneasca bietii oameni. Dar nu ii duce capul sau ori sunt rau voitori. Niste privatizari la adevarata valoare niste listari pe piata dar astfel isi pierde clintela politixca sinecurile grase.
    • +2 (16 voturi)    
      @ com: (Luni, 22 februarie 2010, 9:38)

      Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui atticus

      Nu este chiar asa cum spui; sa-ti explic: sa spunem ca ai un salariu brut de 1.000 lei - de aici platesti CAS, somaj, pensie de 15,5% (deci 155 lei) si ramane 845 lei; LA ACESTI BANI platesti 16% impozit, NU PLATESTI IMPOZIT la cei 1.000 lei; intelegi ? deci deci 155 lei nu sunt impozitati, in acestia intra si contributia ta pt pensie. deci nu ai platit niciun impozit pt banii pe care ulterior ii vei primi ca si pensie. deci e f corect, ca orice venit ca si pensia sa se impoziteze. Ai inteles ?
      • +2 (4 voturi)    
        Practic vorbind... (Luni, 22 februarie 2010, 9:57)

        Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        Tehnic vorbind, ce spui este corect. Pe de altă parte, impozitarea pensiilor este de fapt o modalitate ascunsă de reducere a acestora. pensiile se plătesc de la unul dintre bugetele administrate de stat (aşa ar trebui, am citit pe undeva că bugetul asigurărilor sociale este deficitar, motiv pentru care se alimentează de la bugetul de stat).

        Impozitul pe venit se duce la bugetul statului. Aplicarea impozitului pe venit la plăţi făcute de la bugetul asigurărilor sociale este aberantă (înseamnă practic mutarea banilor dintr-un buget într-altul, în condiţiile în care cele două bugete ar trebui să funcţioneze separat).
        • +2 (4 voturi)    
          @ practic vorbind (Luni, 22 februarie 2010, 10:06)

          Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Hapxiu

          Ma bucur ca esti de acord in ceea ce priveste corectitudinea impozitarii. Tot tehnic sunt 2 optiuni: a) varianta impozitarii tuturor pensiilor la momentul incasarii - spre asta se tinde vad, si care avantajeaza pensionarul penytru ca practic el este amanat la plata acestui impozit in momentul incasarii salariului sau b) varianta impozitarii intregului salariu la momentul incasarii lui dar care are 2 dezavantaje si anume in momentul in care iei salariul il iei mai mic si al doilea, daca nu traiesti mult ... iesi in pierdere
          • 0 (4 voturi)    
            @ Ritzi Pitzi: (Luni, 22 februarie 2010, 10:30)

            Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

            Te rog lamureste-ma: am incercat sa fiu obiectiv, am luat voturi minus si asta inseamna ca nu mi se mai afiseaza postarea ? adica daca nu convine la 2 ce am scris sunt sters ? ca nu-mi mai gasesc mesajul :)
            • +1 (1 vot)    
              abracadabra (Luni, 22 februarie 2010, 11:46)

              cvi [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

              nu esti "sters".
              Da un click pe subiectul mesajului si "voila"! ;)
              • +1 (3 voturi)    
                @ cvi (Luni, 22 februarie 2010, 11:50)

                Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui cvi

                Multumesc!
      • +7 (9 voturi)    
        Ah, inteleg, (Luni, 22 februarie 2010, 10:07)

        Ceb [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        deci nu-mi iau impozit pt. cei 155 (UNA SUTA CINCIZECI) de lei contributii sociale in timpul muncii (ca de fapt doar asta nu se impoziteaza), dar imi iau impozit pt. cele citeva sute (CITEVA SUTE) de lei pensie! Mi se pare f. echitabil! Auzi, mai bine sa-mi impoziteze si aia 155 lei acum, si sa ma lasa in pace la pensie! Ce zici, Don Vladescu, ti se pare OK?
        Mama voastra de javre, in loc sa puneti mina sa combateti evaziunea fiscala, fiscul si justitia sa-si faca treaba, sa luati la puricat marile si mai micile averi ale "tarii", sa taiati salariile, sporurile si privilegiile nerusinate din diverse institutii ale statului, gen Fondul Proprietatea, Eximbank si ale comitete si comisii, sa nu mai risipiti banii statului pe contracte grase cu dedicatie si fara finalitate sau fara penalizari etc., voi treceti la jupuit pensionari! Si, cum bine zicea cineva pe aici, apropos de state civilizate, faceti comparatii doar daca va avantajeaza! Bine ca o sa semene Romania cu alte state din punctul asta de vedere, ca din altele never!
        • +2 (2 voturi)    
          Pentru Ceb (Luni, 22 februarie 2010, 10:37)

          old man [utilizator] i-a raspuns lui Ceb

          Excelent. Multumesc!
        • 0 (0 voturi)    
          dubla impozitare (Luni, 22 februarie 2010, 12:00)

          tyty [utilizator] i-a raspuns lui Ceb

          daca se impoziteaza si cei 155 lei este dubla impozitare, nicaieri nu se jupoaie fraierul de doua randuri de piele, exceptand romanica. Lui Vladescu, ba pe a matii domnule ministru putred de bogat din afaceri cu statul.
          • 0 (0 voturi)    
            @tyty (Luni, 22 februarie 2010, 13:57)

            Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui tyty

            Nu vad de ce il injuri pe vladescu (sincer nici mie nu-mi place mutra lui, dar nu acesta este subiectul). Repet, cei 155 lei NU SUNT IMPOZIT. Sunt bani NEIMPOZITATI din salariul tau de 1000 lei. daca ar fi impozitati s-ar aplica si pt ei cei 16%.
            • 0 (0 voturi)    
              401 k (Luni, 22 februarie 2010, 15:26)

              tyty [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

              nu il injur, referirea este strict la impozitarea pensiei persoanei respective. Revenire la subiect, mai citeste cum este in alte tari, 401 k iti spune ceva????? Daca CAS nu ar avea caracter de impozit, nu ar fi obligatoriu, nu ar avea cotele definite de stat, etc. Contributie este atunci cand eu platitor, contribuitor, decid cat, unde si cand platesc. La noi este impozit MASCAT. Din care s-au platit pensiile speciale. Un procuror stalinist are acum pensie la nivelul procurorilor pensionati azi. Dar te las in iluzia ta, poate esti cooptat in echipa de impozitare de bunsimt a romanilor.
        • +3 (3 voturi)    
          dar mortii??? (Luni, 22 februarie 2010, 12:19)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Ceb

          Pe langa diversele interpretari ale impozitelor, am o intrebare:
          Varsta de pensionare tinde sa egaleze speranta medie de viata, ceea ce inseamna ca doar exceptiile mai ajung la pensie. Deoarece nu se stie cine va ajunge, se ia contributie de la toti. Acum cativa ani se dorea a se trasnfera o cota tot mai mare sore fondurile private, unde in caz de deces suma acumulata revine familiei, eventual si o prima de asigurare de deces daca e inclusa in plan. Din pacate, s-a cam blocat sistemul, asa ca munciti, platiti contributie, ca statul stie ce sa faca cu ea.
      • +2 (6 voturi)    
        Ai explicat corect, dar degeba... (Luni, 22 februarie 2010, 10:12)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        ... te-ai ales cu niste minusuri de la cei care habar n-au pe ce lume traiesc...

        De unde se vede ca exista multa lume care gandeste profund de stanga.
      • +3 (3 voturi)    
        Impozitare pensii..... (Luni, 22 februarie 2010, 10:58)

        Vival [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        Procedura de care vorbesti tu se aplica doar de aproximativ 10 ani. In cea mai mare parte, contributiile pentru pensii ale actualilor pensionari au fost sume nete adica IMPOZITATE. Te rog sa te documentezi!
        • +1 (3 voturi)    
          @vival: (Luni, 22 februarie 2010, 11:21)

          Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Vival

          Poate ca ai dreptate, adica acest sistem sa fie doar de 10 ani; nu stiu. Dar daca este asa, atunci corect ar fi sa se impoziteze cota aferenta ultimilor 10 ani. Dar un lucru e clar, trebuie facuta o data ordine. Asta pe de-o parte. Pe de alta parte, ar trebui sa nu ne mai plangem de micimea pensiei acuzand guvernele actuale. Pt a ajunge la venituri decente este nevoie de un proces lung si coerent si gradual. Nu se poate altfel. Uite, de fapt una dintre probleme este PIB-ul mic. Ce este mai ingrozitor este de fapt partea mica de PIB realizata de firmele private. Salariile mici din firmele private duc la incasari mici la buget. Spune-mi te rog la un salar de 8 milioane cat iau milioane de oameni in tara asta, ce contributii si impozite la buget se strang ?
  • +1 (11 voturi)    
    E clar, (Luni, 22 februarie 2010, 8:45)

    Pantera Roz [utilizator]

    astia nu mai au nici un ban.Nici cu banii FMI nu mai fac fata.Ne asteapta vremuri grele.Grav e ca dezastrul e gestionat de incompetenti gen Boc si Vladescu.Ceea ce va face si mai mare dezastrul.E vizibil si de pe Luna.Ce parere aveti,stimati postaci portocalii?!Voi mergeti pe mana lui Boc pana in prapastie,este?!Ca e cinstit,muncitor si lupta cu nesimtitii,nu?!Din pacate,in prapastie nu prea vor pica aia cu salarii si pensii "nesimtite",ci mai mult aia instigati de Boc impotriva lor si care-l venereaza aiurea.
    • +1 (7 voturi)    
      Pentru Pantera Roz (Luni, 22 februarie 2010, 10:49)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Aici nu esti drept. Dezastrul din Romania nu se datoreaza numai guvernului Boc. Am ajuns la punctul in care dezastrul nu mai poate fi ascuns, s-au terminat resursele, au plecat prea multi oameni activi.

      Statul nu prea mai are firme care sa aduca profit, ci doar impozitul pe profit (profitul mergand mai mult afara) - vezi petrolul, energia, bancile, telecomunicatiile si altele.
      • +1 (7 voturi)    
        adu-ti aminte! (Luni, 22 februarie 2010, 11:37)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui old man

        nici vorba ca e doar vina lui boc! orice persoana normala stie ca e vina mai multor guverne, de diverse culori. ceea ce frapeaza este faptul ca in urma cu nici doi ani dadeau asigurari ca totul e ok, doar tariceanu e al naibii si el nu vrea salarii mai mari pentru profesori. asta le-a adus voturi! in urma cu un an basescu spunea ca banii imprumutati de la fmi sunt o "centura de siguranta", nu se vor atinge de ei. deja i-au papat pentru pensii si salarii! acuma asteapta altii! iar basescu a castigat alegerile cu mincuni de-astea. impresia pe care o lasa este ca nu mai credeau ca o sa castige si atunci au promis orice. acum a castigat si nu mai stiu cum sa-si onoreze ambitiile. dupa noi potopul!(editat de HotNews.ro)
        • 0 (6 voturi)    
          Adu-ti aminte!! (Luni, 22 februarie 2010, 12:16)

          Danny_craiova [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          In urma cu doi ani chiar era ok!Crezi ca Tariceanu era tampit sa dea salarii mai mari(ceeace era normal cand spuneau ca 'economia duduie' si a fost o foarte mare crestere economica) cand el stia ca aprox 4 miliarde de eu deja erau impartite cu psd-ul???Stii bine la ce ma refer..-urmau alegeri si au aruncat la bani aiurea de "se mirau vacile prin colegiul lui Hrebe ca nu mai vazusera asfalt" si cate si mai cate gogomanii...Eu cred ca toti trebuie sa fim corecti,dar se pare ca unii nu vrem altii nu putem
  • +5 (7 voturi)    
    D I S C R I M I N A R E ! ! ! (Luni, 22 februarie 2010, 8:51)

    Cercel Salam [anonim]

    Mi se pare normal ca toti cei care beneficieaza de serviciile statului, scolarizare, sanatate, pensii, etc... sa ploateasca taxe... absolut normal.. dar tare ma tem ca nu o sa vedem de cit o continuare a luptei de clasa... unde dupa o analiza atenta "cum putem noi de la putere sa ramnem la putere"... vor decide sa inrobeasca si mai mult clasa de mijloc... (clasa de sus sunt ei si ai lor.. de la guvernare.. care oricum sunt deasupra legii...

    Ideea ca un stat o duce cu atit mai bine cu cit veniturile sale reprezinta un procent mai mare din PIB.. e cit se poate de falsa... cu cit mai mult bani ajung la oamenii ce conduc tara cu atiti mai multi bani sunt de furat si de irosit .. fara a aduga bunastare tarii...
    • -3 (5 voturi)    
      dar bani de unde sa vina? (Luni, 22 februarie 2010, 9:13)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Cercel Salam

      pentru serviciile publice? Chiar daca-l "spanzuram" pe Patriciu, cat timp rezistam cu banii lui? si apoi, pe cine mai spanzuram? Trist, dar CIFRELE lui Vladescu sunt corecte!!!! Cum le interpretam fiecare, e o alta discutie!!! Uita-te la nivelul taxarii in Portugalia fata de salariile lor si mai discutam pe urma!
      • +5 (5 voturi)    
        Procent din PIB (Luni, 22 februarie 2010, 9:53)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui cinic

        Statul e cu atat mai eficient cu cat cheltuie mai putin din ce producem. Un stat care vrea sa-si mareasca bugetul prin marirea procentului din PIB este un stat incompetent.

        Statul roman vrea mai multi bani la buget? Sa ia masuri sa creasca PIB-ul.
    • +9 (9 voturi)    
      Serios?!?! (Luni, 22 februarie 2010, 9:19)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Cercel Salam

      In orice stat civilizat se impoziteaza pensia? Ia sa vedem! In State, daca iti scoti banii din fondul de pensii dupa 65 de ani nu platesti impozit! In care alt stat se impoziteaza pensia?! Asta e doar o inventie ca sa mai stoarca niste bani de la pensionari! Pt o pensie de 7-8 milioane, dupa ce ai muncit o viata, mai platesti impozit? Cu ce mai ramai? cu 4-5 milioane? In orice tara civilizata, un om dupa 35-45 de ani de munca are dreptul la un trai DECENT!!!! Statul are niste obligatii fata de cetateni la fel cu cetatenii au fata de stat!!! Pana una alta obligatii statului nu prea sunt onorate!!!
  • +8 (8 voturi)    
    neputinta (Luni, 22 februarie 2010, 8:52)

    baracuda [anonim]

    "admirabil" felul de a gandi al domnului Vladescu
    trebuiesc luate impozite de la cei care nu au banii necesari sa intoarca lucrurile in favoarea lor, nu are posibilitatea sa ia de la cei cu salarii de 1200 RON pe cartea de munca dar care au piscine, vile si masini ? este asa de greu sa verifici de ce unii nu au platit impozite pentru averile acumulate ? este ceva care impiedica controlul asupra lor ? are cineva ceva de ascuns ?
    • 0 (8 voturi)    
      evaziunea fiscala a celor mari (Luni, 22 februarie 2010, 9:21)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui baracuda

      conteaza, dar... TU, asta care scrii, cand ai fost ultima data la restaurant/bar/cafenea ai cerut bon fiscal? dar la buticul din colt? dar la service-auto? dar la frizer? dar la Nea Gica instalatorul? dar la nea Nelu zugravul? SI ASTA e evaziune fiscala si o sa te sperii la cat se aduna anual in Romania? ai vazut vreo carciuma goala? stii cate carciumi nu au nici autorizatie si nu platesc vreun leu taxe si impozite? stii ca, oficial, romanul mananca 8 kg de paine PE AN (restul e evaziune fiscala)??
      • +4 (6 voturi)    
        Pai daca (Luni, 22 februarie 2010, 9:39)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui uimit

        statul e impotent si nu-i ia de ciuf!Si nu e in stare sa diminueze evaziunea?Statul e potent insa cu pensionarii!Da in astia,e solutia cea mai la indemana si comoda!Doar nu se va apuca sa colecteze impozite la greu de la cine trebui,ca trebuie munca tata,acolo!Nu e de rasul curcilor?!
      • +8 (8 voturi)    
        Prietene, (Luni, 22 februarie 2010, 9:40)

        giga [anonim] i-a raspuns lui uimit

        in general ai dreptate. Doar ca lucrurile astea trebuie sa plece de sus in jos; in regula, ai cerut bon fiscal, ti-l da dintro masinarie masluita pe care o accepta - contra procent - baiatu' de la fisc sau politie. Iti dau niste exemple pe care le vezi mereu; tu stringi plastice acasa si le duci la pubela speciala - vin baietii si-l vira impreuna cu gunoiul menajer. Umblii cu punguta sa stringi rahatul catelului si alesii vind parculete sa faca blocuri. Ghicesti de ce? Faci sesizari - esti nebun, faci box cu umbra. Daca mai vrei iti spun. O zi minunata.
      • +2 (6 voturi)    
        Judecata strimba (Luni, 22 februarie 2010, 9:50)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui uimit

        Si de ce nu platesc aia impozite? Din cauza mea?
        Cam asa reiese din ce ai scris tu. Te-au imbrobodit si pe tine Vladescu (Pogea, Boc si restul gastii). Mai gindeste-te, nu doare.
    • +4 (6 voturi)    
      nu se poate (Luni, 22 februarie 2010, 9:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui baracuda

      legea 18/1968 (a iicitului, cum i se spunea) a fost abrogata in 1991, dupa ce in 1990 oricum nu s-a aplicat! de ce? cica proprietatea se prezuma ca fiind licita, chiar daca evidentele spun altceva! ca atare, nu eu, bugetar sau buticar sau somer cu viloi, masini scumpe si trai imbelsugat trebuie sa dovedesc ca sunt corect ci statul e obligat sa dovedeasca ca sunt corupt sau evazionist, dar, atentie, fara sa ma supravegheze mereu, fiindca atunci e stat politienesc, etc! mi se pare clar ca totul e conceput in favoarea infractorilor, de sus si pana jos.
  • +6 (6 voturi)    
    Reforma (Luni, 22 februarie 2010, 8:52)

    Constantin [anonim]

    Vreti reforma in Romania?; aplica masuri pentru inversarea raportului dintre cei ce muncesc si cei care sunt asistati social. Cu caruta (asistatilor sociali) inaintea boilor (care muncesc), indiferent ce masuri vei lua, tot ca racul inapoi vei da.
  • +3 (7 voturi)    
    Taxare (Luni, 22 februarie 2010, 8:56)

    Oarecare [anonim]

    Istetul asta a auzit cumva de dubla impozitare ?
    Pui taxa pe banii platiti de oameni ca un tip de impozitare.
    • +1 (3 voturi)    
      Care dubla impozitare?! (Luni, 22 februarie 2010, 9:23)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Oarecare

      Tu faci diferenta intre contributia la fondul de pensii si taxe?! Se pare ca nu! Contributia la fondul de pensii is banii tai, pe care ii folosesti la pensie! Cel putin asa e teoria. Ca nu prea apuci sa ii folosesti la pensie, asta e altceva, e neputinta sistemului romanesc! Dar nu e dubla impozitare! Statul nu are obligatie sa ii plateasca pensie....tu ti-o platesti singur pe perioada cat muncesti!
      • +4 (4 voturi)    
        nu ai dreptate (Luni, 22 februarie 2010, 9:38)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui alina

        contributia ta la fondul de pensii e doar solidaritatea cu generatia de pensionari in curs! fondurile private sunt ceea ce zici tu, sistemul de stat e doar solidaritate si atat.
        • +1 (1 vot)    
          Care solidaritatea?? (Luni, 22 februarie 2010, 9:48)

          alina [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Si tu cand ajungi la pensie primesti bani din solidaritatea altei generatii, nu? Pai eu ar trebui sa aleg...sa contribui si sa primesc sau sa nu contribui si sa nu primesc! E simplu! Ceea ce e la noi e doar o pomana care o primesc pensionarii de la generatia actuala....iar banii lor s-au dus pe apa sambetei!! Asa e intr-un stat civilizat?? Pt banii pe care ii platesc, trebuie sa primesc ceva in schimb! Iar cotributia la fondul de pensii se ia din salarul brut!
          • +1 (1 vot)    
            @alina (Luni, 22 februarie 2010, 11:31)

            Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui alina

            Exista mai multe motive pentru care trebuie sa contribui dar iti dau unul singur. Nu toti au un salar care sa-i permita sa puna bani la banca deoparte; inevitabil, vor ajunge la pensie fara sa contribuie -> vei avea o crestere si mai mare a numarului de saraci (printre altele, acestia nu vor cumpara nici mancare, nu vor plati utilitati - pt canalizare apa drumuri tu care ai bani vei plati mai mult) -> firmelor private li se va ingusta piata + va creste exponential nr. de cersetori + f usor s-ar putea ajunge sa vezi cum mor oameni de foame pe strada + revolte + jafuri samd. mai gandeste-te si la acest aspect
      • +4 (6 voturi)    
        de bunavoie si putin fortat (Luni, 22 februarie 2010, 10:01)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui alina

        Dar de ce statul ne OBLIGA sa dam bani pentru pensie atunci, daca nu e obligat sa dea pensie? Sa ma lase sa depun banii intr-o banca si treaba mea cum ii folosesc la virsta pensionarii! (ca in Israel) Daaaaa, dar atunci nu mai au ei ce sa jecmaneasca, nu? Nu la stat sau in fonduri unde tot ei sint hotzii din spate!!!
      • +1 (1 vot)    
        ???????????????? (Luni, 22 februarie 2010, 12:04)

        tyty [utilizator] i-a raspuns lui alina

        nu iti platesti singur nimic, cas care este tot impozit merge pentru plata pensiilor celor care sunt acum pensionari, pentru noi o sa plateasca copii care acum sunt inca nenascuti. Asta este un sistem bazat pe solidaritate intre generatii, restul e vorba in vant.
    • +2 (4 voturi)    
      nu e nici o dubla impozitare (Luni, 22 februarie 2010, 9:29)

      taxman [anonim] i-a raspuns lui Oarecare

      contributia pt pensie se deduce din salariu inainte de a aplica impozitul.
      • +1 (1 vot)    
        acum da (Luni, 22 februarie 2010, 12:06)

        tyty [utilizator] i-a raspuns lui taxman

        dar istetii gen Vladescu si Tudor bugetarul vor taxare si la cas, asta e subiectul.
        • +1 (1 vot)    
          @tyty (Luni, 22 februarie 2010, 13:54)

          Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui tyty

          Adevarul este ca nu stiu sa-ti raspund, dar incred sa cred ca da, ar trebui. Sa ma explic. Contributia pt pensii nu este impozitata in momentul in care iei salariul si da, se poate impozita in momentul in care iei pensia. Contributia pt somaj nu este impozitata si si asta se poate rezolva. Pastrand principiul, da, si cas ar trebui impozitata.
          • 0 (0 voturi)    
            pastrand principiul :))) (Marţi, 23 februarie 2010, 9:36)

            tyty [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

            impozit peste un anume plafon, vezi 401 k. Si pastrand principiul ar trebui impozitat si cas platit f=de firme, mai gandeste si aspectul acesta.
  • +6 (6 voturi)    
    Inteligent! (Luni, 22 februarie 2010, 8:57)

    mistydo [utilizator]

    Foarte bine! Mai bine de la amaratii de pensionari! Nu va atingeti de Tiriac, Patriciu, Vantu, Becali , Voiculescu, Vangelie si Nastase, Rosca si Chiriac, de manelistii si mafiotii ce vand droguri in mahalalele marilor orase, baronii politici si smecherii cu vile de zece camere din jurul marilor orase si cu cate o vila de vacanta la mare si la munte... Ne trebuie mai multe clasamente! Organizati olimpiada nesimtitilor cu tupeu! Un spectacol garantat!
    • -3 (5 voturi)    
      ai calculat? (Luni, 22 februarie 2010, 9:24)

      curios [anonim] i-a raspuns lui mistydo

      daca "razi" TOT de la cei 500 Forbes nu platesti pensiile decat un an!!! Ce faci in anul urmator? Asta nu exclude combaterea evaziunii fiscale sau a averilor ilegale!! Iar daca incepem sa "radem" pe cei ce au o casa mai mult decat media, rezultatul va fi pe dos: o sa plece banii din tzara. Uitat-te la propunerile lui Suparaceanu!!
      • +3 (3 voturi)    
        Esti pus pe glume... (Luni, 22 februarie 2010, 9:56)

        aurel [anonim] i-a raspuns lui curios

        Daca avem 10.000.000 de pensionari(exagerat), si i-am plati cu 400(exagerat) de euro...inseamna vreo 4 miliarde pe luna. deci pe an inseamna vreo 48 de miliarde. Primul in top Forbes are in jur de 50 de miliarde...Forbes 500 nu se refera la Romania!!!! Ar ajunge banii aia pt 30-40 de ani pt platit pensiile...daca nu mai mult.
        • 0 (0 voturi)    
          @aurel (Luni, 22 februarie 2010, 11:39)

          Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui aurel

          Ceva mai aproape de adevar ar fi asa: 5.5 mil pensionari x 400 euro pensie x 12 luni = 26.4 miliarde euro anual. PIB-ul RO este de 140 mld deci 19% din PIB ar fi doar pensiile pe cand incasarile din PIB fiind 30% (42 mld) deci 63% din buget ar merge numai pe pensii :))
  • -3 (7 voturi)    
    corect (Luni, 22 februarie 2010, 9:02)

    bigradu [anonim]

    Ideea este corecta. Implementarea usoara. Sa vedem care sunt comentariile (in special din zona politica si jurnalistica).
    • +9 (9 voturi)    
      Serios?! Ia sa vedem?! (Luni, 22 februarie 2010, 9:28)

      mihail [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Oamenii depun niste bani timp de 35 de ani de exemplu. Pt banii aia ar trebui sa se ofere o dobanda, macar la nivelul inflatiei(macar cat ofera banca la depozit)! Calculeaza suma care iese dupa 35 de ani, scade impozitul(e discutabil asta, dar sa spunem) si dupa aia dai omului banii!
      La noi avand in vedere speranta de viata, romanul nu isi ia nici macar 25% din banii depusi la fondul de pensii de-a lungul vietii! E corect??!??! Dupa o viata muncita, ajunge sa nu aiba ce manca! E corect?
  • +5 (5 voturi)    
    corect (Luni, 22 februarie 2010, 9:08)

    daniel [anonim]

    dar si statul trebuie sa dea dobanda pentru banii cu care oamenii cotizeaza la fondul de pensii.
  • -7 (7 voturi)    
    ok (Luni, 22 februarie 2010, 9:10)

    raluca [anonim]

    In sfarsit o reactie de dreapta, daca s-ar si materializa ar fi extraordinar si nu ar mai exista aceasta discriminare intre pensionari si salariati. Pe de alta parte, statul avand bani, va putea da si pensii si alocatii mai mari
    • 0 (2 voturi)    
      huh? (Luni, 22 februarie 2010, 9:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui raluca

      pensia este reutrnarea a o parte din banii dati pe timpul cat o persoana a lucrat...
      care au fost impozitati odata...
      unde vezi tu discriminarea?
  • +1 (3 voturi)    
    Impozit (Luni, 22 februarie 2010, 9:11)

    Marcel Iures [anonim]

    Dar nu sunt deja impozitate?....
  • +5 (5 voturi)    
    cum ar fi daca... (Luni, 22 februarie 2010, 9:14)

    ana [anonim]

    cum ar fi daca nu ati mai asista social toate baragladinele care se impuiaza anual??? in schimb le puteti oferi cazare si masa contra unor servicii prestate, ca doar sunt atatea de facut in tara asta.
    eu ma gandesc serios sa renunt la cartea de munca pt ca platesc atatea taxe de pomana, ca varsta pensionarii sunt slabe sanse sa o mai apuc, iar pensia de kko pe care o voi primi nu-mi va ajunge pentru un trai cat de cat decent. uitandu-ma la generatiile care vin din urma, la cat de degenerate si de slab pregatite intelectual, fizic si moral sunt...mai mult ca sigur nu va avea cine sa-mi plateasca mie o pensie, asa ca nu vad rostul de a mai contribui la buget din banii munciti de mine. sa cumpere vladescu genti amantelor din alti bani!
    • -4 (4 voturi)    
      cum ar fi? (Luni, 22 februarie 2010, 10:06)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ana

      uitandu-ma la generatiile care vin urma, le cred mai inteligente decat generatiile actuale! Este doar o lege a naturii...gandirea ta negativista te face sa pari mult mai degenerat decat semenii tai. Dispretul tau fata de cei tineri dovedeste tocmai esecul generatiei tale in a-i educa. Eu in locul tau mi-as baga capul in pamant de rusine. Gandeste-te numai la expresia binecunoscuta "copiii sunt oglinda noastra" . In plus, afrimatia ca sunt slabe sanse sa mai apuci pensia dovedeste cad de "degenerat" moral esti (poate si fizic!) . Inainte de a o vorbi despre generatiile care vin, gandeste-te ce au facut cei din generatia ta si daca nu cumva din nostalgie ai tendinta sa supraevaluezi putin valorea generatiei tale. Eu zic sa nu mai vorbesti fara rost postacule de doi bani!
      • +1 (1 vot)    
        cum ar fi? (Luni, 22 februarie 2010, 14:52)

        ana [anonim] i-a raspuns lui ion

        Scuza-mi opinia dar raman la ea! Sunt de acord ca exista si elite, dar acestea vor pleca din tara ca aici nu-i putem retine cu nimic! Nu, nu-mi bag capul in pamant de rusine, ca nu am in fata cui. In fata cui, a celor care isi petrec viata in cluburi, invartindu-se ca niste titireze si avand impresia ca asa isi traiesc viata? In niciun caz! Si da, iau in calcul faptul ca este posibil sa nu mai apuc pensia, atata vreme cat varsta de pensionare a crescut iar speranta de viata este in scadere...
  • +7 (7 voturi)    
    halal ministru (Luni, 22 februarie 2010, 9:17)

    mircea [anonim]

    Intr-un stat civilizat, pensiile tuturor muritorilor trebuie sa fie decente, nu doar cele ale categoriilor privilegiate de securisti, militieni, tortionari etc. Oare cu cat ar impozita acest ministru o pensie de 3 lei? Sau, fie, una de 3 milioane?
  • +4 (4 voturi)    
    interpretabil (Luni, 22 februarie 2010, 9:20)

    dd [anonim]

    taxa pe pensie sa se aplice pentru pensiile speciale, care niu se dau pe baza de contributie ci din buzunarul contribuabilului. dat taxa pentru pensia pentru care ai platit 30 de ani nu mi se pare corect. eu am pus banii la pastrare la stat si cand ii iau inapoi sa-i iau cu taxa?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ai pus banii la pastrare... (Luni, 22 februarie 2010, 9:56)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui dd

      ...ci i-ai dat statului (de fapt statul ti i-a luat). Pensia ta va fi platita din banii pe care generatia viitoare ii va da statului. Ei vor da bani, tu vei primi... puncte.
      Pensia ta... daca va fi.
    • +4 (4 voturi)    
      mi se pare corecta ideea d-vs (Luni, 22 februarie 2010, 10:10)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui dd

      Nu ma pricep eu prea bine la economie, dar mi se pare de bun simt, sa nu incadrezi pensia la categoria "venituri", sint niste bani pe care tu "ii pui deoparte", nu?
      Sa faca bine si sa gaseasca metode sa elimine coruptia si evaziunea fiscala, nu sa ii puna tot pe cei slabi la plata.
  • +6 (6 voturi)    
    stat civilizat..... (Luni, 22 februarie 2010, 9:23)

    civilizatu' [anonim]

    Da intr-un STAT CIVILIZAT dar avem noi un stat civilizat?????
  • +2 (4 voturi)    
    nedreptate (Luni, 22 februarie 2010, 9:24)

    cornel [anonim]

    de ce nu impozitatii venituriile revolutionariilor scutitii de impozite acolo unde avetii toti acolitii d-vs totusi ma bucur ca acestii romanii cand merg la vot cauta ce gasesc mai rau trebuie sa se in vete minte in viitor(editat de HotNews.ro)
    • +2 (2 voturi)    
      iiiiiiiiiii (Luni, 22 februarie 2010, 9:54)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Unde ai invatat sa scrii? Ce-i cu atati de "i"?
      Analfabetismul e in floare :(
  • +4 (4 voturi)    
    stat civilizat ? (Luni, 22 februarie 2010, 9:27)

    Tataie [anonim]

    De acord cu taxarea, dar numai atunci cand Romania va ajunge un stat civilizat. Si inca o intrebare: orice impozit are un scop, o destinatie, impozitarea pensiilor ce scop ar avea ? Ar pune pensionarii sa plateasca contributii de pensii sau ce ???
  • +3 (3 voturi)    
    poftim??? (Luni, 22 februarie 2010, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    fratilor
    deci
    1 - pensiile deja dse impoziteaza (sanatate si nu mai stiu ce)
    2 - pensia nu este un venit, ci este o returnare a contributiilor. Asta inseamna ca se impoziteaza de 2 ori!!!
    Parca si-n evu mediu impozitele erau mai civilizate ca acum... cand ma duc la baie nu vor sa-mi impoziteze si 16% din basini si ce altceva mai fac?

    Bineinteles ca impoziteaza de la cei care muncesc (sau au muncit in cazu asta)... aia care nu muncesc sau care sunt mai presus de lege (manelisti, a l de vantu, videanu, etc)nu patest nimic...

    PS: taind veniturile oamenilor, nu tai indirect si veniturile statului? chiar castiga romania bani din asta sau e o falsa economie?
  • +5 (5 voturi)    
    ce rezolva? (Luni, 22 februarie 2010, 9:33)

    focsa [anonim]

    ciudat.ce rezolva cu acest lucru?trebuie marit numarul contribuabilor.sa scada numarul pensionarlor pe caz de boala "fictivi",sa reduca numarul handicapatilor falsi .mai bine ar investi in economie.Unde sunt centrele regionale de achizitii fructe si legume promise in campanie?Sa jute oamenii sa invete sa pescuiasca nu se le dea peste.trebuie sa producem mai mult cu valoare adaugata reala pentru a avea mai multi bani!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Pensii si impozite (Luni, 22 februarie 2010, 9:34)

    Hell [anonim]

    Vorbeste asta de impozitarea pensiilor de parca am avea 99,99% din pensionari cu ditai pensiile mai mari decat salariile ...... Maine poimaine o sa impoziteze si aerul ( o sa ne masoare capacitatea pulmonara si o sa stabileasca taxe pe aerul consumat) pe care il respiram si o sa fim mai ceva ca pe vremea lui Ceausescu (jur ca era mai bine, mai liniste si fiecare stia pana unde si cum).

    Oare cand o sa vina propunerea sa ducem toti bani care ii avem/castigam la trezorerie ca doar ii dreptul statului nu? ii dreptul Haiducului sa jefuiasca nu? Doar ca redusii astia nu stiu ca haiducul ia de la bogati si da la saraci si nu invers....

    Rom,ania se reintoarce incet da sigur la totalitarism in conditiile in care statul vrea ca toata lumea sa fie egala, sa castige la fel. Statul asta roman nu a invatat ca intr-o democratie suntem egali doar in fata legii..... Sa il ia DRACU........
  • +6 (6 voturi)    
    Vladescu-MFP (Luni, 22 februarie 2010, 9:34)

    Stefan Nicolescu [anonim]

    are dreptate dl. ministru vladescu, "orice venit intr-o tara civilizata se impoziteaza", dar este romania o tara civilizata ? nu, dl. vladescu, romania nu este o tara civilizata, pt. ca intr-o tara civilizata nu exista pensii "nesimtite" provenite din salarii "nemernice", pt.ca intr-o tara civilizata se impoziteaza decent, se respecta cele 10 porunci de catre conducatorii tarii, atunci cand la investirea in functie se jura pe biblie si nu in ultimul rand intr-o tara civilizata se respecta drepturile elementare ale omului. asa ca d-le. ministru vladescu incepeti, dvs. si colegii dvs. conducatori ai poporului roman sa ne respectati toate drepturile sa fiti decenti fata de concetatenii dvs., pt. ca si dv. sunteti tot romani, votati de noi de 20 de ani, timp in care nu am prea ati dat dovada de un comportament civilizat, ca doar si cu acceptul ministerului finantelor si metodele "civilizate" folosite s-au dat salarii nemernice ( eximbank, fondul proprietatea, s.a.), s-au acceptat acordarea de pensii nesimtite si nici dupa 20 de ani despagubirile banesti de la a.n. pt. restituirea proprietatilor nu au fost platite. cu respect, d-le ministru.(editat de HotNews.ro)
  • +4 (4 voturi)    
    "Intr-un stat civilizat, orice venit se taxeaza" (Luni, 22 februarie 2010, 9:34)

    b46hwg [anonim]

    eu cred ca nu indeplinim conditia spusa de acest domn care se vrea expert in finante in ciuda faptului ca nici macar nu stie sa deschida un calculator...nu suntem o tara civilizata, cred ca asta este primul lucru pe care trebuie sa il facem si apoi sa impozitam pensiile, si da alte state au pib mare dar el nu se intreaba de ce? alte state mai si produc sunt producatori insa noi nu mai producem nimic noi decat consumam ...(editat de HotNews.ro)
  • +4 (4 voturi)    
    Nu inteleg... (Luni, 22 februarie 2010, 9:41)

    nedumeritu' [anonim]

    Pensiile de peste 1ooo lei SUNT IMPOZITATE si acum, tot cu 16%. Si li se mai opreste si un CAS de vreo 6%. Dl ministru vrea acum sa-i arda si pe cei cu pensii amarate. Ce-i drept, acestia sunt majoritatea pensionarilor. Arde-i, dle ministru, ca poate se imputineaza mai repede numarul lor, ca vad ca tare va incurcacsocotelile!
  • +4 (4 voturi)    
    de kko (Luni, 22 februarie 2010, 9:41)

    zljsahfd [anonim]

    foarte tare ... impozitezi pensiile mizerabile ca sa ai bani sa le majorezi ... cat de prost trebe sa fii?
    cel putin la fel de retard ca vladescu
  • +3 (3 voturi)    
    Ma intreb, (Luni, 22 februarie 2010, 9:45)

    giga [anonim]

    daca pui banii la banca in loc sa-i dai pt pensie, cum iesi cu socotelile? Dobinzile ani de zile sunt mai mari sau mai mici decit impozitul pe dobinda si ce s-o mai adauga. Ca, daca stiu bine, cind iti scoti bani din banca - sunt venituri, nu-i asa (sa nu le dau dracu' idei) - nu-ti taxeaza suma. Sau gresesc ?
  • +3 (3 voturi)    
    se impoziteaza deja.. (Luni, 22 februarie 2010, 9:55)

    Florin [anonim]

    daca nu se stie, pensiile peste 1000 RON se impoziteaza deja. Ce or mai vrea sa impoziteze? Sau cu ce procent? Aici ar fi o problema...
  • +2 (2 voturi)    
    impozit (Luni, 22 februarie 2010, 9:56)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Domnule Vladescu , nu sunteti la curent cu ce se intampla in sistemul de pensii.
    Eu si sotia mea platim impozit de foarte mult timp si culmea nu avem oensii mari
    G.B.
  • +5 (5 voturi)    
    de ce tie frica nu scapi= taxe si impozite (Luni, 22 februarie 2010, 9:58)

    adrian [anonim]

    Romania stat civilizat ????
    In fiecare zi cate un incompetent de ministru scoate cate o prostie: Seitan cu alocatiile, Vladescu cu impozitarea pensiilor mai urmeaza Funeriu cu inca o lege a invatamantului , cel de la sanatate cu impozitarea aerului pe care-l respiram ( e poluat si dauneaza sanatatii) si Udrea cu certificatul energetic .
    Traim intr-un stat superfiscalizat si politienesc cu un nr impresionant de organe de control condus de niste INCOMPETENTI.
    Prea mult indura romanii !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Incompetenta fara margini (Luni, 22 februarie 2010, 10:01)

    Rhadoo [utilizator]

    Asa a facut si cu alocatiile copiilor. A aruncat bomba, a vazut ca populatia este contra, a inceput apoi sa dea inapoi.
    Facem pariu ca si in acest caz va face la fel?
    Alo, domnu' Vladescu, reformele nu se fac pe incercate, ci cu o viziune si o strategie clara si profesionista. Daca nu te descurci pe postul pe care ai fost numit, da-ti demisia, nu ne mai chinui si nu ne mai enerva cu ideile dumitale pe noi, cei care traim in Romania reala.
    • +3 (3 voturi)    
      bravo (Luni, 22 februarie 2010, 11:31)

      Sylverdana [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      ai perfecta dreptate! Foarte bine punctat!
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE (Luni, 22 februarie 2010, 10:01)

    IOANA [anonim]

    A-ti ajuns sa va resupera-ti bani furati de la guvern din pensiile amaritilor care nu au nici sa plateasca intretinerea,mincarea.si medicamente etc Rusine sa va fie¡ Nu ne mai comparati cu alte tari cind e vorba de luat atinci cind vom avea salarii ca in tarile UE si pensii atunci sa fim coparati si impozitate pensiile nu acum cind oamenii nu au ce minca si voi le impozitati tot RUSINE SA VA FIE SI MARE GRESEALA AU FACUT CEI CARE DAU ALES ¡¡¡¡¡
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine d-le Vladescu!!! (Luni, 22 februarie 2010, 10:03)

    misha [anonim]

    "...trei milioane si ceva de platitori, 6 milioane de beneficiari. Spunem acum ca am vrea o pensie care sa reprezinte 45% din salariul mediu. Dar noi avem o fiscalitate totala de 30% din PIB..."
    Cunoastem statisticile, d-le Vladescu.
    Ceea ce nu am auzit practic deloc este cum planuiti sa inversati aceste rapoarte.
    Adica cand veti sprijini acea categorie platitoare de taxe si impozite prin masuri coerente in aceasta perioada de criza.
    Cum exact veti prijini sectorul privat, astfel incat sa devina suficient de puternic sa sustina masurile sociale si salariile voastre...
  • -1 (3 voturi)    
    impozit (Luni, 22 februarie 2010, 10:08)

    dorel [anonim]

    in sua se impoziteaza si daca ai venit de un dolar, iar proprietatile de ex se impoziteaza cu 1% din valoarea pietei, la noi ciuciu
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo (Luni, 22 februarie 2010, 10:10)

    dan [anonim]

    Sa le impoziteze ca astia oricum nu voteaza cu noi. Voteaza cu psd-ul. Asa ca daca mai mor din ei, numa bine
    • 0 (0 voturi)    
      si parintii tai fac parte dintre "astia" !! (Luni, 22 februarie 2010, 14:55)

      ana [anonim] i-a raspuns lui dan

      si parintii tai sunt "astia" si deci nu ti pasa daca sunt printre cei care mai mor!!rusine
  • +3 (3 voturi)    
    o noua epoca de ...aur (Luni, 22 februarie 2010, 10:32)

    Mara [anonim]

    Mai stim pe unu care facea experimente pe noi... se pare ca dupa calculele d-lui Vladescu am supravietuit prea multi...Suntem prea costisitori! Cam cati ar trebui sa mai moara de foame, dupa dumneavoastra, d-le Vladescu? Asa, ca sa va iasa calculele....
  • +2 (2 voturi)    
    pensia si asigurarea medicala (Luni, 22 februarie 2010, 10:32)

    Dezamagitu [anonim]

    omul si opera-dl.vladescu are deraparje in viata particulara, combinatia nas-fina, alegerea unor consilieri la ministerul de finante dintre preferatii de la chefuri, 2 amante cu voiaje in olanda pentru a le rasplati etc. nu ar fi interesant pentru contribuabili dar din pacate derapaje se manifesta si in activitatea de la minister. amenintarile cu taxe si impozite ce se vor aplica la pensii si pentru servicii medicale care acum sunt gratuite pentru cei asigurati ne aduce pe cei varstnici intr-o situatie de umilinta, batjocura si situatia de a-si da cu parerea orice ocupant temporar al scaunului de la finante. rusine! aduceti altul competent
  • +2 (2 voturi)    
    o fi luat in calcul ca... ? (Luni, 22 februarie 2010, 10:33)

    nahir [utilizator]

    - pana sa devenim un stat civilizat, va mai curge multa apa pe Dunare?
    - la veniturile noastre, o marire atat a nr. taxelor cat si a valorii acestora, nu va face decat sa inrobeasca si mai mult populatia?
    - nu ar trebui sa puna caruta inaintea cailor : intai trebuie dezvoltata o economie care sa permita niste venituri decente si apoi gandit sistemul de impozitare?
    - in realitate, sistemul de impozitare al veniturilor populatiei nu este in concordanta cu acestea ?
  • +2 (2 voturi)    
    e romania un stat social? (Luni, 22 februarie 2010, 10:33)

    indignat [anonim]

    e adevarat ca orice venit se taxeaza intr-un stat ( civilizat) social.
    In tärile civilizate fiecare e obligat sa de-a declaratie pe venit la sfärsitul anului, chiar si pensionari.
    Pensiile sub 500€ sunt scutite de declaratie.
    Tot in tarile civilizate se investesc bani si se cumpara informatii despre cei care inseala statul si nu platesc taxe. Ce masuri se iau in Romania?
    Ce se face pentru persoana nevoiase?
    Nu cumva vorbim de satul capitalist? Bogati se imbogatesc si saraci saracesc.
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha (Luni, 22 februarie 2010, 10:36)

    jack [anonim]

    iata de asta mi-am facut si o sa sustin in continuare pensiile private la companii private ( nu vb aici de pilonul II ci de celelalte tipuri). se vede clar ca sistemul "de stat" nu mai este sustenabil si mi se pare normal sa fie asa atata timp cat 3-4 mil populatie activa sustine 10 mil din care jumate' o reprezinta ajutoare sociale pentru lenesi care nu au platit in viata lor un impozit sau o taxa.
    sa se duca dracu` cu tot cu impozitele lor , ma mut in rwanda. adica sta omul si munceste o viata si se trezeste nea` vladica sa mai impoziteze ceva. pai da bine tata , ia impoziteaza-ti si tu salariul cumulat pe care il iei de pe la nu stiu ce consilii de administratii esti cu 50% ca asa avem noi chef.
  • +2 (2 voturi)    
    stat civilizat..... (Luni, 22 februarie 2010, 10:38)

    virgil [anonim]

    intr-un stat civilizat pensiile si veniturile nu au un nivel atat de scazut.....(indecent): civilizatia trebuie invocata nu numai la obligatii ci si la drepturi....(decente)...
  • +3 (3 voturi)    
    Desteptarea (Luni, 22 februarie 2010, 10:48)

    Costi [anonim]

    Oare cand se v-a trezi acest popor ?
    De ce oamenilor le place sa fie mintiti ?
    Nu va-ti dat seama nici acum ce a insemnat si ce inseamna PCR ?
    PCR nu a disparut la revolutie.
    PCR s-a transformat dupa anii 1990 in FSN si apoi in PSD -ul si PDL -ul de astazi, ei ne-au condus si ne vor conduce daca nu ne trezim, ei au pus mana pe economia tarii, ei au vandut o parte din avutia acestei tari, ei sau luptat cu partidele istorice ( PNT si PNL),care au facut Romania Mare si moderna.
    Pe unul din partide l-a distrus, a mai ramas unul, cand nici acesta nu va mai fi atunci comunismul va controla total din nou Romania indiferent ca la putere va fi PSD sau PD-L.
  • +4 (4 voturi)    
    cine este vinovatul? (Luni, 22 februarie 2010, 10:49)

    mery [anonim]

    cine este vinovat ca in Romania sunt foarte putini cei ce muncesc,aici ar fi bine sa gandeasca capetele luminate care au fost alese,sa deschida locuri de munca sa avem unde munci si atunci sa vedeti ce de bani vin la buget.personal va spun sunt disperara de 8 luni sunt in somaj si nu gasesc de lucru ,am 50 ani si la cate inreviuri am fost ,cand aud de aceasta varsta parca am fi ciumati ba mai si spun daca ar fi la negru da ,alfel nu.Acum intreb ,eu cu ce contribui pana la 65 de ani,cu ce platesc datoriile ,cu ce ma tratez ,ce rost mai are viata mea?
  • +3 (3 voturi)    
    incompetenta (Luni, 22 februarie 2010, 10:54)

    lia [anonim]

    crasa din partea acestui guvern de doi bani. nu am crezut ca voi regreta ca nu l-am votat pe goeana. boc sa-si ia guvernul si sa plece naibii unde a intarca dracu oile.
  • -1 (3 voturi)    
    Da, pentru impozitare (Luni, 22 februarie 2010, 10:56)

    ion [anonim]

    Sa puna domunule impozit pe pensii, pe alocatii, sa puna cota unica de 16 la suta.
    Si sa fie obligatie de plata (cu delcaratie si ordin de plata) ca la firme.
    Sa se plateasca toparlanu anticipat. Macar la trei luni
    Foarte bine!
  • +2 (2 voturi)    
    stat civilizat si impozitaea pensiilor (Luni, 22 februarie 2010, 10:56)

    florin59 [anonim]

    mai inatai sa se intrebe domnul ministru si sa isi gaseasca raspunsul la intrebarea : ce inseamna stat civilizat ? suntem sau nu suntem un stat civilizat?
    • 0 (0 voturi)    
      >:) (Luni, 22 februarie 2010, 13:54)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui florin59

      Cum, nu stiai?
      "Stat civilizat" este acela unde se legalizeaza "shpaga oficiala" la medici - asa cum s-a facut la noi... ;)
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Luni, 22 februarie 2010, 11:27)

    pensionar [anonim]

    De ce
    "trei milioane si ceva de platitori, 6 milioane de beneficiari"
    De ce scutiri , specialitati etc...Unde-i principiul contributivitatii? Cred ca mai degraba se aplica : ia de la multi cate putin si da unora substantial....
  • -2 (2 voturi)    
    Pro Vladescu. (Luni, 22 februarie 2010, 11:31)

    AlinN [anonim]

    Masura este binevenita. Trebuie sa iesim din capcana populista a saracului asistat. Tot infierarile cu manie proletara care se aud acum pe forum nu sunt decat urmasele vaicarelilor care-au facut ca Romania sa aiba 3 milioane de muncitori in domeniul privat, 1 milion si ceva la stat si 10 milioane de asistati. Ce s-a retinut la pensii nu este impozitat. Impozitul pe salariu se calculeaza separat de pensii.
    Eu cred ca atitudinea paternalist demagogica promovata de autoritatile socialiste (PSD) sau pseudoliberale (PNL) face mai mult rau decat bine. Din aia 10 milioane de asistati social care traiesc in mizerie demna de evul mediu sigur 50% s-ar ridica si ar munci daca n-ar mai avea nimic pe de-a moaca. Asa, ii lasam ipocrit-milosi cu o falsa bunastare.
    Deci masura mi se pare corecta, mi s-ar parea corect sa se renunte la tot mai multe ajutoare de acest gen.
    • +1 (1 vot)    
      O masura e binevenita (Luni, 22 februarie 2010, 12:14)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      cand toti implicati au de castigat din ea. Cu masura asta propusa de Vladescu e clar: pensionarii pierd si statul castiga.

      Eu astept masuri de la guvern astfel incat si populatia si statul sa castige.
    • 0 (0 voturi)    
      !!! (Luni, 22 februarie 2010, 12:15)

      alacareda [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      curat paternalist, mon cher!:))
  • +3 (3 voturi)    
    Totusi dubla impozitare (Luni, 22 februarie 2010, 11:35)

    old man [utilizator]

    M-am uitat pe un stat de plata din 1996. Atat impozitul cat si ajutorul de somaj, cat si contributia pt.pensie se calculau procentual din total castig (brut). Netul (rest de plata) se calcula scazand aceste contributii precum si alte retineri.

    Inseamna ca actualii pensionari au fost deja impozitati pentru contributia lor la fondul de pensii.
    • 0 (0 voturi)    
      deducerea (Marţi, 23 februarie 2010, 9:39)

      tyty [utilizator] i-a raspuns lui old man

      cas si somaj, sanatate e recenta de cativa ani
  • +1 (1 vot)    
    CIVILIZATIE (Luni, 22 februarie 2010, 11:36)

    tudor [anonim]

    intr-un stat civilizat toti oamenii de afaceri ar pune bani ca sa-ti traga vreunu un glonte-n cap tu cu ideile tale marete...
  • 0 (0 voturi)    
    sa umflam bugetul (Luni, 22 februarie 2010, 11:47)

    gore [anonim]

    carevasazica!asta este tinta!
    pai sa caute prin alte parti , nu prin impozitarea pensiilor!probabil asta este o ërata"la legea pensiilor unice! adica sa nu se mai aplice conform principiului contributivitatii ci sa se impoziteze toate cu o suma fixa.asa scapa sacalii!!!pensii nesimtite!!
    cit despre alte surse ar trebui verificate si dosarele revolutionarilor!!!sint sifonati cam 400 mil euro pe an spre revolutionari! multi dintrei ei nici nu au iesit de sub pat in decembrie 89 si acum au mai multe beneficii financiare decit aveau indrazneala sa-si acorde comunistii!!!
  • +1 (1 vot)    
    TRAIASCA BOC!!!! (Luni, 22 februarie 2010, 11:49)

    alex [anonim]

    sunt total de acord cu oameni astia sunt convins ca stiu ce fac si ar trebui sa nu se opreasca aici!!
  • +1 (1 vot)    
    Intr-un stat civilizat (Luni, 22 februarie 2010, 11:49)

    Florin [anonim]

    orice ministru care se dovedeste incompetent demisioneaza
  • +1 (1 vot)    
    Qui Prodest? (Luni, 22 februarie 2010, 11:53)

    unulcareda [anonim]

    Faceti o retrospectiva a castigurilor din "colecta bugetara" a celor ce propovaduiesc marirea taxelor si veti avea un tablou exact al intereselor.
    Le ajunge...iau destul din salarii, bonusuri, indemnizatii de conducere, etc....
    Chiar pesronajul in cauza a luat suficient...bineinteles, mai vrea...este "omenesc".
    Nu uitati...criza asta este a noastra, nu este a lor.
    Nu uitati...tara asta este a lor, nu este a noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    //. (Luni, 22 februarie 2010, 11:56)

    HUOOO [anonim]

    Ce e asta bai nene?!?! Da taxer pe taxele platite pe taxe nu vreti sa bagati? HOTILOR !!! INCOMPETENTILOR !!! PARVENITILOR !!!
    Guvern de incompetenti !!! Regret din tot sufletul ca am votat orange-ul !
    Ati distrus sistemul de invatamant in ultimii 20 de ani ! Ati distrus industria ! Ati vandut tara ! Ati slugarit si slugariti in continuare pe la usi boieresti de prin vest ! Ne-ati vandut ca pe niste sclavi bancilor ! Ne-ati ingenunchiat fiscal si ne-ati obligat sa fugim ca niste paria in alte tari cu speranta de mai bine !

    Ne-ati distrus drumurile Ne-ati furat pana si cureaua aia pe care tot ne indemnati an de an sa o strangem!!!

    Cat credeti ca mai rezistam?CAT ? Cat credeti ca mai putem inghiti praful si //. pe care ni-l aruncati in ochi din jeepanurile voastre luxoase din care guitati ca nu e voie sa fiti filmati? CAT !?!

    Dupa ce ca ne puneti in genunchi cu birurile voastre, acum vreti sa impozitati si pensiile?!? De cand este pensia un venit nene ministrule?

    Intotdeauna sa arunci o privire peste umar, in spate. Nu te uitam !(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    no coment (Luni, 22 februarie 2010, 11:58)

    fg [anonim]

    Rezultatul acordului FMI, si asta este numai o parte a intelegerii, de ce nu s-a realizat din emisiuni de obligatiuni?
  • +3 (3 voturi)    
    pensia nu este venit (Luni, 22 februarie 2010, 11:59)

    un om de rand [anonim]

    Citind toate aceste comentarii constat cu regret ca majoritatea cititorilor (si probabil a populatiei) scapa din vedere esentialul.
    PENSIA NU CONSTITUIE VENIT.
    Pensia se plateste in urma contributiei salariatului (10 %) si angajatorului (20 %) pe toata durata activitatii acestuia.
    Statul colecteaza acesti bani si ii foloseste zeci de ani fara nici o jena. Acesti bani sint integral proprietate privata a salariatului iar statul ii foloseste fara sa plateasca dobanda.
    Cum indrazneste un derbedeu imoral ca acest vladescu (zis de dreapta), sa se atinga de banii oamenilor, mai ales ca si in prezent pensiile peste 1000 Ron se impoziteaza.

    Asta e problema fata de care ar trebui sa vem o atitudine comuna

    P.S. Sint curios daca imbuibatii care ne conduc (inclusiv vladescu cu afacerile lui dubioase) ar putea sa traiasca cu o pensie de cateva sute de lei
  • +4 (4 voturi)    
    Cata inteligenta la un limbric! (Luni, 22 februarie 2010, 12:00)

    Alex100 [anonim]

    Bai nea Vladescule , prostia domniei tale depaseste frontierele cunoasterii , poate vrei sa intri in cartea recordurilor ...
    Impozitarea pensiilor este o idiotenie cat casa. Avand in vedere cretinitatile facute de de-alde voi , am sustinut impozitarea cu 80 % a pensiilor ( alea care nu sunt bazate pe cat au contribuit ) si asta de la un anumit prag : 3-4 sau 5000 ron .
    Cat priveste impozitarea venitului , sa o impozitezi pe distinsa ta mama , fiindca daca stia ce o sa faci ne scapa de tine inainte sa faci ochi !
    Cum crezi tu ca vine asta : Daca pui banii la banca , se impoziteaza dobanda, daca ii pui la pensie , se mai impoziteaza inca o data toata suma !
    Pana atunci nu uita sa colectezi tot ce iti dam noi contribuabili , sa pui si in frigider ca sa ai de zile negre o bucata de carne .... fara OS !
  • +1 (1 vot)    
    economia neagra , subterana ! (Luni, 22 februarie 2010, 12:01)

    niculae [anonim]

    Dar ce face acest personaj ca sa scoata la lumina economia neagra, subterana care reprezinta 40% din economie...escrocii, evazionistii fiscali, speculantii mari si mici...pe astia de ce nu-i impoziteaza?, pe imbuibatii imbogatziti din privatizarile -furt, retrocedarile-furt, pe profitorii ultimilor ani ...ori este unul dintre ei ????
    De unde are dom. Vladescu banetul asta..cum de s-a imbogatzit el asa in doar 5 ani ???
    Ceausescu IARTA-NE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    impozite (Luni, 22 februarie 2010, 12:02)

    fk [anonim]

    De ce nu se induc impozit esuplimentare pentru mari afaceristi, regele asfalturilor, regele fotbalului, regele uleiului si asa mai departe, daca am creste impozitul pe venitul acestora cu 10% cat ar fi oare, sau ei nu mai platesc deloc pentru ca ua plecat cu banii in banci din afara. Guvern absolut incompetent,
  • +1 (1 vot)    
    Qui prodest? (Luni, 22 februarie 2010, 12:10)

    alacareda [anonim]

    Faceti o retrospectiva a castigurilor din "colecta bugetara" a celor ce propovaduiesc marirea taxelor si veti avea un tablou exact al intereselor.
    Le ajunge...iau destul din salarii, bonusuri, indemnizatii de conducere, etc....
    Chiar pesronajul in cauza a luat suficient...bineinteles, mai vrea...este "omenesc".
    Nu uitati...criza asta este a noastra, nu este a lor.
    Nu uitati...tara asta este a lor, nu este a noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    Aloo... (Luni, 22 februarie 2010, 12:15)

    Xulescu [anonim]

    ... dom' ministru. Propun sa impozitati si alocatiile pentru copii. Chiar si pe alea pe care nu le veti da copiilor ai caror parinti castiga mai mult ;)
  • +2 (2 voturi)    
    taxa pe prostie (Luni, 22 februarie 2010, 12:25)

    DAN [anonim]

    Cred cu toata convingerea ca benefic ar fi pentru cresterea veniturlor la bugetul statului sa fie aplicate guvernantilor care administreaza destinele tarii, urmatoarele taxe:
    -pe incompetenta in raport cu postul detinut;
    -pe prostie cand fac afirmatii ne fondate;
    -pentru deciziile hazardate cre produc efecte de bumerang asupra bugetului de stst' etc.
    Un fond de pensii administrat corespunzator principiior financiare, normal ar fi sa fie un generator de venituri financiare care sacontribuie astfel la intretinerea si dezvoltarea sa. Daca se intampla altcumva, vina nu sete a contribuabilului. Vina trebuie cautata in randul celor care iau decizii asupra modului in care sunt folositi acei bani. Probabil acest aspect este precizat si in legea pe baza careia functioneaza fondurile de pensii in Romania, dar dl. ministru vine cu propuneri sau pareri care nui fac cinste pregatirii sale si postului detinut in prezent.
  • +3 (3 voturi)    
    Ecsplicatie simpla (Luni, 22 februarie 2010, 12:26)

    droid04 [anonim]

    Deci circuitele mele simple interpreteaza toata treaba asa:
    1. Eu muncesc sa zicem vreo 40 de ani.
    2.Eu platesc lunar, timp de 40 de ani o suma de bani pentru pensie, din ce castig eu
    3.statul incaseaza banii si beneficiaza pentru 40 de ani de ei.
    4.eu ies la pensie si mai traiesc vreo 10-15 ani, timp in care statul imi da banii mei, pe care i-a folosit timp de 40 de ani.
    5.acum statul zice : de ce sa-ti dau toti banii inapoi ? pai ia sa-ti opresc eu si impozit la banii astia ....

    6. pot eu sa mai zic acuma : bai statule de ce nu-mi dai tu banii MEI inapoi, si cu inflatie actualizata, si cu dobanda ? Nu mai pot .....

    De fapt tinta este clara, si chestia cu criza este doar un pretext: trebuie redus numarul de persoane asistate social, prin orice mijloace....
    • +2 (2 voturi)    
      cu cianura? >:) (Luni, 22 februarie 2010, 13:38)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui droid04

      Era vorba aia, pentru Ceausescu: "dar cu cianura ati incercat"?
      Probabil astia chiar vor sa incerce - vor sa ii ajute pe unii sa obtina si aur, umpland o vale din Apuseni cu o gramada de compusi cu cianura >:)
  • +2 (2 voturi)    
    incompetenta naste monstri (Luni, 22 februarie 2010, 12:27)

    paul [anonim]

    Ca si D-l Vosganian si acest domn ministru se pare ca se pricepe mai bine la poezii decat la economie.Pensiile sunt impozitate inclusiv se mai opresc bani si pentru sanatate.Cred ca d-l Boc e depasit de situatie complet .Nu e permis ca fiecare din guvern sa scoata pe gusa tot ce viseaza noaptea. Sunt constient ca situatia tarii e grea dar iesirea din criza se face cu toti cetatenii si cu solutii de specialisti pe care Boc nu-i are.Cine la votat pe Basescu sa se bucure acum au guvern de caterinca.Ce aude Boc pe strada pac la public ca de la Cotroceni nu mai vin ordine,acolo e liniste ,trebuie sa-si pregateasca vizita la imparat.
  • +1 (1 vot)    
    mai mult (Luni, 22 februarie 2010, 12:27)

    daniel [anonim]

    Mai mult decat atat, daca statul nu poate sa plateasca un minimum de pensie pentru un trai decent pentru pensionari, atunci de ce sa mai cotizam la stat?
    Acum cotizam cu cat ne cere statul, dar pensie ne va da cat va vrea statul. Daca statul nu este in stare sa administreze aceste fonduri atunci sa renunte si sa schimbe sistemul. Mi se pare corect ca statul sa incerce sa stabileasca un cuantum minim al pensiei, care sa reprezinte realitatea zilei: adica din acea pensie sa se poata supravietui. Asta inseamna bani de medicamente, doctori, hrana si echivalentul chiriei si intretinerii. Poate cu totii ar trebui sa cotizam la fel si sa primim la fel, iar cine va avea suficienti bani, sa renunte la pensia cuvenita si ea sa fie redistribuita sau investita, asrfel incat ulterior conditiile de viata sa poata fi imbunatatite.
  • +4 (4 voturi)    
    Ceva nu e coerent (Luni, 22 februarie 2010, 12:30)

    Margicu [anonim]

    OK, e adevarat orice venit inclusiv pensie, ajutor de somaj etc se impoziteaza. Pe de alta parte a pronunta sintagma de stat social cu referire la Jamahiria Romanistanului e un "tupeu de borfas". Adica avem cota unica de impozitare, impozit pe avere ioc, dar ne-am gasit in numele "statului social" sa impozitam categoriile cele mai defavorizate !! Pai Romanistanul incalca deja dreptul la viata a multor pensionari lasati sa moara de frig, de foame si de lipsa asistentei medicale. Ok, asta e lumea a treia, nu putem face miracole. Dar sa ceri paturii celei mai sarace sa cotribuie mai mult decat o face deja in numele "statului social" fara sa te atingi de marile averi (in numele valorilor liberale probabil) este obraznicie.
  • +2 (2 voturi)    
    dar prostia, dar prostia... >:) (Luni, 22 februarie 2010, 12:57)

    Codruta N [utilizator]

    Prostia nu se impoziteaza, domne?
    Ia ganditi-va numai: CATI bani ar veni la buget, numai daca i-ar impozita pe ministrii de finante (sau, in general, pe membrii guvernului)!
  • +2 (2 voturi)    
    se ia si el de cei mici (Luni, 22 februarie 2010, 13:00)

    Geo [anonim]

    doar nu va asteptati sa ia impozit de la hoti... se ia si statul de cine poate, ca singur s-a pus in situatia asta... cine a putut sa fure si sa aiba, e smecher si o duce bine... cine a fost cinstit, merita sa plateasca toate taxele... doar de aia e cetatean... are dreptate cu impozitarea tuturor veniturilor, dar sa inceapa de la economia neagra si gri... daca ar impozita acei bani, ar creste veniturile cu 30-40% minim... dar, nu va asteptati sa fie ei corecti si sa se puna singuri sa plateasca... mai bine sa ia de la amarati...
  • +3 (3 voturi)    
    MESAJ IMPORTANT PENTRU PREMIER (Luni, 22 februarie 2010, 13:53)

    un om de rand [anonim]

    Nea Boc, demite-l pe vladescu ca ne ridica tensiunea la toti si atunci o sa creasca cheltuielile cu sanatatea prea mult.
  • 0 (0 voturi)    
    impozitare pensii (Luni, 22 februarie 2010, 13:59)

    Serban Constantin [anonim]

    Pensiile care reflecta contributia fiecaruia NU TREBUIE impozitate pentru ca s-a mai platit odata impozit pe venitul care e supus CAS.(salarii si alte venituri asimilate salariilor).Pensiile speciale da cele care depasesc un cuantum.De fapt cred ca impozitarea pensiiolor speciale este singura masura legala de reducere a lor,reducera lor "prin lege" e ilegala se vor pierde pe banda procese la CEDO
  • +1 (1 vot)    
    varza (Luni, 22 februarie 2010, 14:07)

    Tudor bugetar [anonim]

    Advarul este - in acceptiunea mea - urmatorul: oamenii au salarii, pensii prea mici in raort cu NCESITATILE UNUI TRAI DECENT; asta se datoreaza in primul rand faptului ca in ultimi 20 de ani s-a marsat pe protectie sociala nu pe investitii. Si mai este o cauza: RO a avut o economie nefunctionala. In momentul in care s-a inceput construirea unei fabrici de ex, sau a unei ferme, s-a pornit de la un zero relativ si investitia nu este amortizata plus faptul ca datorita a diverse lupte politice am avut inflatii mari, dobanzi mari (aici spun si eu chiar "NESIMTITE"). Ca atare, nici salariile nu pot fi mari - chiar daca de multe ori patronii sunt atat de hapsani incat nu cunosc decat adunarea nu si impartirea. Ca urmare atat pensionarii actuali cat si (din pacate) si multi dintre cei viitori vor avea pensii de mizerie in continuare. Ce pensie vor putea avea pe baza de contributie cei care au acum salar 8-10-12-15 milioane ? In schimb, procedeul tehnic de a impozita orice venit este corect. Si trebuie pusa ordine. Asta este. Trebuie! Pt ca altfel vom asista si in viitor, nu numai in prezent la tot felul de distorsiuni. O solutie, paleativ ar fi urmatoarea: ai 1000 lei pensie, o impozitam cu cei 16% dar acordam o compensatie tranzitorie pt cei 160 lei pierduti, pana cand pensia ajunge ca urmare a indexarii/cresterii ei pana la 1190 astfel ca prin impozitare cu 16% sa ramana 1000 lei. Pe acest principiu se poate intra pe un fagas mai normal. Din pacate, tot sistemul nostru de salarizare, pensionare e varza si va dura ani chiar daca ne apucam de acuma sa-l indreptam nitelush.
  • 0 (0 voturi)    
    Da dar.. (Luni, 22 februarie 2010, 14:20)

    Vizitiul [utilizator]

    Asa o fi, dar de cand este Romania stat civilizat? :)
  • +2 (2 voturi)    
    Mai avetyi reforme din acestea? (Luni, 22 februarie 2010, 15:00)

    gheorghe [anonim]

    Scoteti-le pe toate macar sa stim o treaba.Normal dupa Dom ministru.Pai chiar asa ce sa faca ei, mosnagii si babele cu atitia bani, mama lor de bogatani! Arde-l pe taran cu cota , da-i pamant si i-ai recolta. Asa suna un slogan comunist cinic pe vremuri. Asa si cu Vladescu da-i pensie si apoi o iei inapoi sub diferite moduri. Nu ar fi mai corect sa spuneti direct: mai mosnegi nenorociti care traiti cat matusalem, ia sa va taiem noi voua 18% din pensie sa vedem daca va mai arde sa traiti!
  • 0 (0 voturi)    
    stat civilizat (Luni, 22 februarie 2010, 15:20)

    blonda [anonim]

    pai draga dom ministru - Romania nu este un stat civilizat......uite cata prostie zace in tot parlamentul si guvernul asta...Cand Romania va deveni un stat civilizat cu pensii civilizate (la cei care muncesc si nu doar la cei care dorm in tribune), cu contributii civilizate (sa platim toti nu doar unii) si multe alte chestii pot fi enumerate aici la capitolul civilizatie, atunci da sa ne aliniem cu toate taxele si impozitele la standardele civilizatiei, pana atunci osul la treaba si nu mai mancati cu lopata.
  • 0 (0 voturi)    
    vladescu sa gandeasca cu to creierasul (Luni, 22 februarie 2010, 18:57)

    un viitor pensionar [anonim]

    nea vladescu ar trebui sa se gandeasca intai sa impoziteze toate veniturile nedeclarate ale manelistilor,spagile doctorilor si ale altor functionari publici,dupa aceea sa gaseasca solutii pt mariirea productiei si marirea pensiiilor care sa permita un trai decent si abea dupa aceea sa se gandesca sa impoziteze pensiile
  • 0 (0 voturi)    
    Impozitare pensii!!!! (Marţi, 23 februarie 2010, 9:30)

    Hell [anonim]

    S-or fi impozitand pensiile nu zic nu in alte tari civilizate dar probabil ca in acele tari civilizate se si indexeaza cu rata inflatiei si dobanda pentru ca vorba aia statul se foloseste de banii tai mai bine de treizeci de ani ( sau de la primul an din cartea de munca pana in momentul cand ajungi sa beneficiezi de ei) . Eu zic ca ar trebui sa ne puna bariera la iesirea din casa si sa nu putem sa parasim incinta daca mai avem ceva graunte prin buzunar nu de alta dar trebuie sa finantam o politica falimentare.

    Astia chiar nu inteleg ca orice reducere de salar/pensie/personal duce la scaderea puterii de cumparare, scaderea capacitatii de a acoperii creditele si cheltuieli inevitabile (intretinere, medicamente) care se refelecta tot in buget prin scaderea taxelor pe care vanzatorii le platesc fiscului. Oricat s-ar stradui ei din piatra seaca tot nu o sa scoata apa, orice taxa in plus inseamna alte venituri in minus ..... Din pacate guvernul asta doarme si nu da semne de trezire, pur si simplu sunt paraleli cu realitatea. Boc asta este exemplul tipic de ardelean ( identic cu cu Ion si Gheorghe din bancul cu trenul de la Bucuresti la Cluj), incet incet nu cumva sa se impiedice.......
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 23 februarie 2010, 10:46)

    anonim [anonim]

    OK, sa se impoziteze. Dar in cazul asta contributiile la fondurile de pensii trebuie sa fie neimpozabile. Altfel ce rost mai are sa contribui la un fond de pensii? Doar ca sa aiba statul sa bancile bani pentru rulaj? Salariatul ce avantaj mai are?

    Toata lumea vorbeste despre pensii de parca ar fi o mare favoare care se face cuiva, de parca oamenii respectivi n-ar fi platit contributii timp de zeci de ani. Nu mai vorbim ca mare parte dintre ei nici macar nu apuca sa mai ia pensie, sau se "bucura" doar cativa ani de ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania, civilizata? (Miercuri, 24 februarie 2010, 0:27)

    Carmen Violeta [anonim]

    De acord, D-le Vladescu !...dar ce va face sa credeti ca Romania e un stat civilizat ?...pana ca Romania sa ajunga acolo, e o cale lunga, greu de parcurs cu asa parlamentari "civilizati" !...mai bine ati ridica cota de impozitare la salariile parlamentarilor si la averile acestora...!
    Cat despre civilizatie, mai vorbim peste vreo 100 de ani!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 27 iulie 2010, 10:30)

    cristian [anonim]

    Nu înţeleg în ruptul capului de ce pensia mea este socotită venit.
    Am contribuit 45 de ani la fondul de pensii ( nu am nici 1100 lei ), bani pe care statul i-a colectat , i-a administrat obţinând şi nişte dobânzi căci mi-e greu să cred că aceste sume au fost ţinute într-un seif , deci s-a folosit de ei .Această contribuţie provine dintr-un salar brut pentru care am plătit impozit pe salar de-alungul anilor iar acum această sumă se impozitează a doua oară .Nu pricep deloc.
    Spre exemplu dacă vin acasă cu salariul meu (care a fost impozitat )şi din aceşti bani îmi fac o rezervă lunară pentru zile mai grele
    atunci această sumă după o anumită perioadă reprezintă un venit ? Reprezentanţii statului spun că n-au bani pentru pensii şi au dreptate
    din vreme ce din contribuţiile mele şi a altor pensionari , generos , plăteşte pensionarii din armată , parlamentari , magistraţi şi alte categorii care primesc pensii pentru care nu au contribuit.
    Nu am nimic cu pensiile celorlalţi însă dacă guvernanţii vor să fie generoşi cu anumite categorii de pensionari este treaba lor dar, să nu se atingă de fondul de pensii ale oamenilor care au contribuit în mod cinstit de-alungul anilor pentru a avea la bătrâneţe o pensie decentă.

    Dacă v-aş ruga frumos , aţi putea să-mi daţi un răspuns ?
    Cu stimă , Cristian .