Micro-intreprinderile ar putea fi scutite de obligatia de a intocmi situatii financiare anuale - PE

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 17:01 Economie | Finanţe & Bănci

Micro-intreprinderile ar putea fi scutite de obligatia de a intocmi situatii financiare anuale, dupa adoptarea miercuri la Strasbourg a unor modificari la reglementarile privind conturile anuale. Companiile vor continua insa sa pastreze inregistrari ale tranzactiilor comerciale si ale situatiei lor financiare, informeaza un comunicat al Parlamentului European.

In rezolutia adoptata cu 445 de voturi favorabile, 196 ''impotriva'' si 21 abtineri, Parlamentul cere o revizuire generala in 2010 a celei de-a patra si a celei de-a saptea Directive privind dreptul societatilor comerciale.

Aproape 7,2 milioane de companii europene sunt supuse reglementarilor de raportare prevazute de directivele comunitare privind conturile anuale. 5,4 milioane (aproape 75%) dintre acestea sunt "microentitati", de exemplu magazinele de flori sau micile brutarii. Acestea sunt active la nivel local sau regional si cu activitati transfrontaliere reduse sau inexistente. Aceasta propunere ar permite statelor membre sa-si imbunatateasca mediul de afaceri pentru micro-companii prin eliminarea obligatiilor de raportare care le sunt aplicate acum si sa creasca astfel competitivitatea acestora, precum si potentialul de crestere economica.
 
"Aria de actiune a microintreprinderilor este in general limitata la piata regionala si locala. Astfel, acestea nu au nici un impact transfrontalier pe piata europeana si concluzia logica este ca ele nu ar trebui sa fie supuse regulilor pietei interne a UE", a declarat raportorul Klaus-Heiner LEHNE (PPE, DE).

Scutirile de intocmire a situatiilor financiare anuale s-ar putea aplica companiilor care indeplinesc doua din urmatoarele criterii: totalul bilantului mai mic de 500.000 de euro, cuantumul net al cifrei de afaceri inferior sumei de 1 milion de euro si/sau o medie de 10 angajati pe durata anului financiar.

Un studiu mentionat in analiza de impact a Comisiei estimeaza un cost mediu de 1.558 de euro suportat de intreprinderi in scopul conformarii la obligatiile directivelor. Din aceasta suma, sarcina administrativa (care se refera la colectarea si prelucrarea informatiilor exclusiv in scopul conformarii la obligatiile legale, fara vreo necesitate economica reala) ar fi de 1.169 de euro, se mai arata in comunicatul PE.


Citeste mai multe despre   










2875 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ...si la noi se vede invers. (Miercuri, 10 martie 2010, 17:06)

    Dedalus [anonim]

    Nu ii vad eu pe minsitrii romani respectand asa ceva.

    Deja nu mai respecta nici o lege, dau firmelor clientelare miliarde de euro cu o nonsalanta egalata numai de incercarea de a mai lua bani de la pensionari si de la copii...

    Poate ca ar fi trebuit sa devenim membri ai Organizatiei Statelor Africane, unde ne-am gasi mai usor locul, decat in UE.
    • -4 (4 voturi)    
      te-ai trezit ? (Miercuri, 10 martie 2010, 19:18)

      Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      "Poate ca ar fi trebuit sa devenim membri ai Organizatiei Statelor Africane, unde ne-am gasi mai usor locul, decat in UE. " - ASA ESTE, in sfarsit ai aflat care ti-e locul in lumea asta ! ;)
    • +1 (1 vot)    
      iar l-ai ascultat pe Surupaceanu? (Joi, 11 martie 2010, 8:30)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      numai aberatii scoti. Cand ai obtinut un contract peste un milion de euro nu mai esti micro-intreprindere sau nu mai citesti de cand te uiti la iRealitatea TV?
  • 0 (4 voturi)    
    Fiti fara grija (Miercuri, 10 martie 2010, 17:10)

    Oarecare [anonim]

    Fiti fara grija ... gaseste acusi boc o metoda de taxare suplimentara
  • -2 (4 voturi)    
    Udrea era foarte grabita cu afacerea (Miercuri, 10 martie 2010, 17:45)

    costi [anonim]

    cu certificate energetice la case desii nu exista o recomandare EU si spunea dna ca nu vrea sa fie atentionata,
    Sa vedem acuma cand EU recomanda ceva graba cu care se va alinia ministerul de resort .
    Cum facea Tariceanu cu taxa de mediu
    • +3 (3 voturi)    
      aberezi costi.. (Miercuri, 10 martie 2010, 19:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui costi

      UE n-ea impus aceste certificate energetice. O idee inteligenta care va proteja pe viitor populatia de constructorii certati cu calitatea. Daca nu ma crezi incearca o cautare dupa "energy performance certificates" pe site-urile .eu

      Oricum masura descrisa mai sus este cel mai probabil prost tradusa de berbeci si se refera la obligativitatea raportarii eurostat.
  • 0 (0 voturi)    
    si dividendele ? (Miercuri, 10 martie 2010, 17:58)

    tataie [anonim]

    Asa si cum ridicam dividende in lipsa unui bilant !? Coroboram cu Legea 31 si rezulta ca in lipsa bilantului nu se dau dividende.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, in loc sa gasim nod in papura (Miercuri, 10 martie 2010, 18:44)

      adik [anonim] i-a raspuns lui tataie

      Hai mai bine sa gasim solutii.

      Cred ca ai vazut ca prin Rezolutie nu se elimina obligativitatea de a avea o evidenta contabila.
      Atat ca rezultatul exercitiului nu se mai publica (pentru asta se intocmesc situatii financiare - pentru informarea publica).

      Modificam Legea 31 si pentru microintreprinderi introducem o sectiune speciala in care precizam ca acestea distribuie dividende pe baza altui "document" aprobat de AGA.

      Oricum , corectitudinea distribuirii dividendelor o verifica fiscul.
      Asa ca hai sa mai mergem si pe "buna credinta" a oamenilor si sa incercam sa simplificam lucrurile.
    • +2 (2 voturi)    
      Tara arde... (Miercuri, 10 martie 2010, 19:05)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui tataie

      ... si baba se piaptana. Legea 31 este depasita si va fi inlocuita cu o ordonanta. In loc de bilant vei depune declaratiile 924, 925 si 968bis. Dupa care faci o cerere catre ANAF. Daca ti se aproba, le iei. Daca nu se aproba, le ia ANAF-ul.
  • -1 (1 vot)    
    pai i-a terminat pe astia (Joi, 11 martie 2010, 9:36)

    gimini [utilizator]

    Pai 99% din firmele din Romania se incadreaza in profilul trasat de PE. Ce-or sa faca birocratii de la Bucuresti?... isi vor pierde obiectul muncii!

    N-avem noi norocul ala. Precis Romania va gasi o cale de a eluda legea.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat... (Joi, 11 martie 2010, 10:25)

    luci [anonim]

    ca sunt unele comentarii care nu au inteles ca nu se mai fac situatii financiare contabile deloc...
    cum puteti fi asa cruzi si sa le stricati buna dispozitie unora...
    eu am inteles clar mesajul, nu sa mai tine nici o evidenta, fiecare face ce vrea, bucuria patronului(roman mai ales), nu se mai plateste nimic la stat, numai acesta are obligatia de a da salarii si pensii, cat mai mari, daca se poate...
    sper sa nu eludeze legea statul ca el este cel mai mare hot, noi patronii suntem cei mai cinstiti dintre cinstiti, vorba lui vantu, ala nu este patron daca nu incearca sa fure statul, iar acesta are obligatia sa descopere acest lucru...
    numai ca la noi nu poti da o lege in acest sens, ca nu este democratic si patronii mai ameninta si cu disponibilizari...
    traiasca romanica, tara hotilor si coruptilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Esti pe din-afara (Vineri, 12 martie 2010, 8:18)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui luci

      Taxele si impozitele nu se calculeaza pe baza bilantului. Faptul ca nu mai depun bilantul nu face sa scada contributiile la stat. Mai ia o pauza de la Solitaire-ul tau de bugetar.