A iesit si Cehia din recesiune. Multi au fost, putini am ramas

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2010, 17:51 Economie | Finanţe & Bănci

Cehia pare sa fi iesit din recesiune odata cu cresterea inregistrata in ultimele 3 luni din 2009, chiar daca anualizat, reculul PIB-ului a inregistrat 4,1%, noteaza agentia de stiri Bloomberg. Astfel, Produsul Intern Brut a crescut cu 0,7 la suta in perioada octombrie-decembrie 2009, comparativ cu trimestrul precedent, in timp ce in estimarea anterioara indicase un declin de 0,6%. In trimestrul trei din 2009, economia Cehiei a inregistrat de asemenea o crestere de 0,6%, ceea ce confirma iesirea din recesiunea economica.

"Datele autoritatilor de la Praga confirma ca economia a continuat sa se redreseze in trimestrul patru. Pe ansamblu, este o surpriza pozitiva", a declarat analistul Michal Brozka, de la Raiffeisenbank AS din Praga.

Anul trecut, redresarea economiei Europei Occidentale, principala piata de export pentru Cehia, a ajutat tara sa iasa din recesiune. Pentru acest an Ministerul de Finante a majorat estimarile privind cresterea economiei, de la 0,3 la 1,3%, pe fondul majorarii cererii pentru exporturi, care reprezinta aproximativ 70% din PIB.


Citeste mai multe despre   











2458 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    lasa... (Joi, 11 martie 2010, 18:42)

    pcd [anonim]

    ca-i trimitem pe boc si pe basescu impreuna cu nuti udrea, blaga si videanu sa guverneze 1 an la ei si se duc si cehii de rapa. intra intr-o recesiune de nu mai ies in veci.
    • 0 (0 voturi)    
      Manipulare (Vineri, 12 martie 2010, 11:07)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui pcd

      Manipulareeee.

      N-a iesit nimeni din recesiune, e doar cosmetizare de cifre.
  • +4 (6 voturi)    
    cand se va destrama UE (Joi, 11 martie 2010, 18:43)

    cristi [anonim]

    noi si atunci o sa stam la coada sa iesim
  • -2 (6 voturi)    
    in 2013 iesim si noi (Joi, 11 martie 2010, 19:11)

    dan [anonim]

    stati fara grija, dupa ce iese pdl de la guvernare iesim si noi, incercati sa rezistati pana atunci....
  • +1 (5 voturi)    
    ultimii iesim noi.... (Joi, 11 martie 2010, 19:17)

    dorel [anonim]

    mai are cineva indoieli ca ultima tara care va iesi din recesiune va fi romania? asta desigur pt ca "noi nu luptam cu criza , ca nu are sediul in romania". sa traim pana iesim din din criza , macar sa traim ca de " sa traiti bine "....
    • -1 (3 voturi)    
      normal! (Joi, 11 martie 2010, 20:40)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui dorel

      normal....doar am fost printre ultimii care am intrat in criza...
  • +1 (5 voturi)    
    Norocul si ghinionul in viata... (Joi, 11 martie 2010, 19:19)

    Lars [anonim]

    Si Cehia a iesit din recesiune ?
    Ce sa-i faci, nu toti au "norocul" cu un pupinbasel ajuns prim-ministru doar pentru ca a dat cu limbutza bine unde trebuie.... Nu toti au "norocul" ca in un an foarte greu de criza (2009) la finante sa fie un incompetent incredibil (Pogea) ajuns acolo doar pentru ca era omul de casa al celebrului Bordura...
  • 0 (6 voturi)    
    criza (Joi, 11 martie 2010, 19:21)

    ingurapresei [utilizator]

    Cehii au stiut ce sa voteze!
    • 0 (6 voturi)    
      Ia spune-ne tu, (Joi, 11 martie 2010, 19:38)

      releu [anonim] i-a raspuns lui ingurapresei

      care stii, ce au votat cehii ?

      Luati-o mai domol, cu iesitul din criza, tineti minte ce va spusn si cautati peste un trimestru !
      • 0 (0 voturi)    
        Nici nu trebuie sa asteptati (Joi, 11 martie 2010, 20:20)

        revelare [anonim] i-a raspuns lui releu

        inca un trimestru, asa cum scrie releu.
        Curios este ca presa ceha nu a aflat ca au iesit din criza. Titlu din presa ceha de azi:
        Loňský účet za krizi: Česká ekonomika spadla o 4,1 procenta

        Loňský rok byl pro tuzemské hospodářství jeden z nejhorších za posledních několik let. Hrubý domácí produkt podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni propadl meziročně o 4,1 procenta. Začíná se ale blýskat na lepší časy, ve 4. čtvrtletí totiž ekonomika poklesla meziročně jen o 3,1 procenta. To je lepší výsledek, než jaký úřad uvedl před časem.

        Adica .... in ultimul trimestru scaderea PIB a fost doar de 3,1 % ....
        Si pe toate trimestrele in 2009

        Vývoj HDP ve čtvrtletích 2009 proti předešlému roku (v %):
        1. čtvrtletí - 4,0
        2. čtvrtletí - 4,9
        3. čtvrtletí - 4,5
        4. čtvrtletí - 3,1

        Asa ca Bloomberg i-a facut fericiti pe altii poate, dar cehii saracii nu stiu inca ce vesti bune i-au lovit ...
      • +2 (4 voturi)    
        Zau (Joi, 11 martie 2010, 21:17)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui releu

        Basescule, academicianule, tu esti? Asa spuneai si acum 6 luni. :)
      • 0 (0 voturi)    
        Curios este (Joi, 11 martie 2010, 21:24)

        revelare [anonim] i-a raspuns lui releu

        ca cehii nu stiu asta si afima ca sunt inca in recesie.
  • -3 (3 voturi)    
    toata lumea este in saracie (Joi, 11 martie 2010, 20:30)

    minciuni [anonim]

    de pe tot globul, nicaieri nu se mai produce, doar in China; de unde bani daca nu sunt locuri de munca?
  • +1 (3 voturi)    
    indoielnic (Joi, 11 martie 2010, 20:44)

    mannix [anonim]

    Declaratiile Raiffeisenbank nu prezinta credibilitate; sunt cel mai putin credibili si pe piata noastra iar ca activitate bancara sunt cei mai mari escroci!
  • 0 (0 voturi)    
    recesiune (Vineri, 12 martie 2010, 14:55)

    dan [anonim]

    toata europa va iesi din recesiune si noi vom ramane ca ultimi fraieri
    daca acest guvern era si perioda 2004-2008 si atunci incompetentii astia ne bagau in recesiune