Evaziunea fiscala din domeniul tutunului se ridica la un miliard de euro - Garda Financiara 

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2010, 14:55 Economie | Finanţe & Bănci

Evaziunea fiscala din domeniul comercializarii produselor din tutun se ridica la un miliard de euro, principalele surse fiind reprezentate de traficul de frontiera cu Ucraina si Republica Moldova si vanzarile prin duty-free, potrivit comisarul general al Garzii Financiare, Ladányi Árpád Csaba, citat de Mediafax.

"Pe tigari exista o evaziune estimata la un miliard de euro. Sunt trei surse traficul de frontiera cu Ucraina si Republica Moldova, unde accizele sunt mai mici, si vanzarile prin duty-free. Duty-free-urile vand atat de mult incat fiecare persoana care calatoreste ar trebui sa cumpere cate 50 de pachete de tigari", a declarat Ladányi.

El a aratat ca la nivelul Garzii Financiare s-au stabilit noi indicatori de performanta pentru sectiile judetene, cum ar fi identificarea depozitelor clandestine de tigarete si chiar a micilor fabrici clandestine, desi o astfel de unitate nu a mai fost descoperita din 2007.

"Daca nu putem sa oprim traficul de frontiera sau sa identificam depozitele, atunci vom merge permanent in control la vanzatorii ambulanti si din piete. In opinia noasta, s-a terminat traficul de tigari cu tirul. Acum se aduc in masini mici, dar probabil mult mai des, pentru ca fenomenul este chiar extins", a adaugat comisarul general al GF.

Estimarea oficialului Garzii Financiare este similara cifrei inaintate de compania Novel Research, care a dat publicitatii un studiu potrivit caruia contrabanda cu tigarete in Romania a ajuns, in primele doua luni ale acestui an, la 36% din totalul pietei, de la 22% in ultimul trimestru al anului 2009 si ar putea determina in 2010 pierderi la buget de peste un miliard de euro.

Documentul preciza ca cea mai mare parte a tigarilor de contrabanda provine din Republica Moldova (32%), din magazinele de tip duty-free (27,4%) si din tari precum Ucraina, Rusia sau Serbia.

Pe piata romaneasca, pretul unui pachet de tigari comercializat legal este intre 8,3 si 10,9 lei, in timp ce un pachet de tigari de contrabanda costa de la 4,5 lei la 8 lei.

Ministerul Finantelor Publice a emis un ordin prin care firmele care comercializeaza marfuri in regim duty-free sunt obligate sa lichideze stocurile de bauturi spirtoase si produse din tutun in termen de 45 zile, termen la finalul caruia comertul cu aceste marfuri va fi interzis, exceptate fiind doar anumite produse, precum berea, bijuteriile, alimentele.

Ordinul prin care s-a interzis comercializarea de tutun si alcool in duty-free-uri a fost suspendat recent de catre Curtea de Apel Ploiesti. Decizia nu este irevocabila, insa este executorie. Ministerul Finantelor are posibilitatea sa faca recurs impotriva hotararii la Inalta Curte de Casatie si Justitie.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1540 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    tigari la negru de vanzare in zona Pietei Rahova (Joi, 25 martie 2010, 15:16)

    unul din afara retelei lui voicu [anonim]

    tigari "la negru" de vanzare in zona Pietei Rahova.

    Trimite-ti garda, in fieful lu' marean sau al lui voicu, zona pietei Rahova se vand tigari la greu, politia trece printre ei si chipurile nu-i vede, sau poate verificati si politistii cat sunt de 'incoruptibili' sau fac parte din 'reteaua' lui voicu ?
    • +2 (2 voturi)    
      politia e cu ei (Joi, 25 martie 2010, 15:37)

      mdan [anonim] i-a raspuns lui unul din afara retelei lui voicu

      Sunt si-n ograda lui Poteras, misuna peste tot, in Ghencea, piata Moghioros, Crangasi etc. Aproape ca te agreseaza, dar politia ...se vede ca nu vede pt ca sunt mana-n mana.
      • +4 (4 voturi)    
        bah bajetzi... (Joi, 25 martie 2010, 15:57)

        mortal [anonim] i-a raspuns lui mdan

        voi pe ce lume traiti ? in FIECARE piata din tara asta gasesti tigari fara timbru... si politia din FIECARE oras STIE asta. De ce nu misca nimica? pentru ca fiecare bishnitzar isi plateste "taxa".
        intrebari?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 25 martie 2010, 16:16)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui unul din afara retelei lui voicu

      Nu de acolo trebuie inceputa starpeala, ci de la momentul intrarii in tara. Sa ne gandim insa ca nu e vorba de tigari in valoare de 1 miliard de euro, ci numai de taxele eludate - prin urmare sa fim seriosi, trafic la volumul asta nu se face cu protbagajul de la masina, e vorba de tiruri sau vagoane intregi de tigari! Fara complicitatea statului, nu cred ca ar fi posibil asa ceva...

      O alta informatie care merita mentionata: traficul cu tigari de contrabanda a depasit pentru prima data vanzarile licite ale principalului jucator de pe piata.
  • +2 (2 voturi)    
    Instantele ,ce raspundere au? (Joi, 25 martie 2010, 15:16)

    mircea [anonim]

    Cand au anulat ordinul de interzicere a vanzarii in duty free,judecatorii si-au asumat si raspunderea pentru evaziunea fiscala,asa ca garda financiara ar trebui sa ceara judecatorilor sa plateasca suma evaluata ca evaziune.Poate asa judecatorii se vor gandi mai bine cand dau o sentinta.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 25 martie 2010, 15:31)

      owl [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Prin anii 90' erau si duty free si evaziune. In momentul ala ce treaba aveau judecatorii?
      • +1 (1 vot)    
        Pai cam are (Joi, 25 martie 2010, 16:14)

        ion [anonim] i-a raspuns lui owl

        Cea mai mare evaziune se face prin duty free. Si la orice incercare de stopare (Monica Macovei de exemplu), au fost o mie de indivizi care s-au pus contra. Ei, aia ar trebui sa plateasca. Sunt de acord.

        P.S. Acum 3-4 saptamani cei din Catavencu au comparat traficul prin punctele de vama cu numarul de pachete vandute in duty-free-uri (numarul de pachete vandute per individ sunt limitate). Ce credeti ca a iesit? Printr-un punct de vama prin care iesisera maxim 10.000 de oameni, ar fi trebuit sa fii iesit 600.000 ca sa acopere numarul de tigari vandute. Acolo e buba maxima. Si se stie. Dar sunt prea multi bani in joc.
  • +1 (3 voturi)    
    preturile mari (Joi, 25 martie 2010, 15:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nasc contrabanda. Si la Dublin veti gasi pe strada tigari de contrabanda din Moldova si Ucraina,
    Asa a fost si asa va fi totdeauna.
    • 0 (2 voturi)    
      nu preturile... (Joi, 25 martie 2010, 15:58)

      mortal [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ci laxa aplicare a legii... in speta coruptia !!! asta e plaga adevarata.

      din pacate, toti lupta cu efectul si nu ataca direct CAUZA.
      • 0 (0 voturi)    
        am uitat ceva (Joi, 25 martie 2010, 16:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mortal

        penuria. Preturile mari si penuria. Cel mai la indemina exemplu este prohibitia americana din anii '20. In Romania, iepoca ceasca este un exemplu clar: contrabanda cu tigari, cafea, haine, etc., era extrem de infloritoare.
  • +1 (1 vot)    
    Ineficienta (Joi, 25 martie 2010, 15:40)

    Alex [anonim]

    Statul RSR e ineficient. De la vamesi si pana la judecatori. Unii iau shpaga, altzii primesc. Trebuie prinsi si pusi la munca silnica cei care vand orice la negru ( celebrele 1, 2, 3 la leu mnacati-as). Ai asa, muncind (fortzat ce-i drept) nu o sa le mai moare copchii di foame. Militieni isi au partea lor, vezi ce se intampla la Piatza Sudului. (fructe furate, altemarfuri sub ochii nepasatori ai comunitairlor).
    Asat cu evaziuen cu tzigariile a pelcat de la Imre si tovarasii lui de afaceri cu moarte ?
    Hai ca pute oricum...
  • 0 (2 voturi)    
    Pai normal (Joi, 25 martie 2010, 15:41)

    Gogul [anonim]

    Dupa impozitul pe viciu au pierdut mai mult prin evaziune decat au castigat cand l-au impus. E grea aritmetica.
    • 0 (0 voturi)    
      Aritmetica? Iar sa ne ducem la scoala? (Joi, 25 martie 2010, 17:34)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Gogul

      Aritmetica spune cam asa (din textul articolului):
      1. Contrabanda: 5 lei pachetul
      Include: materie prima, productie, adaos comercial in tara de origine, transport, distributie locala, diverse spagi
      2. Legal: 10 lei pachetul
      Include: materie prima, productie, adaos comercial, taxe si impozite

      Materia prima este aceeasi in ambele cazuri.
      Costul productiei este cam acelasi in ambele cazuri (productia este automatizata si mina de lucru influenteaza prea putin)
      Adaosul comercial este acelasi in ambele cazuri.

      Ce ramine se supune analizei aritmetice. Rezultatul: lacomia nu e nici buna nici economica

      Observatie: nu cred ca vigilenta "organelor" a suferit o prabusire brusca in ultimii doi ani. Alta este cauza.
  • -1 (3 voturi)    
    asa le trebuie... (Joi, 25 martie 2010, 15:46)

    radu [anonim]

    ...daca le-au scumpit ca magarii, acu mai pupa ei bani din taxele pe tutun...pana-i prutu'...hai neica la tigari de contrabanda, sa le radem in nas conducatorilor, daca i-a mancat undeva sa le scumpeasca...
  • +1 (1 vot)    
    iar shpagile (Joi, 25 martie 2010, 15:57)

    Sargon [utilizator]

    ...iar shpagile incasate de inspectorii GF depasesc 10 mld Euro...
  • -1 (1 vot)    
    nici o problema reducem pensiile (Joi, 25 martie 2010, 16:08)

    pensionar [anonim]

    1 luna de pensie
    mai adaugati si celelalte domenii cu evaziune, mai adaugati si toate scutirile, mai adaugati si toate subventiile inutile, mai adaugati pensiile celor care n-au contribuit cu nimic la ele si spanzurati dupa aceea pensionarii care praduiesc bugetul.
  • 0 (0 voturi)    
    punguta (Joi, 25 martie 2010, 18:20)

    ioan [anonim]

    Vedeti unde gasiti bani domnule premier. Dar ca sa ajunga
    la buget este nevoie de un stata functional, nu e increngaturi mafiote, create e politicieni mai vechi sau mai noi. Nu este singura sursa de bani negrii dupa cum probabil stiti.
    • 0 (0 voturi)    
      Accize mari... (Joi, 25 martie 2010, 21:36)

      Dapyx [anonim] i-a raspuns lui ioan

      contrabanda pe masura. Fenomenul era la scara redusa (in comparatie cu ce e acum) pina ce niste creiere "luminate" s-au gindit sa mareasca taxele asa de mult incit sa nu mai merite sa cumperi tigari din Romania.

      Daca ne mai uitam si la companiile care produc la noi si care inregistreaza scaderi in vinzari care se vor reflecta probabil in reduceri de personal, sau salariale....guvernul boc a impuscat doi iepuri dintr-o lovitura...incaseaza mai putini bani si mai impinge niste oameni in saracie. N-ai cum sa nu-i iubesti! :))