UPDATE Gigantul Goldman Sachs, acuzat de frauda de Comisia americana de reglementare financiara. Actiunile firmei au cazut cu peste 9%

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2010, 19:07 Economie | Finanţe & Bănci

Gigantul american Goldman Sachs a fost acuzat de frauda de catre Securities and Exchange Commission (SEC), agentia americana insarcinata cu reglementarea financiara, transmite AFP. SEC a depus o plangere civila impotriva companiei.

Imediat dupa anuntul facut de SEC, actiunile Goldman Sachs au scazut cu peste 9%, pana la 168.46 de dolari/actiune. La un moment dat, actiunile se depreciasera cu peste 15%.

Gigantul american este acuzat de frauda ipotecara. Potrivit SEC, banca vindea produse financiare complexe legate de piata ipotecara fara a oferi informatii despre riscurile celor care investeau in ele.

Unul dintre vicepresedintii companiei, Fabrice Tourre, a fost si el acuzat de frauda.

BBC scrie ca Goldman Sachs a iesit "relativ nevatamata" din criza financiara.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1610 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mai mult (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:17)

    Clujeanu [anonim]

    Deja au cazut cu 15 % actiunile, ora 19.00, ora noastra.

    De as avea bani as cumpara cateva, in maxim o luna ajunge la pretul de azi.
    • 0 (0 voturi)    
      moartea caracatitei (Vineri, 16 aprilie 2010, 22:04)

      cristian dogaru [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu

      ei, si daca mai par si alte acuzatii?...te rogi lui Dumnezeu (Blankfein) sa iti dea banii inapoi?
      • +1 (1 vot)    
        Macar de-ar muri (Vineri, 16 aprilie 2010, 23:54)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        Nici o pierdere, macar sa moara caracatita GS.

        As da bani degeaba numai sa stiu ca se duc la vale... ;)
    • 0 (0 voturi)    
      GS (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 10:45)

      alfa [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu

      Ai dreptate.Cam pana la vara pot ajunge la 180/190$/a.Dar e posibl ca actiunea sa cada chiar pana la 150.
  • +2 (2 voturi)    
    prabusire in gol (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:24)

    dow jos [anonim]

    "prabusirea" a fost de 9%.
    pare mai mult o cadere. :-))
  • +2 (2 voturi)    
    Astia sunt antisemiti, negationisti, extremisti, (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 14:07)

    Pritzak Rubin [anonim]

    Vai Vai, Vai, e o acuzatie antisemita...evreii nu fac asa ceva!!!

    Evreii doar iau camata!!!...ce-i rau in camatarie?!

    Noi dam doar impumuturi si pe Ministrii de Finante ai Americii...precum bunul domn intreale finantelor si puterii Henry Paulson.

    Noi ii ajutam pe greci sa isi puna finatale la punct si nu sa manarim finantele publice ...nu, nu noi nu facem asa ceva!!!

    Astia sunt antisemiti, negationisti, extremisti, rasisti
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar asa...nazistii astia imputiti (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 15:25)

    Spritzak Sharon [anonim]

    Asa e nazistii astia imputiti au supravietuit tuturor bomabardamentelor ...tuturor vanatoriilor de nazisti si s-au infiltrat chiar in inima democratiei ...si iar vor sa ne persecute pe noi evreii cu sfintii nostrii precum Liebling Polanski pe care l-au fortat sa violeza si sa drogheze o fata de 13 ani ca dupa sa-l denigreze prin metode naziste, si Woody Allen pe care l-au obligat sa-si violeze propria fiica si sa comita incest casatorindu-se cu ea...ii denigreaza pe marii binefacatori GoldmaSachs, Rothschild, Greenspan, Kissinger si societatlie nostre de caritate mondiale, Federal reserve, USTreasury, Bancile, Rating Agencies, Agentiile de Consultanta, multinationalele, armatele noastre si bombele nucleare democratice.