Emil Boc: PNL a papat trei miliarde de euro din privatizarea BCR pentru propria campanie electorala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 13:46 Economie | Finanţe & Bănci

PNL ar fi "papat" pentru propria campanie electorala trei miliarde de euro din banii obtinuti de stat in urma privatizarii Bancii Comerciale Romane - acuzatia a fost lansata, marti, intr-un discurs sustinut in plenul Senatului, de premierul Emil Boc, potrivit Mediafax.

"Ati papat banii din privatizarea BCR ca sa va faceti campanie electorala, trei miliarde de euro. Cand era bine in tara si nu ne aflam in criza economica, ati facut chermeze pe bani publici. Trebuie sa va asumati responsabilitatea gestului pe care l-ati facut", a afirmat Emil Boc, raspunzand astfel criticilor lansate de senatorul liberal Dan Radu Rusanu la adresa Executivului si a proiectului legii unitare a pensiilor.

Emil Boc a amintit, cu aceasta ocazie, ca Romania a fost atentionata de catre Comisia Europeana pentru deficit excesiv in 2008 (an in care liberalii se aflau la guvernare).
  • Unde au disparut 11 miliarde de euro?
Premierul Emil Boc declara, luna trecuta, ca Executivul doreste crearea unui fond national de investitii care sa poata pune la dispozitie resurse financiare pentru proiecte majore. Romania mai are insa un fond similar: Fondul National de Dezvoltare (FND), creat in 2006 si alimentat cu 11 miliarde de lei din privatizarea BCR si alte privatizari.

Destinatia reala a celor 11 miliarde de lei a creat insa controverse.
Declaratiile oficialilor sugereaza ca banii, destinati exclusiv investitiilor - potrivit legii, ar fi acoperit deficitul bugetar in ultimii trei ani.

Autoritatile in drept ar urma, insa, sa stabileasca daca este vorba despre o uriasa deturnare de fonduri sau daca banii au fost mutati de la investitii catre plata salariilor si pensiilor printr-o inginerie contabila legala.

Premierul Emil Boc a declarat, la sfarsitul lunii trecute, ca Parlamentul ar trebui sa realizeze o ancheta asupra modului in care au fost cheltuite 11 miliarde de lei din Fondul National de Dezvoltare: "Din nefericire, nu sunt parlamentar ca sa o pot promova mai repede. Este treaba Parlamentului sa duca pana la capat o ancheta parlamentara si sper sa o faca. Eu doar am constatat faptul ca, din nefericire, banii care trebuiau sa mearga pe infrastructura si locuri de munca au mers in altceva si a fost finantat un deficit care a dus Romania la un deficit excesiv in raport cu UE si, mai rau decat atat, a fost pusa in situatia dificila a anului 2009, in contextul crizei economice", afirma atunci premierul.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2570 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    nu ar fi si nici sugereaza (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:25)

    A Dandanache [utilizator]

    Se mentioneaza in articol ca banii "ar fi fost", declaratiile oficiale "sugereaza". Conform raportului curtii de conturi (unde este si Vacaroiu care numai de sustinator al lui Boc nu poate fi suspectat), banii au fost folositi pentru altceva decit investitii. Asa ca nu ar fi ci au fost folositi in alte destinatii.
  • +6 (12 voturi)    
    Parlamentul (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:27)

    geo12 [utilizator]

    Nea Boc, poate trebuie sa-ti reamintesc faptul ca partidul pe care il conduci detine direct si indirect majoritate in Parlament! nu are cine din PDL sa promoveze o ancheta ? PDL+UDMR+Independenti = Parlament....hai, la treaba, anchetati si dup-aia pronuntati-va unde s-au dus banii aia! si daca s-au facut ilegalitati cu banii vrem sa vedem responsabili dupa gratii!!! ca la vorbe in vant esti primul!...eu unul m-am saturat de sforaieli din astea de gadilat mintea odihnita a portocaliilor! fapte nu vorbe!
    • +9 (9 voturi)    
      S-a pronuntat Curtea de Conturi. (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:40)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      Deja. SI???
      Nimic nu se intampla.
    • -1 (15 voturi)    
      Sterling (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:50)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      Ai uitat gargara cu Sterling? Agitatie mare, declaratii, etc. si n-au gasit nimic.
      Cam asa si aici, gargara e cuvantul de ordine al PDL-ului. De aia am ajun sunde am ajuns si asta e abia inceputul.

      Nea Boc da mata n-ai papat anul trecut 30 miliarde de la FMI, UE si bancile din Romania? Adica de 10 ori mai mult intr-un an decat ailalti in 4 ani?

      Ciocu mic ca macane mai Teasta care sparge oua.
      • +1 (11 voturi)    
        "au papat" papa-lapte (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:30)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        asa se exprima un ministru? sau vrei sa folosesti aceleasi cuvinte pe care le folosesc oamenii cand au inaltimea ta (atunci cand sunt copii)?
        pai bine mai papa-lapte, daca aia au papat 3 miliarde in capanie cat a papat pdl si psd? ca eu nu am vazut cine stie ce campanie la pnl. in schimb la psd si pdl chiar au fost cheltuieli.
        • 0 (0 voturi)    
          Gindire cu premeditare... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:48)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Ce treaba au costurile campaniei electorale cu cele 3 miliarde. Una e sa lipesti afise si sa produci pixuri, brichete, baloane cu insemnele unui partid, si alta e sa dai mita electorala la tot poporul. Vorbesti ca sa nu taci. Ce mita electorala s-a dat in 2009? Chiar sa vrea nu aveau de unde... Campania electorala a unui partid costa 5,10, hai sa zicem 25 milioane de euro, in nici un caz 3 miliarde. Asha ca inainte de a debita timpenii de astea mai cauta si tu pe google una-alta.
    • +2 (2 voturi)    
      majoritate? (Marţi, 20 aprilie 2010, 20:26)

      suca [anonim] i-a raspuns lui geo12

      cat timp aproape toate comisiile din parlament sunt conduse de PSD+PNL+PUR nu se cheama ca ai majoritate. ati vazut foarte bine cat de usor scoate geoana de pe ordinea de zi ce nu-i convine.
      au majoritate simpla doar cand se ajunge la vot in plen. pana se ajunge acolo trebuie sa treaca de comisii. ori aici nu prea trec. iar cand trec pnl si psd parasesc plenul ca sa nu mai fie numarul necesar de parlamentari.
      dar voi vedeti ca au majoritate si atat... ca va e greu sa va informati.

      pe langa asta, banii aia s-au luat legal. nu scrie in lege ce trebuie sa faci cu banii de la buget. ca-i folosesti la investitii sau ii trimiti preferential spre primariile pnl si psd este fix acelasi lucru. din punct de vedere legal nu au nicio problema.

      cu 3 miliarde luate din vanzare bcr-ului si pnl-ul in loc sa dea drumul la proiecte de infrastructuri, a trimis bani in teritoriu pt ca se apropiau alegerile. aveau nevoie de sprijin in alegeri. si ce-au facut? au pierdut si alegerile si ne-au lasat si pe noi fara bani.

      deci nu intra nimeni dupa gratii pt banii aia. cat timp nu exista o lege a responsabilitatii fiscale in romania fiecare face ce vrea cu banu public.
  • +1 (7 voturi)    
    E firesc ca membri de patid (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:03)

    Constantin [anonim]

    sa cheltuie legal bugetele in interesul propriului partid. Problema este ca interesele partidelor difera de interesele societatii. Cu alte cuvinte aceste partide nu provin din societatea care le voteaza.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba provin... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:51)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Ni se tot repeta ca partidele sunt rele si noi suntem buni. Total fals. Cum e societatea roamneasca asa sunt si partidele. Pun pariu ca 80-90% din cetateni odatra ajunsi in virful piramidei ar trage tot pentru interesul personal. Hai sa nu de mai credem poporul ales, suntem plini de tigani, hoti, nesimtiti, mizerabili...
  • +7 (15 voturi)    
    acum se vede (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:07)

    vlad [anonim]

    duduiala lui tariceanu,balbaiala lui Vozganian.De ce s-a dus Bogdan Olteanu la BNR si uriasa dezinformare liberala cum ca guvernarea liberala a fost buna.Totul a fost alimentat din bani proveniti din privatizari.
    La fel a facut si PSD. In ultini 20 de ani Romania a trait din vanzarea activelor si resurselor.Toate erau propietataea poporului roman si au fost muncite de acelasi popr.Au fost pacaliti de activizti PCR care au praduit tot .Iliescu nu stie nimic.
    • -5 (9 voturi)    
      nu se mai poarta portocaliul :P (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:58)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui vlad

      M-am saturat de povestea grelei mosteniri, fapte nu vorbe ca vorbe am mai auzit...Ii acuza pe liberali ca au aruncat cu banii, dar nu ei si PSD i-au fortat sa dea legi electorale (cum a fost majorarea pensiilor si salariilor profesorilor) si le ziceau ca sunt bani destui dar liberalii nu vor sa ajute "boborul".
      Bineinteles ca in functie de simpatiile politice ne place Tariceanu, Boc sau Geoana de ex :) Insa, in spirit de gluma am sa-ti fac o dezvaluire, vara asta nu se mai poarta portocaliul :P
      • +1 (1 vot)    
        Nu se mai poarta la tine-n cartier (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:55)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Da' de unde stii tu ce culoare se poarta? Ai facut un sondaj de opinie la tine pe scara si ai vazut ca majoritara e alianta PSD-PNL? Sau ai fost la mama omida si ti-a spus ea ce si cum? Pina una-alta la alegeri n-a cistigat nici geoana nici antonescu, asha ca nu mai vorbi in numele tuturor.
        Cit despre cele 3 miliarde de eur, chiar sa-i fi impins PDL si PDL sa cheltuie, daca erau baieti simtiti se retrageau de la guvernare, nu faceau dezmatul ala cu bani publici.
    • -5 (9 voturi)    
      Da (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:52)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Minerii si comunistii sunt de vina. Vezi ca si Baselu tot comunist e ca era mare sef pe la Anvers pe vremea lui Ceasca. Dar, cum tu ai creierul spalat Basescu si partidul lui de incompetenti nu au nicio vina.

      Prietene, Basescu e in functii de conducere de prin 1990, ministere, primarii, presedintie si n-a facut nimic asa ca lasa gargara asta ieftina.
      • +7 (7 voturi)    
        si face presedintele bugete? (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:31)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        de cand? Iar gaura din FND inseamna exact 2 puncte din pIB, asa ca deficitul lasat de Vosganian nu este de 5,4% ci de 7,4%.
  • +2 (16 voturi)    
    Poate da, poate nu (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:17)

    vio [anonim]

    SA aduca dovezi, ca m-am saturat de tot fel;ul de invinuiri, dar nimeni nu a ajuns in puscarie.

    A ajuns Boc ca Vadim! Multe afirmatii sforaitoare, nicio dovada niociodata. Dar de la Boc aveam pretentii. Candva. Acum nu.
    • +3 (3 voturi)    
      Curtea de conturi (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:58)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Raportul curtii de conturi a aparut de ceva vreme buna si in presa. Asa ca Boc nu face decit sa citeze din acel raport. Iar faptul ca PNL a folosit banii in mod iresponsabil nu e necesar o chestie puscariabila. Asa cum nu e nici scepticismul, spre exemplu, ca atunci si tu ai fi la puscarie.
  • -6 (10 voturi)    
    pd=fsn (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:44)

    dvs [anonim]

    cat de nesimtit trebuie sa fii sa mai vii in 2010 si sa vorbesti de ce s-a intamplat in 2007 si 2008?
    cat de nesimtit si prost?
    daca nu-i are pe liberali la guvernare acum, vorbeste de ce-ar fi facut ei acum 2-3 ani?
    pd a cheltuit cu campania marinarului in 2009 cat a cheltuit PNL-ul din 1990 incoace.
    • +3 (5 voturi)    
      ai cifre oficiale? (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:32)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui dvs

      ai banuieli? ai fost informat de la partid?
      • -5 (5 voturi)    
        dar tu ai? (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:39)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui prudent

        de ce nu faci la fel si in cazul a ce banuieste Boc? Daca tot esti corect? Sau si tu esti informat de la partid?
    • +1 (1 vot)    
      Da' de unde stii tu? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 11:03)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dvs

      Cit a cheltuit PNL si cit a cheltuit PD? Apropo, in 2004 au candidat impreuna, deci au cheltuit probabil la fel de mult.
      Cit despre:
      "cat de nesimtit trebuie sa fii sa mai vii in 2010 si sa vorbesti de ce s-a intamplat in 2007 si 2008?"
      tu crezi ca evolutia unei tari depinde numai de ce ai facut in ultimele 3 luni? Daca da, atunci prostul esti tu!
      In perioada 2006-2008 numarul bugetarilor au crescut de la 800.000 la 1.300.000. Si asta e meritul PNL. Procentul din PIB dat pe salarii a crescut de la 7% la 9% din PIB. Si asta in conditiile in care PIB-ul s-a dublat din 2005 pina-n 2008. Asta a facut PNL.
      Si apropo, daca PD=FSN, PNL = ?
      Cumva PNL=PSD=ReaitateaTV=Antena3?
      Ca doar nu basescu se pupa cu Geaoa prin toate pietele din Bucuresti prin decembrie...
  • 0 (4 voturi)    
    Lei sau euro ? (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:10)

    Bujie [anonim]

    Nu mai inteleg...lei sau euro?
    • -4 (4 voturi)    
      Bujii ! (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:27)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bujie

      Bujii cu gaz Petromidia.
  • +6 (10 voturi)    
    soarta (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:26)

    leo [anonim]

    Daca stirea este adevarata, PNL va avea soarta PNCTD si zau ca ar merita acest partid a lui Patriciu si Tericeanu.Hotii trebuiesc starpiti.
  • +3 (5 voturi)    
    ok! (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:31)

    emil_m [utilizator]

    asta stim ca au furat excesiv de mult,ideea este nu sa ne spui ca au furat,ci sa iei masuri.Daca nu,raman simple declaratii de imagine iar eu nu mai cred nimic.Totul merge pe dos in tara asta,justitia este corupta,politicienii fac declaratii numai pentru propria imagine,apoi ies cu totii la o cafea si isi rad in barba spunand ca iar ne-au mintit.M-am saturat!Vreau sa vad fapte,nu vorbe!Cu ANI nu faceti nimic,cu CNSAS nici atat,pana la urma veti scoate si DNA-ul in afara legii,ca la noi orice se poate.Singura speranta ramane la Basescu,sa vedem urmatoarea lui mutare,insa mi-e frica de faptul ca nici el nu va putea sa faca totul de unul singur,si atunci nu ramane decat...sa punem mana pe arme.Apropo,are cineva un pistol,ca ma apuc de haiducie.
  • -2 (4 voturi)    
    gargara (Marţi, 20 aprilie 2010, 18:56)

    caligula [anonim]

    Nu-i mai fac cei de la PNL inca un dosar penal penibilului pitic?
    Asa zic si eu despre el si tot partidul lui ca e o sleahta de hoti.De fapt toti politicienii sunt o slehta de hoti, diferenta facindu-se intre ei cu epitetele "gainar", "baron" si "mogul".
    La cat de bine dotat este boc (intelectual vorbind) el intra la gaini.
  • 0 (2 voturi)    
    papa mare (Miercuri, 21 aprilie 2010, 1:40)

    calin [anonim]

    si PDL a papat 20 de miliarde anul trecut si ne-am scufundat intr-un rahat si mai mare decat inainte..