Reporter incognito prin banci. "Am un credit si un depozit la o banca greceasca. Sa mi le mut, Doamna?"

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 8:43 Economie | Finanţe & Bănci

„Aveti depozit la o banca greceascaaaaa? Pai ar fi bine sa veniti la noi cu el, ca nu se stie...”, zice functionara. Ma uit la ea, zambind. Nu pricepe ca joc teatru. O pacalesc, asa cum si altii au fost pacaliti de ea, probabil.

Auzisem de la cineva ca pe piata bancara a inceput macelul. Ca bancile non-grecesti profita de situatia de acum si incearca sa le fure “suratelor” cu capital grec clientii si contractele. Prima data n-am crezut. Am sunat un bancher de la o banca greceasca si l-am intrebat daca e adevarat. “Vi se fura clientii?” Omul mi-a dat un raspuns politicos, dar printre randurile caruia, pricepeai. “Ca sa fiu politically correct, am sa spun ca fiecare banca cauta sa capitalizeze toate oportunitatile care pot aparea in diferite contexte, lucru pana la urma normal intr-o economie de piata libera”.

Era clar, zic, gandindu-ma la munca de teren care ma asteapta. Pe drum, imi construiesc scenariul. O sa le spun ca am un credit si un depozit la o banca greceasca, asta e clar. Pe urma, intreb la cat mai multe banci daca sunt in pericol.
  • Functionar BCR: "Aveti bani depusi la o banca greceasca? E grav!"
Prima oprire, BCR Dristor. Agentia de langa shaormarie. Langa intrare, o masa libera. Ma infig instantaneu pe scaun si incep sa-mi recit poemul. „Doamna, zic, am un credit la o banca greceasca si nu stiu ce sa fac. Am tot auzit de Grecia, de probleme...”. Doamna citea. Era un roman plin cu tabele si cu cifre, numai bun sa-l citesti in week-end si sa vezi la final cine-i criminalul. Doamna isi ridica ochii si ma priveste fix. Cand spun fix, credeti-ma ca fix asta inseamna. Moama, imi zic, daca se prinde?
 
Au existat tentative de "bete in roate" ale unor banci comerciale la adresa institutiilor de credit cu capital grecesc, dar Banca Nationala a initiat demersurile necesare pentru ca asemenea practici sa fie eliminate si descurajate pe viitor
 
 
Oficiali BNR

Incep sa fac rapid in mintea mea scenarii de iesire din criza. La o adica, mi le las pe toate acolo si fug. Sunt doar 3 clienti, ii ocolesc eu cumva.... Femeia ma privea in continuare. S-a prins. Clar ca s-a prins. Daca se mai uita la mine 5 secunde, ii spun ca am glumit, ce naibii. Care bancher nu stie de gluma, la urma urmei? Poate bag si sloganul ala, al Lor. ”Gandim la fel, Doamna, ce naibii...” Femeia se uita prin mine pur si simplu. Dupa cateva secunde, se ridica. „Va duc la colega. Ea se ocupa”, zice sec.

Pfuai, nu s-a prins. Ma duce la Colega, undeva mai in spate. Colega, amabila. Cu ce sa ma ajute? ma intreaba. „Stiti, ii zic, am un credit la o banca greceasca si nu stiu ce sa fac. Am auzit atatea despre problemele Greciei. Vedeti si Dumneavoastra ce se intampla....Sunt in pericol, Doamna?”, o intreb umil si cu partea financiara a sufletului complet dezgolita...

”Pai daca aveti un credit nu vad sa fie vreo problema, ca....dar ati putea sa-l refinantati la noi. Numai ca sunt comisioane si taxe care...”, zice ea si incepe sa le numeasca si sa-mi spuna cat costa fiecare. Uau, zic, stiu. Poezia DAE, cu versuri care ma emotioneaza  de fiecare data. Dar iata o femeie corecta care nu vrea sa-si insele clientul, imi zic.. „Pai  doamna, nu am numai credit, ca mai am si un depozit in valuta”, mint eu cu ochii plecati in jos, aproape vinovat.

„Aaaa, aveti si un depozit”, zice functionara. „Pai atunci e grav! Ca in cazul in care... Dumneavoastra nu va mai recuperati banii”, zice BCR-ista. „Pai nici pe aia 50.000 garantati...?”, intreb eu la limita isteriei. Ei...pe aia da. Cati aveti? Mai putin de cincizecidemii, ii spun aproape rusinat. „Ati avut cazuri in care si-au mutat oamenii banii din bancile grecesti la Dumneavoastra? „Da, sigur ca au mai fost”, ma incurajeaza ea. O sa ma gandesc daca sa vin sa-mi depun banii la Dumneavoastra, zic. Si ies, intrebandu-ma daca i-ar conveni ca un functionar din alta banca sa sugereze ca e periculos sa iti tii banii la banca la care ea lucreaza. Gandim la fel?
  • La Banca Transilvania, zanul era plecat. La CEC, functionara a ras de mine
La Banca Transilvania, de langa BCR  nu era niciun zan. M-am uitat si pe sus, dar nu era acolo, clar. Consiliera de la intrare imi asculta poezia cu creditul si depozitul de la banca greceasca si ma linisteste. „Nu e domnule, nicio problema cu bancile grecesti. Dar pentru orice eventualitate, uitati aici lista noastra cu dobanzi la depozite, in cazul in care....” Ii multumesc, iau lista cu mine si plec.

BRD, Lipscani. Intru, pregatit sa-mi incep „recitalul”. Inauntru, gol. Doar o femeie care discuta cu agentul de securitate. Stau smirna si astept. Dupa vreo 5 minute in care citisem toate afisele pe care le puteam citi de pe pereti, apare un consilier. Pare suparat. Incep sa-i spun poezia. „De unde sa stiu eu daca si ce probleme au bancile grecesti?” ma intreaba aproape agresiv domnul. Pai zic, lucrati in sistemul bancar si stiti mai multe decat mine.. Noi suntem BRD, zice tafnos. Nu stie daca sunt in pericol, nu stie daca e bine sa imi mut sau nu produsele bancare de la greci, nu stie mai nimic, in afara probabil de produsele pe care trebuie el sa le vanda. Ii multumesc pentru consultanta si intru la banca vecina. La CEC Bank.

La intrare, o femeie care dupa cum privea interiorul agentiei, parea sefa de tura. Ii turui poezia. Ea ma asculta, dupa care imi spune soptit „Stiti, eu sunt agentul de paza. Daca vreti sa discutati cu cineva din banca....” Mda, zic, asa-mi trebuie. Ma duc la ultima masa pe stanga, singura libera. Acolo, o femeie insarcinata. Clar, n-am voie sa-i produc socuri. Trebuie sa fiu mieros si calm. Bai, Ghetea asta e destept, imi zic. Si eu, daca as fi sef de banca, numai gravide as angaja. Cat ai fi tu de nervos, de irascibil, cand vezi o gravida in fata ta, te inmoi si devii mai bland. Ii spun femeii aproape cu tandrete ca am un depozit bancar cu capital grecesc. Ca nu stiu daca sa-l mut sau sa-l las acolo...Femeia incepe sa rada. „Domnule, sunteti primul pe care-l aud ca vine cu asa ceva”, imi zice. Ma mai relaxez. Cum doamna, nu mai e nimeni in tara asta ingrijorat de situatia din Grecia?, intreb. „Nu, nu a mai venit nimeni sa ne ceara asa ceva. Stati linistit. Bancile grecesti sunt in regula. Nu am auzit sa aiba vreo problema si oricum, Statul va garanteaza banii depusi, dar sub 50.000 de euro”, zice zambind femeia.
  • Raiffeisen, eleganti: "Ar fi incorect din partea noastra sa va recomandam sa va mutati banii"
Inainte de concluzii, mai dau un telefon. La BRD (021-3026161) au program de la 8 dimineata. La 8,09 sun. Ascult indicatiile robotului, tastez doi, ascult mesajele in romana, franceza, engleza si dupa 4 minute de ascultat muzica, inchid. Sunt un client important pentru ei, dar nu chiar atat de important...

Sun si la serviciul depozite al Raiffeisen. Marti dimineata, ora 8,19. Toti operatorii sunt ocupati. 8,21. Se elibereaza un operator. Unul corect. „Va dati seama ca nu ar fi corect din partea noastra sa va recomandam sa va mutati depozitul la noi. Nu facem niciun fel de presupuneri sau estimari in legatura cu situatia altor banci din sistem”. Elegant, corect.

Una peste alta, se pare ca a fost o alarma falsa. Nu se poate spune la modul general  ca in sistemul bancar a inceput vreo ofensiva a non-grecilor impotriva bancilor cu capital elen. Doar pe ici, pe colo, cate un angajat ratacit de la vreo banca incearca sa-si faca si el, targetul. Gandeste la fel, la urma urmei. La fel ca acum 2000 de ani.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

20525 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ca acum 10000 de ani (Marţi, 4 mai 2010, 9:05)

    Constantin [anonim]

    gandim si acum, creierul uman are acelasi mecanism dupa care functioneaza, majoritatea deciziilor fiind luate in functie de placerea provocata.
    • -5 (11 voturi)    
      Garantarea vietii (Marţi, 4 mai 2010, 8:14)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Mda, cu bancile grecesti e trista treaba.

      Ce-i mai trist este ca asa-zisa garantare nu acopera toate depozitele pana in 50.000.

      Ci doar 1% din ele. Si numai Alpha are de vreo 5 ori pe atat.

      Nu credeti ? Uitati aici rapoartele oficiale ale fondului de garantare: http://blog.flavian.ro/2010/04/bancile-garantarea-si-raportarile.html
      • +2 (14 voturi)    
        Ideea articolului (Marţi, 4 mai 2010, 8:25)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui Flavian

        Ideea articolului este buna. Insa din ea se desprinde si altceva. Anume ca nici macar oamenii din banci, care ar trebui sa aiba un minim habar, nu prea stiu pe ce lume se afla.

        Cum sa afle omul de rand problemele bancilor grecesti sau ale sistemului de garantare daca nici macar cei din domeniu nu cunosc aceste lucruri.

        Iar aici nu exagerez. Am amici care lucreaza in banci si de multe ori aflu stirile din domeniu inaintea lor. Ba mai duc si munca de lamurire ca sa le explic ce si cum.

        Mai trist este ca in momentul in care se intampla beleaua, majoritatea raman senini ca pisica sau vitelul dupa caz. Cum ? Au dat faliment ? Si garantarea nu acopera ? Nu se poate... da' CINE ar fi putut sa stie ?
        • +5 (7 voturi)    
          Si aici Flaviane? (Marţi, 4 mai 2010, 9:37)

          Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Flavian

          Salut! din nou de fapt. Nu mai speria lumea ca nu stiu ce e ala sistem financiar. Hai s-o luam altfel - sistemul financiar actual exista PENTRU ca nu se stie ce e cu el de fapt. Daca ar sti toata lumea in fix 2 secunde am avea multa hartie igienica de proasta calitate. Asa ca lasa oamenii in pace sa puna banii la banca. Oricum nu ii ajuta la nimic nici pe cei care or sa puna mana pe acei bani. Ca bunurile de valoare iau usor dar sigur calea Estului, cu metale pretioase sau nu, cu tehnologie si educatie. Asa ca nu mai speria lumea ca ... e tot degeaba. Si daca se trezesc dintr-o data ca banii sunt floare de vant si tot n-o sa se intample nimic.
          • 0 (10 voturi)    
            Eu avertizez (Marţi, 4 mai 2010, 8:52)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

            Eu nu incerc sa sperii pe nimeni, sunt chiar un tip optimist din fire. Am inteles insa directia in care se indreapta sistemul financiar si incerc sa minimizez numarul victimelor colaterale.

            Atata tot, cine are urechi de auzit sa auda. Restul, dumnezeu cu mila.

            Vad ca pricepi totusi valoarea banilor de hartie. Pentru ca euro, dolar sau RON e totuna. Zici FIAT money si tragi apa... :)
            • 0 (0 voturi)    
              Flavian=superanalist (Marţi, 4 mai 2010, 19:44)

              arici [anonim] i-a raspuns lui Flavian

              Din cate vad esti mare analist (nu pun ghilimele ca sa te simti bine 1 minut) Care e problema cu Grecia? Te uiti la Antene sau irealitatea? Eu te sfatuiesc sa citesti si alceva. Grecia nu datoreaza nimic nimanui, asta daca reusesti sa intelegi sistemul. Sunt institutii financiare internationale (vezi Germania) care au investit prost, asta e. Acordul cu FMI si BM e o "obligatie" sa se recupereze din pierderi prin dobanzi si alte comisioane. Ce treaba au depozitele la bancile elene? Sistemul bancar este imputit, adevarat, insa nu se nationalizeaza cum speri tu. E singurul caz in care pierzi tot. Despre "cunostintele" tale despre sistemul bancar pe care-l stii inainte sa se intample...io zic sa-ti faci publicitate in ziare ca si marile vrajitoare, fa descantece si previziuni. Succes(e)!
      • +4 (16 voturi)    
        Garantare (Marţi, 4 mai 2010, 9:24)

        AndreiT [anonim] i-a raspuns lui Flavian

        @Flavian: mi-am pierdut un minut din viata sa citesc aiurelile de pe blogul tau. Ma mir, ca la ce campanie faci pentru falimentul bancilor, in general, nu numai grecesti, nu te da in judecata vreo banca d-asta.
        • -1 (13 voturi)    
          Somn usor (Marţi, 4 mai 2010, 8:32)

          Flavian [anonim] i-a raspuns lui AndreiT

          Andrei, vezi matale ca eu imi sustin opiniile cu informatii si date. Pe cand matale nu faci decat sa ingrosi randul ignorantilor din cate am impresia: http://blog.flavian.ro/2010/01/sindromul-stockholm.html

          Eu avertizez despre problemele din Grecia de un an si jumatate, majoritatea au aflat de ele doar in ultimele luni. Acum au rasuflat usurati, ca cica au fost "salvati".

          Majoritatea habar nu au ce inseamna salvarea respectiva si ce sume sunt implicate in joc. Nu-i intereseaza nici de restul tarilor PIIGS, de magariile facute de GS si in general de nimic relevant in domeniul economic.

          In ce priveste serviciile pe care le fac eu bancilor. Te-ar surprinde poate sa afli ca se poate si mai bine. Uite aici: http://blog.flavian.ro/2009/10/joaca-de-bancile.html
          • -1 (7 voturi)    
            Poti sa fii sigur (Marţi, 4 mai 2010, 10:48)

            AndreiT [anonim] i-a raspuns lui Flavian

            Poti sa fii sigur ca nu ma mai uit pe blogul tau. Dar poate se uita unii de la banci, care se considera prejudiciati.
            • +2 (4 voturi)    
              Sigur se uita (Marţi, 4 mai 2010, 13:10)

              flavian [utilizator] i-a raspuns lui AndreiT

              Numai in ultimele 3 ore am avut asa: Milennium, Alpha, Piraeus, Raiffeisen, ING, BNR, Commerzbank, Volksbank, Romexterra.

              Am cititori fideli de la banci. Unii au zeci de vizite la activ. In final, sunt si ei oameni. Doar ti-am spus ca am si prieteni care lucreaza in banci. Le iubesc si ei mai ceva decat le iubesc eu.

              Iar multe informatii nu apar in presa oficiala. Pentru ca mass-media trebuie sa manance si ea o paine. Reporterul de la ziar trebuie sa haleasca si el o gogoasa. Asa ca e greu uneori sa gasesti informatii corecte.

              La mine reusesc insa de multe ori sa vada si cealalta fata a lucrurilor...
        • -1 (3 voturi)    
          pai... (Marţi, 4 mai 2010, 9:43)

          mike [anonim] i-a raspuns lui AndreiT

          ...nu e timpul pierdut...
          • -1 (9 voturi)    
            Ba e pierdut (Marţi, 4 mai 2010, 8:55)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui mike

            Pentru cei care stau si asteapta falimentul cu mana in san.. e pierdere de timp.

            Pentru cei care inca mai cred gogosile servite de benerel si restul bancherilor... e pierdere de timp.

            Pentru cei care mai viseaza ca sistemul financiar actual de tip Caritas mai are vreun viitor.. e timp pierdut.
          • -1 (9 voturi)    
            Lucrezi la banca (Marţi, 4 mai 2010, 9:31)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui mike

            Ah, Andrei, am uitat sa te intreb: lucrezi cumva intr-o banca ? :)

            Asa se explica supararea unora ca matale si minusurile pe care le-am primit mai sus ?

            Eh, stati linistiti dragi angajati la banci. Cand s-o duce la vale sistemul va fi afectata toata lumea. Bine ar fi ca pana atunci sa ne pregatim nitzel.

            Sunt chestii de bun simt pe care le poate face oricine in loc sa dea resemnat din umeri in ideea ca daca e sa pice, picam toti si.. dumnezeu cu mila. Ingrosam numarul hotilor si muritorilor de frig sau foame.
            • 0 (6 voturi)    
              Iti multumim ca existi (Marţi, 4 mai 2010, 11:35)

              io [anonim] i-a raspuns lui Flavian

              Nu stiu ce ne-am face fara previziunile tale.
            • +3 (7 voturi)    
              Pt Flavian (Marţi, 4 mai 2010, 12:06)

              Marian [anonim] i-a raspuns lui Flavian

              Flavian, mie mi se pare ca tu ai o fobie fata de banci. Sigur exista un risc sa pice o banca, ca si multe alte riscuri care exista pe lumea asta, unele mult mai periculoase pt om dar asta nu inseamna ca-mi pierd timpul gandindu-ma numai la asta sau incercand sa-i conving pe cei de langa mine de asta... Iar faptul ca tu esti sigur ca vine apocalipsa bancilor intareste concluzia mea. Daca-mi spui ca esti sigur ca vine cutremurul sigur la noapte ma culc in masina, masina pe care o s-o parchez undeva pe camp sa nu intre vreun sofer beat in mine...
              • -1 (5 voturi)    
                Vezi tu (Marţi, 4 mai 2010, 13:16)

                flavian [utilizator] i-a raspuns lui Marian

                Diferenta intre un cutremur si falimentele bancare este ca e mai greu sa-l anticipezi pe primul.

                Pe cand in cazul bancilor, lucrurile sunt clare, doar sa vrei sa te uiti.

                Mai trist este ca lumea sufera destul de puternic de dilema sindromului Stockholm.

                Nu cumva sa le zdruncini un pic sistemul de credinte, ca imediat arunca cu biblia economica dupa tine... ;)
      • +2 (6 voturi)    
        lasa-i (Marţi, 4 mai 2010, 11:53)

        pop [anonim] i-a raspuns lui Flavian

        Lasa-i in pace Flavian, e explicat foarte clar in articolul tau de ce doar o mica parte din bani sunt primiti inapoi in cazul unui colaps al vreunei banci, dar e mai greu cu matematica. O sa le dau eu un exemplu :
        Daca pica Alpha Bank de exemplu si eu am un depozit de 10000 euro acolo, voi primi inapoi cam 2000 euro. Daca pica Alpha Bank + Piraeus Bank voi primii inapoi vreo 500 euro.

        Calculul e foarte simplu, fondul de garantare acopera doar 1% din totalul depozitelor. Daca banca/bancile care pica au mai mult de 1% din totalul depozitelor nu sunt bani suficienti pentru a acoperi tot si atunci se va despagubi proportional...
        • -1 (1 vot)    
          alte surse (Marţi, 4 mai 2010, 23:09)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui pop

          Sunt si alte surse - i.e. recuperari de la institutiile de credit aflate in faliment, imprumuturi ale fondului de garantare la alte banci care participa in schema de garantare, in sfarsit, interventia gloriosului guvern roman. Se recupereaza sumele in limita plafonului existent de 50,000 EUR.
    • -1 (3 voturi)    
      Bancile din Romania sunt OK (Marţi, 4 mai 2010, 12:56)

      fumuss [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      oricine ar fi actionarii.
      Constantin are dreptate, filozofic...
      Iar daca un salariat bancar mai slab de.."inger" o ia pe aratura e o mare greseala sa iei aminte si sa bati tam-tam-ul -- in locu' tau, ca esti cu mai multa stiinta de carte, i-as fi spus ce ai scris in articol - ca vorbeste prostii; si m-as fi dus si la directorul bancii..
      Asa - multe ai scris si putini inteleg ca BANCILE DIN RO SUNT OK, CA BNR ISI FACE TREABA.
      Mai gaseste si alte subiecte si extrapoleaza doar cand e cazul ca altfel doar starnesti spaima, din nimic.
    • -1 (1 vot)    
      interesant (Marţi, 4 mai 2010, 21:35)

      ktalin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      interesant articol, mare jurnalist, cum il cheama?
      aha, Dan Popa, sa-mi notez, sa nu-l mai citesc pe viitor
  • -12 (12 voturi)    
    stai asa...ca nu-i asa (Marţi, 4 mai 2010, 9:36)

    angel [anonim]

    Garantia de 50,000 de euro este de la statul care detine banca; cu alte cuvinte, daca banca da faliment, statul grecesc si nu cel roman e obligat sa va restituie depozitul.
    • -1 (9 voturi)    
      Stai asa ca... nu-i nici asa (Marţi, 4 mai 2010, 8:50)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui angel

      Stai asa ca statul nu e obligat sa faca nimic.

      Exista o "schame" de fapt. Schema de Garantare a depozitelor. La care contribuie bancile pentru a-si asigura chipurile depozitele.

      Mai trist este ca fondul respectiv nu acopera nici o infima parte din totalul depozitelor. Orice faliment mai serios si iese buba mare.

      Statul ? Bineinteles ca in final tot contribuabilul plateste. Ca de fiecare data. Cel putin cat mai exista stat, ca grecii au fost la un pas de faliment cu totul.

      Acuma cica au fost "salvati". Pe naiba, le-au dat o doza de morfina, ca deja algocalminele nu-si mai faceau efectul. Insa infectia e tot acolo, neoperata.

      Pentru ca e trist si doare, cum sa le zici oamenilor ca tot sistemul financiar e putred si ar trebui ras de la radacina... :(
    • +5 (5 voturi)    
      te prefaci (Marţi, 4 mai 2010, 9:04)

      Előd [anonim] i-a raspuns lui angel

      sau chiar nu știi?

      Băncile contribuie la Fondul de garantare a depozitelor bancare. La fel cum o face probabil banca mamă în Grecia. Nu există nicio legătură la acest nivel între RO și GR.
    • +5 (7 voturi)    
      Ha, ha.. (Marţi, 4 mai 2010, 10:05)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui angel

      Traznaia asta ti-a zis-o cel ce semneaza mai sus "Flavian" ? Cum sa garanteze alt stat pentru o banca privata din alta tara ???
      CITITI LEGILE inainte sa debitati prostii pe forumuri !
      • -5 (7 voturi)    
        Pentru sucursale garanteaza (Marţi, 4 mai 2010, 11:37)

        io [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        ING de exemplu este sucursala a ING din Olanda, deci depozitele de la aceasta banca sunt garantate conform regulilor din tara respectiva.
        • 0 (0 voturi)    
          Banci din Romania sunt romanesti sau straine (Marţi, 4 mai 2010, 18:31)

          aleb [anonim] i-a raspuns lui io

          Cu Ing cred ca ai dreptate, in rest majoritatea sunt banci romanesti cu actionariat strain - iarasi din ce stiu au venit banci straine si au cumparat o banc(utz)a romaneasca :).
    • +1 (3 voturi)    
      hmmmmm (Marţi, 4 mai 2010, 10:05)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui angel

      "statul care detine banca"...
    • +8 (8 voturi)    
      ba asa-i (Marţi, 4 mai 2010, 10:15)

      xeon [anonim] i-a raspuns lui angel

      te contrazic, toate bancile straine din Romania sunt banci romanesti cu capital strain, aici e diferenta!
      n'are nici o treaba statul grec...
    • +8 (8 voturi)    
      ha ha ha (Marţi, 4 mai 2010, 10:18)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui angel

      pai bancile "grecesti" care activeaza in Romania sunt societati romanesti. deci ale statului roman - dupa exprimarea ta. deci statul roman da banii si nu cel grec. pentru ca bancile "grecesti" platesc bani la fondul de garantare roman, nu la cel grecesc
    • +1 (1 vot)    
      de pe site-ul fondului de garantare a depozitelor (Marţi, 4 mai 2010, 10:37)

      angel [anonim] i-a raspuns lui angel

      "Incepând cu data de 1 ianuarie 2007, depozitele persoanelor fizice constituite la sucursalele din România ale instituţiilor de credit străine cu sediul în celelalte state membre ale Uniunii Europene sunt garantate de schema de garantare din ţara în care îşi are sediul instituţia de credit – mamă a sucursalei respective."
      • +6 (6 voturi)    
        IN PLUS (Marţi, 4 mai 2010, 10:03)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui angel

        Grecia va primi 130 miliarde de euro, deci cred ca nu va da faliment nicio banca greceasca.
        Nu depozitele de sub 50 000 euro sunt in pericol , ci fondurile de pensii private, ca primesti minim inapoi adica vreo 75 %.
      • +3 (5 voturi)    
        gresit (Marţi, 4 mai 2010, 10:45)

        flo [anonim] i-a raspuns lui angel

        Terminati cu aberatiile, bancile grecesti din Romania sunt firme constituite in Romania cu actionarul majoritar dinafara. Nu sunt propriu-zis sucursale. Plafonul e cel garantat de statul Roman.
      • +4 (4 voturi)    
        zice bine acolo (Marţi, 4 mai 2010, 11:16)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui angel

        numai ca bancile din romania cu capital grecesc nu sunt sucursale ci subsidiare (le fel ca si cele austriece, franceze, etc)
        sucursale sunt foarte putine (ex: ing si citi)
        • -3 (3 voturi)    
          ADICA CHIAR NU AU DEPUS NIMIC LA (Marţi, 4 mai 2010, 10:37)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui gogu

          banca nationala a noastra? Nicio garantie?
  • 0 (2 voturi)    
    Raiffeisen sau BRD? (Marţi, 4 mai 2010, 10:23)

    Cristiandrei [utilizator]

    Eu zic ca trebuie sa modifici un text. Pana la urma care dintre banci au fost corecte? Raiffeisen sau BRD? In rest un articol curat si frumos. Felicitari!
  • -1 (5 voturi)    
    O altfel de intrebare (Marţi, 4 mai 2010, 10:33)

    anonim [anonim]

    Am un credit pe bune la o sucursala a unei banci din Grecia.
    Credeti ca am sanse sa scap de el in noile conditii?:)
    • 0 (8 voturi)    
      Normal (Marţi, 4 mai 2010, 10:50)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Cred ca o sa scapi de el. Va zic treaba asta de un an jumate, acum prevestirile mele se adeveresc. EU sunt adevarata Mama Omida !
    • +7 (7 voturi)    
      raspuns (Marţi, 4 mai 2010, 11:57)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui anonim

      nu ... din pacate nu scapi de credit
      o sa platesti in continuare chiar daca banca da faliment ... doar ca in contul altei banci care o sa preia activele :)
      • +3 (5 voturi)    
        :) (Marţi, 4 mai 2010, 12:51)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Stiu, dar era un gand misto:)
  • +1 (5 voturi)    
    Va garnatez eu ceva: (Marţi, 4 mai 2010, 13:01)

    Mihai [anonim]

    Stii cum e cu "garantarea" statului ? Daca sunt 200 sute de cazuri atunci Banca Nationala le da banii de ochii presei dar daca sunt 200 de mii de oameni care apeleaza la garantie nu va vedea nici unul 1 LEU!

    Va garantez !
    • -2 (4 voturi)    
      Gresit ! @Mihai (Marţi, 4 mai 2010, 13:58)

      Valentin P. [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Daca sunt 200 de mii, Statul cu siguranta garanteaza, ca Statul (la momentul dat)=Guvernul=Partidul de la putere. Care nu-si permite in nici un caz sa piarda 200 de mii de voturi (plus familiile lor...) Mai judecati inainte sa scrieti.
  • 0 (4 voturi)    
    tihi (Marţi, 4 mai 2010, 13:15)

    gantz [anonim]

    Foarte fain, si daca autorul este acelasi cu cel de la Mic si Patriciu, si mai fain! Mi lene sa verific, dar si el era usor stupefiat... 'pfoai' :) la mai multe!
  • +3 (3 voturi)    
    Voi mai aveti bani de pus la banca? (Marţi, 4 mai 2010, 15:39)

    Mircea [anonim]

    Eu am ajuns acum vreo 6 luni la fundul sacului:-p
    S-au dus economiile stranse cativa ani pentru ca salarul meu nu a crescut, dar preturile si chiriile da!Fericiti cei care mai au bani de pusi la banca...Oare sa accept si eu ca americanul de rand, cardurile de credit oferite de banci?Mai bine mananc urzici si stau in cort...Sau nu?
  • +2 (2 voturi)    
    BTR (Marţi, 4 mai 2010, 16:41)

    Fara bani [anonim]

    Pare sa fie de ras dar nu este.
    In 2001 BTR - Banca turco romana si-a inchis portile. Nu s-a declarat faliment inca.
    Am avut conturile firmei la ei. Nu am reusit sa recuperez din bani nici pana astazi.

    Atunci incepuse criza din Turcia. La fel m-a sfatuit fiecare ca nu exista nici o problema. Pana la urma am ramas fara bani.

    Eu sfatuiesc pe toti sa se gandeasca bine...
  • 0 (0 voturi)    
    www.guvernarea.ro (Marţi, 4 mai 2010, 18:56)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Bateti campii. Nici un salariat de banca nu-si permite ce spuneti voi. Cu atat mai putin unul de la BCR.
    • 0 (0 voturi)    
      despre BCR (Marţi, 4 mai 2010, 23:43)

      Akhenaton [anonim] i-a raspuns lui alex.dumitrascu

      Ai mare dreptate, BCR e o banca de renume si nu se preteaza la asemenea marsavii numai pentru a atrage noi clienti.
      Am avut naivitatea sa cred un angajat de la BCR si culmea era exact ca in relatarea din articol. Acum mai bine de un an mi s-a spus: "decat la Alpha sa-i pierdeti mai bine la noi"
  • 0 (0 voturi)    
    problema sunt angajatii bancilor grecesti! (Marţi, 4 mai 2010, 21:45)

    andy [anonim]

    nu banca in sine e problema, ci angajatii din sucursale,agentii si centrala!
    Piraeus este cea mai NEFERICITA alegere pe care poate sa o faca cineva!
    pe link-ul de mai jos puteti citi despre abuzurile acestei banci
    http://www.urbaniulian.ro/2010/04/13/abuz-la-piraeus-bank/

    http://www.urbaniulian.ro/2009/10/13/piraeus-bank-majoreaza-dobanda-fara-nici-o-notificare-scrisa/

    Domnule jurnalist, v-am fi recunoscatori daca ati face un reportaj despre anatocismele si abuzurile cu care lucreaza angajatii Piraeus Bank si nu numai!
    Desigur, problema nu este compania in sine, ci angajatii frustrati si manti de orgolii persoanale ajunsi in diverse functii prin linguseli, nu prin competente.

    Aceasta banca gresceasca are sute de reclamatii!
  • -1 (1 vot)    
    elegant de numa' (Miercuri, 5 mai 2010, 8:14)

    catelu [utilizator]

    Pana la urma banca Transilvania a fost cea mai ok. Raiffeisen evident ca au pus un mesaj politically correct pentru ca acele convorbiri telefonice sunt in general inregistrate .
  • 0 (0 voturi)    
    BCR !!!!!! (Miercuri, 5 mai 2010, 11:07)

    alin [anonim]

    Pai credeti ca un angajat al unei banci, are pregatirea necesara sa acorde consiliere in astfel de probleme ?
    Ei sunt invatati doar sa aplice ceea ce le spune sefu, restu sunt doar presupuneri si pareri personale, ca doar nu o sa spuna ca este "bou"si nu stie de fapt despre ce este vorba .
    P.S. Angajati mai perversi si nesimtiti ca in BCR nu am intalnit, si credeti-ma ca am credite la mai multe banci si lucrez cu mai multe banci !!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Am fost client la BANCPOST bancă grecească (Miercuri, 5 mai 2010, 11:31)

    Dumitru G.Sin [anonim]

    M-am retras cu niţel scandal de la ei unde eu am pierdut ceva dar mă felicit că m-am retras înainte de CRIZA GRCEASCĂ ,s-au purtat ca nişte" cămătari ordinari" am purtat notificări cu ei şi prin negocieri mi-am micşorat prejudiciu cu toate vorbele lor meşteşugite nu m-am lăsat ademenit de" DARUL GRECESC"....In concluzie Grecia modernă îşi merită soarta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Un articol fara rost (Joi, 6 mai 2010, 0:55)

    Ioana [anonim]

    Un articol fara rost, pur si simplu si o "ancheta" pierdere de timp, care nu demonstreaza nimic...