UPDATE Surse: "Guvernul si FMI negociaza acum concedierile si cresterea taxelor pe tranzactii imobiliare si bunuri de lux. Cresterea TVA si a cotei unice cu 1-2 puncte procentuale, scenariu pentru inceputul lui 2011"

de Redactia Economic     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 17:42 Economie | Finanţe & Bănci

Surse apropiate negocierilor au declarat pentru HotNews.ro ca negocierile intre Guvern si FMI se concentreaza marti "pe marginea unor modificari la Codul Fiscal care vizeaza impozitarea terenurilor nelucrate, a tranzactiilor imobiliare si a bunurilor de lux". Sursele citate au mai spus ca cele doua parti iau in calcul si cresterea TVA si a cotei unice de impozitare cu 1-2 puncte procentuale, dar in nici un caz pentru perioada imediat urmatoare.

Sursele citate au mai spus ca delegatia FMI a insistat asupra concedierilor masive in sectorul bugetar, care atirna ca un balast in bugetul de stat. Alternativa la concedieri este cresterea taxelor si impozitelor.

"Cresterea TVA si a cotei vor intra in vigoare cel mai probabil la inceputul anului 2011, daca bugetul de stat va fi in continuare dezechilibrat", au mai spus sursele consultate de HotNews.ro.

Aceste declaratii vin dupa ce marti, 4 mai, site-urile unor cotidiane centrale au scris ca FMI ar fi solicitat majorarea TVA la 24% sau, dupa alte surse, la 25%, iar cota unica ar urma sa fie majorata de la 16% la 20%.

Potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro, premierul Emil Boc nu va lua "nicio decizie importanta" inainte de intorcerea din vizita pe care o va efectua in Statele Unite, la sfarsitul acestei saptamani. Boc va merge la Universitatea din Michigan, unde va primi titlul de Doctor Honoris Causa.

Mass-media a publicat marti, 4 mai informatii potrivit carora Fondul propune o cota unica de 20 la suta si o TVA de 24 la suta sau, in alte variante, TVA de 25%.

Reamintim ca seful FMI, Dominique Strauss-Kahn, a declarat la finalul lunii martie ca Romania trebuie sa faca disponibilizari masive in sectorul bugetar pentru a-si micsora deficitul bugetar.

- Articolul din Capital
- Articolul din Gandul



Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5490 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 4 mai 2010, 16:54)

    zzz [anonim]

    Si uite asa, toata tara trece la evaziune fiscala, si ei o sa incaseze si mai putin. O sa fiu primul sa-si scoata salariul de pe cartea de munca.
    • +2 (18 voturi)    
      nu pot sa nu-mi aduc aminte (Marţi, 4 mai 2010, 18:11)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui zzz

      pedelicii care il injurau ieri pe crin antonescu acum tac.
      • +3 (15 voturi)    
        esti paralel cu realitatea (Marţi, 4 mai 2010, 19:00)

        eu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        crin antonescu si pnl ne-a adus aici impreuna cu pnl, sa nu uitam la cresteri record de 8% a PIB-ului, crestere care s-a facut pe consum au marit pensiile si salariile bugetariilor mai mult decat dublu.Cum consumul a scazut masiv normal ca si bani la bugetul de stat au scazut proportional, nu tb sa fii profesor de economie sa intelegi lucruri din astea elementare.Acum mediu privat plateste aceste mariri.Cand a iesit Basescu si a intrebat exista bani si pe viitor dc se maresc pensiile cu 50% toti au sarit pe el.Acum sa va placa baieti.Solutia, pensiile si salariile bugetariilor sa scada toate cu 20% pe o perioada de unul doi ani .
        • -1 (13 voturi)    
          Rusine, Tariceanu! (Marţi, 4 mai 2010, 19:30)

          Vali [anonim] i-a raspuns lui eu

          Mda, io zic ca tot Tariceanu e de vina.. oricat de bine ar guverna Boc (si e evident ca e cel mai competent...) tot PNL e de vina... ca n-a castigat alegerile..
          • +7 (9 voturi)    
            http://infoEconomice.Blogspot.com (Marţi, 4 mai 2010, 22:40)

            infoEconomice.Blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui Vali

            toata clasa politica din .ro e PRAF! Toti se injura la TV dupa care isi impart banii din jupuirea contribuabililor!

            FMI ne impune doar sa diminuam deficitul ca la cum am inceput vom ajunge usor la 12%, valoare pt care Grecia a fost downgradata!
            Avem 3 posibilitati:
            1- crestem nivelul colectarii taxelor actuale;
            2- scadem cheltuielile, inclusiv costurile asfaltarilor, salariile celor angajati pe ochii frumosi ai parintilor si investitiile in WC-uri de 30k Euro
            3- crestem taxele si speram ca pe regula de 3 simpla vor creste veniturile.

            Ce nu spun guvernantii e ca recentele cresteri ale accizelor au scazut veniturile bugetare si au crescut doar... evaziunea...!
            • +1 (1 vot)    
              raspunsuri (Miercuri, 5 mai 2010, 9:23)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui infoEconomice.Blogspot.com

              @ eu - te faci ca nu intelegi - ma refeream la pedelicii care il injurau ca dezinformeaza. raspunsul nu este pentru tine, tu oricum nu conteaza. tu esti portocaliu dintr-o convingere gresita. sa-ti reamintesc ca tariceanu s-a opus cresterii salariilor profesorilor dar boxescu a promulgat legea? am facut-o dar sigur nu are niciun rost.
              @vezi ca nu stii ce vorbesti. boc chiar este competent. dar nu-l lasa parlamentul. d-aia si primeste titlul de doctor honorius causa :)
          • -1 (1 vot)    
            Lasa ironia si vezi realitatea (Miercuri, 5 mai 2010, 7:05)

            Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Vali

            Da Tariceanu e de vina.Cum,domne, pe crestere ec.de 8% faci deficit de 5%?L-a lasat pe Boc cu datorii de miliarde de euro.Bugetarii s-au dublat tot in guvernul Tariceanu.Prime tampite,salarii nesimtite tot in guv.Tariceanu s-au dat.Oricum cresterea aia de 8% s-a datorat consumului si nu investitiilor.Asa ca guv.PNL e vinovat in mare parte de ceea ce se intampla acum.
            • +1 (1 vot)    
              aduceri aminte (Miercuri, 5 mai 2010, 9:40)

              @rammy [anonim] i-a raspuns lui Rammy

              fapt divers, fara importanta, dar il mentionez totusi. ca sa vezi si tu ce guvernare competenta avem. madam udrea dadea in 2009 tichete de vacanta bugetarilor (de ce doar bugetarilor?) si anul asta nu are bani sa plateasca salariile acelorasi bugetari.
        • +3 (13 voturi)    
          Dar cand urla PDL-ul sa marim salariile cu 50% ? (Marţi, 4 mai 2010, 21:43)

          Creator [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Tot Crin si PNL-ul erau de vina??
          • -2 (10 voturi)    
            ........ (Marţi, 4 mai 2010, 22:29)

            eu [anonim] i-a raspuns lui Creator

            Cand urla PDL-ul??Vrei sa spui salariile profesorilor???F bine ca urlau pt ca erau in opozitie , asta e de fapt rolul opozitiei.Dc guvernu de atunci moliceanu nu mai avea sustinere in parlament tb sa isi de-a demisia nu sa lasa sa treaca legea cu marirea salariilor.Ce a facut moliceanu??

            Oricum una peste alta absolut toate partidele ar tb sa isi prezinta demisia, in 20 de ani s-au imbigatit doar ei nu au facut nimic pt tara,mie si scarba cand mai vad pe unii de la pnl si psd cum apar la tv si ne spun cat de bine era pe vremea lor.
            • 0 (2 voturi)    
              hahaha (Miercuri, 5 mai 2010, 8:06)

              Ouroboros [utilizator] i-a raspuns lui eu

              Prietene Ia un memo plus :)) Erau in opozitie ? esti trepanat prietene?:)))))
            • 0 (2 voturi)    
              a da postac portocaliu (Miercuri, 5 mai 2010, 8:41)

              un roman [anonim] i-a raspuns lui eu

              da ca era in opozitie si ce daca tara nu putea sustine acea majorare,dar hai sa vb in prezent dl postac ,guvernul boc guverneaza de 1 an si jumatate si uite in ce hal ne-a adus,ei nu sunt de vina PNL e de vina ,tariceanu e de vina ,Burebista e de vina
              hai mester mai lasa-ne cu tampeniile care le debitezi
        • -1 (1 vot)    
          PNL -ul nu a marit de voie salariile si pensiile (Miercuri, 5 mai 2010, 10:38)

          db [anonim] i-a raspuns lui eu

          Salariile le-a marit 1.piata muncii, ca somajul a scazut la 3 si ceva % asa ca daca aveai nevoie sa angajezi, trebuia sa sari cu banul mai mare la salariu si 2. PDL-ul si BASESCU - cu 50% la profesori, miscare care a angrenat cresteri la toti bugetarii. Insa problema sunt banii cheltuiti aiurea, fara sens si cu preturile umflate - ii doare la 20 cm de fund pe politicieni ca e criza! trebuie refacuta osanza dupa alegeri, ca PDL-ul a cheltuit cel mai mult in campaniile electorale. Tocmai d-aia nu trebuiau votati, sa-i oprim sa vina la lipitorile la sange!
        • 0 (0 voturi)    
          sa scada pensiile mari nu cele minuscule (Miercuri, 5 mai 2010, 12:38)

          george [anonim] i-a raspuns lui eu

          pensiile mici probabil ca deja duc multi oameni sub pragul saraciei lucii dar se pot reduce masiv cele astronomice de mii de euro / luna .
          Probabil ca sunt multe sectoare bugetare unde se pot face reduceri de personal/salarii :
          - functionari publici nervosi, importanti si multi /m2 , vamesi, armata, militie, lucratori metrou .
          De profesori nu zic , ca ei saracii cer marire de salariu ...

          Lista este deschisa..
      • +1 (7 voturi)    
        Asta vroiam sa evidentiez si eu (Marţi, 4 mai 2010, 21:41)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Mi-ai luat vorba din gura.
        Dar nu iti fa griji,gasesc ei pe cina sa invinovateasca...
  • -3 (7 voturi)    
    Mai bine ii dadeau alt titlu lui BOC! (Marţi, 4 mai 2010, 17:45)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Era mai bun Doctor Honorius Prigoana! :))
    • -1 (9 voturi)    
      Oare pentru... (Marţi, 4 mai 2010, 18:21)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      ...ce? Pentru:
      1. Numarul de ordonante neconstitutionale foarte mare pentru un profesor de drept.
      2. Masurile anticriza.

      Astept voturi ...
  • -1 (11 voturi)    
    vai de noi!!! (Marţi, 4 mai 2010, 17:47)

    Vali. [anonim]

    inca nu ati inteles ca FMI vrea sa ne scoata din ecuatie prin asemenea masuri sugerate? stiu ca avem un guvern prost, corupt si indolent si profita pentru a submina Romania pe plan zonal si international !!! Da Doamne mintea romanului de pe urma! p.s. cat de prost sa fii sa crezi ca daca vei creste nivelul taxarii iti si cresc incasarile efective? de economie subterana ati auzit baieti? .... vai de capul nostru ... Boc e seful guvernului - cel mai prost guvern din 1989 pana acum !!!
    • -1 (1 vot)    
      Au fost si mai proaste (Miercuri, 5 mai 2010, 7:54)

      M [anonim] i-a raspuns lui Vali.

      Au fost guverne si mai proaste vezi perioada 1996-1999, dar tu erai oricum prea mic si te uitai la sandy bell pe atunci.
      • +1 (1 vot)    
        Mai bine te uitai si tu la sandy-bell (Miercuri, 5 mai 2010, 9:46)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui M

        Ca tot n-ai inteles nimic. In '96-2000 s-a facut toata privatizarea si concedierile minerilor, lucru care ne-a permis mai apoi sa avem crestere aconomica. Asha cum au fost guvernele alea, ele au facut reforma. In '96 minerii consumau 2-3 milioane de dolari pe zi, la fel ca si Sidexul. Ca sa dau doar citeva exemple.
  • +6 (8 voturi)    
    Si reducerea.. (Marţi, 4 mai 2010, 17:56)

    Andy [anonim]

    Cheltuielilor bugetare si a contractelor cu preturi nesimtite cand o negociati bai?
    Un WC cu un miliard de lei?? Ati innebunit?!
    Dar frecateii de menta din adminsitratie si birocratia cand ii/o reduceti?
    Va mai plateste strabunicu taxe marite. Prefer sa plec dracu din tara asta si sa platiti voi taxe la taxe.
  • -7 (7 voturi)    
    e groasa rau (Marţi, 4 mai 2010, 17:57)

    jos guvernul [anonim]

    Boc trebuie sa plece.
  • +7 (9 voturi)    
    Masuri gresite... (Marţi, 4 mai 2010, 17:59)

    Gigi [anonim]

    ...si cu impact pozitiv pe termen cel mult foarte scurt. Cresterea cotei unice va alunga bruma de investitori care gaseau un avantaj in asta. De asemenea, impreuna cu o marire a TVA, va diminua consumul populatiei...deci nu mai iesim din criza economica in veci. Groso modo +4% impozit pe venit la care adunam +5-6% TVA si obtinem o scadere a consumului cu 8-10%. Si totul pentru ce? Pentru ca nu suntem in stare sa gestionam economia gri si neagra. Pentru ca nu suntem in stare sa marim absorbtia fondurilor europene. Pentru ca nu vrem sa restructuram aparatul functionarilor publici prin simplificarea procedurilor. Pentru ca nu stim sa investim in economie (infrastructura, educatie si cercetare). Si mai ales pentru ca nu putem lucra fara spagi si comisioane si nu putem sa nu furam bani de la stat...
    • +2 (10 voturi)    
      tu esti in stare? (Marţi, 4 mai 2010, 18:42)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      sa ceri bon fiscal la restaurant/bar/cafenea? dar la service-auto? dar la buticul din colt? dar la frizer? Cand il chemi pe nea Nelu zugravul sau pe Nea Mishu instalatorul ceri factura si chitanta? Fumezi tzigari de contrabanda? Daca nu esti in stare atunci TU faci evaziune fiscala, tu cumperi marfa la negru si favorizezi munca la negru!! Injuram supermarketurile, dar marfa lor NU e de contrabanda, TVA se colecteaza si se varsa la buget, iar cei de acolo muncesc cu carte de munca. La piata din oras o fi la fel?
      • -4 (8 voturi)    
        ma da prost esti (Marţi, 4 mai 2010, 20:26)

        danut [anonim] i-a raspuns lui cinic

        a m am prins esti bugetar, si lurezi la finante
        lipitoare
  • +5 (5 voturi)    
    O sa ajungem mai rau ca Grecia :( (Marţi, 4 mai 2010, 18:02)

    Cetateanu. [utilizator]

    Ce guvernare tampita. Ce tara mediocra cum sa sustii o crestere economica doar cu scumpirea taxelor ce norme de economie au facut si astia. Si asa au evaziune fiscala cu taxe multiple pe care nimeni nu le controleaza si controalele nu is fac treaba . Asa ca o sa ajungem rau tare de tot cu impunerea tot felul de taxe populatiei . Bine ca au mai vandut ce a mai ramas de vandut . Si nu am vazut nici o masura anti-criza nu suporta in nici un fel imm-urile proiectele europene nimic. Pacat ca nici resursele naturale care mai sunt nu ne mai ajuta la nimic ca nu stim cum sa profitam de ele. :(
    • 0 (0 voturi)    
      ce controale? (Miercuri, 5 mai 2010, 6:34)

      Nemessiss [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu.

      Aia cand vin in control sunt prea ocupati de spagi, nu de corectitudinea cu care se desfasoara acel bussiness. Cauta nod in papura pana gasesc ceva si ei imediat iti propun alternativa spagii la amenda. Crescand impozitul pe venit scade puterea de cumparare (pentru ca omului ii raman mai putini bani in buzunar). Crescand TVA-ul iar scade puterea de cumparare pentru ca din aceeasi bani poti cumpara mai putin. Inflatia care va creste si ea va fi cireasa de pe tort ... vom ajunge sa ne platim mancarea si cam atat. Bancile ne jupoaie la rate cu acordul BNR, taxele locale cresc si ele, la fel si accizele pe carburant, tutun si altele.
  • -2 (8 voturi)    
    Tara curului (Marţi, 4 mai 2010, 18:05)

    Anonim [anonim]

    Deci m-am saturat sa-l vad pe grasu ala scarbos , , Jefrey Franks sau cum il cheama, sa-l vad cum vine sa ne ia banii cu zambetul pe buze.

    Mai bine da cineva peste noi cu bomba cu hidrogen sa ne curme dracu suferinta.

    Scarbele astea de politicieni...
    • 0 (0 voturi)    
      cum sa dea cu bomba? (Miercuri, 5 mai 2010, 6:36)

      Nemessiss [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Pai aici e o mina de aur ... nu are nimeni interes sa dea cu bomba. Bancile ne fura cu acordul autoritatilor, Economia gri/neagra e in floare ...
    • 0 (0 voturi)    
      bine zici felicitari (Miercuri, 5 mai 2010, 8:48)

      fe-me-y [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu stiu cum il primesc astia in tara pe capcaunu ala homosexual, eu nu l-as primi nici in scara blocului. Da una e blocu si alta-i bocu. Vai de capul nostru si pacat de tara asta.
  • -1 (7 voturi)    
    Care premier ? Care guvern ? (Marţi, 4 mai 2010, 18:07)

    Daktari [anonim]

    Imbecilul de boc isi inchipuie ca vor creste incasarile din marirea asta ?

    Bai FMI-ule, cere niste parteneri credibili de negociere, cretinii cu care stai de vorba acum sunt praf, or sa accepte orice conditii numai sa puna ghearele lor soioase pe bani pentru scene si patinoare supraevaluate.

    Chiar nu realizati ca actualul guvern e o adunatura de cretini voiosi care haba n-au ce fac ????
  • +3 (3 voturi)    
    Frectie la picior de lemn (Marţi, 4 mai 2010, 18:16)

    A Dandanache [utilizator]

    Marirea sau inventarea de nu stiu ce taxe nu va rezolva nimic. Ca din 90 incoace fiecare guvern mai inventeaza citeva taxe de am ajuns fruntasi la taxe da tot codasi am ramas la infrastructura si restul. Cum veniturile trebuie echilibrate de undeva ramine dezumflarea aparatului birocratic care taie frunza la ciini. Dar aici cum adie un vint de asa ceva, gata greva generala peste greva generala, se blocheaza tot. Si toata tara sta si se uita ca vitelul la poarta noua in gura sindicatelor.
  • -1 (11 voturi)    
    latrailor! (Marţi, 4 mai 2010, 18:20)

    geo12 [utilizator]

    unde sunt latraii de ieri care au sarit pe Antonescu ca minte cu cresterea cotei unice?! guvernu s-a dus cu propunerea la FMI ca sa nu iasa vestea din gura lui! si au mai venit si cu un bonus : TVA marit
  • -3 (11 voturi)    
    nu cred ca guvernu e de vina (Marţi, 4 mai 2010, 18:20)

    asadf [anonim]

    Nu crd ca guvernu e devina, ci mai degraba romanii care iau votat pe PD-L. Oricum va meritati soarta.
    • +5 (7 voturi)    
      Pai... (Marţi, 4 mai 2010, 18:39)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui asadf

      Geoana zicea dinainte de campania electorala ca va mari taxele si va schimba cota unica. Oricare ar fi facut la fel, pentru ca sunt incompetenti. Si au prea multe "datorii" de platit din timpul campaniei.
  • -1 (3 voturi)    
    schimbare de macaz?! (Marţi, 4 mai 2010, 18:44)

    Matrox [utilizator]

    Sincer asteptam aceasta miscare inca de anul trecut cand vecni nostri unguri au crescut TVA la 25%.
    Dar a fost campanie electorala... .
    TVA este singurul venit pe care stautl roman il poate incasa in mod sigur!
    Nu imi convine dar decat credite (ordine) de la FMI mai bine cu fortzele noastre.
    Problema este totusi alta: Boc trebuie sa plece impreuna cu acest guvern!
  • +1 (1 vot)    
    concurs (Marţi, 4 mai 2010, 19:01)

    gheo [anonim]

    vad ca e concurs, Boc se intrece cu Radu Vasile, daca va mai amintiti de el...
    si atunci au fost cativa ani extrem de grei. nu ca ar fi mers lucrurile bine cu Vacaroiu sau Stolojan sau multi altii perindati prin palatul victoria...
    dar imi aduc aminte ca in '99 a fost rau... am mancat numai cartofi si aia cu portia
    intr-o intalnire a unor experti de la banca mondiala si ministerul de finante s-a discutat la inceputul anului trecut despre reduceri de costuri. si oamenii au observat un lucru de bun simt, ca nu-i hartie la toaleta.
    si la sfarsitul discutiilor concluzia a fost ca trebuie taiate cheltuielile inutile, tinerea in viata a unor companii de stat are nu fac decat sa toace, regii autonome si alte alea. Si nici macar nu-i vorba de salarii aici, e vorba de contracte extrem de grase, de portile de fier retehnologizate cu pret triplu fata de jumatatea sarbeasca, de stergeri de datorii pentru ca banii merg la 'prieteni'
    despre asta nu se discuta nimic, se taie doar din maruntisul incasat de trantorii mici
    iar tva-ul trebuie acum marit, alaturi de multe alte taxe
    nu tva-ul va fi adevarata problema ci impozitele uriase pe proprietati... caci se doreste o natie de chiriasi care sa locuiasca in casele unor jupani
    atunci sclavia va fi totala
  • +2 (2 voturi)    
    unde plecam? (Marţi, 4 mai 2010, 19:30)

    elis [anonim]

    rau am ajuns sa traim din imprumuturi.Nu stiu cine e vinovat de situatia de fata dar cert este ca ne miscam cu incetinitorul.Guvernul v a alege calea cea mai simpla adica de majorare a taxelor mai rau este ca din ce in ce mai mult nu prea mai are ce taxa.Se vor inchide si mai multe firme si v a fi somaj pt.cei care mai au dreptul.Cheltuielile nu a fost in stare sa le scada guvernul probabil ca si au zis ca merge si asa dar cei ce ne imprumuta nu glumesc.
  • +8 (8 voturi)    
    ce dezamagire (Marţi, 4 mai 2010, 19:37)

    sacaradan [utilizator]

    nu credeam ni-ci in ruptul capului ca nu se vor face restructurari masive in sistemul bugetar mai ales ca sunt inca 2,5 ani pana la alegeri.Stie cineva sa-mi explice de ce nu se iau masuri similare cu cele din letonia unde sau redus salariile bugetarilor cu 20%.Astept raspuns serios .Chiar nu inteleg de ce nu face asta Boc.De ce nu se face o remaniere si se pune un guvern de tehnocrati pana la alegeri?Avem o sansa uriasa sa facem reforme si noi nu facem nimic.Chiar nu vedem ce se intampla la greci?Astept raspuns pt ca nu mai inteleg numic.
    • +6 (6 voturi)    
      intarzieri costisitoare (Marţi, 4 mai 2010, 20:43)

      un vot [anonim] i-a raspuns lui sacaradan

      taxele nu au cum sa le mareasca, pt. ca sufoca si mai tare ceea ce inca mai supravietuieste. OK TVA-ul, poate ..dar 1-2 % maxim pentru ca trebuie starpit consumul haotic si inutil pe care s-a facut "cresterea" anilor trecuti;
      insa daca se apuca sa umble la cota unica sau alte aspecte care influenteaza veniturile e nasol, si sunt dobitoci; vor alunga si ultimul investitor care sigur nu mai are niciun motiv viabil pentru ca sa vina ori sa ramana in Romania

      alternativa este sa mature jumate din functionarii din administratie, care traiesc si impovareaza sistemul din care tot noi cei din privat ii platim fara ca sa avem nevoie de ei (efectiv ne incurca decat ne ajuta) sa isi caute frumusel alt loc caci e de munca in tara asta gramezi

      iar statul sa catadicseasca sa isi faca curat in ograda propie, sa se informatizeze si sa isi actualizeze infrastructura pentru ca in secolul 21 nu se tina functionari plimbatori de hartii

      dupa ce Ciorbea a restructurat mineritul si a incercat o bruma de reforma, 3 ani mai tarziu Nastase afirma ca "economia duduie", oare care era motivul ?!
  • +2 (4 voturi)    
    Bugetari si taxe (Marţi, 4 mai 2010, 19:59)

    Gigi [anonim]

    Propun sa le impoziteze salariile cu 80% la toti bugetarii paraziti, aia care o freca degeaba prin ministere si primarii pe salarii umflate si care au fost numiti excluziv pe criterii politice.
    Stim cu totii ca ei sunt "clientela politica" promovata de toate partidele care au fost la guvernare din '90 si pana astazi. Impozitarea progresiva ar trebui aplicata exclusiv in sistemul bugetar in paralel cu controlul averilor de catre Fisc.
    • 0 (0 voturi)    
      fisc (Miercuri, 5 mai 2010, 8:58)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Care fisc tata? N-ai zis sa le taie salariile cu 80%? Vrem organe ale statului puternice dar, in acelasi timp vrem sa le scadem veniturile cu 80%.Poate angajam vanzatori de la Cora!
  • +3 (3 voturi)    
    solutie (Marţi, 4 mai 2010, 20:00)

    gabriel [anonim]

    singura salvare este interzicerea partidelor politice pe 5 ani, interzicerea adunarilor publice, introducerea pedepsei cu moartea pentru furt de orice fel, restructurarea masiva a sectorului bugetar, reducerea pensiilor si salariilor bugetare cu 20 % pe 5 ani si incurajarea sectorului privat.
    • -3 (5 voturi)    
      care sector privat? (Marţi, 4 mai 2010, 21:27)

      sam [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Voi chiar nu vedeti ca la noi sectorul privat este preponderent in sectorul serviciilor? Din ce traiesc aceste firme? Din contracte grase cu statul! S-au din servicii oferite populatiei. Daca se reduc salariile bugetarilor cu 20% sau daca sunt dati afara 50% cati credeti ca vor mai apela la serviciile oferite cu generozitate? Noi nici cand "duduia economia" nu produceam nimic! Dar atunci intrau multi bani in UE si toata lumea consuma si se rupea in figuri, statul incasa TVA si taxe pe benzina, accize, etc si avea un superbuget. Odata cu micsorarea consumului, datorat crizei din UE, euro nu mai vin de afara, incasarile din TVA si accize a scazut. Acum se vede ca RO nu produce mai nimic pentru export si daca nu avem export si nici intrari de valuta nu avem cu ce sustine bugetul, incet , incet se vor inchide si firmele prestatoare de servicii, voi nu vedeti cate spatii comerciale sunt de inchiriat sau de vanzare??? Un somer nou conduce pe orizontala la disparitia involuntara a altor locuri de munca. Si stati linistiti, NIMENI NU ARE SOLUTII LA ACEASTA CRIZA PTR CA NIMENI NU A IESIT DIN CRIZA. DACA UN STAT IESE DIN CRIZA, DAR ESTE SINGUR, IN SCURT TIMP VA REINTRA IN CRIZA DATORITA SISTEMULUI CARE ARE LA BAZA CONSUMUL! Oricat am blama acest lucru CONSUMUL ESTE CEL CARE PRODUCE LOCURI DE MUNCA, CARE MISCA ECONOMIA! DACA TOTI O SA RENUNTAM SA MAI CONSUMAM vor dispare pentru inceput firmele producatoare de bunuri considerate a nu fi de necesitate, DAR INCET, INCET, vor dispare si cele de servicii iar lumea nu va mai putea sa achizitioneze nici marfa de prima necesitate. ACELA VA FI SFARSITUL SISTEMULUI ACTUAL! Si nu va mai amagiti cu rata somajului, romanii plecati afara la munca SUNT TOT SOMERI PTR STATUL ROMAN, CHIAR DACA NU PRIMESC SOMAJ! DACA NU ERA SUPAPA ASTA CU MUNCA IN UE CE FACEA STATUL ROMAN CU 3-4 MILIOANE DE SOMERI??? CAT ERA ATUNCI SOMAJUL??? SI FARA BANII DE AFARA ERAU SI MAI MULTI SOMERI, GANDITI-VA NUMAI CATI ISI MAI PERMITEAU SA-SI PUNA TERMOPANE?
      • +4 (6 voturi)    
        esti bugetar ,nu? (Marţi, 4 mai 2010, 22:40)

        sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui sam

        reducerile cu salariile bugetarilor trebuie sa mearga in investitii.Sau ne crezi prosti si te credem pe cuvant ca bugetarii au dacii sandero facute la pitesti ?Aici nimeni nu cere capul nimanui doar ca sunt cheltuieli prea mari cu un sistem care ar trebui in teorie sa deserveasca cetatenii si nu sa suga banii de investitii ai acestei tari.Chestia cu consumul este adevarata dar ea trebuie sa provina dintro economie pe plus si nu pe datoria cetatenilor acestei tari.
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Miercuri, 5 mai 2010, 9:15)

          ? [anonim] i-a raspuns lui sacaradan

          iar tu un patron care face evaziune -cel putin asa inteleg. disponibilizarile de personal nu vor face transfer de resurse in investitii. nu au cum -dar e greu de pripeput asta.
        • 0 (0 voturi)    
          cine te opreste sa faci investitii?? (Miercuri, 5 mai 2010, 12:46)

          sam [anonim] i-a raspuns lui sacaradan

          Daca esti patron , particular, producator etc, cine te opreste sa nu faci investitii? Statul, bancile, guvernul, administratia, cine? Si in ce ai vrea tu sa investeasca staul banii ca sa si recupereze investitia? Statul are doar sectorul bugetar si acolo au fost oprite si achizitiile de consumabile ptr imprimante! Ai vrea ca statul sa de-a banii la firme private? statul nu este banca sa faca asa ceva, el poate sa investeasca doar in infrastructura, el vine cu banii dar lucrarile le fac tot firmele private care castiga licitatiile. nu discut aici cum se castiga astfel de licitatii, la noi problema este ca nu se realizeaza acele lucrari sau se realizeaza foarte prost. imi place ca pe net ne dam toti stiutori dar incercati sa analizati putin ce propuneti si lasati-o mai moarta cu munca pe branci, chiar si in privat. Daca toti privatii ar muncii asa cu spor, cat este ziua de lunga ar fi si plusvaloare : M=c+v+p (cine a facut economie stie cine este M, c, v, si p). Tocmai acest mic "p" nu se prea vede in RO si de aici apar toate problemele. Si degeaba muncesti pe braci toata ziua daca ceea ce produci tu nu se cauta si sta pe stoc! Asta inseamna ineficienta atat la stat cat si la privat. Dvs cate investitii ati facut in ultimul an si daca ati renuntat la ele de ce ati facut acest lucru? Daca 30% din potentialii cumparatori au renuntat la a mai cumpara un lucru cati someri a generat fabrica producatoare prin lipsa pietii de desfacere? Cati someri au aparut pe orizontala : transportarori, detailisti, servicii prin reducerea cu 30% a activitatii ??? Cum vreti investitii si relansare? A aruncat nu stiu cine o tampenie cu alocarea ptr investitii dar nu a spus si in ce sa se faca si toti o tineti cu investitiile! Investitiile or sa apara cand va reveni cererea, cand se va relua consumul. Investitiile sunt generate de necesitati, nimeni nu investeste aiurea decat daca nu are ce face cu banii!!! Legile economice sunt f simple daca renuntam la lozinci si stam putin si analizam.
  • -2 (6 voturi)    
    Important e... (Marţi, 4 mai 2010, 21:23)

    Mihai [anonim]

    ca romanii au votat impotriva comunistilor, ce ne trebuie competenta cand il avem pe boc si base? Suntem fericiti ca avem asemenea genii pustii printre noi, un guvern mai corupt ca a lui Nastase, mai incompetent decat insasi incompetenta, minciunile sunt la ordinea zilei.
    Dar ne bucuram ca am votat impotriva comunistilor, si apropo, am iesit din criza de mult, base insusi a declarat-o, astia de la fmi sunt niste mincinosi.
  • +4 (4 voturi)    
    Bani la stat (Marţi, 4 mai 2010, 22:38)

    Andrei [anonim]

    Oare cati dintre cei car emuncesc stiu ca pe langa impozitul de 32.5% platit de angajat, statul mai primeste inca 28.75% impozit platit de angajator.

    Acum un calcul simplu.
    Salar Brut: 1000 RON.
    Salar Net: 675 RON (atat iau eu in mana)
    Impozit la STAT: 325 + 287.5 = 612.5 (atat ia statu cu mai multe maini)

    Profitabil STATul asta. Castiga aproape cat castig eu care muncesc .Plus mai sunt si alte venituri (TVA, impozite pe profit la firme, etc...)
    Dar totusi pare ca nu e de ajuns.....
    Spor la munca ... si la "stat"!
    • 0 (0 voturi)    
      bravo frate foarte bine zis (Miercuri, 5 mai 2010, 8:52)

      bravo andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      incredibil ce a ajuns economia asta de piata, nu-mi vine sa cred ca asa arata capitalismul asta. E durere, ar avea Marx material pentru 5 capitaluri, nu 1
    • +1 (1 vot)    
      PAI, DA! In realitate suntem cu totii "angajati" (Miercuri, 5 mai 2010, 10:47)

      db [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      la stat! si angajatii, si proprietarii de firme! Tragem ca politicienii sa fure si sa faca praf banii pe care ii iau de la noi! Noua ne dau inapoi stress si servicii proaste! CEL MAI MARE HOT - STATUL ROMAN, prin toti politicienii care au fost si sunt la putere!
  • -2 (8 voturi)    
    Guvern de cacat, asta e (Marţi, 4 mai 2010, 22:58)

    Victor [anonim]

    N-au facut nimic aceste 4 luni de cand Boc a revenit ca prim ministru. Numa' gura de el.
    Cu astia in continuare la guvernare, ne ducem dracului cu totii !
    Basescule, ce mama dracului faci, ma ?
    Pentru asta te-am ales?
    Ca sa-ti bati joc de noi cu puslamalele astea pe care le-ai pus sa guverneze?
    Jos cu ei !
  • 0 (0 voturi)    
    afara (Miercuri, 5 mai 2010, 3:30)

    mikidutza [anonim]

    Afara cu toti bugetarii angajati politic,pana la nivelul la care s-a facut operatia politic, in PDL si in guvernele liberal si PSD.Si atunci,sa vedem cine mai racneste pe la televizor.
    Norme de munca pe operatii efectuate,nu 4 directori de spital,scoala.
    Agentiile externalizate,inclusiv cele pentru obtinere de fonduri.
    Audituri externe in toate sectoarele bugetare,efectuate de autoritati europene.
  • 0 (0 voturi)    
    Ahaha... (Miercuri, 5 mai 2010, 6:39)

    Xulescu [anonim]

    ... sa traim bineeee !!!
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Miercuri, 5 mai 2010, 7:07)

    tsunami [anonim]

    propunerea lui boc nu mi s-a parut o solutie proasta. il consideram un manager bun.
    acum insa s-a vazut mai bine ca niciodata unde poate duce compromisul politic. oameni care ar trebui demisi dar, "importanti".
    daca vreti e ca si becali manager, numai ca acolo becali plateste singur tampeniile.

    o fi boc baiat bun dar e incompetent. a avut o treaba de facut si s-a balbait. o fi fost boc baiat bun dar n-a stiut cum sa administreze aparatul guvernamental. el doar ii "sfatuia" pe ministrii ce sa faca, dupa care apareau stirile in presa si manifestatiile pe strada, dupa care guvernul dadea inapoi.
    vestea proasta e ca nici un politician nu-mi inspira incredere ca ar fi procedat altfel, mai mult, cred ca si cheltuielile erau mai mari fie si numai prin schimbarea politica a directorilor.

    solutia ar fi un prim ministru de la fmi care sa aibe posibilitatea sa controleze fiecare minister si sa taie cu barda. bineinteles ca acest lucru nu se va intampla. unu, datorita faptului ca politicienii (indiferent care ar fi ei) nu ar lasa tara din mana nici morti, si doi, ca fmi nu are interes decat in a-si recupera banii pe care i-a investit.

    ne mai ramane sa facem ceea ce facem noi mai bine, sa ne rugam si sa investim penstru asta in cea mai mare catedrala din lume. poate ar trebui convins fmi sa ne mai acorde un imprumut pentru biserica neamului. sa vina si mama omida sa-i convinga ca numai asa dumnezeu ne va ajuta, LLLLOL
  • 0 (0 voturi)    
    mai multa eficienta (Miercuri, 5 mai 2010, 7:21)

    I [utilizator]

    eu sper sincer sa dea afara bugetarii. Sunt foarte ineficienti, la fel cum erau mai toate fabricile de dinainte de '89. Diferenta e ca fabricile respective s-au inchis demult. Angajatii CFR si bugetarii sunt ultimii care au mai ramas ca o piatra de moara atarnata de gatul bugetului.
  • 0 (0 voturi)    
    scutire impozit (Miercuri, 5 mai 2010, 8:11)

    costel [anonim]

    sant unele categorii scutite de impozit pe venit cum ar fi programatori. Eu zic ca ar trebui sa se umble si acolo. Si ei merg la spital etc...
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, da! sa-i facem sa plece, sa-si gaseasca (Miercuri, 5 mai 2010, 10:52)

      db [anonim] i-a raspuns lui costel

      salarii mai bune la care sa plateasca impozite! asta cu scutirea pentru IT-sti a fost facuta de fapt pentru mediul de afaceri si nu numai, ca IT-stii sunt marfa vandabila usor in toata lumea. Pleaca si sa vad dupa-aia cine mai informatizeaza ( modernizeaza) lumea afacerilor - si nu numai - din Romania! Eu nu-mi permit sa-i dau unui IT-st de la mine la firma 1500 Euro/luna brut sa ia si el in mana vreo 700 Euro!
  • 0 (0 voturi)    
    situatie (Miercuri, 5 mai 2010, 8:14)

    ciprian [anonim]

    ma intreb daca poporu asta mai are ceva "sange in pix" sau chiar suntem prosti cu creierii spalati....
    ce ne opreste sa-i dam jos pe acesti incompetenti care nu sunt in stare sa guverneze ?
    ca doar nu sunt pusi pe viata acolo....
    si ce anume opreste reducerea cheltuielilor statului ?
    care e oare miezul problemei care e ascunsa de populatie ?
    oricum prin atitudinea noastra pasiva ne meritam soarta .... ceausescu a avut psihologi buni care au vazut caracterul slabut al romanilor si cei de acum continua sa-l exploateze ....
    dar consider ca ne place sa fim biciuti in continuu de niste idioti care oricum o duc bine si f bine
  • -1 (1 vot)    
    Ne trebuie o personalitate sa ne conduca (Miercuri, 5 mai 2010, 8:29)

    Jan [anonim]

    Teo, Badea,etc doar ca Mafia impiedica afirmarea oamenilor competenti.Managementul la orice trebuie eficientizat de resurse umane corespunzatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    gura mica si platiti (Miercuri, 5 mai 2010, 8:54)

    Lucian [anonim]

    platiti prostia din ultimii 20 ani, platiti indolenta, platiti nepasarea. cu totii o platim. se va face un pic de gargara acum, dar ca intotdeauna ''cainii latra, caravane trece''. atata timp cat legile sunt facute sa fie ocolite si sa-i apere pe cei ''alesi'' nu se va face nimic in tara asta. toti sunt o apa si un pamant. asta e adevarata CRIZA din Romania, ca nu ai pe cine sa pui in locul LOR.
  • 0 (0 voturi)    
    FMI nu a cerut cresterea fiscalitatii (Miercuri, 5 mai 2010, 8:57)

    Adrian [anonim]

    FMI nu a cerut cresterea fiscalitatii. Aceasta este o intoxicare, o manipulare pusa la punct de cei care ne conduc. Au vrut sa creasca fiscalitatea pentru ca la altceva nu se pricep. Dar, in scop electoral, vor spune ca acestea sunt cerintele FMI.
  • 0 (0 voturi)    
    Cota fixa 16% (Miercuri, 5 mai 2010, 9:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Exista cateva tari in care s-a adoptat cota unica. La noi, 16%, la bulgari !0%, la rusi !3%.
    In toate aceste tari coruptia are frau liber, mafiotii isi fac de cap.
    Castigurile imense realizate de cei bogati, inclusiv de capitalul strain este imens datorita acestei cote infime, in raport cu veniturile lor uriase. Se spune ca 16% a marit numarul celor ce nu plateau cand impozitul era progresiv, ca s-au strans mai multi bani la buget. Se tine sub tacere faptul ca intrau in tara 7 miliardeeuro/an de la romanii din strainatate, ca a fost o epoca generala favorabila in toata lumea.
    Daca aceasta cota unica este atat de benefica pentru bugetul national, de ce nu este adoptata de niciuna din tarile avansate? De ce mentin acestea impozitul progresiv si acolo unde sunt la putere partide de dreapta?
    Daca noi, bulgarii si rusii practicam cu succes o asemenea idee geniala, de ce nu-i fura tarile avansate pe genialii nostri finantisti.
    Intr-un sistem de impozitare progresiv, veniturile mici trebue sa fie impozitate cu max.10%, cele medii cu pana la 20% iar cele mari si foarte mari cu 30-40%.
    Doamna Vass, consiliera premierului Boc, justifica (la un post TV) aplicarea cotei fixe in doar cateva tari aflate in curs de dezvoltare, spunand ca aceasta taxa fixa foarte redusa este motorul progresului economic rapid. Trecerea la impozitul progresiv, spunea dna. Vass, aplicat in toate tarile avansate economic, se va face si in tarile ramase azi in urma, dupace acestea, intre care si Romania, se vor apropia de nivelul tarilor bogate.
    Mi-e greu sa cred ca un miliardar din Romania (ex. :Voiculescu) este adeptul acestei teorii (aplicarea 16%), numai de dragul dezvoltarii rapide a tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Cota fixa 16% -URMARE (Miercuri, 5 mai 2010, 9:03)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca admitem ca dl. Voiculescu s-a imbogatit uniform in ultimii 20 de ani, adica a avut un venit mediu-anual suplimentar de 50 de milioane, este el dornic sa plateasca un impozit anual de numai 8 milioane de euro( corespunzator la 16%), in loc de 20 de milioane de euro( cat ar corespunde la un impozit progresiv de 40%)?
    De dragul tarii plateste dl. Voiculescu un impozit de numai 8 mil., in locul unuia de 20 mil.?
    Dl. Patriciu a propus si azi sa se aplice imediat un impozit fix de numai 10%, aceasta fiind, zice el, garantia dezvoltarii rapide a tarii deci de indestulare a bugetului national.
    Stiind ca dl. Patriciu are o avere de 2 miliarde de euro, inseamna ca venitul sau anual, in ultimii 20,a fost, in medie, de 100 de milioane/an. Asta inseamna ca, platind la stat un impozit de numai 16 milioane, in loc de 40 de milioane (impozit progresiv), a "economisit" 24 de milioane/an.
    La fel si dl. Videanu. Asa se explica ceea ce scria un ziar, recent, ca in ultimii doi ani, averea lui a crescut de la 38 milioane euro, la peste 200 milioane. Cum sa nu sustina dl. Videanu impozitul fix de 16%, "numai si numai in favoarea dezvoltarii rapide a tarii". Asa se explica si cresterea uluitoare a averii lui Becali, a lui Verestoy Atila. a lui Radu Berceanu, a lui Mitrea, etc.. et., etc.
    De-asta sustin toti mentinerea cotei de 16%.
    Acum vreo 15 ani, un candidat la presedintia SUA (Buckanan, parca) a promis ca va introduce impozitul fix (cota unica), in locul celui progresiv existent in acea tara. N-a avut nici cel mai mic succes.
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 5 mai 2010, 9:22)

    bob [anonim]

    asa ne trebuie! pe aceasta cale doresc sa multumesc tuturor politicienilor care s-au perindat,se perinda si se vor perinda pe la putere/opozitie, pentru imboldul de a pleca dracu din tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea mai sunt solutii (Miercuri, 5 mai 2010, 9:32)

    ion [anonim]

    Problema e destul de clara, pentru cine nu vrea sa priceapa: cheltuielile cu salariile bugetare, cu pensiile si ajutoarele sociale au depasit bine 70% din buget!

    Nu sunt decat doua solutii pentru rezolvarea situatiei (deficit tinut sub control, pentru a nu ajunge in situatia Greciei)

    1. micsorarea dura a cheltuielilor bugetare (concedieri, reduceri de salarii, eliminiarea anumitor ajutoare sociale)
    2. Majorarea taxelor

    Asta are guvernul de ales. Eu unul sper ca o sa ii vina mintea la cap si o sa aplice prima masura. Adica nu o sa arunce greutatea tot in spatele sistemului privat, care si asa a strans cureaua din greu in 2009. E dureros pentru unii, dar cam asta e situatia.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari (Miercuri, 5 mai 2010, 10:12)

    ION I [anonim]

    1. daca Guvernul ne reprezinta, de ce nu sunt publice discutiile cu FMI?
    2. daca tot au nevoie de bani la buget, de ce , in al 12lea ceas, NU APLICA LEGEA? sunt o gramada de chestii ilegale pe care le observi la orice pas si prin amendarea dobitocilor ai putea sa aduni bani..
  • 0 (0 voturi)    
    solutia este cresterea consumului (Miercuri, 5 mai 2010, 10:25)

    om simplu [anonim]

    Voi chiar nu intelegeti sau nu vreti ? Ce produce RO? Ce exportam noi? Cateva Dacii, cateva haine in lohn (se plateste doar manopera si aia mai nimic), fier vechi si lemn, putin otel si aluminiu si…cam atat! Cu ce credeti voi ca a crescut economia atunci cand “duduia”? Cu banii veniti de la cei care muncesc afara! Acum, acele surse s-au restrains si in concluzie a scazut consumul, a scazut bugetul (mai putun TVA, mai putin din accize)! RO a dezvoltat in sectorul privat doar sfera serviciilor , acest sector ptr a supravietuii are nevoie de o patura medie care sa apeleze la “produsele” sale. Daca creste numarul de someri de la stat (dam afara 30-40% bugetari) nu credeti ca acest lucru va atrena un numar la fel de mare de someri noi din sectorul privat prestator de servicii (cine va mai apela la asa ceva?)??? RO nu poate iesii din criza decat atunci cand toata lumea va iesii din criza si se va relua consumul!! Cu cat se consuma mai putin cu atat creste numarul somerilor (firmele producatoare nu mai au desfacere si concediaza, pe orizontala dezastrul se amplifica). NIMENI nu poate sa spuna ca a deposit criza ptr ca sistemul actual a fost si este cladit pe cresterea pe baza productiei de masa si implicit al consumului. Oricat am blama acest lucru, doar consumand pastram locurile de munca!! Daca renuntam intram intr-o avalasa, prima data dispar producatoriide bunuri care nu sunt de prima necesitate, apoi se restrang serviciile iar in final cei care produc mancarea (aceasta nu se va mai vinde din lipsa banilor, somerii vor manca din ce in ce mai putin, cat sa nu moara de foame). Cu cateva firme producatoare de mancare nu se poate tine o economie!
  • 0 (0 voturi)    
    in strada (Joi, 6 mai 2010, 15:16)

    ionut [anonim]

    sa vedem ce o sa se intample cand or sa termine somajele. ce a patit ceausescu o sa pateasca toti parlamentarii. sa iesim in strada pana nu este tarziu, sa ne cerem drepturile. sau o sa ne mancam vecinii sa traim.... dar romanul este las si pupincu......