Sebastian Vladescu: "Cel care-i umple scriitorului stiloul cu cerneala nu trebuie platit pe drepturi de autor"

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 14:31 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu a declarat miercuri, 12 mai ca prin modificarile legislative care se pregatesc "va fi intarita zona de aplicare a platii prin drepturi de autor: acestea trebuie platite celor care fac creatie, nu soferilor sau masinistilor. Cel care umple stiloul cu cerneala nu trebuie sa primeasca drepturi de autor", a spus Vladescu, fara sa raspunda si la solicitarea de lamurire a modului in care va fi "introdus impozitul de 16%" anuntat marti seara.

Legat de indemnizatia pentru mame, Vladescu a spus ca "se decide la Ministerul Muncii".

Intrebat daca Guvernul isi va asuma raspunderea pe pachetul legislativ care va contine noile masuri, Vladescu a declarat ca Ministerul Justitiei va decide care este cea mai buna cale legala.

Senatul a anuntat miercuri, 12 mai, o intalnire intre membrii Biroului Permanent si Ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu. Ministrul a ajuns la Parlament la ora stabilita insa, din cauza prelungirii votului in plen pentru legea Agentiei Nationale de Integritate, senatorii au intarziat mai bine de 40 de minute. In final, intalnirea a fost reprogramata "pentru o data ulterioara".


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3190 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hm (Miercuri, 12 mai 2010, 14:44)

    impozit [anonim]

    drp de autor se impoz cu 16% final (10% retinere la sursa si 16% final la depunerea decl de venit)...nu la asta se referea vladescu, ci eventual la reglementarea mai stricta a celor care sunt platiti pe drp de autor sau la extinderea bazei de cas, adik sa se plateasca cas (pensii, sanatate se palteste deja) si la drp de autor
  • +8 (10 voturi)    
    - (Miercuri, 12 mai 2010, 15:06)

    Mircea [anonim]

    Desi o sa imi sara multa lume in cap eu zic ca e o decizie corecta. Foarte multi jurnalisti sunt platiti pe drepturi de autor si asa scapa de plata anumitor impozite. Renuntati la manipularea in masa pe care o faceti si acceptati ideea ca nu sunteti buricul si trebuie sa va supuneti acelorasi reguli.
    • +2 (4 voturi)    
      programatorii, scriitorii, etc ? (Miercuri, 12 mai 2010, 15:55)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Eu sunt angajat ca programator si platesc CAS atat eu cat si angajatorul. In timpul liber creez programe pe care le vand sub forma de drepturi de autor. La incasare platesc 16% impozit. Deci ar trebui ca sa ma asigur social pentru fiecare program pe care il fac ? Sa fiu cvadruplu asigurat pt ca asa vrea mister musculo de la finante ? Le vand frumos afara si pa pa pa ...cas pe drepturi de autor, daca chiar asta se vrea.

      Sau daca un scriitor scrie 10 carti pe an, ar trebuie sa plateasca CAS pt fiecare din cartile publicate ?
      Come on ....
      • +1 (1 vot)    
        E normal (Miercuri, 12 mai 2010, 16:19)

        Dinu [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Sa platesti de fiecare data cand obtii venituri. Asa cum mie imi impoziteaza statul fiecare salariu, asa trebuie impozitati banii obtinuti de tine prin vanzarea unui program. Nu esti cadruplu asigurat, ci platesti doar o data.
        Platiti si voi cum platim si noi, pt ca voi fentand de multe ori sistemul, beneficiati practic de serviciile statului pe banii nostri.
        Si daca ti le vinzi afara tot platesti. Daca nu se cheama evaziune fiscala si suporti riscul.
  • +1 (5 voturi)    
    drepturi de autor (Miercuri, 12 mai 2010, 15:24)

    pt mircea [anonim]

    draga Mircea, nu mai da cu barda. Te-ai intrebat cumva daca jurnalistii vor sa fie platiti pe drepturi de autor. Nu. iti spun eu ca ar prefera sa aiba veniturile pe cartea de munca, dar n-au incotro. Patronii ii obliga sa accepte aceasta semiilegalitate. In plus, drepturile de autor sunt si o modalitate de presiune a patronatului, care le poate taia oricand. Asa ca mai intereseaza-te inainte sa vorbesti.
    • +1 (1 vot)    
      la fel este si in asigurari (Miercuri, 12 mai 2010, 16:00)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui pt mircea

      se lucreaza sub forma de PFI cu impozit retinut la sursa de 16% (sau 10% depinde, se plateste ulterior inca 6%)
    • 0 (2 voturi)    
      pai atunci... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:10)

      ilidan [anonim] i-a raspuns lui pt mircea

      ....suna bine nu?
      urmand sa se restrictioneze aceasta metoda de pseudo-evaziune, patronii vor trebui fie sa gaseasca alte solutii fie sa treaca salariul pe cartea de munca.

      dar nu inteleg ceva... de ce programatorii nu platesc impozit?
      • 0 (2 voturi)    
        de aia (Miercuri, 12 mai 2010, 16:34)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

        Pentru ca sa ii retina in tzara - sa nu fuga cu totii in Canada, sau SUA sau...
        Oricum, nu are rost sa fii invidios, ca nu au cine stie ce salarii (ma refer la marea majoritate) - iar celelalte taxe se platesc...
        Si din cate stiu nu e vorba de impozitul LOR, ci de impozitul adaugat, pe care l-ar plati firma pe "fondul de salarii".
    • -1 (3 voturi)    
      auzi saracii de ei (Miercuri, 12 mai 2010, 16:19)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pt mircea

      n-au incotro! asta e bancul zilei!! in plus: incurajeaza o ilegalitate - apoi se plang ca nu le convine cand statul ia masuri ca ilegalitatea cu pricina sa fie starpita! si tot bietul Mircea de mai sus "da cu barda"!! mare e gradina lui Dumnezeu si multi ca tine ii mai sar gardul!!!
      • -2 (2 voturi)    
        esti politist? (Miercuri, 12 mai 2010, 17:35)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        se pare ca stii mai bine cum e in presa, mai bugetarule. de cate ori ti-a dardait tie fundul ca iti taie leafa? de cate ori ai vazut tu niste oameni din mediul privat ca au iesit in strada ca voi bugetarii?
        aaa esti in pauza de cafea acum si nu mai poti raspunde.... am inteles. nu te mai deranja ca poate nu o sa poti dormi la noapte bine.
        • +1 (1 vot)    
          te doare capul? (Miercuri, 12 mai 2010, 18:37)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lucian

          de unde dreaq le scoti? ce legatura are comentariul tau cu ce am scris eu mai sus? nu am lucrat la stat in viata mea - esti pe langa rau - da' rau de tot! nici nu stiu daca sa imi fie mila de tine sau doar sila...
  • 0 (0 voturi)    
    o sa fie scandal (Joi, 13 mai 2010, 2:36)

    Autor [anonim]

    Pt toti nepriceputii.

    Drepturile de autor sunt niste drepturi... dupa cum le spune si numele, ca si dreptul de proprietate imobiliara. Ca sa intelegeti: daca ai un apartament si il inchiriezi sau il vinzi, obtii un venit si platesti ca impozit cota unica de 16%. Deci, nici vorba de plata CAS. Ai obtinut un venit din exploatarea dreptului tau de proprietate... in cazul drepturilor de autor vorbim despre proprietate intelectuala.
    Asta e filosofia juridica a drepturilor de autor. Daca guvernul va pune CAS pe D.A. va trebuie sa demonstreze ca acestea sunt o munca normata si nu un drept de proprietate... vor fi procese in care cei platiti cu D.A. vor castiga sigur impotriva guvernului sau, in caz contrar, guvernul va trebui sa legifereze faptul ca in Romania nu exista drepturi de proprietate intelectuala, ceea ce e imposibil... ma rog, am dubii ca ofticosii care sar la gatul drepturilor de autor inteleg ceva din ceea ce explic. Eu, unul, ma voi duce direct in instanta si castig sigur.
    Inca un argument, care tine de interesele alesilor: majoritatea parlamentarilor sunt avocati si medici, autori de tratate... ati ghicit, din care iau drepturi de autor... deci legea asta nu va trece in veci de Parlament.
  • -1 (1 vot)    
    Uimitor (Joi, 13 mai 2010, 11:57)

    Un oarecare [anonim]

    Draga prietene Sebastian Vladescu, nu vreau sa comentez la cum ti-ai facut averea dar am o rugaminte pleaca din guvern si parlament. Sunt prea multi imbecili si gandiri retarde in guvern cu tine in minus nu ducem lipsa.