Dealeri: Leul se depreciaza usor, dar constant

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 11:51 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda nationala se depreciaza usor, dar constant in aceasta dimineata, euro fiind tranzactionat pe piata interbancara la 4,1905 - 4,1935 lei in jurul orei 11:30, potrivit dealerilor bancari contactati de HotNews.ro. Acestia au mai precizat ca deprecierea leului se datoreaza evolutiei monedei unice europene de pe pietele internationale.

"Leul se depreciaza usor, dar constant, fiind legat de perechea euro/dolar. Pe masura ce aceasta pereche se duce in jos si leul se depreciaza", a declarat un dealer bancar.

Acesta a mai precizat ca, in mod ciudat, forintul si zlotul se apreciau fata de celelalte valute din regiune.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1775 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    dilării... (Luni, 17 mai 2010, 12:21)

    me [anonim]

    ... astia nu erau aceeasi care prevedeau caderea leului pe la 4.5-4.8 lei anul asta?
    Aceste 'evolutii' ma emotioneaza: se baga o explicatie de genul "pe fondul bla bla bla bla" si gata treaba - a crescut cu 0.5-1% cursul de la o zi la alta...
  • 0 (0 voturi)    
    crestere (Luni, 17 mai 2010, 12:22)

    donache [anonim]

    de ce a crescut foarte rapid vineri dimineata de la 4,15 la 4,18?
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu inteleg.... (Luni, 17 mai 2010, 12:24)

    Butunoi Cosmin [anonim]

    pe pietele internationale euro se depreciaza fata de dolar; inseamna ca guvernele, institutiile financiare isi transforma activele din euro in dolari; deci se vind multi euro si se cumpara dolari; numai in Romania lucrurile sunt cu fundu'n sus; la noi se cumpara si se cauta in continuare euro desi toti vor sa scape de el in strainatate....
    • 0 (0 voturi)    
      importuri (Luni, 17 mai 2010, 12:31)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Butunoi Cosmin

      Majoritatea importatorilor de la noi aduc produse/servicii din Europa si le platesc in Euro.
      • 0 (0 voturi)    
        da dar (Luni, 17 mai 2010, 14:25)

        Butunoi Cosmin [anonim] i-a raspuns lui radu

        da dar importurile au scazut incepand cu 2009 iar balanta s-a echilibrat... deci unde e smecheria??
  • 0 (0 voturi)    
    so what? (Luni, 17 mai 2010, 13:01)

    radu 2 [anonim]

    asa, importatorii platesc produsele/serviciile in euro, dar asta se intampla tot timpul, amice. Adica dupa logica ta, euro ar trebui sa creasca ca un porc, indiferent de cotatiile regionale.
    Dealerul contactat de hotnews e la furat, leul scade pentru ca nimeni nu mai are incredere in noi si lumea isi lichideaza conturile din romanica si pune banutul intr-o valuta ceva mai putin subreda (ca nici euro nu mai e ce a fost odata)
  • 0 (0 voturi)    
    bnr (Luni, 17 mai 2010, 14:31)

    panfil flecaru [anonim]

    ar trebui sa castige din aceste schimbari de trend.
    asta e una din joburile bnr. sa cumpere si sa vanda valute, pentru cresterea rezervelor natzionale...