Iranul va vinde 45 de miliarde de euro, pentru a cumpara dolari si aur - Xinhua

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 iunie 2010, 14:06 Economie | Finanţe & Bănci

Banca centrala a Iranului va vinde 45 de miliarde de euro din rezervele in devize straine pentru a cumpara dolari si aur, a anuntat Xinhua, agentia oficiala de presa din China, preluata de Reuters.

Informatia a fost postata si pe site-ul televiziunii de stat iraniene Press TV, dar deocamdata banca centrala din Teheran nu a facut nici un anunt iar oficialii institutiei nu au dorit sa comenteze informatia.

Xinhua noteaza ca vanzarea se va derula in trei etape, prima dintre ele fiind deja demarata.

Agentia chineza de presa sustine ca si alte state din Golf au inceput sa-si reduca rezervele de euro. 


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2866 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:31)

    calin [anonim]

    Atac direct pe euro :).
  • 0 (8 voturi)    
    Stiu ei ce stiu... (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:57)

    Dorin [anonim]

    Euro se va prabusi... Introducerea monedei euro a fost cea mai proasta decizie (politica) a UE. Nesustenabila atata vreme cat nu exista o uniune fiscala si politica a tarilor membre UE. Uniune care nici nu cred ca se va realiza vreodata...
    • +1 (5 voturi)    
      Sunt unii care au venit din viitor ! (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:08)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Acelasi lucru se spunea acu citiva ani despre $ !
      Ca $ nu se sprijia pe productie ci doar pe interese si speculatii !
      Cind toata China si SUA nu vor mai dori sa cumpere masini germane si sa bea vinuri frantzuzesti atunci mai vorbim !
      Deocamdata ma tot intreb ce produce SUA !
      • +3 (7 voturi)    
        in america se lucreaza (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:33)

        danl [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        SUA produce dolari! Dar pe langa asta mai au un Google, un Exxon Mobil, un Microsoft, un IBM, un Pfeizer, un Boeing si cate si mai cate...
      • -2 (6 voturi)    
        Mda... (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:42)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Drama ta e ca tu nici macar din trecut n-ai venit... Esti pur si simplu picat din cer. Fara trecut dar si fara viitor. Esti penibil.
      • 0 (6 voturi)    
        bai gheorghe (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:52)

        bai gheorghe [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        daca pui astfel de intrebari, complet cretine, eu ma tot intreb de ce ai cedat in fata dorintei de a manca o asemenea ciuperca....daca ai o gandire intarziata cu 40 de ani..nu mai vorbi!!!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Ai (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:24)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Dreptate si insasi UE e o aberatie un fel de uniune in vorbe dar fiecare incearca sa-si fure caciula.Cu legi discriminatorii ale tariilor cu un cuvand greu in UE asupra tariilor sa zicem asa .,mai fraiere.Cum sa unesti natiuni cu istorie milenara cu o genetica la nivel national .Trebuie sa fi nebun sa crezi ca se poate asa ceva.America sa format individ cu individ.,emigrand.,si nu emigrarea unor natiuni intregi.Modelarea la scara individuala dupa un anumit model e mult mai usor de facut decat modelarea la nivel de natiune.Iar Tutea spunea Masoneria are o singura religie.Cea a lor si unde intra masonii dispare concurenta.Pai cine pusese la cale marea farsa UE.
      Si nu e prost Admajinedah asta ca doar are sange de evreu.Mari comercianti.,genii ale comertului.Ceva se coace.Dolar.,aur,diamante,platina.Aici este indicat sa investesti.
  • +2 (4 voturi)    
    sa vanda (Miercuri, 2 iunie 2010, 18:08)

    ion daniel [anonim]

    e foarte bine pentru europa ca euro sa se duca in jos. Dint-o criza in general iesi prin inflatie, si ast se intampla acum. La fel au facut si americanii cand a inceput criza. Va mai amintiti ca cele 2 monede au fost la paritate candva si apoi a inceput dintr-o data dolarul sa o ia pe aratura?
    Cat despre masoni no comment. Nu tot in lumea asta e constituit din conspiratii.
    Euro a fost si va ramane un o idee extraordinara, prin intermediul ei constituindu-se o alternativa puternica pentru dolar.
    • 0 (2 voturi)    
      O idee? Da. (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:35)

      George [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

      Dar o idee. Utopica. O moneda unica nu poate functiona in tari in care motoarele economice si financiare functioneaza la parametrii diferiti. Intelegi matale? Da, suntem cu totii in Europa dar, cu toate ca impartasim (teoretic) aceleasi valori, suntem diferiti. Din multe puncte de vedere. Diversitatea nu poate fi artificial unificata de o moneda oricum supraevaluata de la bun inceput. Euro a fost gandita initial ca o moneda virtuala, nicidecum ca una reala. Si, repet, atata vreme cat in Europa diferentele sunt atat de mari (fiscalitate diferita, decizii politice si economice diferite, etc.) intre tarile membre UE, o moneda unica nu are cum sa fie viabila. Sa fim realisti si sa lasam entuziasmul ala gregar al celor care proclama un suprastat cu o supramoneda, netind seama de particularitatile fiecarei natiuni adunate cu forta intr-o uniune in care unii oricum dicteaza ce trebuie sa faca ceilalti.
  • -1 (1 vot)    
    oare (Miercuri, 2 iunie 2010, 19:41)

    jhon doe [anonim]

    oare chiar nici unul din domniile voastre nu urmaresc scena politica adevarata a lumii,si nu doar materialul prelucrat al agentiilor de stiri? ati uitat ca in urma cu ceva timp iranul a renuntat la dolar in favoarea euro pt vinzarile de petrol ?stiti ce inseamna asta?acordul de prelucrare a materialului nuclear in turcia si acum "renuntarea" la euro este politica excelenta pe care iranul o face pentru as apara tara de alti factori externi.
    cine are urechi sa vada si cine are ochi sa auda
  • +4 (4 voturi)    
    romani timpiti (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:11)

    Red [anonim]

    Nu inteleg entuziasmul debil al romanilor la stirea ca Euro si UE s-ar prabusi. E ca si cum ai sta in copac si ai ride ca imbecilul ca unii taie copacul. Bai urangutanilor, daca se prabusesc euro si UE, s-a terminat cu Romania si cu lumea cum o cunoateti voi! Va urma o iarna economica in care o sa ne bucuram sa avem 2 cartofi pe masa.
    • -2 (2 voturi)    
      Tu (Joi, 3 iunie 2010, 0:47)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Red

      Chiar crezi ce debitezi.Pai cine a fos inainte oul sau gaina.
    • 0 (0 voturi)    
      Euro sau moartea caprei europene (Joi, 3 iunie 2010, 14:44)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Red

      Este foarte bine ce scrii despre atitudinea de spirit a unor "urangutani" autohtoni care se bucura ca daca euro va cadea.

      Iar despre potentiala criza economica din Romania ai sesizat si mai bine.

      Un singur lucru deranjeaza: "urangutanii" sint batu.ti in cap si cu sint mai batu.ti in cap cu atit urla mai tare.