In primul trimestru, Romania a importat mai mult cu 2,8 miliarde euro decat a livrat la export. Deficitele cele mai mari sunt la produsele chimice, combustibili si produse alimentare

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci

Structura comertului international
Foto: INS
Deficitul comercial al Romaniei pe primul trimestru al anului a fost de 11,58 miliarde de lei (2,81 miliarde de euro), mai mic cu 1,74 miliarde de lei (329,8 milioane euro) fata de primul trimestru din 2009, se arata intr-un comunicat al INS. Pe grupe de produse, Romania importa mai mult decat exporta produse chimice, combustibil si produse alimentare, inregistrand excedent (exporturi mai mari decat importurile) la materii prime si un sold apropiat de zero (exporturi aproape egale cu importurile) la grupa "masini si echipamente de transport".
  • Trimestrul I 2010: Importuri de 13,6 mld euro si exporturi de 10,8 mld. euro
In cifre, exporturile din primele 3 luni ale anului au fost in valoare de 44,5 miliarde de lei (10,8 miliarde de euro), in vreme ce importurile au insumat 56,11 miliarde lei (13,6 miliarde de euro). Comparand aceste date cu cele din primul trimestru al anului trecut, INS noteaza faptul ca exporturile au crescut cu 19,4% la valori exprimate în lei (23,4% la valori exprimate în euro), iar importurile au crescut cu 10,9% la valori exprimate în lei (14,4% la valori exprimate în euro).
Structura comertului international
Foto: INS


Diferenţa dintre dinamica calculată pe baza valorilor exprimate în lei şi cea calculată din valori exprimate în euro a fost determinată de aprecierea monedei naţionale în lunile ianuarie-aprilie 2010 cu valori ce se situează în intervalul 1,6% - 4,5%, faţă de lunile corespunzătoare din anul 2009.

În luna aprilie 2010, potrivit estimărilor preliminare ale INS, exporturile au însumat 11,8 miliarde lei (2,88 miliarde euro), iar valoarea importurilor a fost de 15,35 miliarde lei (3,73 miliarde de euro). Deficitul comercial din aprilie 2010 a fost asadar de 3,49 miliarde lei (850,5 milioane euro), mai mic cu 375,3 milioane lei (66,7 milioane euro) decât în luna aprilie 2009.
  • Suntem exportatori neti de materii prime, dar importam alimente si combustibil in cantitati mai mari decat livram la export
Din datele INS mai reiese ca in aprilie exporturile au scazut fata de martie, atat in raporturile cu UE cat si in cele cu tarile din afara Uniunii. Pe grupe de produse, avem excedent comercial la capitolul materii prime (plus 0.7 miliarde lei), in vreme ce la celelalte categorii de produse inregistram deficit. La categoria „Produse agroalimentare, băuturi şi tutun”, Romania a importat dublu fata de cat a exportat, mai arata datele Statisticii. Astfel, in primele 3 luni din 2010, au intrat din import marfuri  in valoare de 4,2 miliarde de lei si au fost exportate alimente, bauturi si tutun in valoare de 2,1 miliarde lei.

La capitolul “produse chimice si conexe”, deficitul este si mai mare, importurile urcand la 7,85 miliarde de lei in vreme ce produsele romanesti exportate au fost de numai 2,5 miliarde. La fel stau lucrurile si in privinta combustibililor, unde am importat marfa de 5,77 miliarde de lei in primul trimestru si am exportat in valoare de 2,8 miliarde lei.

De asemenea, la categoria “Masini si echipamente de transport”, exporturile sunt inferioare exporturilor, chiar daca diferentele sunt mici. La export, am livrat marfa de aproape 19 miliarde lei (18,96 mld mai exact) si am importat de 19,41 miliarde.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2217 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Iarasi ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 10:14)

    Gelu [anonim]

    Cand o sa auzim ca e invers ??????Asta e solutia iesirii din criza .Statul sa ia un anasamblu de masuri care sa intoarca acest lucru .Unul ar fi sa dea drumul la masinile second hand .S-a reduce cumpararile de masini noi .Si s-ar reduce ceva din balanta asta daca anual se plateste cc1,5 miliarde de euro pentru masini noi importate daca se da drumul la second hand suma se reduce la jumate cel putin.Vezi Bulgaria
  • +6 (8 voturi)    
    Portul Constanta (Miercuri, 9 iunie 2010, 10:16)

    Costi [anonim]

    In Portul Constanta singura marfa la export este cheresteaua si fierul vechi .Importam cartofi si ceapa .Plus bomboane bonibon.Exact ca intr-o tara tribala africana .....
    • +1 (1 vot)    
      dar nici marfa asta (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Costi

      nu cred ca urmeaza un parcurs 100% legal.

      Proasta combinatie, exporti materie prima la preturi foarte mici si importi la preturi ametitoare produs finit.
  • 0 (0 voturi)    
    INS (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:04)

    Bogdan [anonim]

    Inca o dovada de inalt profesionalism al celor de la INS: n-au fost in stare nici macar sa respecte codul culorilor, mai precis sa utilizeze aceeasi culoare pt aceeasi categorie de bunuri tranzactionate.

    macar daca asta ar fi singura problema...
  • +2 (2 voturi)    
    mintiti cu nerusinare (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:10)

    ion [anonim]

    de ce nu se spune ca exportam doar cherestea? 99 la suta cherestea. si ca sa va dau un exemplu , 10 masini de la noi care zilnic cherestea din zona bistrita in port , de unde pleaca in siria la pretul de 3900 dolari pt 33 de tone de cherestea. asta ca sa va faceti o imagine la cat de ieftin ne vindem tara. mergeti in zona bistrita sa vedeti munti intregi goi. pana cand doamneeee?????
    • 0 (2 voturi)    
      exagerezi... (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:36)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui ion

      dar, pe de alta parte, ai dreptate... e stupid sa exporti materie prima...
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:44)

      N.Balcesu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Daca 20 de ani am avut sirieni la conducere au facut ce au vrut ei .se desertifica Romania,inundatii la munte etc. Arabi si turcii conduc economia subterana cu largul concurs al prietenilor lor .chinezii si vetnamezii conduc importurile si regleaza cursul valutar. exportatorii de cherestea si cereale lucreaza prin offshoruri si sri nu stie nimic ,,,,,,parca e sat fara caini aici
  • +2 (2 voturi)    
    Solutii. (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:13)

    AlinN [anonim]

    Un guvern care nu s-ar comporta precum un cartof ar face ceva cand ar vedea un astfel de bilant.
    Spre exemplu avem deficit pe produse chimice? Pai stimulam industia chimica la noi. Nu stiu eu cum, dar trebuie sa fie niste masuri care sa functioneze.
    Importam mai multa mancare decat producem? O masura buna cred ca ar fi formarea de centre care sa preia marfa taranului de la sate si sa o distribuie la orase. Am da lovitura pentru ca taranului ii este greu sa se duca la piete cu ea, in felul asta fiind stimulat sa produca, nu sa lase in parloaga pamantul.
    la combustibili nu se poate face prea mult. Probabil renuntarea la TVA pentru produsele care fac energie regenerabila plus obligativitatea ca reteaua nationala sa preia energia verde ar stimula acolo cu cateva procente domeniul respectiv.
    Ar fi datator de incredere sa vezi ca guvernul face cate ceva zi de zi, ca umbla la butoane.
    • +3 (3 voturi)    
      Interzicerea temporara (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:38)

      Nucu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Sa se interzica sezonier importul legumelor si fructelor .Cand incepe la noi rosia sa se interzica rosiile 30 de zile .Cand incepe caisa sa se interzica importul de caise 30 zile,samd .
      • +1 (1 vot)    
        vezi gresit problema (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:21)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Nucu

        o problema nu o rezolvi prin interdictii; aici MAREA problema este ca s-a distrus intentionat toata agricultura si industria, tocmai cu scopul de a importa; am ajuns sa exportam , ca si tarile din lumea a treia, doar lemnul din paduri si alte bogatii naturale brute; daca nu ar fi fost o strategie pe termn lung de distrugere a micului intrpeprinzator agricol , dar si al celorlalti in genral ,clinetul ar fu cumparat tot de la taranul roman, fii linstit, pentru ca e natural,ecologic.
    • +3 (3 voturi)    
      adica piata de GROS (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:39)

      sam [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Asa se numeste ceea ce ai spus referitor la centrele de colectare a produselor agro de la producatorii particulari (locuitorii de la sate si nu numai). O astfel de piata ar trebui sa functioneze langa fiecare mare oras! Din pacate la noi nu cred sa existe asa ceva, eu nu am auzit nicaieri. Pentru infiintarea unor astfel de piete se pot accesa fonduri europene!
    • -3 (3 voturi)    
      astea sunt masuri comuniste (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Masura corecta: dati drumul la cursul de schimb si piata se va regla singura.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:52)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ministerul agriculturii ar trebui sa stie ce posibilitati de productie exista in fiecare judet si sa aiba centre de orientare a taranului spre ce cere piata in acel an si cxentre de achizitie cum erau pe vremuri.Iar ministrul in loc sa frece menta sa umble cu folos pe banii statului sa deschida piete de vanzare cum ar fi in india,rusia,china.Dosarele celor care cer fonduri europene ar trebui sa fie miscate mai repededar la noi ca la nimeni.Iar subventiile trebuie sa creasca nu sa le scada.Dar cu cine aceste lucruri.Ei vor ca taranul sa produca si rosiile si sa le vanda in ,,jermania,,saracul taran.
      Multi tineri s-ar intoarce la tara la pamantul buniciilor sa faca ceva dar trebuie stimulati.Cat despre combustibili au vandut hoteste rezerva de petrol a tarii .Care putea fi folosita o parte in agricultura ,ca preturiile produselor sa fie ieftine si competitive .Si cei care au facut acest act de sabotaj la adresa tarii bine mersi cu buzunarele pline.Si mai au tupeul sa planga si sa vina cu planuri de austeritate si cu jefuitorii NATIUNII CUM RAMANE.Sistemul energetic sa vandut o parte iar ce a ramas e a ststului adica a partidului.Iar si unii si altii doar au stiut sa creasca pretul energiei nu sa modernizeze centralele,termocentralele si reteaua de transport a energiei electrice.Sa termine ce a inceput Ceausescu si nu a terminat CERMAVODA SI ALTELE.Acum to ei criminalii plang.
    • 0 (0 voturi)    
      Ideal asa este (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:24)

      Free Face [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Numai ca cei care conduc tara au ca prima grija propriile conturi si mai apoi ce se intampla cu tara. Sunt atat de ocupati cu prima chestie ca nici nu mai ajung la a doua, decat fortati de imprejurari poate. (Mai arunca din cand in cand cate o galeata cu apa sa nu se scufunde barca.)
      Cine e tara de fapt? Cei multi si prosti care inca mai rabda. Si vor rabda mult si bine. Daca nu pune fiecare mana sa munceasca nu vor mai avea nici dreptul moral sa il ceara guvernantilor. Realitatea e ca multora le este lehamite sa isi faca treaba calumea stiind ca altii cand 'muncesc' scot de mii de ori mai mult de pe urma lor pentru simplu motiv ca stiu sa fure si o fac cu varf si indesat.
      Un sistem ticalos din care nu mai e parca nici o iesire.
  • +3 (3 voturi)    
    S-a ajuns unde au dorit cei ce au vrut (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:44)

    ixulescovici [anonim]

    distrugerea economiei românești. Nimeni din afara țării nu avea nici-un interes ca România să producă ceva ci doar să importe.Ca țările bananiere.
    Pentru asta trebuie să le mulțumim lui Petre Roman,Iliescu și chiar actualului cârmaci deoarece și el este și a fost la putere,în permanență,în ultimii 20 ani.
  • +1 (1 vot)    
    exagerez? (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:06)

    ion [anonim]

    noi cu tiru cand transportam marfa la export trebuie sa avem la noi factura in original si declaratia vamala, desteptule. va dau copii si voua sa vedeti cum un container de cherestea cu 33 de tone , desi in aviz se scrie 22 de tone, costa 3900 de dolari si plata o face o firma din siria si nava incarca pt siria. si pune ca transportam de aici 10 tiruri zilnic de vreo luna si ceva incoa. 330 de tone zilnic . asta doar firma noastra dar sunt mai multe. ca nici mie nu mi-a venit sa cred ca o vand asa ieftin. asa e romanu . ar vinde-o si pe muma-sa pt 2 lei ca sa-si ia un q7 sau x5.
    • 0 (2 voturi)    
      ce nu ti-e clar? (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:21)

      sage [anonim] i-a raspuns lui ion

      Crezi ca lumea se limiteaza la firma unde lucrezi tu sau la orasul tau?
      Astea sunt datele INS. La tine sa exporta cherestea, iar la Pitesti masini. Sau tu nu crezi decat ceea ce vezi cu ochii tai?

      Si daca esti asa revoltat fa o plangere la niste autoritati competente nu pe un forum. Fa-o anonima daca ti-e teama, dar macar fa ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      oare (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:35)

      john [anonim] i-a raspuns lui ion

      poti transporta legal 33to incarcatura fara a depasi mmta?
  • +1 (1 vot)    
    si totusi (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:53)

    adrian [anonim]

    nimeni nu ii controleaza pe baietii astia cu "exporturile", cereale, lemn, etc. Nu-i intreaba nimeni de sanatate? La tigari se mai baga baietii la un control pentru ca se face (cred) presiune de cei care comercializeaza legal. Pe cand la mafia cerealelor sau a lemnului cine sa faca presiune?
  • +2 (2 voturi)    
    Deficit bugetar (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa creasca deficitul bugetar prin import de produse agro-alimentare asta da competenta. Dar sunt sigur ca nu competenta e problema ci "importatorii" care in proportie de 90% sunt politicieni sau din Ministerul Agriculturii.
    Nu conteaza ca tara se duce dreaku, important e sa ne imbogatim noi foarte repede si foarte mult, fara niciun efort si fara prea multa scoala.
    Deficitul bugetar mai mare de 3% ar trebuii interzis prin lege.
  • 0 (0 voturi)    
    unde-i tepes? (Miercuri, 9 iunie 2010, 18:41)

    tepes [anonim]

    suntem iremediabil..dobitoci.am distrus toata agricultura ca sa importamusturoi din china, pere din argentina, rosii din israel si cirese din bulgaria. nu producem nimic !!! \(DOAR MIZERIE). chiar nu ne putem abtine sa importam toate porcariile din orient ??? unde-i tepes, sa ne rezolve coruptii care se fac ca importa grau in timp ce al nostru se strica in siloz?