Ungaria intentioneaza sa ceara un nou imprumut de la FMI

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 17 iunie 2010, 13:26 Economie | Finanţe & Bănci

Noul guvern ungar va incepe in luna iulie negocierile cu Fondul Monetar International in vederea contractarii unui nou imprumut, au declarat surse din apropierea premierului, citate de Reuters. In octombrie 2008, Ungaria a incheiat un acord de finantare cu FMI, UE si Banca Mondiala (BM), in valoare de 25,1 miliarde de dolari, pentru a preveni prabusirea economiei, din cauza crizei financiare. Acordul va expira in luna octombrie a acestui an.

O delegatie a FMI se va deplasa la Budapesta in cursul lunii iulie, in vederea negocierii unei noi intelegeri, a declarat Gyprgy Szapary, seful cancelariei primului ministru Viktor Orban. Acordul ar putea fi extins pana in luna decembrie, urmand ca in 2011 sa fie negociat un nou imprumut.

Deocamdata, Ungaria nu intentioneaza sa foloseasca banii din imprumut. Daca situatia economica la nivel global se va inrautati, atunci guvernul de la Budapesta va cere virarea transelor din imprumut.

Ungaria a cheltuit 12,8 miliarde de dolari din imprumutul acordat in 2008, dar o parte din suma nu a fost cheltuita. Banca centrala a plasat 1,4 miliarde din acesti bani in rezervele proprii.

Si Polonia a cerut miercuri sa beneficieze din nou de linia de credit de tip preventiv in valoare de 20 de miliarde de dolari care i se acordase deja de Fondul Monetar International (FMI). Linia de credit urmeaza sa fie aprobata de consiliul de administratie al FMI "la inceputul lunii iulie".




Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1828 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Dragi Tovarasi! (Joi, 17 iunie 2010, 13:38)

    Luk [anonim]

    Dupa ce Polonia a anuntat ca va contracta un nou imprumut de la FMI, iaca vine si Ungaria!

    Acuma va astept comentariile inteligente in legatura cu Guvernul Romaniei, sa-mi mai explicati cum am ramas noi singura tara aflata in criza.

    Va doresc minte multa!
    • -7 (9 voturi)    
      Bravo (Joi, 17 iunie 2010, 13:59)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Bravo, dom'le, ce succese nebanuite are Guvernul Romaniei, intr-adevar. Pai daca Ungaria si Polonia mai vor cate un imprumut, eu propun sa luam inca doua credite de la FMI, doar asa, de-al dracu', sa le aratam noi cine e mai tare.
    • +2 (6 voturi)    
      Daga tovarase, (Joi, 17 iunie 2010, 14:15)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Luk

      In criza s-a intrat cheltuind mai mult decat se producea. Asa au facut toate guvernele democrate. Guvernele nedemocrate (spre exemplu China) au produs mai mult decat au cheltuit. Chiar si Romania guvernata nedemocratic (de Ceausescu) era in stare sa supravietuiasca fara imprumuturi.
      SUA a facut la fel, a cheltuit mai mult decat a produs, dar are avantajul ca poate plati cu hartie aceste cheltuieli. Deocamdata.
      Deci s-a ajuns la imprumuturi nu doar prin prostia unui guvern (Boc, de exemplu) ci prin prostia tuturor guvernelor democratice. Democratia face ca votatul sa incerce sa mituiasca votantul cumva.
      Votantul batut in cap este multumit cand este mituit chiar daca in realitate nu are din ce bani sa fie mituit. Cum majoritatea votantilor sunt batuti in cap rezulta ca democratia este fundamentata pe principii ilogice.
      Cum iesim din situatii de genul asta?
      Pai putem sa punem un set de legi axiomatice si de netagaduit, gen "guvernul care cheltuieste mai mult decat are cu 0.2% este imbibat cu benzina si i se da foc in piata Constitutiei".
      • +2 (4 voturi)    
        Stimate domn (Joi, 17 iunie 2010, 15:11)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        Cheltuitul peste productie nu cred ca are legatura clara cu democratia in sine, ci mai degraba cu regimul bancilor din tarile democratice...
        • 0 (0 voturi)    
          Iata o legatura clara. (Joi, 17 iunie 2010, 16:25)

          AlinN [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Dau pensii mai mari (cheltuind peste productie) pentru a fi ales presedinte (democratic).
          Alta legatura: Basescu a fost ales cu 50 si ceva la suta acum 6 luni. A iesit in fata si a decis niste masuri (logice, de scadere a deficitului). O mai avea tot 50 si ceva la suta? Eu zic ca nu. Iata un feedback votat - votant care condamna votatul la luarea de masuri ilogice.
      • +1 (1 vot)    
        In criza (Joi, 17 iunie 2010, 16:52)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

        s-a intrat pe baza previziunilor ca nu va fi criza, hm?
        Asa ca guvernele au cheltuit conform prognozei.

        Criza, prin natura ei, nu poate fi prevazuta (de aia isi spune asa).

        Aici, exceptie fac guvernele ale caror tari erau deja in criza, hm? Aia sunt intr-adevart vinovati rau.

        Cu tot restul ai perfecta dreptate...
        • +1 (1 vot)    
          ieo' zic...! (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 12:42)

          vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui Luk

          ....ieo' zic ca intre noi si Ungaria si Polonia
          e o micuta diferenta...!
          ...E adevarat ca pe ei ii sprijina nemtii si austriecii,...in schimb, pe noi, ne saboteaza
          rusii...!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Deci se poate (Joi, 17 iunie 2010, 13:44)

    Costi [anonim]

    Pai ce mai zice acum Tariceanu si Vosganian???Ce ungurii si polonezii nu stiu ce fac? Palavrageala pnl ista .Au cheltuit banii de la BCR si se lauda cu performata si crestere economica.Pai cresterea economica PIB este o cheltuiala .Se feresc ei sa spuna ce bani au cheltuit.Se mai feres sa spuna evoultia cursului valutar,inflatia si deficitul balantei import/export.Asta nu spun .Le e frica
  • -1 (3 voturi)    
    Ramine de vazut (Joi, 17 iunie 2010, 14:13)

    aura [anonim]

    Pe ce vor cheltui acesti bani.
    In nici un caz nu ii vor risipi pe salarii si pensii, cum a facut guvernul Boc.
    • -1 (1 vot)    
      oare? (Joi, 17 iunie 2010, 15:38)

      .. [anonim] i-a raspuns lui aura

      Pai mai femeie dar pe ce crezi ca ii cheltuie???Lasa ca dc era PNL-ul si PSD-ul nu ii cheltuia pe pensii si salarii, oare cine a depus motiunea de cenzura ca nu e de acord cu scaderea pensiilor sau salariilor??NU cumva PNL+PSD.Plimba ursul ca devii penibila
      • 0 (0 voturi)    
        Lipsa de argumente (Joi, 17 iunie 2010, 17:38)

        aura [anonim] i-a raspuns lui ..

        si placa asta stricata "pnl+psd" te fac si mai penibil. Uite ca alte tari (unde nu exista PSD si PNL) au luat masuri inteligente anticriza:


        "Banca Europeana de Investitii a anuntat dispobibilitatea unui fond de 30 de miliarde de euro pentru urmatorii trei ani. Acesti bani completeaza efortul Comisiei de a retrasa Directiva Platilor Intarziate, pentru ca firmele sufera de probleme serioase de cashflow, ca urmare a facturilor neplatite, estimate a insuma 270 de miliarde de euro.

        Dar cea mai mare parte a masurilor de sprijin au fost luate la nivel national. Guvernele au devenit organisme de imprumut si garantare. Unele au taiat din taxele angajatilor pentru a lupta cu somajul, altele au scazut TVA-ul pentru a incuraja consumul. Multe au incercat acest lucru prin demararea de proiecte de constructii finantate din bani publici.

        Daca in Romania introducerea impozitului forfetar starneste nemultumirea IMM-urilor, in Franta a fost decisa abolirea unei astfel de taxe."

        Cehia

        Guvernul ceh isi concentreaza eforturile pe imbunatatirea mediului de afaceri, fara a tinti un anume fel de companie sau domeniu de activitate. Guvernul a abolit o lege care prevedea plata unor taxe in avans de catre companii.

        Pentru a atrage credite catre companiile de export, au fost directionate fonduri catre Banca Ceha de Export. Guvernul usureaza si accesarea fondurilor UE de catre IMM-uri.

        Incercand sa stimuleze antreprenoriatul, cerintele fiscale ale microintreprinderilor au fost reduse.

        Slovacia

        In Slovacia, 33 de milioane de euro au fost directionati catre cresterea capitalului de baza al Bancii Slovace de Garantare si Dezvoltare, care ofera sprijin specializat pentru IMM-uri.

        Inca 11,5 milioane au fost alocati Eximbank, care ofera imprumuturi IMM-urilor exportatoare, si 5 miliarde de euro sunt alocati sprijinirii a 500 pana la 750 de antreprenori, printr-un program de 'micro creditare'.

        Regulile relaxate din domeniul ajutorului de stat permit autoritatilor slovace sa canalizeze mai
      • 0 (0 voturi)    
        Facilitati pt IMM-uri (Joi, 17 iunie 2010, 17:41)

        aura [anonim] i-a raspuns lui ..

        Franta

        Guvernul Frantei a lansat un plan detaliat in octombrie 2008, incluzand 22 de miliarde destinati IMM-urilor. 17 miliarde din acestia au fost directionati prin banci, care s-au angajat sa finanteze micile afaceri. Alte 5 miliarde de euro sunt destinati OSEO, o agentie guvernamentala care are ca scop stimularea inovarii si dezvoltarea IMM-urilor. Banii vor fi folositi pentru garantarea fodurilor de la banci si investitori.

        In plus, guvernul francez a decis sa aboleasca 'taxa minima anuala' pentru IMM-urile cu un rulaj de mai putin de 1,5 milioane de euro pana la sfarsitul lui 2011 si va suspenda taxele pe echipamentele si proprietatile cumparate de companii pana la 31 decembrie 2009.

        Germania

        Din totalul de 115 miliarde de euro prevazuti in planul anticriza din ianuarie, 15 miliarde sunt rezervati pentru IMM-uri, in timp ce bucata cea mai mare a mers catre companiile mari.
        Marea Britanie

        Planurile de stimulare a economiei britanice se concentreaza pe reducerea taxelor locale ale companiilor, in special in Irlande de Nord si Scotia.

        Guvernul a redus cota TVA de la 17,5 la 15%, incercand sa stimuleze activitatea firmelor si increderea consumatorilor.

        Italia

        In aprilie, guvernul italian a aprobat un plan de crestere a bugetului Fondo di Garanzia's (fond de garantare a granturilor) de la 500.000 la 1,5 milioane euro. Alte masuri preconizate vizeaza accelerarea platilor intarziate ale TVA-ului.

        Irlanda

        Guvernul irlandez a realizat un buget de urgenta luna trecuta si a anuntat un fond de stabilizare a intreprinderilor, in valoare de 100 de milioane de euro, care va aloca jumatate de milion pentru ajutarea firmelor viabile sa lupte cu criza.

        Guvernul a garantat depozitele din banci si a infiintat o banca speciala pentru cumpararea activelor toxice de la institutiile financiare."(euractiv.ro)


        Eu nu te voi trimite sa plimbi nimic, ma tem ca ai putea sa te ratacesti. Nici macar un nickname nu ai.
  • -1 (3 voturi)    
    eu (Joi, 17 iunie 2010, 14:17)

    mda [anonim]

    si noi urmam... blaga a aruncat pastila deja.

    ideea este ca nu avem incotro, trebuie sa jucam asa cum canta UE si FMI... adica indatorare si imprumuturi peste imprumuturi ca sa ne controleze
    • +2 (2 voturi)    
      Numai asa mergem inainte (Joi, 17 iunie 2010, 14:59)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mda

      Daca te uiti la istoria ultimilor 20 de ani o sa vezi ca doar atunci cand ni s-a pus sula in coaste si am fost obligati sa jucam cum ne canta altii.
      In rest? Nu am facut nici un fel de reforme, ci dimpotriva am stricat si ce facusem inainte bun.
      Am facut ceva progrese pentru ca trebuia sa aderam la NATO / UE... au venit parlamentarii / CCR si au stricat tot.
      Si exemplele pot continua.
      Daca altfel nu se poate face reforma in Romania, pentru mine e bun si FMI ca un bau bau.

      Legat de stirea de mai sus. Nu pot sa cred ca toate guvernele sunt atat de tampite si nu stiu ce fac cand se duc la FMI pentru un imprumut. Cel mai mare avantaj care il aduce un acord cu FMI este mentinerea ratingului de tara si faptul ca asigura o oarecare stabilitate financiara in caz de nevoie. In cazul Romaniei mai are un efect. E sutul in fund de care avem nevoie ca sa mergem inainte.
  • +2 (2 voturi)    
    ati vazut ? (Joi, 17 iunie 2010, 15:13)

    VPonta [anonim]

    ce se intampla daca nu le crestem impozitele la 80% celor ca muncesc? corporatistii astia care ne mananca zilele si comenteaza pe forumuri aici, in loc sa stea cu poporu' in strada sa arda manechine !

    uaaa ! pe ei sa le luam salariile ! viitorul este al celor care stau pe sant si astepta mila politicienilor, nu al celor care isi permit sa munceasca !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Imprumuturi degeaba (Joi, 17 iunie 2010, 15:29)

    BX [anonim]

    Se imprumuta bani ca sa se tina la ciorap si sa se dea super-dobanzi dup-aia. Foarte inteligent...
  • +3 (3 voturi)    
    Trezirea la Realitate(a), cu si fara moguli (Joi, 17 iunie 2010, 15:46)

    Nautilus [anonim]

    Cele două exemple de state care ne sunt fluturate din 2008 încoace de toate trompetele (vuvuzelele?) ca modele de succes arată că nu mai ţine. Împrumutul de la FMI nu a fost "prostia cuplului Stan (cel Mic) şi Bran (cel Chelios)", aruncatul cu bani pe apa Dâmboviţei nu a fost (doar) prostia lui Măgăriceanu cel Taxat la Prima Înmatriculare, la fel cum pensia socială minimă a fost posibilă doar datorită încăpăţânării lui Poantă şi Prostănacului, oricât de huliţi ar fi ei. Legile economiei nu ţin seama de caricaturile politice, roşii, portocalii sau galben-albastre, şi cel mai bun exemplu este faptul că de progresat au progresat acele ramuri ale economiei (şi în special ale industriei) care n-au avut de-a face cu baroni, moguli , tăriceni, boci şi alţi paraziţi: Dacia Piteşti, Arctic, Zanussi-Satu Mare, Secuiana, IOR Bucureşti etc. Acolo unde şi-au băgat ei coada, în imobiliare, proiecte de infrastructură, se vede ce (n-)au realizat şi cum înţeleg ei mecanismul economic (prost).

    Când vezi că e nevoie de bani pentru a preveni prăbuşirea economiei, îţi faci rezerve sau te împrumuţi. Cel mai sigur e să ai şi una şi alta, ca să nu cheltui din rezervele proprii, dar se pare că singurul care a înţeles asta a fost Mugur Isărescu :)

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 17 iunie 2010, 16:01)

    dragos234 [utilizator]

    N-am inteles exact. Se spune ca Ungaria a folosit doar 12,8 din cele 25 de miliarde date de FMI in 2008. Noul imprumut e pt alti bani, in afara celor 25?
    La fel si in cazul Poloniei, a folosit banii din imprumutul preventiv si vrea altii sau doar prelungirea acordului vechi fara sa fi folosit nimic din bani pana acum?